Ako vybrať domáce kino

Zvažujete, že by ste svoj televízor alebo projektor obohatili o domáce kino, ale neviete, aké vybrať? Spísali sme pre vás podrobný článok, v ktorom sa dozviete, aké kino sa hodí do priemerného obývačky, v čom spočíva rozdiel medzi bežným priestorovým zvukom a Dolby Atmos, ako spoznáte kvalitné reproduktory i finty, ktoré na vás čakajú od výrobcov, napríklad čo sa týka výkonu celej sústavy. Pridali sme aj recenzie na obľúbené produkty a tipy, ako správne umiestniť reproduktory v priestore. Poďte s nami preskúmať dôležité parametre a vybrať si také domáce kino, ktoré vám poskytne ten najlepší zvukový zážitok.

Recenzie domácich kín

Užiť si doma film ako v kine. V dnešnej dobe nič nemožné. V širokej ponuke domácich kín sa ale môžete ľahko stratiť. Preto sme pre vás pripravili obsiahleho sprievodcu a tiež 5 recenzií, ktoré vám pomôžu vo výbere toho najlepšieho domáceho kina presne podľa vášho gusta.

Pretože môžete zohnať zariadení v širokej cenovej relácii, vybrali sme rôzne zástupca naprieč týmito kategóriami. To vám pomôže zorientovať sa v problematike rôznych funkcií a využívaných technológií, ktoré k danej cenovej relácii patrí. Než si ale svoje kino vyberiete, určite myslite na to, že je dôležitá aj kvalita vášho televízora alebo projektora.

Sony BDV-E2100

Počet reproduktorov5.1
Wi-Fiáno
NFCáno
Bluetootháno
Výkon1000 W
Dolby/DTSáno
DVDáno
Blu-rayáno
3D readyáno
FM tuneráno
4Knie
Hmotnosť8,9 kg

Momentálne číslo jedna na trhu patria domácemu kinu s DVD 5.1 Sony BDV-E2100. Pokiaľ chcete zariadenie od osvedčeného výrobcu, ktoré vás nebude stáť veľa financií, určite vám môžeme odporučiť tento model.

Ide o systém 5.1, počítať teda môžete so subwooferom, dvoma prednými a dvoma zadnými reproduktormi. Pre lacnejšie cenu sa musíte rozlúčiť so stĺpovými repro, v balení nájdete repráky regálové, ktoré sú menšie veľkosti, ale aj tak výrobca deklaruje výkon 1 000 W. Podľa užívateľských recenzií tento výkon nezodpovedá realite, hoci repro stačí pre ozvučenie klasické obývačky. Pripojíte je pomocou káblov, ktoré sú však dosť krátke, čo môže byť komplikácia.

Zariadenie podporuje priestorový zvuk a všetky moderné zvukové technológie ako Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD a DTS-HD. Ak by sa vám zdalo, že subwoofer nehrá dostatočne, môžete využiť funkciu Bass Boost, ktorá zvýrazní jeho zvuk.

Ďalej je súčasťou zariadenia prehrávač, ktorý v sebe ukrýva DVD / CD / Blu-ray mechaniku, takže si môžete užívať obraz z všetkých médií. Ak dávate prednosť súborom bez fyzického nosiča, poteší vás podpora DivX formátu. U snímok z Blu-ray disku môžete využiť FullHD 3D video, ktoré filmom vtlačí priestorový obraz. Samozrejme len v prípade, že ho podporuje aj vaša televízia.

Bohužiaľ zariadenie nepodporuje formát 4K. To sa však snaží dohnať aspoň technológií Triluminos Colour, ktorá sľubuje dodať obrazu väčšiu hĺbku a sýtejšie farby. Využijete ju pri prehrávaní starších DVD diskov, u ktorých dokáže zvýšiť kvalitu detailov. Ale stále sa jedná o softvérový dopočet, takže sa môžeme stretnúť s umelými artefakty v obraze.

Čo sa konektivity týka, na výber máte veľa možností. Systém podporuje ako bezdrôtové technológie typu Bluetooth a NFC, tak možnosť prepojenia domáceho kina k TV cez HDMI kábel (pozor, ten nie je súčasťou balenia). Receiver je vybavený USB 2.0 portom, ku ktorému môžete pripojiť flash disk alebo externý disk. Pripojiť ho online samozrejme môžete tiež. A to pomocou Wi-Fi siete alebo Ethernet kábla. Pre zábavu máte k dispozícii vstavaný webový prehliadač, s ktorým sa dostanete na YouTube alebo iné obľúbené stránky. Jeho používanie však moc príjemné nie je, podobne ako pri webových prehliadačoch v televízoroch.

Zariadenie je vybavené technológiou DLNA, cez ktorú môžete prehrávať obsah uložený na počítači alebo inom serveri v lokálnej sieti. Podľa skúseností majiteľov ale vieme, že tento model má s DLNA trochu problém, občas sa obraz seká alebo nedá dobre pretáčať. Do istej miery to môže byť ovplyvnené aj kvalitou vašej domácej siete. Ak teda máte v pláne túto funkciu hojne využívať, radšej zvoľte iný prehrávač.

Sústavu možno ovládať pomocou inteligentného telefónu, do ktorého je potrebné nainštalovať príslušnú aplikáciu. Tá vám dovolí využívať ho ako diaľkový ovládač aj myš, s ktorou môžete ľahko prechádzať web. Súčasťou balenia je aj bežný ovládač, ktorý však má menší tlačidlá a po tme sa nepoužíva moc dobre. Ďalším mínusom prehrávača je trochu hlasné odvetrávanie, ktoré môže pri sledovaní filmov rušiť. A čo nepoteší jazykovo nevybavené, systém nemá v menu slovenčinu, a rovnako tak ju nenájdete ani v priloženom návode. Inak sa ale jedná o slušný kúsok, ktorý si môžete dovoliť aj s obmedzenejším rozpočtom.

  • dobrá cena
  • Wi-Fi, Bluetooth
  • slušný zvuk
  • prehrá veľa diskov aj formátov
  • krátke káble
  • sekající sa DLNA
  • hlasnejší vetrák
  • absencia slovenčiny
Zistiť cenu

Logitech Z-906

Počet reproduktorov5.1
Wi-Finie
NFCnie
Bluetoothnie
Výkon500 W
Dolby/DTSáno
DVDnie
Blu-raynie
3D readynie
FM tunernie
4Knie
Hmotnosť16 kg

Ako ďalšie recenzovaný produkt sme vybrali Logitech Z906. Nejde ani tak o domáce kino, ale skôr sústavu reproduktorov s ovládacím panelom. Napriek tomu môže čiastočne kino nahradiť, pričom zákazníka nebude stáť veľké výdavky. Kúpiť tento audiosystém môžete totiž už od 200 €. Keď k nemu zaobstaráte priemerný prehrávač, máte postarané.

V balení nájdete subwoofer s rozmermi 31,8 x 29,2 x 28 cm, jeden reproduktor pre umiestnenie pod televíziu štvoricou predných a zadných repro o veľkosti 16,3 9,9 x 9,2 cm, ktoré sa odporúča primontovať na stenu. Celkový výkon sústavy je 500 W, čo bez problémov ozvučí priemernú miestnosť.

Zvukovo patrí sústava k tomu najlepšiemu, čo v danej cenovej kategórii môžete zakúpiť. Dobre ozvučí ako filmy, tak vašu obľúbenú muziku. Zvuk je čistý a bez skreslenia. Samozrejme nemožno takú sústavu porovnávať s aparatúrou za 1 000 €. Povedzme si narovinu, že audiofilům Logitech stačiť nebude. Podporuje ale Dolby a DTS, takže základ priestorového zvuku je schopný ponúknuť. Ten vám zaistí aj certifikácia THX. Výhodou je aj samostatné ovládanie hlasitosti jednotlivých párov reproboxov, takže si môžete nastaviť odlišnú hlasitosť zadných repro, čo sa hodí, ak ich máte umiestnené blízko uší.

Čo sa pripojenie týka, máte veľa možností, ako systém prepojiť s DVD prehrávačom, hernou konzolou alebo televízorem. Vykonať to môžete pomocou dvoch digitálnych optických vstupov, ktorými domáce kino disponuje, a jedného digitálneho koaxiálneho vstupu. Ďalej máte možnosť prepojenia RCA vstupom alebo skrze 3,5 mm jack konektor. Bohužiaľ nie je žiadna možnosť prepojenia bezdrôtovo, chýba tu Bluetooth i Wi-Fi a reprosústava nepodporuje ani prepojenie cez HDMI kábel. K internetu nemožno prístroj pripojiť nijako, ani pomocou Ethernet kábla.

Ovládacie konzola je prehľadná a ovláda sa intuitívna. Poteší LED podsvietenie, ktoré uľahčuje využívanie po tme. Dominantu tvorí veľký otočný gombík pre ovládanie hlasitosti. Ďalej tu nájdete tlačidlá na nastavenie jednotlivých zvukových parametrov. Ak by ste chceli zariadenie ovládať z pohodlia gauča, k dispozícii máte diaľkový ovládač.

Zo svojich skúseností i podľa hodnotenia užívateľov vieme, že audiosystém má samozrejme aj svoje muchy. Káble k reproduktorom nie sú najdlhšia, čo môže komplikovať inštaláciu. Ako materiál výrobca použil plast, ktorý dizajnovo zrovna nevyniká a neposkytuje ani perfektné zvukové podmienky. Sústava nemá k dispozícii rádio a vďaka nulovej možnosti pripojenia k internetu ani webový prehliadač (čo sa dá prípadne vyriešiť zakúpením multimediálneho centra).

  • výhodná cena
  • slušný zvuk
  • podpora THX a Dolby
  • HDMI vstup chýba
  • nemá rádio
  • kratšie káble
  • nemožnosť pripojenia k internetu
  • nemá Bluetooth
Zistiť cenu

Sony BDV-N9200W

Typ
Dĺžka lišty (čepele)
Dĺžka rezu (rozostup nožov)
Priemer strihu
Rozmery (DxŠxV) v mm
Typ batérie
Napätie
Hmotnosť s batériou
Antivibračný systém
Kontrolka batérie
Doba nabíjania
Doba prevádzky

Medzi najlepšie domáce kiná patrí Sony BDV-N9200W, ktoré bez okolkov hodnotíme ako víťaza dnešného testu. Má skutočne čo ponúknuť, a to aj veľmi náročným užívateľom. V čom spočíva jeho výnimočnosť?

Sústava sa skladá z prehrávača, ktorý podporuje prehrávanie všetkých formátov a diskov, ako je Blu-ray, DVD, CD. Vďaka USB portu k nemu môžete pripojiť aj flashku alebo externý disk. Podporuje NFC technológiu, s ktorou môžete streamovať na obrazovku obsah vášho telefónu alebo počítača, rovnako tak môžete využiť aj prepojenie skrze Bluetooth. Čo sa týka konektivity, nájdete tu 3x HDMI vstup, analógový vstup audia i ethernetový kábel. Samozrejme máte možnosť tiež pripojiť zariadenie do siete Wi-Fi, a tak si možno užívať webového prehliadača alebo online zábavy skrze Sony Entertainment Network.

Zvukovo vás tento model skrátka musí ohromiť. Obsahuje päticu reproduktorov, z ktorých dva sú stĺpové. Subwoofer má perfektne vyvážené basy, ktoré majú vyrovnaný prejav a skvele dokresľujú celkový zvukový výstup. Zariadenie sa môže pochváliť výkonom 1 200 W, ktorý treba brať ľahko s rezervou, ale rozhodne ozvučí film úplne perfektne. Zadné reproduktory domáceho kina sú bezdrôtové, takže sa nemusíte obávať krátkych káblov alebo zložité inštalácie.

Kompletné domáce kino Sony BDV-N9200W vás dostane svojím zvukom v HD rozlíšení, vďaka podpore Dolby TrueHD a Dolby-HD. Využívaná technológia je schopná previesť analógový zvuk do zvuku digitálneho, a vďaka tomu ponúknuť oveľa kvalitu. Čo sa obrazu týka, môžete sa tešiť na podporu 4K. Ďalej sústava ponúka využívanie vášho chytrého telefónu ako diaľkového ovládača, s ktorým môžete pohodlne ovládať obraz, zvuk alebo surfovať na internete.

Dizajnovo sústava rozhodne poteší. Štíhle stĺpové reproduktory budú ozdobou vašej obývačky a perfektne zapadnú do moderného interiéru. V rovnako modernom duchu je riešený aj zvyšok domáceho kina, pričom si môžete vybrať z bielej alebo čiernej farby. Samotná hmotnosť 34 kg napovie, že máte čo dočinenia s modelom, ktorý je odolný, stabilný a dobre spracovaný. Pokiaľ si potrpíte na svetelné efekty, budete nadšení. Sústava využíva systém diód, ktoré môžete zladiť s prehrávaným obsahom a navodiť tak skvelú atmosféru.

  • perfektný zvuk
  • krásny dizajn
  • podpora najnovších technológií
  • štýlové podsvietenie
  • bezdrôtové zadné repro
  • vysoká cena
Zistiť cenu

Onkyo HT-S5915

Typ
Dĺžka lišty (čepele)
Dĺžka rezu (rozostup nožov)
Priemer strihu
Rozmery (DxŠxV) v mm
Typ batérie
Napätie
Hmotnosť s batériou
Antivibračný systém
Kontrolka batérie
Doba nabíjania
Doba prevádzky

Domáce kino Onkyo HT-S5951 predstavuje perfektnú voľbu pre užívateľov, ktorí požadujú dokonalý zvuk a hľadajú kompaktnejšie systém, ktorý v obývačke nezaberie veľa miesta. Síce bežne platí, že čím väčšie a ťažšie reproduktory sú, tým lepšiu kvalitu a výsledný zvuk reprodukujú. Tu sa ale zdá, že pravidlá tak úplne nefungujú.. Hoci celá súprava váži len niečo málo cez 8 kg, strčí do vrecka niektoré dvacetikilové sústavy. Čo však platí rovnako ako kde inde, za kvalitu si musíte zaplatiť. Súprava Onkyo vás vyjde niečo cez 800 euro. Prečo sa oplatí do nej zainvestovať?

Predovšetkým musíme vyzdvihnúť skutočne perfektný zvuk, ktorý uspokojí náročného filmového diváka aj milovníka dobrej muziky. V zostave 5.1 nájdete jeden subwoofer, dva predné reproduktory, jeden centrálny reprák a dvojicu postranných repro. Nevýhodou sú opäť trochu kratšie káble. Reproduktory pokrývajú 7 kanálov s tým, že zosilňovače vyvíjajú výkon 160 W na kanál. Čaká vás preto nádherný, dokonale priestorový a neskreslený zvuk, ktorý je podporený podporou Dolby a DTS systémom. Všetky funkcie potom ovládate pomocou receivera alebo diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou balenia.

Zaujímavá je rozhodne funkcia Vocal Enhancer, ktorú ovládate pomocou diaľkového ovládača. Tá vie posilniť hlasitosť dialógov alebo utlmenie hudby vo filme presne podľa vašich predstáv. Už sa teda nestane, že by rozhovory zanikali vo zvukovej kulise. O to, aby vaše reproduktory boli perfektne vyvážené, sa postará kalibrácia pomocou AccuReflex. Domáce kino Onkyo podporuje 4K formát videa,takže si môžete užívať perfektného obrazu v prípade Blu-ray diskov.

Čo sa konektivity týka, k dispozícii máte 4 HDMI vstupy, 1 výstup s ARC, 2 digitálne zvukové vstupy (optický a koaxiálny), vstup Pre- / line-out zóny B podporuje akýkoľvek zdroj zvuku s RCA komponentmi, zadný USB port a predné 3 , 5 mm a 6,35 mm vstup pre slúchadlá. Zariadenie podporuje tiež prepojenie skrze Bluetooth či Zone-B, takže môžete ľahko pripojiť bezdrôtové slúchadlá alebo streamovať hudbu z iného zariadenia. Konektivita je teda skutočne mnohostranná. K dispozícii je tak možnosť pripojenia do Wi-Fi siete a počúvanie rádia.

Dizajnovo bude sústava vyhovovať každému, kto má rád elegantný a moderný vzhľad. Svieži dizajn prehrávača aj reproduktorov v štýlovej čiernej farbe skvele zapadne do každého interiéru. Ak vám teda nevadí za kino trochu priplatiť, môže byť tento model perfektnou voľbou, ktorá posunie sledovanie filmov a počúvanie hudby zase o nejakú tú priečku vyššie.

  • perfektná zvuková kvalita
  • vysoký výkon
  • podpora 4K
  • množstvo praktických funkcií
  • vysoká cena
  • krátke káble
Zistiť cenu

Bose Acoustimass 10 series V

Typ
Dĺžka lišty (čepele)
Dĺžka rezu (rozostup nožov)
Priemer strihu
Rozmery (DxŠxV) v mm
Typ batérie
Napätie
Hmotnosť s batériou
Antivibračný systém
Kontrolka batérie
Doba nabíjania
Doba prevádzky

Posledný z recenzovaných produktov opäť nebude tak úplne domáce kino, ako reproduktorový systém s perfektným zvukovým výkonom, ktorý povýši filmy aj hudbu na dokonalý zážitok. Keďže je určená hlavne k ozvučenie video formátov, určite do nášho výberu patrí. Ono, povedzme si, za cenu 1 200 euro už človek nič iné nečaká. Ak teda prahnete po špičkovom zvukovom výstupe, ktorý bude vždy perfektný, neváhajte si priplatiť za tento skvostný systém.

Predovšetkým treba povedať, že sústava reproduktorov Bose Acoustimass je pasívna, to znamená, že k nej nutne budete potrebovať dokúpiť zosilňovač alebo je nutné pripojiť ich k zariadeniu, ktoré zosilňovač už zabudovaný má. Žiadny prehrávač nie je súčasťou balenia, ten je potrebné dokúpiť tiež. Skrátka sa jedná čisto o reprosústavu. Jej najväčšou prednosťou, ak opomenieme dokonalý zvuk, minimálne rozmery. A napriek tomu dokáže to, a možno aj viac, než vysoké stĺpové reproduktory. Keď reprosústavu Bose nainštalujete do domácnosti na stene, bude sotva viditeľná.

Reprosústava obsahuje 2 predné a 2 zadné repro s veľkosťou 18,9 x 8,4 x 8,5 cm, jeden stredový reproduktor s rozmermi 18,7 x 8,7 x 8,10 cm a väčšie subwoofer veľkosti 64,3 x 41, 5 x 20,7 cm. Ten je pýchou celého systému, pretože poskytne výkonné, čisté basy, ktoré nehyzdia žiadne skreslenie, a to ani pri vysokej hlasitosti. Výhodou je, že hĺbku a silu basov si môžete upraviť podľa vlastných preferencií.

Reproduktory sú vybavené technológiou Direct / Reflecting, vďaka ktorej dokážu reprodukovať zvuk skutočne veľmi realisticky, čo od tak drobných repro na prvý pohľad rozhodne nečakáte. Podporujú tiež technológiu DTS a ponúkajú tak skvelý priestorový výstup. Hoci sú veľmi malé, sú vhodné aj na ozvučenie väčšej miestnosti.

Menšou nevýhodou môže byť neštandardné konektory reproduktorov. Káble sú síce súčasťou balenia, môžu byť ale príliš krátke. Rovnako tak môžete mať problém v prípade, že máte doma už nainštalované rozvody, ku ktorým káble nebudú pasovať.

Dizajnovo je sústava nádherne spracovaná. Vďaka kompaktným rozmerom nebude pútať príliš pozornosti, takže nebude narušovať vzhľad interiéru. Vyberať si môžete z klasického čierneho alebo elegantne bieleho prevedenia. Reprosústava Bose uspokojí každého audiofila, ktorý vyhľadáva veľmi kvalitný zvuk, za ktorý sa už oplatí priplatiť.

  • kompaktné rozmery
  • dokonalý zvuk
  • jednoduchá inštalácia
  • vysoká cena
  • nutnosť dokúpiť zosilňovač či prehrávač
Zistiť cenu

Čo si ujasniť pred výberom domáceho kina?

Než sa pustíte do preberaní ponuky na trhu, mali by ste si odpovedať na nasledujúce otázky. To vám totiž pomôže výrazne zredukovať výber a uľahčí voľbu. V základe je teda dobré ujasniť si nasledujúce:

  • Ako dôležitá je pre vás kvalita zvuku? – Odlišnú súpravu si zvolí človek, ktorý chce máličko kvalitnejší zvukovú stopu, než mu ponúkajú vstavané televízne reproduktory, inú potom ten, kto je hudobný či filmový fajnšmeker a kvalita zvuku je pre neho zásadná. Najlepšie repro pre domáce kino stojí veľa peňazí, preto si najprv vyjasnite, či je naozaj budete potrebovať.
  • Vyžadujete priestorový efekt? – Stačí vám film lepšie ozvučiť párom regálových repro, alebo prahnete po priestorovom efektu, ktorý vám vytvorí perfektné zvukovú kulisu, nerozoznateľnú od zvuku v kine?
  • Čo budete ozvučovať? – Obstarávate domáce kino pre pôžitok z filmov, alebo skôr z hudby? Niektoré súpravy sa sústredí na vykreslenie perfektných hĺbok a výšok, iné majú skvele spracované stredy, ktoré sú významné pre hovorené slovo.
  • Ako veľká je váša obývačka? – Vždy musíte myslieť na rozmery miestnosti, v ktorej bude súprava umiestnená. Je samozrejme nezmysel investovať do obrovských stĺpových debien, keď nebudete mať dostatok priestoru pre ich správne rozmiestnenie. Aj tak kvalitné reproduktory potom podajú zlý výkon, pretože akustika miestnosti im nedovolí inak. Domáce kino v obývačke by nemalo byť hlavnou dominantou, ak nie ste technický nadšenec.
  • Aké funkcie od kina očakávate? – Niekomu postačí základný systém, ku ktorému pripojí televíziu, iný bude požadovať pripojenie k internetu alebo možnosť prehrávania Blu-Ray alebo DVD diskov.
  • Ste technicky zdatní? – Ak vyberáte zvukový systém pre neskúseného, ​​a napríklad aj staršieho používateľa, vyberte niektorý typ s jednoduchým ovládaním. Ak ste milovníci moderných technológií a radi preskúmavate ďalšie možnosti, ktoré prístroje ponúka, nebude pre vás problém obslúžiť zložitejšie zariadení.
  • Aké sú vaše finančné možnosti? – V neposlednom rade je potrebné určiť si, koľko ste za domáce kino ochotní zaplatiť. Zvyčajne platí, že čím vyššia cena, tým lepší výrobok. Veľakrát ale môžete ušetriť veľa peňazí, ak si vyberiete domáce kino v bazáre. Určiť si svoj rozpočet je rozhodne potrebné v každom prípade.

Pre skvelý zážitok nemusíte len do kina alebo na živý koncert. Doprajte si luxus špičkového zvuku v podobe domáceho kina v pohodlí vášho obývačke, kedykoľvek budete chcieť. Potrebovať k tomu budete mimo televíziu jediné, dobre si vybrať zvukovú aparatúru.

Audiotechnika sa môže laikovi zdať ako veľmi komplikovaná oblasť. Vyznať sa vo všetkých parametroch zvukových systémov naozaj nie je jednoduché. Je potrebné vziať do úvahy aj ďalšie skutočnosti, ktoré zvuk ovplyvňujú, ako je napríklad rozmiestnenie jednotlivých reprobední. Nič sa ale nebojte, v našom obsiahlom článku postupne preberieme všetky dôležité oblasti, ktoré s ozvučením súvisia. Tak, aby ste si po jeho prečítaní boli schopní vybrať naj domáce kino a neľutovali unáhlene investovaných peňazí. Pripravte sa na trochu dlhšie čítanie, veríme však, že vám bude k úžitku.

Je lepšie domáce kino, soundbar alebo reproduktor?

V otázke ozvučenie v domácnosti máte na výber z niekoľkých možností audiotechniky. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Domáce kino zahŕňa viacero zariadení v rámci jednej sústavy. Súčasťou sú nielen reproduktory a subwoofer pre výrazné basy, ale aj zosilňovač a prehrávač. Nejedná sa teda o zariadenie, ktoré iba reprodukuje zvuk, ale o systém, ktorý spracováva rôzne typy médií, ktoré naďalej odosiela do reproduktorové sústavy alebo v prípade obrazových médií, do televízora alebo projektora. Hoci sa dá domáce kino využívať samostatne pre prehrávanie zvuku, veľmi často sa využíva aj ako spôsob reprodukcie obrazu.

Oproti tomu reprosústavu využijete len pre reprodukciu zvukové stopy. Aj tak ale môže ponúknuť priestorový zvuk. Reprosústavy sa ovládajú buď pomocou zosilňovača, ktorý môže alebo nemusí byť súčasťou (na základe toho delíme repro na aktívné či pasívné) alebo v rámci pripojenia k ďalšiemu zariadeniu. Reprosústavám sme sa podrobne venovali v článku Ako vybrať reprosústavu.

Soundbar je špecifickým typom zariadenia, ktoré sa využíva skoro výlučne na ozvučenie obrazu. Jeho súčasťou býva prehrávač i zosilňovač. Máva podlhovastý a úzky tvar a inštaluje sa vo vodorovnej polohe. Jeho hlavnou výhodou je nižšia cena a jednoduchá inštalácia, ktorá nevyžaduje rozmiestnenie viacero častí, obzvlášť vtedy, keď máte obmedzený priestor. Umiestňuje sa primárne pod televízor. Niekedy bývajú soundbary doplnené o ďalšie repro, ktoré zaistia priestorový zvuk.

Typ domáceho kina podľa počtu repro

Ak ste sa rozhodli pre výber domáceho kina, vyvstáva otázka, ako početnú sústavu si zaobstarať. Stretnúť sa môžete s trojdielnymi, ale aj osmidílnými systémy, ktoré budú vyžadovať viac práce pri rozmiestnení. Pokiaľ chcete ozvučiť malú miestnosť, vystačíte si s dvoma repráky a subwooferom, ktorý poskytne dostatočné basy. Priestorový zvuk ako v kine ale nedostanete.

Sústavy sa všeobecne členia podľa kusov jednotlivých dielov. Aby sa orientácia medzi danými zariadeniami zjednodušila, existuje jednotný systém číslic, ktorý počet repro značí. Stretnúť sa môžete napríklad s označením 2.1, kedy prvá číslica oznamuje počet reproduktorov v sústave, druhá potom, že súčasťou je jeden subwoofer.

Dobrá rada: Nepodľahnite dojmu, že čím vyšší počet dielov domáce kino má, tým lepší zvuk vám poskytne. Kvalitný 2.1 sústava prinesie oveľa lepšie výsledky, než lacný 7.1 systém.

Ako obsiahlu sústavu vybrať? Prečítajte si, aké sú výhody a nevýhody najčastejších kombinácií. V skutočnosti ich je ešte viac, ale vyššie kombinácia reproduktorov sú veľmi drahé a pre začiatočníkov nie príliš vhodné.

2.1

Dve základné repro a jeden subwoofer sa hodí hlavne pre počúvanie muziky. Zvolí ho tiež tí, ktorí majú obmedzený priestor a chcú si užiť kvalitný zvuk pri filme. Repro rozmiestnime po stranách, umiestnení subwoofera potom nie je príliš podstatné, pretože u hlbokých tónov nedokážeme bežným počúvaním lokalizovať smer. Väčšinou ale stáva v popredí pri televízore. Čo sa priestorového zvuku týka, nečakajte zázraky. Ten u domáceho kina 2.1 vzniká vďaka odrazu zvuku z reproduktorov o steny v kombinácii s digitálnou zvukovou stopou. To bohato stačí pri počúvaní hudby, pri filme už ale nebude výsledok perfektný.

3.1

Menej častá kombinácia v prípade jednotlivých repro, stretnúť sa s ňou ale môžeme v prípade subwoofera a soundbara, ktorý obsahuje tri kanály. Prostredná z nich sa zameriava hlavne na reprodukciu hovoreného slova, ktorú u filmov každý ocení. U niektorých iných systémov totiž môžete naraziť na situáciu, keď hudba alebo iné zvuky prehluší dialóg. V prípade, že na takejto sústave budete chcieť počúvať hudbu, hodí sa pomocou ovládača prostredné repro vypnúť.

4.1

Bežná konfigurácia, pri ktorej je základom subwoofer a dvojica predných a zadných reproduktorov. Pre kvalitný výstup priestorového zvuku je táto súprava základom.

5.1

Najčastejšia varianta, ktorá vytvára veľmi kvalitný priestorový zvuk. V sústave nájdeme subwoofer, dvojicu predných a dvojicu zadných repro plus jeden stredový reproduktor, ktorý býva umiestnený pred poslucháča. Stretnúť sa môžete aj s variantou, kde je dvojica zadných reproduktorov a jedného soundbara (ktorý sa počíta za tri repro). Pre perfektný zvuk je dôležité dodržať správne rozmiestnenie, ktorému sa budeme v článku bližšie venovať neskôr.

7.1

Pre filmových fajnšmekrov, ktorí si chcú film užiť na maximum a hľadajú kvalitu porovnateľnú s kinom, slúži sústava so siedmimi repráky. Domáce kino 7.1 prináša rozdiel v priestorovom zvuku, ktorý však bežný smrteľník ani nemusí poznať. Oproti predchádzajúcemu typu je tento systém opatrený o dva bočné reproduktory, ktoré len dopĺňajú priestorový zvuk. Nečakajte oproti 5.1 sústave výrazný rozdiel. Určite bude menšia, než pri porovnaní 2.1 a 5.1 systému. Ďalšia vec je fakt, že veľa filmov má zvukovú stopu len v hodnote 5.1, a tak by ste ďalšie dva reproduktory moc nevyužili.

Každopádne pamätajte na to, že pre skutočne dobrý zvuk si musíte priplatiť. Nenechajte sa zlákať sústavami, ktoré sú lacné a sľubujú dokonalú zvukovú reprodukciu.

Čo všetko obsahuje domáce kino?

Domáce kino sa skladá z niekoľkých hlavných súčastí.

  • Prehrávač (receiver) – Základná súčasť, ktorá slúži na ovládanie celého zariadenia. Práve k nej pripojíte televízor alebo projektor. Niektoré prehrávače obsahujú mechaniku na CD, DVD či Blu-Ray alebo USB konektor pre pripojenie ďalších zariadení ako sú externé disky a flash disky. Receiver slúži v podstate ako križovatka pre pripojenie všetkých ďalších zariadení a prístrojov. Tie najlepšie potom môžu zastúpiť aj multimediálne centrá, pretože poskytujú pripojenie k internetu a ponúka prepracované užívateľské rozhranie.
  • Zosilňovač – Ak si plánujete zaobstarať výkonné domáce kino, bude pre vás zásadná tiež kvalita zosilňovača. Ten môže byť zabudovaný priamo v prehrávači, alebo stáť samostatne. Zosilňovač sa postará o zosilnenie vstupného signálu zvuku, ktorý potom reprobedne zvládnu prehrávať dostatočne hlasno a kvalitne.
  • Reproduktory – Posledná súčasť, bez ktorej by sústava nebola kompletná. Každé kino obsahuje subwoofer, ktorý sa stará o kvalitnú reprodukciu basov, a set samostatných reproduktorov alebo ich kombináciu ukrytú v soundbare. Pri výbere reproduktorov k domácemu kinu je potrebné myslieť na podporu priestorového zvuku a dobrej vyváženosti pásiem tak, aby nezanikali dialógy.
  • Príslušenstvo – Mimo základnej časti nájdete v balení tiež všemožné príslušenstvo ako je napríklad diaľkový ovládač alebo držiaky slúžiace pre primontovanie reproboxov na stenu. Ďalej by nemali chýbať káble na prepojenie prístrojov medzi sebou.

Reproduktory v sústave bývajú rôzne kombinované. Najčastejšie sa stretávame s typom vysokých stĺpových reproboxov, ktoré obsahujú niekoľko typov reproduktorov rôznych zvukových frekvencií. Ďalej potom narazíme na drobnejšie reproduktory s jedným meničom, alebo stredné regálové reproduktory, ktoré väčšinou obsahujú meniče dva. Niekedy nám strednej reproboxy nahrádza soundbar. Spoločne nám taká súprava perfektne pokryje všetky zvukové frekvencie, od hĺbok, stredov, až po výšky.

Dobrá rada: Overte si, či vami vybrané domáce kino má v balení HDMI kábel, pomocou ktorého pripojíte zariadenie s obrazovkou. Veľakrát to tak nie je, a vy musíte kábel spätne doobjednať.

Domáce kino si môžeme zaobstarať buď v kompletnej zostave so všetkými vyššie uvedenými časťami, čo ocení každý, kto hľadá jednoduchšie riešenie a nemá čas alebo znalosti venovať sa každému komponentu zvlášť. Pre špecialistov a milovníkov prvotriednej kvality sa potom ponúka možnosť zakúpiť každý prvok zvlášť a domáce kino si tak zostaviť podľa svojich preferencií. Toto riešenie je komplikovanejšia a prehltne viac financií. Navyše treba problematike rozumieť a nakúpiť také diely, ktoré možno vzájomne prepojiť.

Priestorový zvuk, Dolby Atmos a DTS

Keď si kupujete domáce kino, predpokladá sa, že z neho nebude počúvať iba muziku, ale budete hlavne pozerať na filmy. A určite budete chcieť, aby ste mali nielen kvalitný obraz, ale aj špičkový zvuk, ktorý bude ideálne rovnako kvalitné ako v kine. Aké máte možnosti?

Vo svete filmu rozlišujeme tri hlavné spôsoby, ako vyriešiť priestorový zvuk.

1. Vznik priestorového zvuku jednoduchým rozmiestnením reproboxov po miestnosti

Najlacnejšie možnosť, ktorá sa ponúka, je prosté rozmiestnenie repro naprieč miestností. Teda, ono to tak prosté nie je. Vždy je dobré nad polohami reproduktorov premýšľať, využiť správne akustiku priestoru a tak ďalej (povieme si nižšie v článku). Takto nám vznikne priestorový zvuk o ktorý sa postará iba odlišná poloha reprákov. Nepotrebujeme k tomu žiadne špeciálne technológie. Je ale jasné, že takto nemáme šancu dosiahnuť efekt ako v kine.

2. Dolby Atmos

Technológia, ktorá sa stala veľmi populárnou, a dlho sa myslelo, že nebude možné dostať ju z kín do domácností. Ako funguje? Zatiaľ čo u bežných priestorových zvukových formátov má zvuk svoje presné umiestnenie v danom počte kanáli, DOLBY ATMOS rozčlenia zvukovú stopu na samostatné objekty, ako sú dialógy, zvukové efekty alebo jednotlivé časti hudobného záznamu a tie postupne zvukár skladá na časovú osu.

Naviac ku každému objektu býva doplnené, ako hlasno má znieť, kde presne v priestore má zaznieť a ako sa má pohybovať. Na jednu časovú sústavu sa môže takých zvukových objektov vojsť zároveň až 128, takže si asi viete predstaviť, ako komplikovaná a perfektne spracovaná zvuková stopa vznikne.

Samozrejme je potrebné byť vybavený dostatočným počtom reproduktorov, ktoré vhodne rozestavíme, aby ste mohli DOLBY ATMOS využiť. Minimom je 5.1, lepšie aspon 7.1 sústava. Výsledkom vám bude reálny priestorový zvuk, neporovnateľný s predchádzajúcou možnosťou. Pre jeho využitie je potrebné, aby daný formát podporoval aj film a váš televízor.

3. DTS: X

Posledným pojmom, s ktorým sa v rámci priestorového zvuku môžete stretnúť, je DTS: X. O čo ide? DTS je viackanálový formát, ktorý sa predtým využíval hlavne pre reprodukovanie hudby. Dnes sa jedná o hlavnú konkurenciu pre DOLBY ATMOS. Jeho hlavnú výhodu predstavuje fakt, že takýto systém nevyžaduje presné rozmiestnenie reproduktorov. Môžete si ich rozmiestniť, ako uznáte za vhodné a zabudovaný kalibračný mikrofón nakonfiguruje celkové rozmiestnenie repro s tým, že upraví reprodukciu jednotlivých zvukových objektov a virtuálne danej efekty posunie. Výsledný zvuk tak bude skvele priestorový a bude budiť dojem, že je sústava reproduktorov rozmiestnená správne.

Najmodernejšie domáce kiná podporujú aj najnovšie zvukové formáty, ako je napríklad bezdrôtový systém Dolby TrueHD alebo DTS-HD Master Audio. S týmito formáty môžete potešiť svoje ucha najmä u Blu-Ray diskov a ponúknu ešte lepší zvukový zážitok, ako dnes už klasické technológie.

Či už si vyberiete akúkoľvek možnosť, počítajte s tým, že výsledný zvuk nezáleží iba na tejto zvukovej technológii. Môže sa stať, že pri danom filme sa skrátka veľmi nepodarilo zvuk spracovať a ani nejvyladěnější sústava ho nedokáže napraviť.

Dôležité parametre

Keď sme si vysvetlili, z čoho sa domáce kino skladá, a čím sa odlišuje od podobných zariadení, môžeme sa posunúť k dôležitým vlastnostiam a parametrom, ktoré sú dôležité pre výber toho najlepšieho domáceho kina presne podľa vašich predstáv.

Materiál a kvalita spracovania

Stretnúť sa môžeme s rôznymi druhmi materiálov, ktoré sa často kombinujú. Najčastejšie to býva kov alebo plast.

  • Plast – Plastová varianta predstavuje menšie náklady, ale to neznamená, že by automaticky takéto zariadenie bolo nekvalitné. Vždy záleží na spracovanie, či je plast pevný a dobre prilieha.
  • Kov – Kovové spracovanie býva často zárukou kvality. Najčastejšie sa možno stretnúť s hliníkom, ktorý nájdeme u drahších a pokročilejších prístrojov. Hliník sa vyznačuje nielen vyššou odolnosťou, ako plast, ale tiež sa môže pochváliť dobrými vlastnosťami pre reprodukovanie zvuku. Pozor si ale dávajte na prístroje, ktoré sa tvária ako vyrobené z hliníka, však pod tenkými plátmi sa skrýva nekvalitne spracované plastové telo. Vždy je dôležité zvoliť prístroj s kvalitnou konštrukciou, inak hrozí, že pri vyššej hlasitosti bude zariadenie rezonovať.
  • Drevo – Vyhľadávaný a krásny materiál, ktorý sa využíva hlavne na výrobu reprobední, je drevo. Ak sa použije kvalitné drevo a skriňa reproduktora je poriadne zostavená, môžete sa tešiť na výborný zvuk, skvelú životnosť a perfektný dizajn. Pripravte sa však na to, že kvalitné domáce kiná z dreva sú pomerne drahou záležitosťou.

Dobrá rada:Ak zvažujete kúpu väčších reproduktorov, ich kvalitu najľahšie spoznáte poklepom. Keď bude zvuk dutý a s ozvenou, je lepšie vybrať iné repro.

Design

Pretože budete mať domáce kino vždy na očiach a bude stálou súčasťou vášho interiéru, určite sa oplatí poobzerať sa po takom, ktoré sa bude do vášho domova hodiť. Estetická funkcia v tomto prípade hrá svoju úlohu. Pri drahších prístrojoch sa dizajnéri vie vyblázniť, a vaša zostava tak môže byť aj krásnym doplnkom. Využíva sa u nej vycibrených materiálov, pričom farebne prevládajú odtiene tlmené, šedej, čiernej alebo striebornej, často doplnené o drevené prvky. Myslite ale vždy na to, že primárne budete mať domáce kino pre účely kvalitného zvuku, a tak si postrážte, aby sa výrobca nesnažil zakryť nekvalitné zariadenia ľúbivým dizajnom.

Rozmery

Vždy pred nákupom zvážte, aké sú priestorové možnosti vašej domácnosti. Niektoré kiná dokážu zabrať veľa miesta a v malom byte budú pôsobiť nemiestne. Nehľadiac na to, že takéto zariadenia potrebujú priestor na to, aby mohla zvukovo zažiariť. Určite si postrážte rozmery jednotlivých častí a premyslite, kde bude ich miesto. Rozmery reproduktorov totiž bývajú rôzne, tie kompaktnejší meria okolo 20 cm, ale veľké stĺpové reproboxy môžu merať aj 150 cm.

Hmotnosť

Dôležitým parametrom je aj hmotnosť zariadenia. Obzvlášť u reprobední platí nepísané pravidlo, že čím ťažšie sú, tým lepšie zvukový výstup od nich môžete čakať. A to hlavne vďaka tomu, že robustné repro s vysokou hmotnosťou zanedbateľne rezonuje a zvuk z nej sa line čistý a jasný. Myslieť ale musíte na to, že niektoré ďalšie repro sa ideálne umiestňujú na stenu pomocou držiakov alebo na polici, ktorá musí byť schopná danú hmotnosť uniesť. Kompletne môžu domáce kiná vážiť aj viac ako 30 kilogramov.

Príkon a spotreba

Čím vyšší príkon, tým lepšie zvukový výstup, ale aj vyššia spotreba. Údaj, ktorý sa udáva vo wattoch a značí sa skratkou W, hovorí, koľko elektrickej energie spotrebuje kino za hodinu prevádzky. U súpravy býva príkon uvedený jednotlivo pre rôzne diely, preto je potrebné spočítať všetky hodnoty dohromady.

Výkon

Táto hodnota vám napovie, ako hlasno bude váš systém hrať. Udáva sa vo wattoch (W). Rozlišujeme niekoľko druhov výkonu a výrobcovia veľmi radi udávajú hodnotu takzvaného špičkového výkonu. Tá ale nie je smerodajná, nakoľko pri takejto sile dokáže súprava hrať len minimálnu dobu. Zamerajte sa preto na jediné dva typy výkonov, ktoré skutočne prezradí, s ako kvalitným zariadením máte tú česť.

  • RMS výkon (čiže nominálný, sínusový) – udáva maximálny výkon, aký je zariadenie schopné udržať kontinuálne, po celú dobu hrania. Ide o hodnotu, ktorá je štandardizovaná naprieč všetkými rôznymi značkami a výrobcami. Nemôže sa preto stať, že by si ju výrobca upravoval podľa seba.
  • Maximálny výkon – značí, aký je najvyšší možný výkon danej sústavy za krátku dobu. Ak by ste udržiavali zariadenie v maximálnom výkone dlhšiu dobu, mohlo by dôjsť k poškodeniu.

Všeobecne platí, že výkon u domácich kín sa pohybuje medzi 200 až 600 W, pričom s priemernou hodnotou 400 W už máte čo dočinenia s kvalitným a schopným zariadením. 600 wattové prístroje už ocenia skutoční zvukoví fajnšmekri, ktorí chcú ozvučiť veľkú miestnosť. Vždy sa ale jedná o celkový súčet všetkých reproduktorov v balení, preto tak vysoké čísla.

Dobrá rada: Výrobcovia si radi prifarbujú výkon tým, že udávajú jeho hodnotu v nezmyselných a nepoužiteľných podmienkach. Reálne platí to, že skutočný výkon oproti udávanému býva zhruba pätinový. Takže ak narazíte na premrštené číslo 1 000 W, počítajte skôr s hodnotou 200 W, čo ale pre slušné domáce kino stačí. Pre bežný panelákový obývačka vám postačí aj celkový výkon okolo 100 W, ktorého dosahuje takmer každá zostava. Až potom, keď chcete ozvučiť väčšiu miestnosť, poobzerajte sa po výkone okolo 500 W.

Čo sa reprodukcie zvuku týka, zaujímať by sme sa mali aj o hodnotu harmonického skreslenia. To by nemalo byť výrazné. Pri výbere je tiež vhodné zamyslieť sa, či vyberáme kino do rodinného domu alebo bytu, kde s nami býva ďalší obyvatelia. Obzvlášť príliš výkonné subwoofery dokážu byť hlasno počuť i skrz stenu a obťažovať ostatných nájomníkov.

Impedancia

Dôležité je hlavne to, aby sa impedancia reprákov zhodovala s impedanciou, ktorá je uvedená na prehrávači alebo zosilňovači. Táto hodnota sa udáva v ohmoch Ω, najčastejšie v rozmedzí 6-16 Ω. Platí, že čím vyššiu impedanciu reproduktory majú, tým nižšiu hlasitosť budú mať. Rozhodne ale nikdy nepripájajte repráky s nižšou impedanciou, než vám dovoľuje zosilňovač. Mohli by ste ho nenávratne poškodiť.

Konektivita

Z hľadiska prepojenie jednotlivých komponentov v rámci sústavy môžeme rozlišovať dva spôsoby:

  • Drôtové domáce kino – väčšina starších modelov rieši prepojenie reproduktorov so systémom pomocou klasických káblov. Zapojenie je jednoduchšie aj pre menej technicky zdatných jedincov, ale počítať musíte s veľkou kopou drôtov, ktoré povedú vašou obývačkou, čo nevyzerá práve esteticky. Výhodou ale je, že ak sa kábel pokazí, môžete ho ľahko vymeniť a kino bude fungovať ďalej.
  • Bezdrôtové domáce kino – najnovšie zariadenia sa pýši prepojením jednotlivých reproduktorov pomocou bezdrôtovej technológie. Najčastejšie to býva Bluetooth. Domáce kino s bezdrôtovými reproduktormi nebude hyzdiť vašu domácnosť kabelážou, ale obsahujú prijímač a zosilňovač signálu, ktorý aj tak potrebuje vlastné napájanie, ktoré rovnako musíte riešiť káblom.
  • Čisto bezdrôtové sústavy domáceho kina obsahujú reproduktory, ktoré musia mať prijímač, zosilňovač a napájací batériu. Vďaka tomu sú tieto systémy veľmi drahé a na trhu ich momentálne moc nezoženiete.

Funkcie

Domáce kino je komplexný systém prehrávača s reprobedňami, preto nikoho neprekvapí, že je vybavené množstvom funkcií. Poďme sa pozrieť na tie najbežnejšie.

  • CD / DVD / Blu-ray prehrávač – jeden z najčastejších bonusov prehrávačov sú diskové mechaniky, ktoré vám dovolia prehrávať CD s hudbou, DVD s filmami a alebo Blu-ray disky sa zábery v tej najvyššej kvalite.
  • 3D Ready – čoraz viac populárne funkcie, vďaka ktorej váš receiver zvládne prehrať filmy v 3D. Tento formát ale musí podporovať aj váš televízor alebo projektor, inak vám funkcia bude k ničomu.
  • Displej – prehrávače aj zosilňovače môžu disponovať malým displejom. Na ňom sa zobrazujú informácie ohľadom prehrávaných médií, zvukovom nastavení a ďalších podstatných informácií.
  • Diaľkové ovládanie – súčasťou balenia býva aj ovládač, s ktorým môžete prepínať medzi skladbami, prehrávať a pozastaviť obraz, nastaviť zvukové parametre alebo ovládať hlasitosť.
  • Rádio – výnimkou nebýva ani kino vybavené FM tunerom. Keď vás omrzí všetky filmy a hudba, môžete si navoliť obľúbenú rádiovú stanicu.
  • Ovládanie skrze mobilnú aplikáciu – lepšie zariadenia podporujú prepojenie skrze aplikáciu vo vašom smartphonu, ktorý potom slúži ako vlastný ovládač. Môžete z telefónu prepínať obsah prehrávaných médií, ovládať najrôznejšie funkcie a meniť nastavenie zvuku domáceho kina.
  • Podpora DivX – niektoré kiná podporujú tiež dnes už prekonaný a zastaraný (napriek tomu obľúbený) formát videa DivX.
  • Podpora 4K – ak už investujete do kvalitného zvukového systému, iste si chcete v parádnej kvalite užiť aj video. Vyberajte preto prehrávač, ktorý podporuje 4K formát. A ako sme spomínali pri 3D, nezabúdajte, že na to budete potrebovať aj 4K televízor.
  • Podpora Dolby Atmos – aby váš zážitok z filmu bol skutočne ako v kine, vyberte si zariadenie, ktoré podporuje Dolby Atmos.
  • Webový prehliadač – moderné receivery ponúkajú možnosť webového rozhrania, cez ktoré môžete surfovať na internete, využívať streamovacie služby alebo mať prístup k médiám uloženým na cloude.
  • Podpora MP3 – ak máte obľúbenú hudbu uloženú na CD alebo externom disku vo formáte MP3, môžete si ju dosýta užiť, keď zvolíte prehrávač podporujúci tento formát.
  • Wi-Fi – prehrávač je možné pripojiť k internetu alebo domácej sieti a streamovať obsah z ďalších zariadení. Využívať môžete aj najrôznejšie internetové služby.
  • Bluetooth – vďaka tejto možnosti môžete ku kinu pripojiť ďalšie zariadenia ako je mobilný telefón či tablet, z ktorých potom možno odosielať obsah na prehratie bez nutnosti pripojenia káblami.
  • NFC – technológia, ktorá umožňuje bleskové spárovaní najrôznejších zariadení. Stačí ich len k sebe priložiť a môžete zdieľať či prenášať dáta.
  • HDMI – väčšinou sa využíva pre prepojenie domáceho kina s tv alebo projektorom. Zaisťuje kvalitný prenos obrazu i zvuku.
  • USB – šikovný port, ktorý vám dovolí k zariadeniu pripojiť flash disk alebo externý disk a prehrávať obsah priamo z neho.

Ako zapojiť a rozmiestniť domáce kino?

Správne rozmiestnené reproduktory sú zásadné pre dobrý zvuk. Ani tá najlepšia sústava nebude hrať dobre, pokiaľ ju zle umiestnite. Z reproduktorov tak bude znieť zvuk skreslený, pretože budeme ignorovať akustiku miestnosti. Myslieť treba aj na správne prepojenie všetkých daných zariadení. K receiveru domáceho kina budete pripájať nielen reproduktory, ale aj televíznu obrazovku alebo projektor, set top box alebo externý prehrávač či multimediálne centrum. (Ako vybrať to správne sme pre vás spísali v článku tu). Zapojenie domáceho kina nie je zložité. Pomôže vám návod a pár rád, ktoré pre vás máme.

Čo sa rozmiestnenie reprákov týka, existuje niekoľko pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť:

  1. Subwoofer je ideálne postaviť do prednej časti zostavy, teda pod alebo nad televíziu.
  2. Ak ste kúpili sústavu sa soundbarom, aj ten príde pod alebo nad obrazovku. Ak ste vybrali kino s dvojicou čelných reproduktorov, rozmiestnite ich po stranách televízora. Keď máte v balení predné repráky tri, jeden z nich opäť patrí do stredu audiosystému.
  3. Dva zadné reproduktory by ste potom mali umiestniť po stranách miesta, odkiaľ sa budete na filmy pozerať. A ak ste zvolili sedemdielnúsúpravu, posledná dvojica reprákov pôjde za vás. Celkovo by rozmiestnenie reproboxov malo tvoriť kružnicu.

Spôsob inštalácie sa líši aj podľa toho, či ste zvolili stĺpové alebo menšie regálové reproduktory. Stĺpové väčšinou stojí priamo na zemi, regálové môžete umiestniť na policu alebo je zavesiť na stenu pomocou držiakov.

Žiaduce je tiež, aby ste za každú cenu predišli rezonovanie reprobední, ktoré by nepríjemne skresľoval výsledný zvuk. To možno zariadiť špeciálnu gumovou podložkou, ktorá vibrácie tlmí. Pokiaľ ju nemáte, môžete použiť napríklad aj obyčajný obrúsok. Dobrú službu vám preukážu aj hroty pod reproduktory. U stĺpových reprákov potom odporúčame, aby nestáli priamo na zemi, ale boli umiestnené napríklad na koberci.

Test domáceho kina

Akonáhle budete mať reproduktory v miestnosti rozostavanej, môžete ich skúsiť otestovať. To môžete vykonať mimo iného pustením obľúbeného CD, ktoré máte dobre napočúvané. Pretože ale budete reprosústavu využívať nielen na počúvanie muziky, ale hlavne sledovanie filmov, je potrebné posúdiť aj dynamický rozsah. Pretože vo filme sa často striedajú hlasné akčné scény s tichými pasážami a dialógy, musia súprava zvládnuť zreprodukovať všetko bez skreslenia.

Zamerať sa musíte tiež na subwoofer. Nekvalitné a lacnejšie prístroje veľa duní, ale ich zvuk nie je nijako konkrétny, je mäkký a veľa zvukových liniek sa v ňom stráca. Pre otestovanie potom odporúčame pustiť film tak, aby ste počuli aj tie najtichší pasáže, a potom preskočte na pasáže hlasné, pri ktorých by sa z reprákov nemalo linúť žiadne praskanie, chrčanie alebo šušťanie. Na trhu existujú aj testovacie CD / DVD disky so špeciálnou zvukovou stopou, ktorá preverí vašu aparatúru do detailov.

Cena

Neprekvapí, že cenová relácia týchto zariadení je veľmi široká. Zohnať môžete systémy už za pár stoviek, rovnako tak ako za ne môžete minúť niekoľko tisíc. Vždy záleží na vašom rozpočte a náročnosti na zvukový výstup. Je fajn si uvedomiť aj skutočnosť, že ak budete sústavu umiestňovať do malé obývačky, neoplatí sa vám utrácať horibilné sumy. Poďme si porovnať cenu domáceho kina v rámci niekoľkých skupín.

Lacná domáce kiná

Patrí sem dvojkanálové sústavy, ktoré majú menší výkon, menej kvalitné spracovanie a nepodporujú najnovšie technológie. V porovnaní s repráky zabudovanými v televízii si však aj s nimi dosť polepšíte. Zoženiete ich už za cenu okolo 100 €.

Kvalitné domáce kiná

Do 500 € už zoženiete dobré prístroje, ktoré bývajú aj v sústave 7.1 alebo 9.1 a samozrejme im nechýba vlastný prehrávač domáceho kina obohatený o DVD či Blu-Ray mechaniku. Zvukovo ponúknu slušný zážitok, ktorý valnej väčšine filmových nadšencov bude stačiť.

Top domáce kiná

Ak hľadáte zariadenie podporujúce najnovšie technológie a moderné funkcie, chcete si užiť špičkový priestorový zvuk a zážitok ako v skutočnom kinosále, prichystajte si čiastku hocikedy aj vyššie ako 1 000 €. Tie najlepšie prístroje stoja aj viac ako desaťnásobok tejto sumy.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo