Ako vybrať karimatku

Výber spacieho vaku alebo stanu zvyčajne podcenia málokto, výbere karimatky sa ale poctivo venuje len hŕstka outdoorových nadšencov. A to je nielen škoda, ale hlavne aj hazard so zdravím. Výber preto nikdy nesmiete podceniť. Na čo si pri ňom dať pozor, na ktoré parametre sa zamerať a aký typ karimatky pre vás bude vhodný, vám prezradíme v nasledujúcom článku. Nájdete v ňom tiež test najobľúbenejších izolačných podložiek na trhu, a to ako penových, tak i samonafukovacích a nafukovacích.

Test karimatiek 2023

Do testu sme zahrnuli celkom šesť modelov zo všetkých troch najobľúbenejších kategórií karimatiek: penové, samonafukovacia aj nafukovacie a zistili sme, ktoré z nich sú najlepšie a u ktorých by ste naopak nákup mali zvážiť. Zaujímali nás použité materiály, kvalita spracovania, izolačné vlastnosti, komfort, hmotnosť i rozmery po zbalení.

HUSKY Felt

Typpenová
Tepelný koeficient (R)výrobca neuvádza
MateriálEVA (ethylenvinylacetát)
Tvarobdĺžnik
Transportný obalnie
Opravná sadanie
Farbašedá
Rozmery (D x Š x V) v cm190 x 60 x 1,4
Rozmery po zbalení (v cm)60 x 20
Hmotnosť490 g
Dĺžka záruky2 roky

Evazotka Husky Felt patrí medzi penové karimatky za nízku cenu. Ponúka ale ako nízku hmotnosť (490 g), tak aj veľmi dobrý komfort a dobré izolačné vlastnosti, čo je dané väčšou hrúbkou (1,4 cm). Materiál EVA, z ktorého je tento model vyrobený, je vodeodolný a mäkký. Spánok na tejto podložke je pohodlný, a to aj na tvrdom alebo nerovnom teréne (a to najmä oproti klasickým penovým PE karimatkám). Veľkou výhodou je prirodzená protisklzovosť materiálu, vďaka čomu tento model drží na svojom mieste. Její rozmery sú: 190 x 60 cm. Výhodou je možnosť skrátiť nožnicami rozmer presne podľa vašich potrieb.

Medzi nevýhody patrí najmä veľké rozmery po zbalení (60 x 20 cm), pripevnenie na batoh preto môže byť problematické. Pri nevhodnom zaobchádzaní navyše môže ľahko dôjsť k poškodeniu. Hoci materiál EVA je považovaný za všeobecne odolnejšie, rozhodne odporúčame vždy používať pod karimatku ďalšie podložku (pevný igelit apod.) A starostlivo vyberať miesto k spánku (prípadne z neho odstrániť ostré predmety – kamienky, konáriky). Materiál sa totiž pomerne ľahko odrie alebo prepichne.

Celkovo však ide o vydarenú karimatku ponúkajúci veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Odporúčame ju pre trojsezónne použitie (jar až jeseň). Rozhodne ide o lepšiu voľbu, než akú by bola akákoľvek PE podložka. Pokiaľ ale zháňate kvalitnú karimatku do náročnejších podmienok, odporúčame vám si priplatiť.

  • dobrý pomer cena / výkon
  • dobrý komfort
  • dobrá izolácia
  • rozmery po zbalení
  • nižšia odolnosť
Zistiť cenu

COLEMAN Touring Mat

Typsamonafukovacia
Tepelný koeficient (R)výrobca neuvádza
Materiálpolyester, perforovaná PU pena s tvarovou pamäťou
Tvarobdĺžnik
Transportný obaláno
Opravná sadaáno
Farbamodrá
Rozmery (D x Š x V) v cm183 x 51 x 2,5
Rozmery po zbalení (v cm)27 x 15
Hmotnosť900 g
Dĺžka záruky3 roky

Coleman Touring Mat patrí medzi najlacnejšie samonafukovacie karimatky na trhu. Kvalita spracovania aj jej vlastnosti pritom nízkej cene odpovedajú. Jedná sa teda o podložku najmä do nenáročných podmienok a skôr pre občasné použitie. Izolačné vlastnosti sú priemerné. Tepelný koeficient výrobca bohužiaľ neuvádza.

Touring Mat je trojsezónny model (jar-jeseň) s výškou 2,5 cm. Dĺžka (183 cm) pritom dostačuje aj pre vyššie osoby. Nemožno zakúpiť skrátenú verziu. Bohužiaľ šírka je menšia, a to len 51 cm, vhodnejšie je preto pre chudší osoby, prípadne pre tých, ktorí sa v noci príliš nepřevalují. Zbaliť ju možno do valca o vynikajúcich rozmeroch 27 x 15 cm, miesta v batohu preto zaberie prekvapivo málo. Súčasťou dodávky je aj transportný obal a dva kompresné popruhy. Zbalenie je rýchle a jednoduché. Nevýhodou je ale vyššia hmotnosť 900 g (čo môže byť ale s ohľadom na cenu subjektívne).

Vyrobená je z polyesteru, ktorý je zo spodnej strany opatrený protišmykovou úpravou, ktorá je zároveň pevnejšia, a čiastočne tak bráni pretrhnutiu či prepichnutie (odporúčame si však dávať pozor). Bohužiaľ z hornej strany už protišmykovú úpravu nenájdeme, spací vak preto po karimatke kĺže. Vhodnejšie je preto toto podložku používať len na rovnom podklade. Celý povrch sa však veľmi dobre čistí.

Vzhľadom k tomu, že ide o samonafukovačky, nafukovanie do istej miery prebieha sama po otvorení ventilu. Špeciálne vnútorná perforovaná pena do seba natiahne vzduch ale len sčasti, zvyšok je potreba dofúknuť ústami. U tohto modelu je to o trochu viac ako u podobných drahších podložiek. Na rýchlosť nafúknutia (a vôbec celkovú životnosť) má vplyv aj spôsob skladovania. Touring Mat preto vždy skladujte s otvoreným ventilom bez preloženie a prehnutí po celej ploche. Ak by ste ju skladovali v zbalenom stave, veľmi rýchlo by došlo k znehodnoteniu vnútorného materiálu.

Bohužiaľ sa niektoré kusy už z výroby a iné po určitom čase používania (obvykle v rádoch mesiacov) samy vyfukujú. Môže sa vám tak stať, že v polovici noci budete ležať na polovyfouknuté karimatke, a podložka sa tak stáva zbytočnou, pretože neplní svoju základnú izolačnú funkciu. Je teda otázkou, či nie je lepšie dať radšej prednosť drahšiemu a spoľahlivejšiemu modelu. Problém s vyfukovaním pričítame nekvalitným švom. A aj napriek tomu, že je súčasťou balenia opravná sada, nájsť mikrotrhlinky vo šve vôbec nie je ľahké.

  • nízka obstarávacia cena
  • vynikajúce zbaliteľnosť
  • dobrý komfort
  • môže uchádzať
  • horná strana je klzká
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

YATE Wave Alu

Typpenová
Tepelný koeficient (R)2,2
MateriálPE (polyetylen)
Tvarobdĺžnik
Transportný obaláno
Opravná sada-
Farbamodrá, alumíniová fólie
Rozmery (D x Š x V) v cm180 x 57 x 2
Rozmery po zbalení (v cm)13 x 57 x 16
Hmotnosť400 g
Dĺžka záruky2 roky

Yate Wave Alu je skladací profilovaná penová karimatka s alumíniovou hornou vrstvou, ktorá zvyšuje tepelno-izolačné vlastnosti. Tepelný koeficient tohto modelu je 2,2, vďaka čomu sa hodí pre trojsezónne použitie (jar-jeseň). Veľkou výhodou je nízka hmotnosť, veľmi rýchle rozloženie a zbalenie a prijateľná cena.

Tento model tvorí PE pena, alumíniová horná vrstva a netkaná textília, ktorá slúži najmä ako výstuha podložky a spevňuje najviac namáhané miesta (v ohybe). Spodná PE strana je ale pomerne náchylná voči prepichnutiu alebo natrhnutiu, vždy je preto dobré podložku nepokladať na holú zem, ale na pevnejšie igelit alebo podobnú ochrannú vrstvu, vďaka ktorej do seba karimatka zároveň nenatiahne vlhkosť.

Rozdelená je do 14 segmentov s celkovou dĺžkou 180 cm, šírkou 57 cm a výškou 2 cm. Podľa potreby jej tvar môžete pomocou nožníc upraviť. V zbalenom stave je však pomerne veľká (13 x 57 x 16 cm, čo sú podobné rozmery ako pri klasických rolovacích podložiek). Vždy ju preto musíte pripevniť na batoh zvonku. Uložiť ju môžete do sieťovaného transportného obalu, ktorý je súčasťou dodávky.

Výhodou harmonikového skladanie je aj to, že ju môžete využiť nielen na ležanie, ale rýchlo z nej vyrobíte aj improvizovanú stoličku alebo závetrí na varenie. Ak ju navyše alumíniovú stranou postavíte za seba k ohňu, hliníková vrstva teplo ohňa odrazí späť, a zahrieva vám tak chrbát.

Medzi ďalšie pozitíva patrí, že materiál nešustí a možno ho ľahko udržiavať v čistote (stačí len utrieť navlhčenou handričkou). Bohužiaľ alumíniová vrstva je pomerne veľa klzká, pri spánku v nerovnom teréne preto dochádza ku skĺzavaniu z podložky.

Komfort pri spánku však nie je tak vysoký ako u iných PE karimatiek, ktorý nemajú také výrazné prelisy. Štruktúra totiž pomerne veľa tlačí a spanie je celkovo tvrdšie. Na druhej strane ale nedochádza tak ľahko k preležaniu materiálu, jeho stenčenie, čo je zásadný nevýhodou PE podložiek. Vďaka výrazným prelisom navyše tento model dokáže efektívne vyrovnať nerovnosti podkladu. Na druhú stranu pri spánku na tvrdom podklade (kameň, pevná podlaha, drevená lavica) sa tvrdosť bohužiaľ ešte zvýrazní.

Izolačné schopnosti však veľmi milo prekvapili a Wave Alu možno odporučiť aj do chladnejších nocí v horách, na jar alebo na jeseň.

  • nízka hmotnosť
  • dobré izolačné vlastnosti
  • rýchle zbalenie a rozloženie
  • multifunkčné využitie
  • horší komfort
  • horná strana je klzká
Zistiť cenu

Husky Fuzzy 3,5

Typsamonafukovacia
Tepelný koeficient (R)výrobca neuvádza
Materiál68D Polyester Honey Comb Ripstop / TPU záter
Tvarobdĺžnik
Transportný obaláno
Opravná sadaáno
Farbamodrá / zelená / oranžová / maskáčová
Rozmery (D x Š x V) v cm180 x 58 x 3,5
Rozmery po zbalení (v cm)28 x 20
Hmotnosť990 g
Dĺžka záruky2 roky

Samonafukovacia karimatka Husky Fuzzy 3,5 patrí medzi modely zo strednej cenovej kategórie. Hodí sa pre trojsezónne využitie (jar-jeseň), bohužiaľ tepelný odpor výrobca neuvádza. Poteší rýchle zbalenie a rozloženie a dostatočný komfort. Súčasťou balenia je aj opravná sada a transportný obal.

Z vonkajšej strany je táto podložka tvorená špeciálnym 68D polyesterom Honey Comb Ripstop s TPU záterom, ktorý zaručuje odolnosť proti oteru a zvyšuje pevnosť i pružnosť materiálu. Spodná strana je vybavená protišmykovou vrstvou, ktorá bráni kĺzaniu karimatky po podklade. Bohužiaľ horná vrstva už protišmyková nie je, teda môže v nerovnom teréne dochádzať ku sklzu spacáku po podložke.

Na dĺžku meria 180 cm, na šírku 58 cm a na výšku pekných 3,5 cm. Aj na členitom teréne sa preto vyspíte veľmi komfortne. Vždy ale dávajte pozor, aby ste podložku umiestňovali len na vyčistený povrch (najmä odstráňte všetky ostré predmety).

Po otvorení ventilu sa do podložky natiahne určité percento vzduchu, podložku však musíte svojpomocne dofúknuť, čo je u samonafukovaček bežné. Nafúknutie tak zaberie pár minút. Ide pritom o klasicky riešený ventil, ktorý sa ľahko nafukuje. Vyfúknutie a zrolovania nie je náročné a po zložení sa bez problémov vojde do priloženého transportného obalu. Rozmery po zbalení sú veľmi dobré – 28 x 20 cm. Rozhodne ale zamrzela vyššia hmotnosť, a to 990 g.

Bohužiaľ u tohto modelu pri pravidelnom používaní opakovane dochádzalo k uchádzanie ventilu a vydutie materiálu. Tomu možno do istej miery predchádzať správnou starostlivosťou a skladovaním. Rozhodne preto podložku nenechávajte ležať na vysokých teplotách. Ak sa nedá vysokým teplotám vyhnúť, vždy aspoň otvorte ventil a nevystavujte ju priamemu slnečnému žiareniu. Podobne pri skladovaní ju nafúknite, povoľte ventil a skladujte v natiahnutom stave (bez prehnutí a pod.).

Vzhľadom na skutočnosť, že tento model môže začať uchádzať (a to najčastejšie od ventilu, kde je oprava svojpomocne takmer nemožná), podložku nemôžeme odporučiť. Samozrejme je možné, že sa vám podarí zakúpiť model, ktorý týmito neduhmi netrpí, je to ale vždy tak trochu stávka do lotérie.

  • nízka obstarávacia cena
  • dobrý komfort
  • môže uchádzať
  • horná strana je klzká
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

THERM-A-REST Trail Lite

Typsamonafukovacia
Tepelný koeficient (R)4,9 (Woman) / 3,4 (Regular, Large)
Materiál75D polyester / uretanová pena
Tvaranatomický
Transportný obaláno
Opravná sadanie
Farbazelená
Rozmery (D x Š x V) v cm168 x 51 x 4,9 (Woman) / 183 x 51 x 3,8 (Regular) / 196 x 63 x 3,8 (Large)
Rozmery po zbalení (v cm)28 x 15 (Woman, Regular) / 33 x 16 (Large)
Hmotnosť710 g (Woman) / 740 g (Regular) / 1050 g (Large)
Dĺžka zárukydoživotná

Samonafukovacia karimatka Thermarest Trail Lite Large patrí medzi jeden z užívateľky najobľúbenejších modelov, ktorý je prívetivý ako svojou obstarávacou cenou, tak i veľmi dobrými vlastnosťami. Možno ho využiť celoročne, teda aj v zimne pri teplotách pod bodom mrazu (skvele izoluje aj pri -15 ° C). Vďaka vysokej odolnosti sa navyše hodí aj do náročnejších podmienok.

Pri výrobe tejto podložky bol použitý 75D polyester (z vonkajšej strany) a uretanová pena ako výplň. Materiál je pevný, ale menej odolný voči zašpineniu. Bohužiaľ tiež nie je opatrený žiadnou protišmykovou úpravou, pri spánku vo svahu preto môže dochádzať ku skĺzavaniu. Ako veľmi budete z karimatky schádzať ich ale do veľkej miery dané aj materiálom vášho spacieho vaku.

Model Trail Lite je možné zakúpiť v troch rôznych variáciách: Regular, Large a Woman Regular. Verzia Regular je dlhá 183 cm, široká 51 cm, vysoká 3,8 cm a váži pekných 740 g. Vďaka obmedzenej šírke ju odporúčame skôr chudým osobám. Naopak pri variante Large môžete počítať s predĺženou dĺžkou 196 cm aj šírkou 63 cm, žiaľ vyššia je aj celková hmotnosť (1050 g). Pohodlná je ale aj pre osoby s väčšou postavou. Verzia Woman Regular je ideálny pre ženy, má totiž skrátenú dĺžku 168 cm a šírku (51 cm), hrúbka je rovnaká (3,8 cm). Poteší u nej najmä vyšší tepelný odpor, a to 4,9. Hmotnosť pritom nie je nijako vysoká – váži len 710 g.

Rozmery po zbalení sú veľmi prívetivé, a to 28 x 15 cm pre Regular a Woman verzii a 33 x 16 cm Large. Po vyfúknutí sa preto podložka do priloženého obalu ľahko zmestí.

Či už ide o akýkoľvek model, všetky ponúkajú vynikajúce pohodlie a prekvapivo dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Nafúknutie je ale trochu komplikovanejšia. Pena vnútri do seba dokáže natiahnuť len pomerne málo vzduchu, je preto potrebné prifúknuť ešte asi päťkrát ústami. Navyše medzi jednotlivými nádychy vám z podložky čiastočne uniká vzduch.

Podobne ako ostatné aj táto samonafukovačky vyžaduje zvýšenú starostlivosť pri skladovaní. Úplne zásadné je skladovať ju v rozloženom stave s povoleným ventilom. Vyvarujete sa tiež vystavovanie priamemu slnku a vysokým teplotám.

Všetky tri varianty Trail Lite ponúka veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Hoci sa jedná o drahší model, rozhodne poteší vynikajúcim komfortom, rozmery po zbalení, hmotnosťou a schopnosťou udržať vás v teple. Veľkú pochvalu si zaslúži tiež doživotná záruka.

  • veľmi dobrý pomer cena / výkon
  • veľmi dobrý komfort
  • veľmi dobrá izolácia
  • dobrá zbaliteľnosť
  • odolnosť
  • komplikovanejšie nafukovanie
  • horná strana je klzká
Zistiť cenu

Therm-a-Rest NeoAir Xtherm

Typnafukovacia
Tepelný koeficient (R)5,7
Materiál30D High Tenacity Nylon / 70D Nylon Soft Grip
Tvaranatomický
Transportný obaláno
Opravná sadaáno
Farbastrieborná, šedá
Rozmery (D x Š x V) v cm183 x 51 x 6,3 (Regular) / 196 x 63 x 6,3 (Large)
Rozmery po zbalení (v cm)23 x 10 (Regular) / 28 x 11 (Large)
Hmotnosť430 g (Regular) / 640 g (Large)
Dĺžka záruky3 roky

Nafukovacia karimatka Xtherm je najteplejším modelom z radu Thermarest NeoAir. Vyniká kombináciou niekoľkých skvelých vlastností: nízkou hmotnosťou, dobrou zbaliteľnosť a vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Ide tak o ideálnú podložku vhodnú pre všetky štyri sezóny a aj do náročných podmienok a teplôt hlboko pod bod mrazu. Počítať však musíte s vysokou obstarávacou cenou.

Pri výrobe tohto modelu boli použité kvalitné materiály: 30D High Tenacity Nylon a 70D Nylon Soft Grip. Tepelno-izolačné vlastnosti boli zvýšené reflexným alumíniovým záterom (strieborná strana), na ktorú sa pokladá spací vak. Už na dotyk je zrejmé, že použité materiály sú pevné a odolné, za čo Xtherm rozhodne zaslúži pochvalu. Opravná sada je súčasťou balenia.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nafukovačku, nie je vyplnená penou ani iným materiálom. Vďaka tomu je výrazne ľahšia ako samonafukovacia karimatky z tej istej kategórie. Menšie (Regular) model s rozmermi 183 x 51 cm váži iba 430 g, väčšie Large variant (196 x 63 cm) váži skvelých 640 g. Veľký model je vhodný pre vyššie a väčšie osoby a tiež pre všetkých, ktorí si potrpia na väčší komfort. Na trhu je v ponuke aj verzia MAX (Regular / Large), ktorá sa oproti testovanému modelu líši len svojím tvarom – jedná sa totiž o obdĺžnik, a je teda komfortnejšie. Počítať u nej musíte samozrejme aj s vyššou hmotnosťou a väčšími rozmermi po zbalení.

Absencia vnútornej peny ale znamená väčšie tepelné straty. Výrobca preto prichádza s hrúbkou 6,3 cm, ktorá okrem izoláciu zaručuje tiež vynikajúci komfort, a so špeciálnou technológiou Triangular Core Matrix ™, vďaka ktorej je vnútri podložky vytvorených viac ako 100 buniek a reflexných bariér, ktoré držia vzduch ohriaty telesným teplom stále na svojom mieste. Vďaka tomu sa Xtherm môže pochváliť veľmi vysokým tepelným koeficientom 5,7 R.

Určitým nedostatkom je systém nafukovanie. Vzhľadom na to, že nejde o samonafukovacia model a nafukovanie ústami nie je príliš vhodné (vlhký vzduch horšie izoluje), Xtherm sa nafukuje pomocou vaku, ktorý slúži aj ako transportný obal. Vak možno pripevniť k ventilu a postupne doň naberať vzduch z okolia. Po nabratie je potreba vzduch vytlačiť dovnútra do podložky. Tento postup pritom zaberie pomerne veľké množstvo času (cca 10 minút). V náročných podmienkach ale nemusí byť vždy toľko času k dispozícii.

Ak zvolíte menšie variantu Regular, musíte tiež počítať s tým, že ide o užšiu podložku s šírkou 51 cm, čo pri výške 6,3 cm môže vadiť väčším osobám a tým, ktorí preferujú spánok na chrbte. Lakte a ruky vám totiž môžu schádzať na zem, podobne sa môžu správať tiež okrajovej časti spacieho vaku. Ak preto tušíte, že by vám táto nepríjemnosť mohla vadiť, rozhodne odporúčame zvoliť väčšiu variantu Large. Drobným nedostatkom je tiež pomerne šuštivý materiál, ktorý je pri prevaľovanie v noci počuť, čo môže vadiť najmä spoluspáčům.

Celkovo sa ale jedná o najlepší model v danej cenovej kategórii. Ponúka totiž vynikajúci pomer nízkej hmotnosti, malých rozmerov po zbalení a vynikajúce izolácie. Ideálna je pri použití v náročných podmienkach (odporúčame ju aj na sneh a ľad). Pokiaľ vám ale nevadí vyššia cena, využiť ju samozrejme môžete aj v lete v bežných podmienkach. Rozhodne ju ocenia osoby trpiace bolesťami kĺbov alebo chrbta.

  • vynikajúci komfort
  • vynikajúca izolácia
  • veľmi dobrá zbaliteľnosť
  • veľmi nízka hmotnosť
  • veľmi dobrá odolnosť
  • komplikované nafukovanie
  • šuštivý materiál
Zistiť cenu

Prečo je výber správnej karimatky dôležitý a neoplatí sa ho podceňovať

Skôr, než vám prezradíme, ako správne vybrať penovú, samonafukovacia alebo nafukovacie karimatku, považujeme za dôležité, zmieniť sa aj o tom, prečo sa výber izolačnej podložky rozhodne neoplatí podceniť. V lepšom prípade vás to môže stať iba prebdenú noc, v horšom aj zdravie a v extrémnych prípadoch aj život.

Hneď na začiatok je dôležité si uvedomiť, že – podobne ako u spacieho vaku – vás nehreje sama karimatka, ale teplo vyprodukované vašim vlastným telom. Dôležitá je preto hlavne termo-izolačná schopnosť každej podložky, s ktorou vyrážate do prírody.

Mnoho užívateľov má pritom vo zvyku spoliehať najmä na spací vak. Často je to z toho dôvodu, že sa snaží na karimatke ušetriť (nie je už nepodstatné, či na hmotnosti, rozmeroch alebo cene). To je ale veľká chyba. Po zaľahnutie totiž svojím telom spodnú časť spacáku stlačíte, čím výrazne znížite jeho izolačné vlastnosti. Ak by ste sa spacákom ležali na holej zemi, pocit by bol asi taký, ako by ste ležali na hrubšie deke. Išlo by teda o takmer nulovú izoláciu.

Pritom platí, že čím kvalitnejšie spací vak vlastníte, tým (zdanlivo paradoxne) kvalitnejšie potrebujete tiež izolačnú podložku. Pretože aj ten najkvalitnejší spacák v mieste zľahnutie do veľkej miery prestáva hriať, a predpokladáme, že ak vlastníte kvalitný kúsok, vyrážate zrejme častejšie do extrémnych podmienok. Kvalitná izolácia odspodu je pre vás preto úplnou nutnosťou.

Hoci túto poučku veľa ľudí pozná, pri kúpe izolačné podložky na ňu mnohí zvyčajne zabúdajú. A tak je bohužiaľ stále jednou z najčastejších chýb outdoorových nadšencov podcenenie jej výberu. Vždy preto majte na pamäti, že výber kvalitnej karimatky je rovnako dôležitý ako výber kvalitného spacieho vaku.

Podľa čoho karimatku vyberať

Skôr, než vás prevedieme výberom karimatky, je vhodné si ujasniť, prečo si ju vôbec chcete zaobstarať. Odporúčame vám preto, zodpovedať si dve základné otázky:

V akých podmienkach (kde a kedy) budem karimatku najčastejšie používať?

Je rozdiel, ak kupujete izolačnú podložku pre občasné nocovanie v kempe na letnej dovolenke (v takom prípade si môžete dovoliť väčší komfort na úkor hmotnosti) alebo potrebujete karimatku pre náročnú vysokohorskú turistiku (v tomto prípade bude každý gram navyše nežiaduce).

Vaše rozhodnutie by mal ovplyvniť aj terén, na ktorom budete najčastejšie spať. Na ostrých kameňoch, vetvičkách alebo pokosených steblách hrozí ďaleko väčšie riziko pretrhnutia, vhodnejšie voľba sú preto penové karimatky. Naopak pre chladný podklad (krajina v chladných ročných obdobiach, vysoké hory, sneh, ľad) je potreba predovšetkým dobrých tepelno-izolačných vlastností, ktoré vám poskytnú karimatky nafukovacie a samonafukovacie.

Ako často budem karimatku používať?

Pre občasné použitie v nenáročných podmienkach (kempingy, festivaly, interiéry chat a pod.) Bohato stačí lacnejší penový model, pre časté použitie voľte naopak vysoko kvalitné penové, nafukovacie alebo samonafukovacie karimatky.

Na trhu nájdete ponuku trojsezónnych (jar, leto, jeseň) i štvorsezónny (celý rok) modelov. Niektoré podložky sú naopak vhodné iba pre využitie v kempoch, chatách a pod.

Základné typy karimatiek

Pri výbere je najdôležitejšie sa rozhodnúť, aký typ izolačné podložky pre vás bude najvhodnejší, a až potom vyberať podľa čiastkových parametrov. Spolu s konkrétnym typom sú totiž dané ako izolačné vlastnosti a odolnosť, tak aj hmotnosť a rozmery.

Najčastejšími typmi karimatiek sú:

  • alumíniové (tzv. alumatka),
  • penové,
  • samonafukovacie,
  • nafukovacie.

Alumíniové karimatky (alumatky)

Ako je už z názvu zrejmé, jedná sa o tenké penové podložky, ktoré sú z jednej strany potiahnuté reflexnou hliníkovou vrstvou. Ich hrúbka sa obvykle pohybuje v rádoch niekoľkých milimetrov (najčastejšie 3 mm), vďaka čomu sú zo všetkých typov najľahší (spravidla okolo 150 g), najskladnejší (možno ju zbaliť do rozmerov cca 10 x 26 cm) a najlacnejšie (zhruba do 4 eur) . Spacák ochráni pred vlhkosťou a nečistotami, v prípade núdze by vás mali ochrániť pred umrznutím. Tým však ich výhody končí.

Termo-izolačné vlastnosti alu karimatek sú zlé a v zásade sa pre samostatné použitie hodia iba do horúcich letných nocí, kedy je zem dostatočne vyhriata, prípadne na dovolenku pri vode (tieto karimatky môžu slúžiť napr. namiesto plážových podložiek). Vzhľadom na ich hrúbke tiež po zaľahnutie cítite doslova každý kamienok. Komfort je preto skutočne malý.

Pozor: alumatku vždy pokladajte lesklou (hliníkovou) vrstvou hore a penou dole. Hliník totiž odráža telesné teplo, čím zvyšuje tepelný komfort.

  • Veľmi nízka hmotnosť
  • Skladnosť
  • Vodeodolnosť
  • Nestráca funkčnosti pri prepichnutí / prepálenie
  • Veľkosť možno ľubovoľne prispôsobiť
  • Nízka obstarávacia cena
  • Veľmi zlé tepelno-izolačné vlastnosti
  • Veľmi nízky komfort

Penové karimatky

Penové podložky sú tak cenovo dostupné, tak pomerne komfortné a môžu sa pochváliť aj relatívne dobrými izolačnými vlastnosťami (v závislosti od hrúbky). Poteší tiež nízka hmotnosť (od 150 do 400 g). Výber je pritom skutočne široký – naraziť môžete na najrôznejšie hrúbku (väčšinou od 5 do 20 mm), tvar i farbu. Medzi ich prednosti patrí tiež fakt, že pena zvyčajne nekĺže toľko ako materiál nafukovacích a samonafukovacích podložiek, a navyše naďalej bez problémov funguje aj pri prípadnom prepichnutí alebo prepálenie. Zásadnými nevýhodami sú horšie izolačné vlastnosti (pre zimné použitie sa nehodí) a väčšie rozmery po zbalení.

Tip: Veľkou výhodou všetkých penových podložiek je skutočnosť, že ich dĺžku aj šírku môžete obyčajnými nožnicami upraviť presne sebe na mieru.

Túto kategóriu ale rozlišujeme ešte na dve podkategórie penových podložiek, a to podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, na podložky z:

  • PE (polyetylénu) s otvorenými pórmi
  • a EVA (ethylenvinylacetátu) s uzavretými pórmi.

PE karimatky

Podložky z PE sú lacnejšie (zhruba od 5 do 10 €), ale kvôli otvoreným pórom nie sú vodeodolné (majú vyššiu tendenciu k absorpcii vody). Niektoré sú preto zo spodnej strany opatrené vodeodolnou a oteruodolnou vrstvou. Polyetylén je navyše menej odolný (tak voči oderu, tak roztrhnutie), navyše postupom času stráca na objeme (v priebehu používania sa hrúbka rýchlo stenčuje, čím dochádza k zníženiu izolačných vlastností a komfortu).

Napriek tomu sú PE podložky stále populárne. Hodí sa totiž pre všetkých užívateľov, ktorí nechcú do karimatky investovať zbytočne veľa peňazí a na výlety vyrážajú len párkrát do roka.

  • Nízka hmotnosť
  • Nestráca funkčnosti pri prepichnutí / prepálenie
  • Veľkosť možno ľubovoľne prispôsobiť
  • Nízka obstarávacia cena
  • Nie sú vodeodolné
  • Horšie tepelno-izolačné vlastnosti
  • Nižšia komfort
  • Horšie skladnosť (väčšie rozmery v zbalenom stave)
  • Dochádza k preležaniu materiálu

EVA karimatky

Podložky z ethylenvinylacetátu (niekedy tiež tzv. evazotky alebo evamatky) sú síce drahšie oproti PE modelom (15- 20 €), ale vzhľadom na to, že EVA materiál má uzavreté póry, sú vodeodolné, majú lepšie termo-izolačné vlastnosti, dlhšiu životnosť ( sú odolnejšie a kvalitné modely v podstate nezničiteľné), ľahšie sa udržujú a ponúka lepšiu komfort i stabilitu (nedochádza k nechcenému posuvu). Jedná sa o vynikajúci kompromis medzi prijateľnou cenou, výkonom, hmotnosťou a životnosťou. Hodí sa preto aj pre náročnejšie túry. Pozor ale na výrazne lacné evamatky, ktoré sa svojimi vlastnosťami podobajú skôr PE karimatkám.

Ide o tzv. jednovrstvové karimatky (tj. sú tvorené iba jednou vrstvou rovnakého materiálu), ktorých hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 8-14 mm (do 10 mm sa hodí skôr pre letné využitie, nad 10 mm aj pre chladnejšie noci). Mnoho osôb navyše používa tenkú evazotku ako doplnok k nafukovacie alebo samonafukovacia karimatke, nielenže zlepšuje izoláciu, ale predovšetkým chráni samo / nafukovacie podložku pred prepichnutím.

  • Dobrý pomer cena / výkon
  • Nízka hmotnosť
  • Vynikajúca odolnosť
  • Vodeodolnosť
  • Nestráca funkčnosti pri prepichnutí / prepálenie
  • Nešmýkajú
  • Veľkosť možno ľubovoľne prispôsobiť
  • Znesú drsnejšie zaobchádzanie
  • Horšie skladnosť (väčšie rozmery v zbalenom stave)
  • Horšie tepelno-izolačné vlastnosti (ako niektoré samo / nafukovacie modely)
  • Nižšia komfort (ako samo / nafukovacie modely)

Okrem klasických rolovacích penových podložiek, môžeme vydeliť ešte karimatky:

  • skladané (skladacie)
  • a profilované.

Skladané (skladacie) penové karimatky

Už z názvu je zrejmé, že ide o podložky, ktoré sa namiesto rolovanie skladajú (podobne ako harmonika). Zbaliteľnosť, a tak i ušetrený priestor je teda lepšie. Naviac je balenie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Aj v tomto prípade je ale zbalená karimatka zvyčajne väčšie a musíte ju pripnúť na batoh zvonku.

Profilované penové karimatky

Profilované alebo tiež rebrované podložky sa vyznačujú zprohýbaným, zdrsneným alebo hrubým vzorom. Dôvodom profilácie je najmä skutočnosť, že sa vo vzniknutých prázdnych miestach udržuje vzduch, vďaka čomu podložka lepšie izoluje. Profilácia navyše zaisťuje komfortnejšie spánok aj na nerovnom alebo kamenistom povrchu.

Aký je rozdiel medzi samonafukovacia a nafukovacie karimatkou

Hlavný rozdiel medzi samonafukovacím a nafukovacími podložkami je v spôsobe nafukovanie a nie / prítomnosti výplne (peny). Samonafukovačky sú vo vnútri vyplnené špeciálnym penovým materiálom s otvorenými pórmi (RUBEX, Molitan pod.), Stačí otvoriť ventil a počkať, až do seba karimatka z veľkej časti sama natiahne vzduch, a potom ju dofúknuť ústami. Nafukovacie modely penu nemajú, a je potreba je celé nafúknuť ústami. Vrstva peny u samonafukovaček pritom zároveň zaisťuje lepšie tepelno-izolačné vlastnosti aj komfort (neplatí ale, že musí mať vždy vyšší tepelný koeficient).

Samonafukovacie karimatky

Vďaka pene vnútri podložky ponúka samonafukovacie karimatky zvyčajne najlepšie tepelno-izolačné vlastnosti zo všetkých dostupných typov. Bývajú ale ťažšie a horšie zbaliteľné (po zbalení majú väčšie rozmery) ako nafukovacie modely, ale menší ako penové podložky.

Pre samonafukovacia karimatky býva typická tiež väčšia hrúbka po nafúknutí, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 2,5 do 5 cm (stretnúť sa možno ale aj so silnejšími modely so 7 cm, výnimočne aj s 10 cm). Väčšia hrúbka ale znamená okrem skvelého komfortu tiež vyššiu hmotnosť (niekedy aj cez 1 kg) a horšie zbaliteľnosť. Hmotnosť tenších samonafukovaček sa podobá váhe najťažších penových karimatiek a rozmery po zbalení sa podobajú letnému spacáku. Teplotné určenie je pritom spravidla dané hrúbkou samonafukovačky. Teda zvyčajne platí, že čím hrubšie, tým lepší tepelný komfort.

Najlepšie samonafukovacia karimatky majú rozdielnu hrúbku v nejzatěžovanější oblasti (najmä oblasť bedier) a na zostávajúce ploche. Vďaka tomu je dosiahnutá skvelého tepelného komfortu po celej dĺžke. Naopak u ultralight podložiek je pena často odľahčená výseky. Hoci toto opatrenie výrazne znižuje hmotnosť, bohužiaľ ide ruka v ruke aj s nižšou životnosťou.

Podobne ako u nafukovacích, aj samonafukovacie karimatky sa od seba môžu veľmi líšiť, a to ako kvalitou použitých materiálov, tak kvalitou spracovania. Celkovú kvalitu možno pritom čiastočne odhadnúť z dĺžky záruky, ktorú výrobca pre daný model ponúka.

Vzhľadom k tomu, že vonkajšie syntetický materiál samonafukovaček býva zvyčajne pomerne klzký, je vhodné, ak sú vybavené protišmykovou úpravou. Pri spánku v nerovnom teréne takú úpravu rozhodne oceníte.

Veľkou nevýhodou samonafukovacích aj nafukovacích modelov je fakt, že ak dôjde k ich prepichnutie alebo zlyhá nafukovacie ventil (upchá sa, netesnia a pod.), Potom karimatka stráca svoje tepelno-izolačné vlastnosti a vo väčšine prípadov je nepoužiteľná (okrem modelov s oddelenými a uzavretými komorami ). V tomto prípade sú oproti plastovým výhodnejšie kovové ventily, ktoré sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu (najčastejšie rozšliapnutie).

Súčasťou väčšiny modelov býva lepiaca sada (obvykle kúsok vrchného materiálu a lepidlo). V prípade drobného poškodenia je ale ťažké problematické miesto nájsť (často nepomôže ani ponorenie do vody). Pri lacnejších podložiek môže byť problém aj v nekvalitnom materiálu, ktorý nie je úplne nepriedušný. V takom prípade nezostáva než karimatku reklamovať.

Zabrániť nechcenému prepichnutiu sa výrobcovia snažia aj pomocou odolných záterov alebo použitím odolných vrchných materiálov. Ak by ste ale chceli mať 100% istotu, odporúčame samonafukovačky doplniť o tenšie evazotku alebo alumatku.

Tip: Pri výbere samonafukovacia podložky si všímajte tiež kvality švov. Tie musia byť precízne zvarené, jedná sa totiž o najnamáhanejšie časť karimatky. V prípade nekvalitných švov tak môže podložka začať veľmi rýchlo uchádzať.

  • Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti
  • Dobrý komfort
  • Dobrú skladnosť
  • Vodeodolnosť
  • Nedochádza k preležaniu materiálu
  • Vhodné aj do extrémnych podmienok
  • Vyššia hmotnosť
  • Neznesú drsnejšie zaobchádzanie (hrozí prepichnutie, predratiu, prepáleniu)
  • Pri poškodení strácajú svoju funkciu
  • Veľkosť i tvar je daný
  • Vysoká obstarávacia cena

Ako správne nafúknuť, vyfúknuť a zbaliť samonafukovacia karimatku

Najskôr podložku roztiahnite a otvorte ventil. Potom počkajte, až do seba karimatka natiahne vzduch. Ako v tejto fáze samonafukovacia karimatky fungujú? Nafukovanie prebieha ako pumpa (penový materiál vnútri do seba postupne nasáva vzduch). Nikdy ale nedôjde k úplnému nafúknutiu, a vždy je preto potrebné podložku nakoniec do dostatočnej tvrdosti dofúknuť ústami. Ventil nakoniec ručne uzavrite.

Pre vyfukovanie sa ventil otvorí a postupne sa vytlačí vzduch. Potom sa ventil opäť uzavrie a karimatku je možné zrolovať. Zbytkový vzduch potom opäť vypustite ventilom, a ten nakoniec uzavrite. Po zbalení možno zvyčajne dostáhnout dostatočne malých rozmerov tak, aby bolo možné podložku umiestniť vo vnútri batohu.

Údržba a skladovanie samonafukovacích karimatiek

U samonafukovacích karimatiek dávajte pozor na spôsob skladovania. Vždy sa vyvarujte skladovania v teple a na priamom slnku. Vplyvom tepla totiž môže dôjsť k delaminácii, ktorá sa prejaví odlepením textílie od penovej hmoty vnútri alebo aj zaoblením časti podložky. Nikdy preto samonafukovačky neskladujte v aute, ktoré stoja na priamom slnku, na batohu (kde hrozí aj riziko mechanického poškodenia), v stane, ktorý stojí celý deň na slnku a pod.

Životnosť samonafukovacie (i nafukovacie) podložky aj jej schopnosť nasávať vzduch naopak predĺžite skladovaním s otvoreným ventilom v nafúknuté pozícii, a to nielen v domácich podmienkach (kde je tento spôsob skladovania vyložene nutnosťou), ale aj v stane (ak nemáte na výber a karimatku musíte nechať v stane, na ktorý svieti celý deň slnko, vždy otvorte ventil, inak môže ľahko dôjsť k poškodeniu). Pri skladovaní podložku neprehýbajte a najlepšie ju položte.

Najdôležitejšie zásady ešte raz prehľadne zhrnieme. Ide o:

  • Podložku nenechávajte na priamom slnku a v horúčave (batoh, stan, automobil).
  • Dávajte dobrý pozor, na aký terén ju pokladáte – vyvarujte sa ostrých kameňov, ostrých vetvičiek, stebiel trávy, prípadne ďalších ostrých predmetov.
  • Vždy so sebou majte opravnú sadu (lepidlo a záplatu).
  • Samonafukovačky (ale i nafukovačky) skladujte vždy s otvoreným ventilom (a to aj v stane), čo umožní odvetranie vlhkosti (ktorá sa dovnútra dostala pri dofukovanie ústami) a zabráni roztrhnutiu švov alebo vydutie. Pri skladovaní je neprehýbajte.

Nafukovacie karimatky

Do kategórie nafukovacích karimatiek nepatrí nafukovací matrac, ako sa mnoho užívateľov mylne domnieva. Ako sme už spomenuli u samonafukovaček, nafukovačky sa od nich líši tým, že sa vo vnútri nich nenachádza penový materiál. Vďaka tejto skutočnosti sú výrazne ľahšie (obyčajne vážia iba 300-500 g), menšie po zbalení, na druhú stranu ale zvyčajne horšie izolujú (na rozdiel od samonafukovaček) a väčšinou sú tiež málo odolné voči mechanickému poškodeniu (prepichnutie, predratiu, prepáleniu). Všetok objem vzduchu je navyše nutné nafúknuť ústami, čo nie je práve praktické.

Oproti samonafukovacím podložkám bývajú spravidla hrubšie, v niektorých prípadoch až 10 cm, obvykle do 7 cm. Komfort týchto modelov je preto veľmi dobrý. Pre zvýšenie izolačných schopností je možné nafukovačku podložiť tenšie evazotkou.

Čo sa týka údržby a správneho skladovania nafukovacích karimatiek, platia rovnaké zásady, ktoré sú uvedené pri samonafukovacího typu. Podobne je potrebné pri výbere dávať pozor na kvalitu švov, ventilu aj použitých materiálov.

Tip: Niektoré outdoorové nafukovacie karimatky majú niekoľko komôr. Pri prerazení jednej z nich možno preto podložku aj naďalej používať, a nedochádza tak k jej úplnému znehodnoteniu. Jednotlivé komory navyše bráni prúdeniu vzduchu vo vnútri, čím je zaručený veľmi dobrý tepelný komfort.

  • Dobré tepelno-izolačné vlastnosti
  • Vynikajúci komfort
  • Dobrá hmotnosť (oproti samonafukovacím)
  • Vynikajúca skladnosť
  • Vodeodolnosť
  • Nedochádza k preležaniu materiálu
  • Náročné nafukovanie
  • Horšie izolačné vlastnosti
  • Neznesú drsnejšie zaobchádzanie (hrozí prepichnutie, predratiu, prepáleniu)
  • Veľkosť i tvar je daný
  • Vyššia nákupná cena

Porovnanie

V tabuľke nižšie prinášame porovnanie všetkých typov izolačných podložiek. Uvádzame ako najpodstatnejšie klady a zápory, tak aj príklady, pre koho a pri akých aktivitách je daný typ vhodný. Táto tabuľka je ale iba orientačné. Lacná nafukovacie podložka samozrejme nebude mať rovnaké vlastnosti ako nafukovačky výrazne drahšie.

Klady Zápory Využitie
Alumatkynízka hmotnosť aj cena, skladnosť, funkčné aj po porušenízlá izolácia i komfortiba pre núdzové použitie, na pláže, prípadne ako podložka pod ďalší karimatku
PE penové karimatkynízka hmotnosť a cena, funkčné aj po porušenínie sú vodeodolné, horšie izolácia a skladnosť, nižší komfort, materiál sa časom znehodnocujeobčasné použitie niekoľkokrát do roka v nenáročných podmienkach (leto)
EVA penové karimatkynízka hmotnosť, prijateľná cena, vynikajúca odolnosť, funkčné aj po porušení, dobrá izolácia i komfortzlá skladnosťuniverzálne využitie, ideálny pre turistiku, veľmi odolné, nevhodné do extrémnych podmienok (zima)
Samonafukovacie karimatkyvynikajúca izolácia, veľmi dobrý komfort, dobrá skladnosťvyššia hmotnosť, vysoká cena, horšia odolnosťuniverzálne využitie, vhodné aj do extrémnych podmienok (zima), nevhodné na ostrý podklad
Nafukovacie karimatkyvynikajúci komfort aj skladnosť, dobrá izolácia, nižšia hmotnosťvyššia cena, horšie odolnosť, náročné nafukovanieuniverzálne využitie, niekedy vhodné aj do extrémnych podmienok (zima), nevhodné na ostrý podklad

Dôležité parametre

Či už budete vyberať akýkoľvek typ karimatky, je vždy vhodné vziať do úvahy aj nižšie uvedené základné parametre. Ide najmä o:

  • tepelný koeficient (odpor),
  • kvalita prevedenia a odolnosť,
  • skladnosť,
  • veľkosť (dĺžka, šírka, hrúbka),
  • tvar,
  • hmotnosť,
  • materiál,
  • dĺžka záruky.

Tepelný koeficient

Vôbec najdôležitejším kritériom výberu je tzv. tepelný koeficient (odpor). Ide o hodnotu, ktorá sa označuje písmenom R (prípadne R-value) a vypovedá o termo-izolačných vlastnostiach karimatky. Zjednodušene povedané ide o hodnotu, ktorá uvádza, koľko tepla podložka odrazí späť k telu. Platí pritom, že čím väčší je tepelný odpor, tým lepšie. Pohybuje sa v rozmedzí od 1,0 (minimálna izolácia) po 9,5 (vynikajúca izolácia).

Tepelný koeficient je do veľkej miery závislý od typu karimatky, hrúbke i materiálu, z ktorého je zhotovená. Spravidla platí, že čím je podložka hrubšie, tým vyššia bude mať tepelný odpor, ale tým bude aj ťažšie.

Kvalita prevedenia a odolnosť

Ak beriete spánok vonku vážne, neodporúčame vám investovať do lacných a viacmenej nekvalitných modelov. Najlacnejšie penové podložky sú preto vhodné len pre núdzové prespanie niekoľkokrát do roka. Lacné samonafukovacia a nafukovacie karimatky vám zase nemusí dlho vydržať (nekvalitné švy, ventil, nízka odolnosť voči prepichnutiu).

Skladnosť

Skladnosť, zbaliteľnosť čiže rozmery (objem) v zbalenom stave – parameter, na ktorý by mali brať ohľad najmä všetci tí, ktorí nechcú mať príliš objemný batoh (napr. vysokohorskí turisti). Hoci objem nemusí byť pre mnoho užívateľov určujúce, pre niektorých je úplne zásadné. Ak navyše nebudete izolačnú podložku pripínať zvonku na batoh, skladnosť hrá o to väčšiu úlohu. Každý, kto vyrazil na niekoľko dní do prírody, určite vie, ako cenné je voľné miesto v batohu.

Najskladnejší sú alumatky, nafukovačky a samonafukovačky (často 20-60 cm x 8-16 cm), najmenej skladné sú potom penové karimatky, ktoré možno ale ľahko umiestniť zvonku na batoh. Pri všetkých typoch ide ruka v ruke so skladnosťou hrúbka (čím hrubšie, tým väčší objem po zbalení).

U samo / nafukovacích modelov sa zaujímajte aj o to, či je možné ich preložiť napoly (alebo dokonca na štvrtiny), prípadne ich preložiť nedá (niektoré materiály preloženie neznesú).

Veľkosť

Veľkosť znamená súčet všetkých troch veličín – dĺžky, šírky a hrúbky. Všetky tri si preto postupne podrobne rozoberieme. U penových a alumíniových podložiek je pritom výhodou možnosť vytvorenia ľubovoľnej veľkosť (jednoducho je odstrihnete tak, ako potrebujete), u samo / nafukovacieho typu je veľkosť už daná, a preto treba vyberať model, ktorý vám (vašim telesným proporciám) bude vyhovovať.

Dĺžka

Dĺžku izolačné podložky by ste mali vyberať predovšetkým s ohľadom na výšku vašej postavy. Všeobecne sa odporúča pripočítať k vašej výške 15 cm, čím získate ideálnu dĺžku podložky. Dĺžka penových (PE i EVA) karimatiek aj alumatek je pritom zvyčajne 180 cm.

Samo / nafukovacie podložky majú rôzne rozmery a často sa jeden model vyrába v rôznych veľkostiach: Small, Medium, Regular, Large, Woman (verzia pre ženy), niekedy tiež Extra Small alebo Extra Large.

Veľkosť Small je určená pre deti, prípadne ako podložka pod vybavenia alebo na sedenie. Jej dĺžka sa pohybuje do 120 cm. Veľkosť Medium je určená pre osoby menšieho vzrastu či väčšie deti (jej dĺžka sa pohybuje zhruba v rozmedzí 168-180 cm). Regular je najobľúbenejší verzia (pre výšku postavy 183-187 cm). Najvyššia osoby potom ocenia veľkosť Large (pre výšku osoby až 196-198 cm).

Pokiaľ ale riešite každý gram navyše a nevyrážate do extrémnych podmienok, je veľmi pravdepodobné, že si vystačíte aj so skrátenou verziou (s dĺžkou cca 160 cm). Pod hlavu môžete v tomto prípade zrolovať oblečenie a pod nohami nahradíte podložku batohom. Hoci nie je taký spánok príliš komfortný, rozmery i hmotnosť týchto modelov bývajú skutočne veľmi priaznivé.

Šírka

Podobne ako dĺžka sa šírka izolačných podložiek rôzni, a to ako podľa typu, tak podľa využitia. Odľahčené (tzv. ultraľahké) modely často za svoju hmotnosť vďačí práve zúženému tvaru. Čo sa šírky týka, je dôležité vyberať predovšetkým podľa veľkosti postavy. Obézne osoby a ľudia s širokou postavou by mali voliť podložky s šírkou minimálne 60 cm (ideálne okolo 70-75 cm), štíhlym a drobnejším osobám postačí šírka 50-60 cm.

Štandardná šírka alumatek a penových karimatiek je 60 cm. Opäť ich nespornou výhodou je možnosť zúženie svojpomocne podľa vlastných potrieb.

Opäť ale platí, že výber šírky je predovšetkým subjektívny, vždy by ste preto mali zhodnotiť, akú šírku pre svoje pohodlie potrebujete, aby ste v noci z karimatky neskĺzol (napr. pri častejšom prevaľovanie). Zaujímavosťou sú pritom tzv. karimatky pre 2 osoby – zvyčajne ide o podložky samonafukovacie a nafukovacie.

Hrúbka

Hrúbka, sila čiže výška izolačnej podložky priamo ovplyvňuje ako komfort, tak najmä tepelno-izolačné vlastnosti. Obvykle tiež platí, že čím silnejší, tým je karimatka ťažšie a má väčšie rozmery po zbalení. Rozhodne sa preto nejde o nedôležitý parameter, práve naopak. U rôznych typov sa pritom hrúbka výrazne líši. Najtenší alumatka majú okolo 3 mm, PE podložky 5-12 mm (pri častom používaní sa rýchlo šľahne), evamatky 8-14 mm, samonafukovačky 25-80 mm a nafukovačky až 100 mm.

Silu podložky preto voľte vždy veľmi starostlivo, a to s ohľadom na vlastné potreby (ľudia trpiaci na problémy s pohybovým aparátom, obličkami, močovým mechúrom, osoby náchylné na prechladnutie a starší ľudia by mali vždy voliť čo najsilnejší karimatky). Vezmite do úvahy aj potrebu komfortu – niekto sa pohodlne vyspí na podložke s hrúbkou 0,5 cm, iný pre kvalitný spánok potrebuje viac ako 5 cm. Nemenej dôležité je zohľadniť tiež najčastejšou terén, na ktorom budete spať (nerovnosti, tvrdosť, teplotu povrchu, nebezpečenstvo pretrhnutiu a pod.).

Tvar

Najčastejším tvarom izolačných podložiek je obdĺžnik, u samo / nafukovacích modelov ale môže ísť aj o ovál alebo anatomické tvarovanie (zúženie v oblasti nôh). Výhodou penových podložiek a alumatek je opäť možnosť úpravy nožnicami, u ostatných typov je dôležité vyberať podľa podobných kritérií ako u hrúbky – vždy zohľadnite najmä svoje pohodlie a hmotnosť aj rozmery po zbalení. Pri niektorých modeloch komfort zvyšuje integrovaný vankúšik.

Hmotnosť

Absolútne zásadný údaj najmä pre všetkých, ktorí preferujú chodenie naľahko. Pri nocovanie v kempoch, na záhrade apod. samozrejme hmotnosť nehrá nijak zásadnú úlohu.

Najľahšie sú alumíniové karimatky (okolo 100 g), v závese za nimi potom penové podložky (od 150 do 400 g), hmotnosť samonafukovacích modelov sa môže dosť líšiť podľa rozmerov aj použitých materiálov (približne 600-900 g) au nafukovačiek je tomu podobne, hoci sú ľahšie ako samonafukovaciu, a to okolo 300-500 g.

Materiál

Už v rámci penových karimatiek sme spomenuli, že ak cestovanie myslíte vážne a chcete si zaobstarať penovú podložku, vždy voľte kvalitnejší EVA materiál. Pokiaľ ale vyberáte medzi samo / nafukovacími modely, bude výber materiálu o niečo ťažšie. Vždy by ste mali usilovať o čo najpevnejšie, najodolnejšie a zároveň najľahší a najskladnejší materiál (hoci si tieto charakteristiky väčšinou odporujú). Úplne zásadné je tiež voliť modely s protišmykovým povrchovým ošetrením (a to ideálne z oboch dvoch strán). Pri spánku v mierne svahovitom teréne totiž môže bez tohto ošetrenia ľahko dochádzať ku skĺzavaniu z karimatky pri spánku, čo je dosť nepríjemné.

Dĺžka záruky

Najmä u otudoorového vybavenie vypovedá o kvalite daného výrobku tiež dĺžka záruky. Tá sa môže pohybovať od 2 rokov, cez 10-25 rokov až po doživotnú záruku. Odporúčame sa zaujímať nielen o dĺžku záruky, ale aj o možnosti opravy či reklamácie.

Cenové relácie

Ohľadom cien jednotlivých typov karimatiek sme sa už zmieňovali v úvode tohto článku. Pre lepší prehľad sa však cenovým hladinám budeme venovať aj teraz. Vyčleníme tri základné kategórie, do ktorých možno izolačnej podložky triediť.

  • Do 50 €,
  • od 50 do 150 €,
  • nad 150 €.

Lacné karimatky

V najnižšej cenovej kategórii sa nachádza všetky typy alumatek, PE položiek a EVA karimatiek. Nájdeme tu ale už aj najlacnejšie samonafukovacie a nafukovacie karimatky. Spravidla majú ale veľmi nízku hodnotu tepelného odporu a hodí sa len pre letné táborenie v nenáročných podmienkach.

Kvalitné karimatky

Od 50 do 150 € už zoženiete kvalitnejšie modely, ktoré sú často určené aj pre trojsezónne využitie. Spravidla sa už jedná len o samonafukovacie a nafukovacie podložky, ktoré majú vyšší koeficient tepelného odporu a sú vyrobené z kvalitnejších materiálov. Naraziť môžete aj na ultraľahké modely, prípadne špeciálne veľké alebo široké podložky pre skutočne komfortný spánok. Špecifikom tejto kategórie sú aj tzv. double karimatky, čo sú podložky určené pre dvoch spáčov (zvyčajne samonafukovacie).

Najlepšie karimatky

V top kategórii nad 150 € nájdete naj samonafukovacie a nafukovacie karimatky, ktoré sú vhodné aj pre štvorsezónne využitie (teda aj v zime a extrémnych podmienkach). Ich tepelný odpor aj komfort býva veľmi vysoký. Kvalita spracovania aj použitých materiálov je tiež na vysokej úrovni. Často sa snaží aj o maximálne nízku hmotnosť a rozmery v zbalenom stave. Čo sa týka dizajnu, zvyčajne je však v tejto kategórii (oproti dvom predchádzajúcim) výber pomerne užšie.

Tipy na záver

  • Ak vyrážate do extrémnych podmienok (vlhko, dážď, sneh), vždy si zaujímajte o nepremokavosť (vodný stĺpec) karimatky aj jej obalu.
  • Mnohí iste poznajú tzv. alumíniové fólie, ktoré sa často používajú pri záchranných zložiek. Jedná sa o ľahkú a skladnú fóliu, ktorú odporúčame mať vždy so sebou. Môžete ju totiž využiť ako provizórne izoláciu v prípade, že samo / nafukovačku prepichnete.
  • Najmä samonafukovacie a nafukovacie karimatky môžete lacno kúpiť aj vo výpredajoch či najrôznejších akciách.
  • Ak si nie ste pri výbere tej správnej karimatky pre vás stále istí, pomôcť vám môžu tiež užívateľské recenzie, prípadne výsledky nezávislého testovania.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo