Ako vyčistiť striebro

Ak si kupujete strieborný šperk, pripravte sa na to, že po čase sčernie. Nie je to však známka nekvalitného výrobku, ide o prirodzenú vlastnosť striebra. Pokiaľ nie je klenot povrchovo ošetrený rhodiovaním, platinováním alebo iným spôsobom, ku sčernanie celkom iste dôjde. My vám poradíme, ako sa ho zbavíte a ako nechcenému vzhľadu predchádzať alebo jeho nástup aspoň spomaliť.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

späť na začiatok ↑

Prečo dochádza k černanie a ako sa mu brániť

Černanie je dôsledkom oxidácia striebra, ktoré je na vzduchu. Aby ste tento proces spomalili, je potreba váš šperk riadne skladovať. Ideálne je suché a tmavé miesto. Klenot je najlepšie vložiť do flanelového alebo hodvábneho vrecúšku a schovať do škatuľky. Zohnať sa dajú tiež najrôznejšie vrecúška napustené látkami, ktoré oxidácii striebra spomaľujú. Aj tak však ku sčernanie dôjde.

Okrem toho je tiež možné striebro potrieť kondicionérom, ktorý po povrchu rozleštíme a predmet tak ochránite pred oxidáciou. Do šperkovnice sa odporúča vložiť krieda, ktorá pohlcuje vlhkosť zo vzduchu a tiež bráni prenikaniu sírnych zlúčenín do ušľachtilého kovu. So striebornými doplnkami sa nekúpte v bazénoch so silne chlórovanou vodou a dajte si pozor, aby neprišli do styku s prostriedkami obsahujúcimi amoniak alebo bielidlo.

Pre čistenie strieborného šperku s kamienkami sa vyhnite receptom, ktoré obsahujú kyslé a zásadité látky, medzi ktoré sa radí pivo, ocot, citrón a ďalšie.

späť na začiatok ↑

Čistenie striebra pomocou octu a jedlej sódy

Čo budete potrebovať:

 • biely ocot,
 • jedlú sódu,
 • mäkkú utierku.

V miske alebo hrnčeku zmiešajte ½ šálky bieleho octu s 2 polievkovými lyžicami jedlej sódy. Striebro do roztoku položte na 2-3 hodiny. Potom ho vyberte a opláchnite studenou vodou. Pre osušenie použite mäkkú utierku, ktorá nepoškriabe povrch.

späť na začiatok ↑

Striebro vyčistíte zubnou pastou

Čo budete potrebovať:

 • zubnú pastu bez bieliaceho účinku a iných abrazívnych látok,
 • mäkkú handričku a utierku.

Trochu zubné pasty bez bieliacich účinkov alebo iných abrazívnych látok naneste na mäkkú handričku a začnite s čistením. Znečistenú handričku meňte pravidelne za novú, aby ste plochu klenotu čistili vždy čistým kúskom. Akonáhle bude vyčistený, opláchnite predmet teplou vodou a osušte mäkkou utierkou.

Na čistenie môžete použiť aj zubnú kefku, ktorý však musí byť mäkká, aby povrch šperku nepoškrabala.

späť na začiatok ↑

Čistenie striebra alobalom a jedlou sódou

Budete potrebovať:

 • alobal alebo hliník,
 • jedlú sódu,
 • mäkkú utierku.

Na 80-90 ° C zahrejte liter vody (alebo také množstvo, ktoré bude stačiť na čistenie šperku) a rozpustite v nej 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy. Do horúcej vody vložte alobal alebo plátok hliníka, avšak alobal je zaručená istota a na alobal položte striebro, ktoré chcete vyčistiť. Predmet na alobalu pravidelne otáčajte a kontrolujte, či k čisteniu dochádza zo všetkých strán. Akonáhle je striebro vyčistené, vyberte ho z kúpeľa, opláchnite vodou a vysušte mäkkou utierkou.

Tento spôsob je najúčinnejší a vykonáva sa aj v obmene, ktorá spočíva v tom, že sa jedlá sóda nahradí soľou. Soľný roztok však nie je vhodný pre čistenie šperkov s drahými kameňmi, zirkónmi a perlami.

Sčernela striebro vyčistíte kečupom

Budete potrebovať:

 • hubku na riad,
 • kečup.

Prsteň alebo iný strieborný predmet očistite od povrchových nečistôt vlhkou handričkou. Do malej misky dajte kečup a do kečupu namočte hubku na riad. Hubkou potierajte celý predmet, pretože kečup sa musí dostať na celý povrch, ktorý chcete očistiť. Dávajte pozor, aby ste kečup rozotierala rovnomerne a na silne zčernalá miesta sa nebojte pritlačiť. Kečup nechajte pôsobiť 10 minút a potom šperk opláchnite. Pre sušenie a leštenie použite mäkkú utierku.

Zbavte sa sčernanie pomocou prášku na pečenie

Budete potrebovať:

 • prášok na pečenie,
 • utierku, ktorá nepúšťa vlákna.

Vodu s práškom na pečenie zmiešajte v pomere 3 diely prášku na pečenie a 1 diel vody. Vzniknúť by mala pasta, ktorú na navlhčenú šperk nanášajte pomocou utierky, ktorá nepúšťa vlákna. Textíliu meňte pravidelne, aby ste šperk čistili vždy čistou utierkou. Akonáhle je čistý, opláchnite ho a utrite do sucha.

späť na začiatok ↑

Čistenie pomocou citróna a soli

Budete potrebovať:

 • soľ,
 • citrón,
 • mäkkú utierku.

Do vhodnej nádoby nalejte horúcu vodu, do ktorej vytlačíme citrón a prisypte 3 polievkové lyžice kuchynskej soli. Do roztoku vložte šperk bez drahokamov a nechajte ho v ňom 5 minút odpočívať. Potom predmet vtiahnite a vysušte mäkkou handričkou. Aby ste dosiahli dobré výsledky, je dobré povrch preleštiť špeciálnou handričkou na čistenie striebra.

späť na začiatok ↑

Čistenie striebra pomocou kyslého mliek

Čo budete potrebovať:

 • kyslé mlieko,
 • mäkkú utierku.

Strieborné šperky i príbory si svoj pôvodný lesk opäť získajú, keď je na pol hodiny ponoríte do kyslého mlieka. Po uplynutí tejto doby je vytiahnite a opláchnite teplou vodou. Predmety vytrite dosucha a vyleštite mäkkou utierkou.

Ako predchádzať sčernanie strieborných príborov

Strieborné príbory sú síce krásne, ale zároveň veľmi náchylné. Aby ste sa vyhli oxidácii, nepoužívajte je pri jedenie natvrdo varených vajec. Strieborné príbory by nemali prísť do styku ani s vajcia surovým, pretože sírnaté látky, ktoré sú vo vajci obsiahnuté, striebro farbí do čierna.

Určite tiež nie je vhodné nechávať striebornú jedálenský sadu ležať v kyslých potravinách, pretože obsahujú meď, z ktorej sa po krátkej dobe vytvoria jedovatá medenky. Rovnako sa vyhnite konzumácii ovocia, olív, šalátových nálevov a príliš slaným či octovým jedlám.

späť na začiatok ↑

Leštenie pomocou prostriedku na umývanie riadu

Budete potrebovať:

 • prostriedok na umývanie riadu.

Ak spozorujete, že šperk nečerná, ale stráca svoj lesk, kvapnite do teplej vody prostriedok na riad a v pene, ktorá vznikne, namočte kúsok mäkké textílie. Klenot jemne utierajte, a akonáhle sa vám zdá čistý, opláchnite ho v studenej vode. Pre doleštenie použite špeciálnu handričku na leštenie striebra. Týmto spôsobom je možné čistiť aj šperky s kameňmi, ktorých okolie účinne očistíte kefkou na zuby. V tomto bode však buďte opatrní, mohlo by dôjsť k poškrabaniu povrchu.

späť na začiatok ↑

Ďalšie postupy čistenia striebra

Okrem vyššie uvedeného sa môžete rozhodnúť si zaobstarať aj špeciálne handričky alebo vatičky s roztokom na čistenie strieborných predmetov. Obstarávacia cena sa pohybuje do 5 € a ich účinok trvá tak dlhú, kým je nenamočíte do vody. Handričkou je možné ošetrovať akýkoľvek typ strieborného šperku vrátane tých s kameňmi.

Čo nefunguje

Okrem vyššie popísaných metód sa môžete na internete stretnúť aj s ďalšími spôsobmi čistenia, ktoré zahŕňajú čistiace látky ako je pivo, Coca-Cola alebo čistič na okná. Týmito spôsobmi však nedocielite príliš uspokojivého efektu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď