Ako vybrať požiarny hlásič (detektor dymu)

Požiarny hlásič (často tiež označovaný ako detektor dymu) predstavuje skvelý spôsob, ako zabrániť nešťastiu vo vašom domove, kancelárii či ďalších priestoroch. Jeho cena sa pohybuje v širokom spektre, od lacných detektorov až po profesionálne prístroje. Oplatí sa si za ne priplatiť? Je účinnejší detekcia pomocou dymu, teploty alebo je lepšie zvoliť ionizačné zariadenia? Dozviete sa tiež, ako detektory správne otestovať a umiestniť v priestore. Je totiž rozdiel, či hľadáte požiarny hlásič do rodinného domu, bytu alebo priemyselné budovy. Všetko sa dozviete v článku, tak smelo do čítania!

Recenzie požiarnych hlásičov

Aby sme vám uľahčili nákup vlastného bezpečnostného pomocníka, pripravili sme pre vás 5 recenzií na najpredávanejšie modely. Zamerali sme sa hlavne na spoľahlivosť, funkčnosť a množstvo pridaných funkcií, ktoré odlišujú zariadenie od seba. Skúmali sme, ako zložité je dané modely sprevádzkovať a namontovať. Zaujímalo nás tiež, ako vychádza obstaranie daného prístroja v pomere cena / kvalita. Až na poslednom mieste je u týchto detektorov ich dizajn, napriek tomu sa jedná o prístroje v domácnosti viditeľné, preto sme zohľadnili aj ten. Veríme, že informácie pre vás budú nápomocné k tomu, aby ste si vybrali dobre.

Elektrobock LX 738

Typelektrochemický
Maximálny dosah40 m
Napájaniebatérie (9V)
Spôsob signalizácieakusticko-optický signál
Možnosť prepojenia s ďalšími hlásičminie
Testovanie funkčnostiáno
Ochranné krytieIP20
Hlasitosť alarmu85 dB
Prevádzková teplota v ° C0-49
Prevádzková vlhkosť v%15-90

Ďalšia v poradí z recenzovaných modelov je bytový hlásič požiaru Elektrobock LX 738. Rovnako ako predchádzajúce zariadenie je vybavený fotoelektrickým článkom na detekciu dymu. Z toho vyplývajú rovnaké obmedzenia, a teda nemožnosť inštalácie do kuchýň, garáží alebo kúpeľne, kde by ste si s vysokou pravdepodobnosťou spustili falošný poplach.

Citlivosť tohto modelu je vysoká, reaguje aj na minimálne množstvo dymu, ktoré sa dostane do detekčnej komory. Výborne a rýchlo reaguje vo všetkých smeroch. Akonáhle sa k nemu náznak dymu dostane, spustí hlasný alarm (85 dB) a okolie varuje aj optickou signalizáciou.

Oproti predchádzajúcemu modelu pracuje v maximálnom dosahu až 6 metrov, a tak zvládne strážiť väčšiu plochu. Ako veľkú výhodu vidíme tiež možnosť prepojenia s ďalšími detektormi. Vďaka tomu môžete vo svojej domácnosti vytvoriť rozsiahlu sieť, ktorá vás spoľahlivo ochráni. Detektor je bezdrôtový, napájaný batériou o 9 V, preto vás pri inštalácii nečakajú žiadne stavebné práce a prieťahy s káblami. Prístroj je vybavený testovacím tlačítkom, ktorým si postrážite jeho funkčnosť.

Hlásič je naprogramovaný tak, že automaticky vykonáva kontrolu o stave batérie. Ak sa zníži jej kapacita, detektor začne vydávať každých 35 sekúnd zvukový signál, ktorý vás informuje o tom, že je potrebné baterku vymeniť.

Cenovo patrí opäť medzi lacnejšie prístroje. Detektor kúpite už za 8 €, preto pre jeho kúpu nebudete musieť siahať hlboko do peňaženky. Jeho obsluha je jednoduchá, rovnako ako inštalácia. Poteší aj pomerne vysoký stupeň odolnosti (IP42) V balení nájdete podrobný návod, v ktorom sa dočítate aj presné informácie a tipy pre umiestnenie v priestore.

 • nízka cena
 • možnosť prepojenia s ďalšími detektormi
 • jednoduchá inštalácia
 • vysoká citlivosť
 • nemožnosť inštalácie do vlhkých a prašných priestorov
Zistiť cenu

SOLIGHT 1D31

Typopticko-teplotný (kombinovaný)
Maximálny dosah3 m
Napájaniebatérie (3 V)
Spôsob signalizácieakusticko-optický signál
Možnosť prepojenia s ďalšími hlásičmiáno
Testovanie funkčnostiáno
Ochranné krytieIPX2D
Hlasitosť alarmu85 dB
Prevádzková teplota v ° C-10-55
Prevádzková vlhkosť v%25-95

Do našej recenzie sme sa rozhodli začleniť aj jedného zástupcu z radov detektorov oxidu uhoľnatého. Zvolili sme hlásič Solight 1D31, ktorý patrí medzi lacnejšie prístroje, ale je dostatočne citlivý a spoľahlivý.

Jeho odolnosť nie je príliš vysoká (IP20), čo ale nevadí, pretože je určený primárne pre vnútorné použitie. Jedná sa o citlivý požiarny detektor, ktorý je vybavený elektrochemickým senzorom. Ten zvládne zachytiť stopy CO už od minimálnej koncentrácie (30 ppm). V takto malom množstve ho rozpozná do 120 minút, v množstve 300 ppm (častíc na jeden milión) a viac spustí alarm najneskôr do 2 minút. Môžete sa tak na neho naozaj spoľahnúť. Maximálny dosah už je oveľa vyššia ako u predchádzajúcich prístrojov, výrobca deklaruje 40 m.

Keď zariadenie deteguje zvýšenú hodnotu oxidu uhoľnatého, spustí sirénu o hlasitosti až 85 dB. Zaujímavosťou je, že hlasitosť sirény sa mení podľa koncentrácie plynu. Čím vyššie hodnoty prístroj namerá, tým hlasnejšie sa prejavuje.

Aby ste mali prehľad o situácii v stráženom priestore a stavu zariadenia, má zariadenie zabudovanú trojicu LED diód. Každá jednotlivá potom upozorňuje na alarm, stav batérie a závadu. Toto riešenie je jednoduchšie a ľahšie rozpoznateľné, ako jediná LED dióda, ktorú má väčšina modelov. Detektor Solight je ďalej vybavený funkciou selftestu, ktorá zaisťuje priebežné testovanie vzduchu. Nájdete na ňom aj tlačidlo pre test alarmu a jeho vypnutie v prípade, že by sa podarilo spustiť falošný poplach.

Model je určený pre detekciu CO v teplotnom prostredí od 0 ° C do po 49 ° C. Napája sa pomocou batérie o 9 V, ktorá je súčasťou balenia. Zakúpiť ho môžete už za sympatických 15 €.

 • prívetivá cena
 • vysoká citlivosť
 • viacstupňový alarm
 • vysoký dosah
Zistiť cenu

EMOS GS536

Typfotoelektrický
Maximálny dosah3 m
Napájaniebatérie (9V)
Spôsob signalizácieakusticko-optický signál
Možnosť prepojenia s ďalšími hlásičminie
Testovanie funkčnostiáno
Ochranné krytieIP20
Hlasitosť alarmu85 dB
Prevádzková teplota v ° C0-40
Prevádzková vlhkosť v%5-95

Batériový požiarny hlásič EMOS GS536 patrí medzi najlacnejšie modely na trhu. Jeho cena začína už na 6 €. Podľa užívateľských recenzií ale aj s takto nízkou cenovkou nemá problém zachytiť dym a spoľahlivo fungovať.

Model od Emos patrí ku dymovým detektorom, ktoré sú vybavené fotoelektrickým článkom. Jeho maximálny dosah 3 m nie je nejako prevratný, preto ak budete chcieť svoju domácnosť ochrániť od požiaru, odporúčame zaobstarať detektorov viac. Bohužiaľ nie je možné prístroje vzájomne prepojiť.

Čo sa napájanie týka, zariadenie má v sebe zabudovanú batériu o 9 V. Radí sa tak k bezdrôtovým modelom a pri montáži sa nemusíte zaoberať komplikovanou kabelážou. Primontovať ho môžete ako na stenu či strop, tak ho možno nechať voľne stojace. Jeho inštalácia teda nie je nič zložitého. Výrobca deklaruje životnosť 10 rokov, takže vám nejakú dobu určite vydrží. Aby ste sa uistili o tom, že je v poriadku, je dobré kontrolovať jeho funkčnosť pomocou testovacieho tlačidla.

Pretože sa jedná o dymový detektor s fotoelektrickým článkom, odporúča sa ho inštalovať do obytných priestorov, kde nie je nadmiera plynov alebo pary. Vyhnúť by ste sa tak mali kuchyni, kúpeľni alebo garáži. Pri umiestnení do týchto priestorov vám hrozí spustenie falošného poplachu. A že to tento hlásič zvládne pekne nahlas! Aj za tak nízku cenu spustí sirénu o 85 dB, spojenú s blikaním diódy. Blikajúca dióda inak signalizuje aj fakt, že je detektor v prevádzke. Pokiaľ ho budete umiestňovať do spálne, myslite na to a nainštalujte ho tak, aby vás pri spaní nerušil.

Zariadenie je schopné spoľahlivo fungovať v teplote 0-40 ° C. Preto je odporúčané pre inštaláciu do vnútorných priestorov, ktoré sú pravidelne vykurované. Ak hľadáte hlásič do priemyselných budov či skladov, siahnite po inom. V takýchto priestoroch hlavne v zimných mesiacoch môže teplota klesnúť, a tak by detektor nemusel fungovať. Všetky podrobné informácie sa samozrejme dozviete v návode, ktorý je súčasťou balenia.

Vzhľadom k nízkej cene nemožno očakávať od tohto prístroja zázraky, ale napriek tomu zastávame názor, že patrí k skvelej voľbe pre každého, kto nechce príliš investovať a hľadá prístroj, ktorý bude spoľahlivý.

 • nízka cena
 • spoľahlivosť
 • dlhá životnosť
 • malý dosah
 • nevhodný do miestností s výskytom pary a plynov
Zistiť cenu

HONEYWELL XS100T

Typfotoelektrický
Maximálny dosah6 m
Napájaniebatérie (9V)
Spôsob signalizácieakusticko-optický signál
Možnosť prepojenia s ďalšími hlásičmiáno
Testovanie funkčnostiáno
Ochranné krytieIP42
Hlasitosť alarmu85 dB
Prevádzková teplota v ° C4-38
Prevádzková vlhkosť v%výrobca neuvádza

Požiarny hlásič a detektor dymu Honeywell XS100Tpatrí k zástupcom kombinovaných detektorov. Jedná sa o opticko-teplotný detektor, ktorý reaguje tak na dym, tak na zvýšenú teplotu. Akonáhle vzduch dosiahne hodnotu viac ako 58 ° C, spustí sa alarm. Vďaka tomu je oveľa spoľahlivejšie, rýchlejšie a zvládne detekovať väčšiu škálu požiarov. To patrí bezpochyby medzi jeho hlavnú výhodu.

Ďalšou skvelou vlastnosťou tohto prístroja je možnosť prepojenia s ďalšími detektormi rovnakej značky a vytvorenie spoľahlivej a bezpečnej siete. Firma Honeywell ponúka ďalej k prepojeniu klasický požiarny hlásič a detektor dymu (vrátane CO). Celkom ich k sebe môžete pripojiť až 32.

Prístroj je schopný pracovať v širokom teplotnom rozpätí, už od -10 ° C do po 55 ° C. Využiť ho tak môžete aj v budovách či priestoroch, ktoré sa pravidelne nevykurujú alebo sa v nich vyskytuje vyššia teplota vzduchu (haly a priemyselné budovy). Na druhú stranu sa bohužiaľ pýši menším dosahom (3 m), preto počítajte s tým, že bude potrebné umiestniť ich do väčšieho priestoru viac.

Zariadenie je vybavené LED diódou, ktorá signalizuje jeho stav. Ak svieti na zeleno, značí to, že je detektor funkčný a v prevádzke. Keď sa rozsvieti žlto, máte čo robiť s poruchou. Akonáhle ale začne blikať červeno, a to po celom obvode detektora, znamená to ohrozenie a alarm. K tomu samozrejme spustí aj zvukový signál o hlasitosti 85 dB.

Detektor tiež disponuje funkciou autotestovanie, ktorá každých 10 sekúnd vykonáva náhodné testovanie. Pre váš väčší pokoj sa odporúča raz za mesiac vykonať dôkladnejšie testovanie, a to pomocou testovacieho tlačidla, ktorým si overíte ako funkčnosť diódy, tak zvukového signálu. Prístroj je bezdrôtový a ľahko sa inštaluje. Vnútri je umiestnená lítiová batéria s dlhou životnosťou.

Keďže sa jedná o kombinovaný hlásič s množstvom funkcií a možností pripojenia k ďalším zariadeniam, jeho cena už je vyššia (okolo 40 €). Istotou je vám však kvalitný detektor od preverené značky.

 • možnosť prepojenia s ďalšími prístrojmi
 • vysoké teplotné rozpätie
 • kombinácia filtrov
 • overená značka
 • vhodný aj do karavanov
 • vyššia cena
 • menšie dosah
Zistiť cenu

Jablotron SD-283ST

Typfotoelektrický
Maximálny dosah6 m
Napájaniebatérie (9V)
Spôsob signalizácieakusticko-optický signál
Možnosť prepojenia s ďalšími hlásičmiáno
Testovanie funkčnostiáno
Ochranné krytieIP42
Hlasitosť alarmu85 dB
Prevádzková teplota v ° C4-38
Prevádzková vlhkosť v%výrobca neuvádza

Posledným recenzovaným hlásičom je model Jablotron SD-283ST. Jedná sa o zariadenie vyrobené českou firmou s dlhoročnou tradíciou, ktorá je zárukou spoľahlivosti a kvality. Ak teda neveríte lacným detektorom a výrobkom z Číny, iste vás tento bezpečnostný pomocník zaujme. Jedná sa o jeden z naj požiarnych hlásičov, ktoré môžete zohnať.

Pre detekciu požiaru využíva kombináciu teplotného a dymového čidla, čím výrazne zvyšuje svoju funkčnosť. Hodí sa najmä pre situácie, kedy vznikne požiar s malým množstvom dymu, ale s vysokou teplotou.

Ako jediný zástupca z radu recenzovaných výrobkov ponúka dvojaký spôsob napájania. Môžete ho pripojiť do siete, alebo možno využiť napájanie pomocou 3 ks 1,5V batérií. Túto vlastnosť oceníte hlavne v okamihu, keď vypadne prúd. Zariadenie automaticky prejde na napájanie z vlastného zdroja. Detektor sám priebežne kontroluje stav batérií, ak sa zníži ich kapacita, budete upozornení. Ako u iných prístrojov, aj tu sa odporúča raz za mesiac vykonať testovanie, či je zariadenie funkčné. To urobíte pritlačením detektora k stene.

Model od Jablotronu pracuje v širokom teplotnom rozpätí -10 ° C až 70 ° C, nemusíte sa tak báť ani umiestnenia do karavanu alebo miestnosti, kde sa priebežne nekúri. Primárne však nie je určený pre inštaláciu do priemyselných budov. Jeho montáž je jednoduchá a zvládnete ju bez problémov.

V balení nájdete podrobný návod, ktorý vám pomôže so správnym umiestnením prístroja do obývacích priestorov a dobre vysvetlí konkrétne fungovanie a signalizáciu. Pre všetky jeho vlastnosti a kvalitu je tento požiarny hlásič jednoznačným víťazom testu.

 • kvalitný český výrobca
 • napájanie zo siete aj pomocou batérií
 • teplotné aj optické čidlo
 • vyššia cena
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Prečo si požiarny hlásič zaobstarať

Zabezpečiť svoj domov by mala byť jedna z hlavných priorít každého z nás. Napriek tomu ale veľa ľudí na tento fakt zabúda. Medzi dôležité spôsoby, ako ochrániť dom alebo byt patrí aj požiarne hlásiče. Keď vám doma začne horieť, ide o sekundy, ktoré rozhodujú, či sa z príhody časom stane vtipná historka alebo skončíte bez strechy nad hlavou. A práve hlásič požiaru a dymu dokáže na oheň upozorniť ihneď, čím výrazne znižuje druhú spomínanú možnosť. Samozrejme nepočítajte s tým, že by zariadenie zvládlo požiaru zabrániť, napriek tomu hrá pri výsledných škodách obrovskú úlohu. A pritom nejde ani o príliš drahú záležitosť. Lacnejšie modely zoženiete už za pár stoviek.

Požiarny hlásič je tak dôležitým zariadením, že je dokonca zákonnou povinnosťou vybaviť si ním domov. A to sa netýka len rodinných domov alebo bytov, ale aj priemyselných budov. Najväčšie riziko požiaru hrozí v noci, keď ľudia spia a nezaznamenajú oheň ani dym. Navyše unikajúci plyn ľudský spánok prehlbuje. Keď by sa požiar v dome objavil, hlásič okamžite spustí alarm, ktorý vás zobudí. Niektoré sú schopné tiež odoslať hlásenie do telefónu, ak doma nie ste.

V dnešnom článku sa budeme detektorom venovať podrobne. Povieme si, aké sú rozdiely medzi rôznymi typmi, ako tieto zariadenia fungujú a na čo si pred nákupom dávať pozor. Čakajú na vás i recenzie pätice obľúbených požiarnych hlásičov, ktoré vám môžu poslúžiť ako dobré tipy. Veríme, že vám náš nákupný poradca uľahčí výber, a vy tak budete doma v bezpečí. Ak ešte váhate nad zaobstaraním požiarneho alarmu, myslite na to, že aj ten najlacnejší prístroj dokáže zachrániť nielen váš hmotný majetok, ale aj ľudský život. Preto sa jeho kúpa naozaj oplatí.

späť na začiatok ↑

Typy požiarnych hlásičov

Než sa pustíte do nákupu vášho bezpečnostného prístroja, určite sa bude hodiť poznať rozdiely medzi rôznymi typmi. Delenie máme rôzne. Podľa spôsobu ohlásenia požiaru, podľa toho, ako nehodu detekujú i podľa možnosti pripojenia. Postupne si táto delenie preberieme, aby ste získali potrebné informácie a uľahčili si nákup.

Delenie podľa ohlásenia požiaru

Na výber máme z dvoch možností, akým spôsobom zariadenie vyvoláva impulz k poplachu. To je prvá vec, ktorú si pred zaobstaraním bezpečnostného pomocníka musíte ujasniť. Existujú zariadenia, ktoré je potrebné spustiť ručne, alebo prístroje fungujúce automaticky, tie, ktoré samy rozpoznajú vznik požiaru.

 • Manuálny hlásič požiaru – Tento druh sa využíva hlavne vo verejných priestoroch, nie domácnostiach. Pravdepodobne ste sa na chodbách verejných budov už stretli s červenou krabičkou, v ktorej sa za ochranným sklom nachádza čierne tlačidlo. To je potreba stlačiť, ak by začalo horieť. Tlačidlový požiarny detektor tak spustí poplachový alarm a upozorní všetky v budove na požiar. Tlačidlo je ale potrebné stlačiť manuálne, to znamená, že u požiaru musíte byť. Ak by nehoda vznikla napríklad v noci a nenašiel by sa nikto, kto by na mieste zdržiaval, alarm by sa nespustil. Práve preto sa využíva u komerčných budov, ktoré bývajú strážené, a nie v domácnostiach. Tieto typy sú konštrukcií uspôsobené tak, aby nemohlo dôjsť k náhodnému stlačeniu tlačidla. Ak je takýchto alarmov v budove viac, je možné zistiť, z ktorého hlásiče bola siréna spustená.
 • Automatický hlásič požiaru – Druhý typ sa využíva oveľa viac, a práve tomuto sa budeme v dnešnom radcovi venovať. Na požiar upozorní automaticky, bez toho aby ste museli čokoľvek stláčať. Detekcia prebieha vďaka inteligentnému dymovému či tepelnému snímaču, ktorým sú tieto prístroje vybavené. Niekedy sa môžete stretnúť aj s multi senzorovým čidlom, ktoré zvyšuje šancu požiar včas odhaliť.

Delenie podľa spôsobu detekcie

Samočinné hlásiče požiaru môžeme ďalej deliť podľa spôsobu, akým oheň v miestnosti detekujú. Teda podľa daného čidla, ktoré sa vo vnútri nachádza. Pri výbere je potom potrebné dbať aj na to, do akého priestoru prístroj inštalujeme. Nie každý z nich je vhodný do každej miestnosti.

Opticko-dymový (fotoelektrický) požiarny hlásič

Asi najbežnejší typ je zariadenie, ktoré detekuje požiar vďaka dyme. Opticko-dymový požiarny hlásič preto, že vie detekovať zmenu pohybu a odrazivosti častíc vzduchu, keď začne horieť. Optický prístroj má v sebe zabudovanú špeciálnu komoru, do ktorej sa vysiela svetelný lúč. V prípade, že do komory prenikne dym, lúč sa odrazí na prijímač a spustí poplašný signál. Pri čítaní článkov a vyberanie vhodného prístroja môžete naraziť aj na pojem detektor dymu. Dymový detektor sa odporúča aj preto, že štatisticky najviac ľudí zomiera práve následkom vdýchnutia toxických látok vo vzduchu, než uhorením.

Opticko-dymový požiarny hlásič patrí k tým lacnejším. Jeho nákup vás vyjde len na pár euro. Umiestňuje sa hlavne do spální, obývacích izieb alebo chodieb, kde by mohol mať dym fatálne následky, pretože sú v blízkosti ľudia. Dôležité je vedieť, že tieto prístroje nie sú extra citlivé. Na druhú stranu ale vďaka ich menej senzitívnym čidlám vzniká málo falošných poplachov. A kam by ste ho umiestňovať nemali? Určite sa vyhnite kúpeľniam alebo dielňam, ktoré sú vlhké a prašné. Tu by nemusel dym správne detekovať.

Teplotný požiarny hlásič

Ako už napovedá názov, tieto zariadenia sú vybavené teplotným snímačom. To sníma vzrastajúcou teplotu. Akonáhle dôjde k prekročeniu určitej hodnoty, hlásič sa aktivuje a spustí alarm. Oproti predchádzajúcemu typu je teplotný detektor pomalší a trvá mu dlhšie, než na požiar príde. Patrí ale k najspoľahlivejším typom.

Teplotný hlásiče môžeme rozdeliť na dva druhy:

 • Termomaximálny typ – Rozozná zmenu teploty v danom priestore. Akonáhle začne byť horúco, viac než je normálny stav, spustí alarm. Využíva sa tam, kde aj pri bežnej prevádzke vo vzduchu nájdeme častice dymu alebo aerosóly, teda napríklad v kuchyni.
 • Termodiferenciálny typ – Na rozdiel od termomaximálneho rozpoznáva, ako rýchlo k nárastu teploty došlo. Ak sa teplota v priestore za určený čas zdvihne, nastane poplach.

Ionizačný požiarny hlásič

Tento typ dokáže detekovať nielen dym, ktorý pri požiari vzniká, ale zvláda zachytiť aj zápach. Patrí medzi citlivejšie zariadení, ktoré navyše zvláda fungovať aj v prašnom prostredí. Nemusíte sa teda báť umiestnenia do dielne alebo chodby. Logicky je potreba vyvarovať sa miestam, kde sa vyskytujú výrazné pachy, typicky kuchyne alebo garáže.

Funguje tak, že snímač zaznamená pokles vodivosti vzduchu (menšie množstvo ionizovaných častíc) v meracej komore. Zariadenie tak vie zaznamenať viditeľný aj neviditeľný dym. Nevýhodu však má taky, a tou je prítomnosť rádioaktívneho materiálu. Preto sa bohužiaľ zložito likviduje a býva tak novo nahradzovaný optickými typy.

Ostatné hlásiče

Posledné tri typy nie sú ani tak požiarne hlásiče, ako detektory plynov. Môžete na ne ale pri vyberaní toho vášho naraziť.

 1. Hlásič oxidu uhoľnatého – Upozorní na prítomnosť oxidu uhoľnatého (CO), ktorý je jedovatý. Ten sa uvoľňuje pri nedokonalého spaľovania v plynových kotloch alebo karmách. Plyn je bez chuti, zápachu a farby, preto ho ťažko registrujete. Rýchlo sa viaže na hemoglobín v krvi a zamedzuje dopravu kyslíka do dôležitých vnútorných orgánov. Najnebezpečnejšie je pre malé deti, tehotné ženy alebo osoby s ochorením srdca. Pokiaľ si zaobstaráte detektor CO, môžete predísť veľkému nešťastiu.
 2. Plynový požiarny hlásič – Rozoznáva situácie, kedy v miestnosti uniká horľavý plyn. Využijete ho teda v priestoroch s plynovým kúrením alebo propanbutanovým sporákom. Detekcia unikajúceho plynu býva rôzna, od optického rozpoznanie zmeny vlnenie plynu cez chemickú reakciu až po prístroje, ktoré nasávajú vzduch bez prestania.
 3. Kombinované hlásiče – Výrobcovia sa veľakrát nespoliehajú iba na jeden spôsob detekcie, ale stretnúť sa môžete aj s rôznymi kombináciami. Multisenzorové hlásiče väčšinou v snímači kombinujú detekcii teploty a dymu. Výnimkou nie je ani prídavný detektor oxidu uhoľnatého. Prístroj dokáže vyhodnotiť situáciu podľa viacero signálov, preto patrí tento typ medzi najspoľahlivejšie. Býva odolný voči planým poplachom a zároveň dostatočne citlivý. Čidlá v hlásičoch mávajú dva typy senzorov: Senzor plameňa – rozpoznáva plameň na základe ultrafialového alebo infračerveného žiarenia. Funguje podobne ako kamera, ktorá sleduje určitú oblasť. Lineárny senzor – rozpozná, keď aerosóly horenia zoslabí intenzitu infračerveného lúča. Zvláda pokryť veľký priestor.
späť na začiatok ↑

Spôsob pripojenia

Predpokladáme, že väčšina z vás sa rozhodne pre kúpu automatického požiarneho hlásiča. Rovnako ako u ostatných elektronických zariadení tak k nemu bude potrebné nejakým spôsobom pripojiť zdroj energie. Na výber máte z troch možných variantov:

1. Miestny požiarny hlásič

Typ požiarneho detektora, ktorý funguje na batérie. Výhodou týchto modelov býva nízka obstarávacia cena, však berte na vedomie, že ďalšie náklady zhltne nákup batérií. Mínusom je aj nutná kontrola, či sú batérie stále nabité a netreba ich vymieňať. Tieto autonómne hlásiče požiaru fungujú samostatne a nie je možné prepojiť ich vzájomne medzi sebou. Naopak potešia funkcií aj v prípade, že dôjde k výpadku elektrickej energie. Keďže nie sú na elektrickej sieti závislé, dokážu upozorniť na požiar aj v tomto prípade.

2. Drôtový požiarny hlásič

K prívodu energie dochádza pomocou drôtového kábla. Väčšinou sú tieto typy tiež vzájomne prepojené a výnimkou nebýva ani napojenie na centrálny zabezpečovací systém, ktorý dokáže na požiar upozorniť pomocou SMS alebo cez špeciálne aplikácie vo vašom mobile. Jeho najväčšou nevýhodou sú montážne práce, ktoré je nutné vykonať. Nepoteší ani vyššia cena. Za to ale získate prístroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť a ktorý nie je závislý na vybíjajúce sa batériách.

3. Bezdrôtový požiarny hlásič

Miesto elektrických káblov prebieha napájanie takéhoto prístroja pomocou akumulátora. Často sa jedná o inteligentné zariadení než autonómný typ, pretože dokáže v prípade požiaru informovať odoslaním SMS správy či pomocou mobilnej aplikácie. Takúto funkcií oplývajú požiarne hlásiče s vysielačom. K telefónu hlásič spravidla pripojíte pomocou Bluetooth alebo Wi-Fi.

Výhodou je fakt, že pri jeho inštalácii nemusíte vykonávať žiadne zložité stavebné práce, stačí ho buďto prilepiť alebo priskrutkovať k stene. Rovnako ako u prvého typu ale musíte dbať na výmenu batérií.

späť na začiatok ↑

Dôležité parametre a vlastnosti

S výberom požiarneho hlásiča sa spája dôležité vlastnosti, ktorým sa oplatí rozumieť. Patrí k nim najmä tieto:

Maximálny dosah

Pri tejto veličiny obvykle platí, že s cenou prístroja rastie aj dosah, v rámci ktorého zariadenie zvládne teplo alebo dym rozpoznať. Lacnejšie modely mávajú dosah do 10 m. Ak si ale ste ochotní zaplatiť, môžete získať detektor s dosahom až 300 m – väčšinou ale bývajú v sade po viac kusoch.

Smerová závislosť

Pod týmto odborným názvom sa skrýva vlastnosť, pri ktorej hlásič spustí alarm rovnako rýchlo bez ohľadu na to, z akej strany sa k nemu dostane dym. Týka sa autonómnych detektorov a je kľúčová z hľadiska rýchlosti odhalenia požiaru. Testuje sa v laboratóriách v dymovom tuneli, kde k detektorom postupne prichádza dym zo všetkých možných strán. Než si teda kúpite svoj vlastný hlásič, zaujímajte sa o to, ako vyvinutú túto vlastnosť má. Býva ovplyvnená celkovou konštrukciou prístroja a umiestnením meracej komory, do ktorej sa musí dostať dym.

Citlivosť

Potom tu máme požiarnú citlivosť, ktorá poukazuje na to, aké široké spektrum druhov dymu je schopný detektor rozoznať. V domácnostiach sa totiž nachádza množstvo horľavých materiálov, ktoré sa pri požiari správajú inak. Niektoré tlejú (bavlna, drevo), iné horí extrémne rýchlo (papier, plast či horľavá kvapalina). Zamerajte sa teda na to, aby váš hlásič mal spektrum čo najširší.

Možnosť vzájomného prepojenia

Skvelá vlastnosť, ktorá dokáže veľa zachrániť. Ak napríklad začne horieť v noci v garáži, ktorá je umiestnená pomerne ďaleko od obytnej časti, nemusí detektor obyvateľov domu vzbudiť. A než by sa aktivoval hlásič umiestnený blízko spálne, kde obyvatelia spia, mohlo by byť už neskoro. Keď sa ale detektory prepojí, spustí poplach všetky naraz, hoci dym zaznamená len jediný z nich. Túto vlastnosť oceníte nielen v domácnosti, ale hlavne vo väčších objektoch.

Kedysi sa hlásiče len prepojili pomocou káblov, čo je pomerne komplikované a nevzhľadné riešenie. Dnes už ale môžeme využiť bezdrôtové siete, ktorá funguje rovnako dobre a je estetická a jednoduchá na uvedenie do prevádzky.

Hlasitosť sirény

Dôležitý parameter, ktorý nás upozorní na prebiehajúce požiar. Samozrejme platí, že čím hlasnejší alarm je, tým ďalej sa môžeme od zariadenia nachádzať. Prevažná väčšina zariadení na trhu ale disponuje rovnakou hlasitosťou, a to 85 dB.

Odolnosť

Pretože tieto zariadenia musí perfektne fungovať v rôznych podmienkach, bývajú vybavené ochranným krytím. To sa určuje a porovnáva za pomoci štandardizovanej certifikácie kódov IPXX, podľa ktorej presne spoznáte, ako odolný hlásič je. Môžete sa tak stretnúť s označením napr. IP20, IP31 a pod.

Prvé číslo znamená odolnosť voči vniknutiu cudzieho predmetu alebo prachu, druhé potom odolnosť voči vode. Čím vyššie číslo je, s tým vyššou odolnosťou môžete počítať.

Stupeň krytiaOdolnosť proti prieniku prachuOdolnosť proti prieniku vody
IP00žiadnažiadna
IP11proti prieniku veľkých predmetovproti kvapkajúcej vode
IP22proti prieniku malých predmetovproti kvapkajúcej vode
IP33proti prieniku drobných predmetovproti vodnej triešti, slabšiemu dažďu
IP44proti vniknutiu veľmi drobných predmetovproti striekajúcej vode, silnému dažďu
IP55čiastočne chránené proti prachuproti striekajúcej vode zo všetkých uhlov
IP66úplne chránené proti prachuproti krátkodobému namočení
IP67úplne chránené proti prachuproti ponoreniu do 1 metra vody na 30 minút
IP68úplne chránené proti prachuproti ponoreniu vody za podmienok určených výrobcom
IP69úplne chránené proti prachuproti tlakovej vode

Prevádzková teplota a vlhkosť vzduchu

Ako už sme si povedali pri zozname všetkých možných typov detektorov, odlišujeme hlásiče vhodné do rôznych prostredí. Niektoré majú problémy fungovať v prašnom prostredí, iné vo vlhkom a tak ďalej. S rozhodovaním pri kúpe nám pomáhajú údaje o prevádzkovej teplote a vlhkosti.

Spravidla sa stretávame s hlásičmi, ktoré fungujú v teplote od 0 do 40 stupňov Celzia a vlhkosti vzduchu medzi 10-90%.

späť na začiatok ↑

Funkcie a príslušenstvo

Dôležité je hlavne to, aby bol protipožiarne požiarny hlásič spoľahlivý a dokázal pracovať samostatne. Potom má ale veľa ďalších funkcií, ktoré prinesú pohodlnejšie užívanie. Tieto sú najčastejšie:

LCD displej

Aj keď tento doplnok nie je nevyhnutne potrebný, občas sa hodí. Zobrazuje napríklad stav batérie, hodiny alebo výpis nameraných hodnôt. Býva podsvietený, aby sa ľahko čítal aj v noci.

Signalizácia poruchy a stav batérie

Pokiaľ si zaobstaráte bezpečnostného pomocníka autonómneho či bezdrôtového typu táto funkcia vás upozorní na nízky stav batérie, ktorú treba vymeniť. Informáciu dostanete buď prostredníctvom zvukového signálu, pomocou LCD displeja alebo svetelné diódy. Práve dióda sa často využíva pre upozornenie na poruchu zariadenia. Test stavu batérie môžete vykonať stlačením príslušného tlačidla na hlásičmi. Skúšať by ste ich mali aspoň raz mesačne. Podľa normy STN EN 14604 musí batérie v takomto zariadení vydržať minimálne jeden rok bez výmeny.

Dobrá rada: Niektoré hlásiče deklarujú výdrž batérie aj 10 rokov. Väčšinou sú to ale prístroje, ktoré neumožňujú výmenu baterky, akonáhle sa teda vybije, je nutné vymeniť hlásič kompletne. A to už nevyznieva tak pozitívne.

Samoskúška

Novšie modely disponujú funkciou autotest, kedy zhruba každé dve minúty vykonávajú kontrolu stavu stráženého priestoru.

Prepojenie s telefónom

Najmodernejšie požiarne hlásiče môžete prepojiť s mobilom. Máte tak istotu, že sa o prípadnom požiari dozviete aj v okamihu, keď nebudete doma.

Dočasné vypnutie alarmu

V situáciách, kedy zabudnete v rúre koláč alebo niečo pripálite na platni a vytvoríte doma dym tak hutný, že spustíte poplachový signál, táto užitočná funkcia zastaví falošný poplach. Väčšinou to býva na dobu 10 minút, počas ktorej môžete dym vyvetrať. Vypnúť hlásič dočasne môžete aj predtým, než sa siréna spustí.

Pamäť

Niektoré hlásiče vie spätne zobraziť už spustené poplachy, a to spoločne s patričnými informáciami.

Kamera

Niektoré lepšie požiarne hlásiče disponujú kamerou, ktorá sleduje záujmovú oblasť.

späť na začiatok ↑

Uchovajte si návod na použitie

Viac ako u akýchkoľvek iných prístrojov je práve u hlásiča skutočne nutné preštudovať si podrobne návod. Inak sa môže stať, že niečo zanedbáte a výsledky potom môžu byť tragické. Naviac je každý požiarny detektor dymu iný a funguje na inom princípe, preto si naozaj leták pozorne prečítajte.

V návode nájdete hromadu užitočných informácií. Často ponúka schéma znázorňujúca vhodné umiestnenie hlásičov podľa rôznych druhov objektov. Inak tomu totiž bude v priemyselnej budove, inak v panelovom byte i rodinnom dome. Dočítať by ste sa tiež mali presné kroky, ako postupovať pri inštalácii na stenu alebo strop. Chýbať by nemali ani informácie o prevencii požiaru alebo pokyny v prípade, že požiar prepukne.

Ako správne rozmiestniť hlásiče

Keď už ste si rozmysleli, aký hlásič si kúpite, budete musieť pouvažovať, kam ho umiestnite. Zároveň budete musieť riešiť, či vám postačí zariadenie jedno, alebo ich zaobstaráte viac. V ideálnej situácii by mala mať každá izba v rodinnom dome alebo v byte svoj vlastný detektor (mimo kúpeľňu). Tie by sa mali navyše prepojiť a vytvoriť ideálne spoločnú sieť. Predpokladáme ale, že väčšina z vás zvolí menší počet detektorov. Kam ich umiestniť?

Odporúčame namontovať jeden hlásič do centrálnej časti obytného priestoru, napríklad do chodby alebo haly. Ak má váš byt či dom viac poschodí, určite zvážte umiestnenie jedného detektora dymu do každého poschodia. Čo sa týka polohy v danej miestnosti, je vhodné situovať detektor doprostred miestnosti, maximálne 6 metrov nad zemou a ak je to možné, ideálne aspon 60 centimetrov od steny.

Dobrá rada: Ak kupujete detektor úniku plynu, oplatí sa zistiť, akú hustotu má plyn, ktorý vás potenciálne môže ohroziť. Od toho sa totiž odvíja správne umiestnenie. Hlásiče ľahkých plynov je dobré situovať blízko k stropu, pre ťažké potom skôr k podlahe.

Zvážte umiestnenie hlásiče do spálne. Práve tu sa totiž nachádzate v najväčšom nebezpečenstve. V spánku veľmi ťažko zaregistrujete požiar, a navyše sú práve spiaci ľudia najviac ohrození toxickými plynmi, ktoré pri horení vznikajú.

Rozmiestnenie podľa typu hlásiča:

 • Dymový detektor – Čiže optický, fotoelektrický, sa odporúča umiestniť do miestností v domácnosti s teplotou vzduchu medzi 4 až 38 ° C. Vyvarujte sa umiestnenia do kuchyne, na pôdu alebo do garáže, kde je vyššia koncentrácia prachu a výparov. Je tu väčšia šanca na spustenie falošných poplachov.
 • Teplotný hlásič – Oproti dymovým hlásičom je tento typ oveľa viac odolný voči falošným poplachom, ktoré bývajú vyvolané prachom a výparmi. Fungujú na princípe zaznamenanie zmeny teploty s pomocou termistorového senzora. Hodí sa na pôdu, do garáže i kuchyne.
 • Hlásič oxidu uhoľnatého – Detektor oxidu uhoľnatého odporúčame zaobstarať každému, kto doma má plynový kotol, práve tam totiž vzniká vysoké riziko otravy. Ďalej je ideálne umiestniť ho do každej miestnosti s potencionálnym nebezpečenstvom úniku CO – teda tam, kde je sporák, kotol, krb, kachle, ohrievač vody alebo spaľovací motor. Nainštalujte ho ideálne do kuchyne, obývačky alebo spálne a detskej izby.

Testovanie požiarneho hlásiča

Aby ste sa mohli na hlásič plne spoľahnúť, je potrebné byť si istý, že funguje. Len tak sa vyhnete nepríjemnému prekvapeniu v podobe jeho zlyhanie pri naozajstnom požiaru. Určite sa teda oplatí jeho pravidelná kontrola. Každý hlásič funguje trochu inak, preto si určite najprv preštudujte návod od výrobcu. Ku kontrole hlásiča nepotrebujete žiadnu špeciálne vyškolenou osobu, ako je tomu v prípade hasiacich prístrojov, kontrolu u detektorov vykonávate sami.

Spôsoby, ktorými možno vykonať test nezávadnosti požiarneho hlásiča sú rôzne. Najčastejšie tieto:

 • Testovacie tlačidlo – slúži na kontrolu hlasitosti sirény. Spustí alarm kontrolne.
 • Testovacie sprej – prípravok s podobnými aerosóly, ktoré vznikajú pri horení. Treba našplíchat ho do predpísanej vzdialenosti od zariadenia a počkať. Ak ani na niekoľko pokusov nebude hlásič reagovať, treba prístroj vymeniť.

Dobrá rada: Ak nemáte k dispozícii testovacie sprej, môžete ho nahradiť cigaretou. Buďto ju pridržte u zariadení, alebo priamo vyfúknite dym. Do 10 sekúnd by mala prísť reakcia.

Ak samotestovanie neveríte, môžete si zariadiť revíziu požiarneho hlásiča od odborníka. Cena kontroly požiarneho detektora nie je nijako vysoká.

Čo robiť pri požiari?

Keby ste sa stali svedkom požiaru, prvé, čo nutne musíte urobiť je zachovať si chladnú hlavu. Skúste nepanikáriť a radšej sa držte týchto rád.

Pokiaľ je oheň malý, môžete sa ho pokúsiť uhasiť sami. Spravidla sa oheň hasí vodou, ale sú prípady, keď je to extrémne nebezpečné a je potrebné postup premyslieť. To sa týka hlavne požiaru elektriny alebo nebezpečných látok, ale aj bežných komodít, ktoré doma používate, napr .:

 • Olej na vyprážanie nehaste vodou! Vznikol by stĺpec ohňa, od ktorého by ľahko chytili ďalšie veci. Tuk uduste – napríklad pokrievkou alebo mokrou textílií.
 • Ak horí vykurovací olej alebo benzín, taktiež ho uduste.
 • V prípade, že začne horieť elektrika, vždy najprv vypnite prúd a potom začnite hasiť vodou. Alebo môžete použiť špeciálne hasiaci prístroj.

Pokiaľ dôjde na klasický požiar, postupujte podľa týchto zásad:

 • Okamžite volajte linku 150 alebo 112 a ohláste, že horí.
 • Upozornite na požiar všetky v okolí, najbežnejšie krikom „horí“.
 • Skontrolujte, či sa v blízkosti požiaru nenachádzajú ďalší ľudia. Ak im nie ste schopní pomôcť, zapamätajte si, kde sa nachádzajú, alebo dané miesto označte. Akonáhle prídu požiarnici, ohláste im informácie.
 • Skvelé bude, ak sa vám podarí obmedziť šírenie ohňa. Vypnite elektrinu, pozavírejte dvere a pokúste sa odstrániť horľavé materiály. Ak je požiar menší, môžete ho skúsiť uhasiť sami.
 • Opustite priestor tak, ako vám hovorí evakuačné poriadok. Ak je budova poschodová, využite schodisko. Nikdy nejazdite výťahom! Teda, myslite na osobnú bezpečnosť – zakryte si ústa a nos vlhkou látkou, namočte si oblečenie (ak máte čas!). Vezmite so sebou len to najnutnejšie, ako sú osobné doklady, lieky alebo peniaze.
 • Akonáhle sa na miesto dostaví hasiči, dbajte ich pokynov.
späť na začiatok ↑

Cena

Hlásič požiaru je bezpečnostné zariadenie, ktoré môžete kúpiť za veľmi rôznorodú cenu. Tá sa odvíja podľa typu aj podľa toho, koľkým rôznymi funkciami disponuje. Aby ste mali istotu kvalitného produktu, je určite dobré poobzerať sa po osvedčených značkách typu Honeywell, Emos, Konig alebo Solight.

Lacné požiarne hlásiče

Najlacnejšie prístroje môžete kúpiť už do 10 €. Nepočítajte samozrejme s žiadnymi špeciálnymi technológiami. Očakávajte detektory dymu s dosahom zhruba do 3 metrov. Obvykle k detekcii využívajú fotoelektrický senzor.

Kvalitné požiarne hlásiče

V cenovej kategórii okolo 40 € získate prístroj, ktorý disponuje signalizačnými diódami alebo menším podsvieteným displejom. Ďalej pravdepodobne nebude chýbať tlačidlo pre testovanie a pamäťová funkcia. Snímač očakávajte elektrochemický.

Špičkové výrobky

Najlepšie požiarne hlásiče môžete kúpiť aj za 100 €. Väčšinou už sa jedná o multifunkčné zariadenia, ktoré fungujú na princípe rádiových vĺn. Zvládnu operovať v bohatom rozsahu teplôt a tiež je možné napájať je niekoľkými spôsobmi – káblom i batérií.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď