Ako vyčistiť parkety a ďalšie drevené podlahy

Drevené podlahy patria medzi najkrajšie, ale aj najchúlostivejšie. Preto je pri ich údržbe potreba dodržiavať určité pravidlá a používať len špecializované prostriedky. Údržbou drevených podláh vás prevedieme krok za krokom.

Prípravky čo stojí za to vyskúšať

Preventívne zaobchádzanie s drevenou podlahou

Aby vaše drevená podlaha dlho vyzerala ako nová, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Drevená podlaha je síce nádherná, ale aj veľmi chúlostivá.

Na drevenú alebo parketovú podlahu nikdy nevstupujte v topánkach, v ktorých ste práve prišli z vonku. Kamienky a drobné nečistoty by jej povrch mohli poškodiť. Miestnosť s touto podlahou preto vždy vybavte čistiaci zónu, čím myslíme dlhú predložku alebo behúň na dĺžku 3-4 krokov (to je zhruba 2-2,5 metra). Spomeňte si, že aj na hradoch či zámkoch sa po parketových podlahách chodia buď po kobercoch, alebo v návštevníckych papučiach.

Miestnosť s drevenou podlahou by mala mať optimálnu klímu. Pri príliš nízkej vlhkosti sa bude drevo vysušovať, zmršťovať a jeho škáry sa budú zväčšovať. Naopak pri veľkej vlhkosti môže podlaha napučať. Tieto nedostatky sa prejaví predovšetkým pri zatváraní dverí, ktoré nemusia doliehať alebo budú o podlahu drhnúť. V izbách s drevenou podlahou by ste mali udržiavať teplotu pohybujúce sa okolo 21-22 ° C s vlhkosťou 50-60%. Správnu vlhkosť vzduchu ovplyvníte vykurovaním, zvlhčovaním, pohlcovačmi vlhkosti, klimatizáciami a podobne.

Pri údržbe dbajte na to, aby ste podlahu nevystavili zbytočné vlhkosti príliš dlhú dobu. Nečistoty z podlahy by sa mali odstraňovať ideálne suchou cestou, a ak je mokrá varianta nevyhnutná, musí sa jednať iba o umývaní vlhkými tkaninami. Všetok nábytok, ktorý na podlahe stojí, obstarajte buď vhodnými kolieskami, alebo klzáky, ktoré zabránia vzniku rýh.

Z drevených podláh sa veľmi neľahko odstraňujú škvrny od prípravkov s farbivami. Niekedy sa to dokonca ani nemusí podariť. Rovnako tak môže dôjsť k porušeniu povrchu vplyvom rozpúšťadiel. V prípade, že je podlaha silne narušená a znečistená, je nevyhnutné sa prikloniť k jej renovácii v podobe brúsenia a ďalšieho ošetrenia.

Pri čistení sa môžu používať pady alebo lasice

Ide o špeciálny pomocníkov, ktoré používajú predovšetkým upratovacie firmy. V bežnej drogérii väčšinou nie sú dostupné, preto je široká verejnosť takmer nepozná.

Pady sú zjednodušene povedané tie drsnejšie strany špongií na riad. Pady nájdete v rôznych farebných prevedeniach, pričom každá farba odkazuje k inej tvrdosti padu. Podlahy sa čistí bielym, teda najjemnejším padom.

  • Bielé, béžové a červené pady – používajú sa na čistenie podláh z termoplastov, dlaždíc, dreva, prírodného kameňa a ochrany betónu za sucha.
  • Modré a zelené pady – sa používajú pri údržbe podláh za sucha aj morka na materiály ako je termoplast, dlaždice, betón, ochrana betónu, neleštený prírodný kameň.
  • Hnedý a čierny pad – využijete pri čistení podláh za mokra z dlaždíc, hrubého betónu, prírodného nelešteného kameňa alebo ako ochrana betónu.

Biely, teda najjemnejšie pad, sa používa na upratovanie kuchýň a kúpeľní. Zelený pad využijete na drhnutie cementových škár v kúpeľni a čierny pad, teda najhrubšie, využijete pri čistení betónu, prírodného kameňa alebo mriežok v rúre.

Lasička je nástroj podobný mopu. Časť, s ktorou čistíte podlahu, má spravidla valcový tvar. Ide o špeciálny hustý rozmývák polymérových náterov pre jednoduchú a odbornú aplikáciu prostriedku na podlahu.

Čistenie podláh s lakovaným povrchom

Údržbu môžeme rozdeliť na bežné denné čistenie a intenzívnu hĺbkové. Každé z nich sa vykonáva inak a my vám priblížime ako na to.

Bežné denné čistenie

Pri bežnom upratovaní je najlepšie z podlahy odstrániť prach a pevné nečistoty buď vysávaním, alebo zametením. Pri vysávaní je najlepšou voľbou hubica na vysávanie parkiet a drevených podláh. Po odstránení pevných nečistôt si pripravte roztok z vybraného čističe a vody. Podlahu stierajte mopom a následne vysušte. Na údržbu je vhodné používať pady.

V prípade, že sú na podlahe silné škvrny napríklad od podpätkov, mastné škvrny alebo ryhy, naneste čistič na mikrovláknovou utierku a nečistotu s ňou niekoľkokrát prejdite. Potom čistenú časť prejdite navlhčeným mopom.

Intenzívne hĺbkové čistenie

Pri intenzívnom hĺbkovom čistení dochádza k odstráneniu predchádzajúcej ochrannej vrstvy a je vhodné, aby ho vykonávali najmenej dvaja ľudia. Pamätajte na to, že prípravky pre intenzívne čistenie sú dosť agresívne, preto je vhodné futra a nábytok v blízkosti podlahy zalepiť maliarskou páskou.

Je preto vhodné sa rozhodnúť pre čistič pre intenzívne čistenie podláh. My odporúčame Dr. Schutz – čistič na drevo a korok, ktorý vrstvu odstráni.

Podlahu zbavte hrubých nečistôt a pomocou širokého mopu na podlahu naneste spomínaný čistič. Nechajte ho 10 minút pôsobiť a potom pomocou ručného držiaku padu (jemný biely pad) uvoľnite ochrannú vrstvu. Pri údržbe väčších plôch je vhodné sa rozhodnúť pre použitie kotúčového stroja s bielym padom. Práca bude rýchlejší.

Uvoľnené nečistoty ihneď vysávajte vysávačom na mokré vysávanie. S tým vám pomôže váš kolega. Akonáhle odsajete nečistoty, podlahu pretrite mopom navlhčeným čistou vodou. Tým odstránite všetky zvyšky čističa.

Čistenie v dvoch ľuďoch sa odporúča preto, aby ste dodržali časový odstup 10 minút od nanesenia čističe po rozrušení ochrannej vrstvy a jej vysatie.

Prvé a pravidelné ošetrovanie podláh s lakovaným povrchom

Pravidelné ošetrovanie vedie k predĺženiu životnosti podlahy, ku ľahšie údržbe a redukovanie vzniku oteru. Ošetrovanie sa vykonáva lakom s lesklým alebo matným filmom.

Pred ošetrovaním podlahu zbavte pevných nečistôt a ošetrite ju spôsobom pre každodenné upratovanie. Ak máte podlahové kúrenie, tak ho pred nanášaním laku vypnite a tiež zatvorte okná, aby nedochádzalo k prievanu.

Frekvencia nanášanie ochranného filmu:

  • málo zaťažované podlahy (menej frekventované kancelárie, obývacie izby, spálne) – 1-2x ročne,
  • stredne zaťažované izby (chodby, predsiene, frekventovanejšie kancelárie) – 2-4 x ročne,
  • veľmi zaťažované podlahy (reštaurácie, obchody, tanečné parkety) – každý mesiac až dva mesiace.

Ak ošetrujete podlahu s matným povrchom, vyberte prostriedok pre údržbu, ktorý má vo svojom názve obsiahnuté slovo mat. S údržbou lesklého povrchu je to rovnaké. Prostriedok by mal obsahovať slovo lesk. Vybraný prostriedok na podlahu naneste tzv.lasičkou. Pokiaľ chcete povrch zmatnieť či zdôrazniť lesk, naneste dve vrstvy a nechajte aspoň 12 hodín zaschnúť.

Čistenie podláh s voskovaným povrchom

Údržba voskovaných podláh sa tiež rozdeľuje na dennú a hĺbkovú.

Denná údržba voskovaných podláh

Voskovanou podlahu zbavte pevných nečistôt a prachu buď vysávaním, alebo zametením. Pri vysávaní radšej než hubicu s rotačnou kefou využite hubicu určenú pre vysávanie parketových podláh.

Pre prvotné čistenie používajte prípravok Dr. Schultz – Mydlo na drevo, ktoré na podlahu naneste pomocou mopu alebo lasice v neriedenej forme v jednej alebo dvoch vrstvách. Prípravok nechajte zaschnúť a potom rozleštite jednokotúčovým strojom opatreným bielym padom.

Každodenné údržbu vykonávajte rovnakým čističom, ale v riedené forme. Na 10 litrov vody sa používa zhruba 50-100 ml čističa. Roztok pomocou mopu naneste na podlahu a nechajte zaschnúť.

Intenzívne hĺbkové čistenie voskovaných podláh

Predtým, než sa vrhnete do hĺbkového čistenia, podlahu zbavte veľkých a pevných nečistôt vysávaním alebo zametením. Údržbu vykonávajte v dvoch ľuďoch. Jeden z vás bude podlahu čistiť prostriedkom a druhý ihneď vysávať rozrušený ochranný film.

Pri intenzívnom čistení voskovaných alebo olejovaných podláh je rovnako ako u tých lakovaných potrebné odstrániť predchádzajúcej ochrannej vrstvy. Použite preto Dr. Schutz – Intenzívny čistič na drevo a korok zrieďte s vodou v pomere 1: 1 až 1: 3. Roztok po podlahe rozotrite veľkým držiakom padu s jemným padom (pri údržbe väčších priestorov použite jednokotúčový stroj s bielym padom).

Nečistoty, ktoré sa uvoľní, vysajte vysávačom. Najlepším pomocníkom vám bude priemyselný vysávač pre mokré vysávanie. Vysatú podlahu ešte raz pretrite mopom namočeným v čistej vode, aby ste podlahu zbavili akýchkoľvek zvyškov čističe.

Vzhľadom k tomu, že je používaný čistič pomerne agresívny, nesmie prísť do styku s ďalšími lakovanými drevenými alebo kovovými výrobkami. Preto ich radšej oblepte ochrannou maliarskou páskou. Po vyčistení podlahu nezabudnite doolejovat.

Ako na doolejování

Doolejování sa vykonáva vždy po intenzívnom čistení s frekvenciou 1 x do roka. Olej určený pre drevené podlahy sa na ne nanáša až v momente, keď sú suché. Pre nanesenie môžete použiť buď mäkkú handru, alebo lasičky. Po 30 minútach pôsobenia zvyšky oleja rozleštite.

Olej nechajte pôsobiť najmenej 16 hodín. Až potom je možné po podlahe opatrne chodiť. Nezabudnite, že 7 dní po procedúre by sa podlaha nemala umývať na vlhko a koberce je možné na ňu položiť až po 10 dňoch.

Ako na oživenie olejované podlahy

Pre oživenie použite špeciálny prípravok Dr. Schutz CC-H2 Oil, ktorý na suchú podlahu naneste po intenzívnom alebo dennom čistenie. Nanáša sa v tenkej vrstve a rozotiera buď pomocou mopu, ktorý nepúšťa vlákna, alebo pomocou lasice.

Pri oživení vypnite podlahové kúrenie a zatvorte okná, aby nedochádzalo k prievanu. Nenechajte na podlahu dopadať ani priame slnečné lúče. Prípravok nechajte pôsobiť najmenej 12 hodín.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo