Ako vyčistiť sedačku

Čistenie sedačky môžete vykonávať buď ručne, alebo strojovo extraktorom. Vysokých finančných nákladov sa nemusíte obávať, pretože extraktor si môžete pokojne požičať v požičovni náradia. Nezabudnite však, že každý materiál má svoje pravidlá čistenie, ktorých by ste sa, ak chcete dosiahnuť dobré výsledky, mali rozhodne držať. V nasledujúcich odsekoch vás zoznámime s možnosťami, ako jednotlivé povrchy čistiť a po akých čistiacich prostriedkoch siahnuť.

Prípravky čo stojí za vyskúšanie

Ako vyčistiť sedačku z kože

Než sa vrhnete na kompletnú gruntovania obývacej izby, zistite si, akým typom kože je vaša sedacia súprava čalúnená. Iné čistiace prostriedky sa hodia na pigmentovanou kožu, iné na brúsenú kožu (nubuk a velúr), iné na anilínovú alebo semi-anilínovú kožu a celkom iné na sedačku z umelej či ekokože.

Aký je rozdiel medzi kožou a usní?

Koža je prvotná nezušlechtěná surovina, z ktorej sa postupom spracovania stáva useň. Koža je prírodným špecifickým materiálom, takže v žiadnom obchode nenájdete sedaciu súpravu s rovnakou štruktúrou na jednotlivých kusoch. Niektoré miesta môžu byť tmavšie, iná hrubšie. Koža postupom času pracuje a vytvára sa na nej najrôznejšie záhyby, ktoré časom vytvoria neopakovateľnú patinu.

Druhy usní

Usne sa podľa použitia delia na:

  • nábytkársku,
  • automobilovú.

Každá z nich má iné vlastnosti. Nábytkárska nie je tak odolná voči oteru, je náchylnejší k vyblednutiu a má vyšší obsah tuku. Na dotyk je však jemnejšia a umožňuje väčšiu tepelnú rozťažnosť.

Useň, ktorá sa používa pre automobilový priemysel, je odolnejší. Musí zniesť pôsobenie vyšších teplôt aj obstáť proti silnému slnečnému žiareniu. Pretože je viac namáhaná, musí byť odolnejšie proti odreniu.

Štruktúry usní

Podľa štruktúry usne rozdeľujeme na:

  • hladkú pigmentovanou useň – je prefarbená alebo opatrená farebnou krycou vrstvou,
  • brúsená koža sa podľa spôsobu brúsenia delia na: nubuk – koža brúsená po líci. Nubuk je charakteristický jemným zamatovým povrchom. Druhým typom je velúr, čo je koža brúsená po rube. Jej povrch je tiež zamatový, ale v porovnaní s nubukom je drsnejšie.
  • Semiš – jedná sa o jednotné označenie pre nubuk a velúr.
  • Anilínová useň – povrch je opatrený bezfarebnou / transparentná vrstvou z anilínového farbiva.
  • Semi-anilínová useň – okrem bezfarebné vrstvy je navyše opatrená vrstvou s malým obsahom pigmentu.
  • Alcantara -nejedná sa o prírodnú kožu, ale o umelú velúrovou kožu.

Čistenie pigmentované kože

Na čistenie a impregnáciu pigmentované kože používajte len prípravky pre tento typ kože špeciálne určené.

Veľkým oblúkom sa vyhnite:

  • pracím práškom,
  • avivážím,
  • chémii,
  • masti,
  • detskému olejčeku,
  • indulone a iné mastné chémii.

Pri použití nevhodných čistidiel môže dôjsť k strate kľúčových vlastností kože, k tvoreniu máp, koža môže začať tuhnúť a časom aj praskať. Matné a hodvábne lesklé povrchy navyše môžu stratiť svoj vzhľad a svoje čaro. Pre čistenie odporúčame používať čističe značky Colourlock alebo Gliptone.

Čo všetko budete pri čistení potrebovať:

  • jemnú kefku,
  • aplikačnú hubku
  • 2 mikrovláknové aplikátory (jeden na čistenie a druhý na impregnáciu),
  • utierky z mikrovlákna pre zotretie prebytočného čistiaceho alebo impregnačného roztoku,
  • ak je to nutné, odstraňovače špecifických škvŕn.

Čistiaci prostriedok by mal byť vždy pH neutrálny aby nedošlo k zmene farby.

Ako postupovať?

  • Zotrite alebo vysajte pevné nečistoty z povrchu (prach, omrvinky). Použite buď vysávač alebo utierky z mikrovlákna či jemnú kefku.
  • Pomocou aplikátora z mikrovlákna do povrchu dôkladne votrite čistiaci prostriedok.
  • Ak je sedačka silno znečistená, môžete k rozrušeniu nečistôt použiť jemnú kefku.
  • Prostriedok nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom aj s nečistotami zotrite utierkou z mikrovlákna.
  • Nezabudnite čistič votrieť aj do záhybov a ďalších miest, kde sa nečistoty rady usadzujú (opierky, podrúčky, švy).

Impregnácia povrchu

Vďaka impregnácii vytvárate na povrchu sedačky ochranný film. Navyše jej kožu vyživujete, takže sa môžete tešiť z odolného a prirodzene poddajného povrchu. Impregnácia povrch chráni pred vlhkosťou, škvrnami od vody a ďalším zašpinením. Sedačke predlžujete životnosť, pekný vzhľad a kože si zachováva svoju typickú vôňu.

Ako impregnovať?

  • Použite iba výrobok určený pre daný typ kože.
  • Pre nanesenie prostriedku použije aplikátor.
  • Impregnáciu do kože dôkladne votrite a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
  • Prebytočnú vrstvu, ktorá na koži aj po niekoľkých hodinách ostane, utrite utierkou z mikrovlákna.

Kožu čistite aspoň 2x do roka. Interval sa neodvíja do frekvencie používania. Ak svoju starostlivosť budete koži venovať pravidelne, predĺžite jej životnosť, vylepšíte jej vzhľad a zachováte jej pôvodné vlastnosti aj do budúcnosti.

Ako predchádzať poškodeniu sedačky z kože

Investícia

Aby vám kožená sedačka dlho vydržala, je nutné už pri nákupe zvoliť radšej drahšie a kvalitnejšie useň, než lacnejšie a menej kvalitnú. Menej kvalitné materiály sa po niekoľkých mesiacoch používania vyťahájú, poškriabu a dokonca sa môžu začať aj trhať.

Ak je vám ľúto investovať vysokú čiastku, kúpte si radšej sedačkou čalúnenou látkou. Aj textilné povrchy dnes môžu byť opatrené umývateľným alebo vodoodpudivým povrchom, takže je ich údržba jednoduchá.

Impregnácia

Novú sedačku, či už koženú alebo látkovú, ihneď po kúpe naimpregnujte. Dobre sa však pozrite, aký prostriedok používate. Vhodný čistiaci aj impregnačný prostriedok vám poradí predajca, ktorý ho väčšinou aj predáva. Informáciu o vhodnom čistiacom prostriedku sa môžete dozvedieť aj od výrobcu. Rozhodne sa vyhnite nekvalitným tovarom alebo prostriedkom na topánky. Na sedačke totiž môžu urobiť viac škody ako úžitku. Impregnuje dvakrát do roka vždy po pol roku.

Umiestnenie

Než začnete uvažovať o kúpe koženého gauča, premyslite si, kde bude stáť. Sú totiž miesta, kde by rozhodne stáť nemal. Jedným z nich sú potrebné kachle a kúrenie. Koža sa totiž veľmi rýchlo roztiahne a poškodí. Gauč by teda mal stáť najmenej 30 cm od zdroja tepla.

Koži nesvedčí ani blízkosť slnečného či umelého svetla. Pokiaľ je dlhšiu dobu vystavená slnečnému žiareniu alebo svetlu z lampy, môže dôjsť k vyblednutiu miesta, kam dopadá svetlo. Pred týmto nešvárom vás môže ochrániť impregnácia.

Údržba

Správny spôsob údržby kožené sedačky sme si už popísali. Je však dôležité zdôrazniť, že by ste škvrny na pohovke nemali nechať zaschnúť. Pokiaľ sa jedná o svetlú kožu, môžu na nej farebné nečistoty zanechať škvrny, ktoré už nepôjde odstrániť. Preto tekuté nečistoty vždy odsajte utierkou, pretrite vlhkou handričkou a vysušte suchou utierkou.

Zafarbenie sedačky

Koženú sedačku môžete nechtiac zafarbiť inou látkou. Stačí, keď na ňu budete sedieť v rifliach. Tie nemusia byť ani mokré, bohato stačí, keď sa budete nadmerne potiť. Rovnakú paseku môžu napáchať aj prikrývky, na ktorých sedíte. Preto vždy voľte prehoz v podobnej farbe. Ak by k nehode došlo, nebude škvrna z hnedého poťahu na hnedé sedačke vidieť. Horšie by to bolo so svetlou sedačkou a tmavú prikrývkou. V niektorých prípadoch nepomôže ani to, keď prehoz pred používaním vyperiete, farbivo sa môže uvoľňovať aj potením človeka. Kvalitné prikrývky však farbu nepúšťajú.

Vyčistenie zapusteného zafarbenie je prakticky nemožné. Jediným riešením je buď zmierenie, alebo použitie tónovacie farby na kožu, ktorej aplikáciu však radšej vždy nechajte na odborníkoch.

K poškodeniu povrchu môže dôjsť aj vtedy, ak si na koženú sedačku sadnete v oblečení, ktoré je v zadnej časti ozdobené cvočkami, retiazky, kovovými gombíkmi a zipsami. Hrozí pretrhnutie kože, ktoré môže napraviť len odborná firma zaoberajúca sa modernizáciou kože.

 

Ako vyčistiť brúsenú kožu: nubuk, velúr?

Brúsenékože sa súhrnne označujú ako semiš. Velúr je koža brúsená po rube a je hrubší (vlas zostáva na povrchu). Nubuk je koža brúsená po líci, je zamatový a má jemnejší povrch. Je drahšie a náročnejšie na údržbu.

Ako sedačku zo semišu vyčistiť

Čistenie sa skladá z 3 fáz:

  • Čistenie škvŕn, mastnoty a iných veľkých znečistenia,
  • ochrana pred vyblednutím a vysušením,
  • ochrana pred vodou.

1. Čistenie škvŕn, mastnoty a iných veľkých znečistení

Brúsená koža sa udržuje nie namokro, ale nasucho. Používajú sa pre to špeciálne brúsne vankúše a gumy na čistenie škvŕn. Ak by ste čistili namokro, dočkali by ste sa nevzhľadných máp. Mokré čistenie nie je tak účinné a porézna brúsená koža by sa navyše nemala premáčať.

Čo všetko budete k čisteniu potrebovať:

  • abrazívnú čistiace gumu na odolné nečistoty,
  • gumu na nubuk,
  • kefku na nubuk a semiš DE LUXE.

Jemnými pohybmi vankúšika alebo gumy odstráňte nečistoty a obnovte vzhľad brúsenej kože. Guma sa zvyčajne používa na čistenie menších stvrdnutých a suchých znečistenia na tvrdých podkladoch (obyčajne sa jedná o topánky alebo tvrdé okraje oblečenie).

2. Ochrana pred vyblednutím a vysušením

Pri nových poťahov sa ochrana pred vysušením a vyblednutím vykonáva raz za rok, potom 2x až 4x ročne. Ochranu vykonávajte vždy po vyčistení kože. Pri aplikácii postupuje na základe skupenstve čistiaceho prostriedku. Návod nájdete na výrobku.

3. Ochrana pred vodou

Pred vodou a vlhkosťou nubuk a velúr ochráni impregnácia, ktorá prenikne hlboko do štruktúry a jej efektom bude to, že voda aj vodné kvapky budú odpudzované. Vďaka tomu nevzniknú škvrny z tekutín, ktoré nestihnete odsať včas. Nezabudnite, že impregnácia nezdržuje krehnutie a starnutie kože, to má na starosti prostriedok chrániaci proti vysušeniu. Impregnácia brúsenej kože by sa mala vykonávať každého štvrť až pol roka.

Prípravok impregnujte tak, ako je popísané v návode. Nezabudnite, že sa impregnácia stiera každým sadnutím alebo čistením sedačky.

Dobrá rada: Ak chcete oživiť a vyčistiť menšie plochy zo semišu, napríklad topánky, nechajte ich niekoľko minút nad hrncom s vriacou vodou, zubnou kefkou povrch vykefujte a dosušte suchou handričkou alebo utierkou.

Ako vyčistiť sedačku z ekokože a koženky

Ekokoža nie je klasické látkové čalúnenie. Ide o umelú imitáciu prírodnej hladkej kože. Čistenie ekokoža a koženky je podobné. Materiál je tvorený PVC alebo polyesterom, ale v súčasnej dobe sa najviac používa polyuretán, ktorý sa nanáša na bavlnený podklad čiže úplet.

Medzi hlavné výhody tohto materiálu sa radí vzhľad pripomínajúci kožu, výber z viac farebných variant, ľahká údržba a odolnosť proti vzniku škvŕn.

Veľkým oblúkom sa vyhnite:

  • abrazívnym prípravkom, medzi ktoré patrí napríklad čistiaci piesok – hrozí poškodenie a zodrania hornej polyuretánovej vrstvy,
  • tvrdým kefám, hrubým stranám hubiek na riad,
  • bielidlám,
  • prípravkom obsahujúcim chlór,
  • parným čističom, fénov, horúcemu vzduchu a horúcim predmetom,
  • rozpúšťadlám.

Ak je nevyhnutné sedačku ihneď vyčistiť, ale nemáte doma špeciálne prípravky na ekokoži, použite radšej čistú alebo mydlovú vodu. Predchádzajte škvrnám od atramentu, pier a fixiek. Ide o látky, ktoré je veľmi ťažké odstrániť, a mnohokrát nejdú odstrániť vôbec. Na koženkovou sedačku neodkladajte poháre s nápojmi ani horúcimi nápojmi.

Majte na pamäti, že sa ekokoža môže ľahko zafarbiť napríklad od riflí (stačí, keď prídete domov zmokl alebo sa príliš potíte – farba začne púšťať). Povrch sedačky môžete ľahko poničiť aj kovovými doplnkami, ktoré sú na zadnej strane vášho oblečenia.

Ako sedačku z ekokože vyčistiť

Postup čistenia je podobný ako u sedačky kožené s tým rozdielom, že sa na každý materiál používa iný, špeciálne určený čistič.

Čo všetko budete pri čistení potrebovať:

  • jemnú kefku,
  • aplikačnej hubky,
  • 2 mikrovláknové aplikátory – jeden na čistenie a druhý na impregnáciu,
  • utierky z mikrovlákna.

Vhodným čističom môže byť sada na údržbu sedačky z koženky a ekokože Leather Master Skai KIT pre sedačky z ekokože.

Ak je sedačka ľahko znečistená, postačí nastriekať alebo naniesť na plochu sedačky prostriedok, pomocou aplikátora ho rozotrieť a nechať niekoľko desiatok sekúnd pôsobiť. Následne zotrite nečistoty buď mikrovláknovým aplikátorom alebo utierkou z mikrovlákna. Nezabudnite ju vždy vypláchať vo vedre s čistou vodou, aby ste ju zbavili nečistôt.

V prípade, že je vaša sedačka silne znečistená, použije na odstránenie nečistoty jemnú kefku. Kefka by mala byť určená na čistenie kože a pri jeho používaní príliš netlačte, aby ste povrch sedačky nepoškodili. Čistič jemnými a krúživými pohybu rozotierajte po povrchu ekokože a špinu zotrite aplikátorom alebo spomínanú utierkou.

Impregnácia povrchu

  • S impregnáciou začnite, akonáhle je sedačka suchá.
  • Prostriedok sa na ekokoži nanáša druhým mikrovláknovým aplikátorom.
  • Nechajte ho niekoľko hodín pôsobiť.
  • Ak sa všetok prostriedok nevstrebali, môžete zvyšok zotrieť utierkou.

Impregnáciu po čistení odporúčame vykonávať, pretože do určitej miery zabraňuje znečisteniu aj usadzovaniu nečistôt. Navyše sedačku chráni proti zafarbenie z oblečenia, zabraňuje vyprchávania zmäkčovadiel z ekokože aj koženky, takže nedochádza k ich tvrdnutiu, krehnutie, odlupovanie a praskanie.

Ako vyčistiť sedačku čalúnenou látkou

Látka je materiálom hladkým, často syntetickým, tenkým, jednofarebným alebo melírovaným. Čistenie veľmi závisí od typu. Niektoré látky idú vyčistiť dokonale, ale na niektorých zostávajú škvrny najmä od potravín a tekutín (obsahujúci farbivá). Pri mokrom čistení sú škvrny väčšinou oveľa výraznejšie ako po uschnutí.

Látky je vhodné čistiť mokrým strojovým extrakčným čistením. Extraktor pre profesionálne čistenie si môžete požičať v požičovni náradia alebo sa rozhodnúť pre jeho obstaranie.

Výber extraktora

Pre čistenie sedačiek sa používa buď niektorý z prístrojov pre domácnosť, ktorý je často k zohnaniu v kombinácii s klasickým vysávačom. Príslušenstvo obyčajne umožňuje mokré čistenie. Medzi obľúbené značky patrí ETA Neptun alebo Zelmer Aquawelt Plus. Profesionáli používajú značku Kärcher.

Extraktory na čistenie sedačiek nemusia byť tak výkonným prístrojom, ktorý je potrebný pre čistenie kobercov, takže elektrospotrebič nemusí mať tak veľkú nádrž na čistiaci roztok ani na odpadovú vodu. Navyše nie je potrebný vysoký výkon čerpadla.

V základnom vybavení nájdete príslušenstvo v podobe ručné hubice na čalúnenie s tryskou. Pri stlačení páky ventilu je roztok pod tlakom vstrekovaný širokým prúdom z trysky. Pri strojoch s vysokým tlakom čerpadla je tá nevýhoda, že sa roztok rozstrekuje aj na zem, takže je potreba zem a okolie sedačky neustále vytierať.

Na trhu je však k dostaniu tiež hubica s uzavretým systémom nástreku a odsávanie. Tento systém pracuje tak, že sa roztok privádza malými otvormi po celej šírke hubice, ale zároveň je odsávaný za pomoci sacích štrbín, ktoré sa tiež nachádzajú po oboch stranách hubice. Vďaka tomu nedochádza k rozstrekovaniu do okolia. Praktická je aj možnosť regulácie prúdu čistiaceho roztoku a regulácia sania. To oceníte najmä pri látkach, ktoré sú chúlostivé na silu sania.

Čo všetko budete pri čistení potrebovať:

  • Predčistič pre rozpustenie a predčistenie silného znečistenia,
  • základný čistič, z ktorého vytvoríte roztok pre čistenie,
  • odstraňovač škvŕn a zápachu,
  • impregnáciu – jej použitie nie je nevyhnutné.

Prečo používať predčistič

Predčistič odstraňuje znečistenia na najviac používaných častiach sedačky, ako sú podrúčky, sedáky, miesta pre hlavu a podobne. Nanášanie môže byť ručné alebo s pomocou tlakového postrekovače.

Použitie základného čističe

Základný čistič môže byť vo forme prášku, ale aj rozpustných tabliet alebo v tekutej forme. Ak vlastníte sedačku s látkou alebo poťahom s prírodnými vláknami, je dobré si zistiť, či je možné pre ich čistenie vybraný prípravok použiť. Ideálna teplota vody sa pohybuje medzi 40 až 50 ° C, ale u vlnených a prírodných vlákien by ste sedačku mali čistiť vodou s teplotou 20-30 ° C.

Odstraňovač škvŕn a zápachu

Tieto prípravky sa hodia, ak je vaša sedačka znečistená močom, zvratky malých detí, škvrnami od jedla, pitia alebo domácimi miláčikmi. Pri výbere vhodného prostriedku sa zamerajte na zloženie. Nemal by totiž obsahovať chlór. Chlór odfarbuje látku! Škvrny je najlepšie odstrániť čo najskôr. Niektoré škvrny nemusia ísť po zaschnutí odstrániť vôbec.

Prostriedok na odstraňovanie zápachu vyberajte podľa toho, či chcete odstrániť príčinu zápachu (siahnite po odstraňovačoch zápachu) alebo či chcete povrch iba osviežiť (deodorizačné prípravky). Prostriedok môžete naniesť buď priamo na zapáchajúce oblasť, alebo ho primiešať do čistiaceho roztoku.

Impregnácia

Ide o pomerne drahý výrobok, ale záleží len na vás, či ho chcete použiť. Vďaka ošetrenie impregnáciou povrch ochránite od nečistôt a zabránite tomu, aby sa tekutina ihneď vsiakla do látky. Predídete tak vzniku škvŕn.

Ako postupovať pri čistení

Predčistič nalejte do ručného alebo tlakového čističa a naneste ho na najviac znečistené miesta. Prípravok do látky môžete votrieť aj pomocou kefy na čalúnenie, ktorá sa vyznačuje mäkkými štetinami (v najlepšom prípade by mali byť prírodné). Prípravok nechajte niekoľko minút pôsobiť a prejdite k ďalšiemu kroku čistenia. Predčistič však nikdy nenechajte zaschnúť. Preto ho nanášajte vždy len na tú časť, ktorú budete môcť okamžite vyčistiť.

Pri extrakčných čistení nalejte roztok do nádoby a za pomocou ťahov hubice čistite celú sedačku. Nezabudnite pri čistení používať nástrek roztoku. Pre dosiahnutie dokonalého vzhľadu po vyschnutí, by sa ťahy mali prekrývať približne o polovicu hubice. Najviac znečistené miesta budete musieť čistiť opakovanými ťahy.

Škvrny odstráňte čističom škvŕn, nechajte pôsobiť a ťahom hubice miesto dočistíte. Ďalšou možnosťou je odstraňovač škvŕn naniesť na utierku a tupovaním nečistotu rozpustiť. Pred použitím prostriedku si na určitej časti sedačky, ktorá nie je vidieť, vyskúšajte, že prostriedok látku neodfarbí.

Po dokončení čistenia sedačku vysajte hubicou, ale tentoraz už nepoužívajte nástreku. Pomocou hubice látku zbavíte vody. Pre čistenie úzkych miest, ako sú medzery medzi matracmi, rohy a záhyby, využite štrbinového nadstavca vysávača, ktorý je väčšinou súčasťou základného príslušenstva vášho vysávača.

Impregnovať môžete na suchý aj mokrý povrch. Nezabudnite prostriedok poriadne pretrepať, naliať do tlakového čističa a poriadne natlakovať. Priama tryska by mala roztok rozstrekovať v tvare priamky. Nástrek by sa mal prekrývať, ale nenanášajte impregnácia zbytočne veľa. Po nanesení ju do látky votrite kefou na čalúnenie. Potom nechajte sedačku dobre vyschnúť.

Rady, ktoré sa hodia

  • Niektoré škvrny nejdú vyčistiť vôbec – krv, potraviny a jedlá s farbivami, niektoré škvrny od ovocia a zeleniny.
  • Sedačku pred čistením odtiahnite od steny, dostanete sa k nej zo všetkých strán a budete ju môcť pohodlnejšie a lepšie vyčistiť.
  • Drevené prvky by nemali prísť do styku s vodou. Ak nie sú ošetrené bezfarebným lakom, môže sa ich náter pôsobením vlhkosti rozpustiť.
  • Pre čistenie čalúnených sedačiek môžete použiť aj obyčajnú záclonu s roztokom na čistenie látkového čalúnenia.
  • Na očistenie sedačky do chlpov domácich maznáčikov môžete využiť niektorú pomôcku na vyčesávanie srsti (gumové kefy, gumové rukavice s výstupkami, čistiace kocky a podobne). Počas čistenia chlpy z gumových pomôcok odstraňujte a pomocou štrbinového vysávača chumáče chlpov odsávajte.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo