Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov

Aby ste v zime zvládli dôjsť všade bez nehody, nie je nutné len prispôsobiť jazdu vozovke a vymeniť pneumatiky. Medzi dôležité aspekty patrí aj vhodná nemrznúca zmes do ostrekovačov. V opačnom prípade vás čaká špinavé, a obzvlášť v protisvetle, veľmi zle viditeľné predné sklo, ktoré jazdu vie znepríjemniť. Ako spoznáte kvalitnú nemrznúcu zmes? Ako fungujú zmesi pre rôzne mínusové teploty a môže sa zimná a letná zmes miešať? To všetko sa dozviete v článku. Čaká vás aj test jednotlivých značiek.

Test zimných zmesí do ostrekovačov

NázovCelkom
1.Sonax Xtreme Zimná kvapalina do ostrekovačov -70°C 5 lZistiť cenu
97%
2.Autoland Zimná kvapalina do ostrekovačov koncentrát -60°C 1 lZistiť cenu
94%
3.Sheron Zimná kvapalina do ostrekovačov -30°CZistiť cenu
92%
4.Velvana Glacidet Ice Free -20°C 5 lZistiť cenu
90%
5.Carlson Zimná kvapalina do ostrekovačov -20°C 5 lZistiť cenu
89%

Poradie v tabuľke vyššie vyjadruje naše hodnotenie, kedy ako kritériá sú: použité zloženie, cena, minimálna teplota a subjektívny pocit z čistoty skla.

Keď ide o nemrznúcu zmes do ostrekovačov, mnoho vodičov vo výbere tápe. Na trhu nájdete množstvo značiek a druhov, ktoré sa líšia ako zložením, tak teplotou, pri ktorej garantujú nemrznutie. Zimnú kvapalinu do ostrekovačov si dnes navyše môžete kúpiť nielen v autoservise a autodieloch, ale aj na čerpacej stanici alebo v supermarkete. Ako je na tom ich kvalita? U nemrznúcich zmesí bohužiaľ nemožno aplikovať pravidlo, že čím drahšie, tým lepšie. Čo ale platí je, že čím väčšie balenie, tým výhodnejšia cena (a tiež kredity v oblasti ekológie pri znížení plastového odpadu). Pozrieme sa na nemrznúce zmesi podrobne.

 Zaobstarať si nemrznúcu zmes je v zime naozaj nutné. A to samozrejme preto, aby ste pri šoférovaní dobre videli. Spoločne s kvalitnými stieračmi a čelným sklom v dobrom stave tvorí svätú trojicu bezpečného výhľadu z auta.

Pri zimných náplniach do ostrekovačov sa môžete stretnúť s najrôznejším zložením, výrobcovia radi „klamú“ a nahrádzajú. Nekvalitná zmes môže:

  • v aute zamrznúť a spôsobiť problémy v ostrekovačoch
  • naleptať stierače a lak auta (prelakovanie niektorých špeciálnych lakov, najmä matných, môže stáť aj tisíce euro)
  • v prípade vdychovania cez klimatizáciu alebo kúrenie škodiť vášmu telu
  • nepríjemne zapáchať
  • spôsobiť vodný kameň na skle, v ostrekovačoch a hadičkách
  • sklo zamazať miesto čistiť.

Z týchto dôvodov je určite dobré pozrieť sa nemrznúcim zmesiam do auta na zúbok a vybrať takú, ktorá bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch. Niekedy je to ťažšie a laik môže mať problém vyznať sa v záplave modrej kvapaliny. Pre lepšiu orientáciu vám, pevne veríme, pomôže náš test zimných zmesí do ostrekovačov.

Ako fungujú zimné zmesi do ostrekovačov

Základnou vlastnosťou, ktorú musí každý výrobok z tejto kategórie spĺňať, je mrazuvzdornosť. Aj keď je vonku pod nulou, zmes nesmie zamrznúť a musí tiecť. To sa dosahuje tým, že sa do tekutiny pridáva alkohol, ktorý navyše skvele odmasťuje a účinne umýva. Možno vás to prekvapí, ale najväčšia spotreba nemrznúcej zmesi pri jazde neprichádza pri veľkých mrazoch, ale v teplotách okolo nuly. Práve pri tých sa totiž sneh na cestách topí, a spoločne so soľou túto špinavú brečku okolité autá špliechajú na vaše čelné sklo. Keď bude vaša zmes nekvalitná alebo bude chýbať, stierače roztopený sneh rozmažú po skle a vy uvidíte len šmuhy.

Keď si prezriete ponuku produktov, zistíte, že vody do ostrekovačov majú označené nemrznutie minimálne do -20 ºC. Možno si hovoríte, prečo toľko, čo sme na Sibíri? Navyše ostrekujeme pri teplote okolo nuly. Dôvodov je viac. Prvá je, že v noci býva vonku oveľa chladnejšie. A akonáhle by vám tekutina v nádrži či hadičkách zamrzla, cez deň už neroztopí. Medzi ďalší dôležitý dôvod patrí fakt, že pokiaľ za jazdy ostriekate sklo, teplota na ňom začne klesať. Pri odparovaní liehu sa totiž spotrebováva značné množstvo tepla, ktoré je odoberané práve sklu. A pretože sa lieh vyparuje oveľa rýchlejšie ako voda, môže sa stať, že už okolo -10 ºC sa na skle začne tvoriť jemná zamrznutá krusta. Voda zvyšná po odparenom liehu potom môže mrznúť aj v tryskách. Preto je -20 ºC minimum aj v našich zemepisných podmienkach.

Riedenie nemrznúcich zmesí

Zimné zmesi teda môžete zaobstarať do -20, -40, -60 aj -80 ºC. Jedná sa často o koncentráty, ktoré je možné zriediť vodou na požadovanú nižšiu mrazuvzdornosť. Pre naše podmienky v SR nie je často nutné mať takto silné zmesi. Prečo to robiť? Doma nariedená zmes vás vyjde oveľa lacnejšie ako zmes urobená v obchode. Predáva sa aj v oveľa väčších baleniach. Riediť ju je možné destilovanou vodou na vami zvolenú mrazuvzdornosť. Pre ľahšiu orientáciu sa môžete riadiť touto tabuľkou.

Teplotné určenie zakúpenej zmesi

Riedenie s destilovanou vodou

Teplota použitia po zriedení

-20 ºC

1:0 (neriedené)

-20 ºC

-20 ºC

1:1(rovnako vody ako zmesi)

-5 ºC

-30 ºC

1:0 (neriedené)

-30 ºC

-30 ºC

1:1 (rovnako vody ako zmesi)

-10 ºC

-80 ºC

1:0 (neriedené)

-80 ºC

-80 ºC

1:1 (rovnako vody ako zmesi)

-32 ºC

-80 ºC

1:2 (2x viac vody ako zmesi)

-15 ºC

Správne riedenie zmesí je dôležité, pretože príliš silný (a nekvalitný) koncentrát by vám mohol naleptať lak alebo inak poškodiť auto.

Zloženie zimných zmesí do ostrekovačov

Aby zimná zmes alebo koncentrát fungovala, musí obsahovať určité látky. V prvom rade rozhodne vodu, ďalej je prítomných asi 30% alkoholu (nemusí byť iba lieh), často potom tiež parfumácia (laicky povedané pridanie vône), ktoré spríjemňujú alkoholový odér. Podľa zloženia môžeme zimné zmesi deliť na rôzne typy.

Voda

U zmesí nie je dôležitá len alkoholová zložka, ale aj tvrdosť vody. Pokiaľ vo vašej domácnosti tvrdú vodu máte, určite dobre viete, čo vie napáchať. Postupom času upcháva trysky v sprche av kohútikoch, povlak vodného kameňa priľne na všetkých povrchoch. To isté spôsobuje tvrdá voda v hadičkách a tryskách ostrekovačov. Vápnik a horčík navyše priamo pôsobia na priehľadnosť čelného skla. Pri jazde do neho narážajú kamienky a usadzuje sa na ňom prach, čo spôsobuje v skle maličké trhlinky. Akonáhle také sklo budete ostrekovať tvrdou vodou, v trhlinkách sa usadí vodný kameň, ktorý spôsobí horšiu viditeľnosť, najmä v protisvetle.

Pozorujte si preto, aby váš ostrekovací prípravok obsahoval vodu mäkkú. Ako ju poznáte? Stanovuje sa v milimoloch (jedná sa o jednotku látkového množstva).

  • Tvrdá voda – 2,51 -3,75 mmol/liter
  • Mäkká voda – 0,7-1,25 mmol/liter

Voda do ostrekovačov by mala byť ešte mäkšia. Tie najlepšie produkty obsahujú minerály pod 0,5 mmol/liter.

Alkohol

Dostávame sa k najviac diskutovanej zložke, a síce tej alkoholovej. Aby zmes nezamŕzala, musí obsahovať zhruba tretinový podiel alkoholu. Možno vás napadne, že najlepšie je použiť lieh, a tak môže po fľaši ostrekovača siahnuť aj alkoholik v núdzi, ale nie je to tak. Okrem lieh sa používa aj metanol alebo izopropanol. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov?

Lieh

Lieh, odbornejšie etanol patril dlhú dobu medzi základný druh alkoholu na výrobu zimných zmesí. Hoci podlieha vysokej spotrebnej dani v potravinárskom priemysle, technického liehu sa táto daň netýka a dá sa zakúpiť výrazne lacnejšie. Býva bežne zastúpený v nemrznúcich zmesiach.

Metanol

Veľa z vás si určite vybaví metanolovú aféru v Českej Republike z roku 2013, pri ktorej zomrelo bezmála 50 ľudí. Metanol je alkohol jedovatý pre človeka a rozhodne sa nesmie piť. Zaujímavé však je, že v nemrznúcich zmesiach sa vyskytuje. Do roku 2010 jeho využitie v tomto sektore bolo možné iba pod prísnou kontrolou. Od roku 2010 však pôsobí legislatíva Európskej únie, ktorá metanol povoľuje, ale za určitých podmienok. Napríklad pokiaľ je obsiahnutý v produkte v množstve 3 % a viac, je nutné opatrenie špeciálnym uzáverom, ktorý deti otvoria len ťažko. Na obale je tiež potrebné uviesť varovanie, že je výrobok zdraviu škodlivý a nie je dobré ho ani vdychovať alebo uviesť do styku s pokožkou.

Pretože problém môže spôsobiť aj vdychovanie, je možno trochu zarážajúce, že je metanol v zmesi do ostrekovača povolený. Veľa áut má totiž vstup vzduchu do klimatizácie a kúrenia priamo pod čelným sklom – určite už ste odér ostrekovacej zmesi v aute cítili, takže existuje reálne riziko, že ju vdýchnete. Napriek tomu neexistujú štúdie, že by dýchanie metanolu bolo horšie ako dýchanie liehu. Aj tak sa ale väčšina výrobcov rozhodla lacnejšieho metanolu v zmesiach nevyužívať. Venujeme sa mu aj nižšie v sekcii „Na čo si dať pozor“.

Isopropanol

Posledný alkohol, ktorý sa využíva na výrobu nemrznúcich zmesí je izopropanol, ktorému sa hovorí aj pribúdlina. Je typický výrazným zápachom a nedobrou kvalitou, a vzniká aj pri výrobe pálenky. Pretože nie je dobrý, vylieva sa preč a do vypáleného alkoholu sa nemieša. Ostrekovacie zmesi ho využívať môžu, a je pomerne efektívna. Ale čo zápach? Jeho odér sa výrobcovia snažia preraziť parfumom. Preto hlavne pri produktoch s izopropanolom má zmysel zaobstarať si zimnú zmes s vôňou, ktorá do auta čiastočne prenikne. Keď sa ale tekutina na skle zahreje a začne sa vyparovať, väčšinou ani parfum nedokáže úplne preraziť nepríjemný zápach.

Etylénglykol

Poslednou zložkou, ktorú v nemrznúcej zmesi nájdete je etylénglykol, ktorý sa stará o to, aby sa lieh nevyparoval tak rýchlo a zvyšná voda nezačala na skle namŕzať. Jeho množstvo ale musí byť mierne, inak spôsobuje šmuhy.

Na čo si dať pozor

Určite ste počuli, že nekvalitné zimné zmesi do ostrekovačov môžu spôsobiť škody na aute – a to hlavne tým, že naleptajú lak, gumu na stieračoch alebo plastové súčiastky v aute. Čomu sa vyhnúť?

Metanol

Áno, metanol býva súčasťou lacných zmesí, ale pozor na neho. Šetrenie sa tu príliš nevypláca. Metanol je jedovatý, takže pri výdatnom používaní a vdychovaní by vás mohol aj priotráviť. Hlavne ale patrí k silným rozpúšťadlám, čo vaše auto určite nepoteší. Keď ho výrobca primieša do zimnej zmesi, síce zamedzí zamŕzaniu, ale hrozí ako poškodenie plastových súčastí trysiek ostrekovača, tak samotného autolaku. Tieto problémy sa dajú očakávať hlavne pri pravidelnom používaní, po prvých pár vychádzkach sa nič nestane. Ale aj jedna zimná sezóna už môže spôsobiť nenávratné škody. Na laku sa môžu tvoriť fľaky a mapy, gumové tesnenia na oknách a stieračoch budú poškodené. Pochopiteľne ide o množstvo metanolu. Pokiaľ ho tam bude nepatrné množstvo, báť sa nemusíte. Ale 10 a viac percent metanolu v zmesi je pre auto rozhodne nepríjemné.

Acetón

Ďalšou látkou, ktorá by nemala v ostrekovacej zmesi byť prítomná acetón. Ženy ho poznajú ako odlakovač na nechty, ale odlakovať si s ním auto určite nikto z vás nechce. Ide o veľmi silné rozpúšťadlo, ktoré pomáha blokovať zamrznutie zmesi, ale autu extrémne škodí.

Kohútiková voda

Niektoré lacné zmesi môžu namiesto vody destilovanej obsahovať klasickú kohútikovú vodu, ktorá môže zaniesť trysky vodným kameňom.

Až budete študovať zloženie vybranej zimnej zmesi, nezabudnite si obsah týchto látok postrážiť. Radšej siahnite po kvalitnom prípravku, za ktorý si možno trochu priplatíte, ale v celkovej miere ušetríte peniaze za opravu. Vyššie spomínané zložky v ňom skrátka nenájdete. Ich miesto obsadí lieh, etylénglykol alebo iné ingrediencie. Najvýhodnejší je nákup v e-shope, ktorý zloženie zmesi netají – čo sa bohužiaľ javí ako bežná prax, alebo priamo na benzinke (veľké značky majú často pomerne kvalitné zmesi, ale cena je väčšinou o niečo vyššia), u automobilového výrobcu či kvalitného servisu. Naopak vo väčšine prípadov nie je dobré kupovať zmes v supermarkete, kedy sú často veľmi nízke ceny ale aj kvalita.

Špeciality v oblasti kvapalín do ostrekovačov

Okrem klasickej zmesi si môžete vypomôcť ešte špeciálnymi technológiami, a síce týmito:

Tekuté stierače

V úvode článku sme hovorili o tom, že pre čisté sklá nie je dôležitá len kvalitná zmes do ostrekovačov, ale aj efektivita stieracích gumičiek na stieračoch. S tým súvisí aj možnosť nechať si aplikovať tzv. tekuté stierače. Tie oceníte hlavne v silnom daždi, kedy účinne zabraňujú namŕzaniu. Keď sa totiž na skle nedrží vlhkosť, nie je, čo by zamŕzalo. Ide teda o starostlivú aplikáciu niekoľkých produktov, ktoré spoločne odpudzujú vodu. Je to ale proces komplikovaný a určite odporúčame využiť služby profesionálov.

Nano kvapalina do ostrekovačov

Využiť môžete aj vylepšenú verziu klasických zmesí, ktoré využívajú nanotechnológiu. Obsahuje nanočastice, ktoré vyrovnávajú nerovnosti na skle a povrch je potom dokonale hladký. Stierače s ňou fungujú efektívnejšie a sklo zbytočne nebrúsia a netrú. Šetrí tak nielen samotné sklo, ale práve aj stierače. Pomerne dosť produktov nesie toto označenie, ale ich kvalita je často rôzna. Opäť sa oplatí čítať zloženie a tiež si prečítať skúsenosti ostatných používateľov. Avšak tie sú v tomto prípade veľmi subjektívne.

Je výhodné kupovať veľké kanistre zimnej zmesi?

Samozrejme, že veľkým lákadlom na obstaranie treba 25-litrového koncentrátu či zmesi je jeho výhodnejšia cena oproti menším baleniam. Pri dnešných cenách všetkého tovaru je to krok logický. Navyše je najvýhodnejšie zaobstarať danú zmes pred sezónou, kedy sú ceny priaznivejšie a zásoby veľké. Najlepšie ceny získate väčšinou v supermarkete alebo v akcii na internete. Bežne sa môžete stretnúť s výhodnými akciami na vodu do ostrekovačov v supermarketoch, populárna je napríklad zimná zmes do ostrekovačov Lidl. Pozor ale na kvalitu, obzvlášť privátne značky reťazcov môžu obsahovať kohútikovú vodu, ktorá trysky zanesie vodným kameňom. Najskôr vás vyjde nákup nemrznúcej zmesi na benzínke.

Ohľadne veľkých balení je ale treba myslieť aj na nevýhody. Veľký kanister potrebujete niekde skladovať. Koncentrát nemrznúcej kvapaliny je treba skladovať pri teplote vyššej ako -20 °C, zároveň je ale nutné obmedziť na minimum čas, kedy bude vystavený teplotám nad 35 °C. Vysoké teploty zimnú zmes znehodnotia. Pokiaľ vám teda po zime niečo zostane, rozhodne kanister neukladajte doma na pôdu, kam v lete pečie slnko.

Ako často treba zimnú zmes dopĺňať?

Záleží na viacerých faktoroch. Pokiaľ potrebujete mať sklo neustále perfektne čisté, je logické, že ho budete ostrekovať viac. To isté platí v prípade, keď je zima mierna a viac prší. Spotrebu viac navyšuje aj jazda po diaľnici v hustej premávke, kedy sklo musíte odstrekovať častejšie. Zásobná nádržka auta má obvykle objem okolo 3 litrov, pokiaľ má vaše auto ostrekovanie svetlometov, potom aj 5 litrov. Spotreba je naozaj individuálna, niekomu vydrží obsah nádržky na celú zimu, iný dolieva výrazne častejšie. Všeobecne sa dá povedať, že zimnú zmes do ostrekovačov 25l pravdepodobne za jednu zimu nespotrebujete.

Typy prípravkov do ostrekovačov

Stretnúť sa môžete s týmito tromi možnosťami.

Hotové zmesi

Zmes, ktorú je možné bežne zakúpiť už nemusíte nijako riediť alebo s ňou nič ďalšie vykonávať. Jednoducho ju nalejete do nádržky ao viac sa nestaráte. Nemusíte riešiť žiadne riediace pomery ani zháňať destilovanú vodu. Ide o najpohodlnejšie riešenie.

Koncentráty

Výhodne sú najmä pri zimných kvapalinách. Koncentrát v určitom pomere nariedite s (destilovanou) vodou a až potom vlejete do nádržky. Treba vedieť, v akom pomere kvapalinu riediť. S koncentrátom môžete ušetriť pomerne dosť peňazí. Hodí sa, ak sa chystáte na dlhšiu dobu do zahraničia, pretože v cudzine sú ceny ostrekovacích zmesí väčšinou o dosť drahšie ako u nás. Na druhú stranu tam musíte stráviť naozaj veľmi dlhú dobu, aby sa celá nádržka potrebovala. A pochopiteľne existujú krajiny (typicky smerom na východ), kde sú ceny naopak výhodnejšie (len pozor na kvalitu).

Už od slova koncentrát je jasné, že sa jedná o menšiu fľašu, ktorá vám nezaberie príliš priestoru v kufri. Nezabudnite na to, že je potrebné koncentrát riediť demineralizovanou vodou, aby vám vodný kameň neupchal trysky.

Tablety do ostrekovačov

Sú aj ďalšie možnosti, ako vaše sklo urobiť krásne čistým a priehľadným. Využiť môžete tablety do ostrekovačov, ktoré sú väčšinou celoročné. Stačí jednu tabletu prihodiť do zhruba 4 litrov vody alebo nemrznúcej zmesi (záleží podľa daného výrobcu), a zmes naliať do nádržky. Nedá sa to bohužiaľ vykonať priamo v nádrži. Ich výhoda je napríklad ako núdzové riešenie na cestách, kedy kvapalina dôjde a nie je možnosť zakúpiť novú na benzínke. Pri prevažnej väčšine benzínok však kvapalinu zoženiete po celý rok.

Môžete namiesto zmesi použiť JAR?

Keď je núdza, môže voda s jarou poslúžiť ako posledná záchrana. Osobne by som sa do ničoho takého nepúšťala, ale ak máte staršie auto, ktoré už má slúžiť len pár sezón tak v prípade núdze… Pri novšom vozidle mi to však nedáva žiadny zmysel.

Ale iba v lete! Pozor si však musíte dať na niekoľko vecí. Jar dosť pení, čo nie je úplne ideálny stav pre dobrý výhľad v aute. V zime na jarovú vodu úplne zabudnite, museli by ste primiešať alkohol. Obyčajnú (kohútikovú) vodu do ostrekovačov nikdy nepúšťajte, vodný kameň by vám zaniesol trysky. Použite vodu destilovanú, alebo bežnú minimálne prevarte a nechajte odstáť. Vzhľadom k nie tak vysokým cenám kvalitných produktov je však vždy lepšie využiť bežnú zmes a táto domáca výroba zmesi do ostrekovačov sa práve neoplatí. Oprava poškodeného auta by vás vyšla oveľa drahšie.

A čo kvalitnejšia domáca výroba? Pýtate sa, ako vyrobiť zimnú zmes do ostrekovačov? Možné to je, stačiť vám na to bude destilovaná voda a izopropylalkohol, ktorý je na zohnanie v drogérii alebo lekárni. Zmiešajte ich v pomere 1:10 a pridať môžete aj esenciálny olej s vôňou, ktorý prebije nepríjemný odér. To je návod na domácu nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Do – 20 ºC by táto zmes mala vydržať. My odporúčame radšej siahnuť po komerčnom výrobku, ktorý nemusí byť výrazne drahší. Navyše ušetríte čas pri výrobe zmesi.

Recenzie zimných zmesí do ostrekovačov

Na trhu je možné zaobstarať množstvo najrôznejších produktov. Ktorá zimná zmes do ostrekovačov je najlepšia? Pozrite sa na náš test.

Zimná kvapalina do ostrekovačov Sheron -30 °C

Typzmes
Vhodné do teploty- 30
Približná cena za l1,2 €

Značka Sheron sa venuje výhradne potrebám pre motoristov, a ponúka preto aj najrôznejšie príslušenstvo a prevádzkové kvapaliny. Zimná zmes do ostrekovačov Sheron patrí medzi najobľúbenejšie produkty, ktoré volí množstvo majiteľov áut. Možno ste netušili, že značka Sheron spadá pod spoločnosť Shell, ktorá vlastní obľúbené a kvalitné čerpacie stanice. Pokiaľ teda hľadáte zimnú kvapalinu do ostrekovačov Shell, jedná sa práve o produkty Sheron.

Bežne je k dostaniu zmes pre teploty -20, -30 či -40 ° C, pričom k univerzálnym patrí práve Sheron -30 ° C, ktorú používatelia kupujú najčastejšie. Je vhodná ako na omývanie skiel, tak pre svetlomety. Obsahuje etanol, teda lieh, ktorý sa využíva najčastejšie a nemá nepríjemný zápach. Zároveň potom etylénglykol, ktorý sa stará o to, aby na skle nevznikali šmuhy. Výrobok je v predaji v príjemnej citrusovej vôni. Užívatelia ho hodnotia veľmi kladne, nezamŕzajú ani na diaľnici, netvoria šmuhy, nenaleptáva lak. Občas zavoňa alkoholom, čomu sa ale vyhnúť nedá. 5-litrové balenie je za výhodnú cenu, navyše je možné kvapalinu ďalej zriediť destilovanou vodou – pre miernu zimu je dostačujúca aj tak. Súčasťou kanistra nie je tankovacia hubica, takže sa trochu horšie leje do nádrže. K dispozícii je aj menšie 3litrové balenie.

Zistiť cenu

Zimná kvapalina do ostrekovačov Sonax Xtreme -70 °C

Typkoncentrát
Vhodné do teploty-70 °C
Približná cena za l4 €

Autokozmetika Sonax ponúka množstvo radov prevádzkových kvapalín pre automobily. Rad Sonax Xtreme je najvyšším radom tejto značky, preto od nej môžete očakávať maximálnu kvalitu. K dostaniu sú zimné zmesi pre rôzne teploty, ale medzi najpredávanejšie patrí Sonax Xtreme -70 °C. Zmes nezamrzne ani v tých najväčších mrazoch, perfektne odstráni olej, sadze alebo soľ z cesty. Na skle nezanecháva šmuhy. Neprekvapí vás ani nepríjemný zápach, naopak pekne vonia. Zároveň nenaleptáva lak ani plastové súčiastky. Prekvapiť však môže vyššia cena, ale v podstate sa jedná o koncentrát, ktorý je možné výrazne riediť. Teplotu -70 °C v našich podmienkach nenameriate. Nariediť s destilovanou vodou ho môžete v pomere 2:1 pre -30 °C, 1:1 pre -20 °C, 1:2 pre -10 °C.

Sonax rovnako ako predchádzajúci prípravok obsahuje etanol (lieh) a etylénglykol. Zloženie je tak šetrné k laku aj ďalším súčiastkam v aute.

Používatelia si Sonax Xtreme veľmi chvália, a my ho tiež voláme víťazom testu. Zimná zmes do ostrekovačov 5l Sonax vám vydrží naozaj dlho, pretože ho vďaka skvelým umývacím schopnostiam nevypotrebujete také množstvo. Navyše je vhodný aj ako doplnok k tekutým stieračom.

Zistiť cenu

Zimná kvapalina do ostrekovačov Carlson -20 °C

Typzmes
Vhodné do teploty-20 °C
Približná cena za l1 €

Carlson je český výrobca, ktorý sa zameriava prevažne na autokozmetiku a produkty pre motoristov. Medzi tie patrí aj zimná kvapalina do ostrekovačov Carlson, ktorej najbežnejší variant -20 °C samotný výrobca povýšil na kvapalinu celoročnú. Zoženiete ju ale aj vo verzii -30 alebo -40 °C. Je vhodná pre akýkoľvek typ ostrekovačov a motorových vozidiel. Z nášho testu disponuje najvýhodnejšou cenou. Užívatelia si kvapalinu napospol chvália, ako pre jej funkčnosť, tak prívetivú cenu. Jej nevýhodou je nenáročná vôňa, na ktorú sa niektorí užívatelia sťažujú. K dostaniu je ako v 5-litrovom kanistri s tankovacou hubicou, tak v menších baleniach. Rovnako ako ostatní ju môžete riediť destilovanou vodou na požadovanú funkčnú teplotu. Alkoholová zložka je opäť rovnaká – nájdete v ňom etanol, etylénglykol a parfum.

Zistiť cenu

 

 

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo