Ako vybrať kĺbovú výživu

Trápi vás bolesť kĺbov alebo zvažujete užívanie kĺbových doplnkov z preventívneho hľadiska? Na trhu nájdete veľké množstvo prípravkov, ktoré sa líšia zložením i účinnosťou. V dnešnom článku si podrobne rozoberieme zloženie týchto doplnkov stravy. Povieme si, aký je optimálny pomer látok ako glukosamín, chondroitín a MSM, ich dávkovanie, a tiež, či je vhodné pre človeka užívať kĺbovú výživu pre kone. Dočkáte sa aj popisov najobľúbenejších kĺbových prípravkov a praktických odporúčaní na ochranu vášho kĺbového aparátu. Vďaka tomu si iste vyberiete top kĺbovú výživu presne pre vaše potreby.

Recenzie kĺbových výživ

Na trhu existuje obrovské množstvo prípravkov, ktoré sľubujú pomoc pri bolesti kĺbov alebo fungujú ako skvelá prevencia pred ťažkosťami. Vybrali sme pre vás päticu doplnkov stravy, ktoré patria k najobľúbenejším a najpredávanejším. Pretože výsledky užívania bývajú vidieť až po niekoľkých týždňoch, vychádzame v nich zo skúseností užívateľov. Výber vhodného produktu necháme na vás. Určite sa tiež oplatí prejsť si internetové diskusie o kĺbových výživách, kde sa dozviete veľa informácií od samotných zákazníkov.

Cemio Kamzík 60 kapsúl

Typtablety

Najlacnejšie produkt v našej recenzii je kĺbová výživa Cemio Kamzík, ktorú môžete zakúpiť v balení 60 kapsúl.

Ide o čisto kolagénový doplnok stravy na kĺby, ktorý obsahuje kolagén typu I, kolagén typu II a vitamín C. Nenájdete v ňom teda žiadnu zo základných liečivých látok ako je glukosamín, chondroitín alebo MSM. Ďalšie látky tvoria sójový a kokosový olej, želatínový obal, hovädzie kolagén a farbivo.

Už z výpočtu zloženia je jasné, že prípravok na kĺby nie je vhodný pre vegánov ani vegetariánov. Odporúčané dávkovanie činí 1 tabletu denne. Za zhruba 13 euro tak máte dávku, ktorá pokryje 2 mesiace. Asi vás neprekvapí, že Cemio Kamzík na kĺby je určený skôr pre preventívne užívanie a udržanie súčasného stavu kĺbového aparátu. Závažnejšie problémy s kĺbmi nezvládne riešiť. Niektorí užívatelia ale zaznamenali úbytok bolesti, ale v počiatočnom štádiu zdravotných problémov. Jeho výhodou je jednoduché užívanie v podobe želatínových tabliet.

Zistiť cenu

GS Condro Diamant 120 tabliet

Typtablety

Asi najznámejšia značka kĺbovej výživy je GS Condro. Nová, vylepšená verzia kĺbovej výživy v tabletách GS Condro Diamant obsahuje 120 tabliet, ktoré vám pri odporúčanom dávkovaní 1x 2 tablety denne vystačí na dva mesiace. Cenovo už je trochu vyššia, než predchádzajúce Kamzík. Za to ale obsahuje nielen kolagén, ale aj účinnejšie látky.

V každej tablete na kĺby nájdete 800 mg glukosamín sulfátu, 20 mg aescínu obsiahnutého v komplexe Diamant Fortescin, ktorý podporuje krvné zásobenie kĺbov a šliach a 6 mg vitamínu C. Ak si prečítate nášho radcu, zistíte, že dávka glukózamínu je pri dvoch tabletách denne v poriadku, vitamínu C je ale žalostne málo. Navyše GS Condro Diamant neobsahuje žiadne ďalšie dôležité látky ako chondroitín alebo MSM. Hodí sa teda skôr pre užívanie z preventívneho hľadiska.

Recenzie užívateľov sú však naskrz pozitívne. Ak však máte problémy s prehĺtaním veľkých práškov, budete mať s týmto produktom ťažkosti.

Zistiť cenu

Apotex Colafit 120 kociek

Typmäkké kocky

Ako ďalší zo porovnávaných produktov tu máme Apotex Colafit, ktorý na trhu zoženiete vo forme gumových kociek. V balení ich nájdete 120. Odporúčané dávkovanie činí 1 kocôčka denne, máte teda v ruke balení na celé 4 mesiace. Oproti predchádzajúcim prípravkom je kĺbová výživa Colafit podľa výrobcu vhodná aj pre deti (tým stačí ½ kocky). Ak teda vaše deti športujú, určite sa im taký doplnok bude hodiť.

Čo sa zloženia týka, je kĺbová výživa s kolagénom Colafit prakticky stopercentný kolagén I. typu. Kostička je malinká, na rozdiel od bežných práškov ľahko sa prehĺta. Je vytvorená metódou lyofilizácie, keď jedna kocka o váhe 8 mg obsahuje celých 800 mg kolagénového gélu. Pretože je odporúčaná denná dávka kolagénu oveľa vyššie (3-5 g), jedná sa skôr o preventívny doplnok. Je však potrebné vziať do úvahy, že veľa kolagénu cez deň spotrebujeme v strave.

Colafit je vyrobený v Českej republike. Spokojných zákazníkov má veľa, a vzhľadom k jeho dobrej cene pri dávke na 4 mesiace ho môžeme odporučiť.

Zistiť cenu

Barny`s Sioux MSM 600 g

Typsypký

Prejdime k prvému zástupcovi sypkej kĺbovej výživy, ktorým je Barny ‚Sioux MSM 600 g, výrobok kanadskej značky, ktorá spolupracuje s populárnou ALAVIS. Prípravky v prášku väčšinou mávajú účinnejšie zloženie a tento je toho dôkazom. Pýši sa certifikátom o bezpečnom zložení, takže s jeho užívaním nemusíte mať obavy. Stačí dodržiavať odporúčanú dennú dávku, ktorá činí 1 odmerku denne. Tú treba rozpustiť vo vode.

Aké je zloženie? V dennej dávke jednej odmerky nájdete 3 157 mg MSM, 20,16 mg vitamínu C, Collyss s kolagénom typu I s hmotnosťou 9,6 mg a Cartidyss s kolagénom typu II o dávke 9,6 mg. Oba typy kolagénu pochádzajú z rýb.

Podľa užívateľov nemá moc príjemnú chuť, ale skutočne pomáha, a to aj v prípadoch, ktoré sú závažnejšie. Túto kĺbovú výživu možno odporučiť pri artróze. Jeho cena sa pohybuje okolo 20 euro. Jedna odmerka má váhu zhruba 3,2 g, preto tento liek zvládne pokryť zhruba 180 dní.

Zistiť cenu

Alavis Maxima Triple Blend Extra Silný 700 g

Typsypký

Ako posledný budeme hodnotiť Alavis Maxima Triple Blend, ktorý predstavuje certifikovaný produkt pre ľudské užívanie. Nejedná sa teda o populárny veterinárny prípravok pre kone. Patrí medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie prípravky na trhu, preto túto kĺbovú výživu jednoznačne hodnotíme ako dnešného víťaza.

Táto kĺbová výživa je vhodná ako pre športovcov, tak pre seniorov. V jeho zložení nájdete glukosamín sulfát, chondroitín sulfát a MSM – teda svätú trojicu v boji s poškodenými kĺbmi, ktorá skutočne funguje. Ďalej potom kolagény oboch typov a vitamín C. Jedná sa o čisto prírodné zloženie, výrobok neobsahuje žiadne farbivá ani konzervačné látky. Chuťovo nevyniká, ale môžete ho dosladiť napríklad sirupom.

Dávkuje sa 1 odmerkou denne (o váhe 4,5 g). Balenie teda vydrží zhruba 150 dní. V jednej dávke nájdete 1 958 mg MSM, 1 565 mg glukosamín sulfátu, 652 mg chondroitín sulfátu, 22,5 mg kolagénu typu II, 15 mg kolagénu typu I a 19,3 mg vitamínu C.

V porovnaní s ostatnými prípravkami je kĺbová výživa Alavis bezkonkurenčne najsilnejší, najúčinnejší.

Zistiť cenu

Pre koho je kĺbová výživa určená?

Bolesti kĺbov dokážu človeka poriadne potrápiť. Väčšinou sa s nimi stretávame v starobe, ale nevyhýbajú sa ani mladým ľuďom. Asi neprekvapí, že najohrozenejšie sú športovci a návštevníci fit centier, ktorí často svoje telo preťažujú až príliš.

Najväčšie nebezpečenstvo tkvie v tom, že na prvú dobrú nespoznáme, že kĺby preťažujeme. Dlhý čas sa môže zdať všetko v poriadku a nepríjemnosti sa prejaví až po dlhšej dobe. Potom už je ťažšie situáciu riešiť, a mnohokrát je treba podstúpiť operáciu. Tomuto možno predchádzať, ak sa budete o svoje telo starať, napríklad aj tým, že mu budete dopriavať kĺbovú výživu preventívne. Ako spoznať tú správnu a nenechať sa napáliť neúčinnými produkty? Dozviete sa v dnešnom článku.

Každý z nás svoje kĺby nejakým spôsobom namáha. Či už máme vyššiu váhu, športujeme alebo nám už skrátka nie je dvadsať, kĺbový aparát občas dostáva zabrať. Pravidelné užívanie prípravkov na kĺby by ale mali zvážiť hlavne ľudia z týchto skupín:

Pre športovcov

Veľkú skupinu tvoria všetci, ktorí sa venujú športu alebo posilňovanie. Či už bežci, lyžiari, volejbalisti alebo milovníci zdvíhanie činiek sa stretávajú s bolesťami kĺbov vtedy, keď podstupujú dlhodobo príliš intenzívny tréning alebo neodhadnú svoje sily. Ak bolesť nie je príliš veľká, môže pomôcť doplnok stravy vo forme kĺbovej výživy.

Pre manuálne pracujúcich

V podstate podobnú príčinu, ako majú športovci, môžeme nájsť aj u ľudí, ktorí pracujú vo fyzicky náročných zamestnaniach. Či sú to robotníci na stavbách, remeselníci, vodiči ťahajúce neustále ťažké balíky alebo napríklad sestry z opatrovateľských domov, všetkým tu hrozí riziko ochorenia kĺbov alebo nepríjemného zranenia.

Pre seniorov

S pribúdajúcim vekom ubúda v kĺboch ​​kolagén, ktorý chráni chrupavky. Tie sú tak oveľa náchylnejšie k úrazom, a hlavne začínajú bolieť aj pri bežnom pohybe. Aj tu môže byť výživa kĺbovej chrupavky nápomocná, a to hlavne v začiatkoch. Pokiaľ už sú bolesti výraznejšie, odporúčame sa určite poradiť s lekárom a na základe jeho poznatkov užívať silnejšie prípravky, než aké sú voľne na predaj.

Pre osoby s vyššou hmotnosťou

Ak máte nadváhu, vaše kĺby sú obzvlášť ohrozené, a to aj v mladom veku. Kĺbové doplnky tak rozhodne zvážte, či už sa chystáte chudnúť športom, alebo len nechcete prísť tak ľahko k úrazu.

Pre vegetariánov

Dôležité látky, ktoré sú pre správne fungovanie kĺbov nevyhnutné, nájdeme v živočíšnych produktoch. Tie samozrejme vegetariáni a vegáni nejedia. Preto sa oplatí obohatiť takýto jedálniček o kĺbovej doplnky stravy. Je potrebné si ale postrážiť ich zloženie, pretože veľa látok, ako napríklad glukosamín, sa získava zo zvieracích chrupaviek. Na trhu už dnes ale existujú špeciálne prípravky vhodné aj pre vegánov.

Pre preventívne užívanie

Keď začnú kĺby bolieť, väčšinou to znamená, že sme ich preťažovali dlhšiu dobu, a možno sme si toho ani neboli vedomí. Bolesť je následkom. Predísť jej môžeme opatrnosťou a zdravým úsudkom toho, čo zvládneme, a čo už je nad naše sily. A tiež môžeme telo podporiť vitamíny na kĺby, ktoré budeme brať preventívne, rovnako ako napríklad iné doplnky stravy. Vďaka tomu máme veľkú šancu, že kĺby vydržia námahu pri športe a zvýšime ich životnosť v starobe.

Pre zvieratá

O tam aké prípravky na kĺby a ďalšie vitamíny sú vhodné pre vaše štvornohých miláčikov, najmä psov, sme sa rozpísali v tomto článku.

Ako kĺby fungujú a prečo bolí?

Než sa pustíme do podrobnejšieho rozboru kĺbových doplnkov, určite je dôležité vedieť, čo kĺb vlastne je a ako funguje.

  • Nájdeme ho v mieste spojenia dvoch kostí, tak, aby mohlo dôjsť k ich ohybu.
  • Kosti tu pokrýva chrupavka, ktorá znižuje trenie kostí a zabraňuje ich opotrebovanie.
  • Je dôležité, aby bola pružná a dostatočne pevná.
  • Vnútri kĺbu sa nachádza membrána, ktorá vytvára tzv. synoviálnú tekutinu, fungujúci ako lubrikant.
  • Oporu a pohyb kĺbu zaisťujú šľachy a väzy.

Bolesť kĺbu vzniká vtedy, keď sa zraníme alebo ho opotrebuje. To sa stáva hlavne športovcom. Najčastejšie trpí kolená a bedrá, pretože nohy z celého tela väčšinou namáhame najviac. Hojenie kĺbov je pomerne zložité a často sa nevyhneme operácii.

Choroby kĺbov

V súvislosti s bolesťami kĺbového aparátu sa stretávame nielen s úrazmi a preťažením kĺbov pri športe, ale aj s rôznymi chorobami, ktoré sa prejavujú najčastejšie v starobe. Veľa z nich nie je možné úplne vyliečiť. Je preto naozaj dôležité zamerať sa na prevenciu, či už pohybom, zdravou stravou alebo formou kĺbovej výživy.

Medzi najznámejšie kĺbové ochorenia patrí táto:

Reumatoidná artritída

Choroba, u ktorej najprv dochádza k zápalovému ochorenie malých aj veľkých kĺbov, a následne k degenerácii. Všetci ju nejspíš poznáme pod pojmom reumu. Trpí tým nielen starší ľudia, ale osoby rôznych vekových kategórií, dokonca aj deti. Najčastejšie sa prejavuje u kolenných kĺbov a na prstoch rúk. Bohužiaľ nie je možné reuma vyliečiť.1

Osteoporóza

Súvisí s metabolizmom vápnika v ľudskom tele a postihuje kosti. Človek má buď problém vápnik ukladať do kostí, alebo bojuje s jeho nadmerným odbúravaním. Redne mu kostné tkanivo, a kosti sa celkovo stenčujú a krehnú. Náchylnejšie sú ženy po menopauze a starší ľudia, u ktorých sa znižuje aktívny vitamín D.

Osteoartróza

Je ochorenie kĺbov, nie kostí. Človeku s osteoartrózou ubúda kĺbová chrupavka, ktorá stráca svoju pružnosť, rozvlákňuje sa a postupne mizne. Na okraji kĺbov sa tiež môžu vytvárať kostné výrastky, ktoré obmedzujú pohyb. Touto chorobou netrpí len starší ľudia alebo športovci. Môžeme si ju privodiť napríklad početným písaním SMS, kedy sa výrazne namáha kĺb palca.2

(zdroj)

Vyskytuje sa hlavne u starších osôb, ktorých chrupavky postupne degenerujú kvôli tomu, že sú kĺby nadmerne namáhané a opotrebované. Príčinou býva nedostatok pohybu, obezita, cukrovka alebo nadmerné zaťažovanie. Prejavuje sa veľkými bolesťami kĺbov, zatuhnutím kĺbu alebo krívaním. Artrózu sa nedá úplne vyliečiť. Môže pomôcť špeciálne cvičenie a redukcia hmotnosti.3

Bechterevova choroba

Chronické ochorenie sa vyznačuje kostnatěním pružných tkanív. Postihnutí ľudia sú obmedzenia v pohybe a v konečnej fáze im choroba dokonca pohyb úplne znemožní. Častejšie postihuje mužov. Zvyčajne sa prejavuje na stavcoch chrbtice a väčších kĺboch.4

Kolagén ako najznámejšie a najdôležitejšie zložka

Hlavná stavebné látka, ktorá kĺb tvorí je bielkovina nazývaná kolagén. Práve vďaka nemu sa môžu kĺby regenerovať a uzdraviť. Bohužiaľ však s vekom množstvo kolagénu v tele klesá, preto býva hojenie komplikovanejšia hlavne u starších osôb. Začína ubúdať už po 25. roku života, a je preto vhodné ho preventívne dopĺňať včas. Ako? Buďto v strave, napríklad v podobe kvalitného vývaru z kostí (viete, že rýchlo ho pripravíte v tlakovom hrnci?) Či želatínových cukríkov, alebo práve vhodným doplnkom stravy, napríklad v podobe kolagénu na kĺby.

Aký je rozdiel medzi registrovaným liekom a doplnkom stravy?

Než prejdeme k podrobnejším informáciám o látkach obsiahnutých v rôznych prípravkoch, ujasnite si najprv, aký je rozdiel medzi liekom a doplnkom stravy. V ponuke lekární narazíme na oboje, a môže tak dochádzať k ich zámene.

Registrovaný liek

Liekom myslíme akúkoľvek látku, ktorú za účelom liečby, predchádzanie chorôb alebo úpravy fyziologických funkcií podávame ľuďom či zvieratám. Pred uvedením na trh musí každý takýto produkt prejsť registráciou, pri ktorej sa kontroluje kvalita daných zložiek, bezpečnosť a účinnosť lieku.

Zvláštnu kategóriu medzi registrovanými lieky majú homeopatiká, u ktorých sa kontroluje iba bezpečnosť a kvalita zložiek, nie ich účinnosť.

Doplnok stravy

Už samotný názov napovedá, že doplnky slúži na doplnenie bežnej ľudskej stravy. Nesmie sľubovať liečebné alebo preventívne účinky. Potravinové doplnky nemusí byť schvaľované, výrobca len musí ich uvedenie na trh nahlásiť Ministerstve zdravotníctva. Ich účinnosť sa teda neoveruje.

Dobrá rada: Potravinový doplnok spoznáte od lieku ľahko tak, že na samotnej škatuľke musí byť napísané, že sa jedná o doplnok stravy. Na rozdiel od lieku sa na jeho obale nenachádza registračné číslo, ale niekedy len HEM číslo, pod ktorým ho Ministerstvo uviedlo do obehu s potravinami.

Aké látky obsahuje kĺbová výživa?

Aby kĺby skutočne dostali to, čo potrebujú, je nutné mimo vhodné zložky v doplnkoch zachovať správnu koncentráciu a presne určené množstvo týchto látok. S akými látkami sa budete u kĺbovej výživy najčastejšie stretávať?

Glukosamín

Látka, ktorá sa nevyskytuje len v podobe doplnku stravy, ale nájdeme ju bežne aj v chrupavkách ľudského tela. Je to teda látka telu vlastná. Skladá sa z reťazca cukrov a bielkovín, a telu napomáha nielen lubrikovať kĺby, ale tiež absorbovať nárazy. Vďaka nej sa môžu kĺby, svaly aj kosti pohybovať bez bolesti. 5

Glukosamín patrí medzi najčastejšie zložku kĺbovej výživy, pretože okrem iného pôsobí protizápalovo. Dokáže uľaviť bolestiam kĺbov a vie zmierniť symptómy artrózy a osteoartrózy. Ľudské telo využíva glukosamín pre syntézu niektorých tukov a bielkovín, a to hlavne pre utváranie chrupavky. Ďalej je dôležitý pre tvorbu synoviálnej tekutiny, ktorá kĺby lubrikuje.

V štátoch Európy je glukosamín registrovaný ako liečivá látka, ktorá sa využíva výhradne pre liečenie osteoartrózy. Uvádza sa, že je schopný zastaviť úbytok chrupavky, a podľa štúdií sa skutočne zúžila kĺbovú štrbina u osôb, ktorým bol pravidelne podával.

Dôležité je vedieť, že glukosamín neúčinkuje ihneď. Na výsledky si musíte počkať niekoľko týždňov (zvyčajne ľudia zaznamenali účinok po 6 týždňoch). Bolo by preto zbrklé zavrhnúť ho, ak by ste nespozorovali zlepšenie hneď.6

Dávkovanie: Odporúčaná denná dávka Glukosamín sulfátu činí zhruba 1 500 mg.

Chondroitín

Medzi ďalšie hojne využívanou látku pre liečbu osteoartrózy patrí chondroitín sulfát. Je podobný glukosamínu, taktiež sa vyskytuje v medzibunkovej hmote chrupaviek a stará sa o ich pružnosť. Rovnako ako u glukosamínu tu platí, že pre pozitívny účinok je potrebné brať prípravky pravidelne a dlhodobo.7

Býva obsiahnutý ako v doplnkoch stravy, tak v registrovaných liekoch. Podľa vykonaných výskumov vyplýva, že dlhodobé užívanie chondroitínu spomaľuje degeneráciu kĺbov a zrejme vie zastaviť stratu chrupavky. Treba ale prípravky brať niekoľko rokov.8

Dávkovanie: Pri bolesti kĺbov si doprajte aspoň 800 mg denne.

Kolagén

Už vyššie spomínaný kolagén patrí medzi základnú stavebnú látku spojivového tkaniva. Celú tretinu bielkovín obsiahnutých v ľudskom tele tvorí práve kolagén. S vyšším vekom sa jeho koncentrácia znižuje, a odporúča sa dopĺňať jeho množstvo u aktívnych športovcov. Delí sa na mnoho typov. Nás bude zaujímať kolagén typu II, ktorý nájdeme v chrupavke, kolagén typu I a ďalej potom hydrolyzovaný kolagén – želatína.

Naraziť môžete aj na pojem kolagénne peptidy. Jedná sa o drobučké čiastočky natívneho kolagénu, teda stokrát menšie molekulu kolagénneho pôvodu, ktorá je schopná vnoriť sa do buniek chrupavky a kostí, kde podnecuje tvorbu mladých kolagénnych molekúl. Sú oveľa účinnejšie ako klasický kolagén. Podľa vedeckých výskumov dokážu peptidy už za 11 dní v chrupavke zdvojnásobiť tvorbu kolagénu typu II. (Publikácie: Oesser S., Seifert J .: Stimulation of type II collagen biosynthesis and secretion in bovine chondrocytes cultured with Degraded Collagen. Cell Tissue Res. 2003, Surgical Research of the Department of General Surgery and Thoracic Surgery of the University of Kiel, Kiel, Germany.)

V súvislosti s kolagénom sa môžete stretnúť ešte s dvoma látkami, ktoré sú veľmi často súčasťou kĺbových doplnkov:

  • Collyss – jedná sa o zmes hydrolyzovaného kolagénu typu I, ktorá sa získava z chrupaviek morských rýb. Nájdeme ju v chrupavkách, kostiach, šľachách aj kožu. Udržuje pohybový aparát pevný.
  • Cartidyss – pod týmto názvom sa skrýva patentovaná zmes hydrolyzovaného kolagénu II. typu, ktorá sa nachádza v kĺboch ​​rají. Pomáha zachovať tvar chrupavky a chráni ju pred znetvořením.

Dávkovanie: Kolagénu by ste si mali dopriať denne 3-5 g.

MSM – methylsulfonylmethan

Veľmi účinná látka, ktorá regeneruje tkanivá a zmierňuje bolesť. Má protizápalové účinky.

Dávkovanie: Denne cca 1 000 mg.

Vitamín C

Hoci tento vitamín poznáme hlavne v prevencii pred chrípkou a nachladnutím, je nepostrádateľný aj pre tvorbu kolagénu.

Dávkovanie: Pre lepšie zdravie kĺbov sa odporúča denná dávka 100-500 mg.

Vitamín D

Čo sa pohybového aparátu týka, prispieva vitamín D k hustote kostí.

Omega 3-mastné kyseliny

Nedostatok týchto kyselín sa môže prejaviť bolesťami kĺbov. Ich hlavným zdrojom sú morské plody, ryby a rôzne semienka a orechy. Prijímať je ale môžeme aj vo forme potravinových doplnkov.

Kyselina hyalurónová

Patrí medzi hlavnú súčasť synoviálnej tekutiny v kĺboch. Čím vyššia koncentrácia kyseliny hyalurónovej v tekutine je, tým elastickejšie a odolnejšie chrupavky máme.9

Dávkovanie: Ideálne denný príjem pre zdravého človeka je 250 mg denne. Ak trpíte bolesťami kĺbov, odporúča sa ho navýšiť aspoň na 450 mg denne.

Extrakt zo stromu Boswellia serrata

V niektorých doplnkoch nájdete extrakt vyrobený z kôry a živice stromu Boswellia serrata čiže kadidlovníka pilovitého. Ten obsahuje tzv. Boswellovej kyseliny, ktoré sa v arabskej medicíne používajú proti zápalom a bývajú spájané s liečbou artritídy.

Na čo si dať pozor pri výbere kĺbovej výživy?

Kĺbovej výživy existuje na trhu naozaj obrovské množstvo. V dnešnom článku sa nebudeme zameriavať na registrovaná liečivá, ktorá zvyčajne predpisuje doktor. Vynecháme aj kĺbovú výživu v podobe injekcie, gélu a mastí. Posvietime si ale na kĺbové doplnky stravy. U tých sa totiž nemusí kontrolovať účinnosť, preto nie všetky môžu fungovať tak, ako výrobca sľubuje.

Kvalita surovín a ich koncentrácie

Dobrá výživa kĺbov by mala obsahovať látky z dvoch základných skupín:

  • Stavebné látky, ktoré sa podieľajú na tvorbe chrupavky – chondroitín sulfát, glukosamín sulfát, hydrolyzovaný kolagén a kolagén II. typu
  • Protizápalové a bolesť tlmiace látky – MSM, omega-3 mastné kyseliny, výťažky z bylín

V ideálnom prípade by ste mali zvoliť taký prípravok, ktorý obsahuje aspoň tri alebo viac týchto látok. A to najlepšie zmes glukosamínu, chondroitínu a MSM, ktoré dokáže telo najlepšie využiť. Tak spoznáte kvalitnú kĺbovú výživu.

Problém, ktorý s doplnkami môže nastať je kvalita týchto látok a ich koncentrácie. Niekedy môžu určité zložky v doplnku úplne chýbať, alebo môžu byť v tak malej dávke, že to telu nestačí. Štát sa môže aj to, že výrobca zvolil látky v zlej väzbe, a telo je tak nemôže zužitkovať. Pre bežného človeka ale nie je možné takúto vec rozoznať. Vždy sa preto opýtajte svojho lekárnika, ktorý by vám mal byť schopný dať adekvátne informácie.

Postrážiť si môžete množstvo obsiahnutých látok v prípravku. Ich zoznam aj s koncentráciou by mal byť na každom obale či škatuľke. Vďaka tomu získate predstavu, ako je výrobok silný.

Aké denné množstvo hlavných zložiek kĺbovej výživy je potrebné konzumovať, aby to malo zmysel?

  • Glukosamin – 1 500 mg denne
  • Chondroitín – 800 mg denne
  • Hydrolyzovaný kolagén – 3-5 g denne
  • Kolagén II. typu – 20-40 mg denne
  • MSM – 1 000 mg denne
  • Vitamín C – 100-500 mg denne
  • Kyselina hyalurónová – 450 mg denne
  • Omega-3 mastné kyseliny – odporúčanú dennú dávku nemajú definovanú

Netradičné zložky

Mimo vyššie menované látky môžete v doplnkoch na kĺby nájsť aj ďalšie zaujímavé zložky, ktoré môžu pomôcť nielen kĺbom, ale pozitívne ovplyvniť aj ďalšie telesné funkcie. Aké to sú?

  • Kapsaicín – Rastlinný alkaloid, ktorý nájdeme hlavne v pálivých papričkách. Je to hrejivá látka, ktorá znižuje napätie a bolesť svalov a kĺbov.
  • Kurkuma – Stará sa o správnu funkciu imunitného systému, má pozitívny vplyv na trávenie, pevnosť kĺbov a kostí, a tiež pomáha udržiavať zdravá pečeň.
  • Čakanka – Obsahuje látky, ktoré zmierňujú bolesti a potláčajú zápaly, ktoré kĺby často trápia.
  • Extrakt z vŕby bielej – Okrem iného obsahuje salicin, látku, ktorá znižuje bolesť kĺbov. Dokonca účinkuje aj na bolesti pri reumatizme. Dajte si len pozor, aby ste to sa salicinom nepreháňali. Pri väčšom množstve totiž môže byť zdrojom črevných ťažkostí. Pokiaľ ho ale nebudete konzumovať v inej podobe, než ako súčasť dennej dávky kĺbového doplnku, nemusíte sa obávať.
  • Hyaluronát sodný – Dôležitá látka, ktorá je nevyhnutnou súčasťou synoviálnej tekutiny. Vyskytuje sa tiež v medzibunkovej hmote nervových a spojivových tkanív.
  • Čierne korenie – Vďaka látke piperín pomáha k účinnejšej absorpcii ostatných látok.

Príchute

Kĺbová výživa sama o sebe by vám práve nechutila (stačí vyskúšať populárny výživu pre kone Alavis, a viete, akú má chuť v surovom stave). Aby sa vám jej užívanie nezprotivilo, ponúka väčšina výrobcov zaujímavé príchute, ktoré aspoň z časti prekryjú nepríjemnú pachuť. To sa týka najmä kĺbovej výživy v prášku.

Na trhu nájdete kĺbovú výživu s príchuťou jahody, vanilky, čokolády a ďalších bežných typov. Niektorí ale ponúka zaujímavejšie varianty typu exotického ovocia alebo broskýň.

Dobrá rada: Na rozdiel napríklad od proteínov, ktorý si športovci doprajú aj niekoľkokrát denne sa ale nemusíte báť, že by ste sa danej príchute prejedli. Kĺbovú výživu nemusíte konzumovať vo veľkom množstve, o čom svedčí aj gramáž prípravkov. Ak ste si zakúpili sypký prípravok a nechutí vám, rozpustite ho v minimálnom množstve vody, aby ste ho vypili čo najrýchlejšie.

Dávkovanie

Dôležitým parametrom pri výbere doplnkov je jeho dávkovanie. Samozrejme je rozdiel, ak kupujete prípravok v tabletách, tekutú kĺbovú výživu, alebo v podobe prášku, ktorý je potrebné rozpustiť vo vode. Samostatnú kapitolu potom tvoria masti na kĺby, ktoré riešia akútne zápaly a bolesti. Nemožno objektívne povedať, ktorá forma je najlepšia. Vždy záleží na vašich preferenciách a hlavne na množstve obsiahnutých účinných látok. To je najdôležitejší parameter, ktorým by ste sa mali pri výbere riadiť. Zo skúsenosti vieme, že najlepšie si zvyčajne stojí sypké prípravky.

Od toho sa odvíja aj dávkovanie, ktoré si určite pred nákupom preštudujte. Objemný prípravok sa môže tváriť, že vydrží dlho, potom ale zistíte, že pre dennú dávku musíte odsypať veľké množstvo. Dávkovanie sa líši doplnok od doplnku a súvisí najmä s cenou. Nie vždy je výhodné kúpiť veľké balenie.

Pokiaľ si zaobstaráte kĺbovú výživu v prášku, bude sa vám hodiť šejker. Ten sa postará o to, aby sa prípravok jednoducho a rýchlo rozpustil vo vode a nehrudkovala sa. Navyše ho môžete brať všade so sebou, ak ste si zvykli dopriať si kokteil napríklad po obede v práci.

Dobrá rada: Najčastejšie sa odporúča užívať výživu ráno pred jedlom. Vďaka pohybu počas dňa a prekrvenie tela sa potom účinné látky do chrupaviek lepšie dostávajú.

Časté otázky

V súvislosti s doplnkami stravy pre zdravé kĺby sa objavuje veľa otázok. Tu sú zodpovedané najčastejšie z nich.

Možno doplnky nahradiť stravou?

Zdravá strava plná vitamínov a minerálov je vždy dobrou voľbou. Čo sa však kĺbov týka, nie je možné každý deň dopĺňať potrebné množstvo, ktoré by dokázalo pokryť dennú dávku vhodnú pre jedincov s už chorými kĺbmi.

Rozhodne by ste ale do svojho jedálnička mali zaradiť aspoň niektoré z týchto potravín:

  • ryby – hlavne morské, orechy, šalvie semienka,
  • ovocie – banány, papája, šípky, zelený čaj,
  • korenie – kurkuma, zázvor a tiež vodu.

Pitný režim je pre kĺby rovnako dôležitý ako dobrá strava.

Môžem ako človek užívať kĺbovú výživu pre kone, mačky alebo psy?

Počas posledných rokov si niektorí ľudia zvykli nahrádzať ľudskú kĺbovú výživu doplnkami určenými pre zvieratá, najmä pre kone. Preslávil sa tak populárne Alavis, ktorý dnes už zoženiete aj v podobe vhodné pre ľudí.

Ak porovnáte zloženie prípravku pre zvieratá a ľudí, zistíte, že je väčšinou totožné. Konská kĺbová výživa ale obsahuje účinné látky vo väčšej koncentrácii. A to napriek tomu, že veterinárne doplnky vychádzajú lacnejšie. Zloženie je však kvalitné, pretože najmä majitelia koní za svojich miláčikov zaplatili veľmi vysoké sumy (až mnoho tisíc euro za dostihové kone), a rozhodne by ich nekŕmili niečím nekvalitným. Sú tu však istá ale:

  • Veterinárne prípravky majú nižšie požiadavky na kvalitu.
  • Keď človek bude zámerne užívať veterinárny prípravok, je to na jeho vlastné riziko.
  • Zvieratá majú iný metabolizmus, preto sa ťažko prepočítava konská dávka na ľudskú.
  • Zatiaľ síce neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili závažné nežiaduce účinky, ale uvádza sa istá spojitosť týchto prípravkov s ohrozením ľudského vylučovacieho systému.

Samozrejme sa na internete dočítate senzačné recenzie a je možné, že ľuďom tieto prípravky na kĺby skutočne pomáhajú. Napriek tomu je dobré poznať riziká.

Ako svoje kĺby preventívne chrániť?

Svoje kĺby môžete preventívne chrániť niekoľkými spôsobmi:

  • Hmotnosť – vašim kĺbom rozhodne nebude pomáhať, ak budete trpieť nadváhou. To je z hľadiska opotrebenia veľmi rizikový faktor.
  • Správna technika cvičenia – kĺbom často ublížite, ak zdvíhate nadmerne ťažké bremená.
  • Pohyb – prospievať vám bude chôdza, plávanie. Pokiaľ máte sedavý spôsob života, je potrebné ho kompenzovať.
  • Strava – bohatá a rozmanitá strava s dostatkom vitamínov a stopových prvkov je základom pre zdravé kĺby. V jedle sa jedná hlavne o želatínu, ktorá je na kĺby skvelým liekom.
  • Správne sa obliekať – ak kĺby vystavujete chladu a vlhku, koledujete si v starobe o ťažkosti.

Cena kĺbovej výživy

U doplnku stravy nám bohužiaľ cena príliš nepomôže odhadnúť kvalitu. Stáva sa, že lacné kĺbovej výživy obsahujú podobné množstvo látok ako ich známejší a značkoví konkurenti. U top kĺbových výživ totiž často platíte za značku, a samozrejme aj za akúsi overenú kvalitu a zdravotnú nezávadnosť.

Odporúčame nevoliť si extra lacné potravinové doplnky, u ktorých sa nemusí dostaviť želaný účinok. Úplne sa potom vyhýbajte neovereným doplnkom z cudziny, ktoré nie sú strážené a môžu obsahovať telu škodlivé zložky.

Všeobecne sa cena kĺbovej výživy pohybuje od 10 € do 50 €. Lacnejšie vychádzajú tabletky, drahšie potom býva výživa v prášku. Naj kĺbová výživa sa pozná hlavne tak, že obsahuje vysoký pomer hlavných liečivých látok.

Zdroje:

  1. PAVELKA, K. Farmakoterapie revmatických onemocnění. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, 434 s. ISBN 80-247-0459-5.
  2. MEDEK, V. a I. KOPECKÝ. Osteoartróza
  3. FREI, R. Viskosuplementace v léčbě osteoartrózy. Farmakoterapie. Praha: Farmakon Press, 2014, roč. 10, č. 3, s. 301-304
  4. DUNGL, P. Ortopedie. 2. vyd. Praha: Grada Publishing, 2014, 1273 s. ISBN 80-247-0550-8.
  5. BRUYERE O., PAVELKA K., ROVATI L. C., DEROISY R., OLEJAROVA M., GATTEROVA J., GIACOVELLI G. a A. REGINS Glucosamine sulfate reduces osteoarthritis progression in postmenopausal women with knee osteoarthritis: evidence from two 3-year studies. Menopause. 2004, 11(2): 138-43. ISSN 1530-0374
  6. REGINSTER, J. Y., R. DEROISY, C. ROVATI, R. L. LEE, E. LEJEUNE, O. BRUYERE, G. GIACOVELLI, Y. HENROTIN, J. E. DACRE a kol. Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet. 2001, 357(9252): 251-256. ISSN 00995355
  7. FRANSEN, M., AGALIOTIS M., L. NAIRN, M. VOTRUBEC, L. BRIDGETT, S. SU, S. JAN, L. MARCH, J. EDMONDS, et al. Glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a doubleblind randomised placebo-controlled clinical trial evaluating single and combination regimens. Annals of the Rheumatic Diseases
  8. RAILHAC, J-J., M. ZAIM, A-S. SAUREL, J. VIAL a B. FOURNIE Effect of 12 months treatment with chondroitin sulfate on cartilage volume in knee osteoarthritis patients: a randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study using MRI. Clinical Rheumatology. 2012, 31(9): 1347-1357
  9. FRIZZIERO, L., GOVONI, E. a P. BACCHINI Intra-articular hyaluronic acid in the treatment of osteoarthritis of the knee: clinical and morphological study.Clinical and experimental rheumatology, 1998, 16: 441-449

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo