Ako vyčistiť sklokeramickú či indukčnú varnú dosku

Varenie sa obvykle nezaobíde bez nejakého toho neporiadku okolo a varná doska pritom býva často kameňom úrazu. Hrniec ľahko pretečie, pri miešaní všeličo vyskočí a vyprážanie za sebou zvyčajne zanechá veľa mastných škvŕn. Ako sa o sklokeramickú alebo indukčnú varnú dosku starať a ako ju zbaviť škvŕn, bez toho aby došlo k poškriabaniu, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Ako sa správne starať o varnú dosku

Rozhodne nie je sporu o tom, že varná doska je spolu s rúrou srdcom každej kuchyne, pretože práve na nej vzniká veľa dobrôt. Bohužiaľ málokto jej ale venuje potrebnú starostlivosť, a ak predsa, často ju čistí nevhodným spôsobom.

Snáď práve preto, že sklokeramická a indukčná doska sa zdanlivo ľahko udržuje, panuje všeobecná domnienka, že postačí obyčajný Jar, tekutý piesok a hubka (alebo v horšom prípade drôtenka). S takýmto prístupom sa však len ťažko zbavíte starších a pripečených škvŕn, naopak môže dôjsť k poškriabaniu, alebo dokonca nenávratnému zničeniu dosky.

Čistenie by ste preto mali vykonávať iba prípravky, ktoré sú na tieto účely určené, prípadne využiť niektorý z šetrných (ale zároveň vysoko účinných) postupov, ktoré uvádzame nižšie.

späť na začiatok ↑

Prečo starať o varnú dosku

Pravidelné čistenie varnej dosky nie je dôležité nielen z dôvodov estetických, ale i funkčných. Ak je vaša varná doska špinavá, výrazne tak skracujete jej životnosť a vystavujete sa zvýšenému riziku vzniku skratov. Starostlivosť sa vám tak môže skutočne doslova vyplatiť.

späť na začiatok ↑

Základom je pravidelná starostlivosť

Na čistenie varnej dosky sa nestačí vrhnúť len raz za čas, pretože sa jej znečisteniu pri varení dá len ťažko vyhnúť (a ak to náhodou dokážete, potom patríte medzi naprostej výnimky). Varná doska jednoducho vyžaduje pravidelnú údržbu, čo znamená čistenie po každom použití. Len tak totiž predídete výraznejšiemu znečistenia v podobe pripečených a přischlých zvyškov potravín.

Pokiaľ nie je varná doska príliš znečistená, vystačíte si s handričkou namočenou v teplej vode a kvapkou bežného umývacieho prostriedku (napr. Jari). Čistenie odporúčame vykonávať čo najskôr po ukončení varenia (skôr, než nečistoty zaschnú). Postup je nasledujúci:

 1. Najprv nechajte varnú dosku úplne vychladnúť (platí len pre sklokeramické dosky).
 2. Navlhčite mäkkú handričku teplou vodou a pokvapkajte bežným prostriedkom na umývanie riadu a pretrite ním varnú dosku.
 3. Ak nečistota prischla, nechajte umývací prostriedok chvíľu pôsobiť, a až potom ho zotrite navlhčenou handričkou.
 4. Varnú dosku vytrite dosucha.
späť na začiatok ↑

Ako vyčistiť úporné škvrny na sklokeramické / indukčné varnej doske

Úporné nečistoty na varnej doske môžu byť výsledkom zanedbanej starostlivosti, ale rovnako tak môže ísť o jednorazovú záležitosť, pri ktorej pretečie hrniec, dôjde k pripáleniu kúskov jedla alebo oleja. Ak sa to stane, púhy Jar a hubka na riad už zvyčajne nepomôžu, a je potreba využiť buď špeciálne čistiace prostriedky alebo osvedčené domáce postupy. Skôr, než sa s vami o niekoľko z nich podelíme, prezradíme vám, aké nástroje sú pre čistenie vhodné, a ktorým sa naopak oblúkom vyhnúť.

Ktoré nástroje nie / používať pri čistení varnej dosky

Odpoveď na otázku z nadpisu je pomerne jasná, a mali by ste sa jej vždy držať. Na odstránenie (vyškrabaní) pripálených zvyškov jedla a ďalších nečistôt na sklokeramických a indukčných doskách používajte vždy len a len na tento účel určenú škrabku (špachtličku). Táto škrabka obvykle býva pribalená u novo zakúpené varnej dosky, ale ľahko ju zoženiete aj v obchode s domácimi potrebami. Hoci má táto škrabka ostrú hranu, nemusíte mať pri práci s ňou obavy, pretože je navrhnutá tak, aby po povrchu iba kĺzala a nepoškodila ho.

V žiadnom prípade na zaschnuté a pripečené nečistoty nepoužívajte drôtenky, nože (a to ani zaoblený príborový nôž), žiletky, drsné hubky na riad, čistiace piesky pod. Pri použití týchto nástrojov môže veľmi ľahko dôjsť k poškrabaniu varnej dosky. A hoci nemusí byť škrabance na prvý pohľad viditeľné, do takto vzniknutých rýh sa môžu usadzovať nečistoty, ktoré majú za následok zhoršenie funkčnosti varnej dosky.

Domáce prostriedky na čistenie sklokeramické / indukčné varné dosky

Ak dôjde k výraznému znečisteniu varnej dosky a vy práve nemáte po ruke špeciálny čistič, môžu vám rovnako dobre poslúžiť suroviny, ktoré bežne nájdete vo svojej domácnosti. Najúčinnejšie postupy zahŕňajú použitie:

 • vylisované citrónové šťavy – neriedenou citrónovú šťavu nalejte na nečistotu a nechajte cca 15 minút pôsobiť,
 • zmes umývacieho prostriedku, prášku do pečiva a peroxidu vodíka – všetky zložky zmiešajte, naneste na znečistený povrch a nechajte cca 10-20 minút pôsobiť,
 • zmes sódovky (octu), kuchynskej soli alebo jedlej sódy – všetko zmiešajte, aplikujte na znečistený povrch a nechajte zhruba 30 minút pôsobiť.

Ako pri čistení úporných škvŕn na sklokeramickej / indukčnej doske postupovať

Či už použijete niektorú z vyššie uvedených domácich čistiacich zmesí alebo chemický čistiaci prostriedok (tipy nájdete na konci tohto článku), postup je vždy rovnaký:

 1. Najprv z varnej dosky zotrite ľahko odstrániteľné nečistoty (pomocou klasického prípravku na umývanie riadu a hubky).
 2. Pripravte si niektorú z vyššie uvedených zmesí (citrónová šťava; umývací prostriedok s práškom do pečiva a peroxidom vodíka alebo zmes sódovky / octu a kuchynskej soli / jedlej sódy) a naneste ju na pripálené škvrny. Podľa potreby nechajte pôsobiť a zotrite. Využiť samozrejme môžete tiež špeciálny čistiaci prostriedok.
 3. Ak sa na varnej doske stále vyskytujú nečistoty, postup opakujte alebo použite špeciálnu škrabku na sklokeramické varné dosky.
 4. Po odstránení všetkých nečistoty varnú dosku umyjete, osušte a vyleštite.
späť na začiatok ↑

Ako odstrániť škvrny od hrdze na sklokeramické / indukčné varnej doske

Menej často sa môže stať, že sa na varnej doske objavia škvrny od hrdze (najmä ak používate liatinové hrnce alebo panvice). Postup, ktorým sa možno škvrny od hrdze zbaviť je našťastie veľmi jednoduchý:

 1. Škvrnu od hrdze pokvapkajte olivovým olejom a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
 2. Zmes nechajte niekoľko minút pôsobiť.
 3. Zotrite pomocou kuchynských papierových obrúskov a umyte pomocou bežného prostriedku na umývanie riadu.
 4. Škvrna by mala zmiznúť. Ak sa tak nestalo, postup opakujte.
späť na začiatok ↑

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie

Pri bežne dostupných chemických čistiacich prostriedkov máte istotu, že varnú dosku zbaví nečistôt účinne, ale aj šetrne tak, aby nedošlo k jej poškodeniu. Výber je pomerne široký, zamerali sme sa preto iba na tie čističe, ktoré sú osvedčené a vysoko účinné. Často je navyše môžete efektívne využiť aj pri čistení rúry, mikrovlnky alebo napríklad pripečeného pekáča.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď