Najlepší modelovacia hmota

Modelovancie hmoty, do ktorých sa radí plastelíny, modelovacej hmoty Fimo, Play foam a ďalšie sú jednou z najobľúbenejších kratochvíľou detí. Plastelíny si získajú srdcia naozaj všetkých, a to nielen detí, ale aj dospelých. Na trhu existuje celý rad plastelín a ich správny výber môže dať zabrať nejednému rodičovi. Preto sme pre vás pripravili prehľad základných parametrov, na ktoré sa pri výbere zamerať. Predstavíme vám tak súčasné trendy v oblasti modelovacích hmôt.

Aký je rozdiel medzi plastelínou a plastelínou

Každý modelovacie hmotu nazýva inak. Niekto ju hovorí plastelína, niekto modelína a niekto dokonca formela. Všetky tieto názvy však označujú to isté. Pôvodný názov „plastelína“ je chránená obchodná značka, ktorá sa však vžila a tak povediac zľudovela. Ako plastelínu označujú modelovacie hmotu ľudia najmä v Európe a v krajinách Commonwealthu. V Spojených štátoch amerických sa jej hovorí skôr modelína. Anglicky sa prekladá ako play dough.

Niečo iné je Modurit, Fimo alebo keramická hlina, čo sú skôr modelovacie hmoty nielen pre deti, ktorých cieľom je vytvorenie stáleho a pevného výrobku. Klasické plastelíny sú znovu použiteľné, na hranie a nemal by z nich zostávať výrobok, ktorý je trvalý.

Rozdelenie modelovacích hmôt podľa veku

Ako sme písali hneď v úvode, môžete na trhu naraziť na modelovacej hmoty určené výhradne pre deti, ale aj na tie, ktoré sú skôr pre dospelých. Poďme si predstaviť ich znaky!

Pre deti

Drvivá väčšina plastelín na trhu je určená pre deti. Charakteristickým znakom je ľahká tvarovateľnosť, s ktorou si poradí aj ručičky 3-ročných detí. Okrem samostatných plastelíny sú k dostaniu tiež sady, ktoré obsahujú najrôznejšie vykrajovanie, valčeky a nástroje, ktoré deťom umožňujú tvorivejší a zároveň bezpečné hranie. Navyše vďaka nim môžu deti vytvoriť zložitejšie výrobky.

Okrem klasickej plastelíny pre deti sa na trhu môžete stretnúť aj s modelovacími hmotami, ktoré sú samotvrdnúca alebo sa pre vytvrdnutí vkladajú do rúry. To už je však skôr modelovacie hmota Fimo alebo keramická modelovacie hmota.

Modelovacia hmota Modurit sa tiež nazýva polymérovou modelovacou hmotou a svojou obľube sa tešila najmä pred a po revolúcii v roku 1989. Jej sláva však postupne upadala, pretože sa na trh dostalo odolnejšie a hlavne farebnejšie Fimo. Modurit sa vytvrdzoval buď varením, alebo pečením a deti ho s obľubou zdobili korálkami.

Pre začiatočníkov

Rozdelenie modelovacích hmôt nie je jednoznačné. Pre deti je najlepšie sa poobzerať po plastelíne, na ktoré sa naučia, ako s hmotou zaobchádzať. Ak patríte medzi dospelých začiatočníkov, pozerajte sa po takýchto hmotách, ktoré nie sú označené ako detské ani ako professional.

Pre dospelých začiatočníkov je lepšie sa pozerať skôr po mäkšie hmote, ktorá bude ľahká na spracovanie. Naučíte sa na nej všetky základné techniky, ktoré nájdete detailne popísané v knižkách alebo na internete. Akonáhle budete mať modelovanie v ruke, môžete si s kľudom kúpiť modelovacej hmoty pre „profíkov“.

Pre pokročilých a zdatných

„Kreatívci“, ktorí majú modelovanie v malíčku, si obstarávajú skôr polymérové ​​hmoty, ako je Modurit, ale oveľa častejšie Fimo. Hmoty pre pokročilých majú rôzne stupne tvrdosti, náročnosti spracovania a spôsoby vytvrdzovania.

Výrobcovia, ktorí sa zameriavajú na produkciu týchto hmôt, majú svoje vlastné označenie, takže ľahko spoznáte, pre koho je výrobok určený. Z tvrdších materiálov sa dobre vyrábajú detaily a všeobecne je tvorba presnejší. Počítajte však s tým, že práca s nimi je náročnejšia a rozhodne nie sú vhodné pre deti ani začiatočníkov.

Parametre modelovacích hmôt

Pokiaľ chcete vyberať tvrdnúce modelovacie hmotu podľa parametrov, narazíte najčastejšie na:

  • skúsenosti (úroveň) tvorca – deti, začiatočník, pokročilý, profesionál …,
  • gramáž,
  • farba v čase a po vytvrdnutí,
  • čas a podmienky tvrdnutia.

U plastelíny pre deti sa pozerajte najmä na:

  • zloženie,
  • mastnotu,
  • farbenie,
  • vôňu,
  • údržbu,
  • odstránenie fľakov,
  • doplnkové príslušenstvo (vykrajovadlá, valčeky atď.).

Niektoré z týchto parametrov na obale bohužiaľ nenájdete, takže vám najlepším pomocníkom budú diskusné fóra a recenzie na modelovacej hmoty.

Typy plastelíny a vytvrdzovacích modelovacích hmôt

Na nasledujúcich riadkoch si predstavíme jednotlivé typy plastelíny, ktoré netvrdnú a deti si s nimi môžu opakovane hrať a modelových hmôt, ktoré sa pečú alebo tvrdnú na vzduchu.

Plastelíny

Klasická plastelína

Najčastejšie sa s ňou stretnete v škôlkach, ale svoje miesto má aj doma. Drvivá väčšina detí ju miluje a nedá na ňu dopustiť. Dá sa z nej vytvarovať čokoľvek. Deti z nej najčastejšie tvoria panáčikov, ovocie, zeleninu a zvieratká.

Súčasťou balenia niektorých plastelíny sú najrôznejšie pomôcky ako umelohmotné formičky, nožík (umelohmotný, deti sa nemôžu porezať), valček a vykrajovátka. Do plastelíny je možné otlačiť prírodné materiály alebo ju použiť na obťahovanie obrázkov a písmeniek.

Pri výbere zvoľte takú, ktorá je mäkká, ale nemala by byť príliš mäkká. Príliš mäkké plastelíny totiž majú tendenciu čoskoro stvrdnúť ako žuvačka. Plastelína by nemala byť príliš mastná, pretože teplom by v detských rúčkach mohla začať farbiť. A rozhodne by to nebolo len oblečenie, ktoré by bolo zafarbené!

Medzi mamičkami sa najväčšej obľube teší plastelíny od spoločnosti Play-Doh, pretože sa po zaschnutí ľahko odstraňujú z koberca a nie sú mastné. Jej nevýhodou je naozaj vysoká obstarávacia cena, za ktorú však získate dobrú hmotu. Musí sa o ňu však dobre starať, skladovať ju v krabičke, aby sa k nej nedostal vzduch, inak nie je tak tvárna ako na začiatku. Preto sa odporúča do krabičky pridať raz za čas trochu vody.

Moderné plastelíny sa vyrábajú zo soli, vazelíny a mastných kyselín.

Výhody: mäkká, dá sa ľahko tvarovať, sýte farby, dlhá životnosť, vhodná pre deti od 3 rokov.

Inteligentná plastelína

Inteligentná plastelína je zvláštná hmota, ktorá síce vyzerá ako plastelína, ale v skutočnosti nie je klasickou plastelínou. Je vhodná pre staršie deti a dospelých, ktorí ju môžu používať ako antistresovú pomôcku. K dostaniu je v mnohých farebných variantoch a druhoch.

Hlavným rysom inteligentné plastelíny je to, že sa po vytvarovaní začne roztekať. Pokiaľ z hmoty urobíte guľu (lopta) bude skákať neuveriteľne vysoko, preto sa môžete stretnúť s názvom skákacie plastelína. Pokiaľ do nej udriete kladivom, rozdrvíte ju na kúsky. Dá sa trhať ako papier, naťahovať ako žuvačka a je magnetická, takže sa plastelína ľahko prichytí k magnetu. Niektoré typy tejto plastelíny môžu byť svietiace alebo meniace farbu podľa teploty.

Výhody: antistresová pomôcka, veľmi zábavná, v plechovej krabičke.

Guličková plastelína

Známa je tiež pod názvom PlayFoam. Ide o alternatívu ku klasickej plastelíne, ktorú tvorí drobučké polystyrénové guličky prilepené k sebe. Guličkové plastelína sa ľahko tvaruje, ale je možné z nej vytvoriť len jednoduché tvary. Rozhodne sa nehodí pre detaily.

Keď je nová, pomerne dosť sa lepí na ruky, ale po nejakej dobe hrania sa ochytá, takže práca s ňou je lepší. Deti ju môžu používať znovu a znovu.

Výhody: pre deti od 3 rokov, nevysychá, je ľahká, nezašlapává sa do koberca, ľahko sa upratuje.

Polymérové ​​modelovací hmoty

Modelovacia hmota Fimo

Táto hmota je variabilná. Môžete z nej vytvarovať šperky, prívesky, náušnice, korálky, ale tiež jej zdobiť porcelán, sklo i príbory. K dostaniu je v najrôznejších farebných variáciách a je množné ju aj farbiť. Výrobky z Fimo hmoty sa vytvrdzujú v rúre. Musíte si však dať pozor na teplotu, pretože ak by ste to s ňou prepískli, farby by sa mohli zmeniť, prinajhoršom stmavnúť. Po vytvrdnutí je možné Fimo brúsiť, navrtávat, farbiť aj lakovať.

Táto hmota je vhodná predovšetkým pre dospelých, ale v súčasnosti na trhu nájdete aj sady Fimo Kids pre deti, ktoré sú typovo určené pre chlapcov alebo dievčatá. Obsahujú farebné Fimo štvorca, z ktorých je možné vyrobiť konkrétny postavičky. Existuje teda Fimo Kids princeznej, obsahuje návod, ako si princeznú vymodelovať, alebo Fimo Kids s robotmi s návodom na modelovanie robotov pre chlapcov.

Výhody: vhodné pre tvorbu čohokoľvek, vytvrdnutí v rúre, vhodné pre deti od 8 rokov.

Modelovacia hmota Cernit

Je veľkým konkurentom Fima a pre deti je vhodnejšie. Veľkým prínosom je to, že sa lepšie modeluje a tvaruje a jednotlivé farby sa o seba nešpiní. Pri modelovaní sa nešpiní ani ruky. Vytvrdzuje sa rovnako ako Fimo v rúre. Rozdiel je v tom, že po vytiahnutí z rúry je hmota mäkká, akonáhle vychladne, stvrdne. Po stvrdnutí je možné výrobok brúsiť, vŕtať, pilovať, lakovať i maľovať akrylovými farbami.

Výhody: mäkšie, pre deti vhodnejšie, možno z nej vytvoriť čokoľvek, vytvrdzuje sa v rúre, je možné ju kombinovať s Fimem.

Silikónová modelovacia hmota

Medzi najobľúbenejšie silikónové hmoty patria tie od značky Think Doh. Silikón, z ktorého deti modelujú, sa používa aj na výrobu pomôcok do kuchyne, pre deti i do zdravotníctva. Je teda čistý, netoxický, nefarbí a ani nespôsobuje alergie. Na trhu je k dostaniu veľa farieb vrátane priehľadné a svietiace v tme.

So silikónovou plastelínou sa deti môžu hrať opakovane, pretože nevysychá ľahko. Pre udržanie dobrej konzistencie je dobré ho skladovať v uzatvárateľných boxících. Ak silikón upečiete, sú výrobky z modelovacej hmoty ohybné a mäkšie. Deti si môžu vyrobiť tovar do obchodu, ale aj šperky alebo si ozdobiť príbory. Upečenú silikónovou hmotu je možné aj namáčať.

Výhody: nedrobí sa, nevysychá, je veľmi dobre tvarovateľná, mäkká, je možné ju upiecť v rúre.

Samotvrdnúcé modelovací hmoty

Jedná sa o hmoty podobne plastelínám, ktoré však na vzduchu stvrdnú. Obvykle k vytvrdenie potrebujú 24 hodín. Pokiaľ pri práci nevyužijete všetok materiál, je nutné ho schovať do hermeticky uzatvárateľných obalov, aby sa k hmote nedostal vzduch. Stvrdnutej hmoty sa už ďalej nedajú spracovávať. Po vytvrdnutí je možné ich farbiť farbami.

Domáca výroba modelovací hmoty

Mamičky sa najčastejšie obávajú toho, že dieťa plastelínu zje. Plastelína sa deťom všeobecne odporúča od 3 rokov, pretože v tomto veku už by mali vedieť, že sa „nepapá“. Aby sa však mamičky nemuseli obávať toho, že ich drobček plastelínu do pusy strčí, existuje pomerne dosť receptov na výrobu domácej plastelíny. Jej výroba stojí len pár drobných.

Ingrediencie na jedlú plastelínu

Na pol kilogramu domácej modelíny budete potrebovať:

  • 300 ml vody,
  • 150 g hladkej alebo polohrubej múky,
  • 75 g soli,
  • 2 polievkové lyžice octu,
  • 1 polievkovú lyžicu oleja,
  • potravinárske farbivo.

Postup pre spracovanie jednotlivých prísad je nasledujúci:

Vo vode rozmiešajte potravinárske farbivo, ocot a olej. Sypké ingrediencie, čo je múka a soľ dajte do hrnca alebo panvice s nepriľnavým povrchom. Ak by ste domáci plastelínu pripravovali v klasickom hrnci, bude sa nepríjemne lepiť na steny.

Múku so soľou zalejte vodou s ostatnými rozmiešanými surovinami. Zmes za stáleho miešania varte na strednom plameni. Zhruba po 2 minútach sa k sebe hmota začne lepiť. S miešaním však vydržte čo najdlhšie, aby sa múka dobre provařila. Ideálne 3-5 minút. Ak by ste zmes dobre neprovařili, bude sa plastelína lepiť.

Po dovarení nechajte hmotu vychladnúť, potom si ju dajte na dosku a ešte dobre premiesime v rukách. Aby plastelína pekne voňala, môžete pri varení do zmesi kvapnúť vonnú esenciu, treba vanilkovou. Plastelína je slaná a kyslá, takže deťom nechutí, avšak ak predsa len ochutnajú, nič im nehrozí.

Hrniec alebo panvicu, ktoré ste použili na varenie, stačí umyť a môžete ich aj naďalej používať na prípravu jedál. Modelovacej hmoty, ktoré sami vyrobíme, sa uchovávajú v chladničke v mikroténovom sáčku alebo potravinovej škatuľke. Pri správnom zaobchádzaní vám ako nové vydrží niekoľko mesiacov.

Pozitívne účinky plastelíny na deti

Možno sa vám zdá, že plastelína je hračka, s ktorou dieťa robí len neporiadok, a neviete, že táto hmota má vysoko pozitívne účinky na celé spektrum vývojových, vzdelávacích a zmyslových detských vnemov. A to je dôvod, prečo akýkoľvek druh plastelíny nájdete takmer v každej škôlke.

Na čo má plastelína vplyv

Jemné motorické zručnosti – vďaka stláčanie, tlačenie, ťahanie a rozbíjanie majú deti väčšiu silu a rozvíja zručnosť, ktorú potrebujú pri manipulácii s každodennými predmetmi, ako je ceruzka, papier, nožnice, zipsy, gombíky a podobne.

Sociálno emocionálne zručnosti – deti pri hraní majú veľa príležitostí pre to zažiť nezávislú a kooperatívnu hru. Deti sa učia rôznym schopnostiam, životným skúsenostiam a emóciám. Počas hrania v kolektíve sa navyše naučí spoluprácu, sebaovládania a priateľstva.

Kreativita – pri modelovaní deti rozvíja svoju predstavivosť, fantáziu a kreativitu, pretože z plastelíny môžu vymodelovať naozaj čokoľvek.

Gramotnosť a rečové schopnosti – tým, že deti budú diskutovať o tom, čo tvorí a o tom, ako sa im to tvorí a čo cíti, rozširujú svoju slovnú zásobu. Dieťa sa navyše učí počúvať a počúvať.

Veda a matematika – deti sa učia metódou pokus omyl, učí sa porovnávať veľkosti, čím rozvíja matematické aj vedecké cítenia.

Ak doma máte už väčšie deti, ktoré už nebaví modelovať z plastelíny, môžu sa vonku preháňať na hoverboarde, čo je „vozítko“, ktoré môžete poznať z filmu Návrat do budúcnosti II.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo