Ako vybrať WC sedátko

Aj keď by ste možno túto tému v nečakali, každý máme doma onú miestnosť, kam chodí a kde má rád hlavne pokoj a trebárs aj trochu toho pohodlie. A práve na to druhé sme sa zamerali. Chceli sme zistiť, aký materiál je používaný na výrobu, ako správne zmerať rozmery, koľko existuje druhov sedátok a aké ďalšie vymoženosti nám výrobcovia môžu ponúknuť. Nás asi najviac zaujala bidetová varianta sedátka, ktorá zabijú dve muchy jednou ranou a o ktorej si môžete nižšie prečítať ďaleko viac.

Recenzie WC sedadiel

Na čo iného sa u WC sedátok zamerať než na výber materiálu, farbu či dekor a ďalšie prídavné funkcie, ktoré uľahčujú každodenné používanie ako napríklad systém softclose, samočistiaca funkcia a podobne

Popri tom sme sa pozreli na plusy aj mínusy daných výrobkov, aj tu sa aspoň trochu poobzerali po dizajnu a porovnali ceny jednotlivých zástupcov.

Jika Lyra Plus H8933870000001

Materiáltermoplast
Farbabiela
Rozmery v mm365 x 400
Rozstup v mm155
Pántyplastové

Sedadlo značky Jika sa dá umiestniť ako na závesné toalety, tak na tie kombinované. Výhodou termoplastového materiálu, z ktorého je náš prvý zástupca vyrobený, je jeho ľahkosť a to, že sa veľmi rýchlo po dosadnutí zahreje.

Inštalácia je veľmi jednoduchá, čoho by sme sa však obávali, je opotrebovanie plastových pántov, avšak tie sa dajú u výrobcu dokúpiť nové ako náhradné pánty k WC sedátku, ktorého cena však nie je až tak výhodná (je zhruba o 5 € lacnejšie ako celé nové sedátko) . Na druhú stranu svojimi rozmermi zodpovedá väčšine klasických toaliet, napriek tomu by sme vám však odporučili si tieto proporcie premerať.

Bohužiaľ nie je vybavené žiadnymi pridanými vlastnosťami ako napríklad systémom softclose, teda zbrzďujícím systémom, ktorý chráni ako záchodovú misu, tak sedátko. Záruka je však dva roky, ako sú zákazníci zvyčajne zvyknutí.

Čo sa týka ceny, sedátko nepatrí medzi najdrahšie, avšak za podobné peniaze si môžete zaobstarať aj kvalitnejšie kúsok.

 • ľahký materiál
 • jednoduchá inštalácia
 • vyššia cena vzhľadom k materiálu
Zistiť cenu

Sapho Adina 1703-322

Materiálduroplast
Farbabiela
Rozmery v mm376–411 (456)
Rozstup v mm80–170
Pántynerezové

Ďalšie biela klasika, ktorú sme otestovali, bolo WC sedátko Sapho Adina z duroplastu, ktoré je priaznivé v kombinácii cena vs. kvalita. Výrobok navyše disponuje technológiou Softclose, ktorá zaisťuje šetrné a pomalé sklápanie ako sedátka, tak veka pomocou hydraulického systému.

Ďalšia šikovnú technológiou je tzv. Easy Take, kedy pomocou jedného tlačidla vyberiete sedátko z pántov, hygienicky umyjete a zacvaknite späť.

Namiesto plastových pántov boli výrobcom inštalované pánty nerezové. Tie sú z hľadiska životnosti ďaleko praktickejšie, a navyše sú nastaviteľné, takže je možné umiestniť na širokú škálu toaletných mís. V tabuľke vyššie sme uviedli, na aké rozmery je možné úchytmi roztiahnuť.

Samotná inštalácia nie je nijako náročná, zvládne ju takmer každý pomerne rýchlo. Ak tak hľadáte kvalitné wc sedátko za rozumnú cenu, ktorého životnosť je naviac kladne ovplyvnená spomínanými technológiami, potom by ste sa mohli staviť práve na túto kartu.

 • technológia Softclose
 • odolný materiál
 • nastaviteľné rozmery
Zistiť cenu

Alcaplast Basic A3550

Materiálpolypropylén
Farbabiela
Rozmery v mm410–470
Rozstup v mm125 - 165
Pántyplastové

Alcaplast Basic A3550 je obyčajne neobyčajné sedátko za pár eur. Rádovo sa jeho cena pohybuje do piatich euro. Ak vám tak stačí klasické sedadlo s normálnym vzhľadom bez akýchkoľvek pridaných funkcií, potom môžete siahnuť práve po tomto kúsku.

Ak si budete dávať pozor a sedátko sklápať opatrne, potom by nemal byť problém ani s materiálom. Ten aj napriek svojej nízkej cene vydrží dlhšiu dobu práve vďaka svojej ľahkosti, a preto ani nijako znateľne nepocítite chýbajúci Softclose systém.

Aj napriek tomu, že sa nejedná o žiadneho dizajnového favorita, cenou si vás určite naklonia na svoju stranu, len pozor na plastové pánty, ktoré by sa po čase mohli materiálovo unaviť.

Avšak ani na tomto type sme nezistili žiadne veľké nedokonalosti, proste také normálne, klasické WC sedátko do akejkoľvek domácnosti alebo na chatu.

 • nízka cena
 • plastové pánty
Zistiť cenu

Aqualine 1705-10

Materiállakovaná doska HDF
Farbadub
Rozmery v mm370–430
Rozstup v mm128–176
Pántynerezové

Aqualine 1705-10 je drevené WC sedátko, ktoré bolo vyrobené z lakovanej dosky HDF (= High Density Fibreboard), čo v preklade znamená vysoko zhustená drevovláknitá doska. Základ tu tvoria dubové drevo, ktoré bolo upravené tak, aby malo antibakteriálny povrch.

Okrem toho, že tu už môžeme sledovať akýsi takýs dizajn, chválime tiež nastavenie rozstupu, a to od 12,8 do 17,6 cm. Tým nám výrobca ponúka aspoň čiastočnú univerzálnosť. Rovnako nerezové pánty sú ďaleko praktickejšie ako tie plastové a ako náhradný diel nie je problém dokúpiť náhradné diely k sedátku.

Bohužiaľ žiadnu inú prídavnú technológií model nedisponuje, na druhú stranu ho budú mať určite radi milovníci dreveného dekoru, ktorí nepotrebujú nič iné ako kúsok, ktorý bude korešpondovať s ich drevenými prvkami v kúpeľni.

 • antibakteriálna povrchová úprava
 • nerezové pánty
 • možnosť úpravy rozteče
 • absencia Softclose systému
Zistiť cenu

Sapho Senior A0071001

Materiálpolypropylén
Farbabiela
Rozmery v mm350–400
Rozstup v mm85 – 180
Pántyplastové

Na záver tu máme špeciálne WC sedátko pre seniorov Sapho Senior A0071001, ktorého vyvýšené prevedenie, ktoré robí 10 cm, uľahčí vstávanie z toalety nielen všetkým seniorom, ktorým sa už ťažko vstáva, ale tiež všetkým ľuďom po operáciách bedrových kĺbov, ktorí by istý čas mali mať vyvýšenou nielen posteľ, ale aj svoju toaletu.

Polypropylénové prevedenie a nosnosť až 150 kg sa postarajú o bezpečie i komfort. Na čo si však musíte dať pozor, je to, že výrobok je určený najmä na tradičné prevedenie toaletných miest, na žiadny posledný výkrik módy ho bohužiaľ neumiestnite.

Tento typ sedátka je dodávaný bez madiel. Iná sedátka totožného výrobcu sa dajú objednať spolu s madlami, avšak nie všetci ľudia potrebujú alebo požadujú madlá ako súčasť sedátka.

Sapho Senior dobre pasuje na klasickú misu, jednoducho sa upevní a podľa potreby zase ľahko dá dole. Pôvodné sedátko toalety nie je potreba odmontovávať, stačí ho len nadvihnúť.

Bohužiaľ niektorí menšie jedinci by mohli mať problém, ak majú svoju toaletu už tak posadenou vyššie a ešte pripevní desaťcentimetrový nástavec. V tom prípade by pre nich sedátko nemuselo byť tou pravou voľbou, avšak pre tieto prípady existujú taktiež nižšia varianty.

 • nosnosť až 150 kg
 • jednoduchá upevnenie i odstránenie
 • varianta bez madiel
Zistiť cenu

Výber krok za krokom

Pri výbere by ste mali sledovať niekoľko základných parametrov, podľa ktorých vyberte takú toaletnú dosku, ktorá bude zodpovedať vašim požiadavkám a bude perfektne pasovať na vašu misu.

Medzi najčastejšie problémy pri nákupu wc sedátka patrí to, že napríklad nebude presne kopírovať tvar keramiky. Nepríjemné je tiež zistenie, že doštička na misu nedá nainštalovať kvôli nezodpovedajúce rozteči skrutiek. Potom už nezostáva nič iné, než ísť do obchodu a vymeniť ju. Taktiež môžete naraziť na nešvár, kedy doštička nevydrží stabilne opretá o nádržku kombi a bez pridržiavanie padá.

Rozmery ako najdôležitejší parameter

Je celkom jedno, aký materiál na svoje toalete budete preferovať, keď s ním vy sami budete spokojní. Naozaj dôležité však je, aby ste venovali čas riadnemu meranie a neplytvali tak svojimi peniazmi ani časom kúpi niečoho, čo by ste po príchode domov neboli schopní pri najlepšej vôli namontovať.

 • Zamerajte sa na rozstup medzi skrutkami čiže osovú vzdialenosť otvorov v keramike.
 • Ďalej zmerajte vonkajšie rozmery toalety (šírku i dĺžku).
 • Nezabudnite na vnútorné rozmery (opäť šírku i dĺžku).
 • Posledný dôležitý parameter tvorí celková dĺžka od osovej vzdialenosti po najdlhšiu bod sedátka.

Dobrá rada: Aj keď parametre dobre zmeriate, doštička nemusí úplne kopírovať tvar misy. Preto si sedací otvor obkreslite na baliaci papier a v obchode vyberajte nielen podľa nameraných parametrov, ale aj šablóny.

U klozetov typu kombi (WC s viditeľnou nádržkou na vodu) si navyše zmerajte vzdialenosť od otvorov v keramike ku vertikále spustené od hornej hrany nádržky. Pamätajte na to, že nádržka býva predovšetkým u keramických typov v hornej časti širší a môže sa stať, že doštička nebude držať vo zdvihnutej polohe.

Materiál

Existuje hneď niekoľko variant, ktoré si možno na toaletu pripevniť. V tabuľke nižšie nájdete výhody aj nevýhody jednotlivých materiálov.

Druh materiáluVlastnosti
Plast– Najlacnejší varianta,
– malá hmotnosť,
– môžu ľahko prasknúť.
Duroplast– Vyššia cena,
– stabilný a pevný materiál,
– antibakteriálna úprava,
– vhodné opatriť brzdami.
Polyresin– Vysoká cena,
– výborná kvalita,
– elegantná a odolná varianta.
Polypropylén– Vysoká cena,
– táto alternatíva však nechladí,
– veľmi odolný materiál.
Drevovláknité dosky z MDF– Lacnejší možnosť,
– nechladí, a keďže sú potiahnuté fóliou, spĺňajú hygienické požiadavky,
– nie sú toľko odolné proti vlhkosti.

Dizajnová WC sedátka

Dávnu klasiku v našich kúpeľniach a na toaletách tvorí biela sedátka z najrôznejších materiálov. Avšak už dlhú dobu môžeme vyberať okrem iného napríklad z:

 • WC sedadiel s motívmi či s potlačou – sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú radi extravaganciu, majú deti, alebo nechcú nič fádneho. Pokiaľ máte modernú kúpeľňu plnú farieb, je možné zakúpiť potrebnú jednoliatu variantu od čiernej po červenú.
 • Drevené sedátka – tá ocenia najmä milovníci prírodných dekorov, ktorí majú drevené prvky všade po dome, alebo aj v kúpeľni.

Sklápanie

V prípade, že máte doma pánov, ktorí sedátko pred malou potrebou dvíhajú, potom by ste možno boli vďační za samosklápací WC sedátko pracujúci na tzv. softclose systému, ktoré napomáha tlmenému dopadu sedátka na toaletnú misu. Od klasického sklápanie je tento systém praktický hneď v niekoľkých smeroch.

Jednak predídete hluku pri sklápaní a ďalej ochránite misu od poškodenie, prípadne tiež vášho malého synčeka od možného nepríjemného úrazu.

Ďalšie možnosti

 • Detská sedátka na WC – ak už vaše dieťatko zvláda namiesto nočníka klasickú toaletu, môžete mu zaobstarať detské sedadlo s umiestnením na toaletu. Táto malá sedátka môžu mať rôzny vzhľad aj rôznu farbu. Ovšem existujú taktiež klasické sedátka s integrovaným malým detským sedadlom. Tá síce farebná väčšinou nebývajú (výrobcovia vsádzajú na bielu klasiku, však nie je problém zakúpiť najrôznejšie samolepky na wc sedátko), ale zato sú praktickejšie z toho hľadiska, že malé sedátko iba sklopíte a po vykonaní potreby malého člena domácnosti zase umiestnite hore. Nemusíte tak neustále nasadzovať a odkladať prvú spomínanú variantu.
 • Sedátka s vykrojením – občas sa im tiež hovorí sedátka pre hendikepovaných, avšak svojou praktickosťou predčí kadejaké obyčajné sedátko. Predstavte si sedadlo v tvare podkovy, ktoré stráca svoju strednú časť. Z hľadiska kvalitnejšie hygieny je to ďaleko šikovnejší riešenie.
 • Sedátka pre seniorov – ide skôr o akýsi nástavec na klasickú toaletu a sú známé tiež pod názvom zdravotné sedátka. Toto zvýšené sedátko na WC zaistí navýšenie sedu až o 15 cm, čo ocenia seniori, ktorým sa už zle vstáva, rovnako ako ľudia po operáciách bedier. Ak by ste svojim babičkám či dědečkům chceli uľaviť ešte viac, potom im možno dokúpiť aj najrôznejšie madlá, ktorá možno umiestniť najrôznejšími spôsobmi. Či už přivrtáním do steny, alebo jednoduchým nasunutím pod toaletu.
 • Jednorazová sedátka – jednorazová papierová sedátka na WC sú praktickým doplnkom na každej ceste mimo domov. Nie je práve dvakrát pohodlné pri každej návšteve toalety nedosednout na misu z obavy, že neviete, kto tam sedel pred vami. Tieto jednorazové pomôcky väčšinou bez problémov zoženiete v každej väčšej drogérii.

Špeciálne úpravy

Prinášame ešte pár typov, ako si svoju toaletu viac „vymazlit“ do najväčšieho komfortu.

 • Bidetová sedátka na WC – hoci sú o niečo drahšie ako obyčajní zástupcovia, prinášajú ďaleko viac možností najmä pre tých, ktorí túžili po bidetu, ale nemali na neho dostatok miesta. Tie najlepšie z nich ponúkajú okrem vyhrievanie tiež umývanie špeciálne pre ženy, masážne umývanie spolu so sušením, detské umývanie i pamäťové nastavenia až pre štyroch obyvateľov domácnosti. No kto by doma nechcel vyhrievané WC sedátko so sprchou?
 • Samočistenie – to spočíva najmä v dezinfekcii a vysokom hygienickom štandarde. Po spláchnutí sa sedátko pretočí cez tzv. čistiacu jednotku, ktorá lopárik očistí a zároveň vydezinfikuje.
 • Brzdy – takmer nenápadne sa tvári WC sedátka s brzdami čiže so spomalením (softclose systém). Tento mechanizmus je súčasťou líšt a býva umiestnený prakticky na ich spodnej strane.
 • Poťahy na WC sedátko – v prípade, že nechcete investovať zbytočne veľa peňazí do vyhrievanie, ale nemáte po ránu radi studené prekvapenie, môžete si kúpiť obyčajný mäkký poťah na WC sedátko, ktorý možno ešte niektorí z nás pamätajú z predchádzajúcich rokov, kedy boli veľmi módne a praktické. Aj dnes je však na trhu stále nájdete spolu s poťahom na poklop toalety, ktorý zase tlmí nárazy.

Cena WC sedadiel

Ako všade nájdeme aj tu rôzne cenové relácie. S cenou spravidla súvisí kvalita materiálu aj funkcie navyše.

Najlacnejšie do 5 €

V najlacnejšie cenovej relácii nájdeme najmä zástupcov, ktorí sú tvorení z lacných plastových materiálov a nedisponujú vysokou životnosťou. Avšak svoju základnú funkciu plne zastúpi. Nájdeme tu tiež rôzne náhradné diely na WC sedátka.

Základné do 20 €

Najmä v strednej kategórii začíname nachádzať sedátka s rôznymi motívmi či rôznych farieb. Objavujú sa tiež kvalitnejšie materiály.

Kvalitné do 50 €

Kvalitné duroplastové lopáriky so systémom softclose, prípadne i dekor dreva. Takéto produkty nájdete už za cenu okolo 40 €.

Do 200 €

Tu patrí zástupcovi pre náročných. Nájdeme tu kvalitné WC sedátka pre seniorov, prípadne už sa objavujú aj samočistiace varianty spolu s lacnejšími variantmi bidetových sedátok.

Luxusné wc sedátka s cenou nad 200 €

Ak nemáte v kúpeľni miesto na bidet, potom môžete investovať napríklad do bidetového sedátka, ktorých ceny sa pohybujú od  200 Sk do 500 € a ponúkajú najrôznejšie prídavné funkcie.

Hoci sa jedná o pomerne nezvyčajný tému, snažili sme sa ju maximálne vyčerpať, aby ste pred prípadnou rekonštrukciou kúpeľne či samostatné toalety vedeli, čo môžete na trhu objaviť a že nejde len o bielu klasiku. Veríme, že najlepší WC sedadlo tak už máte takmer na dosah.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo