Porovnanie slúchadiel Huawei FreeBuds + recenzie

Bezdrôtové slúchadlá FreeBuds môžete aktuálne mať v troch prevedeniach – Lite, 3 a Pro. Líšia sa konštrukciou, funkciami a cenou. Ak patríte k fanúšikom ázijského výrobcu elektroniky, pomôžeme vám vybrať správnu variantu. Samozrejme sa dozviete aj to, ako si spomínané tri modely vedú v porovnaní s konkurenciou. Poďme na to.

Naše hodnotenie

NázovCelkom
1.Huawei FreeBuds ProZistiť cenu
94%
2.Huawei FreeBuds 3Zistiť cenu
91%
3.Huawei FreeBuds LiteZistiť cenu
72%

Parametre

Ako vyzerajú parametre jednotlivých variantov?

 FreeBuds LiteFreeBuds 3FreeBuds Pro
Prevedenieštupľovékôstkovéštupľové
Konštrukciauzavretáuzavretáuzavretá
Mikrofónáno (2)áno (2)áno (3)
PripojenieBluetooth 4.2Bluetooth 5.1Bluetooth 5.2
True Wirelessánoánoáno
Funkcieprijímanie hovorov, hlasový asistentprijímanie hovorov, hlasový asistentprijímanie hovorov, ovládanie hlasitosti, hlasový asistent, prepínanie skladieb
Stupeň krytiaIPX4IPX4neuvedené
Ďalšie vlastnostivymeniteľné štuple, nabíjacie puzdronabíjacie puzdrovymeniteľné štuple, nabíjacie puzdro
Frekvenčný rozsah20 Hz až 20 kHz20 Hz až 20 kHz20 Hz až 20 kHz
Potlačenie šumupasívnečiastočné aktívneaktívne
Celková výdrž batérie v h92030
Batérie slúchadiel v h347,5
Batérie puzdra v h61622,5
NabíjaniemicroUSBUSB-C / bezdrôtovéUSB-C / bezdrôtové
Hmotnosť slúchadlá v g5,54,56,1
Hmotnosť púzdra v g45,54860
Rozmery slúchadlá v mm43,6 x 23,2 x 17,841,5 x 20,4 x 17,826 x 29,6 x 21,7
Rozmery púzdra v mm80,2 x 33,3 x 28,8⌀ 60,9 x 21,870 x 51,3 x 24,6

Z tabuľky je jasne vidieť, kde sa jednotlivé modely líšia. Čo už tak zrejmé byť nemusí, či tieto rozdiely majú zásadný vplyv na funkčnosť. Pozrieme sa na to spolu od začiatku.

Počet mikrofónov – Jasne vedú FreeBuds Pro, ktoré vďaka trom mikrofónom dokážu najlepšie snímať hlas.

Bluetooth – Rozdiel je v jeho verzii, kedy hlavné skok je medzi 4. a 5. verzií. Tá vyššia prináša vyšší dosah a prenosovú rýchlosť.

Funkcie / Výbava – Najdrahší model pochopiteľne prináša niektoré funkcie či výbavu navyše.

Stupeň krytia aneb ochrana proti prachu a vode – Prvé dva modely majú triedu IP4X, to znamená základné odolnosť proti napr. Pár kvapkám ľahkého dažďa. U Pro varianty sa dokonca na oficiálnych stránkach výrobca uvádza, že touto ochrannou nedisponujú a preto by nemali byť ponorené do vody. Vo všetkých prípadoch to znamená, že rozhodne nepatrí do bazéna a aj za silnejšieho dažďa je radšej schovajte.

Potlačenie šumu – S každou vyššou verziou si polepšíte.

Výdrž batérie – To rovnaké ako predchádzajúci bod.

Nabíjanie – FreeBuds Pro aj FreeBuds 3 podporujú USB-C i bezdrôtové nabíjanie. Lite verzia nemá bezdrôtové nabíjanie a má micro-USB.

Čo sú bezdrôtové slúchadlá True Wireless?

Jednoducho povedané, ide o slúchadlá, ktoré nie sú pripojené káblom ani k zdroju zvuku (napríklad k telefónu alebo televízoru), ani k sebe navzájom. Slúchadlá pripojíte k zdroju hudby cez Bluetooth. Tieto slúchadlá sú výhodou pre používateľov, ktorí nemajú telefón s klasickým 3,5 mm konektorom a museli by používať rôzne adaptéry s káblovými slúchadlami. Ako je možné, že niečo také vôbec funguje? Slúchadlá obsahujú batériu, konektor Bluetooth a zvyčajne aj niekoľko mikrofónov. Ďalšou zaujímavosťou je, že puzdro na slúchadlá zvyčajne slúži ako powerbanka, ktorá slúchadlá v prípade potreby dobíja.

V minulosti bol problémom bezdrôtový prenos, ktorý nebol dostatočne kvalitný na kvalitný prenos hudby. Nové verzie Bluetooth sú dostatočne úsporné, rýchle a stabilné. Preto je minimálna odporúčaná verzia Bluetooth 4.2, ideálne však verzia 5 a vyššia.

Bezdrôtové slúchadlá FreeBuds Lite

Ako už názov napovedá, je tento model slúchadiel najľahší a najmenej schopnú variantou Je to poznať na výbave, kvalite zvuku i na detailoch – napríklad hlasitom klapnutie pri zatváraní nabíjacieho puzdra. Napriek tomu môžu byť slúchadlá FreeBuds Lite dobrou variantou pre menej náročných užívateľov. Mrknite sa, v čom vynikajú, a v čom naopak strácajú.

Obsah balenia

V papierovej škatuľke nájdete okrem slúchadiel taky nabíjacie puzdro a microUSB kábel určený na nabíjanie puzdra. Dôležitou súčasťou balenia sú tri páry silikónových štupľov rôznych veľkostí. Je to preto, aby ste si mohli vybrať veľkosť, ktorá vám presne padne do ucha.

Okrem spomínaného nájdete v krabičke taky návod v mnohých jazykoch, takže niekoho možno trochu naštve, že je to plytvanie papierom a prírodnými zdrojmi. Obzvlášť dnes, keď sa dá akýkoľvek návod pohodlne nájsť a stiahnuť na internete. Určite by stačila odľahčená verzia v našom jazyku.

V čom FreeBuds Lite vynikajú

Ich silnou stránkou je konštrukcia. Špunty skvele tesní a zabraňujú rušivým okolitým zvukom v príliš hlasnom prístupe do uší. Dovnútra do ucha sa vám dostanú len zvuky, ktoré chcete. O to sa postará vnútorný reproduktor. Tým pádom sa budete môcť vždy v pokoji sústrediť na čokoľvek, čo práve robíte. O zvuky zvonku sa stará zase druhý mikrofón.

Ďalšou výhodou je horizontálne uloženie slúchadiel v puzdre. Vďaka tomu sa lepšie a ľahšie vyťahujú. U zvyšných dvoch modelov sú slúchadlá v puzdre vertikálne a idú vytiahnuť ťažšie, hlavne ak máte väčšie a hrubšie prsty. Takže za jednoduché ukladanie a vyťahovanie slúchadiel z puzdra majú FreeBuds Lite pochvalu.

Verný zvuk a pohodlné telefonovanie

FreeBuds Lite hrajú veľmi slušne. Na True Wireless slúchadlá ponúkajú dostatočne dynamický zvuk s vernými výškami a uspokojivými basy v rozsahu 20 Hz až 20 kHz. Samozrejme sa v kvalite nerovnajú treba FreeBuds Pro, Apple AirPods alebo Samsung Galaxy Buds, ale aj tak pre bežné počúvanie na cestách, doma aj v posilňovni postačí. Navyše majú ďaleko sympatickejší cenovku.

Slúchadlá ponúkajú verný zvuk aj pri telefonovaní, ktorý obstaráva reproduktor s priemerom 7 mm. Vďaka spolupráci dvoch mikrofónov môžete nerušene telefonovať aj na rušnej ulici, bez vás rušila dopravná špička. Vás človek na druhej strane hovoru počuje taky bezchybne, pretože slúchadlá zvládajú slušne odfiltrovať rušivé okolité zvuky.

Kompaktné rozmery a odolnosť

Slúchadlá padnú do ucha a netlačia ani po niekoľkých hodinách nepretržitého počúvania alebo telefonovanie. Vyladený design neprekáža v uchu ani okolo neho a telo slúchadlá vyčnievajúca von je zaoblenia, takže sa o neho neotlačí uši. K tomu poteší odolnosť IPX4, ktorá slúchadlá chráni pred potom a vlhkosťou.

FreeBuds Lite meria 43,6 x 23,2 x 17,8 mm a patrí v tomto ohľade k priemeru, ktorý je pohodlný na nosenie a neruší. Bonusom je nabíjateľná puzdro s veľkosťou 80,2 x 33,3 x 28,8 mm. To je síce široké 8 cm, ale zvyšné dva rozmery sú minimalistické, takže slúchadlá v puzdre v pohode schováte do vrecka od nohavíc.

V čom majú FreeBuds Lite rezervy

Než začneme s vymenovávaním nedostatkov, musíme uznať, že nejde o top model, ktorý by zniesol porovnaní s najlepšími slúchadlami konkurencie. Preto budeme hodnotiť nedostatky smerom k bežne dostupnému priemeru na trhu vzhľadom k cene slúchadiel FreeBuds Lite. Tu sú.

Slabšie výdrž batérie

Samotná slúchadlá zvládnu až 3 hodiny prevádzky. To je pre športovú aktivitu, občasný relax cez deň a niekoľko dlhších telefonátov akurát. Napriek tomu je to skôr málo. Nabíjací puzdro síce dokáže slúchadlá dvakrát do plna dobiť, takže nakoniec získate až 9 hodín, ale aj to nie je žiadna pecka.

Tým skôr, že dobíjanie vás na chvíľu zdrží a puzdro sa dobíja cez microUSB kábel, ktoré je už niekoľko rokov na ústupe. Pre prípad potreby majú slúchadlá schopnosť po 15 minútach nabíjania vydržať 20-minútový telefonát. Ale to je len nepatrná náplasť na slabšie batériu. Tu to chce pre nabudúce zlepšenie.

Pomalý Bluetooth nestačí

Prehrávanie hudby a telefonovanie zvládnu FreeBuds Lite v pohode. Horšie to je so synchronizáciou zvuku pri sledovaní videí, hranie alebo dokonca sledovanie filmov a seriálov. Kvôli staršiemu Bluetooth štandardu 4.2 sa bohužiaľ u videí zvuk v slúchadlách znateľne oneskoruje. Takže ak chcete naplno a všade bezva zvuk bez oneskorenia, FreeBuds Lite nie sú dobrou voľbou.

Záverečný verdikt k FreeBuds Lite

Slúchadlá vynikajú pevnou konštrukciou, príjemne padnú do ucha a sú spoľahlivé. Ponúkajú vernú reprodukciu zvuku a dokážu odfiltrovať väčšinu ruchu z okolia. Telefonovanie je s nimi možné aj z rušnej ulice – budete počuť a ​​bude vás počuť, aj keď trochu skreslene.

Na jedno nabitie máte 3 hodiny času na počúvanie, prípadne ďalších asi 6 v nabíjacom puzdre. To je skôr menej. Najväčší rezervu ale FreeBuds Lite majú v zastaranom Bluetooth 4.2, kvôli ktorému u videí nestíhajú synchronizovať zvuk s obrazom. Pre plnohodnotné multimediálne využitie nestačí.

Ak hľadáte True Wireless slúchadlá s cenovkou pod 100 € a čakáte od nich počúvanie hudby na cestách a slušnú kvalitu zvuku pri telefonovaní kdekoľvek, môžu pre vás byť dobrou voľbou. Ale zabudnite na videá a hranie hier. Na to vyberte radšej vyšší model od rovnakého výrobcu alebo konkurenčné Samsung Galaxy Buds, prípadne Apple AirPods.

Bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 3

Po predchádzajúcom modeli ideme o krok ďalej v ceste na pomyselný vrchol. Slúchadlá FreeBuds 3 sú kôstky, takže možno poteší všetkých, ktorí nemajú radi úplne upchaté ucho silikónovými špunty. Tie tu nie sú potrebné. Okrem toho si poradí s vetrom počas telefonovania, padnú do ucha a dajú sa nabíjať aj bezdrôtovo.

Obsah balenia

Už na škatuľke spoznáte, že ide o vyššiu triedu ako v prípade modelu Lite. A niet divu, keď FreeBuds 3 reagujú na Apple AirPods, možno dokonca AirPods Pro. Tomu zodpovedá aj dizajnová krabička v matnom vykonané s tiahlami na odklopení krycie steny. Pod ňou už sa skrýva okrúhle puzdro so slúchadlami.

Okrem toho nájdete v krabičke ešte nabíjací kábel USB-C. To je bezva, pretože dnešné telefóny aj ďalšie zábavné elektronika prechádza jednoznačne práve na tento typ USB kábla. Puzdro ale samozrejme môžete dobíjať aj bezdrôtovo. Poslednou položkou v krabičke je návod skrytý v samostatnej obálke. Skrátka dizajn vedie.

V čom FreeBuds 3 vynikajú

Slúchadlá i puzdro upútajú na prvý pohľad dizajnom. Puzdro je netradične guľato, čím výrobca podtrháva dôraz na detail a vzhľad. Rovnaká práca je poznať aj u samotných slúchadiel. Tá sa veľmi podobajú Apple AirPods, od ktorých je odlišujú hlavne strieborná zakončenie na špičke tela v miestach, kde je mikrofón.

Hoci sú FreeBuds 3 kôstky, takže neponúkajú plnohodnotné upchatie ucha silikónovým štupľom, sedí v ušiach bezchybne a nevypadávajú ani pri dlhšom používaní pri cvičení. Pre ľudí s citlivými ušami to môže byť vyslobodenie. Dizajn hlavy slúchadlá je vyladený a skvele padne do ucha, takže neruší a ponúka verný zvuk so slušnými basy. Aj keď špunty konkurenčných značiek sú lepšie.

Palec hore za pripojenie

FreeBuds 3 majú Bluetooth 5.1 a tým pádom zvládajú bez problémov perfektne synchronizovať zvuky pri počúvaní hudby, hranie hier i sledovanie videí. V tomto sú o poriadny krok pred verziou Lite. Okrem rýchlosti synchronizácia sa dajú slúchadlá prepojiť s aplikáciou AI Life App, kde sa tak otvorí pokročilé nastavenia niektorých funkcií.

Najjednoduchšie je pripojenie s telefónmi Huawei s EMUI 10 a vyššie. V takom prípade stačí zapnúť Bluetooth na telefóne a až budete so slúchadlami v dosahu, jednoducho potvrdíte spárovanie pomocou vyskakovacieho okna. U ostatných telefónov, vrátane iPhonu, je pripojenie podobne jednoduché, len musíte na prvýkrát vyhľadať dostupné zariadenia ručne.

Počúvanie i telefonovanie bez rušenia

Aktívne potlačenie šumu sa stará o to, nech počas hovoru nepočujete rušivé zvuky z okolia vy ani váš náprotivok na druhej strane. V porovnaní s konštrukciou sa špunty nie sú FreeBuds 3 tak efektívne v tlmenie zvukov smerom dovnútra ucha, ale fungujú slušne. Do lietadla ale radšej voľte špunty typu FreeBuds Pro, AirPods Pro alebo Galaxy Buds Pro.

Bezproblémovému telefonovanie pomáhajú taky senzory sluchových kostičiek. Tie slúchadlám umožňujú odlíšiť váš hlas od okolitého hluku, pretože vnímajú vibrácie lícnych kostí. Ďalšou veľkou pomocou sú aerodynamické mikrofóny, ktoré dokážu eliminovať ruch vetra s rýchlosťou až 20 km / h.

V čom majú FreeBuds rezervy

V porovnaní s konkurenciou sú na tom v celku dobre. Síce nehrajú tak parádne ako Sony wf-1000xm3, ale dajú sa porovnať s Apple AirPods alebo Galaxy Buds Live. Hlavným dôvodom je konštrukcia typu kôstky, pretože tie netesnia ucho tak efektívne ako špunty. Tým pádom je zvuk mierne skreslený.

Aktívne potlačenie šumu na dvojku

Je bezva, že majú tieto slúchadlá aktívne potlačenie šumu a dokážu ako-tak odfiltrovať ruchy okolia. Kvôli nedokonalému tesnenie kôstok ale nikdy nebudú tak efektívne ako konkurenčné modely sa špunty. Preto je u hovorov v metre alebo aute dobré o niečo zvýšiť hlasitosť. Je to malé ale dôležité mínus, ktoré pri rozhodovaní hrá úlohu.

Pár desiatok minút a komfort je preč

Úprimne, FreeBuds 3 nedostanú cenu za najpohodlnejšie slúchadlá. Síce v ušiach nevadí a pritom dobre drží, ale stále to sú kôstky. To znamená, že po pol hodine môžu byť niekomu v uchu nepríjemné. V tomto si nemajú čo vyčítať s Apple AirPods ani Galaxy Buds Live, ktoré sú taky kôstky. Napriek tomu tu veľa záleží na každom jednotlivcovi, ako veľmi mu tvrdšie plast v ušiach vadí, alebo nevadí.

Záverečný verdikt k FreeBuds 3

Kôstky FreeBuds 3 sú kvalitné True Wireless slúchadlá porovnateľná s Apple AirPods. Majú podobný dizajn a len o niečo väčší puzdro. Pri bežnom používaní vydrží o niečo dlhšie než spomínaná konkurencia, ale mierne strácajú v kvalite zvuku. Za to majú lepšiu konektivitu naprieč iOS aj Androidom. Ich hlavnými prednosťami sú čistý zvuk pri telefonovaní, parádna synchronizácia pri sledovaní videí a hraní hier a dizajn. Za to všetko zaplatíte niečo cez 120 €, čo je rovnako ako za Apple AirPods. Takže pre fanúšikov Androidu je to skvelá alternatíva, pre priaznivcov iOS odporúčame AirPods.

Bezdrôtové slúchadlá FreeBuds Pro

Na vrchole série bezdrôtových slúchadiel Huawei FreeBuds stojí model Pro. Sú to špunty, ktoré vám ponúknu všetko, čo od True Wireless slúchadiel čakáte, a navyše sú o tretinu lacnejšie ako AirPods Pro. V adaptívnym potlačenie šumu nemajú konkurenciu a zbierajú ceny a odporúčania samotných zamestnancov Androidu.

Obsah balenia

Vnútri minimalistickej štvorcové škatuľky nájdete elegantné šedo-striebornej puzdro so slúchadlami vnútri. Puzdro má oválny tvar kapsule a na prvý dotyk dáva poznať kvalitný materiál aj poctivé dotiahnutie v každom detaile, vrátane brandingu na predele pántu. Odklápa sa ľahko, ale pánt nie je príliš na voľno, takže sa puzdro samo nezavrie.

Spomínaná slúchadlá sú vnútri uložené vertikálne, takže je musíte vytiahnuť za hlavičky, ktoré vyčnievajú. Pre väčšie a hrubšie prsty to chce trochu cviku, ale nakoniec to zvládnete bez problémov. Okrem slúchadiel a púzdra nájdete v krabičke ešte náhradné špunty a USB-C kábel pre dobíjanie puzdra. Ten vyniká väčšou dĺžkou, takže dosiahne i do zásuvky pod stolom. Poslednou položkou v krabičke je návod.

V čom FreeBuds Pre vynikajú

Na prvý pohľad je jasné, že sú tieto slúchadlá vlajkovou loďou Huawei. Metalické puzdro s dokonale oblým tvarom dáva najavo higend a lesklá povrchová úprava strieborných slúchadiel puzdru zdatne sekunduje. Skrátka je vám hneď jasné, na ktorý model ázijská spoločnosť stavila ako na hlavnú kartu.

Keby sme u týchto parádnych True Wireless štupľov mali vypichnúť jednu vec okrem dizajnu, bolo by to adaptívne potlačenie šumu. To je prvotriedne a na trhu nie sú konkurenčné slúchadlá, ktoré by v tomto fungovala tak bezchybne. Preto sú FreeBuds Pro ideálne aj do lietadla alebo do metra. Všade počujete bez problémov a čisto všetko potrebné. Ostatné vás naopak rušiť nebude.

Prvotriedna práca s ruchy a šumy

Kúzlo filtrácie zvuku je vo trojici mikrofónov. Dva smerujú von a starajú sa o zvuky okolia, zatiaľ čo tretí smeruje dovnútra a stráži, aby vás bolo perfektne počuť pri telefonovaní. Dohromady dokážu tri mikrofóny zvládať hneď niekoľko režimov – od jemného potlačenie rušivých zvukov okolia, cez normálny režim potlačenie ruchu až po ultra potlačenie, a tak vás zvonku nebude rušiť vôbec nič.

Možno vás napadá, že nie vždy potrebujete odrezať od okolia. To je pravda a slúchadlá preto zvládnu v awareness móde prepúšťať dovnútra do ucha hlasy zvonku. Takže neprídete o význam hlásení o meškaní vlaku ani o lichôtku okoloidúceho sympaťáka. Kompletná redukcia šumu sa dá ľahko vypnúť a zapnúť podržaním tela slúchadlá.

Priedušné a bez ruchu vetra

Hŕbu ľudí neznášajú špunty kvôli dokonalému utesnenie zvukovodu od vonkajšieho prostredia. Pri dlhšom používaní potom dôjde k rozdielu tlaku a niekoho z toho môžu začať bolieť uši. Našťastie nie v prípade FreeBuds Pro, pretože slúchadlá umožňujú priechod vzduchu, bez toho aby sa znížila efektivita tesnenie zvukov.

Oba vonkajšie mikrofóny na tele slúchadiel vyčnievajúcim von z ucha sú navyše vybavené špeciálnym potlačením šumu vetra. Tým pádom si môžete v kľude zatelefonovať aj pred dažďom, keď sa dvíha vietor. Na druhej strane budete počuť bez problémov a bez skreslenia. K tomu pomáha tretia, vnútorný mikrofón.

V čom majú FreeBuds Pre rezervy

Niekomu môže vadiť lesklá úprava, na ktoré sú vidieť odtlačky prstov. Nezvyklé sú taky hranatejší tvary základne slúchadiel. Oboje je však maličkosť, ktorá neodrádza. Pokiaľ ide o kvalitu hudby, sú FreeBuds Pro na vysokej úrovni, ale stále nestačí na Sony wf-1000xm3 ani Galaxy Buds Pro, na rovnakú sú s AirPods Pro, takže tu žiadnu extra výhodu nezískate.

Trochu zásek pre niekoho môže byť nový systém ovládania. Už nestačí dotyk, ale je potrebné stlačiť koniec slúchadiel. Na to sa dá zvyknúť, ale napríklad nastavovanie hlasitosti pomocou swipe pohybu nahor alebo nadol po tele slúchadiel už chce určitú zručnosť a pokoj v rukách. To po dokončení série cvičení na bicepsy asi nebude ľahké.

Poslednou nevýhodou, ktorá ale neplatí pre všetkých, je zložitejšia manipulácia s puzdrom pre ľudí s väčšími rukami a hrubšími prstami. Slúchadlá sú totiž po vsadení do puzdra utopená veľmi hlboko, takže nie je jednoduché je ľahko vytiahnuť. Tým menej, keď je zvnútra pridržiava magnet, aby nevypadávala.

Záverečný verdikt pro FreeBuds Pro

Tieto špunty sú absolútnou jednotkou Huawei bezdrôtových slúchadiel. Síce vás budú stáť okolo 150 €, ale za to dostanete bezkonkurenčnú redukciu šumu a parádny dizajn. V kvalite zvuku sú v širšej špičke za Sony wf-1000xm3 a Galaxy Buds Pro. Aj keď si s nimi nezaplávate, pretože nie sú vodotesné, nebudú vás z nich bolieť uši vďaka priechodnosti vzduchu. Navyše si môžete regulovať, čo z vonkajších zvukov chcete počuť, či len hlasy, všetko, alebo nič. FreeBuds Pro sú plnohodnotná higendová slúchadlá pre všetkých, ktorí sa často pohybujú v rušnom prostredí, sú voľbou číslo jedna.

Zistiť cenu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo