Ako vybrať infračervený teplomer

Chorí môžeme byť všetci prakticky v ktorejkoľvek ročnej dobe. Sú však obdobie, kedy sa najrôznejšie vírusové a ďalšie respiračné ochorenia objavujú veľmi často, a preto je vhodné mať v lekárničke aspoň nejaký teplomer. Vzhľadom na rýchle šírenie vírusov blízkym telesným kontaktom či cez infikované povrchy je vhodný bezdotykový infračervený teplomer.

Ortuťové, dnes častejšie liehové, sú overenou klasikou, ale poslúži prakticky len pre rýchlu informáciu. Navyše vyžadujú odbornejšie zaobchádzanie (napr. pri sklepávání v nich obsiahnuté kvapaliny) a nevyhnutne sú v kontakte s potenciálne infekčným pacientom. Pre svoju funkciu totiž vyžadujú priamy dotyk s pokožkou chorého. A s trochou smoly sa tak môže nakaziť aj ten, kto sa len zo stupnice snaží odpočítať nameranú teplotu. Všetky tieto riziká rieši infračervené bezdotykové teplomery. V našom článku sa zameriame na to, ako vlastne fungujú a na aké parametre sa pri ich výbere zamerať.

Recenzie infračervených teplomerov

Teplomer je nevyhnutnou súčasťou každej domácej lekárničky. Nielen na jeseň a v zime, teda v období, keď vyčíňa chrípky a ďalšie respiračné ochorenia, sú situácie, kedy je potrebné zmerať telesnú teplotu čoby indikátor ochorenia. Moderným, rýchlym a presným spôsobom merania telesnej teploty sú bezdotykové infračervené teplomery. Ako sa v nich ale vyznať, čoho si všímať a akým produktom sa radšej vyhnúť. Aby bolo vaše hľadanie toho najlepšieho infračerveného bezkontaktného teplomera čo najjednoduchšie, nižšie nájdete porovnanie a testy infračervených teplomerov. Celkom sme ich pre vás vybrali päť.

V našom výbere sa zameriavame len na digitálne infračervené teplomery určené na použitie pre meranie telesnej teploty človeka. Ako totiž píšeme nižšie, infračervené teplomery sa využívajú aj v priemysle a potravinárstve. Zároveň sme päticu vybraných teplomerov obmedzili ich použitím v domácnosti. Neuvádzame preto primárne profesionálne teplomery určené pre zdravotnícke zariadenia, hoci aj také, ktoré by v profesionálnom prevádzke bez problémov obstáli, tu uvádzame tiež.

Zamerali sme sa na prístroje z rozdielnych cenových hladín, ktoré sa líšia schopnosťami, presnosťou, rýchlosťou meranie aj doplnkovými funkciami. Sú tak dobrými ukážkami toho, s čím sa v súčasnosti môžete na trhu stretnúť.

CEM DT-8806H

Rozsah merania v ° C32,2 - 42,5
Vzdialenosť merania v cm1-15
Rýchlosť odozvy0,5 sekúnd
Napájanie2 AA batérie
Hmotnosť205 g

Infračervený teplomer boduje svojou univerzálnosťou. Je primárne určený pre meranie telesnej teploty, veľmi dobre ale poslúži aj v kuchyni, napr. pre meranie teploty pokrmov, vodné kúpele či teploty povrchov. Je teda báječným a široko použiteľným pomocníkom do domácnosti. Z tohto dôvodu je vybavený dvoma režimami merania, telesnej teploty a povrchov. Pokiaľ ide o meranie telesnej teploty, CEM DT-8806H poteší svojou presnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nestratí ani v profesionálnom lekárskom použitie.

Skúsenosti užívateľov vyzdvihujú najmä poctivé dielenské spracovanie a odolnosť výrobku. Displej je umiestnený na zadnej strane teplomera a výsledok merania sa zobrazuje skutočne veľkými číslicami. Koniec merania – podľa údajov výrobcu zaberie len pol sekundy – indikuje aj zvukový signál, čo je veľmi praktická schopnosť. LCD displej je navyše podsvietený. Mohlo by to pôsobiť ako drobnosť, ale ak si predstavíme situáciu, kedy chceme skontrolovať teplotu spiacemu dieťaťu a nechceme ho budiť rozsvietením, príde táto vlastnosť skutočne k duhu.

Namerané hodnoty sa ukladajú do pamäte teplomera. Deje sa tak automaticky, nie je potrebné nič potvrdzovať. Naraz môže byť uložených až 32 hodnôt. Energiu teplomeru dodáva dvojica AA batérií. To považujeme za významné plus, lebo dve tužkové batérie sa v domácnosti nájdu skoro vždy, takže teplomeru len tak energie nedôjde. Navyše sú dve batérie „do začiatku“ už súčasťou balenia. Za kvalitu prevedenia, presnosť i schopnosti sa však platí, infračervený teplomer CEM DT-8806H patrí v našom výbere k najdrahším.

  • presnosť
  • podsvietený displej
  • univerzálnosť
  • vyššia cena
Zistiť cenu

Hetaida HTD8813

Rozsah merania v ° C34-43
Vzdialenosť merania v cm1-5
Rýchlosť odozvy1 sekúnd
Napájanie2 AAA batérie
Hmotnosť90 g

Infračervený teplomer Hetaida HTD8813 predstavuje výborný príklad produktu s dobrým pomerom ceny a výkonu. Za svoje peniaze toho dostanete skutočne veľa, najmä vysokú presnosť a spoľahlivosť merania, dlhú výdrž a veľa drobných pomocníkov, ktoré vám ušetrí prácu. Veľmi poteší svojimi rozmermi a nízkou hmotnosťou: 14 × 10 × 4 cm a 90 g bez batérií je skutočne málo a teplomer je tak ideálny pre to, aby sa stal súčasťou cestovnej výbavy. Nikdy neviete, kedy sa môže hodiť.

Skúsenosti užívateľov prakticky nič teplomeru nevyčítajú. Jediná výčitka však smeruje k tomu, že sa teplomer dá celkom ľahko „poblázniť“ okolitou teplotou, napr. pri meraní na slnku alebo blízko kúrenia. To sú však situácie, ktorým je možné sa ľahko vyhnúť. Pre domácich účely je viac ako dostatočný. Jeho použitie je vyložene intuitívne, zaobídete sa bez zložitého nastavovania, najmenší problém nebude ani odpočítaní výsledku merania. Displej má zelenú farbu, veľké číslice bez zbytočných doplňujúcich údajov sú kontrastné a teda aj ľahko čitateľné. Teplomer dobre padne do ruky, výrobca pamätal aj na príjemnú ergonómiu.

V čom však bezdotykový infračervený teplomer exceluje, je rad drobných funkcií, ktoré vám jeho používanie výrazne uľahčí. Je to najmä zvuková a svetelná indikácia ukončenie merania. Prístroj sám vás – pomocou tri rôznofarebných diód – rýchlo upozorní, v akej oblasti sa teplota pohybuje: Či je pacient s miernou teplotou (do 37,3 ° C), teplota je zvýšená (do 38 ° C) alebo sa už jedná o vysokou horúčku a je potrebná zvýšená pozornosť. Hodí sa aj funkcia automatického vypnutia, ktorá šetrí batériu.

  • LED indikácia teploty
  • kontrastný displej
  • malé rozmery a nízka váha
  • pomerne ľahko sa nechá ovplyvniť zdrojmi tepla v okolí
Zistiť cenu

TrueLife Care Q7

Rozsah merania v ° C32-42,5
Vzdialenosť merania v cm5-8
Rýchlosť odozvy0,8 sekúnd
NapájanieDC9V
Hmotnosť150 g

Infračervený teplomer TrueLife Care Q7 je ďalším modelom, ktorý ponúka veľmi slušný pomer ceny a výkonu. Ak budete dodržiavať podmienky merania (pozrite nižšie), stane sa spoľahlivým a presným pomocníkom, ktorý sa v domácej lekárničke rozhodne nestratí.

Vypichnutie si zaslúžia najmä dlhá výdrž batérie – výrobca deklaruje až 40 000 meraní – a tiež jednoduchosť použitia. Prakticky stačí namieriť na čelo meranej osoby a ani nie za sekundu už môžete na prehľadnom displeji zistiť výsledok. Displej slúži aj pre úpravu základného nastavenia (jednotky merania, vypínanie a zapínanie zvukovej signalizácie) a prechádzanie pamäte výsledkov.

Avšak, oproti iným cenovým souputníkům ho trochu diskvalifikujú niektoré drobnosti, ktoré nás pri dlhodobom používaní prinajmenšom trochu štvali. Napríklad výmena batérie, ktorá vyžaduje trochu šikovnosti a svedomitosti a rozhodne nie je ľahká či snáď intuitívne. Navyše pri neopatrnej manipulácii hrozí poškodenie krytu batérie. Teplomer je tiež pomerne citlivý na vzdialenosť od meraného objektu. Ak sa totiž netrafíte do onoho třícentimetrového rozptylu, teplomer vyhodí chybu. Ako problematické sa nám javí aj isté rozdiely (v rádoch desatín stupňa) pri opakovaných meraní. Výrobca to kladie na vrub rýchlo sa meniace teplote čela a odporúča spriemerovať 2 až 3 meraní. V každom prípade, ak vám infračervený teplomer stačí pre orientačnú predstavu, TrueLife Care Q7 poslúži dobre.

  • rýchlosť
  • jednoduchosť používania
  • kompaktné rozmery
  • nepríliš intuitívna výmena batérie
  • kolísanie hodnôt meraní
  • úzky rozsah vzdialenosti od meraného objektu
Zistiť cenu

Cloc SK-T008

Rozsah merania v ° C32-42,9
Vzdialenosť merania v cmcca 5 cm
Rýchlosť odozvy1 sekúnd
NapájanieAlkalická batéria 9 V
Hmotnosť125 g

Univerzálny a profesionálny. To sú dve slová, ktoré celkom dobre vystihujú infračervený bezdotykový teplomer cloc SK-T008. Podľa skúseností užívateľov je jeho najväčšou výhodou kombinácia malých rozmerov, nízkej hmotnosti a široké použiteľnosti. Stane sa zdatným pomocníkom najmä pre všetkých mamičky malých detí. U tých býva predsa viac chorôb a nachladnutia, presný a rýchly teplomer sa v každom prípade hodí.

Meranie ľudskej teploty je jeho primárnou úlohou, zvláda to spoľahlivo a rýchlo, do 1 s budete poznať výsledok. Prečítate ho na jednoduchom displeji s podsvietením a slušným kontrastom. Nameraná hodnota sa automaticky ukladá do pamäte, celkom ich je možné uložiť až 32. Všetka ovládacie tlačidlá (prezeranie výsledkov meraní, vypnutie a zapnutie podsvietenia displeja a pod.) Sú príhodne umiestnená pod displejom, čo je veľmi praktické. Sú tak ľahko k dosiahnutiu palcom jednej ruky. Zábudliví ocenia funkciu automatického vypnutia. Ak sa teplomer viac ako 30 sekúnd nepoužíva, automaticky sa vypne. Výrazne to predlžuje jeho životnosť.

Oproti ostatným modelom, ktoré sa pohybovali v podobnej cenovej hladine, však trochu schádza nejaká indikácia ukončenie merania, či snáď upozornenie na zvýšenú teplotu. Nie je tu ani zvuk, ani výrazné blikajúce diódy, fakt, či je už namerané, alebo či ide o zvýšenú teplotu, je potrebné odvodiť len z čísel na displeji. Možno drobná výčitka, ale táto funkcia chýba. Trochu nejasná je aj vzdialenosť, z ktorej merať. Na druhú stranu treba kvitovať, že teplomer sa sám seba prezentuje ako univerzálny pomocník pre mamičky. Bez problémov s ním totiž zmeriate aj teplotu vody vo vaničke alebo mlieka v fľaštičke.

  • vysoká univerzálnosť
  • jednoduché a intutivní použitie
  • funkcia automatického vypnutia
  • nejasná vzdialenosť merania
  • bez akustické a vizuálne informácie
Zistiť cenu

Beurer FT 90

Rozsah merania v ° C34-42,2
Vzdialenosť merania v cmcca 5 cm
Rýchlosť odozvy2 sekúnd
NapájanieAAA batérie
Hmotnosť82 g

Beurer FT 90 na prvý pohľad zaujme svojím netradičným tvarom. Neužíva totiž obvyklého pištoľového dizajnu, pohodlnému užívaniu to však nebráni. Hneď pod prehľadným, podsvieteným displejom je umiestnené veľké tlačidlo SCAN, ktoré celé meranie spúšťa. Teplomer cielene myslí na rodičov s deťmi a ešte skôr, než sa na displeji zobrazí číselná hodnota, objaví sa rozosmiaty, alebo smutný smajlík. Deti tak ľahko zapojíte do procesu merania, zobrazenie smajla sa môže stať motiváciou k tomu, aby vydržali v pokoji po dobu merania. Nie že by trvalo dlho, do dvoch sekúnd je hotovo.

Čím teplomer Beurer FT 90 ďalej poteší? Najmä skutočne štedrú pamäťou – ukladá sa posledných 60 meraní, čo je dvojnásobok obvyklé kapacity. Praktická je rada indikátorov, okrem alarmu pri zvýšenej teplote je to aj indikátor stavu batérie (typ AAA dodávaná s ochranným obalom). Batéria vám vydrží celkom dlho, pri niekoľkých sekundách nečinnosti sa infračervený teplomer sám vypne.

Teplomer má obvyklý teplotný rozsah od 34 do 42,2 ° C. Bohužiaľ, zo skúsenosti užívateľov vyplýva, že z recenzovaných teplomerov sa jedná o prístroj najmenej spoľahlivý. Odchýlky merania sú, aj pri opakovaných pokusoch, pomerne veľké – a to v rádoch stupňov. Teplomer totiž výrazne reaguje na teplotu okolia, ktorá výsledok ovplyvní. Ako schodné riešenie sa javí nechať teplomer aspoň pol hodiny pred meraním adaptovať na teplotu v miestnosti.

  • dobre čitateľný modrý displej
  • pamäť na 60 meraní
  • smajlík za odmenu
  • nepresné meranie
  • výsledok ovplyvní teplota okolia
Zistiť cenu

Ako funguje infračervený bezdotykový teplomer

Na začiatok nám dovoľte malú lekciu z fyziky. Objasníme si princíp infračervených bezdotykových teplomerov. Tieto prístroje využívajú skutočnosti, že každé teleso, ktoré má vyššiu teplotu, než je absolútna nula (tj. -273 ° C), vyžaruje energiu, pričom táto energia rastie priamo úmerne so vzrastajúcou teplotou telesa. Každá energie so sebou nutne nesie aj isté množstvo svetelnej energie, vr. infračerveného žiarenia. A presne toho tento typ teplomeru využíva. Spôsob použitia teplomeru aj jeho ďalšie vlastnosti preberieme konkrétnejšie nižšie.

Konštrukčné prvky infračerveného teplomera

Infračervený bezdotykový teplomer sa všeobecne povedané, bude skladať z nasledujúcich častí, ktoré sú pre jeho chod nevyhnutné:

  • optika sústreďuje energiu, už vyžaruje meraný objekt a sústredí ju smerom ku snímaču,
  • snímač prevádza energiu na elektrický signál,
  • elektrické obvody spracovávajú elektrický signál,
  • displej vo finále zobrazí výslednú teplotu.

Táto charakteristika nevyhnutných súčiastok spája oba typy infračervených teplomerov, tj. priemyselné a osobné. V ďalšom texte sa budeme sústrediť na teplomery osobné, ktoré sú určené pre použitie v domácnostiach a v zdravotníctve. Ich parametre totiž zodpovedajú tomu, že sú navrhnuté pre meranie telesnej teploty osôb. Už skôr sme pre vás spísali článok o ostatných osobných teplomeroch.

Okrem zdravotníctva sa infračervené teplomery využívajú napr. v elektrotechnike, kde môže zvýšená teplota súčiastky indikovať problém, v automobilovom priemysle, potravinárstve či stavebníctve, kde slúži aj na odhaľovanie nechcených únikov tepla z budov.

Na čo sa pri výbere infračervených teplomerov zamerať

Infračervené bezdotykové teplomery určené na meranie teploty ľudí, skrátene ich môžeme nazvať ako teplomery osobné, majú rad výhod. Okrem toho, že je ich použitie veľmi jednoduché – stačí namieriť (najčastejšie na čelo) meranej osoby a prakticky okamžite máte presný výsledok na displeji – tak nevyžadujú spoluprácu pacienta. Hodí sa tak pre použitie s novorodencami, malými deťmi i nepohyblivými seniory.

Ergonómia a spôsob ovládania

Infračervené bezdotykové teplomery majú najčastejšie tvar, ktorý by sa dal najľahšie prirovnať k pištoli. Na vodorovne umiestnenou „hlaveň“, v ktorej sa nachádza snímač žiarenia a riadiaca elektronika, potom približne kolmo nasadá „pažba“, resp. rukoväť s tlačidlom, ktoré spúšťa samotné meranie. Zadná strana obrátená smerom k osobe, ktorá meria, je vyhradená displeji pre zobrazenie nameraných hodnôt. Pri drahších modeloch tu nájdeme ďalšie ovládacie prvky, napr. pre prechádzanie uložených meranie pod. Rukoväť môže byť vybavená ergonomicky tvarovanými výstupkami pre pohodlnejšie držanie.

Materiál

Z pohľadu materiálu rozhodne dominuje plast. Ten infračerveným bezdotykovým teplomerom poskytuje dostatočnú odolnosť, je ľahký, vyhovuje aj z hygienického hľadiska. Pri drahších modeloch sa môžeme stretnúť s pogumovanou rukoväťou, ktorá umožňuje pevnejšie uchopenie, a tým aj do istej miery presnejšie meranie.

Napájanie

Infračervené teplomery sú zariadenia, ktoré na svoju prevádzku vyžadujú energiu. Tú im dodávajú buď batérie (najčastejšie malé gombíkové alebo klasické tužkové), prípadne dobíjací akumulátor. Varianty s akumulátorom bývajú zvyčajne drahšie a väčšinou tak bývajú vyhradené profesionálnym modelom učeným pre použitie v zdravotníckych zariadeniach.

Doplnkové funkcie

Základom je samozrejme meranie teploty a jej zobrazenie na displeji, však, ďalšie funkcie sa hodí. To, aké funkcie sú k dispozícii najčastejšie, závisí na cene teplomeru. Najčastejšie sa tak stretávame s nasledujúcimi:

  • Pamäť – Do internej pamäte si teplomer ukladá skôr namerané hodnoty. Ľahko tak môžete porovnať, ako sa telesná teplota pacienta vyvíja v čase. Veľkosť pamäte sa líši podľa modelu od jednotiek až po desiatky položiek.
  • Automatické vypnutie – automatické vypnutie po meraní šetrí batériu teplomera. Akumulátorové články sú schopné vydržať až tisíc meraní. V časovom horizonte to môže byť tri roky používania.
  • Indikátor stavu batérie – Teplomer vás bude informovať o znižujúcej sa kapacite batérie. Tento indikátor má buď podobu série farebných diód, alebo ho nájdeme na displeji teplomera.
  • Zvuková signalizácia – Zvuk vám dá vedieť vo chvíli, keď je meranie dokončené. Niektoré teplomery navyše upozorní v prípade, že človeku nameria zvýšenú teplotu.

Základné parametre infračervených teplomerov

Okrem všeobecných vlastností, ktoré sme uviedli vyššie, je pri výbere infračervených teplomerov nutné sledovať ďalšie dôležité parametre. Sú to najmä tieto:

Rozsah meraných hodnôt

Ako už názov napovedá, táto informácia nám dáva odpoveď na otázku, aké teploty je daný model schopný zmerať. U bežných zdravotníckych teplomerov sa tento rozsah pohybuje od 33 do 42 ° C. V oboch prípadoch sa jedná o krajné, život ohrozujúce hodnoty. Väčší teplotný rozsah (od záporných až po stovky stupňov) potom zvládajú teplomery určené na priemyselné použitie alebo napr. v kuchyni.

Rýchlosť meraní

Čím rýchlejší teplomer bude, tým menej času musí zostať meraná osoba nehybná. To je vhodné v prípadoch, keď treba meriame nepokojné batoľa. Moderným infračerveným teplomerom stačí doslova pár sekúnd, táto hodnota sa líši len na základe miesta merania. Na čelo tak budete potrebovať cca 3 sekundy, v uchu bude hotové za sekundu.

Distance to stop

Distance to stop je najčastejšie udávaným parametrom infračervených teplomerov. Ide o pomer medzi vzdialenosťou a priemerom meranej plochy označovaný ako D: S. Pomôžeme si príkladom: Predstavte si infračervený teplomer s optikou 12: 1. To znamená, že zo vzdialenosti 12 metrov budete schopní zmerať teplotu z plochy 1 meter. Na trhu sa najčastejšie stretávame s pomerom od 1: 1 po 50: 1. Posledne menované zvládajú meranie i vonku.

Ako správne merať teplotu

Pri meraní by ste mali postupovať nasledovne.

Na čo si dať pozor

Telesnú teplotu zvyčajne meriame vo chvíli, keď máme pocit, že je choroba blízkosti. Avšak, zvýšená telesná teplota nemusí byť iba indikátorom začínajúcej alebo prebiehajúce choroby. Nad normálnu hodnotu ju môže zvýšiť aj telesná aktivita, konzumácia potravín alebo okolitá teplota.

Meranie by tak malo prebiehať minimálne 30 minút po telesnej aktivite či po jedle. Dôležité je pochopiteľne aj miesto merania. Telesnú teplotu preto odporúčame merať v interiéri, ideálne v tieni, čo najďalej od zdrojov tepla, teda napr. okien alebo radiátorov. Infračervené teplomery bývajú veľmi citlivé a výsledok by teplota okolia mohla ovplyvniť, čo pochopiteľne nie je žiaduce.

Samotné meranie

Meranie pomocou infračerveného teplomera je veľmi jednoduché. Bezkontaktný teplomer stačí len namieriť na čelo, nie je nutné ho prikladať na pokožku, a stlačiť tlačidlo, ktoré meranie aktivuje. Prebehne meranie, väčšina teplomerov na skončení merania sama upozorní. Na displeji sa zobrazí výsledná teplota, ktorú potom stačí iba prečítať a vyhodnotiť. Niektoré pokročilé teplomery navyše pridávajú indikáciu toho, či je teplota v normále, alebo zvýšená. Deje sa tak buď zvukovým signálom, alebo v podobe farebných diód.

Cena infračervených teplomerov

V každom prípade je jasné, že vás obstaranie infračerveného bezdotykového teplomera bude stáť viac ako u bežných digitálnych či ortuťových teplomerov. Avšak, nie je to nič, čo by vašu domácu pokladňu zruinovalo a navyše sa jedná o vec, ktorá vám bude slúžiť celkom dlho. Ich ceny začínajú na cca 20 €.

Základné modely pre rýchlu informáciu (do 30 €)

V tejto cenovej hladine zaobstaráte základné varianty infračervených teplomerov. Displej býva iba základny, nepodsvietený, prístroje už majú vnútornú pamäť pre ukladanie meraní, pamätá si ich cca posledných dvadsať.

Zlatá stredná cesta (do 50 €)

Teplomery v tejto cenovej relácii, ktoré už sú veľmi spoľahlivé a ponúkajú niektoré nadštandardné funkcie, napr. automatické vypnutie alebo zvuková signalizácia. Predstavujú tak stredná časť pomyselného štartového poľa a najlepší pomer ceny a výkonu.

Top modely (nad 50 €)

V tejto kategórii nájdeme najlepšie infračervené teplomery, ktoré sú určené pre profesionálne použitie. Ponúknu vysoko presné výsledky a nadštandardné funkcie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo