Ako vybrať naslúchadlo (načúvací prístroj)

Problémy so sluchom dokážu veľa potrápiť. Či už súvisia s pokročilým vekom alebo sa prejaví po nehode či vrodenou vadou, predstavujú veľkú komplikáciu v živote človeka. Našťastie ale výskumy a moderné technológie pomáhajú s týmto problémom účinne bojovať, a tak veľa sluchovo postihnutých môže v dnešnej dobe žiť plnohodnotný život. Riešenie pre takmer všetky druhy sluchových strát predstavuje kvalitný načúvací prístroj. Aké sú medzi dnešnými naslúchacími pomôckami rozdiely, a ako vybrať to najlepšie ušné naslúchadlo, ktoré presne vyhovuje svojmu nositeľovi, sa dozviete v dnešnom článku.

O čom budete čítať

Vďaka tomu, že sa neustále vyvíjajú nové zariadenia, môže si dnes osobný zosilňovač zvuku dovoliť aj menej bohatý človek. Šancu získať späť svoj drahocenný sluch a žiť normálny život tak má veľa nedoslýchavých. Samozrejme, že aj medzi naslúchacími pomôckami nájdeme veľa rozdielov, od čoho sa odvíja aj ich cena. Za naozaj kvalitné a technológiami nabité zariadení zaplatíte vysoké sumy. Ale aj lacnejšie naslúchadla dokážu plniť svoju funkciu. Rovnako ako osobné glukomery alebo tlakomery, ktoré môžete mať doma, vám aj naslúchadla pomôžu žiť plnohodnotný život.

V našom článku sa dočítate, aké existujú typy načúvacích prístrojov a v čom sa daná zariadenie líšia. Tiež sa dozviete, čoho sa pri nákupe vyvarovať a za čo sa oplatí priplatiť. Pripravili sme navyše porovnávací test 5 rôznych ušných načúvacích tak, aby ste mohli porovnať ich vlastnosti a lepšie sa zorientovali v problematike týchto zariadení. Veríme, že vám tento článok uľahčí výber naj ušného naslúchadla na mieru vašim potrebám a sluchovému postihnutia.

Recenzie ušných načúvacích prístrojov

Je bežné a normálne, že so sebou staroba prináša zdravotné problémy. Po komplikáciách s pohybovým aparátom sú výrazne ovplyvnené aj naše zmysly – zrak a sluch. Avšak s tým, ako sa doba posúva, máme k dispozícii skvelé riešenia, ako narušenej zmysly navrátiť späť do života. Či už máte sluchové problémy spôsobené starobou alebo sa vám vkradli do života aj v nízkom veku, ponúkajú nové technológie v podobe načúvacích možnosť, ako sa opäť začleniť do spoločnosti tak, aby ste sa cítili dobre a mohli si užívať život plnými dúškami.

Pripravili sme pre vás recenzie pätica načúvacích prístrojov  do uší, ktoré sú na trhu bežne k dostaniu. Veríme, že vám pomôžu lepšie sa zorientovať v ponuke týchto zariadení, a vy si tak zvládnete vybrať top naslúchadlo presne podľa vašich predstáv. Recenzia sa zameriavajú na prístrojes cenovkou do 100 eur. Ak uvažujete o kúpe profesionálneho naslúchadla, poraďte sa so svojím lekárom.

Platinium JH-900A Mini

Typzvukovodové
Frekvenčný rozsah v Hz220 - 5 000
Počet režimov1
Max. hlasitosť125 dB
Max. zosilnenie35 dB
Šum cca21 dB
Nástavce3

Jedno z najlacnejších načúvacích zariadenie zvukovodového typu, ktoré môžete na trhu zohnať je Platinium JH-900 A Mini. Prístroj je menej viditeľný ako typ závesný, ale s cenou okolo 20 € nemôžete čakať zázraky. Nevýhodou je tiež neekonomické napájanie cez batérie.

Ušné naslúchadlo Platinium JH-900A Mini radíme medzi typ zvukovodové, preto by sme predpokladali, že naslúchadlo bude naozaj malé a diskrétne. Podľa užívateľských skúseností ale vieme, že väčšine majiteľov pomerne výrazne trčia z ucha von. U takto lacného výrobku nemôžete čakať veľkú kvalitu, ani čo sa materiálov týka. Je vyrobené z lacného plastu telovej farby, koncovka je potom silikónová.

Čo sa týka zvukovej kvality a prenosu, máme čo dočinenia s načúvadlom akustickým. Neponúka vôbec žiadnu možnosť personalizácie. Jediné, čo môžete u tohto naslúchadla ovládať je jeho hlasitosť zvukov zvonku, ktorú navolíte pomocou otáčavého kolieska na tele sluchadla. Pri ovládaní si dajte pozor, aby ste prstom neprekryli celý povrch, inak vás čaká nepríjemné pískanie.

Naslúchadlo dostanete v šikovné krabičke, v ktorej mimo samotnej zariadení nájdete tri silikónové nástavce do uší. Môžete si tak zvoliť nadstavec podľa šírky vášho zvukovodu tak, aby vám sluchadlo dobre držalo v uchu. Ďalej v balení nájdete špeciálnú čistiacu kefku a štetec, ktorými sa zbavíte ušného mazu, ktorý môže na naslúchadle zachytávať a pomôžu vám tak udržiavať váš prístroj čistý. Nechýba ani 4 gombíkové batérie a návod na použitie.

Sluchadlo Platinium určite neodporúčame pre bežné a každodenné používanie. Vieme, že zvukovo nie je vyhovujúce. Síce zvyšuje hlasitosť okolitých zvukov, ale veľmi šumí a pri jeho používaní často počujete vlastný hlas. Odporúčame ho skôr ako náhradné sluchadlo pre prípady, že vaše kvalitné naslúchadlo potrebujete opraviť.

  • nízka cena
  • čistiace kefky súčasťou balenia
  • napájanie na batérie
  • nekvalitný prenos zvuku
  • iba jeden režim
  • pomerne veľké, hoci sa jedná o typ zvukovodového sluchadla
Zistiť cenu

Beurer HA 20

Typzávesné
Frekvenčný rozsah v Hz220 - 5 000
Počet režimov1
Max. hlasitosť128 dB
Max. zosilnenie40 dB
Šum cca30 dB
Nástavce3

Závesné naslúchadlo Beurer HA 20 patrí stále do kategórie lacnejších naslúchadel, ale oproti predchádzajúcemu modelu už dosahuje lepšie výsledky. Ako závesný typ, je naslúchadlo je samozrejme viac viditeľné na uchu, ale tiež lepšie drží a toľko nevypadáva.

Naslúchadlo Beurer patrí medzi najpredávanejšie načúvací prístroje, čo je zapríčinené jeho nízkou cenou a dobrými užívateľskými recenziami. Stále je to ale typ audiofónný, ktoré nie je nijako personalizovaný. Na záušní časti nájdeme ovládacie prvky, ktorých nie je veľa. Pomocou kolieska môžeme nastavovať hlasitosť prijímaných zvukov od stupňa 1-5, ďalší ovládací prvok je potom tlačidlo pre zapínanie a vypínanie prístroja (označené I a O).

Naslúchadlo Baurer je bohužiaľ stále nutné nabíjať pomocou batérií. Ich spotreba je naozaj vysoká, preto sa vám prevádzku tohto zariadenia celkom predraží. Dve batérie nájdete priamo v balení.

Súčasťou balenia sú tiež 3 silikónové nástavce, ktoré môžete voliť podľa vašej potreby tak, aby vám načúvací prístroj z ucha nevypadával. Nástavce sú dôležité aj na to, aby vám naslúchadlo nepískalo. Ak totiž nebude dobre v uchu sedieť, počítajte s týmto častým iritujícím zvukom. Ďalej potom v balení nájdete návod na použitie a krabičku pre uloženie naslúchadla. Úplne chýba štetec na čistenie, ktoré budete musieť dokúpiť zvlášť. Bez neho totiž nebudete môcť udržiavať sluchadlo čisté a mohli by ste ho poškodiť.

Sluchadlo je vhodné na pravé aj ľavé ucho. Vďaka béžovej farbe sa snaží byť nenápadné, ale ak máte krátke vlasy, určite si ho vaše okolie všimne. Zvukovo si nevedie najhoršie, však neponúka možnosť voľby režimov alebo potlačenie šumu, preto naozaj len zosilňuje zvuky v okolí. Hodí sa pre nenáročných užívateľov, ktorí nemajú možnosť zaobstarať si drahšie a profesionálne zariadenia.

  • nízka cena
  • priemerná kvalita zvuku
  • nápadné
  • nabíjania na batérie a ich veľká spotreba
  • iba jeden režim
Zistiť cenu

Mini naslúchadlo do ucha ISO 8667

Typzvukovodové
Frekvenčný rozsah v Hz450-3800
Počet režimov1
Max. hlasitosť120 dB
Max. zosilnenievýrobca neuvádza
Šum cca50 dB
Nástavce4

ISO 8667 mini patrí medzi typy zvukovodové. Je celkom nenápadné, ale s profesionálnymi naslúchacími pomôckami sa určite nedá porovnávať. Jeho najväčšiu výhodu vidíme v možnosti dobíjania cez adaptér a ušetrenie peňazí a času pri každodennej výmene batérií.

Cenovo sa s načúvacím prístrojom ISO stále vojdeme pod 50 eur, čo je sympatické, avšak aj tu cena odráža veľmi priemernú kvalitu. Rovnako ako predchádzajúce modely ponúka 5 módov hlasitosti a žiadnu možnosť prepínania medzi režimami či frekvenčnými pásmami. Hlasitosť ovládame pomocou miniatúrneho kolieska na tele sluchadla, preto je potrebné mať naozaj svižné a šikovné prsty. Ďalšie tlačidlo ovláda zapínanie a vypínanie prístroja.

Veľkou výhodou tohto zariadenia je možnosť napájania cez adaptér, ktorý je súčasťou balenia. Preto nemusíte utrácať za batérie, stačí skrátka audiofóny nabiť pomocou adaptéra zo zásuvky. Počítajte s tým, že na jedno nabitie vydrží prístroj fungovať celý deň. Každú noc je teda potrebné dobíjať. Je ale otázkou, ako dlho vydrží integrovaná batéria. Vzhľadom k veľmi nízkej cene možno len odhadovať, či bude mať dlhú životnosť.

Sluchadlo ISO ako zástupca zvukovodových slúchadiel umiestňujeme priamo do zvukovodu. Opäť má béžovú farbu, ktorá ho v uchu maskuje. Nezáleží na tom, či potrebujete naslúchadlo pre pravé alebo ľavé ucho, prístroj sľubuje pasovania do oboch. Na výber máte zo 4 rôznych typov silikónových nástavcov, ktoré by mali zabezpečiť optimálne usadenie vnútri ucha tak, aby sluchadlo nevypadávali a nepískalo. V balení ďalej nájdete nabíjací adaptér a šikovné puzdro, do ktorého môžete zariadenie odkladať. Hodí sa aj pre cestovanie.

Toto nabíjacie ušné naslúchadlo opäť ocenia všetci, ktorí chcú ušetriť a neplánujú utrácať horibilné sumy. Veľkou výhodou je možnosť dobíjania. Napriek tomu sa jedná o lacné zariadenie, ktoré nemôže uspokojiť náročného užívateľa.

  • pomerne diskrétne
  • 4 typy silikónových nástavcov
  • nízka cena
  • napájanie cez adaptér
  • nie príliš kvalitný prenos zvuku
  • nemožnosť voľby programov
  • chýba čistiaci štetček
Zistiť cenu

Axon C-109

Typzávesné
Frekvenčný rozsah v Hz300-4000
Počet režimov2
Max. hlasitosť130 dB
Max. zosilnenie38 dB
Šum ccavýrobca neuvádza
Nástavce4

Závesné naslúchadlo Axon už patrí do strednej cenovej kategórie. Nedoslýchaví uvítajú možnosť dobíjania cez USB aj adaptér a tiež dva režimy, ktoré veľmi spríjemňujú nosenie tohto zariadenia.

Axon C-109 oproti predchádzajúcim modelom disponuje trochu väčšie možností personalizácie. Ovládacie prvky na tele zavesenom za uchom nám umožňujú nastaviť hlasitosť opäť na stupeň 1-5, ďalej tu ale máme možnosť určiť si sluchový režim. Prvý je Normálny režim, označený písmenom N, ktorý využijeme v bežných situáciách. Druhú možnosť predstavuje Hlasný režim, označený písmenom H, ktorý zapíname v prípade, že sa ocitneme v hlasnejším prostredí – napr. v reštaurácii, v hlasné spoločnosti mnohých ľudí atď. Vďaka tejto funkcii môžeme oveľa lepšie zladiť svoj život s používaním sluchadla.

Výhodou oproti prvým dvom modelom je tiež spôsob napájania. Axon C-109 dobíjame pomocou adaptéra alebo USB kábla, ktorý je súčasťou balenia. Vďaka možnosti dobíjania cez USB môžeme sluchadlo nabiť kdekoľvek a kedykoľvek, treba cez notebook. Hodí sa aj pre prípad dobíjanie na cestách, keď nemáme možnosť využiť zásuvku. Doba nabíjania do plnej batérie je cca 4 hodiny s tým, že vám zariadenie vydržia nabité asi 30 hodín prevádzky.

V balení nájdete závesné naslúchadlo, tri veľkosti silikónových štupľov, ktoré vám pomôžu k tomu, aby sluchadlo dobre sedlo do ucha a nepískalo. Ďalej nabíjací adaptér, USB kábel a slovenský návod. Bohužiaľ opäť chýbajú štetčeky pre čistenie, ktoré si je zákazník nútený dokúpiť zvlášť.

Zo skúsenosti majiteľov vieme,, že je pomerne veľké a z ucha môže vypadávať. Bohužiaľ výrobca dodáva iba tri silikónové nástavce, takže nemáte moc veľkú možnosť prispôsobiť ho svojim požiadavkám. Na druhú stranu poteší možnosť voľby režimov aj dobíjanie cez USB. S cenovkou do 60 € patrí medzi tie lepšie naslúchadla, ktorá môžete na bežnom trhu zohnať.

  • dva typy režimov (normálny a hlasné prostredie)
  • dobíjanie cez USB a adaptér
  • lepší prenos zvuku
  • chýba štetec na čistenie
  • vyššia cena
Zistiť cenu

ZinBest VHP-1206

Typzávesné
Frekvenčný rozsah v Hz450-3400
Počet režimov2
Max. hlasitosť128 dB
Max. zosilnenie40 dB
Šum ccavýrobca neuvádza
Nástavce4

Závesné digitálne naslúchadlo ZinBest VHP-1206 je bezpochyby víťazom nášho porovnávacieho testu. Získalo si nás možnosťou personalizácie a prepínaním medzi režimami, digitálnym zvukom, možnosťou dobíjania a aj svojim pomerne diskrétnym vzhľadom.

Závesné nabíjacie naslúchadlo ZinBest ako jediné ponúka digitálny zvuk, ktorého kvalitu ocení každý nedoslýchaví človek. Tento model už na prvý pohľad zaujme pekným vzhľadom. Hoci je vyrobený z plastu, je to plast matný a dobre vyzerá. Hadička k naslúchadle spájajúce zariadenie s reproduktorom je veľmi tenká a oproti predchádzajúcemu modelu o dosť menej nápadná. Dizajnovo sa podarilo.

Výhodou je určite spôsob napájania, ktorý je tu opäť riešený pomocou adaptéra. Časy nabíjania a výdrže batérie sú obdobné ako u predchádzajúceho porovnávaného modelu. Za 4 hodiny nabíjania očakávajte prevádzku cca 30 hodín.

ZinBest VHP-1206 opäť ponúka možnosť voľby medzi dvoma režimami. Ovládanie má jednoduché a podobné ako predchádzajúcom zariadenie. Zapnete ho prepnutím tlačidla na písmeno L a postupne si zvyšujete hlasitosť ovládacím kolieskom. Keď sa ocitnete v hlučnom prostredí, môžete prepnúť na režim označený písmenom H, ktorý vytesní okolitý hluk. Ovládanie sluchadla je intuitívne, a pretože nemusíte siahať priamo do zvukovodu, ale do priestoru za uchom, zvládnu ho aj ľudia s menšou hybnosťou prstov. Tento typ ovládania navyše nespôsobuje pískanie.

V balení nájdete samostatné sluchadlo a 4 náhradné silikónové nástavce rôznych veľkostí, ktoré vám pomôžu upraviť zariadenie presne pre vaše ucho. Stále je ale samozrejme neporovnateľné s lekárskymi načúvacími prístrojmi, ktoré majú tvarovku vyrobenú presne na mieru. Ďalej je súčasťou balenia nabíjací adaptér, slovenský návod a konečne aj čistiace štetce, ktoré vám zaistia jednoduchú údržbu.

Naslúchadlo ZinBest patrí medzi to najlepšie, čo môžete na bežnom trhu zohnať. Počítať ale musíte s cenou okolo 120 euro. Napriek tomu si myslíme, že pre navrátenie sluchu do vášho života si stojí za to priplatiť za takto kvalitné zariadenia.

  • dva typy režimov (normálne a hlasné prostredie)
  • diskrétne
  • kvalitný digitálny zvuk
  • 4 typy nadstavcov
  • dobíjanie cez adaptér
  • čistiace štetčeky súčasťou balenia
  • vysoká cena
Zistiť cenu

Ako spoznám, že potrebujem načúvací prístroj?

Pretože sa problémy so sluchom často vkrádajú do života pomaly a postupne, mnohí z pacientov si ani nemusí uvedomiť, že by naslúchadlo potrebovali. Čo vám môže prezradiť, že by ste o ňom mohli začať uvažovať?

  • Častejšie žiadate ľudí, s ktorými hovoríte, aby vám ešte raz zopakovali, čo povedali.
  • Počujete hovoriť ostatní, ale robí vám problém rozumieť konkrétnym slovám.
  • Televíziu alebo rádio si púšťate hlasnejšie ako ostatní. Tí vás na to upozorňujú.
  • Máte problémy začuť zvonček pri dverách alebo zvonenie telefónu.
  • Niekedy sa nesmejete vtipom, ktoré ostatní rozprávajú, pretože máte problém porozumieť všetkým slovám a unikajú vám súvislosti.
  • Mávate pocit, že ľudia okolo vás šepkajú.

Ak ste pri sebe zaznamenali niektorý z týchto symptómov, určite sa neostýchajte a zájdite na prehliadku. Lekár ktorý vás bude zaujímať sa nazýva foniater, zmeria vám sluch a prípadne napíše kompenzačnú pomôcku – sluchadlo.

Ako naslúchadlo funguje?

Hluchotu môžeme opísať ako úplnú stratu akustického vnímania. Človek, ktorý má toto postihnutie, býva často vyradený z normálneho behu života a trpí tak nielen fyzicky, ale často i psychicky. Nie všetky ale trápi absolútna hluchota. Veľa ľudí si nejaký sluch aspoň čiastočne zachováva, a práve tým môže sluchadlo veľmi pomôcť.

Tento elektroakustistický prístroj dokáže zlepšiť sluch pri čiastočnej hluchote. Zachytáva zvuky z okolia, ktoré zosilňuje a moduluje. Predchodcom tohto druhu naslúchadla bolo sluchadlo akustické, ktoré malo tvar obrátenej trumpety. Našťastie dnes nemusíme nosiť v ušiach takto výrazné predmety, a súčasná naslúchadla bývajú veľmi diskrétne. V podobe, v akej ich poznáme dnes, bola roku 1902 vynájdená v Amerike.

Súčasťou každého načúvacieho prístroja pre nedoslýchavých je:

  • mikrofón, reproduktor (nazývaný tiež sluchadlo),
  • zosilňovač (procesor),
  • batérie
  • a elektrický obvod.

Lepšie naslúchadla s pokročilými funkciami majú aj mikročip. Elektrický obvod sa líši podľa spôsobu spracovania signálu u rôznych typov zariadení, a to na:

  • analógové alebo
  • digitálne.

Ďalej naslúchadla delíme aj podľa spôsobu ovládania elektrického obvodu na:

  • programovateľná
  • a nastaviteľná.

Podľa čoho vybrať ideálne naslúchadlo?

Je jasné, že vybrať a kúpiť kvalitné sluchadlo nie je tak jednoduché ako treba u nového telefónu. Rozdielna zariadenie sa hodí pre rozdielna sluchová postihnutia. Predovšetkým odporúčame, aby ste kúpu nového naslúchadla konzultovali so svojím ORL lekárom. Jedine špecialista je schopný presne určiť vašu sluchovú vadu a odporučiť vhodný typ zariadenia, ktoré presne pokryje vaše potreby. Naslúchadlo od lekára je vždy najlepšou voľbou.

Určite ale nie je na škodu poznať rozdiely medzi rôznymi typmi načúvacích prístrojov, alebo si vedieť vybrať medzi analógovou či digitálnou technológiou. Hodiť sa vám budú aj znalosti zvukových kanálov a pásom. Medzi naslúchadly panujú aj značné cenové rozdiely, preto je určite dobré vedieť, za čo si u drahších prístrojov priplácate.

Typy načúvacích prístrojov

Nie je presne dané, koľko typov načúvacích prístrojov pre nepočujúcich vlastne existuje. Názory odborníkov sa v tejto veci rôzni. Na základe prieskumu a preštudovaní jednotlivých druhov sme sa rozhodli rozdeliť naslúchadla do piatich rôznych skupín, u ktorých niektoré podliehajú ďalšiemu členenie. Rozdiely medzi kategóriami sú značné, a preto veríme, že podrobnejšie rozdelenie uvítate aj vy.

Poznáme 5 typov naslúchadel:

  • vreckové,
  • závesné,
  • zvukovodové,
  • kanálové,
  • kostné.

Vreckové naslúchadla

Medzi najjednoduchšie a cenovo najdostupnejšie patrí vreckové. Skladajú sa z ušného závesu s malým reproduktorom a puzdrá, pomocou ktorého zariadenia ovládate. K dispozícii väčšinou máte niekoľko ovládacích prvkov, batériu a zvukový zosilňovač.

Vreckové sluchadla sú najlacnejšie možností, ktorú si môže dovoliť každý. Aj za nízku cenu získate zariadenie, ktoré zvládne výrazne zosilniť zvuk. Nečakajte ale extra komfort a pridané funkcie alebo dokonca nejakú možnosť personalizácie. Navyše musíte riešiť, kam umiestniť puzdro na ovládanie, ktoré zodpovedá veľkosti balíčka kariet. Nemáte kapsu? Máte problém.

Závesná naslúchadla

Závesný typ získal svoj názov logicky preto, že je zavesený za uchom. V časti za uchom sa ukrýva elektronika zariadenia spoločne s batériou. Pre hladký prenos zvuku slúži tenká priehľadná hadička, ktorá vedie od tejto časti do reproduktora, umiestneného vo zvukovode. Tento typ je vhodný pre pacientov, ktorí majú príliš úzky zvukovod, ktorý nedovoľuje zaviesť zvukovodové naslúchadlo.

Oproti vreckovému už u tohto typu nemusíte hľadať miesto na uloženie puzdra s ovládaním. Naviac je závesný typ diskrétnejšie, pretože reproduktor je umiestnený v silikónovom púzdre priamo vo zvukovode, vďaka čomu má časť za uchom oveľa menšie rozmery.

Zaobstarať si môžete dva typy závesných načúvacích prístrojov:

1.BTE Závesná (Behind-The-Ear)

Štandardný typ sluchadla, ktorého hlavná časť spočíva na uchu. Zvuk sa do ucha dostáva pomocou tenučké hadičky, ktorá je spojená s ušnú tvarovkou. Tú je možné nechať vyrobiť na zákazku tak, aby perfektne sadla do vášho zvukovodu. Sluchadlo BTE sa hodí pre nedoslýchavých každého veku a dá sa použiť vo väčšine druhov sluchových strát.

2. RIE Závesná s externým reproduktorom (Receiver-In-Ear)

Naslouchátka RIE sú väčšinou menšie ako štandardné závesná BTE sluchadla. Hlavná časť sluchadla je skrytá za uchom, takže je tento typ oveľa diskrétnejšie. V porovnaní s druhým typom nie je u načúvacích RIE reproduktor súčasťou tela, ale je umiestnený mimo, na tenké hadičke a spoločne s pružným klobúčikom výborne sedí v uchu.

Zvukovodová naslúchadla

Zvukovodové sluchadla sú obľúbená z dvoch dôvodov. Za prvé sa často vyrábajú presne na mieru podľa odtlačku tvaru zvukovodu zákazníka. Preto nikdy netlačia a perfektne v uchu sedia. Druhou výhodou oproti predchádzajúcemu typu je ich diskrétnosť. Môžu byť tak malá, že v podstate nie sú skoro vôbec vidieť. Toto naslúchadlo ocenia ľudia nosiaci okuliare, pretože nezavadzia za uchom.

Bohužiaľ majú aj svoje nevýhody. Niektorí ľudia trpiaci najmä ťažkou poruchou sluchu môžu mať problém so spätnou väzbou, ktorá sa prejavuje v podobe nepríjemného pískania. Tieto ťažkosti súvisia s ventiláciou, ktorú zabezpečuje tenučká trubička, ktorá má tiež za úlohu vyrovnávať vnútorný tlak v uchu. Pre týchto pacientov sú vhodnejšie klasická závesná sluchadla.

Pre koho sa nehodí?

Zvukovodové sluchadla, prípadne i ďalší typ – kanálové, sa nehodia pre pacientov s úzkym zvukovodom alebo pre tých, ktorí trpia zvýšenou produkciou ušného mazu. Vyhnúť sa im musí aj ľudia s obmedzenou hybnosťou prstov, pretože by mali problém sluchadlo z ucha vybrať. Nepomôže ani osobám s nadmerným poškodením zvuku – nad 70 dB.

Opäť rozlišujeme dva základné typy:

1. ITE vnútroušná boltcová / konchální (In-The-Ear)

Najväčší zástupca vnútroušná sluchadel je ITE. Zaberá takmer celý priestor viditeľného otvoru ucha, ale vďaka tomu zvláda pokryť aj stredne ťažké sluchové straty. Býva vybavené i pokročilejšími funkciami, ako je „ear to ear“ komunikácie, kedy je pravé sluchadlo bezdrôtovo prepojené s ľavým, čo má mnoho výhod pre užívateľov. Napríklad pri zdvihnutí telefónu sa automaticky hovor premieta do oboch uší, alebo tiež nie je nutné nastavovať zvlášť každej sluchadlo, keď potrebujete vykonať nejaké prenastavenie.

2. MIH vnútroušná s externým mikrofónom (Mic-In-Helix)

Využíva anatómiu ľudského ucha k tomu, aby prenos zvuku vyznel čo najprirodzenejšie. Mikrofón je umiestnený mimo sluchadla, vďaka čomu môže byť samotné naslúchadlo veľmi malé. Skvele potlačí hluk spôsobený vetrom, a tiež hrozí menšie nebezpečenstvo spätnej väzby, pretože je mikrofón od slúchadla umiestnený vo väčšej vzdialenosti. Tento typ vyvinula firma Resound a kombinuje výhody závesných aj zvukovodových sluchadel.

Kanálová naslúchadla

Najmodernejší typ predstavujú naslouchátka kanálová. Rovnako ako zvukovodové sú vyrobené na mieru užívateľovi, takže skvele padnú do ucha. Sú ešte menšie ako predchádzajúci typ, takmer neviditeľná. Preto ten, kto o sluchovom postihnutí pacienta nevie, sluchadlo vôbec nezaznamená. Odvetrávanie je uložené hlboko v uchu a prenos zvuku je vďaka tomu reálny. Veľa sluchadel z tejto kategórie je vybavených šikovnými funkciami a môžete ich prepojiť so svojím telefónom.

1. IIC vnútroušná diskrétne kanálová (Invisible-In-Canal)

IIC je najmenší typ nitroušního sluchadla, ktoré je umiestnené tak hlboko v uchu, že je prakticky neviditeľné. Zaujme každého, kto si žiada maximálnu diskrétnosť a trpí strednú až nízkou nedoslýchavosťou.

2. CIC vnútroušná plne kanálová (Completly-In-Canal)

Malé vnútroušná naslúchadlo si obľúbi každý, kto má rád svoje sluchadlo pod kontrolou. Vďaka máličko väčšie veľkosti než u predchádzajúceho typu je totiž možné pridať voliteľné prvky, ako je napríklad tlačidlo pre prepínanie užívateľských programov. CIC je vhodné pre osoby s miernou až stredne nedoslýchavosťou.

3. ITC vnútroušná čiastočne kanálová (In-The-Canal)

Najobľúbenejšie typ vnútroušná sluchadel je ITC. Ponúka množstvo praktických funkcií, ako napríklad osadenie duálnym mikrofónom a regulátorom hlasitosti. ITC si tiež porozumejú s vaším smartfónom, pretože podporuje bezdrôtové funkcie. Môžete si tak priamo do sluchadla nasmerovať prenos hovorov alebo vašu obľúbenú muziku.

Kostná naslúchadla (BAHA)

Ak trpíte poruchou vzdušného vedenia zvuku, budete musieť zvoliť kostné naslúchadlo. Tento typ zvuk prenáša pomocou vibrácií, ktoré rozkmitajú tekutiny vo vnútornom uchu a vytvorí zodpovedajúce zvuk. Pre zavedenie kostného naslúchadla budete musieť podstúpiť náročnejšiu operáciu, pretože prístroj sa pripevňuje ku kosti za pomoci titánového skrutky.

Podľa ktorých parametrov vyberať

Naslúchadla sa od seba líšia celým radom parametrov. Ktoré pri výbere sledovať?

Analógové a digitálne systémy

Zvoliť si môžete medzi tromi typmi systémov, ktoré zásadne ovplyvňujú možnosť nastavenia sluchadla:

  • Nastaviteľný analógový obvod – najstarší typ systému, kedy nastavenie naslúchadla vykonáva priamo váš lekár, ktorý na základe svojich skúseností a potrieb pacienta nastaví sluchadlo v ordinácii. Doma ho nemôžete meniť, a preto nemusí každému vyhovovať. Zvuk z tohto sluchadla je klasický (analógový).
  • Programovateľný analógový obvod – obľúbenejšie typ sú naslúchadla s programovateľným analógovým obvodom. K základnému jadru sú k dispozícii ešte niektoré ďalšie programovateľné obvody, vďaka ktorým môže lekár využívať oveľa širšia možnosť nastavenia k väčšej spokojnosti pacienta. Sluchovo postihnutý sa okrem tohto typu načúvacieho prístroja dostane ovládač, ktorým môže zmeny podľa svojich potrieb vykonávať sám v pohodlí domova.
  • Digitálny obvod – digitálna naslúchadla patrí medzi najmodernejšie typy. Úplne digitálne a flexibilné obvody prinášajú možnosť ovládať zariadenie úplne podľa priania pacienta. Digitálne sluchadla dokážu kompletne zredukovať spätnú väzbu a okolité šumy. Dokonca automaticky ovládajú priestorové mikrofóny, takže pacient získa ten najlepší zvuk za každej situácie. Zvuk je potom digitálny.

Ušné sluchadlo môžete ovládať pomocou bezdrôtového ovládača alebo vďaka mobilnej aplikácii. Jedine s týmto typom naslúchadla má pacient možnosť dosiahnuť výsledky, ktoré sa maximálne podobajú fungovania zdravého ucha.

Počet kanálov a pásiem

Je potrebné si uvedomiť, že nie všetky zvuky sa nachádzajú v rovnakom zvukovom pásme. Napríklad už samotné hlásky neležia v jednej frekvencii. Niektoré sú frekvenčne položené vyššie (najmä spoluhlásky ako P, D, S, T a ďalšie), a niektoré zasa nižšie (samohlásky A, E, I, O U).

Veľa sluchových vád a čiastočná hluchota neznamená, že by dotyčný človek prestal počuť všetky zvuky. Veľakrát sa stáva, že sa u neho obmedzí vnímanie vysokofrekvenčných zvukov, inokedy zase tých nízkofrekvenčných. Kvôli tomu je potrebné, aby ušné naslúchadlo malo možnosť nastavenia väčšieho množstva kanálov a dotyčný si tak mohol sám určiť, ktoré z nich je potrebné upraviť.

Všeobecne platí, že čím závažnejšie sluchové postihnutie, tým viac kanálov bude potrebných na získanie toho najlepšieho výsledku. Preto je dôležité, aby vaše naslúchadlo malo kanálov dostatok, ale zase nie príliš veľa. Vždy urobíte najlepšie, keď kúpu nového sluchadla skonzultujete s odborníkom.

Smerový mikrofón

Mikrofón využijete, ak potrebujete počuť konkrétny zvuk z určitého miesta. Napríklad si chcete rozprávať s človekom, ktorý k vám stojí čelom, ale pretože sa nachádzate vo veľkej spoločnosti, hlasy ľudí v okolí vás ruší a mätú. Smerový mikrofón umožňuje zosilniť zvuk vychádzajúci zo zdroja pred vami a tie ostatné utlmiť.

Mikrofóny bývajú bežnou súčasťou závesných naslúchadel, ale nájdete ich aj u zvukovodových. Mikrofón ovládate manuálne, u lepších sluchadel býva ovládaný automaticky. Smerový mikrofón môžete vypnúť, ak si prajete počuť zvuk zo všetkých smerov rovnako hlasno.

Nabíjanie

Sú to elektronické prístroje a je preto nutné ich nejakým spôsobom nabíjať. Na trhu existujú dva druhy sluchadel podľa napájania:

  • Sluchadla na batérie – s týmto druhom napájania sa stretnete u lacnejších sluchadel. Síce nákupom lacného zariadenie ušetríte, ale pripravte sa na to, že sú naozaj extrémnym žrútom batérií. Batérie síce nie sú drahé, ale musí sa meniť pomerne často. Frekvencia výmeny záleží na štýle a frekvencie využitie. Tento druh napájania je teda vhodný hlavne pre nie príliš aktívnych seniorov alebo osoby, ktoré väčšinu času trávia osamote a sluchadlo nasadzujú len občasne.
  • Dobíjacie sluchadla – modernejšie prístroje už ponúkajú možnosť napájania cez akumulátor. Batérie vo vnútri týchto zariadení vydrží oveľa dlhšie a nabíjať ich môžete napríklad cez noc. Určite sa jedná o ekonomickejšie a tiež ekologickejšie typ bezdrôtových slúchadiel pre nedoslýchavých.

Platí, že každý užívateľ môže svoje sluchadlo používať trochu iným spôsobom. Mať nastavenú inú hlasitosť, rôznu frekvenciu prevádzky alebo využívať rôzne doplnkové funkcie. Preto je ťažké vopred odhadnúť ako dlho vám môže batérie v prístroji vydržať. Rovnako je dobré na začiatku vyskúšať pár typov batérií. Sluchadla majú rôzne prúdové nároky a je možné, že jedna batéria bude vyhovovať viac než iná. Všeobecne medzi obľúbené a kvalitné batérie patria: Rayovac, Energizer, Panasonic a Widex.

Životný štýl

Pre výber vhodného osobného naslúchadla je vhodné sústrediť sa aj na váš životný štýl. Iné požiadavky bude mať človek, ktorý sa bežne pohybuje medzi množstvom ľudí a v hlučnom prostredí, než napríklad staršia osoba tráviaci väčšinu života doma.

  • Náročný životný štýl – ste veľmi aktívny človek, ktorý trávi čas medzi množstvom ľudí a potrebuje s nimi komunikovať. Väčšinu dňa sa pohybujete v hlasnom prostredí, napríklad v reštaurácii, športovom areáli alebo na hlasných kultúrnych podujatiach.
  • Stredne náročný životný štýl – Radi sa rozprávate v menších skupinách ľudí a chodíte na spoločenské akcie. Vo vašom živote má miesto nakupovanie alebo návšteva kina či divadla.
  • Nenáročný životný štýl – väčšinu času trávite doma v tichu. Sluchadlo potrebujete pre občasné návštevy a rozprávanie zvyčajne s jedným človekom.

Než si zvolíte nové naslúchadlo, určite svojmu lekárovi povedzte, aký životný štýl je ten váš. Je to veľmi dôležité pre to, aby ste získali pomôcku presne podľa vašich predstáv.

Ako sa starať o naslúchadlo

Pretože sú sluchadla z pravidla pomerne drahým elektronickým zariadeniam, určite by ste mu mali venovať dôkladnú starostlivosť. Je potrebné hlavne dbať na to, aby bolo naslúchadlo mimo používanie uložené na suchom mieste.

Dôležité je udržiavať čisté nielen sluchadlo, ale aj vaše uši. Aj to najlepšie zariadenie môže prestať fungovať, ak sa upchá mazom. Ak teda používate slúchadlo, zvážte pravidelné čistenie uší u vášho ušného lekára. Ten si s mazom poradia oveľa lepšie ako vatové tyčinky a podobné predmety, ktoré môžu pri domácom čistení vášmu uchu skôr uškodiť.

Ak sa vám vo výčnělcích sluchadla zachytí ušný maz, zbaviť sa ho môžete pomocou špeciálneho čistidla, ktoré býva súčasťou balenia každého zariadenia. Pre odstránenie mazu z naslúchadla používajte špeciálny balónik na prefúknutie. Môžete si tiež zaobstarať filtre do sluchadel, ktoré bránia znečisteniu mazom.

Sluchadlo vždy utierajte čistou, vlhkou handričkou a nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky, vodu alebo iné tekutiny. Nesmiete ho tiež vystavovať extrémnym teplotám ani vlhkosti, inak hrozí, že by ste narušili jeho citlivé súčiastky a prestalo by fungovať. Pokiaľ ho práve nepoužívate, uložte ho do puzdra či škatuľky. Jedine tak mu zaistíte dlhú životnosť.

Dobrá rada: Nikdy nepoužívajte sluchadlo v sprche alebo vo vani. Odkladajte ho aj vtedy, keď si chystáte fénovať vlasy alebo používať lak na vlasy.

Ak by sa stalo, že vám sluchadlo prestane fungovať, môžete ho nechať opraviť. Opravovne a servisy načúvacích u nás existujú, a ak nie sú práve vo vašom meste, nie je problém naslúchadlo odoslať poštou. Oprava môže byť drahšie záležitosťou, preto sa snažte o svoj prístroj starať čo najlepšie.

Najčastejšie otázky

Pri výbere vás môžu napadnúť najrôznejšie otázky. Dve z nich sú najčastejšie, a preto vám na ne prinášame odpovede.

Potrebujem dve naslouchátka, alebo stačí jedno?

Pretože máme dve uši, je samozrejme lepšie zaobstarať si naslouchátka dve. Teda za predpokladu, že nemáte poškodenia len na jednom uchu.

Pokiaľ si zaobstaráte len jedno sluchadlo aj napriek tomu, že máte sluch poškodený v oboch ušiach, podľa rád odborníkov je vhodné u praváka nosiť sluchadlo na pravej strane, u ľaváka na ľavom uchu. S jedným naslúchadlom ale prídete o možnosť využívania nižšieho zosilnenie u oboch sluchadel a tiež stratíte možnosť využívať smerového vypočutia.

Záleží na veku pacienta?

Môžete sa pýtať, aké je najlepšie naslúchadlo pre seniorov, rovnako tak si môžete klásť otázku, ktoré naslúchadlo vybrať pre mladšie osoby. Na tieto otázky ale neexistuje odpoveď. Seniori iste ocenia sluchadlo, ktoré nemá titerné ovládanie, a tak ho zvládnu ľahko nastaviť aj menej obratnými prsty. To je ale jediné možné kritérium. Vždy je totiž dôležité hlavne to, aby dané naslúchadlo človeku sedelo v uchu a spĺňalo majiteľove osobné požiadavky bez ohľadu na vek.

Tiež záleží na tom, ako často ho budete využívať a pre ako závažnú sluchovú vadu kupujete prístroj. Určite je najlepšie poradiť sa s lekárom, ktorý vám môže dať aj sluchadlo na predpis. Vhodné je na ňom nešetriť, ak chcete žiť skutočne plnohodnotne.

Mnohí z vás možno tápu, kde naslúchadlo kúpiť. Môžete si vybrať z dostupných modelov na internete, alebo zvoliť kvalitnejšie sluchadla do uší, ktorá predávajú renomovaní výrobcovia. Opäť vás odkážeme na vášho lekára, ktorý vám rád dá odporúčania na vhodné zariadenie. Pokiaľ chcete na zariadení ušetriť, môžete skúsiť bazár, kde je tiež zoženiete.

Cenové relácie

Cena sa môže veľmi líšiť. Samozrejme súvisí s tým, ako kvalitné, pohodlné a funkciami nabité naslúchadlo je. Vzhľadom k tomu, že sluchovo postihnutí bývajú najčastejšie seniori, ktorí nemajú peňazí nazvyš, siaha sa v týchto prípadoch často po lacných sluchadloch. Je potrebné si ale uvedomiť, že zlým sluchom sa človek izoluje od ostatných a kvalita jeho života klesá.

Lacná sluchadla

Najlacnejšie zoženiete už okolo 20 €. Vo svojej podstate sú to ale naozaj obyčajné zosilňovače zvuku bez pridaných funkcií, často aj bez možnosti akejkoľvek personalizácie. Tieto sluchadla sú určite lepšia ako žiadna, ale môžete sa stretnúť s pískaním, nepohodlím, nekvalitným prenosom zvuku a dozajisté aj s mizernou kvalitou. Navyše sú tieto slúchadlá pomerne veľká a rozhodne nie diskrétne.

Stredná trieda

S cenovkou od 40 do 100 € zoženiete už celkom slušná naslúchadla, ktorá ponúkajú pokročilejšie formy personalizácie, množstvo frekvenčných kanálov, ktoré môžete prepínať v rôznych prostrediach.

Prémiová sluchadla

Ak trpíte nedoslýchavosťou a tento problém vám komplikuje život, určite zvážte investíciu do kvalitného zdravotného bezdrôtového naslouchátka. Dnešné profesionálne naslouchátka už sú vlastne miniatúrnymi počítačmi, ktoré sa nesnažia zvuky iba zosilniť, ale tiež zvýrazniť a prispôsobiť. Často mávajú aj chytré funkcie a môžete ich prepojiť s telefónom. Cena týchto najkvalitnejších ušných sluchadel sa pohybuje medzi 500 – 1 000 €.

Prečo sa oplatí investovať do kvalitného naslúchadla do uší?

  • Diskrétnosť – Málokto si všimne, že ho vôbec v uchu máte.
  • Komfort – Môžete mať vyrobené na mieru priamo pre vaše ucho. Nebude vás tak tlačiť ani po celodennom nosení.
  • Skvelé zvukové vlastnosti – Vďaka mikro-reproduktore a pokročilým funkciám získate oveľa príjemnejšie výsledný zvuk v uchu. Môžete sa vyhnúť aj iritujícímu pískanie, ktoré spôsobuje spätná väzba zvuku.

Ďalšie výhody profesionálnych moderných sluchadel

  • Môžete bez problémov podnikať svoje obľúbené aktivity – hoci máte problém so sluchom, s dobrým načúvacím prístrojom si môžete dopriať rovnako kvalitný život, aký má zdravý človek. Môžete športovať, chodiť na koncerty, počúvať hudbu aj stretávať sa vo väčšej skupine priateľov či rodinnom kruhu tak, ako ste boli zvyknutí.
  • Možnosť personalizácie – moderné naslúchadla majú mnoho skvelých funkcií, ktoré vám pomôžu upraviť si zariadenie presne podľa vašich potrieb. Väčšinu možno prepojiť s aplikáciou v telefóne, cez ktorú môžete vlastnosti nastaviť tak, aby vám maximálne vyhovovali. Novšie modely načúvacích zvládajú veľmi dobre odbúravať nepríjemné zvuky, ktoré nedoslýchavého stresujú a môžu bolieť (krik detí, škrípanie stoličky, hlasné nákladné auto atď.) Citlivosť týchto zariadení ale môžete upravovať a postupne tak získať naozaj kvalitného a pomáhajúceho parťáka pre každú životnú situáciu.
  • Streamovanie – nikto nechce prísť u spoločné chvíle s blízkymi pri sledovaní filmu alebo videí z dovolenky. Vďaka možnosti prepojenia sluchadla s chytrou televíziou cez funkciu Bluetooth môžete streamovať zvuk priamo do vášho sluchadla.

U lacnejších sluchadel neočakávajte výbavu týmito šikovnými funkciami. S nižšou cenou ide ruka v ruke nielen minimum funkcií a nemožnosť osobného nastavenia, ale hlavne nízka zrozumiteľnosť.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Dobrý deň
    Lekárka mi zistila, že mám poškodený sluch na oboch ušiach na 50%, chcel by som vedieť aké načúvadko sa hodí na moju zvukovú stratu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  2. Dobrý deň,

    najlepšie vám poradí váš lekár, ktorý pozná všetky informácie o vašej poruche sluchu.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo