Ako vybrať autorádio

Rada z nás trávia v aute dlhé hodiny. Ale čo robiť – a hlavne na čo sa zamerať – v prípade, keď si chceme zaobstarať vlastné autorádio, napríklad lepší model, s širšou výbavou a funkciami? Viete, že sa autorádiá líšia nielen svojou výbavou – nájdeme tu tá s mechanikou na CD či taká, ktorá podporujú pripojenie pomocou technológie Bluetooth – ale aj veľkosťou. Odpovede na to, na čo sa pri výbere autorádia zamerať, aké sú tie najzásadnejšie parametre a čo sa oplatí sledovať, poradíme v našom nákupnom radcovi. Navyše pridáme aj recenzie autorádií z trhu.

Recenzie autorádií

Aby bol váš výber toho pravého autorádiá čo najjednoduchšie, pripravili sme pre vás test autorádií, konkrétne piatich vybraných modelov. Nájdete medzi nimi špičková autorádiá, ktoré sú doslova multimediálnym centrom, ale aj základné modely, ktoré bodujú kvalitou a spoľahlivosťou. Aká autorádia sme pre vás vybrali?

Sencor SCT 5017BMR

Veľkosť autorádia1 DIN
Výkon40 W
Médiá a formátySD karta, MP3, WMA
Bluetootháno
LCD displejnie
Vstup AUXáno

Autorádio Sencor SCT 5017BMR je ideálne v prípade, ak je pre vás najzásadnejším parametrom pomer ceny a výkonu. Za veľmi priaznivú cenu sa vám dostane kvalitného autorádia, ktoré urobí radosť všetkým menej náročným poslucháčom. Ťažko sa môže merať so špičkovými, ale niekoľkonásobne drahšími modelmi, však, sú momenty, kedy aj tento model prekvapí. Napr. disponuje dnes toľko populárne technológiou Bluetooth, ktorá vám umožní k rádiu pripojiť telefón a využiť čoby zdroj hudby prakticky nekonečné množstvo skladieb na streamovacích službách. Vďaka Bluetooth a integrovanému mikrofónu sa navyše autorádio razom premení v plnohodnotnú hands-free sadu. Podľa skúseností užívateľov by pri hovoroch (na výstupe) mohlo mať rádio lepší zvuk, pre občasné použitie je ale výkon aj kvalita dostačujúca.

Príjemným prekvapením je aj integrovaná čítačka SD kariet. Ak máte svoju zbierku CD prevedenú do formátov MP3 či WMA, môžete si ju vziať so sebou na cesty. Nevýhodou, a to celkom zásadnú, je pomerne zložité vkladanie karty do prístroja. Slot sa totiž nachádza pod odnímateľným predným panelom. Zabudnite tak na rýchlu výmenu karty za jazdy. Toto jednou rukou nepôjde. Riešením sú karty s väčšou kapacitou a tým aj väčšie hudobné knižnicou. Orientácia medzi zložkami a skladbami je vďaka tlačidlovému ovládanie trochu zložitejšie, s trochou tréningu ju však čoskoro ovládnete.

Sencor SCT 5017BMR je s prehľadom najlacnejší autorádio na trhu, ktoré disponuje slotom na SD karty a Bluetooth, ktorá dobre poslúži v kombinácii s integrovaným mikrofónom čoby hands-free sada. To sú vlastnosti väčšinou vyhradenej pre o viac ako o polovicu drahšie modely. Ponúkne veľmi slušnú kvalitu príjmu signálu, hoci podľa skúseností niektorých užívateľov, rádio trochu náchylnejší k rušeniu a presluchu jednotlivých staníc, ale v prípade silnejšieho signálu sa problémov nedočkáte.

 • široká podpora formátov
 • hands-free
 • bluetooth
 • zle prístupný slot pre SD kartu
 • vyššiu náchylnosť k rušeniu signálov
Zistiť cenu

Pioneer DMH-G220BT

Veľkosť autorádia2 DIN
Výkon50 W
Médiá a formátySD karta, MP3, WMA, AAC, WAV, MPEG, JPEG, DivX
Bluetootháno
LCD displejáno
Vstup AUXáno

Top autorádio Pioneer DMH-G220BT premení vašu palubnú dosku v multimediálne centrum. To nie je ani tak dobrá správa pre vodiča, ktorý by sa za jazdy nemal nechať rozptyľovať, ale posádka to pri dlhých cestách určite ocenia. Ide totiž o autorádio s displejom. LCD obrazovka s uhlopriečkou 6,2 palcov slúži nielen na prehľadnejšie navigáciu v systéme autorádia, ale aj prezeranie fotiek (vo formáte .jpg) a videí (podpora kodekov DivX či MPEG4). Okrem toho je pripravená aj širšia podpora audio formátov, okrem bežných MPtrojek a WMA je to aj kvalitnejšie AAC a WAV.

U autorádií v tejto cenovej hladine by malo byť pripojenie telefónu prostredníctvom technológie Bluetooth štandardom a Pioneer DMH-G220BT v tomto smere nesklame, samozrejmosťou je aj slot na SD kartu, ktorý je jednoducho prístupný. Užívateľsky veľmi príjemné je umiestnenie ovládacích prvkov na strane vodiča. Na niekoho síce môže autorádio pôsobiť trochu nesúmerne, pohodlie ovládania ale tento drobný neduh bohato vyváža.

Pioneer sa môže stať centrom vášho audia aj vďaka dvojici RCA konektorov, ktoré umožnia rýchle pripojenie ďalších komponentov, ako sú reproduktory, subwoofery či zosilňovač. Zabudovaný zosilňovač Mosfet s výkonom 50 W vám ponúkne silný zvuk, ktorý si vychutnáte vy v kabíne vozidla a rozhodne ho, ak otočíte volume doprava, pocítia aj vaše okolie. Zvuk si navyše, vďaka grafickému ekvalizéru so siedmimi ťahali – ďalšia výhoda veľkého displeja, prehľadnosť – plne prispôsobíte svojim predstavám.

 • veľký LCD displej
 • široký výber formátov
 • dobre prístupný slot na SD kartu
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Blow AVH 8984

Veľkosť autorádia1 DIN
Výkon60 W
Médiá a formátySD karta, MP3, WMA, MP4, AVI
Bluetootháno
LCD displejáno
Vstup AUXáno

Ako ukazuje autorádio Blow AVH 8984, i do veľkosti 1 DIN je možné „napchať“ rádio, ktoré sa môže chváliť svojou multimedialitou. Vďaka obrazovke s uhlopriečkou 4 palce si tak okrem hudby a rádia vychutnáte aj videá. Obrazovka, ako sme písali vyššie, nie je príliš veľká, pre bežné sledovanie videa, napr. kratších rozprávok pre zabavenie potomkov, použiť ide.

Ovládacie prvky rádia sú rozmiestnené po oboch stranách displeja, tie najzásadnejšie, ako je otočný gombík pre úpravu hlasitosti či posun medzi skladbami, na strane vodiča. Ovládanie uľahčuje aj dodávaný diaľkový ovládač. Jednoduchú čitateľnosť všetkých ovládacích prvkov umožní podsvietenie. To je v modrej farbe, ktoré zbytočne neodvádza pozornosť a v tme nepríjemne nebije do očí.

Veľkou výhodou autorádia Blow AVH 8984 je aj fakt, že nahradí hands-free sadu. S telefónom sa prepája prostredníctvom technológie Bluetooth, integrovaný mikrofón je dostatočne citlivý na to, aby zabezpečil kvalitný prenos zvuku z kabíny vozidla. Praktickou drobností je príjem hovorov pomocou tlačidla na autorádiu. Telefón tak môže zostať v taške a k prípadným telefónnym hovorom v aute ho vôbec nebudete potrebovať.

 • integrované hands-free
 • diaľkový ovládač
 • displej
 • menšie rozmery displeja
Zistiť cenu

Kenwood KMM-105RY

Veľkosť autorádia1 DIN
Výkon50 W
Médiá a formátyFLAC MP3, WMA, WAV
Bluetoothnie
LCD displejnie
Vstup AUXáno

Značka Kenwood je v mnohých ohľadoch medzi autorádiami klasikou, ktorá preslávila vysokou kvalitou a spoľahlivosťou. KMM-105R je klasickým autorádiom, ktoré nezískava body pridanými funkciami – nenájdeme tu ani farebný LCD displej, ani pripojenie telefónu pomocou Bluetooth – ale svojou kvalitou. Stane sa výborným spoločníkom aj pri naozaj dlhých cestách.

Autorádio Kenwood stavia na jednoduchosti. Ovládanie je klasicky analógové, pomocou tlačidiel. Za veľké plus považujeme voľbu toho, čo sa bude na jednoduchom displeji zobrazovať – ​​ak nechcete vidieť názov stanice alebo práve prehrávaného súboru, môžete si zapnúť len dátum a čas. Užitočnou funkciou je aj nastavenie stmievanie červeno podsvieteného displeja, pri nočných jazdách tak nebude žiariť do očí a odvádzať pozornosť. Pretože ste pri ovládaní odkázaní iba na niekoľko šípok, orientácia v menu či na pripojenom flashdisku s pesničkami (rádio má vstup pre klasické USB 2.0) je tak niekedy trochu zdĺhavá, však to nie je nič, na čo by sa nedalo zvyknúť.

Ak jazdíte často a celoročne, určite oceníte aj nízku energetickú náročnosť autorádia a pohotovostný režim, ktorý prakticky nevybíja autobatériu. Hodí sa aj zvýšená odolnosť proti vysokým rozdielom teplôt, hudbu si tak vychutnáte aj skoro ráno vo vymrznutej aute. Výkon 50 W dodá vašim jazdám ten správny drive a pri zodpovedajúcej hlasitosti vás neprepočujete ani vaše okolie.

 • nízkoenergetický pohotovnostní režim
 • voliteľné zobrazenie informácií na displeji
 • úprava jasu displeja
 • zdĺhavá orientácia v menu
Zistiť cenu

Sony DSX A410bt

Veľkosť autorádia1 DIN
Výkon55 W
Médiá a formátyFLAC, MP3, WMA
Bluetootháno
LCD displejnie
Vstup AUXáno

U autorádiá Sony DSX A410bt na prvý pohľad poteší jeho futuristický dizajn, ktorý sa podarilo hladko prepojiť s klasickým rozmerom 1 DIN aj obľúbeným rozložením tlačidiel. Podsvietenému panelu tak dominuje veľké okrúhle tlačidlo pre úpravu hlasitosti na strane vodiča a menšie tlačidlo pre spárovanie s telefónom pomocou technológie Bluetooth. Ďalšie ovládacie prvky sú o poznanie menej nápadné, napriek tomu je ovládanie všetkých funkcií veľmi intuitívne.

Vďaka už spomínanému Bluetooth je vaše hudobné knižnica prakticky neobmedzená. Telefón navyše pripojíte jediným dotykom vďaka funkcii NFC. Autorádio navyše ponúka špeciálnu funkciu pre majiteľov telefónov iPhone: Prostredníctvom rádia totiž možné využívať hlasovej navigácie v telefóne pomocou asistentky Siri – a to ani nemusíte telefón vytiahnuť z vrecka. Ide to tak ďaleko, že vám rádio prečíta textové správy. Škoda len, že je funkcia limitovaná iba pre užívateľov telefónov s ukousnutým jablkom v znaku.

Ak si nechcete zbytočne spotrebovávať mobilné dáta, nie je nič jednoduchšie ako použitie flash disku s vašej hudobnej knižnicou. Výkon 4 × 55 W ponúkne vašej hudbe výrazný odpich a energiu, špeciálne funkcie Extra Bass zdôrazní hĺbky, a ak milujete dunivých tónoch tanečnej hudby alebo metalu, tento zvuk si naozaj vychutnáte. A nebudete sami – v kombinácii s patričnými reproduktormi bude dunenie basov ohlasovať váš príchod dlho dopredu.

 • prehľadné ovládanie
 • jednoduché prepojenie pomocou NFC
 • podpora hlasovej asistentky Siri (iba pre iPhone)
Zistiť cenu

Autorádiá podľa veľkosti

Veľkosť autorádia je zásadným parametrom. Určuje totiž, či bude vybraný model pre vaše auto vôbec vhodný, ľudovo povedané, či sa do neho vôbec „zmestí“. Veľkosť autorádia tiež ovplyvňuje niektoré ich funkcie, resp. ich prítomnosť či neprítomnosť. Podľa veľkosti rozlišujeme dva základné typy autorádií:

1DIN autorádio

1DIN autorádio je typ, ktorý je charakteristický svojou menšou veľkosťou na výšku. Rozmer je štandardne 184 mm × 53 mm vrátane plastového rámčeka z prednej (vonkajšej) strany, ktorý je dodávaný vždy s rádiom. Rozmery bez rámčeka potom sú 178 mm × 50 mm. Tento typ je samozrejme možné nainštalovať do montážnych otvorov, ktoré sú určené pre 2DIN autorádia, len je potrebné dokúpiť redukčný rámček. Autorádiá typu 1DIN môžu ponúknuť kvalitné prevedenie, spojené s radom vstupov a výstupov, rovnako tak i možností výsuvného displeja, ktorý ich funkcie rozširuje napr. o prehrávanie videí, prezeranie fotiek alebo integrovanú GPS navigáciu.

2DIN autorádio

Montážne rozmery 2DIN autorádia sú 178 mm × 102 mm (niekedy označovaná výška i 100mm) bez rámčekov a 189 mm × 119 mm s kovovým a plastovým rámčekom. Tento typ patrí v súčasnosti k obľúbenejším už preto, že väčšina automobilov dnes už ponúka priestrannejšie montážne otvory, do ktorých možno zabudovať autorádio 2DIN. Ich súčasťou tak často býva aj veľká dotyková obrazovka. To umožní nielen lepšie možnosti ovládania, ale pridáva aj ďalšie funkcie. Dnes nie je výnimkou možnosť prehrávania hudby, videí, prezeranie obrázkov, využívanie GPS navigáciu či napojenie parkovacej kamery. Obyčajné rádio sa tak mení vo funkciami nabitý tzv. infotainment.

Výmena existujúceho autorádia

Väčšina nových vozidiel už býva vybavená továrenskými autorádiami od výrobcu. Ak si chceme zaobstarať vlastné, s odlišnými funkciami i výbavou, môžeme naraziť na problém: kúpený prístroj, hoci ste sa pri nákupe riadili rozdelením na dve veľkosti, ktoré je uvedené vyššie, nesedí. Vo valnej väčšine prípadov je pri výmene existujúceho autorádia nutné zaobstarať ešte redukčný rámček. Ten je k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach, aby sa čo najviac hodil k designu palubnej dosky.

Zapojenie autorádia

Aby všetko po výmene „továrenského autorádia“ fungovalo, je často potrebné zaobstarať tzv. ISO adaptér pre konkrétny typ vozidla. Ten zaistí stopercentnú kompatibilitu všetkých funkcií. A napokon, ak máte ovládanie autorádia na volante, je potreba zaobstarať aj adaptér, ktorý sa postará aj o túto oblasť. Inak o tieto funkcie, ak existujúce autorádio vymeníte za niektoré z tzv. aftermarketu, prídete.

Výbava autorádií

Autorádio ani zďaleka nie je len o možnosti výberu a počúvania niektoré z rádiových staníc. Pre veľkú časť vodičov je akousi spojkou medzi automobilom a počúvaním vlastnej hudby či audiokníh. Vedľa vyššie zmienených rozmerov je tak nemenej podstatnou vlastnosťou aj typ a množstvo vstupov a výstupov pre najrôznejšie zdroje audia.

Vstupy

Predtým bola absolútnym štandardom CD mechanika (u pokročilejších modelov s obrazovkou dokonca DVD mechanika), tá už ale pomaly, spoločne s ústupom fyzických médií s hudbou a filmami, ustupuje do pozadia (však nezmizla úplne a na rade autorádií ho stále nájdeme) a nevyhnutnosťou sa tak stáva vstup USB. Je ideálny vo chvíli, kedy máte hudobnú knižnicu uloženú na USB Flash Disku. Na trhu je dnes rad miniatúrnych flashdiskov, ktoré disponujú vysokou kapacitou a sú, vďaka svojej veľkosti, ideálne pre použitie práve v aute.

Ďalšie veľmi populárne možnosťou sú SD karty. Ich hlavná výhoda oproti populárnej „flashkám“ tkvie najmä v ich veľkosti. Z rádia nič nečouhá a teda sa ani nemôže pliesť do riadenia (flash disk môže, ak je rádio umiestnené nešťastne blízko radiacej páke, docela zavadzať).

Moderným a v posledných rokoch čím ďalej tým populárnejším spôsobom, ako dostať vlastné audio do autorádia, je ich spárovanie s mobilným telefónom prostredníctvom technológie Bluetooth. To je veľmi pohodlné a jednoduché a vďaka rozšírenému využívaniu neobmedzených dát máte voľný prístup k takmer nekonečným knižniciam streamovacích služieb ako je Spotify, Tidal či Apple Music.

Bežné sú dnes aj autorádia s Bluetooth handsfree. Hands-free sada sa pomocou bezdrôtového pripojenia integruje priamo do rádia a vy tak šetríte priestor v aute, kde sa vám nebudú pliesť žiadne ďalšie zariadenia či káble. Hovor stačí prijať, buď na telefóne alebo prostredníctvom infotainmentu, ktorý ponúka pokročilé modely autorádií, a môžete za jazdy vybaviť neodkladný hovor. Niektoré modely umožňujú už aj príjem Wi-Fi signálu, na trhu nájdeme aj modely, ktoré sa môžu hrdo označiť za autorádio s navigáciou, ktoré umožňujú príjem GPS.

A propos – autorádiá bez CD mechaniky majú tú výhodu, že je ich telo kratšia a konštrukčne jednoduchšie. Výrazne to tak uľahčuje ich montáž.

Výstupy

Výstupy autorádia budú zaujímať najmä priaznivcov tuningu a tých, ktorým továrenské zvuková aparatúra z rôznych príčin (nízky výkon, obmedzené rozloženie kanálov, citlivosť …) nevyhovuje.

Prvým krokom je pripojenie externého zosilňovača, v takom prípade je nutné, aby malo autorádio RCA výstup. Súčasným trendom sú najmä malé digitálne zosilňovače s integrovaným DSP procesorom, ktoré je možné ukryť v interiéri vozidla a zvuk nastaviť na maximálnu možnú úroveň. Pre pripojenie zosilňovača postačí jeden pár RCA výstupov. Ak plánujete pripojenie subwoofera (pre dôraznejší basy), počítajte s ďalšími dvoma pármi RCA navyše. Vhodný je aj konektor pre pripojenie externého ovládača autorádia na volante.

Podsvietenie (a ovládanie)

Akokoľvek by to mohlo pôsobiť ako dizajnová drobnosť, ktoré nie je potrebné venovať plnú pozornosť, opak je pravdou. Podsvietenie je zásadné. Je totiž veľmi praktickou funkciou. Dôležité je, z pochopiteľných dôvodov, najmä v noci. Pri výbere autorádia sa zameriavajte intenzitu podsvietenia: Príliš jasné svetlo či výrazné farby môžu vo ztemnělé kabíne vozidla zbytočne rušiť. Je preto vhodné sa poobzerať po modeloch, ktoré umožňujú intenzitu podsvietenia plynule meniť, ideálne je, ak je navyše k dispozícii viac farieb podsvietenia.

Podsvietený by pochopiteľne mal byť nielen displej, ale aj ovládacie prvky. Je totiž značne nepohodlné potme hľadať otočný ovládač hlasitosti či prepínač rádiových staníc. Tento problém sa ale darí riešiť pomocou ovládačov autorádia integrovaných do volantu. Všetko je jednoducho na dosah ruky.

Výkon autorádia

Pre tých, ktorí si pri jazde v aute radi vychutnajú kvalitný zvuk, je výkon jedným z určujúcich parametrov. Výkon sa udáva vo Wattoch a vždy sa jedná o výkon iba jedného kanála. Zvyčajne potom nasleduje počet kanálov. Výkon autorádia by nemal byť nižší ako 40 W, ideálne je sa poobzerať po výkone aspoň 50 W na kanál. Skutoční fajnšmekri potom ocenia aspoň 60 W a viac na kanál.

Rádio

Ako už názov napovedá, autorádio je zariadenie určené pre príjem rádiového signálu. Aj v tejto oblasti však nájdeme niektoré funkcie, ktoré môžu použitie autorádia rozšíriť.

 • DAB a DAB + – tieto skratky znamenajú možnosť prijímať digitálny formát rádiového signálu. DAB (resp. DAB +) v dohľadnej dobe úplne nahradí klasický FM príjem. Výhodou je najmä lepšie pokrytie, obľúbenú stanicu tak naladíte aj tam, kam FM už nedosahuje.
 • RDS – táto funkcia umožní príjem i textových informácií. Na displeji autorádia sa vám tak zobrazí stanice, ktorú máte pustenú alebo informácie o tom, aká skladba a akého interpreta sa práve prehráva.
 • Pamäť – ak striedate obľúbenej rozhlasovej stanice, určite sa bude hodiť funkcia, ktorá umožní ich uloženie do pamäti autorádia. Stačí potom len stlačiť jedno tlačidlo a jednoducho medzi obľúbenými stanicami prepínať. Odpadá tak zložité hľadanie a ladenie.

Zabezpečenie autorádií

Autorádiá bohužiaľ bývajú častým dôvodom vlámania do automobilov. V zásade existujú tri spôsoby, ako zlodeji zabrániť, aby sa vôbec k vášmu autorádiu pokúšal dostať.

 • Najbežnejšia variantou je odnímateľný predný kryt s ovládacími prvkami. Nielen, že pri zloženom krytom nie je autorádio príliš estetické, pre zlodejov sa bez ovládacích prvkov premení iba v nefunkčné kus elektroniky.
 • Plastový či kovový kryt je pomerne funkčným spôsobom ochrany, však nepatrí práve k tým najviac estetickým.
 • Zakódovanie autorádia je funkčné, má ale jeden zásadný problém. V krádeži to nezabráni, len zlodej z rádia nebude nič mať. Istým varovaním sa môžu stať nálepky na bočných oknách, ktoré môžu prípadného zlodejov odradiť.

Cena autorádií

V segmente autorádií v podstate bezozbytku platí, že cena určuje to, aké bude mať autorádio funkcie a výbavu. Ak tak napríklad viete, že chcete investovať do päťdesiatich euro, nemožno počítať s tým, že bude autorádio vybavené napr. LCD displejom. Avšak, faktom poslednej doby je aj to, že tie funkcie, ktoré predtým bývali neobvyklým nadštandardom, napr. Bluetooth, sa stávajú bežnou výbavou a nájdeme ich aj u lacnejších modelov.

Lacná autorádia

V cenovej relácii do 100 € nemožno počítať so žiadnymi špeciálnymi funkciami. Obvykle budete musieť vystačiť len s klasickým príjmom rádiového signálu a USB vstupom.

Kvalitné autorádia

Autorádia pre menej náročných, s cenou do 200 €. Ak nie ste príliš nároční, táto kategória autorádií bude úplne dostatočná. Vyberať môžete z modelov s mechanikou aj bez, štandardom sa dnes stávajú autorádia s Bluetooth.

Luxusné autorádia

Do 500 € – zlatá vyššia stredná trieda. V tejto oblasti už nájdeme veľká 2 DIN autorádia s displejom, ktorá ponúknu veľkú rad funkcií. Okrem hudby zvládnu prehrávanie aj videí, bežné sú sloty na pamäťové karty.

TOP autorádia

Z autorádia sa tieto modely, ktoré presahujú cenu 500 € a viac, mení v tzv. Infotainment, teda akési centrum celého vozidla. Okrem prehrávania multimédií majú aj ďalšie nadštandardné funkcie, ako je integrovaná GPS navigácia.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo