Ako vybrať posilňovaciu gumu

Výber posilňovacie gumy sa môže javiť ako jednoduchá vec. Ak ale chcete kúpiť skutočne schopného pomocníka, musíte si ujasniť niektoré veci. Budete chcieť používať odporovou gumu pre uľahčenie cvikov, alebo ich naopak potrebujete sťažiť a svoj tréning chcete posunúť ďalej? Ste začiatočník alebo skúsený športovec, žena s priemernou váhou alebo statný muž? Podľa toho je treba voliť z rôznych typov tuhosťou, dĺžky a materiálu. Všetkým parametrom sa venujeme v dnešnom článku, tak sa neváhajte začítať. Navyše pre vás máme pár tipov na cvičenie s posilňovacie gumou, ktoré vás dovedú k ešte lepším výsledkom.

Čo je posilňovací odporová guma?

Či už ste sa rozhodli konečne začať niečo robiť so svojou postavou, alebo ste športu znalí, ale hľadáte ďalšiu zaujímavú alternatívu, ako si okoreniť tréning, môže pre vás byť posilňovacie guma skvelou voľbou. Tento malý cvičebný pomocník toho zvládne s telom naozaj dosť, a to napriek tomu, že to na prvý pohľad tak nevyzerá. Navyše má veľa výhod a cvičiť s ním zvládne trénovaný športovec aj začiatočník. Vďaka príjemnej cene nezasiahne do vášho rozpočtu ako drahé posilňovacie vybavenie, a tak si ho môže zaobstarať naozaj každý.

Posilňovacie, čiže odporové gumy patrí medzi obľúbenou výbavu fitnes trénerov i milovníkov domáceho cvičenia. Rozdeľujú sa podľa tuhosti aj spôsobu konštrukcie, takže si každý bude môcť vybrať gumu presne podľa svojho gusta. V dnešnom článku si podrobne preberieme, ako vybrať najlepší posilňovacie gumu tak, aby ste neboli z výberu sklamaní, aby sa vám s ňou cvičilo dobre a mohli ste sa tešiť z pozitívnych výsledkov a krásne vypracované a štíhlé postavy. Než ale prejdeme k najrôznejším parametrom, ktoré sú s touto cvičebnou pomôckou spojené, povedzme si na úvod, ako vlastne odporová guma na cvičenie funguje a prečo si ju zaobstarať.

Principiálne je to tá najjednoduchšia cvičebná pomôcka, akú si vôbec viete predstaviť. Môžete ju kúpiť buď so spojenými konci, alebo ako samostatný dlhý pás. Vďaka elasticite potom vo cvičenie pomáha uľahčiť cviky, alebo naopak kladie odpor a cviky sťažuje. Na trhu nájdete rôzne typy s rozličnými druhmi odporu, ktoré ju predurčujú k rozmanitému využívaniu. O rozdieloch medzi nimi si povieme neskôr.

Vďaka tomu, že sa odpor zvyšuje tým viac, čím viac posilňovacie gumu na cvičenie naťahujete, môžete sa naplno sústrediť na správne prevedenie cviku, a to v každom jeho štádiu. Cvik navyše vykonáte s vysokou efektivitou, pretože záber posilňovacie gumy je najvyššie v okamihu, keď je sval v maximálnej kontrakcii.

Výhody posilňovacie gumy

Prečo cvičiť s posilňovacie gumou?

Nízka obstarávacia cena

Na rozdiel od iného cvičebného vybavenia môžete túto vecičku zaobstarať za naozaj malé peniaze. V ponuke obchodov nájdete gumy aj pod 5 €. Za tie lepšie si trochu priplatíte, napriek tomu vás vyjdú v priemere ako jedna návšteva posilňovne. Ušetríte tak vo výsledku hromadu euro.

Skladná a ľahká

Vďaka svojej minimálnej veľkosti a váhe môžete odporovou pásku zobrať všade so sebou. Zmestí sa vám do batohu, kabelky i do vrecka od nohavíc. A ak máte doma obmedzené skladovacie priestory, ktoré vám bránia v obstaranie objemného cvičebného vybavenia, ste ideálny adepti pre kúpu tohto šikovného pomocníka.

Cvičiť môžete kedykoľvek a kdekoľvek

Pre peknú postavu a za kvalitným cvičením nebudete musieť do posilňovne. Samozrejme je vhodné cvičenie s posilňovacie gumou kombinovať s tréningom vo fitcentre alebo iným športom, ale skvele si zaposilovat môžete s týmto pomocníkom doma v obývačke alebo napríklad vonku v parku. Hodí sa aj v prípade, že idete na dovolenku alebo služobnú cestu a nechcete vyjsť z kondície. Pretiahnuť sa s ňou môžete pokojne aj v kancelárii. A kedykoľvek sa vám bude chcieť. Pre domáce cvičenie existuje na internete veľa videí, ktoré vám pomôžu s výberom cvikov a ich správnym prevedením. Nebudete tak musieť čakať na skupinovú lekciu v telocvični, ale zacvičíte si kedykoľvek budete mať chuť a voľný čas.

Precvičovať môžete celé telo

Niektoré posilňovacie vybavenie sú zamerané na precvičovanie určitých telesných partií. Posilňovací gumový pás je ale veľmi variabilná a univerzálná pomôcka, s ktorou môžete vykonávať veľa najrôznejších cvikov a precvičiť tak celé telo. Nahradíte s ňou tak takmer celú posilňovňu.

Využitie pri rôznom druhu pohybu

Túto šikovnú pomôcku nemusíte používať len pri klasickom tréningu v posilňovni alebo doma. Posilňovacie gumu využijete aj pri cvičení jogy, pilates, aerobiku, cvičenie vo vode alebo pri street workoute.

Vhodná aj pre rehabilitácie, preťahovanie a kompenzačné cviky

Ak cítite, že sa vaše svaly a šľachy začínajú skracovať a už nie ste tak ohybní, veľmi sa odporúča vykonávať pravidelný strečing. Ten bude o to intenzívnejší, ak si k nemu priberiete na pomoc aj odporovou pásku. Táto pružná pomôcka sa zaraďuje aj medzi vhodné rehabilitačné nástroje, ktoré vám pomôžu pretiahnuť svaly po úraze alebo nehode. Využijete ju aj v prípade, keď napríklad športom preťažujete určitú časť tela a inú zanedbávate. S gumou skvele zvládnete kompenzačné cvičenia.

Minimálna možnosť zranenia

Keď budete zle cvičiť s činkami alebo predimenzujú ich váhu, môžete si škaredo ublížiť. To vám s gumou rozhodne toľko nehrozí.

Odporová guma – perfektný parťák pre zdravé telo

Dôvody, prečo zaradiť túto pomôcku do vášho tréningu môžu byť rôzne. Najčastejšie sa stretávame s týmito štyrmi prípadmi:

  • Zvýšenie mobility – ak potrebujete svoje telo poriadne pretiahnuť, pomôže vám záťažová guma, ktorá vás pri cvikoch bude nútiť ísť stále ďalej a ďalej. Môžete si tak výrazne zlepšiť flexibilitu tela.
  • Externá záťaž – či sú na vás klasické cviky s vlastnou váhou už príliš jednoduché, pomôže vám guma zvýšiť ich náročnosť. Musíte prekonať jej odpor, čím sa cvičenie sťaží, a navyše vám táto pomôcka nedovolí sa takzvane „flákať“, ale cviky budete vykonávať poriadne.
  • Pomoc pri náročných cvikoch – opačný je prípad, kedy chcete začať robiť zhyby alebo iné muscle-up cviky (tie, ktoré kombinujú priťahovanie s vzpieraním sa), ale nemáte ešte dostatočne vybudovanú svalovú hmotu. Guma vám svojou elasticitou pomôže.
  • Nová inšpirácia pri cvičení – v neposlednom rade má táto pomôcka miesto v tréningu každého, kto sa pri posilňovaní nerád nudí. S gumou môžete vymýšľať nové a nové posilňovacie cviky, ktoré budú efektívne aj zábavné.

Táto funkčná posilňovacia pomôcka je skrátka vhodná pre každého, kto rád cvičí s váhou vlastného tela, či už vonku alebo doma v obývačke. Predstavuje skvelú možnosť, ako posunúť cvičenia na ďalšiu úroveň. Po čase pravidelného cvičenia bez vybavenia zosílime a váha nášho tela nám prestane stačiť. Navyše bojujeme sa stereotypnými cviky, ktoré nás môžu začať nudiť. Práve v tieto okamihy je vhodné na cvičenie prizvať pomôcky, ktoré dokážu tréning spestriť a zvýšiť záťaž.

Mimo obľúbené kettlebelly, činky alebo záťažové vesty patria medzi najobľúbenejšie pomôcky práve posilňovacie odporové gumy. Na rozdiel od klasických činiek nemusíte pri cvičení s gumou dvíhať ťažké váhy proti gravitácii, čo sa hodí napríklad aj vtedy, ak máte problémy s kĺbmi. Oceníte jej všestrannosť, a ak patríte medzi milovníkov street workout, budete ju zbožňovať hlavne pre nízku hmotnosť a perfektnú skladnosť.

Čo si ujasniť pred nákupom?

Ako vyrazíte na nákup alebo kliknete na zaplatiť, mali by ste si odpovedať na 3 základné otázky.

1. Na čo budem gumu využívať?

V prvom prípade je nutné uvedomiť si, za akým účelom budem pomôcku používať. Podľa toho totiž budem voliť jej odpor. Ak hľadám gumu pre uľahčenie cvikov (najčastejšie zhybov), zvolím si silnejší odpor a gumu so spojenými koncami. Ak ju ale budem využívať pre kompenzačné cvičenie alebo preťahovanie, bude mi stačiť odpor nižší, a pokojne si môžem zvoliť len gumový pás.

2. Ako som na tom s fyzičkou?

Ďalší krok, ktorý pri výbere nasleduje je zhodnotenie fyzickej kondície. Cvičím už dlho? Aká je vlastne moja váha? Mám dobrú fyzičku? Ak som začiatočník, ktorý sotva zvládne urobiť jeden zhybov, budem určite musieť zvoliť odporovou gumu so silnejšou podporou, ktorá mi výrazne pomôže. Pokiaľ sa ale môžem pochváliť kondíciou atléta, ktorý potrebuje vo zhyboch prekonať kritický mŕtvy bod, bude mi stačiť odpor nižšia.

Dôležité je samozrejme brať do úvahy i pohlavia a stavbu tela. Statný chlapík s váhou 120 kg musí logicky zvoliť vyšší odpor ako drobná žena s 60 kg. Voľba pomôcky sa tak bude líšiť, hoci sú obaja začiatočníci a majú problém urobiť jediný zhyby.

3. Potrebujem zvýšiť záťaž alebo si naopak cviky uľahčiť?

Podstatné je premyslieť si, či budem chcieť využiť gumu k pomoci – a to ako u začiatočníka, tak u trénovanejší osoby, ktorá chce zvýšiť počet opakovaní cvikov – alebo naopak chcem, aby mi cvičenie sťažovala. Opäť je potrebné posúdiť svoju kondíciu. Aj v prípade, že chcem cvičenie sťažiť, musím voliť medzi rôznymi odpory. Vyššia využijem vtedy, ak budem gumu používať k posilňovaniu väčších svalov, teda u drepovanie, bench, legpress a ďalších podobných cvikov. Menší odpor volím pri cvičení s ramenami alebo bicepsy.

Výber gumy pre pomocné cvičenie je trochu komplikovanejšia, a je potrebné vyberať v kontexte spomínaných faktorov.

Typy gum

Posilňovacie gumy sa od seba líšia typom konštrukcie, druhom materiálu a stupňom odporu, ktorý pri naťahovaní vyvíjajú. Každá z nich je vhodná pre iný typ pohybu a rôznou kondíciu človeka. Ich delenie si podrobnejšie preberieme.

Rozdelenie podľa konštrukcie

1. Guma obyčajná

Klasická pomôcka bez akýchkoľvek ďalších doplnkov býva najlacnejšie a vhodná pre všetky typy cvikov. Môžeme ju ďalej deliť podľa dĺžky a šírky:

  • Dlhá odporová guma široká – typ, ktorý je vhodný hlavne pre preťahovanie. Väčšinou býva dlhá zhruba 1,5 m. Cvičiť a preťahovať s gumou môžete hlavne ruky či ramená, pretože je nutné jej dva konce pri pohybe držať. Ďalšou možnosťou je priviazanie na kľučku alebo hrazdu či zviazaním oba voľné konce prepojiť. Využiť ju môžete aj počas cvikov, kedy je nutné gumu prišliapnuť alebo sa do nej zaprieť.
  • Krátka odporová guma spojená do kruhu, plochá a široká – často sa stretnete s typom krátke gumy, ktorá je široká zhruba 5 cm. Takáto pomôcka sa hodí pre sťaženie cvikov spodnej polovice tela, a to najmä zadku v pilates alebo pri drepovanie. Vďaka jej šírke máte istotu, že vás nebude pri cvičení škrtiť na stehnách alebo lýtkach.
  • Dlhá odporová guma spojená do kruhu – Posledným typom je pomocník, ktorý má veľmi široké využitie, často sa ale používa pre podporné cviky ako je uľahčenie zhybov alebo sed-ľahov. Ľahko ju prevlieknete tyčí u hrazdy alebo rebrín. Táto posilňovacie guma je teda vhodná na zavesenie. Ak zvolíte typ s malým odporom, hodí sa skôr pre rehabilitačné cvičenia.

2. Posilňovacia guma s rukoväťou

Tieto druhy sa využívajú hlavne pre posilňovanie rúk. Vďaka pohodlným držadlám sa guma nezarezáva do dlaní, a vy tak môžete cvičiť dlhšiu dobu.

3. Expandér

Podľa úchopov možno logicky odvodiť, že expandéry sa používajú hlavne na posilnenie svalov rúk, chrbta a hrudníka. Medzi dvoma madlami je natiahnuté niekoľko posilňovacích gúm alebo kovových pružín, ktoré môžete podľa potreby odstrániť alebo pridať. Vďaka tomu si môžete zvoliť presne taký odpor, aký potrebujete. Expandéry bývajú kratšie ako klasické odporové gumy, pretože sú určené pre hornú polovicu tela.

4. Odporové lano

Špecifickým typom je odporové lano, ktoré sa hodia pre tréning výbušnosti. Pomôžu posilniť brušné svaly a nohy, a navyše vďaka tréningu zvýšite výskoky, výbeh alebo zrýchlenie. Stačí ich pripevniť na náradie alebo rebriny, prípadne vonku k stromu či stĺpu. Laná sú elastické, a pri behu na mieste alebo výskoku vás ťahajú späť, čím vytvárajú odpor.

5. Posilňovacia tyč s gumou

Stretnúť sa môžete aj s gumovým pásom, ku ktorému je pripevnená oceľová tyč. Tú môžete zdvíhať a pripojiť si tak do tréningu viac silových cvikov. Záťaž si regulujete mierou natiahnutie.

Rozdelenie podľa sily odporu

Pri kúpe novej posilňovacie ťahacie gumy si musíte postrážiť hlavne silu odporu. Každá je totiž z inak hutného materiálu, a podľa toho sa určuje aj jej využitie. Aby sa pomôcky ľahšie rozlišovali obzvlášť, ak je kupujete on-line, mávajú rôzne stupne odporov odlišnú farbu. Nie je to ale vždy pravidlom a každý výrobca si určuje farby inak, preto sa vždy riaďte mierou odporu, ktorý sa udáva v kilogramoch.

Dobrá rada: Spravidla platí, že čím užšie a slabšie guma, tým menší odpor pri cvičení bude klásť. A naopak. Silná a tučná posilňovacie guma pôjde natiahnuť s oveľa väčšou silou.

Podľa hodnôt odporu môžeme gumy rozdeliť zhruba na tri druhy. Niektorí výrobcovia ale ponúkajú typov napríklad aj dvakrát toľko, s tým, že hodnota odporu je v menších rozostupoch.

  • Slabé – hodnota odporu 6 – 22,5 kg – využijete je pre zlepšenie fyzickej kondície, k rehabilitácii, pre rýchlostné tréning, výskoky, aerobik alebo ako pomoc pri posilňovaní svalov na horných končatinách – bicepsov a tricepsov. Ak sa zaoberáte vzpieraním a ste začiatočníci, dovolí vám táto guma bezpečne navyšovať intenzitu cvičenia bez toho, aby ste boli nútení zdvíhať vyššie váhy v podobe ťažšieho kotúča.
  • Stredné – hodnota odporu 22,5 – 45 kg – ak patríte medzi skúsenejších športovcov, využijete strednej posilňovacie guma. Využijete ju pri cvičení s dolnou polovicou tela, lýtkami alebo zadkom. Odporúčajú sa tiež pre zvýšenie mobility alebo strečing. Sú najviac zastúpené pri cvičení na hrazde, kedy chcete zvýšiť počet opakovaní zhybov.
  • Silné – hodnota odporu viac ako 45 kg – najčastejšie sa využívajú na získanie maximálneho výkonu u drepovanie alebo pri mŕtvom ťahu.

Naraziť môžete aj na výhodné sady posilňovacích gúm, v ktorých nájdete najčastejšie 3 druhy gumového pásu s rôznym stupňom odporu.

Ako poznám, ktorú posilňovacie gumu vybrať?

Ak si nie ste istí, ktorý typ zvoliť, určite si zájdite do obchodu so športovou výbavou a spýtajte sa skúsené obsluhy. Na mieste môžete vykonať test posilňovacích gúm, získať tak najlepšiu predstavu a domov si odniesť víťaza. Vhodné je tiež prejsť si užívateľské recenzie na posilňovacie gumy, ktoré vám prezradia konkrétne skúsenosti.

Dobrá rada: Ak hľadáte typ pre sťaženie cvikov, máme pre vás malú nápovedu. Správnu tuhosť gumy spoznáte tak, že po 10 opakovaniach jedného cviku ucítite svalovú námahu.

Ďalšie parametre pre výber

Fitness guma nie je nijako zložité náčinia a veľa dôležitých informácií sme si už povedali. Mimo tvar a silu odporu ešte existuje pár ďalších parametrov, ktoré by sme pri výbere posilňovacie gumy na cvičenie mali zohľadniť. Patrí medzi ne materiál, cenová relácia a výrobca. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Materiál

Túto cvičebnú pomôcku môžete zohnať vyrobenú najčastejšie z týchto dvoch materiálov:

  • Latexové posilňovacie gumy – najčastejšie sa na výrobu používa prírodný latex, ktorý sa získava z kaučukovníka. Jeho prirodzenou vlastnosťou je dobrá elasticita, nízka hmotnosť a nízka trvalá deformácia. Tiež je dobré, že má vysokú odolnosť proti napadnutiu mikroorganizmami. Medzi nevýhody patrí vysoká svetelná degradácie, preto by ste nikdy nemali gumu nechávať ležať na prudkom slnku. Typický je zápach a tiež občasná alergická reakcia u citlivejších jedincov. Latex sa dá samozrejme vyrábať aj synteticky, a aj tento druh umelého materiálu sa pre cvičebný gumy využíva.
  • Textilné odporové posilňovacie gumy – menej často sa môžete stretnúť s cvičebnou pomôckou vyrobenú z textilu, v ktorom sú pružné gumová vlákna všitá. Látkový materiál sadne všetkým, ktorí sú alergickí na latex alebo je klasická guma na svaloch škrtí a páli.

Príslušenstvo

Aj k tak jednoduché cvičebné pomôcke existuje príslušenstvo, ktoré sa vám môže hodiť.

  • Dverové kotva k odporové fitness gume – prináša nové možnosti, ako posilňovacie pomôcku využiť. Gumu jej stačí prevliecť a potom už ju môžete bezpečne upevniť do akýchkoľvek dverí alebo na lavičku v parku. Hlavná výhoda spočíva v tom, že je guma bezpečne upevnená, takže sa nemôže pretrhnúť alebo prasknúť. Kotva je ľahká a skladná, preto ju môžete brať vždy so sebou a použiť kdekoľvek.
  • Ochranný obal – aby ste mohli gumu v kľude prenášať a boli si istí, že sa v batohu nijako nepoškodí, hodí sa k nej zaobstarať nejakú formu ochranného obalu, či už taštičku alebo puzdro. Často býva súčasťou balenia obzvlášť, ak si kupujete hromadnom set odporových gúm.

Výrobca

Ak neviete, akú gumu zvoliť, ale chcete mať záruku, že vám daná pomôcka dlho vydrží, môžete zvoliť niektorú z obľúbených renomovaných značiek, u ktorých budete mať istotu kvality a dlhej životnosti. Medzi obľúbené výrobca patria značky Lifefit, Kine-MAX, LET BANDS, Thera-Band, SKLZ alebo Blackroll, u ktorých zoženiete naj posilňovacie gumy dobrej kvality.

Cena posilňovacích gúm

Cenová relácia týchto obľúbených cvičebných pomocníkov sa pohybuje v nízkej relácii, preto si ju môže dovoliť skutočne každý.

Najlacnejšie posilňovacie gumy

Zoženiete ich už za necelých 5 €. Postrážte si ale materiál, ktorý môže byť hrubý a bude vás nepríjemne tlačiť alebo páliť. U lacných odporových gúm nečakajte príliš vysokú kvalitu, pravdepodobne vám moc dlho nevydrží.

Stredná trieda

V cene okolo 10 € môžete kúpiť kvalitnejší výrobok s dostatočne vysokým odporom. Za túto sumu veľa výrobcov ponúka aj praktické sady.

Top posilňovacie gumy

Ak to myslíte s cvičením naozaj vážne, nebude vám ľúto zaplatiť si za naj posilňovacie gumu aj viac ako 20 €. V tejto cene sa pohybujú už veľmi kvalitné pomôcky s vysokým odporom. Nájdete tu tiež expandéry, odporové laná a bohato vybavené sady.

Ako sa o gumu starať?

Aby vám cvičebná pomôcka vydržala čo najdlhšie, mali by ste sa o ňu náležite starať. Starostlivosť zahŕňa tieto skutočnosti:

Zabráňte pretrhnutia a narušenie povrchu

Keď budete brať gumu so sebou na cvičenie von, dávajte si pozor, na akom povrchu cvičíte. Vyhýbajte sa ostrým hranám a povrchom s drobnými kamienkami, ktoré by mohli narušiť povrch pomôcky, ktorá by sa mohla pretrhnúť. Najlepšie urobíte, keď budete cvičiť naboso. Ak tomu podmienky nedovoľujú, vždy si skontrolujte, že v podrážke nemáte zachytené žiadne ostré predmety. Ak nosíte prstienky alebo máte dlhé nechty, zaobchádzajte s gumou opatrne. Ak budete gumu uväzovať na hrubšie stromy alebo trámy, použite radšej popruh alebo kotvu, ktoré ju ochráni.

Vykonávajte kontrolu pred cvičením

Pokiaľ na gumovom páse nájdete trhlinky alebo odreniny, gumu rozhodne nepoužívajte a vymeňte ju za nový kus. Mohlo by sa stať, že sa vám pri cvičení roztrhne a škaredo vás porania.

Potenie dlaní

Ak sa vám u cvičenie potí dlane, môže sa stať, že sa vám guma zlepia. To ale vyriešite ľahko. Stačí postihnuté miesto umyť mydlovou vodou a nechať uschnúť. Vždy nechávajte cvičebnú pomôcku schnúť voľne. Nedávajte ju na kúrenie alebo na priame slnko, mohli by ste poškodiť jej elasticitu.

Púder

Niektoré gumy bývajú opatrené púdrom, ktorý zamedzuje zlepovanie gumy. Niekto môže mať problém s alergiou na látky v ňom obsiahnuté, preto si volia pomôcku bez púdru. Všeobecne sa odporúča po každom umývaní gumu napudrovat. Ak by ste špeciálny púder doma nemali, môžete ho nahradiť detským púdrom alebo kukuričným škrobom. Niektoré výrobky ale mávajú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá púder nahrádza a nespôsobuje tak alergické reakcie u ľudí s citlivou kožou.

Ako cvičiť s posilňovacie gumou?

Ako už sme si povedali vyššie, cviky s posilňovacie gumou môžeme rozdeliť na podporné a odporové. Tu je výpis najzákladnejších z nich:

Podporné cviky: zhyby, muscle-upy (kombinácia zhybu a vzperu, kedy miesto zastavenia zhybov v rovine tváre pokračujete priamo vzpieraním rúk), sed-ľahy

Odporové cviky: drepy, dipy (vzpieranie / kliky na bradlách), bench-press, bicepsové zdvihy

Už ste si vybrali svoju odporovou gumu a premýšľate, aké cviky s ňou vlastne vykonávať? Ak ste v tréningu nováčikom, ničoho sa nebojte. Najviac inšpirácie získate na internete, ktorý je plný návodov, ako s touto pomôckou zaobchádzať. K najlepšiemu zdroji pre cvičenie patrí jednoznačne YouTube, kde nájdete videá s presnými pohybmi a radami, čomu sa vyhnúť. Myslite na to, že ak vykonávate tréning zle, môžete si časom privodiť vážne problémy. Začiatočníci i pokročilí by preto mali cvičenie konzultovať so skúseným trénerom, alebo si vyberať videá, ktoré natáčajú influenceři, ktorí sú dostatočne vzdelaní.

Pre začiatok odporúčame niektoré z nasledujúcich videí, v ktorých nájdete cviky s odporovou gumou výborne vysvetlené:

Tip pre ženy:

Tip pre mužov:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo