Ako vybrať leštidlo do umývačky

Leštidla do umývačky môžete zaobstarať v zložení z chemických látok, ale tiež môžete siahnuť po eco friendly produktoch alebo sa vrhnúť do ich prípravy sami. Na rozdiel od tabliet nie je leštidlo pre životné prostredie tak zaťažujúce. Jednotlivé prípravy sa od seba líšia predovšetkým množstvom aktívnych látok. Viete, že by ste leštidlo mali pridávať ku každému riadu a že okrem neho čistí aj umývačku? Zistite, ako funguje a ako si ho vyrobiť doma.

Recenzie leštidiel do umývačky

Do testu leštidiel do umývačky sme vybrali ako výrobky svetoznámych mien, tak prípravky takmer neznámych výrobcov. Vzhľadom na to, že každému užívateľovi sa môže osvedčiť iný výrobok, sú naše recenzie zamerané predovšetkým na pomer medzi cenou a objemom, ale aj na skúsenosti samotných používateľov. Taktiež sme sa pre vás snažili dohľadať ponuku ďalších produktov vybraných značiek.

Calgonit Finish Shine & Dry Regular 800 ml

Objem800 ml
Orientačná cena5 €

Calgonit Finish Shine & Dry Regular je tekuté leštidlo, ktoré by ste mali pridávať ku každému umývaciemu cyklu. Dostupný je tiež v polovičnom objeme, teda 400 ml. Pri cykle umývania dôjde k jeho uvoľneniu pri fáze oplachovania. Z riadu pomáha odstrániť umývací prostriedok aj zvyšky jedla.

Tento leštiaci prostriedok je výrobkom svetového výrobcu prípravkov do umývačky. Preto mu dôveruje celý rad domácností. Užívatelia sú s ním spokojní, pretože spĺňa to, čo deklaruje výrobca: nezanecháva na riade škvrny. Spokojní užívatelia ho používajú opakovane a niektorí z nich siahajú po ďalších výrobkoch do umývačky od tejto značky. Na trhu sú teda dostupná nielen leštidla, ktoré môžu byť aj s citrónovou vôňou, ale aj soli, osviežovače a čističe umývačky. Pre umývanie riadu môžete siahnuť po tabletkách all in one alebo classic či po prostriedku vo forme prášku.

Zistiť cenu

Somat Rinser 3x Shine Action 750 ml

Objem750 ml
Orientačná cena4 €

Somat platia za značku, ktorá má na trhu svoje pevné miesto. Rovnako ako iní výrobcovia zameriavajúce sa na čistiace prostriedky do umývačky aj Somat prichádza s novinkami uľahčujúcimi prácu s riadom. Okrem tabliet All aj one alebo All aj one Extra ponúka tiež umývací prostriedok vo forme gélu. Tablety Somat Gold sú určené prevažne pre riad s pripáleninami. Tablety a umývacie prípravky tejto značky sú bez fosfátov, takže spĺňajú všetky predpisy EÚ. Okrem vymenovaných prípravkov nájdete v portfóliu značky tiež soľ a čističe umývačky.

Leštidlo Somat Rinser 3x Shine Action obsahuje látky zmäkčujúce vodu, ktorá následne z riadu steká rovnomerne. Vďaka tomu by malo riadu rýchlejšie schnúť a nemali by na ňom zostávať usadeniny vodného kamene zo zaschnutých kvapiek vody. Užívatelia sú s týmto výrobkom prevažne spokojní, aj keď medzi nimi nájdete aj tie, ktoré leštidlo sklamalo, a preto sa obrátili na konkurenčné produkty. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že som s leštidlom od tejto značky bola spokojná a viem, že sa vo zľavových akciách dá zaobstarať za veľmi slušnú cenu. Riad som vždy vyťahovala bez šmúh, takže za mňa maximálnu spokojnosť. Siahnuť môžete po leštidle bez parfumácie alebo s vôňou citrusov.

Zistiť cenu

Calgonit Finish 400ml Lemon

Objem400 ml
Orientačná cena3 €

Finish je značkou, ktorá je na trhu už od roku 1953. Ako prvá prišla s biologickým práškom, dvojvrstvovú tabletou alebo lisovanú tabletou so systémom 3 komôr. Produkty tohto výrobcu sa predávajú v 40 krajinách sveta.

V jeho portfóliu nájdete ako klasické tak All in one kapsule, tak prášok na umývanie. Okrem toho ponúka aj čističe a osviežovače umývačky alebo soľ a leštidlo. Leštidlo Calgonit Finish Lemon má príjemnú parfumáciu citrónom. Po otvorení je z umývačky cítiť svieža vôňa. Ako nevýhodou vidíme cenu, ktorá sa za necelý pol liter pohybuje okolo 4 euro. Raz tak objemná leštidla môžete totiž zaobstarať za dosť podobnú cenu.

Jeho prednosťou je, že príjemne vonia a vďaka tvaru fľaše sa dobre nalieva do zásobníka v umývačke. Zo skúseností užívateľov vieme, že s používaním prevláda pozitívna skúsenosť.

Zistiť cenu

Sunlight 500 ml

Objem500 ml
Orientačná cena4 €

Sunlight je produktom značky Unilever a Cif. Ako u jedného z mála produktov sa môžete na internete dočítať zloženie leštidla do umývačky. Obsahuje rozpúšťadlo Aqua, ktoré rozpúšťa rôzne látky, ďalej povrchovo aktívnu látku PPG-3 C12-18 Pareth-6. Tá pomáhajú odstraňovať oleje a nečistoty. Pri zmiešaní s vodou môže tvoriť penu. Hydrotopní prísadou, ktorá sa stará o rovnomerne rozptýlení leštidla po riad je Sodium Xylenesulfonate. Správnu hladinu kyslosti alebo zásaditých prvkov udržuje Citric acid. Korózii obalov zabraňuje inhibítor Zinc Acetate.

Leštidlo sa stará nielen o dokonalý lesk vášho riadu, ale navyše je možné ho použitia ako preventívne čistidlo, a to raz do mesiaca. Ide o produkt, ktorý má čistiacu silu. Stará sa teda nielen o vaše riady, ale aj o stav vašej umývačky. Z hľadiska pomeru cena a výkon, vychádza toto leštidlo veľmi dobre. Síce sa jedná o menej známu značku, však ľudia, ktorí si ju zvolili za svoju, s ňou sú spokojní.

Zistiť cenu

Milit 1 l

Objem1000 ml
Orientačná cena3 €

Leštidlo Milit vyrába spoločnosť Solira, ktorá okrem čistiacich prostriedkov ponúka i pracie prostriedky a kozmetiku. V ponuke produktov pre umývačky nájdete v jej ponukovom katalógu tiež tablety na umývanie, regeneračná soľ alebo prášok do umývačky riadu. Samozrejme nechýba ani leštidlo, ktoré je k dispozícii len v jednom vyhotovení.

Rovnako ako ostatné leštidla aj toto má zabezpečovať perfektný lesk a rýchlejšie schnutie. Takisto by malo zabraňovať tvorbe vápenatých škvŕn na riad. Z hľadiska pomeru cena a výkon vychádza najlepšie, pretože celý liter stojí okolo 4 €. Na druhú stranu sa jedná o pomerne neznámu značku, takže výsledok leštenie je otázkou. Skúsenosť užívateľov sú totiž rôznorodé. Jedni sú spokojní vďaka nízkej cene, ďalšie sa radšej vracia k overeným značkám. Mňa osobne úplne nepresvedčil. Dobrou voľbou bude zrejme pre všetkých, ktorí netrvajú na značkách, a zaujíma je skôr cena.

Zistiť cenu

Čo je to leštidlo do umývačky

Leštidlo spoločne s tabletami a soľou patrí medzi 3 základné prostriedky, ktoré sa vkladajú do umývačky. Prečo sa leštidlo do umývačky dáva? Pretože v kombinácii s umývacím prostriedkom (vo forme tablety, prášku alebo gélu) pomáha z riadu zmývať zvyšky jedla a zároveň ho chráni pred opätovným usadzovaním nečistôt.

Ako funguje

Od leštidla sa očakáva to, že sa riad po vyskladaní z umývačky bude lesknúť, nebudú na ňom šmuhy a ani kvapky zaschnuté tekutiny. Umývačka tento prípravok aplikuje až ve finálne časti umývanie, a to len v objeme niekoľko mililitrov.

Ak by ste leštidlo nepoužívali, mohlo by sa stať, že riad vytiahnete nedostatočne umyté. Je to preto, že voda v umývačke cirkuluje, a hoci zvyšky dokáže odstrániť, zostávajú vo vode a môžu sa usadiť späť na riad. Akonáhle kuchynský riad prejde fázou sušenia, zvyšky na ňom zatvrdnú a sami dobre viete, ako ťažko idú odstrániť. Väčšinou nezostane nič iné, než predmet opláchnuť pod vodou a zvyšky umyť. A to už ste mohli riadu umyť rovno v ruke, že?

Leštidlo obsahuje tenzidy čiže povrchové aktívne látky, ktoré znižujú povrchové napätie medzi vodou a riadom. Tenzidy teda medzi povrchom riadu a vodou vytvorí akúsi stenu, vďaka ktorej na ňom nezostávajú nečistoty. Na tomto prípravku závisí aj výsledok cyklu sušenia. Vďaka tomu, že sa kvapky vody rozptyľujú, nezostávajú na riad, a tak ho z umývačky vyťahujete dokonale lesklé.

Kam naliať tekuté leštidlo do umývačky a ako často ho používať?

Leštidlo sa aplikuje do špeciálneho dávkovača, ktorý sa zvyčajne nachádza v blízkosti zásobníka na kapsule, prášok alebo gél. Jeho množstvo nie je potreba strážiť. Otázku toho, ako často leštidlo do umývačky dopĺňať nemusíte vôbec riešiť. Väčšina elektrospotrebičov je vybavená indikátorom množstva, ktorý sa rozsvieti v okamihu, kedy je potrebné prostriedok doplniť.

Možno si hovoríte, že keď používate kombinované kapsule all in one (tablety s leštidlom a soľou dohromady), nie je potreba leštidlo pridávať. Opak je ale pravdou. Používať by ste ho mali pri každom umývaní, pretože pre plne naskladané umývačke nemusí byť množstvo obsiahnuté v kombinovanej kapsuli dostačujúce.

Samozrejme sa bez leštidla nezaobídete v prípade, keď používate holé tablety bez leštidla. V tomto prípade je potrebné nakúpiť všetky prípravky zvlášť a používať pri každom umývaní (umývací tabletu, leštidlo, soľ).

Zloženie leštidiel do umývačky

Z hľadiska zloženia môžeme povedať, že sa nejedná o prípravok, ktorý by životné prostredie znečisťoval tak ako tablety na umývanie, aj keď už i tu sa hľadajú alternatívne cesty spracovania, vďaka ktorým majú byť tablety k prostrediu ekologickejšie. Leštidlo je v podstate slabou organickou kyselinou, ktorá nemá závažný vplyv na okolité prostredie.

Zloženie zvyčajne obsahuje:

 • vodu,
 • alkohol,
 • kyselinu citrónovú,
 • neiónové povrchovo aktívne látky (tenzidy).

Neiónové tenzidy sa vo vode veľmi dobre rozpúšťajú a na rozdiel od aniónových tenzidov netvorí bohatú penu. Neiónové tenzidy nájdete aj v kozmetike, ale používajú sa aj v textilnom priemysle, poľnohospodárstve i potravinárstve. Biologicky sa ľahko odbúravajú a sú netoxické. V porovnaní s aniónovými tenzidmi sú neiónové k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie.

Z hľadiska zloženia sa od seba leštidla rôznych výrobcov nijako významne nelíši. Viditeľnejšie rozdiel je v množstve aktívnych látok, ktoré ovplyvňujú účinok prostriedku. Oblúkom sa vyhnite prípravkom obsahujúcim chlór alebo fosfáty, ktoré sa dostávajú do odpadových vôd.

Kyselina citrónová sa do leštidla pridáva z toho dôvodu, aby neutralizovala zásadité zlúčeniny čiže výluhy z rozpustených tukov. Ak by ste lúhy ignorovali, začali by sa v umývačkách usadzovať v podobe nevzhľadného našedlého povlaku. Povlak by bol ďalej znateľný tiež na sklenenom riadu i chúlostivejších príboroch.

Súčasťou niektorých výrobkov je tiež aróma, ktoré mu prepožičiava typickú vôňu. Ak hľadáte eco-friendly prostriedok, vyberajte skôr neparfumované prostriedky.

Čo dávať do umývačky miesto leštidla?

Ak chcete pri umývaní riadu minimalizovať použitie chemických prípravkov, skúste si leštidlo do umývačky vyrobiť doma. Pýtate sa ako?

Všeobecne sa odporúčajú spravidla 3 recepty, ktoré obsahujú hlavné prísady, ktoré nájdete aj v tých najlepších leštidlo z obchodov. Ako na to?

 1. Recept – z 500 ml vody a 50 g kyseliny citrónovej vyrobte roztok a pridávajte do umývačky.
 2. Recept – použite ideálne biely ocot. Ocot nalejte do zásobníka a pred spustením programu aj na dno umývačky (2 hrnčeky na dno), potom spustite program s vysokou teplotou.
 3. Recept – zmiešajte veľký panák bieleho vínneho octa s 1 až 2 kvapkami pomarančovej alebo citrónovej silice.

Tieto recepty na domáci leštidla do umývačky oceníte aj v prípade, keď zháňate čo najlacnejší produkt. Inak sa oplatí sledovať zľavové akcie na leštidla.

Použitie nielen v umývačke

V najrôznejších diskusiách, ktoré odpovedajú na otázku, na čo sa dá ešte použiť leštidlo do umývačky, sa dočítate, že je ideálnym pomocníkom v kúpeľni. Tu sa uplatní jeho schopnosť znižovať povrchové napätie vody. Ušetríte si tak čas s leštením sklenených, chrómových a kovových častí.

Postup sa odporúča tak, že máte po umytí na handričku naniesť trošku prípravku a vyčistený povrch ním znovu pretrieť a preleštiť. Voda, ktorá sa na takto ošetrenú plochu dostane, bude lepšie miznúť a nebudú sa po nej tvoriť zaschnuté fľaky.

Otrava leštidlom do umývačky

Otrava týmto liekom hrozí predovšetkým deťom, takže rozhodne nezabudnite všetky detergenty a lieky uchovávať mimo dosahu detí.

Ak by však leštidlo do umývačky dieťa vypilo, poradíme, čo robiť. Volajte toxikologické stredisko na čísle: +421 254 774 166, alebo +421 911 166 066 alebo záchrannú službu. A pripravte si odpovede na tieto otázky:

 • Kto prípravok požil: dieťa, dospelý, váha, vek, meno, rodné číslo, poisťovňa?
 • Kto volá?
 • Kedy k nehode došlo a čím sa dieťa otrávilo?
 • V akom stave dieťa je a aké má konkrétne ťažkosti?
 • Aké opatrenia v rámci prvej pomoci ste vykonali?

Cena leštidiel do umývačky

S cenou sa úzko spája množstvo, ktoré zakúpite. Dobre si spočítajte, či je kúpa určitého objemu za určitú cenu výhodná. V bežných obchodoch spravidla zakúpite množstvo v rozmedzí 0,25-1 l, pričom 1 l prípravku vás môže vyjsť na 4 € a pollitrový pokojne aj na 3 €. Preto pred nákupom dobre počítajte.

Lacná leštidla do umývačky

Zhruba do 2 € zaobstaráte značkové prípravky s objemom do 0,5 l. Ak tu nájdete aj litrové fľaše, ktorej cena je takto nízka, bude sa pravdepodobne jednať o „no name“ výrobcu, ktoré môžu obsahovať menšie percento účinných látok. Je však dobré si informácie i o „no name“ výrobkoch dobre preštudovať, pretože mnohokrát môžu odviesť rovnakú prácu ako jej drahšie, ale menom známejší konkurencie.

Ekologická leštidla do umývačky

Nad 2 € zakúpite fľaše s väčším objemom a na výber budú stáť silné a známe značky. Rovnako do drahšie kategórie spadajú tiež eco friendly výrobky.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo