Ako vyčistiť koberec

Čistenie koberce môžete vykonať buď manuálne, alebo strojovo za pomocou extraktora. Každá metóda má svoje špecifiká, ktoré vám v tomto článku predstavíme.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

Strojové čistenie pomocou extraktora

Ak sa rozhodnete pre strojové čistenie, budete potrebovať tzv. extraktor. Jedná sa o prístroj, ktorý koberec čistí mokrou metódou. Nemusíte si ho však hneď kupovať, je totiž možné si ho požičať aj v požičovni náradia. O tom, ako extraktor vybrať a ako s ním pracovať, sme sa rozpísali v tejto kapitole.

Extraktor je stroj na čistenie kobercov aj čalúnený nábytok. Pod tlakom sa čistiaci roztok za pomocou trysiek dostáva do koberca a späť je odsávaný pomocou hubice.

Výber extraktora

Pred rozhodnutím pre konkrétny model sa riaďte niekoľkými dôležitými parametrami.

Sací výkon

Sací výkon by mal byť čo najvyšší. Má totiž vplyv na odsatie čistiaceho roztoku a nečistôt z koberca. Vďaka vyššej sacej sile koberec rýchlejšie vyschne.

Pre domáce použitie je úplne dostačujúce extraktor s príkonom sacieho motora 1 500 W, podtlakom 3 000 mm vodného stĺpca (približne 300 mbar) a prietokom vzduchu 45 l / s.

Tlak čerpadla

Hodnota tlaku čerpadla má vplyv na to, ako hlboko do vlákien koberca bude schopný čistiaci roztok dostať. Dôležité je tiež nástrekové množstvo vody. Čím väčšia hodnota nástrekové vody, tým dôkladnejšie čistenie bude už pri prvom ťahu hubicou. Nebudete teda musieť hubicou jazdiť po povrchu niekoľkokrát. S nástrekom súvisí tiež počet trysiek kobercové hubice. Čím viac trysiek, tým vyššia hodnota nástreku.

Pre hubicu s tromi tryskami je vhodné čerpadlo s tlakom 9 barov a nástrekom 4,5 l / s. Pre jednu trysku postačí čerpadlo o tlaku 4 bary s nástrekom 1,5 l / s. Musíte však počítať s tým, že u tohto extraktora nebude čistenie koberca tak účinné ako u extraktora s výkonnejším čerpadlom.

Objem nádob

Čím väčší objem budú mať nádoby na roztok aj špinavú vodu, tým väčšiu plochu zvládnete vyčistiť na jedno naplnenie. Súčasne však platí, že sa doba čistenia odvíja tiež od toho, aké je nástrekové množstvo vody čerpadlom. Platí teda, že aj extraktor s menšou nádobou a menším nástrekom môže na jedno naplnenie pracovať rovnako dlho, ako stroj s väčšou nádobou a vyšším nástrekom.

Pre silne znečistený koberec v miestnosti o rozlohe 20 m2 budete potrebovať 20-30 l čistiaceho roztoku. Pri stroji s nástrekom 4,5 l / min vám teda bude stačiť jedno naplnenie. U extraktora s nástrekom 1,5 l / min vystačíte s 10-15 l, čo zhruba zodpovedá jednému a pol naplnenie stroja. Je však potrebné sa zmieriť s tým, že koberec nebude tak dobre prečistenie ako u stroja s vyšším nástrekom.

Hmotnosť extraktora

Hmotnosť je dôležitá preto, aby ste mohli s prístrojom ľahko manipulovať. Zvážte v akom poschodí alebo terénu bývate. Väčšina extraktorov našťastie má spodnú aj hornú nádobu oddeliteľnú, takže prístroj môže prenášať aj len jedna osoba.

Čistiace prostriedky pre strojové čistenie

Okrem extraktora budete ešte potrebovať špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené pre čistenie extraktorom. Kúpte si predčistič, hlavný čistič, čistič škvŕn a zápachu a nezabudnite tiež na impregnáciu.

Predčistič

  • Jedná sa o prípravok, ktorý rozpustí silné znečistenie, ktorým môžu byť vychodené cestičky alebo najviac namáhané priestory pred sedačkou,
  • poradí si aj s mastnotou a všeobecne väčšinou škvŕn.
  • Pre nanesenie sa používa tlakový postrekovač, ktorý môže byť tekutý alebo vo forme prášku.
  • Predčistič môže byť už zriedený, alebo sa vodou ešte len bude riediť v závislosti na stupni znečistenia.
  • Väčšinou sa jedná o silne alkalický prostriedok s pH10-11.

Hlavný čistič

  • Vyberajte ho podľa toho, z akého materiálu je váš koberec vyrobený, zvoliť môžete prípravky na syntetiku alebo prírodné materiály.
  • Forma môže byť buď kvapalné alebo vo forme práškov či tabliet,
  • pre riedenie sa používa voda.

Čistič škvŕn a zápachu

Vzhľadom k tomu, že si predčistič ani hlavný čistič nemusí sa škvrnami poradiť, je možné aplikovať špeciálne čističe.

  • Môže sa jednať o čistič pre škvrny biologického pôvodu (zvratky, moč, krv, jedlo, pitie),
  • okrem toho je k dostaniu rozpúšťač mastných škvŕn, žuvačiek, fixiek aj pier.
  • Je možné si zakúpiť aj prípravky určené pre škvrny od kávy, čaju alebo piva, hrdze či spálenín.

Odstraňovač zápachu

  • Najprv sa rozhodnite, či chcete odstrániť príčinu zápachu, alebo pach z koberca iba osviežiť.
  • Prostriedky sa nanáša postrekovačom buď priamo na zapáchajúcú časť, alebo sa pridávajú do čistiaceho roztoku.
  • Na trhu sú dostupné aj špeciálne prípravky na odstránenie zápachu biologického pôvodu (zvratky, moč), na zápach od dymu, spálenín, potravín a podobne.

Impregnácia

  • Impregnáciu môžete, ale aj nemusíte použiť.
  • Na vláknach koberca vytvorí neviditeľnú vrstvu, ktorá zamedzí prenikaniu nečistôt dovnútra.
  • Po impregnáciu stačí rozliatu tekutinu na koberci treba len zotrieť savou utierkou.
  • Prostriedok sa aplikuje tlakovým postrekovačom s priamou tryskou a do koberca sa zapracováva kefou. Potom sa nechá vyschnúť.
  • Koberec je z výroby opatrený impregnáciou, ktorá sa však po niekoľkých rokoch zotrie, takže je potrebné ju pravidelne obnovovať.

Postup pri čistení extraktorom

  • Najprv koberec vysajte vysávačom ideálne s nadstavcom s rotačnou kefou.
  • Na predčistenie kobercov použite teplotou vodu okolo 40-50 ° C. Ak však čistíte prírodné materiály alebo škvrny od krvi, vajec a mliečnych výrobkov, použite vodu studenú.
  • Pod kusové koberce radšej položte igelit, aby nedošlo k presiaknutiu na drevenú podlahu.
  • Dajte pozor aby ste predčistič nenaniesli na nábytok alebo maľbu, mohlo by dôjsť k poškodeniu povrchu.
  • Predčistič by nemal zaschnúť, takže ho používajte len na také ploche, ktorú môžete vyčistiť behom pár minút.
  • Pri čistení hlavným roztokom vykonávajte pomalé ťahy hubicou po koberci (dĺžka jedného ťahu by mala byť zhruba 1 m).
  • Ťahy veďte vedľa seba tak, aby sa vzájomne aspoň z polovice prekrývali (nebudete musieť koberec čistič 2x za sebou).
  • Na odolné škvrny použite odstraňovač.
  • Pred dokončením koberec hubicou prejdite ešte raz, ale tentoraz bez vstrekovania čističa. Vytiahnete tak prebytočnú vodu a koberec zostane vlhký.
  • Impregnáciu nanášajte ihneď po dokončení čistenia postrekovačom s priamou tryskou a do koberca zapracujte kefou.
  • Po dočistenie veľa vetrajte, aby odchádzala prebytočná vlhkosť a na vlhký koberec nestavajte nábytok.

Čistenie koberce domácimi prostriedkami

Koberec samozrejme môžete vyčistiť aj manuálne pomocou prostriedkov, ktoré nájdete napríklad v špajze alebo pomocou chemikálií, ktoré bežne zakúpite v drogérii.

Ručné čistenie

Pri ručnom čistení koberec najskôr starostlivo povysávajte vysávačom. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete hlavicu s rotačnou kefou. V prípade kusového koberca je najlepší ho vonku vyklepať.

Pri mokrom čistení si kúpte prípravok na čistenie kobercov a podľa návodu pripravte roztok. Najčastejšie sa prostriedok vo vedierku zmieša s vodou pri teplote maximálne 60 ° C.

Roztok intenzívne miešajte, kým sa nevytvorí bohatá pena. Túto penu následne nanášajte na koberec a jemne doň vtierajte treba kefou. Po úplnom zaschnutí koberec povysávajte vysávačom.

Ako odstrániť rôzne typy znečistenia

Na koberci zostávajú všelijaké nečistoty. Prinášame preto niekoľko príkladov a postupov, ako s nimi zatočiť.

Ako z koberca odstrániť zvieracie chlpy

Mačacie aj psie chlpy sa na koberci dobre drží a s ich odstránením sa veľakrát neporadí ani špeciálny pet vysávač. Jednoduchým spôsobom je použiť mokrú hubku, na ktorú sa budú chlpy dobre lepiť. Aby ste si pri tejto metóde čistení neodrovnali chrbát, je k zohnaniu huba na dlhé tyči podobná mopu.

Okrem hubky môžete použiť tiež vyčesávaciu gumovú kefu na ruku, vyčesávacia gumové rukavice s výstupkami, kefy na srsť, čistiace kocky a v krajnom prípadne len obyčajné latexové rukavice na bežné upratovanie. Chumáče chlpov z pomôcok pravidelne odstraňujte, aby bolo čistenie čo najefektívnejšie. Pomôcť si môžete aj vysávačom so štrbinovou hubicou.

Ako z koberca odstrániť nečistoty z ulice

Nečistoty z ulice je všeobecné pomenovanie pre špinu ako je prach alebo blato, ktoré nám do domu nosia nielen zvieracie maznáčikovia, ale aj deti alebo partneri. Na čistenie využite klasickú kuchynskú soľ. Nasypte ju na koberec a nechajte 15 minút pôsobiť. Akonáhle soľ špinu pohltí, môžete koberec vysať vysávačom.

Odstraňovanie odolných škvŕn

Pokiaľ na koberci máte húževnatej škvrny, ktoré odolávajú každému pokusu o ich vyčistenie, skúste použiť prostriedok na umývanie okien a skla. Škvrnu ním postriekajte a vytrite čistou handrou. Tejto čistiace metóde neodolajú ani odolné škvrny v podobe krému na topánky a podobne.

Druhým spôsobom je použitie roztoku, ktorý vyrobíte zmiešaním dvoch dielov čpavku a dvoch dielov technického benzínu. Zmes naneste na škvrny a vydrhnite. Až škvrny zmiznú, dobre čistené časti prepláchnite pod vlažnou vodou a nechajte preschnúť.

Ako z koberca odstrániť žuvačku

Ak sa do koberca zašliapala žuvačka, je nutné ju nechať stvrdnúť ideálne pod kockou ľadu. Po stvrdnutí zoškrabte všetko, čo pôjde a postup sa stvrdnutím pokojne niekoľkokrát zopakujte. Pokiaľ na koberci zostanú nejaké zvyšky, použite na ich odstránenie náhradku terpentínu alebo lieh.

Ako z koberca odstrániť otlačené miesta po nábytku

Ak ste v izbe sťahovali nábytok, je možné, že sa pod ním koberec vytlačil. Na tieto miesta položte vlhkú handru, po ktorom budete prechádzať žehličkou. Žehličkou handru prechádzajte len jemne, aby ste koberec nezničili. Potom dajte handru bokom a vlas na koberci vykefujte do pôvodného tvaru.

Ako udržiavať strapce na koberci

Aby sa strapce neshrnovaly a nezamotaly, je dobré ich rozložiť do tvaru, ktorý chcete, aby držali a na okraj koberca položiť papier. Papier je na koberci a končí tam, kde začínajú strapce. Strapce postriekajte škrobom a užívajte si to, že dlhú dobu budú držať svoj tvar, bez toho aby sa bol súhrnom.

Údržba behúňa z kokosového vlákna

Ak doma máte behúň z kokosového vlákna (hnedý koberec s výraznou štruktúrou vlákien), je najlepším spôsobom pre jeho údržbu tečúca voda. Behúň dajte do vane a prepláchnite vodou. Potom ho zaveste a nechajte dobre preschnúť. Ak by ste nedobre doschnuté koberec položili na zem, začala by vlákna zahnívať.

Ako z koberca odstrániť modelínu Play-Doh

Metóda, ktorú popisujeme je vhodná len pre odstránenie modelíny Play-Doh. Iné plastelíny majú odlišné zloženie a je potrebné ich čistiť iným spôsobom.

Pripravte si žehličku, ktorú budete niekoľko minút prechádzať cez modelínu, usadenú na koberci či inom textilu. Teplota žehličky by mala byť taká, aby nepoškodila žehlenú textíliu. Keď bude plastelína dostatočne tvrdá a začne sa mrviť, opatrne ju začnite čistiť kefkou tak, aby ste nepoškodili tkaninu. V prípade, že je plastelína v koberci silne zašliapaná, použije vidličku. Zvyšné malé omrvinky povysávajte vysávačom.

Ako z koberca či textilu odstrániť inteligentný plastelínu

Ako prvý odporúčame k plastelíny priložiť hrudu plastelíny. Existuje tu možnosť, že sa časť plastelíny z textilu prilepí ku hrude. Robte to trhavými pohybmi.

V prípade, že je plastelína v koberci veľa zamačkaná, vyskúšajte lieh, ktorý kúpite v drogérii (izopropylalkohol). Takto plastelínu odstránite z prírodných tkanín a vlasov. Než však alkohol použijete, vyskúšajte si na nejakom najmenej viditeľnom mieste, či sa nevytvorí fľak alebo iná nežiaduce reakcie. Akonáhle sa plastelína rozpustí, odsajte ju papierom alebo obrúskom.

V prípade, že máte škvrnu od plastelíny na syntetickom materiáli, lieh nepoužívajte. Vyskúšajte prípravok WD-40 alebo poškodenú vec odneste do čistiarne a povedzte, že škvrna je na báze silikónu.

Netradičné spôsoby čistenia koberca

Okrem prípravkov z drogérie alebo jedlej sódy môžete koberce udržiavať aj inými spôsobmi.

Čistenie pomocou snehu

Pokiaľ chcete oživiť žiarivú farbu vášho koberca, položte ho v zime na sneh. Musí však byť skutočne mrazivý deň. Lícom koberec položte na sneh a nechajte ho na ňom chvíľu položený. Potom koberec dobre vklepte, aby sa v ňom sneh zbytočne nerozpúšťal.

Čistenie pomocou kyslej kapusty

Okrem snehu môžete pre oživenie farebnosti použiť aj kyslú kapustu. Kyslá kapusta nechajte dobre odkvapkať a nasypte ho na koberec. Kapustou môžete koberec drhnúť a potom ho vysať vysávačom.

Čistenie pomocou octu

Ocot nájdete v špajze snáď každej rodiny. Ak je váš koberec matný až zašednutý, použije pre oživenie farieb ocot. Koberec najskôr vyčistite a potom vytrite octovou vodou.

Čistenie za pomocou sódy a octu

Pre tento recept si pripravte sódu a biely ocot. Biely ocot je lepšie, pretože v bežnom kuchynskom môžu byť pridané farbivá, ktorá by mohla na koberci zanechať škvrny. Na koberec ocot naneste najlepšie rozprašovačom a vlhké miesta poprášte sódou. Počkajte, až zmes prestane bublať a koberec zotrite suchou bielou handrou. Po vyschnutí je dobré koberec povysávať. Tento postup čistenia je vhodný najmä pre menej špinavé koberce.

Na biely koberec použite Savo do kuchyne

Táto metóda je vhodná len pre biele koberce a údržbu by ste mali vykonávať v rukaviciach. Používa sa pri nej totiž Savo, ktoré by mohlo na farebnom koberci zanechať škvrny. Na koberec teda nastriekajte čistič a nechajte pôsobiť. Škvrna by do piatich minút mala zmiznúť sama od seba. Ak sa tak však nestane, postup opakujte a najviac znečistenia miesta dočistite poklepaním papierovým obrúskom.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo