Ako vybrať reprosústavu

Zvažujete, že si domov zaobstaráte novú reprosústavu? Či už hľadáte ozvučenie k domácemu kinu alebo si chcete naplno užiť obľúbenú muziku, budete sa musieť prečítať množstvom technických parametrov, ak chcete vybrať tú najlepšiu reprosústavu pre vaše potreby a svojej voľby neskôr neľutovať. Sú lepšie stĺpové alebo regálové reproduktory? A ako je to vlastne s impedanciou a výkonom? Ako spoznať zlú konštrukciu skrine a akým spôsobom doma reproduktory umiestniť tak, aby ste z nich vytlačili ten najlepší zvuk? Začítajte sa do nášho článku, v ktorom jasne popisujeme všetko dôležité, čo pred kúpou nového zariadenia musíte vedieť.

Milovníci muziky sa bez reprosústavy nezaobídu. Dnes ale tieto zariadenia využívame aj pre autentický zážitok z domáceho premietania filmov, hranie pc hier alebo si s ním radi spestríme popoludnie s priateľmi v parku. Na trhu nájdeme obrovské množstvo týchto prístrojov, ako teda vybrať ten správny reproduktor? Rozhodli sme sa spísať podrobného nákupného radcu, ktorý vám pomôže zvoliť ten naj reproduktor, taký, s ktorým budete spokojní. Pripravte sa na dlhšie čítanie, ale veríme, že na jeho konci už nikdy nebudete v audiotechnike tápať.

Recenzie reprosústav

Na trhu nájdeme nepreberné množstvo reprosústav. Od typov za pár euro, určených najmä pre pripojenie k počítaču až po profesionálne sústavy za tisíce, ktoré podávajú perfektný zvukový výstup. V našej recenzii sme vybrali päticu reproduktorov zo širokej škály rôznych typov. Veríme, že vám pomôžu k výberu toho správneho zariadenia presne pre vaše potreby. Zamerali sme sa na konštrukciu, výkon, kvalitu zvuku aj porovnanie v pomere výkon / cena, ktorý určite budete pri nákupe zvažovať aj vy.

Fenda F&D R25BT

Typ konštrukcieregálové
Aktívneáno
Počet reprobední2.0
Výkon RMS44 W
Citlivosť75 dB
Impedancia4 Ω
Frekvenčný rozsah v Hz20 - 20 000
Počet pásiemdvojpásmové
Bluetootháno
Hmotnosť v kg2,2 kg + 2,8
Materiáldrevotrieska, MDF, plast

Regálové reproduktory Fendi F & D R25BT zoženiete s cenovkou už okolo 50 €. Za tú cenu sa jedná o výborný kup aj pre stredne náročných poslucháčov, prekvapí príjemným spracovaním a na svoju cenu výborným zvukovým výstupom.

Reprosústava sa skladá z dvoch debničiek o rozmere 28x21x16 cm. Reproduktory sú aktívne, takže k nim nemusíte pripájať zosilňovač. Skriňa je vyrobená z drevotriesky a MDF dosky v kombinácii s plastom. Spracovanie je vzhľadom k nízkej cene veľmi pekné. Vnútri sa nachádzajú dva dvojpásmové reproduktory s výkonom 2x 22 W. Výrobca uvádza frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz, reálne ale počítajte skôr s hodnotou od 60 Hz. Na prednej strane nájdete aj bassreflex. Vďaka tomuto umiestnenie môžete repro umiestniť priamo k stene, bez toho aby ste negatívne ovplyvnili výsledný zvuk.

Vzhľadom k svojmu menšiemu rozmeru sa hodí najmä pre pripojenie k počítaču, ale zvládnu samozrejme aj zvuk napríklad z gramofónu alebo Hi-Fi veže. Reproboxy medzi sebou prepojíte pomocou reproduktorových káblov a svoriek. Pripojiť k ďalšiemu zariadení ich môžete pomocou 3,5 mm jacku, konektorov cinch alebo pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. Z užívateľských recenzií ale vieme, že zvukový výstup pri prepojení cez Bluetooth je oveľa tichší a slabší, preto odporúčame skôr káblovú konektivitu. Ak hľadáte repro pre bezdrôtové pripojenie, môžete byť sklamaní.

Reproduktory sa ovládajú pomocou otočných gombíkov, ktoré sú trochu nešikovne umiestnené na bočnej strane jedného z reproboxov. Na výber máte z ovládačov hlasitosti, výšok a basov. Na rovnakom mieste sa nachádza aj audio vstup pre slúchadlá. Veľkým plusom je aj ich tichý chod, keď práve nič prehrávanie. Repro nešumí a nebude vás rušiť. Ak by ste ich potrebovali vypnúť, ale nechceli je vyťahovať zo zásuvky, na zadnej strane nájdete vypínacie tlačidlo.

Celková váha činí 5 kg, čo nie je na menšie rozmery nijako málo. Aj vzhľadom k tomuto údaju očakávajte dobrý zvuk, pretože si dokážú poradiť s vlastným rezonováním. Milovníci silných basov budú možno ľahko sklamaní, zvukový výstup je napriek tomu veľmi slušný. Ak by ste vyžadovali basy hlbšie, môžete dokúpiť subwoofer, poprípade si skúsiť pohrať s ekvalizérom a zvuk si upraviť podľa seba.

Reproboxy urobia radosť každému, kto hľadá slušnú výbavu za naozaj nízku cenu. Krásny je ich dizajn a remeselné spracovanie. Budú sa tak hodiť do každej pracovne alebo interiéru. Vo svojej triede patrí medzi to najlepšie, čo na trhu môžete zohnať. Tieto reproduktory môžu hrdo niesť titul víťaz testu v pomere cena / výkon.

  • nízka cena
  • dobre remeselne spracované
  • možnosť prepojenia cez Bluetooth
  • slabší zvuk pri bezdrôtovom pripojení
Zistiť cenu

Logitech Z-333

Typ konštrukcieregálové
Aktívneáno
Počet reprobední2.1
Výkon RMS40 W
Citlivosť96 dB
Impedancia8 Ω satelity / 4 Ω subwoofer
Frekvenčný rozsah v Hz55 - 20 000
Počet pásiemdvojpásmové
Bluetoothnie
Hmotnosť v kg3,1
Materiálplast

Reprosústava Logitech Z-333 predstavuje zaujímavú možnosť, ako si užiť dobrý zvuk aj z počítača alebo televízie, a pritom neinvestovať veľa euro do nového ozvučenie. Tento model zoženiete už za cenu do 60 €.

Skladá sa z dvoch satelitných reproduktorov a jedného päťpalcového subwoofera, ktorý dodáva celé sústave výrazné basy. Čo sa zvukovej kvality týka, súprava hrá veľmi dobre. Výkon 40 W síce nie je moc, ale k počítaču je dostačujúci. Majú čistý, dynamický zvuk s čitateľnými výškami i stredy.

Veľká výhoda je samostatné ovládanie subwooferu, takže si na svoje prídu aj milovníci výrazných basov. Basy však znie trochu plechovo. Ovládanie sa hodí najmä v prípadoch, keď subwoofer bude umiestnený pod stolom a basy by inak mali skreslený zvuk. Samozrejme nesmiete počítať s tým, že sa zvukovo vyrovnajú reprosústavám cenovo o niekoľko rádov vyššie. Podľa niektorých užívateľských recenzií basy nie sú dostatočné ani po zosilnení.

Zaujímavý je spôsob ovládania, ktorý výrobca zvolil. Nenájdeme ho priamo po stranách, ako tomu býva zvykom, ale k dispozícii máme ovládací panel. Na ňom nájdeme otočný gombík pre ovládanie hlasitosti, diódu, ktorá decentne upozorňuje na to, že sú debničky aktívne a tiež 3,5 mm vstup pre pripojenie slúchadiel alebo mobilného telefónu. Výhodou ovládanie je, že si môžete zvoliť, kam presne ho umiestnite, a máte ho tak vždy po ruke. Nevýhodou je ďalší kábel a ďalšie zariadenia, ktoré vám bude na stole zaberať miesto. Z niektorých názorov užívateľov vyplýva, že táto repro súprava šumí, pokiaľ práve nič prehrávanie, preto je pre citlivejšie ucho nutné vypínať ju z elektriny alebo tlačidlom na zadnej strane subwoofera.

Bluetooth bohužiaľ u týchto repro nenájdeme, je vždy nutné ich pripojiť cez kábel. Môžete si ale zaobstarať Bluetooth audio adaptér, ktorý vám zaistí možnosť bezdrôtového prepojenia. Reprosústava je prepojená cez vlastné káble s tým, že poskytuje tiež možnosť pripojiť ďalšie dve zariadenia – televíziu, DVD rekordér a ďalšie – pomocou kábla RCA (cinch), ktorý bohužiaľ nie je súčasťou balenia. Napevno je k subwooferu pripojený ovládací panel, ktorý môžete umiestniť podľa vlastného uváženia. Dĺžka všetkých káblov je 150 cm, v prípade rozmiestnenie do väčšieho priestoru môžete využiť predlžovačky.

Dizajnovo sa jedná o vydarený kúsok, hoci je vyrobený z plastu. Šedo-čierne spracovanie sa hodia takmer kamkoľvek. Rozmerovo máme čo do činenia s dvoma menšími regálovými boxy o veľkosti 20 x 10 x 9 cm a jedným subwooferom s rozmermi 23 x 23 x 15,5 cm a priemerom reproduktora 13,3 cm. Celková váha činí 3,1 kg, takže sa vám bude s reproduktorom ľahko manipulovať, ak by ste ju chceli premiestňovať. Rozporuplné je umiestnenie výškového „reproduktora“, ktorý však plní len dizajnovú funkciu a vnútri konštrukcie ho v skutočnosti nenájdete. Vyzerá síce pekne, ale niektoré užívateľa môže zmiasť.

  • nízka cena
  • kompaktnosť
  • ovládanie pomocou panela
  • RCA káble nie sú v balení
  • basy sú slabšie
  • falošný výškový reproduktor
Zistiť cenu

Genius SW-G2.1 3000

Typ konštrukcieregálové
Aktívneáno
Počet reprobední2.1
Výkon RMS70 W
Citlivosť85 dB
Impedancia8 Ω satelity / 4 Ω subwoofer
Frekvenčný rozsah v Hz35 - 20 000
Počet pásiemdvojpásmové
Bluetoothnie
Hmotnosť v kg4,6
Materiálplast

Dizajnová reprosústava Genius SW-G2.1 3000 zaujme predovšetkým svojím žlto čiernym vzhľadom, ktorý ju predurčuje k využívaniu pre hranie počítačových hier. Skladá sa z dvoch satelitných reproduktorov s rozmermi 14 x 10 x 11,5 cm a jedného subwoofera s veľkosťou 31,5 x 23 x 21,5 cm. Vnútri sa skrývajú reproduktory s celkovým výkonom 70 W a citlivosťou 85 dB, čo už sú slušná čísla pre menšie a lacnejšie reprosústavu. Oproti predchádzajúcemu modelu vidíme znateľný nárast výkonu, je preto jasné, že tento model dokáže aj rozhnevať susedov, pokiaľ mu k tomu dáte možnosť.

Zvukovo sa jedná o výbornú voľbu hlavne pre hráčov počítačových hier. O poriadné basy sa stará subwoofer s výkonom 40 W, ktorý vie poriadne hučať. Ak teda milujete silné basy, máte sa na čo tešiť. Bohužiaľ kvôli plastové konštrukcii bez výstuh mnohokrát sám rezonuje, ale vzhľadom k cene je to pochopiteľné. Satelitné reproduktory vynikajú pomerne čistým zvukom a dobrou hlasitosťou.

Pre ovládanie herných reproduktorov máte k dispozícii celý ovládací panel v rovnakom žlto-čiernom prevedení. Skrze túto praktickú ovládacie konzolu regulujete hlasitosť, basy, a dokonca máte k dispozícii dva porty, ku ktorým môžete dohromady pripojiť slúchadlá aj mikrofón, čo ocenia hráči pc hier.

Prepojiť repro s ostatným zariadením môžete pomocou RCA káblov (cinch) alebo klasického 3,5 mm jacku. Reproduktory tak môžete pripojiť nielen k počítaču, ale aj televízii, set top boxu či hernú konzolu a užiť si skvelého zvuku. Bohužiaľ model neponúka možnosť bezdrôtového pripojenia cez Bluetooth.

Model má však jedno diskutabilné mínus a tým je zvláštne fungovanie v Stand By režime, teda akéhosi šetriče. Ten síce šetrí elektrickú energiu, však sa zapína po pár minútach, kedy začne blikať notifikačná dióda. Podľa užívateľov žiaľ tento režim naskakuje aj v prípadoch, kedy máte veľmi zníženú hlasitosť – napríklad chcete potichu sledovať film. Repro sa tak neustále vypíná, čo samozrejme znepríjemňuje celkový zážitok a považujeme to za veľmi nešikovné riešenie.

Z hľadiska dizajnu máme čo do činenia s reproduktormi, ktoré sú veľmi výrazné a hodí sa skôr ako doplnenie k herným notebookom a počítačom. Malú nevýhodou môže byť lesklý povrch, ktorý rýchlo chytá odtlačky prstov. Zvládne samozrejme dobre ozvučiť aj film alebo obľúbenú hudbu, ale určite sa nebude hodiť do elegantné a moderné obývačky. Predsa len, nie každý chce do svojho interiéru subwoofer so žltým škorpiónom. Pre hráča je ale tento model ale znamenitú voľbou, ktorá určite nesklame. Repráky Genius určite patrí medzi najlepšie repro k pc, ktoré môžete zohnať za nízku cenu.

  • výkonné basy
  • dobrý zvuk
  • nešikovný Stand by režim
  • subwoofer pri vyššej hlasitosti duní
Zistiť cenu

Yamaha NS-F51

Typ konštrukciestĺpové
Aktívnenie
Počet reprobední2.0
Výkon RMS80 W
Citlivosť89 dB
Impedancia6 Ω
Frekvenčný rozsah v Hz43 - 26 000
Počet pásiemdvojpásmové
Bluetoothnie
Hmotnosť v kg27,4
Materiáldrevo, plast

Ako zástupca strednej triedy v kategórii stĺpových reproduktorov sme vybrali Yamaha NS-F51. Tieto dvojpásmové reprobedne už na prvý pohľad dávajú najavo svoju kvalitu a očakávania dobrého zvuku. Zvuk z nich je príjemný, mäkký a vhodný pre takmer pre každý hudobný štýl. Reproduktory sú pasívne, preto k ich prevádzke budete potrebovať zosilňovač.

Reprosústava Yamaha NS-F51 sa skladá z dvoch stĺpových reproboxov. V každom z nich nájdete dvojicu basových meničov s priemerom 16 cm a jeden výškový reproduktor s priemerom 3 cm. Meniče sú umiestnené v skrini robustná konštrukcia a váhy, ktorá sa stará o to, aby v ozvučnici nič nerezonovalo a skutočne vynikol zvuk z daných reproduktorov. Váha jednej skrine je celých 13,4 kg, takže sa naozaj nejedná o žiadneho drobčeka, ale solídny kus.

Tieto reproduktory neurobia hanbu vášmu gramofónu alebo domácemu Hi-Fi systému a svojou zvukovou kvalitou poteší aj náročnejších poslucháčov. Odporúčajú sa najmä pre pop, ale skvele na nich vypočujete jazzovú aj rockovú muziku. Milovníci metalu by možno ocenili trochu silnejší basy, ale celkovo má tento kúsok od Yamahy zvuk výborný, zreteľný a čistý. Využívať ich môžete zvlášť alebo sa ponúka možnosť prepojiť ich s ďalšími repráky pre domáce kino a vytvoriť si tak výbornú sústavu.

Výrobca zmieňuje maximálny výkon o hodnote 240 W, čo samozrejme nikto skúšať nebude. RMS výkon ale dosahuje slušných 80 W pri citlivosti 89 dB. Tešiť sa tak môžete na výborný produkt, ktorý zvládne ozvučiť aj väčšie miestnosť. Ovládanie priamo na repro samozrejme nenájdete, keďže je to repro pasívne. K ich prevádzke je nutné pripojenie na samostatný zosilňovač alebo zariadenie s integrovaným zosilňovačom pomocou cinch kábla.

Dvojica repro Yamaha so svojimi rozmermi 97 x 47 x 25 budú tiež krásnym dizajnovým prvkom vo vašej obývačke. Sú k dispozícii v čiernej alebo hnedej farbe, takže si môžete vybrať vzhľad presne do vášho interiéru. Ak by ste nechceli, aby boli viditeľné meniče, môžete na celú čelnú stranu umiestniť mriežku so skosenými rohmi, ktorá je zakryje. Budú tak nielen skvele hrať, ale vášmu interiéru budú rozhodne aj slušať.

  • výborný zvuk
  • krásny dizajn
  • kvalitná konštrukcia
  • renomovaný výrobca
  • pre niekoho slabšie basy
  • vyššia cena a nutnosť zosilňovače
Zistiť cenu

Magnat Monitor Supreme 2002

Typ konštrukciestĺpové
Aktívnenie
Počet reprobední2.0
Výkon RMS150 W
Citlivosť93 dB
Impedancia4-8 Ω
Frekvenčný rozsah v Hz18 - 40000
Počet pásiemtrojpásmové
Bluetoothnie
Hmotnosť v kg23
Materiáldrevo, plast

Precíznú kvalitu s dokonalým zvukom vám prinesú stĺpové reproduktory Magnat Monitor Supreme 2002. Renomovaná značka, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitnej audiotechniky, dobre vie, čo urobiť preto, aby jej výrobky dokázali uspokojiť aj náročné ucho nejedného milovníka hudby.

Dvojicu skríňí z tuhého materiálu MDF okupujú trojpásmové reproduktory, takže si môžete byť istí, že skvele vyniknú hĺbky, stredy aj výšky. Konštrukcia je pevná so zúžením na zadnej stene, veľmi odolná akékoľvek vnútorné rezonancii. Na spodnej strane reproduktorov nájdete gumové a kovové hroty, ktoré pozemnú rezonanciu pomáhajú znížiť na minimum.

Výrobca tu stavil na perfektné spracovanie a technológiu meničov, ktoré predvádzajú nádherný, vyvážený zvuk. Všetky sú jemne vyladené laserovým meracím systémom a opatrené robustnými kovovými koši. Dvojica basových reproduktorov má priemer 20 cm, jeden stredobasový potom 17 cm a výškový 2,5 cm. Výškové reproduktory sú osadené špeciálne tkanou kopulou, ktorá zaisťuje príjemné, homogénné výšky. Basové naopak využívajú celulózy, ktorá výrazne znižuje čiastkové vibrácie, a zároveň je tento materiál ľahký.

Tento model patrí opäť do sekcie pasívnych repro, takže k nim bude potrebné zaobstarať zosilňovač. V kombinácii s kvalitným zriadením ale dokážu predviesť perfektný zvuk, ktorý je skvele vykreslený, s perfektne počuteľných detaily vo všetkých zvukových pásmach. S RMS výkonom 150 W zvládnete ozvučiť veľmi rozmernú miestnosť, bez toho aby sa zvuk nepríjemne skresľoval.

Ich váha je 23 kg a rozmery 108 x 33,5 x 25 cm. Sú vysoké a v interiéri tak budú zaberať naozaj veľa miesta. Určite si pred ich kúpou starostlivo premerajte obývacia izba, aby ste neboli nepríjemne zaskočení. Čo sa ale dizajnu týka, model od značky Magnat je krásne spracovaný, takže aj napriek svojej veľkosti bude nádhernou ozdobou vášho interiéru. K dostaniu je v dvoch farbách – čiernej a hnedej.

V rámci porovnania všetkých ostatných reproduktorov je toto zariadenie po zvukovej stránke rozhodne najlepšie, a určite sa radí medzi špičku aj v rámci svojej vlastnej kategórie. Jeho perfektná kvalita je vykúpená cenou. Tieto krásne podlahové reproduktory zakúpite približne za 400 €, napriek tomu sa ale jedná o výhodný nákup, ak milujete špičkový zvuk.

  • perfektný zvuk
  • prepracovaná konštrukcia
  • krásny dizajn
  • väčšie rozmery
  • vyššia cena
  • nutnosť pripojenia zosilňovača
Zistiť cenu

Čo si ujasniť pred nákupom?

Než sa rozhodnete pre konkrétny model, odpovedzte si zásadné otázky, ktoré váš výber výrazne ovplyvní.

Čo budem prehrávať?

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, na čo všetko budete reproduktory využívať. Iný model si vyberie človek, ktorý si raz za čas pustí obľúbené cédečko, niečo iné zase ten, ktorý hrá hodiny denne počítačové hry alebo každý večer sleduje filmy a po úplne odlišnom type siahne audiofil milujúci zvuk vinylových platní. Zistite, ako vybrať gramofón. Medzi rôznymi modelmi sú veľké rozdiely, hlavne čo sa kvality zvuku týka. Niektoré síce zvládnu poriadny rachot, ktorý určite nepoteší susedov, ale nevyniknú v nich všetky roviny zvuku.

Reproduktorov na trhu existuje skutočne obrovské množstvo a pre laika sa zdá skoro nemožné vyznať sa vo všetkých parametroch a vybrať si ten správny. Pokiaľ ale naozaj stojíte o kvalitný zvuk a nechcete ľutovať svojej kúpe, oplatí sa vám preniknúť do tajov týchto zvukových zariadení.

Kam sústavu umiestnim?

Ďalšia vec v poradí, ktorú si musíte dopredu rozmyslieť je umiestnenie reproduktorov, respektíve, kde bude ich miesto. Pretože samotný reproduktor kúpite len málokedy (výnimkou sú prenosné reproduktory), vo veľkej väčšine sú tieto prístroje v súprave po viacerých kusoch. Navyše majú aj rôzne veľkosti, zakúpiť môžete kúsok o veľkosti 20 cm aj s výškou cez 1 m.

Ako náročný poslucháč som?

Najdôležitejšie napriek tomu zostáva výsledný zvukový výstup. Bude vám celkom k ničomu, že ste si zvolili krásny dizajnový kúsok, keď jeho zvuk nebude pre vaše uši dostatočný. Pozor si dávajte hlavne na basy, ktoré môžu byť u lacnejších prístrojov veľmi nevýrazné. Rovnako tak často zanikajú stredy a zvuková stopa tak bude nekompletná. Tieto nešváry sa dajú riešiť lepším vyvážením zvukových tónov alebo nastavením ekvalizéra či prikúpením subwooferu, ale primárne by mal toto všetko zvládať váš reprobox už v základe.

Doporučujeme preto výrobok vyskúšať. Túto možnosť máte aj v prípade, že budete kupovať reprosústavu na internete. V prípade nespokojnosti môžete tovar do 14 dní vrátiť. Pokiaľ ale mienite investovať do skutočne kvalitnej techniky, vždy trvajte na tom, aby ste si ju mohli v obchode vypočuť. Takýto test reprosústav sa naozaj oplatí, či už sa jedná o značkový kúsok alebo nie. A ak máte možnosť, neváhajte vykonať test aj s reproduktory k počítaču alebo televízii, budete ich využívať často, tak nech hrajú ľúbezne vašim ušiam!

Reproduktor, reprosústava, reprobedňa, reprobox

Zo začiatku bude dobré ujasniť si, aký je vlastne medzi týmito pojmami rozdiel. V bežnom laickom jazyku hovoríme, že ideme kupovať reproduktor, čím zvyčajne myslíme už nejakú tú sústavu bedniček. Väčšinou ale každá reprobedňa / skrinka obsahuje niekoľko samostatných reproduktorov, takže správne by sme ju mali nazývať reproduktorom. Pod pojmom reprobox sa potom väčšinou skrýva vybavenia pre muzikantov, tj. gitarový reprobox či reprobox na spev, často ale tento pojem používame prenesene.

Slovníček pojmov

Problematika hudobné audiotechniky je zložitejšia, preto sa vám určite bude hodiť znalosť najčastejšie používaných pojmov.

  • Šasi – obal alebo kostra výrobku, u reprosústav sa stretnete častejšie s pojmom skriňa. Udáva tvar celého zariadenia a býva vyrobená z dreva, drevotriesky alebo plastu.
  • Ozvučnice – v praxi je ozvučnicou vlastne celá skriňa, v ktorej sú umiestnené repráky a frekvenčná výhybka. Upravuje vyžarovania reproduktorov, a tým umožňuje ich správne fungovanie. Dôležitá je hlavne pre meniče zaberajúce väčšiu plochu a majúci vyšší zdvih membrány. Také sú najmä basové a stredové meniče, ktoré pôsobia väčší pohyb vzduchu.
  • Elektroakustistický menič – prevádza energiu zvukového vlnenia na elektrické striedavé prúdy a naopak. V prvom prípade je týmto meničom mikrofón, v prípade prevodu striedavých elektrických prúdov na akustické vlny hovoríme o samotnom reproduktora.
  • Membrána – časť reproduktora, ktorá sa napína na konštrukciu rámu tohto meniča. Vďaka nej sa rozochvieva vzduch a vytvára sa akustické vlnenie, teda zvuk.
  • Bassreflex – časť ozvučnice, ktorá upravuje vyžarovanie basov. Na reprosústave ju nájdeme ako otvor, ktorým môžeme nahliadnuť dovnútra skrine. Je dôležitý k vyváženie akustiky vnútri ozvučnice.
  • Frekvenčná reproduktorová výhybka – umožňuje rozdelenie signálu na príslušné pásma medzi reproduktormi. Delí sa na dvojpásmovou a trojpásmovú.
  • Prepínač reproduktorov – slúži pre prepínanie audio signálu pri prepojení s jedným zdrojom.

Typy reproduktorov

Než prejdeme k samotným parametrom, určite je potrebné povedať si, aké typy reprobední vlastne môžeme na trhu zaobstarať a na aké účely sú vhodné. Ich delenie môže byť rôzne, pre základnú orientáciu si ich najprv rozdelíme podľa konštrukcie.

Druhy reproduktorov podľa konštrukcie

Prenosné bezdrôtové reproduktory

Dnes veľmi obľúbený typ, ktorého hlavné plus spočíva v mobilite. Vziať ho môžeme prakticky kamkoľvek, stačí, aby bol dostatočne nabitý. Pomocou Bluetooth ho potom prepojíme s ďalším zariadením – najčastejšie mobilným telefónom, a môžeme si užívať hudbu pokojne na párty pri bazéne.

Regálové reproduktory

Najbežnejší typ reproboxov pre domáce použitie užívateľov, ktorí nevyhľadávajú extra kvalitný zvuk. Medzi ich prednosti patrí nižšia cena a menšie rozmery, takže je zmestia aj na stolík k počítaču alebo do nižšej police / regálu. Kvôli ich malej veľkosti ale často trpia basy, ktoré bývajú nedostatočné. Horšie kvalitu zvuku ide vyriešiť ich umiestnením do vyšších priestor miestnosti a dokúpením kvalitného subwoofera, ktorý zaistí slušné basy.

Ak vám nevadí priplatiť si, môžete aj v tejto kategórii získať výkonný produkt s kvalitnými vnútornými komponentmi, ktorý ponúkne veľmi príjemný zvuk. Najlepšie regálové reproduktory sa pohybujú v cene aj viac ako 400 €.

Stĺpové / vežové reproduktory

Ak sa radíte medzi hudobné znalcov, ktorí si radi doprajú zvuk svojich hudobných nosičov v tej najlepšej kvalite, pravdepodobne siahnete po tomto type. Ich výhodou je vysoká ozvučnice, takže sa hodí umiestniť ich priamo na zem alebo na nízky stolík. Dbať by ste mali na to, aby bolo zariadenie umiestnené na rovnej a hladkej ploche, ktorá minimalizuje otrasy.

Tento typ môžete nainštalovať aj do väčších priestorov, pretože býva veľmi výkonný. Hlavnou výhodou týchto reprobední je vysoká kvalita zvuku, pretože obvykle disponujú širokým frekvenčným rozsahom. Vďaka tomu majú skvele vykreslené výšky, stredy aj dostatočne hlboké basy. Rozhodne si ale postrážte kvalitu spracovania a konštrukciu.

Mali by mať vysokú hmotnosť, a čo sa skrine týka, ideálne je z dreva a z jedného kusa, bez lepených hrán. Často majú vnútri špeciálnu výstuhu, ktorá im dodáva maximálnu stabilitu. Všeobecne platí, že čím ťažšie stĺpové repro, tým lepšia stabilita zvuku. Ak by boli vykonané zle, časom by sa začali prejavovať vlastné otrasy a disonancia, ktoré spôsobujú šum a výrazne narušujú výsledný zvuk. Dizajnovo bývajú vežové reproduktory veľmi podarené a hodí sa do každého interiéru. Pôsobí elegantne a štýlovo.

Najväčším mínusom tohto druhu reproboxov je ich vysoká cena. Často sa totiž stretneme so stĺpovou reproduktorová pasívneho typu, čo znamená, že k nej musíme prikúpiť zosilňovač a investovať ďalšie peniaze. Vďaka tomu ale môže výrobca investovať do kvalitnejších meničov a výsledný zvuk býva skutočne nádherný.

Soundbar

Samostatnou kategóriou sú stredové reproduktory, väčšinou nazývané soundbary. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov, ktoré sa dodávajú a zapájajú vo dvojici, soundbar má podobu jediného, ​​dlhého a nízkeho kusu, ktorý sa umiestňuje horizontálne, väčšinou pod televízor. Soundbary sa vyznačujú vysokofrekvenčným rozsahom, ktorý výborne funguje v prepojení so stĺpovými či regálovými reproduktormi. Spoločne tak môžu vytvoriť zostavu, ktorá perfektne prehĺbi zvuk a umocní priestorový efekt.

Soundbary sa využívajú hlavne pre ozvučenie domáceho kina. Ak by vás ich problematika zaujímala hlbšie, môžete si prečítať podrobnejšie článok, ktorý sa venoval priamo im.

Subwoofery

Špeciálny typ, ktorý sa stará o reprodukciu nízkofrekvenčných zvukov. Často ním môžeme doplniť regálové alebo menej kvalitný stĺpové reproboxy, a pridať im tak dostatočne kvalitné basy.

Sústavy reproduktorov

Veľmi obľúbeným zástupcom sú repro radené v sústave. Pokiaľ chcete perfektnú kvalitu zvuku, môžete si takú sústavu zostaviť sami. Pre stredne náročných poslucháčov bez technických znalostí ale aj už zostavené sústavy môžu ponúknuť skvelý zvukový zážitok. Stretnúť sa môžeme s rôznym počtom reproboxov v rámci jednej reprosústavy. Tá väčšinou obsahuje pár regálových či stĺpových debien, doplnených o subwoofer. To, koľko ich v rámci jedného setu bude, určujeme podľa jednoduchého kľúča za pomocou číselné rady.

Najbežnejšie konfigurácie sú reproduktory 2.1 a 5.1. Stretnúť sa môžete ale aj so 4.1 alebo 7.1. Prvé číslo určuje počet reproduktorov pre stredné a vysoké tóny. Číslo za bodkou potom udáva počet subwooferov, ktoré sa starajú o basovú linku zvukov. Boxov v sústave môže byť samozrejme aj viac, ale k takému zostavenie je potreba dobre rozumieť danej problematike. Ale pozor! Určite neplatí, že čím viac repro v sete máte, tým lepšieho zvuku dosiahnete. Veľakrát získate kvalitnejší výstup z dvojice drahších regálových repro ako z lacnej 7.1 sústavy.

Surroundové reproduktory s Dolby Atmos

Ako už napovedá ich názov, tieto zariadenia sa využívajú na vytvorenie dokonalého priestorového zvuku, a to hlavne pri sledovaní filmov. Táto širokopásmové zariadenia bývajú certifikovaná pre rozšírenie už nainštalovaného systému domáceho kina na obľúbenú zvukovú technológiu Dolby Atmos. Využívajú sa aj pre zvukové efekty, pri ktorých je žiaduce aspoň približná lokalizácie. Týmto spôsobom vie lepšie vtiahnuť diváka do deja na obrazovke. Tieto prídavné reproduktory sú najlepšie k televízii.

Párty reproduktory

Špecifickou skupinou sú takzvané párty repro, ktoré sú vlastne druhom prenosných repro. Majú ale vyšší výkon, vstupy pre mikrofón či ďalšie nástroje, to preto, ak by ste si chceli z reproduktorov pustiť karaoke. Tiež sa pýši vyššou odolnosťou proti pádu či poliatiu. Tieto zariadenia tak môžete bez obáv využiť ako vonkajšie reproduktory. Bývajú vybavené kolieskami a madlami, aby ste ich mohli ľahko premiestniť.

Vedľajšími druhy, ktoré často splývajú s regálovými repro sú reproduktory k počítaču. Bývajú väčšinou v podobe regálových reprobední či sústav. Ich zvuková kvalita zvyčajne nie je valná, ale pre nenáročného užívateľa tieto reproduktory ako doplnenie k pc môžu byť dostačujúce. Ak si ale neváhate priplatiť, môžete zohnať aj top repro k pc, ktoré poskytnú dokonalé zážitky z hrania hier aj prehrávanie obľúbenej hudby.

Poslednú kategóriu predstavujú reproduktory do auta, pri ktorých si musíme postrážiť najmä správny rozmer a technické parametre typu výkon a impedancia. Väčšina klasických autorádiami totiž nie je kompatibilná s vyššou kvalitou reprákov.

Druhy reproduktora z hľadiska umiestnenia zosilňovača

Ďalším spôsobom, ako môžeme reproboxy deliť ich podľa toho, či v sebe majú alebo nemajú zabudovaný zosilňovač. Pre každého, kto od svojho audiosystému očakáva kvalitný výstup je toto delenie veľmi dôležité.

Z tohto hľadiska existujú dva typy:

1.Pasivní reproduktory

Typ high-endového modelu, ktorý k svojmu fungovaniu vyžaduje pripojiť zosilňovač. A to preto, že reprosústava v skrini má tak výkonné a kvalitné meniče, že by sa dovnútra zosilňovač skrátka nevošiel. Volí je náročnejší poslucháči, ktorí vyžadujú perfektne čistý a vyvážený zvuk v pohodlí domova. Pripojiť k nim totiž môžete napríklad subwoofer a optimálne rozložiť zvuk medzi všetky repro s pomocou správneho nastavenia na zosilňovači.

Výhodou tohto spôsobu je fakt, že ak sa vám repro alebo zosilňovač pokazí, môžete ich vymeniť či opraviť zvlášť. V prípade aktívnych reproduktorov musíte riešiť opravu alebo výmenu celého kusu. Tiež nie sú určené na časté prenášanie.

2. Aktívne reproduktory

Tie už v sebe majú zosilňovač zabudovaný, preto ho nemusíte kupovať zvlášť. Repro stačí pripojiť k prehrávacej jednotke (pomocou káblov, alebo bezdrôtovo) a môžete si užívať počúvanie. Na svoju prevádzku potrebujú napájanie, preto je nutné pripojiť ich k nejakému zdroju.

Výhodou je, že na samotné reprobedne tak nájdete ovládače pre zosilnenie alebo zoslabenie zvuku, vyváženie výšok a basov. Tiež tu nájdete veľa rôznych analógových a digitálnych vstupov a portov, napríklad pre pripojenie k televízii alebo pre SD kartu či USB kábel. Ďalej zvyčajne ponúka rôzne možnosti streamovanie hudby alebo rádia skrz Wi-Fi alebo Bluetooth, takže je po pripojení k internetu môžete ihneď využívať na počúvanie.

Aktívne repro sú vhodné pre každého, kto nemá v úmysle zaoberať sa zvukom príliš do hĺbky a skrátka hľadá zariadenie, ktoré mu umožnia počúvanie ľahko a rýchlo. Samozrejme tiež v skvelej kvalite, ak ste ochotní si priplatiť.

Čo je zosilňovač?

Elektronické zariadenie starajúci sa o zosilnenie signálu, ktorý dostane na svoj vstup, sa nazýva zosilňovač. Zosilnie zvuk natoľko, aby bol vo výsledku dostatočne silný pre ďalšie využitie. V našom prípade teda dostatočne silný pre napájanie pasívnych reproduktorov. Vyberať budeme pravdepodobne z ponuky Hi-Fi zosilňovačov, ktoré zaistia nízke skreslenie zvuku. Vďaka nemu bude zvuk kvalitný a čistý. Tento zosilňovač nedodá našej reprosústave obrovský výkon, ale to nám pre domáce použitie nijako nevadí.

Druhy reproduktorov podľa premeny elektrického signálu

Podľa viac technického členenie môžeme zariadenie rozdeliť aj z hľadiska premeny elektrického signálu na signál akustický. Máme tak reproduktory elektrodynamické, elektromagnetické, elektrostatické a ďalšie. Toto delenie je už odbornejšie, preto nám bude stačiť, že väčšina z nás má doma elektrodynamický reproduktor, ktorý využíva princíp kmitajúce cievky v magnetickom poli magnetu. Toto kmitanie sa prenáša do membrány reproduktora a výsledkom sú zvukové akustické vlny, ktoré idú do našich uší.

Membrány sa vyrábajú z papiera, kevlaru (veľmi tuhý materiál z para-aramidového vlákna) alebo z drahých uhlíkových vlákien. Nemožno ale určiť, ktorý materiál je lepší, pretože každý vyniká inými vlastnosťami. Pri výbere reprosústavy teda nie je nutné sa nimi zaoberať. Možno snáď, ak máte doma deti, ktoré rady skúšajú odolnosť rôznych materiálov, radšej sa vyhnite papieru.

Parametre pre výber toho najlepšieho reproduktora

Ak ste si prečítali členenie týchto zariadení, je vám jasné, že kritériá pre výber toho správneho presne pre vás bude mnoho. Pokúsime sa je teraz trochu priblížiť a vysvetliť. Treba si ale uvedomiť, že každý typ reproduktora má vlastnosti iné.

Pásmový rozsah

Dôležitý parameter, ktorý zásadne ovplyvňuje kvalitu zvuku, je pásmový rozsah. Pásma reproduktora v podstate charakterizujú zvuk daného zariadenia, čo je vec, ktorú pri kúpe rozhodne budete riešiť. Pásma udávajú rozsah, v akom bude menič vytvárať zvuky a ak si vyberiete zle, bude výsledný zvuk skreslený a plochý.

Podľa tohto hľadiska je môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • Dvojpásmové reprosústavy – Pokrývajú dve pásma – väčšinou výšky a stredobasové, ale sú ochudobnené o najnižšie oktávy, ktoré sú skreslené. To sa ale dá čiastočne vyriešiť pripojením subwoofera.
  • Trojpásmové reprosústavy – Prenášajú všetky základné kmitočty, teda výšky, stredy aj basy. Jednotlivé pásma môžeme ale ťažko oddeliť a rozfázovať.

V praxi budú voliť 2pásmové repro menej nároční poslucháči, 3pásmové potom milovníci kvalitného zvuku alebo tiež hráči počítačových hier, ktorí si radi užijú hru naplno. Pásmový rozsah ale súvisí tiež s celkovou konštrukciou a kvalitou reprobední, preto nečakajte perfektný zvuk od trojpásmového reproduktora za nízku cenu. Vo výsledku vám oveľa lepšie zahrá „len“ dvojpásmová reprosústava, než 7.1 sústava zo supermarketu.

Výkon

Ďalšou dôležitou veličinou, ktorú by ste si mali postrážiť, je výkon. U reprosústav rozlišujeme dvojaký výkon, pričom treba brať zreteľ na oba dva.

  • RMS výkon (nominálny, sínusový) – udáva, aký výkon môžeme do reproboxu priviesť, bez toho aby sme ho pri dlhšom hraní poškodili. Ide teda o maximálny možný výkon z dlhodobého hľadiska. Tento výkon je štandardizovaný naprieč všetkými možnými výrobcami, preto si postrážte hlavne túto hodnotu. Je to ukazovateľ, ktorý poskytuje objektívne porovnanie rôznych typov zariadení od rôznych značiek.
  • Maximálny výkon – udáva najvyšší možný výkon zariadenia. Jedná sa ale o hodnotu, ktoré je schopný reproduktor dosiahnuť len krátkodobo potom sa môže nenávratne poškodiť.

Aký teda zvoliť optimálny výkon pre vaše reproboxy? Táto hodnota sa udáva vo wattoch a väčšinou sa pohybuje od 20 do 200 W, v závislosti od veľkosti zariadenia.

  • Menšie, prenosné reproboxy – mávajú výkon cca 20 až 30 W.
  • Stredné, regálové reproduktory – dosahujú najvyššieho výkonu cca do 100 W.
  • Stĺpové reproboxy – hodnota výkonu sa môže vyšplhať až na 200 W.

Možno tak povedať, že čím vyšší výkon, tým lepšie reproduktor budete mať, keďže sa tak znižuje skreslenie zvuku. Zohľadňovať ale musíte veľkosť miestnosti, do ktorej ho budete umiestňovať. Platí, že čím väčšia miestnosť, tým vyšší výkon je potrebné zvoliť, aby nebol zvuk skreslený.

Na ďalší problém v posudzovaní výkonu môžete naraziť v prípade, že vyberiete pasívne repro bez zosilňovača alebo skrátka máte zdroj o vyššom výkone, než zvolenej repro. Základná poučka hovorí, že výkon reproduktorov by mal byť rovnaký alebo vyšší, než výkon zosilňovača. Teda napríklad pri zosilňovačmi s výkonom 100 W kupujem repro 100 W alebo výkonnejší.

Dobrá rada: Väčšinou zrejme nebudete zosilňovač púšťať na maximum, môžete teda k 100W zosilňovaču zaobstarať reprobedne s výkonom 60 W. Musíte ale dbať na správne vyváženie a neprepínať je vyšším výkonom zosilňovače, mohli by ste ich poškodiť. Naopak, ak bude mať zdroj výrazne nižší výkon, môže sa stať, že nebudú hrať dostatočne hlasno.

Impedancia

Pod týmto odborne znejúcim termínom sa skrýva údaj o množstvo elektriny, ktoré musia meničom prejsť, aby podal plný výkon. Je to v podstate rozšírenie pojmu elektrický odpor na situácie, kedy prostredím prechádza striedavý elektrický prúd. Ovplyvňuje hlasitosť a skreslenie zvuku. Udáva sa v ohmoch, ktoré sa značí gréckym písmenom Ω. Hodnotovo sa stretnete s impedanciou v rozmedzí 2-16 Ω, zvyčajne v hodnote 4, 6 alebo 8 Ω.

Kedy si postrážiť impedanciu?

Riešiť ju budete určite v prípade, že k reproduktoru chcete zakúpiť aj zosilňovač. Pre jeho správne fungovanie musí mať reprosústava rovnakú alebo vyššiu impedanciu, než je minimálna impedancia udávaná u zosilňovača. Teda v prípade impedancia 8 Ω u zosilňovača je potreba reprosústavy s hodnotou 8 alebo 16. V prípade vyššej hodnoty ale môžete znížiť jej výkon.

Dobrá rada: Pozor si dajte na opačný prípad, ak by ste k zosilňovaču pripojili reprobox s nižšou impedanciou ako je udaná na zosilňovači, hrozí vám zničenie reprákov!

Impedanciu máme dvojakého typu:

  • Reálna – skutočná, ozajstná – sa inak nazýva rezistancia. Ide o úsek impedancia, pri ktorom elektrická energia koná prácu, mení sa na magnetickú a vznikne zvuk
  • Imaginárna – zdanlivá – odborne sa nazýva reaktancia a je opakom reálne

Súvisí s ňou aj údaj o frekvenčnej charakteristike, značiaci rozsah pásma, ktoré je schopný menič pokryť. V súvislosti s tým delíme reproduktory na basové, stredové a výškové.

Frekvenčný rozsah

Hodnota, ktorá udáva rozmedzie frekvencie, čiže aké kmitočty dokáže reproduktor prehrať. Udáva sa v hertzoch (Hz). Väčšinou sa stretávame s reproboxy, ktoré zvládajú pokryť všetky tóny – nízke a hlboké, aj vysoké. Táto hodnota ale nie je smerodajná, ak výrobca neuvedie aj hodnotu útlmu, pri ktorom reproduktor frekvenčného rozsahu dosahuje.

Napríklad u basového meniča pomáha pokryť frekvenciu daného reproduktora basreflex, nie samotné zariadenie. Záleží totiž na tom, v akých posluchových podmienkach v miestnosti je rozsah meraný. Štandardne je to v odrazových podmienkach, niektorí výrobcovia ho ale meria v reálnych posluchových podmienkach, čím nameraná hodnota stráca význam.

Citlivosť

Parameter, ktorý udáva, ako hlasno reproduktor dokáže hrať na 1 W výkonu. Udáva sa v decibeloch (dB) a v podstate tak dokáže merať účinnosť vášho repráku a jeho hlasitosť. Čím vyššia citlivosť, tým hlasnejšie zariadenie bude.

Bežne sa citlivosť pohybuje medzi 85-95 dB, drahšie a rozmerovo väčšie meniče môžu dosiahnuť citlivosti vyššiu ako 100 dB, s čím sa viaže aj lepšia zvuková kvalita.

Rozmery a hmotnosť

Nemožno všeobecne povedať, že čím väčšia reproduktor, tým kvalitnejší zvuk, napriek tomu majú ale rozmery na výsledný zvuk veľký vplyv. Väčší reprobox má viac priestoru na prehĺbenie basov, a tiež sa do neho zmestí výkonnejšie menič, ktorý zaistí vyššiu hlasitosť.

Opomeňme jasný fakt, že si každý najskôr zmeria priestory, do ktorých chce reprobedne umiestniť, aj premyslenie hmotnosti daného prístroja, ktorá môže byť pomerne vysoká. Tú treba ustrážiť si hlavne v prípade, že chcete reproduktor umiestniť na poličku s nízkou nosnosťou. Pri meraní počítajte s tým, že potrebujú nejaké miesto navyše k tomu, aby vynikli ich zvukové vlastnosti. Ich správnemu rozmiestnenie sa budeme venovať neskôr.

Čo už tak zrejmé nie je, je skutočnosť, že hmotnosť reproduktora má vplyv na kvalitu zvuku. Čím väčšia váha, tým stabilnejší a čistejší zvuk. Pozor si ale musíme dať na to, akú hmotnosť má výrobca na mysli. Rozlišujeme totiž hmotnosť čistú a hrubú. V uvedených parametroch od výrobcu sa často uvádza práve tú hrubú, aby výsledné hodnoty vyzerali lepšie.

Materiál, dizajn, konštrukcia

Jedným z najdôležitejších parametrov pri kúpe novej reprosústavy je konštrukcia, s ktorou súvisí použitý materiál a výsledný dizajn. To všetko veľmi ovplyvňuje kvalitu zvuku, ktorý sa z repro bude šíriť. Zameriavame sa na to, aby nami vybraný kúsok bol dostatočne robustný a kvalitne spracovaný. Zaujímajte sa aj o to, aké ďalšie výrobky daný výrobca produkuje. Zameriava sa len na hudobný tovar, alebo vyrába chladničky a vysávače? V druhom prípade sa špecializácie triešti, a s ňou väčšinou i kvalita reprosústav.

Pokiaľ sa materiálu týka, najlacnejší reprosústavy bývajú vyrobené z plastu. Ten ale nie je vhodný, pretože nechá vyniknúť šumy a vlastné rezonanciu. O niečo vhodnejšie a s lepšími výsledkami sú MDF dosky. Najlepšie reproduktory využívajú ako materiál drevo, ktoré je síce drahé, ale nenarušuje výstup zvuku a dobre vyzerá.

Skvelý spôsob, ako odhaliť dobre vykonanú konštrukcii je jednoduché poklepanie na skriňu repráku. Ak počujete dunenie, odporúčame od nákupu upustiť, a je celkom jedno, z akého materiálu je vyrobený. Najdôležitejšie je, aby bol poriadne tuhý a konštrukcie pevná. V opačnom prípade by dochádzalo k rezonovanie zvuku vnútri, ktoré spôsobuje šumenie, drnčanie a najrôznejšie pazvuky. Aby sa tomuto predchádzalo, bývajú skrine vystužené rôznymi priečkami a rebrami v stenách. Hoci skrine môžeme nazvať ozvučnicou, paradoxne nemajú vydávať zvuk žiadny, musí len vytvoriť ideálne prostredie pre vyniknutie zvuku reproduktorov.

Samozrejme potom každý bude riešiť dizajn reproduktorov. Vyberať budeme určite aj podľa toho, aký tvar a farba sa nám bude hodiť do interiéru. Pretože reprosústavy budú doma vždy vidieť, budeme určite chcieť, aby zapadli do celkového konceptu miestnosti. Vyberať môžeme z moderných designov, alebo taky môžeme zvoliť retro podobu reproduktorov, ktoré sú v poslednej dobe veľmi obľúbené.

Konektivita

Možností pripojenia repro k ďalším zariadeniam máme viacero. Najčastejšie sa stretávame s týmito:

  • Pripojenie cez kábel – Ta najbežnejšie varianta, pri ktorej reproduktor prepojíte s počítačom, televíziou, mobilom alebo gramofónom pomocou kábla. Typy káblov sú rôzne, najčastejšie klasický 3,5 mm jack výstup, ktorý použijete na prepojenie reproduktora s počítačom, alebo RCA konektor, tzv. Cinch. Ak máte na výber, zvoľte radšej cinche, ktoré toľko neořežou basy. Reproduktory medzi sebou prepájame pomocou reproduktorového kábla a svoriek. Pripojenie cez 3,5 mm jack sa využíva aj pre slúchadlá. Pri lacnejších zariadení ale často výstup do slúchadiel nie je práve valný, väčšinou býva málo hlasný a skreslený. Pokiaľ chcete reproduktory s kvalitným zvukom do slúchadiel, budete musieť zainvestovať.
  • Prepojenie cez Bluetooth – Bezdrôtový spôsob pripojenia, ktorý využívajú hlavne prenosné zariadenia. Podobne môžete pripájať reproduktor pomocou bezdrôtovej technológie NFC alebo siete Wi-Fi.
  • USB pripojenie – USB port sa hodí, ak chcete k bednám pripojiť napríklad flash disk s nahranú muzikou.
  • Čítačka kariet – Podobne ako USB port funguje čítačka, z ktorej si zariadenie samo číta zvukovú stopu.

S konektivitou súvisí tiež ďalšia podstatná vec, a tou sú káble. Vo väčšine prípadov dostanete k zvolenej sústave i množstvo káblov, ktorými ju môžete prepojiť.

Aké vybrať reproduktorové káble? Také, ktoré sú dostatočne dlhé, inak budete musieť použiť predlžovač. Po zakúpení si postrážte, aby žiadny nechýbal a aby mali všetky koncovky, aké budete potrebovať.

Zapojenie reproduktorov

Pri zapájaní môžu niektorí z vás tápať. Je nutné spárovať káble podľa správnej polarity sa svorkami + a -. Pomoct si môžete jednoduchú poučkou: káblová žila opatrená značkou / farebným opaskom sa musí pripojiť na červenú svorku. Tak ľahko spoznáte, kde je u reproduktora plus a mínus. Ak budete robiť káble vlastné, vždy dodržiavajte zásadu, že musí byť párovo zhodné – teda rovnakého prierezu, značky, materiálu a dĺžky.

Niekedy môžu robiť problém aj rozlíšenie, ktorý reproduktor je pravý a ktorý ľavý. Vo výsledku je to ale úplne jedno, kvalita zvuku bude stále rovnaká, aj keď si je prehodíte pri umiestnení. Horšie by bola situácia, kedy by ste ich zapojili opačne, zlými káble. Väčšinou všetko nájdete v návode, ale v zásade sa ľavé repro zapája pomocou bieleho reproduktorového konektora a pravé pomocou červeného.

Príslušenstvo

K reprosústavám môžeme kúpiť rôzne príslušenstvo, ktoré nám spríjemnia využívaní tohto zariadenia. Bohužiaľ väčšinou nebýva súčasťou balenia.

Stojany a držiaky

Pre lepší zvukový zážitok sa odporúča reproduktormi rozmiestniť po miestnosti v rôznych výškach. K tomu vám môžu pomôcť držiaky a stojany, a to hlavne v prípade, keď sa rozhodnete pre početnejšie reprosústavu. Vďaka nim môžete niektoré repro tiež zavesiť na stenu.

Tiež regálové reproduktory často umiestňujeme na najrôznejšie nábytok. Na to ale pozor, zariadenie takto môže prenášať vibrácie, ktoré kazia výsledný zvukový výstup. Pomoct si môžete gumovou podložkou, ktorá je utlmí. Ďalšou možnosťou je umiestniť ich na špeciálny stojany na reproduktory, ktoré sú pre tieto účely vyrobené. Tie vám navyše zaistí perfektnú stabilitu. Pád by pre taký citlivý a krehký prístroj mohol znamenať konečnú.

Bluetooth audio adaptér

Zaujímavé rozšírenia v prípade, ak boxy nie sú vybavené vlastným Bluetooth pripojením. Môžete k nim zaobstarať túto šikovnú škatuľku, ktorá zabezpečí možnosť prijímania bezdrôtového signálu. Vďaka tomu môžete počúvať hudbu cez Bluetooth pripojenie z vášho telefónu alebo počítača.

Odolnosť

Tento parameter je potrebné postrážiť hlavne u prenosných reproduktorov, u regálových či stĺpových nie je odolnosť dôležitým faktorom, pretože spravidla zostávajú na svojom mieste.

Napájanie a dobíjanie

Domáce reproduktory zvyčajne zapájame do elektrickej siete. Tie výkonnejšie mávajú aj vlastný transformátor. Niektoré menšie reproduktory k počítaču môžeme pripojiť pomocou USB kábla alebo 3,5 mm jacku s tým, že čerpajú energiu priamo z daného zariadenia.

Oproti tomu prenosné modely využívajú na nabíjanie microUSB kábel, za pomocou ktorého je pripojíme k počítaču alebo adaptéra do siete, odkiaľ sa dobíjajú.

Praktické tipy pre rozmiestnenie reprosústavy

Väčšina ľudí vyberá reprosústavu v pomere cena / kvalita, fajnšmekri sa nebojí priplatiť za špičkový systém. Na čo sa ale zabúda, a čo hrá pre výsledný zvukový výstup veľmi zásadnú úlohu, je rozmiestnenie reproduktorov v priestore. Ak zvolíme zlé pozície, môže aj dobrá sústava stratiť svoje prednosti, pretože sa jej zvuk v rámci akustiky miestnosti utlmí a skreslí.

Pre dobrý zvuk skúste dodržiavať pár nasledujúcich pravidiel:

V prvom rade predíďte vibráciám, ktoré spôsobujú skreslenie zvuku. Toho docielite tak, že pod neho umiestnite buďto špeciálnu tlmiaci podložku, alebo vám môže poslúžiť napríklad aj obyčajný obrúsok. Repro sa skrátka nesmie ani hnúť.

Druhou možnosťou, ako chvenie predísť je minimalizovať styčnú plochu medzi bedňou a podložkou pomocou malých hrotov pod reproduktor, ktoré priskrutkujete na spodnú podstavu zariadení.

U stĺpových reprosústav dbajte na to, aby nestáli priamo na tvrdej podlahe, ale napríklad na koberci.

Ak kupujete sústavu zloženú z viacerých reproboxov, vždy je dobré rozmiestniť je čo najviac po priestore. Ideálne tak, aby tvorili kruh. Keď potom budete počúvať uprostred miestnosti, mali by k vám zvuky z týchto rôznych druhov doraziť súčasne. Pokiaľ nemáte možnosť sústavu takto rozmiestniť, môžete pri jednotlivých zariadeniach nastaviť oneskorenie zvukového signálu tak, aby sa vzdialenosť vyrovnala. Túto možnosť ale ponúkajú len tá lepšia zariadenie, plus je žiaduce mať na toto vycvičený sluch.

Až budete mať reprosústavu rozmiestnenú, je na čase urobiť test. Na čom reprosústavu testovať? Najlepšie tak, že si pustíte obľúbené CD, ktoré dobre poznáte. Tak skvele odhalíte disonancie, ktoré môžete ďalej ladiť pomocou ekvalizéra alebo iného rozmiestnenie debničiek.

Cenové relácia

Cena reproduktorov sa líši najmä v závislosti na ich kvalite a spracovania, a tiež podľa typu.

Najlacnejšie reproduktory

Už za pár euro môžeme kúpiť zariadenie, ktorá však nevynikajú dobrým zvukom. Takéto sa hodí pre pripojenie k počítaču, ale počúvať na nich kvalitnú hudbu už vám asi nebude stačiť. Ich hlavným mínusom býva nedostatok basov.

Stredná trieda

V cene okolo 100 € už môžeme kúpiť slušnejšie modely, ktoré postačí menej náročným užívateľom. Vo valnej väčšine to budú kúsky vyrobené z plastu s priemerným zvukom.

Kvalitné reproduktory

Pokiaľ hodláte využívať reprosústavy pre pravidelné počúvanie muziky a chcete si ju užiť v podobe čistého zvuku, budete musieť zainvestovať. Dnešné zariadenia s cenou v rozmedzí 200- 500 € už predstavujú pomerne slušnú kvalitu. Za túto cenu už môžete zaobstarať aj lepšie stĺpové modely alebo reproduktory vhodné na Hi-Fi.

Top reproduktory

Pre audiofilov, ktorí požadujú stopercentnú zvuk bez skreslenia, môžu zaobstarať reproduktory aj za niekoľko tisíc euro. Bežný užívateľ ale nebude schopný naplno oceniť ich potenciál.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo