Ako vyčistiť matrac a ako z nej odstrániť škvrny

Okrem kvalitné matrace, ktorej výbere sme sa venovali v samostatnom článku, je dôležitým predpokladom zdravého spánku tiež čistota lôžka. Prach, plesne, roztoče a tiež škvrny od krvi, moču alebo zvratkov totiž zdravie rozhodne neprospejú. Ako sa ich jednoducho zbaviť pomocou bežne dostupných prostriedkov či chémie a ako o matrace naďalej starať vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Odstránenie škvŕn z matraca

Počas spánku dochádza k najrôznejším nehodám, vždy sa preto hodí vedieť, ako prípadné škvrny od krvi, moču, zvratkov, slín alebo ejakulátu efektívne odstrániť. U všetkých typov škvŕn je absolútne zásadné začať s ich čistením čo najskôr, platí totiž, že akonáhle zaschnú, ich odstránenie je výrazne ťažšie.

Ako vyčistiť matrac od krvi

Absolútne zásadnú poučkou pre čistenie fľakov od krvi nielen z matracov je použitie iba studenej vody. Teplá alebo dokonca horúca voda totiž krv zrazí, čím sa dostane hlbšie do vlákien, a výrazne horšie sa potom čistí alebo je vyčistenie úplne nemožné.

Postupov na čistenie existuje niekoľko, nižšie uvádzame jeden z najúčinnejších, ktorý možno navyše využiť aj na staršie zaschnuté škvrny od krvi:

 1. Do misky nalejte ¼ hrnčeka 3% roztoku peroxidu vodíka a pridajte 1 polievkovú lyžicu bežného prípravku na umývanie riadu (Jar, Pur pod.).
 2. Pridajte trochu soli (približne 1 čajovú lyžičku).
 3. Na záver pridajte ½ hrnčeka kukuričného škrobu (ak nemáte, možno sa bez neho zaobísť, ale účinok je slabší).
 4. Všetko dôkladne rozmiešajte.
 5. Vzniknutú pastu naneste na krvavú škvrnu.
 6. Nechajte pôsobiť, až pasta zaschne (v rádoch hodín).
 7. Po zaschnutí pastu zoškrabnite.
 8. Pokiaľ škvrna úplne nezmizla, postup opakujte.
 9. Nakoniec miesto vysajte vysávačom.

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie:

Ak sa vám nepodarilo odstrániť škvrny od krvi pomocou vyššie uvedených postupov, môžete použiť osvedčené chemické prípravky:

Ako vyčistiť moč z matraca

Na čistenie škvŕn od moču (a to aj zvieracie) na matrac môžete využiť tento účinný postup. Opäť budete potrebovať len bežne dostupné prostriedky.

 1. V miske dobre premiešajte cca 250 ml 3% peroxidu vodíka sa 3 polievkovými lyžicami jedlej sódy a niekoľkými kvapkami prostriedku na umývanie riadu (Jar, Pur pod.).
 2. Vzniknutú pastu naneste na škvrnu od moču. Dávajte pritom pozor, aby ste matrac príliš nezamáčeli.
 3. Nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny, a potom zotrite.
 4. V prípade, že škvrna úplne nezmizla, zmiešajte 3 polievkové lyžice bežného prášku na pranie s jednou lyžicou vody. Penu naneste na škvrnu.
 5. Penu nechajte zaschnúť.
 6. Po zaschnutí zvyšky pracieho prášku zoškrabnite a pretrite bielym handričkou navlhčenou v roztoku peroxidu vodíka.
 7. Po vyschnutí miesto povysávajte vysávačom.

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie

Ak dávate prednosť špeciálnym chemickým čističom, môžete na škvrny od moču, vrátane nepríjemného zápachu, s úspechom použiť tiež:

Ako vyčistiť pozvracenou matrac

Tiež škvrny od zvratkov, žalúdočných štiav alebo väčšieho množstva slín dokážu poriadne potrápiť. Efektívne je možné odstrániť pomocou tohto postupu:

 1. Pred samotným čistením otvorte okno alebo vyneste matrac na balkón alebo terasu. Pri čistení totiž budete používať čpavok.
 2. Znečistené miesto najskôr zbavte všetkých nečistôt.
 3. Biely handričku navlhčite vo čpavku a utierajte s ním škvrnu. Ak je miesto znečistenie veľké, môžete naniesť väčšie množstvo čpavku.
 4. Prebytočnú vlhkosť odsávajte bielou utierkou.
 5. Postup niekoľkokrát opakujte.
 6. Na záver škvrnu posypte jedlou sódou, ktorá nasaje prebytočnú vlhkosť a zároveň odstráni zápach.
 7. Po zaschnutí miesto dôkladne povysávajte vysávačom.

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie

Na škvrny od zvratkov sú účinné tiež mnohé čističe na chemickej báze. Jedná sa napríklad o:

Ako z matraca odstrániť škvrny od ejakulátu

U škvŕn od spermií je nutné rozlišovať medzi čerstvými a zaschnutými. Čerstvé škvrny možno pomerne ľahko odstrániť pomocou mydla a malého množstva vody. Prípadne môžete použiť zložitejšie postup:

 1. Čerstvú škvrnu od ejakulátu potrite suchým mydlom.
 2. Potom fľak pokvapkajte 5% roztokom čpavku a vmasírujte jemnou kefou.
 3. Prebytočnú vlhkosť odsajte savým bielú handričkou a miesto posypte jedlou sódou.
 4. Po zaschnutí miesto dôkladne povysávajte vysávačom.

Zaschnuté škvrny od ejakulátu najskôr vyžadujú použitie enzymatického čistiaceho prípravku (prípadne prípravku na báze pepsínu). Za týmto účelom odporúčame:

Po použití enzymatického prípravku nasleduje vyššie uvedený postup.

Ako pravidelne čistiť a udržiavať matrace

Nielen škvrny, ale aj prach, plesne a roztoče do postele rozhodne nepatrí. Preto pre vás na záver prinášame niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým udržíte svoju matrac čistú:

 1. Pri výmene posteľnej bielizne zakaždým matraci dôkladne povysávajte vysávačom. Použite pritom nadstavec na čalúnenie a nezabudnite pritom na medzery a bočnej strany.
 2. Nepríjemného zápachu a látok, ktoré sa vylúči do matraca pri potení (napr. telového mazu) sa zbavíte pomocou jedlej sódy. Posypte povrch matraca jedlou sódou a krúživým pohybom ju pomocou jemného kefy votrite do všetkých záhybov. Po 10 minútach matraci dôkladne povysávajte.
 3. Univerzálny domáci čistič matracov jednoducho vyrobíte zmiešaním 250 ml 3% peroxidu vodíka sa 3 polievkovými lyžicami jedlej sódy a niekoľkými kvapkami prostriedku na umývanie riadu. Vzniknutý roztok nalejte do rozprašovača a nastriekajte na najviac znečistené miesta. Po zaschnutí dôkladne povysávajte.
 4. Pleseň z matraca dostanete pomocou Sava. Savo však používajte opatrne a vždy zriedené s vodou (približne v pomere 1: 3), aby nedošlo k znehodnoteniu textílie. Po asi 15 minútach miesto zľahka umyte vodou s trochou jedlej sódy a prostriedkom na umývanie riadu. Matrac dobre vysušte utierkou a nechajte poriadne preschnúť.
 5. Vôbec najlepším spôsobom, ako ochrániť matrac pred znečistením, je použitie špeciálnych chráničov na matrace, ktoré sú často vybavené antibakteriálnou úpravou, neprepúšťa tekutiny a možno ich bez problémov prať v práčke.
 6. Pre čistenie matracov možno využitie tiež vysoko efektívny postup pomocou tzv. tepovače (extraktora). Tento prístroj si môžete buď vypožičať alebo si objednať špeciálnú čistiace firmu, ktorá sa zaoberá primárne čistením čalúnenia a kobercov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo