Knihy ako darčeky k vianociam 2018

Nielen k Vianociam, ale aj na narodeniny alebo sviatok či na výročie môžete darovať svojim najbližším knihu. Keď darujete knihu, darujete príbeh, dobrodružstvo, poznanie a radosť. Navyše budete mať s blízkou osobou ďalšiu tému, ktoré môžete prebrať. Kniha nie je vec, ktorá sa po čase omrzí. Môžete ju čítať znova a znova. Navyše na svojej hodnote rozhodne nestráca, ale skôr ju zvyšuje.

Veľkou výhodou tohto darčeka je to, že sa pomerne ľahko môžete trafiť do vkusu obdarovaného. Samozrejme ho však musíte poznať. Ponuka kníh je naozaj rozmanitá, takže môžete siahnuť po náučnej literatúre, biografií, dokumentárnych knihách, beletrii, kutilských tituloch a ďalších. Knihy sú navyše žánrovo pestré rovnako ako filmy.

Dobrá rada: Z rýdzo praktického hľadiska je kniha darček, ktorý vás finančne nezruinuje, a navyše sa dobre balia do baliaceho papiera :-).

Nižšie sme pre vás vybrali 16 najlepších titulov tohto roka. Hľadáte darček k Vianociam pre prarodičia, mužov, ženy alebo deti? Dúfame, že vám naše knižné typy na Vianoce pomôžu s výberom toho najlepšieho darčeka.

Najlepší víkend

AutorPatrik Hartl
Žánerromán
Rok vydania2018
Počet strán450

Ďalší román, na ktorý fanúšikovia spisovateľa Patrika Hartla dychtivo čakali. Kniha Najlepší víkend spĺňa všetky náležitosti, ktoré si čitatelia tohto autora toľko zamilovali. Príbeh knihy vychádza z každodennosti ľudského života. Postavy sú natoľko reálne spracované, že v nich čitateľ pozná nielen seba, ale aj svoje známe. Ak hľadáte vianočný darček pre manželku, s touto knihou rozhodne neurobíte chybu. Na svoje si však pri čítaní prídu aj muži.

Šesť hlavných postáv túži po tom od základov zmeniť svoj život. A kto z nás o tom tiež niekedy neuvažoval? Blízkosť tejto témy je vlastná nejednému čitateľovi. Protagonisti si na nový rok zavdajú predsavzatia, v ktorom si sľúbia, že ich život tento rok prejde radikálnou zmenou. Vzájomne si však o tomto sľube nepovedia. To, či sa im vytýčeného cieľa podarí dosiahnuť, zistíte vo čítavo napísané knihe, ktorá ľahkou formou s nádychom úsmevných situácií môže svoju realistickosť a pravdivosťou až mraziť.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Veselí

AutorRadka Třeštíková
Žánerromán, pre ženy
Rok vydania2018
Počet strán424

Spisovateľka Radka Třeštíková je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších autoriek v ČR. Vo svojej knihe Veselí opisuje život mladej protagonistky Elišky, ktorá sa vo svojich 33 rokoch rozhodla dať si život do poriadku. Zanechať za sebou náhlenie a divočinu veľkomesta a vrátiť sa do svojho rodného mestečka Veselí nad Moravou.

Spôsobom písanie kniha zodpovedá predchádzajúcim titulom autorky. Humor knihe prináša dialekt, ktorý však nemusí byť stráviteľný pre všetkých čitateľov. Hlavná hrdinka sa pláca vo svojom vlastnom živote, nevedia sa v správny čas správne rozhodnúť ani nadviazať „kloudný vzťah“. Na obyvateľa malomesta je nazerané ako na dedinčanov s archetypálnymi postavami opilcov a drben.

Veselí je čitateľnú knihou, ktorá v niektorých pasážach pobaví, v iných rozosmutnia, ale k blízkej identifikáciu s hlavnou postavou skôr nedôjde. Čitateľ je skôr divákom osudu mladej ženy, ktoré držia palce, aby v živote našla to, čo hľadá.

Túto knihu rozhodne zaraďte medzi svoje tipy na darčeky k Vianociam. Určite týmto darčekom potešíte ženy okolo 30 rokov. Mužom by sme však toto ctivo nedoporučovali.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Manželka medzi nami

AutorGreer Hednricks, Sarah Pekkanen
Žánerthriller, pre ženy
Rok vydania2018
Počet strán368

Ak milujete psycho-thrillery, u ktorých máte nervy napäté ako struny, určite váš hlad po záhadách ukojíte knihou Manželka medzi nami. Z počiatku sa zdá všetko jasné, motívy manžela, pohnútky manželky … Veľký a nečakaný zlom však prichádza zhruba v polovici knihy, kedy sa karty začínajú pomaly obracať.

Manželka medzi nami je napínavým čítaním pre ženy všetkých generácií. Rozhodne je to kniha, do ktorej sa začíta nielen babička, ale aj mamička alebo ženy okolo 30 rokov.

Autori Greer Hednricks a Sarah Pekkanen knihu doslova naplnili najrôznejšími zvratmi a prekvapeniami, ktorá sa niekedy môžu javiť nelogicky, niekedy sa v nich môžete stratiť, ale určite sa vždy zase nájdete a odvodíte aj logická vysvetlenie.

Z počiatku sa kniha môže podobať príbehu Dievčatá vo vlaku, ktorej knižné aj filmové grafické spracovanie sa obalu tejto knihy z časti podobá. Po úvodných kapitolách sa však príbeh štruktúrou začína pripodobňovať knihe Posledný pani Parisshová, ktorá má podľa nášho názoru pochopiteľnejšie a logickejšie vyústenie. Je však pravda, že Manželku medzi nami neodložíte z ruky, kým ju neprečítate.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Labyrint pohybu

AutorPavel Kolář, Renata Červenková
Žánernáučná literatúra, zdravie, rozhovor
Rok vydania2018
Počet strán240

Labyrint pohybu je rozhovorom s Prof. PeadDr. Pavlom Kolářom, Ph.D., ktorý patrí medzi uznávané české lekáre zameriavajúce sa na fyzioterapiu. Rozhovor s ním uskutočnila novinárka Renáta Červenková.

Nemusíte sa báť, že vám ako laikom nič nepovie. Je pravda, že sa v nej čas od času vyskytne slovo, ktoré je potrebné si vyhľadať v slovníku, ale rozhodne to nie je kniha písaná pre odborníkov. Pán Kolář hovorí o bolesti, na ktorú nazerá z širšieho uhla pohľadu. Nehľadá najlepší prášok alebo mazanie, ktoré vás bolesti zbaví. Snaží sa nájsť príčinu, ktorá často pramení z nášho psychického rozpoloženia.

Nielen o liečení, ale aj o spôsobe žitia v dnešnej dobe je táto kniha. Hlavným oznámením tejto knihy je to, že sa hýbeme málo alebo pohyb vykonávame zle. Prístup spovedaného doktora oslovuje nemalú časť laickej populácie. Profesorovi Kolář rukami prešiel napríklad aj Václav Havel.

Očakávania, že je kniha zameraná na lekárske hľadisko sa čitatelia vyplní len z polovice, druhú polovicu tvoria sonda do dnešného spôsobu žitia, vyznávaní hodnôt aj starostlivosť o našu dušu. Tá totiž hrá dôležitú úlohu pre naše telesné zdravie.

Týmto darčekom potešíte nielen manžela, ale aj prarodičov, manželku a určite tento darček uvítajú tiež svalovci, pretože aj ľudia, ktorí cvičia, by mali vedieť, ako sa svojím telom naozaj správne zaobchádzať.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Počiatok

AutorDan Brown
Žánerromán, thriller
Rok vydania2018
Počet strán504

Kniha Počiatok od Dana Browna svojou koncepciou zapadá medzi ostatné diela, ktorá tento autor napísal. Nechýba tu postava profesora Roberta Langdona, krásne ženy v ohrození, hľadanie vraha a pravdy. Brown svoje knihy z hľadiska stavby príbehu, zápletiek a rozuzlenie neposúva ani vyššie ani nižšie. Zachováva si štandardné postupy, ktoré rad čitateľov baví. Preto je pre nich tento autor jasnou voľbou, ak chcú siahnuť po napínavej knihe plnej zápletiek s nečakaným (alebo očakávaným) vyústením.

Toto čítanie je zaujímavé nielen pre mužov, s chuťou sa do knihy začítate aj ženy a osoby starších generácií. Vďaka Počiatku už si nebudete musieť lámať hlavu ani nad darčeky k Vianociam pre teenagerov. Kniha totiž strhne aj mladšie generácie.

Spisovateľ verne líči reálie mesta, do ktorého je príbeh zasadený a vďaka jeho tradičné postave profesora, ktorá je hlavným protagonistom takmer každej jeho knihy má čitateľ pocit, že je pre neho Robert Langdon dobrým parťákom, ktorý sa s ním delí o svoj život prekypujúci akcií a dobrodružstvom. Pre čitateľov milujúci spôsob písania Dana Browna bude Počiatok opäť napínavú knihou s uspokojivým koncom.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Macbeth

AutorJo NesbØ
Žánerthriller
Rok vydania2018
Počet strán536

Táto kniha vydaná k 400letému výročiu Williama Shakespeara je úplne iná, než na ktoré sú fanúšikovia Jo Nesboa zvyknutí. Rozhodne nečakajte niečo podobné ako je séria s Herrym palicami.

V prípade, že budete poznať klasického Macbetha od Williama Shakespeara, budete si knihu vychutnávať o niečo viac ako čitatelia, ktorí predlohu nepoznajú. Ale ani tí neprídu skrátka. Do príbehu sa ľahko vpravíme aj bez znalosti.

Macbeth je čítaním pre mužov aj ženy, ktorí milujú drsné detektívky, nevadí im násilie a vraždy a nemajú problém s šokujúcim zvratom deje. Kniha bude dobrým vianočným darčekom pre rodičov.

Nesbø v knihe zachováva v podstate rovnakú dejovú linku, ako je možné nájsť u Shakespeara a tiež kľúčové postavy nesú rovnaké mená. Téma je rovnaká a stále aktuálna. Boj o moc, kvôli ktorej ste ochotní aj zabíjať! Nemrazí už len z toho, že tento motív je stále aktuálna aj po 400 rokoch?

Macbeth je poctivým svedomitým policajtom, ktorý však má tiež škraloup. V mladosti prepadol drogám, ale zo závislosti sa dokázal dostať. Teraz pôsobí v skorumpovanom meste, v ktorom vládnu len drogovej gangy. Macbeth sa javí ako silná postava, ako hrdina, kým nepodľahne našeptávačům …

Kniha má pomerne zdĺhavejšie úvod, ale ďalšie stovky stránok vám ho vynahradí vypätými situáciami plnými zvratov a nečakaných udalostí. Z postáv, s ktorými sa stotožníte, sa stanú grázli, dozviete sa, že veriť nemôžete ani najlepšiemu priateľovi. Budú v knihe vôbec kladnej postavy a myslíte si, že ste dostatočne pripravení na zvraty, ktoré na vás v knihe čakajú?

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

AutorEvžen Boček
Žánerhumoristický
Rok vydania2018
Počet strán176

Dlho očakávanou horúcou novinkou októbra 2018 sa stala v poradí štvrtá knižka od Evžena Bočka zo série poviedok o rodu Kostkov. Kniha aristokratky a vlna zločinu na zámku Kostka prináša čitateľom zoznámenie s novými postavami na úkor legitimizovať potlačenie im dobre známych protagonistov vrátane zamestnancov.

Po rozporuplnom treťom diele aristokratky na koni, ktorý úplne nenaplnil očakávania čitateľov, je štvrtá kniha opäť nabitá hláškami a situáciami, ktoré až vyráža dych. O hlasných smiech, ktorý je pre čítanie „Aristokratek“ typický nebude núdza. Sarkazmus a úderný humor je nitkou, ktorá sa prepletá celou knihou.

Čitateľnosť autorovho písanie knihu predurčuje ku krátkemu čítanie, zhruba za 3-4 hodinky budete mať prečítané, ale pripravte sa na to, že vás od smiechu bude bolieť bránice.

Tejto knihy sme očakávali, že nás hlbšie zoznámia s postavami dobre známeho šľachtického rodu, kastelána, kuchárky i záhradníka, čo sa však nestalo. Pozornosť je z väčšej miery venovaná novým postavám. Ani dej sa neodohráva na staré, dobré, rozpadajúce sa Kostce, ale na inom objekte, čo môže byť pre niekoho sklamanie. Avšak do zbierky by vám tento diel rozhodne nemal chýbať.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Posledná aristokratka

AutorEvžen Boček
Žánerhumoristický
Rok vydania2012
Počet strán248

Humoristické čítanie, ktoré pobavia každého, kto na historických pamiatkach typu zámok a hrad niekedy pracoval, ale úsmev na perách zostane i návštevníkom týchto objektov. V knihe si skrátka na svoje príde takmer každý čitateľ. Ak chcete pod stromček nadeliť úsmev, rozhodne by ste sa v kníhkupectve mali pýtať po tomto titule. Kniha bude vhodným darčekom pre obľúbených kolegov, ako vianočný darček však poteší mamičku i otecka.

Potomkovia kedysi váženého a bohatého rodu Kostků sa po revolúcii vracia z Ameriky do Čiech, aby prevzali do svojho vlastníctva chátrajúcej hrad Kostka. Keďže predkovia Kostkov boli rozhadzovační a súčasní Kockový žili ako priemerní obyvatelia strednej americkej triedy, nemá tento rod peniaze nazvyš, a tak mu nezostáva nič iné, než z hradu urobiť atraktívne turistické miesto hojne navštevované vyznávači kultúry. K tomu im má dopomôcť kastelán Josef, ktorý nenávidí turistov, hypochondrické záhradník (prezývaný Spock podľa kultového filmu Stark Trek) skúmajúca skôr sám seba ako okolité kvetenu a pani Tichá, gazdiná a kuchárka, ktorá si rada prihneme domáci pálenky.

Každá z postáv má svoju osobitú charakteristiku, ktorú sprevádza vtipy, ktoré majú nábeh na to, aby počas niekoľkých rokov zľudoveli. Kniha je podľa čitateľov najvtipnejšie knihou, u ktorej sa za rok 2017 smiali nahlas. Ak hľadáte tipy na knihy pre ženy, s touto rozhodne neurobíte chybu.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Iná Gabriela Koukalová

AutorMartin Moravec
Žánerbiografie, literatúra faktu
Rok vydania2018
Počet strán340

Kniha je biografií biatlonistky Gabrieli Koukalove, ktorá je držiteľkou Svetového pohára. Veľké mediálne dianie okolo vydanie tejto knihy prinútilo k jej čítaniu aj také čitateľov, ktorí sa o šport vôbec nezaujímajú. Preto sú názory na ňu dosť diskutabilné. Pre niektorých skalných fanúšikov je príbeh tejto osobnosti sklamaním, pre čitateľa, ktorí sa o knihu začali zaujímať len kvôli medializácii zase príjemným prekvapením.

Táto kniha urobí pod stromček radosť športovým fanúšikom. Je teda ideálnym darčekom pre priateľa, ale rozhodne zaujme aj ženy, ktoré sa zaujímajú o život mediálne známych osobností.

Iná Gabriela Koukalová je písaná v prvej osobe, teda z pohľadu samotnej Gábiny. Možno preto je príbeh veľmi sugestívne. Tiež je plný tajomstiev a vecí, o ktorých sa na verejnosti nehovorí, či už zo hanby alebo z lojality. Či tak alebo tak, je táto kniha čtivá a existuje len malá pravdepodobnosť, že ak ju darujete ako darček, nebude obdarovaná osoba aspoň letmo tušiť, kto Gabriela Koukalová bola a je.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Tatér z Osvětimi

AutorHeather Morissová
Žánervojnový, historický, milostný
Rok vydania2018
Počet strán248

Kniha sa zaoberá témou holokaustu, ale oveľa viac priestoru je tu ponechané príbehu lásky medzi dvoma väzňami. Spôsob napísanie knihy možno čiastočne prirovnať ku knihe Romaina Rollanda Peter a Lucia.

Skôr než život v tábore sa príbeh zameriava na zamilovanú dvojicu, ktorá môže byť pre českých a slovenských čitateľov zaujímavá tým, že hlavnou postavou, tatérom, je Slovák Lale Sokol. Kniha sa zakladá na pravdivé výpovede hlavného protagonistu, ktoré v knižnej rozprávaní premenila novozélandská spisovateľka Heather Morissová.

Knihe je často vyčítaná forma písania. V konkurencii s ostatnými knihami súvisiacimi s holokaustom je táto príliš povrchná až rozprávková. Možno ju preto odporučiť mladistvým, ktorí sa s touto tematikou ešte len zoznamujú. Existencia koncentračných táborov pre nich bude, takto v počiatkoch, lepšie stráviteľná.

Všeobecne je príbeh považovaný za veľmi silný a milý, v niektorých pasážach až neuveriteľný. Každopádne je to kniha, u ktorej sa rozhodne nepobavíte, ale skôr rozesmutníte a dosť možno budete potrebovať vreckovku. Knihu by sme neodporučili znalcom alebo ľuďom, ktorí sa viac zaoberajú tematikou koncentračných táborov. Dobrou voľbou môže byť pre ženy, ktoré majú rady dramatické a romantické príbehy.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Zero

AutorMarc Elsberg
Žánerthriller
Rok vydania2018
Počet strán480

Ďalšia kniha Marca Elsberga sa zaoberá témou, ktorý hýbe súčasnú modernú spoločností. Po blackoute, v ktorom sa rieši totálnou výpadok elektrickej energie a dopad na spoločnosť, sa kniha Zero zaoberá modernými technológiami vrátane sociálnych sietí a domýšľa ich následky. Reflektuje tiež čoraz sa diskutujúci téma o tom, ako moderné technológie vytesňuje osobný kontakt a prečo by sme sa im nemali bezhranične oddať.

Rovnako ako v minulej knihe je aj v tejto jednou z hlavných postáv zvedavá a „dotieravá“ novinárka, ktorá vnáša do prípadu nové otázky, ktoré čitateľa okrem iného vedie k domýšľaní konca. Pretože sa novinárka Cynthia chytí správne stopy, stáva sa lovenou zverou, ktoré sa v čase permanentnej prítomnosti chytrých zariadení a kamier, môže len ťažko skrývať.

V prípade, že ešte nemáte vhodný darček pre teenagerov alebo muža s nadšením pre moderné technológie, rozhodne by sme sa nebáli v kníhkupectve alebo na internete kúpiť práve tento titul.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Eleanor sa má vážne skvele

AutorGail Honeymanová
Žánerromán, pre ženy
Rok vydania2017
Počet strán352

Kniha je veľmi milým, dojemným a niekedy smutným príbehom ženy, ktorá k životu na tejto planéte pristupuje po svojom. Napriek tomu, že sa okolie jej svojrázny prístup javí ako úplne „mimo“, Eleanor a zároveň aj čitateľ v ňom vidia čosi jasného. Hlavná hrdinka čitateľa rozhodne pobavia, aj keď ony úsmevné veci sú v podstate smutným postesknutím.

Téma knihy reflektuje civilizačnú samotu aj trauma z detstva, s ktorými sa človek neľahko vyrovnáva a mnohokrát si ich nesie celým svojím životom. Túto knihu ako darček pod stromčekom rady nájdu všetky ženy od 30 rokov a vyššie.

Eleanor žije sama, vyštudovala literatúru, ale pracuje ako účtovník a svoj voľný čas trávi so svojou najlepšou kamarátkou – vodkou. Spoločný život plánuje s mužom, ktorý ani nevie, že existuje a ona napriek svojej posadnutosť nevidí muža, pre ktorého možno stojí za to žiť. Rozhodne sa, že takto to ďalej jednoducho nejde.

Eleanor sa má vážne skvele nie je senzačný knižkou, ktoré prepadnete po prvých stránkach, ale rovnako ako hlavná hrdinka, tak i celý príbeh sa vám pod kožu začne dostávať pomaly, ale o to intenzívnejšie. Na konci zistíte, že je vám nesmierne ľúto, že kniha končí a teraz už bude len ozdobou vašej knižnice.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Pochovaný obr

AutorKazuo Ishiguro
Žánerhistorické, romány, fantasy
Rok vydania2017
Počet strán320

Dej tejto fantasy knihy sa odohráva na začiatku stredoveku v post Artušovské ére vo Veľkej Británii. Príbeh začína okamihom, kde sa starí manželia rozhodnú vydať sa krajom hmly a stretnúť so svojím synom, ktorého dlhé roky nevideli. Počas cesty sa rozpamätávajú na zabudnuté a temné časy ich vzájomnej lásky.

Kniha je takmer snová, veľa filozofická a čitateľa núti k zamysleniu. Je lepšie zabudnúť, odpustiť a nespomínať alebo si bolestivé chvíle pripomenúť a vyriešiť ich? Pamäť je ústrednou témou knihy. Pamäť jedinca, pamäť skupiny ľudí alebo pamäť národov. Kniha okrem iného oznamuje, ako sa časy nemenia a niektoré chyby stále opakujú.

Napriek tomu, že úvod knihy je trochu zdĺhavý, druhá polovica vám ponúkne strhujúci príbeh s vyústením, ktoré vás donútia nad témou knihy premýšľať. Rozhodne sa nejedná o kúsok, na ktorý by sa vám po prečítaní v knižnici prášilo. Bude totiž lepšie, keď si knihu s odstupom času prečítate viackrát. Iste v nej objavíte to, čoho ste si na prvýkrát nevšimli.

Pochovaný obor je vhodným vianočným darčekom pre mužov, takže poteší ako vášho priateľa, tak dospievajúci chlapcov.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Úsmevy smutných mužov

AutorJosef Formánek
Žánerzápisky, román
Rok vydania2014
Počet strán120

Kniha napísaná denníkovou formou je útla a ľahká a napriek tomu silná a plná ťažkých osudov. Josef Formánek nechá čitateľa nahliadnuť do života alkoholikov. Ukáže mu, že každý alkoholik mal nejaký dôvod, prečo do toho spadol a či už pil sám doma alebo bol ťahúňom v krčme, ak sa nechystá na smrť a má aspoň malý dôvod prečo žiť, nechá sa zavrieť do protialkoholickej liečebne.

Ťažké téma je poňaté s čiernym humorom, z ktorého môže chvíľami až mraziť. Po prečítaní nejednému čitateľovi vyvstane na myseľ otázka, ako je to s alkoholom a legislatívou v našom štáte. Tiež ho možno prinúti neodsúdiť alkoholikmi alebo ľudí bez domova na prvú dobrú. Každý má svoj príbeh a dôvod, prečo takto žije.

Kniha sa číta rýchlo a ľahko, na konci je veľa otázok a chtíč dozvedieť sa o postavách viac. Titul nadchne všetky generácie od tínedžerov až po seniorov. Podľa knihy vznikol v roku 2018 rovnomenný film s hviezdnym obsadením David Švehlík, Jaroslav Dušek a Ondřej malý.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Marťan

AutorAndy Weir
Žánerromán, sci-fi
Rok vydania2015
Počet strán344

Dobrodružná a sci-fi kniha Marťan sa do rúk čitateľov dostala už v roku 2014. Veľký boom však zaznamenala o rok neskôr, kedy vyšiel film s rovnomenným názvom, o ktorého hviezdne obsadenie sa postaral Matt Damon. Lákavý divácky zážitok film sľuboval aj kvôli režisérskej ikone Ridleyho Scotta (Čierny jastrab zostrelený, Gladiátor, Votrelec).

Film bol v roku 2015-2016 kasovým trhákom. A veľkej obľube sa začalo tešiť aj knižné vydanie, ktoré života Marka Watneyho mapuje ešte do podrobnejších detailov. Farbisto líči všetky jeho útrapy, výhry aj prehry a popisné informácie týkajúce sa fyziky a chémie odľahčuje suchým a niekedy drsným humorom, ktorý môže čitateľovi až vyraziť dych. Marťan bude ideálny kniha ako vianočný darček pre mužov aj ženy.

Ide o napínavé čítanie, ktoré vám umožnia stotožnenie s hlavnou postavou a poskytne neuveriteľný zážitok. Postava aj príbeh Marka a v určitom pohľade čitateľom dosť pripomína Robinsona Crusoe a jeho stroskotanie na pustom ostrove. Od prečítaní alebo pozretie filmu už sa na zemiaky iste budete pozerať úplne inak!

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Požičovňa mäsa

AutorRichard K. Morgan
Žánerromán, sci-fi
Rok vydania2005
Počet strán592

Požičovňa mäsa je dobrou voľbou pre vyznávačov a milovníkov sci-fi žánru. Odohráva sa na planéte Zem, ale v ďalekej budúcnosti, kde sa všetko odohráva v kyberpriestore a zodpovedá charakteristike sveta ovplyvneného internetom tak, ako ho opísal William Gibson. Preto väčšina čitateľov svet, v ktorom sa detektívka a thriller v jednom odohráva, označuje za cyberpunkový. Tento rok podľa knižnej predlohy vznikol aj úspešný seriál, nazvaný Altered Carbon.

Názov knihy Požičovňa mäsa je činnosťou, ktorá je v tomto cybersvětě úplne bežná. Osobnosti vojakov sú pomocou hyperrychlého signálu prenášané do tiel, ktoré sú prispôsobené boju. Osobnosti tak môžu striedať tela ako by išlo o bežné oblečenie.

Hlavnou témou knihy je vyšetrované straty veľkej časti spomienok najvplyvnejšieho muža na Zemi a nechýba ani milostná zápletka a boj jedinca s väčšinou. Svet je vykreslený drsne, je plný sexu a násilia, ktoré sa s ním nemilosrdne spája. Napriek tomu, že sa v začiatkoch knihy môžete strácať v termínoch, po začtení je už budete vnímať ako neoddeliteľnú súčasť vašej slovnej zásoby a ponorenie do deja vám nebude nič brániť.

Tento posledný titul by sme odporučili ako ctive pre mužov, ale aj ženy, pretože dejová linka obsahuje aj milostný príbeh, ktorý celkovo drsné vyznenie aspoň ľahko zmierňuje.

Zistiť cenu

Tags:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď