Čo je to NFC? Užitočná technológia, ktorá vám uľahčí všedný život

NFC je pomerne často skloňované skratka spájajúce sa s telefónmi, chytrými hodinkami, platbami a podobne. Napriek tomu, že o nej väčšina z nás už počula, jej zmysel zostáva mnohým utajený. V našom článku si vysvetlíme čo NFC je a na čo všetko ho využijete.

Podstata Near Field Communication: NFC

NFC je modulárna technológia rádiovej bezdrôtovej komunikácie medzi elektronickými zariadeniami, ktorá prebieha na veľmi krátku vzdialenosť (približne do 4 cm). Podstatou je priblíženie dvoch prístrojov, prípadne prístroje a NFC štítku tak blízko, aby mohlo dôjsť k prenosu informácií.

NFC umožňuje obojstrannú komunikáciu, čo znamená, že oba dva spojené prístroje môžu odosielať aj prijímať informácie. Na základe spôsobu používania sa zariadenie delia na aktívne a pasívne. Medzi výhody NFC patrí najmä to, že pre svoje fungovanie nepotrebuje žiadne internetové moduly, teda Wi-Fi, LTE, mobilné dáta. S trochou zveličenia môžeme povedať, že spôsob fungovania je podobný ako u staručkého infraportu. NFC je však úplne iný level prenosu „nablízko“.

Fungovanie NFC

To, či váš telefón podporuje funkciu NFC spoznáte vo vašom systémovom nastavení v záložke Pripojenie či Bezdrôtová komunikácia a siete. V ponuke by ste mali nájsť prepínač NFC. Tiež rýchlym pohľadom na telefón môžete zistiť, či NFC podporuje. Telefóny obyčajne bývajú označené logom s N.

NFC vysiela alebo prijíma dáta na základe rádiových vĺn, čo je rovnaký princíp, na ktorom funguje Bluetooth, Wi-Fi a ďalšie bezdrôtové signály. Od Bluetooth a Wi-Fi sa však NFC odlišuje tým, že k prenosu informácií používa elektromagnetickú indukciu. Vďaka tomu môže byť komunikácia nadviazaná aj s pasívnymi súčiastkami.

Komunikácia medzi aktívnymi a pasívnymi koncovými zariadeniami

Pri tejto komunikácii využívate zariadenie, ktoré je vybavené NFC čipom umožňujúcim zápis aj čítanie. Najčastejšie je týmto zariadením mobilný telefón – aktívne zariadenia. Ku komunikácii dochádza so zariadením s pasívnym obvodom, ktorý nie je pripojené k žiadnemu napájania. Pasívnym zariadením sú NFC tagy – teda nálepky s natisknutým obvodom alebo plastové karty s vylisovaným obvodom. Komunikácia môže prebiehať, pretože akonáhle sa k pasívnemu zariadenie priblíži zariadenia aktívne, dôjde k vysielanie elektromagnetických vĺn, miniatúrny kondenzátor v obvode sa nabije a môže odoslať informácie do NFC čipu vo vašom mobilnom zariadení. Pasívne zariadenie nemôže a nedokáže spracovávať odoslané dáta od iných zariadení a nemôže sa spojiť s iným pasívnym zariadením.

Komunikácia medzi aktívnym a aktívnym koncovým zariadením

Princíp fungovania je rovnaký ako u predchádzajúceho s tým rozdielom, že na druhej strane je tiež aktívna zariadenie, ktoré disponuje vlastným zdrojom napájania a nepotrebuje byť napájané indukciou. Informácie si zariadenie medzi sebou odovzdávajú pomocou elektromagnetického vlnenia. K tomuto typu komunikácie dochádza medzi dvoma telefónmi alebo telefónom a platobným terminálom a podobne. Dostupné sú 3 režimy komunikácie:

  • Čítanie / zapisovanie – jedná sa o situáciu, keď si vaším telefónom načítate informácie napríklad z NFC tagu. Prenos prebieha len jedným smerom z tagu do telefónu.
  • Emulácia karty – používa sa na vykonávanie platieb. V tomto prípade môžete váš telefón používať ako inteligentný alebo bezkontaktnú platobnú kartu k realizácii platieb alebo k úhrade cestovného v hromadnej doprave.
  • Peer-to-peer pre prenášanie súborov. Pri tomto spôsobe komunikácie obe zariadenia prepínajú medzi aktívnym (odosielanie dát) a pasívnym režimom (prijímaní dát).

Existuje aj režim bezdrôtového nabíjania, kedy ku komunikácii dochádza preto, aby ste z jedného zariadenia nabili zariadenia druhé. Režim bezdrôtového nabíjania umožňuje bezkontaktný prenos až 1 W napájanie. Týmto spôsobom je možné nabíjať malá IoT zariadenia s obmedzeným napájaním. Typickým príkladom sú bezdrôtového headsety, fitness náramky alebo chytré hodinky.

Frekvencia pre prenos dát cez NFC je 13.56 MHz. Rýchlosť prenosu dát môže byť 106,212 kb / s alebo 424 kb / s. Táto rýchlosť v kilobitoch je väčšinou dostačujúca pre odosielanie kontaktov i obrázkov či hudby.

Ako si stojí NFC v porovnaní s Bluetooth

NFC sa v porovnaní s Bluetooth môže javiť ako zbytočná technológie. Medzi týmito dvoma prenosmi však existuje hneď niekoľko rozdielov, pričom novšie štandard NFC ponúka pomerne zaujímavé výhody v porovnaní s Bluetooth.

Výhody NFC

  • Nižšia spotreba energie ako u Bluetooth 4.0 (LE).
  • Ideálne pre pasívne zariadenia ako reklamné značky či štítky – nie je potrebné žiadne energie.
  • Možnosť nabíjania malých IoT zariadení.
  • Bezpečnejšie komunikácie.
  • Rýchlosť pripojenia medzi zariadeniami.

Nevýhody NFC

  • Kratšia vzdialenosť, na ktorú sú zariadenia schopné komunikovať.
  • Pomalší prenos v porovnaní s Bluetooth.

Majte na pamäti, že s Bluetooth môžete informácie odovzdávať aj zo vzdialenosti niekoľkých metrov. U NFC je komunikácia možná iba na niekoľko centimetrov. Krátka vzdialenosť má však aj svoje výhody, pretože vaši komunikáciu nemôžu napadnúť útočníci. Čo sa týka rýchlosti prenosu, tak aj v tom NFC pokrivkáva. Kým NFC je schopné prenášať informácie rýchlosťou maximálne 424 kb / s u Bluetooth 2.1 je rýchlosť 2,1 Mb / s a pri Bluetooth 4.0 dokonca až 24 Mbit / s. Nespornou výhodou NFC je však rýchlosť spárovanie, ktorá trvá nanajvýš 0,1 s. Na túto rýchlosť sa len nedávno vyšplhal aj Bluetooth 4.0.

Čo všetko môžete pomocou NFC ovládať

Štítky / Tagy

Pomocou NFC môžete ovládať štítky. Jedná sa o nálepky, prívesky alebo iné menšie produkty, ktoré sú opatrené NFC čipom. Tento čip je možné pomocou vhodnej aplikácie naprogramovať tak, aby vám prinášal čo najlepší úžitok. Štítkov môžete mať hneď niekoľko. Na nočnom stolíku môže byť štítok s naprogramovaním zníženie jasu a vypnutie vibrácií, keď k nemu položíte svoj telefón. V aute môžete mať štítok naprogramovaný na spojenie telefónu s mapami alebo navigáciou.

Očakáva sa, že sa tagy v budúcnosti budú používať napríklad aj v reštauráciách, kde sa po priblížení vášho telefónu dozviete aktualizované menu alebo nutričné hodnoty jedál. Štítky budú môcť slúžiť napríklad aj na otváranie dverí a podobne.

Platby

Ako sme už popísali vyššie, NFC je vlastne predĺženou rukou vašej platobnej karty. Tento spôsob platieb sa v našej krajine začína čím ďalej viac rozvíjať, ale ešte stále nie je na takej úrovni ako v zahraničí. K rozvoju platenia cez túto technológiu výrazne prispela aj služba Android Pay. Vďaka nej si do telefónu zjednodušene povedané nahráte svoju platobnú kartu a tak budete môcť telefónom platiť v obchodoch s bezkontaktnými terminálmi. Ani jablíčkáři nezostávajú pozadu a využívajú službu Apple Pay.

Platby cez NFC by mali byť úplne bezpečné, pretože ani po načítaní karty sa nikam neukladá jej číslo alebo PIN. K informáciám tak nemá nikto prístup. Služba vám umožňuje nastavenie peňažného limitu, u ktorého ani netreba telefón odomknúť, stačí ho len priložiť. Pri vyšších sumách je nutné použiť odtlačok prsta, scan dúhovky alebo zadať heslo.

Prenosy súborov

Vďaka funkcii Android Beam je možné medzi dvoma zariadeniami prenášať súbory (zdieľanie odkazov na stiahnutie aplikácie, hudbu, polohu v mapách, kontakty atď.). Použitím NFC môžete svoj telefón párovať aj šikovnými hodinkami alebo prenosným reproduktorom.

Prenos nastavenia z jedného telefónu do druhého

Android 5.0 podporuje prenos nastavenia a aplikácií z jedného telefónu do druhého. Túto možnosť typicky využijete v prípade kúpe nového telefónu. Odpadnú vám starosti s inštaláciou aplikácií a importom kontaktov. Táto funkcia sa nazýva Nastavenie dotykom (Tap & Go) a vďaka nej dôjde k synchronizácii vrátane vašich účtov z jedného zariadenia na druhé.

NFC v domácnosti

Možno je to nečakané, ale NFC využijete aj u niektorých práčok alebo sušičiek. S jeho pomocou môžete sťahovať napríklad nové programy alebo prístroj pomocou telefónu s NFC ovládať.

Nedostatky NFC v Androide

Vzhľadom k tomu, že NFC je u nás stále v rozjazde, nájdu sa aj nedostatky, ktoré vám prirobíte vrásky, ale veríme, že na odstránenie týchto nedostatkov dôjde v blízkej dobe.

  • Nie všetky zariadenia NFC čipom disponujú.
  • Čipy nie sú vo všetkých zariadeniach umiestnené na rovnakom mieste, čo môže obmedzovať nadviazanie spojenia.
  • Kompatibilita nie je medzi zariadeniami univerzálna, obzvlášť ak ide o určité typy súborov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo