Najlepšie robotické kosačky

Robotické kosačky na trávu

Páči sa vám udržiavaný trávnik, ale nemáte čas každý deň jazdiť so záhradnou kosačkou? Tento problém vám pomôže vyriešiť automatická kosačka na trávu, ktorú môžete na internete alebo v obchode nájsť tiež pod názvom robotická kosačka na trávu. Vyhnite sa však milému mámenie jednoduchosti. Tento záhradný stroj totiž nestačí len naprogramovať a nechať jazdiť, ako sa mu zapáči. Samostatnému chodu robotické kosačky na trávu predchádza trochu zdĺhavá inštalácia. Tu je pár rád, ako na to!

Test robotických kosačiek 2020

NázovCelkom
1.Robomow RS 615 ProZistiť cenu
85%
Recenzia
2.Robomow RC 308 ProZistiť cenu
77%
Recenzia
3.Worx garden WR141E Landroid M500Zistiť cenu
71%
Recenzia
4.GARDENA smart SILENO city 500Zistiť cenu
71%
Recenzia
5.HUSQVARNA AUTOMOWER 105Zistiť cenu
64%
Recenzia

Parametre

NázovMax. uhol pre kosenie (%)Pracovná plocha (m2)Šírka strihu (cm)Výška kosenia (cm)Hlučnosť (dB)Doba kosenia (min.)
1.Robomow RS 615 Pro363000562 - 8 cm6470
2.Robomow RC 308 Pro36800 281,5 - 6 cm6960
3.Worx garden WR141E Landroid M50035500182-6 cm6560
4.GARDENA smart SILENO city 50035500162-5 cm5860
5.HUSQVARNA AUTOMOWER 10525500172-5 cm6150

NázovDoba nabíjania (min.)Kapacita batérie (Ah)Hmotnosť (kg)Výška (cm)Šírka (cm)Dĺžka (cm)
1.Robomow RS 615 Pro1104,520316673,5
2.Robomow RC 308 Pro60311,4214663
3.Worx garden WR141E Landroid M5009029204056
4.GARDENA smart SILENO city 500602,17,3233855
5.HUSQVARNA AUTOMOWER 105602,16,5253955

späť na začiatok ↑

Čo je robotická kosačka

Automatický pomocník, ktorý vám sám od seba pokosí celú záhradu. Znie to ako sen, že? A verili by ste, že prvá robotická kosačka sa na trhu objavila už v roku 1969? Volala sa MowBot a ako funkčnosťou, tak i vzhľadom bola podobná robotickým kosačkám, ako ich poznáme dnes (zdroj). Ale dosť histórie, za posledné roky rastie predaj robotických kosačiek niekoľkonásobne vyšším tempom než predaje bežných kosačiek.

A z čoho sa skladá? Tieto zariadenia majú medzi 8 – 20 kilogramami a rozmerovo sa zmestia do cca 80 cm na dĺžku, 60 cm na šírku a výška nebýva väčší ako 35 cm. Tieto rozmery sú skôr pre väčšie prístroje, určené pre rozsiahle záhrady. Dajú sa kúpiť stroje, ktoré sú v každom z rozmerov cca o 20 cm menší. O chod sa stará elektromotor, ktorý je napájaný z batérie. K tej sa dostaneme v ďalšej kapitole. Elektromotor jednak poháňa žacie agregáty a tiež sa stará o pohyb robota. Vpredu sú buď menšie kolieska (pri niektorých modeloch jedno a u iných dve), niekedy je v predu len klzák. Vzadu sú dve väčšie, s hrubším vzorom, ktoré dodávajú stabilitu v náročnom teréne. Predná kolieska môžu mať na starosti zatáčanie, ale nie je to vždy pravidlom. Záleží na výrobcovi a jeho zostavení modelu (²).

Robotické kosačky nie sú na rozdiel od tých klasických vybavené žiadnym košom na zber trávy. Fungujú totiž na princípe tzv. mulčovanie. Najemno nestrihané kúsky trávy sa rozmetávají po trávniku, kde prirodzeným spôsobom tlejú za pomoci hnilobných baktérií a kvasiniek. Pôsobí tak ako prirodzené hnojivo a zdroj živín pre váš trávnik.

Teoreticky je možné, že sa kôš na trávu môže v budúcnosti objaviť, ale príliš pravdepodobné to nie je. Jednak by zvyšoval hmotnosť (a spotrebu energie), ďalej skomplikoval pohyb prístroja (pravidelne by musel svoj náklad niekam vysypať) a za tretie sa vďaka mulčovanie znižuje potreba hnojenia aj spotreba vody. Čo sú už v súčasnej dobe často spomínaná témy a do budúcnosti ich význam zrejme ďalej porastie.

Ešte sa k tomu dostanem v ďalších kapitolách, ale je férové ​​uviesť aj nevýhody robotických kosačiek. Okrem cenovej náročnosti je dôležitý fakt, že nie sú vhodné pre všetky typy záhrad. Problémy jej môžu robiť prudké svahy a tiež veľké množstvo prekážok, ako sú rôzne chodníky, skalky atď .. Výhody sú zrejmé, veľa ušetreného času, pretože robot pracuje za vás. Ak si nie ste istí, či je pre váš pozemok robotická kosačka to pravé, opýtajte sa niekoľkých predajcov alebo iných odborníkov. Vždy je lepšie mať viac názorov, než len jeden.

Ovládanie

Aj keď sa jedná o pomerne drahé a sofistikované zariadenie, tak je práca s prístrojom a jeho ovládanie pomerne jednoduché. Už z princípu možno prirovnať k robotickému vysávaču, takže ak máte skúsenosť s týmto pomocníkom, nebudete moc prekvapení. Ale ani keď sa jedná o vašu prvú skúsenosť s robotickým pomocníkom do domácnosti, nemusíte sa báť. Väčšinou sú roboti vybavení jednoduchým LCD displejom, ktorý je ukrytý pod krytkou, aby sa zabránilo jeho poškodeniu.

U neho len pár kláves (zvyčajne Start (potvrdenie), Stop (storno) a klávesové smerové šípky pre pohyb v menu). Vo väčšine prípadov sa nestretnete s prekladom v rámci menu, ale ani to vás nemusí desiť. O čo sa jedná, je často zrejmé už z ikon a pár prípadných anglických slov z nastavenia si dokážete ľahko dohľadať v slovníku.

Úprimne, najdôležitejšie je úvodné nastavenie prístroja a hlavne vytýčenie oblasti kosenia (pozrite rovnako nazvaná kapitolu, ktorá nasleduje o niečo nižšie). Potom už príliš často meniť nastavenia nebudete, snáď len úprava prevádzkového režimu, teda dni a hodiny, v ktorých má kosačka fungovať.

späť na začiatok ↑

Ako sa robotická kosačka pohybuje

Z pohľadu pohybu je pri výbere dôležitých niekoľko faktorov:

 1. náhodný vs cielený pohyb
 2. práce vo svahu
 3. úzke prejazdy

Ako už tušíte sú možné dve metódy pohybu. Tá menej účinná je náhodný pohyb. Ten nie je až tak náhodný ako by sa z názvu mohlo zdať, ale vychádza z algoritmu, ktorý sa snaží čo najlepšie napočítať trasu pre pokosení vymedzenej oblasti. Algoritmy môžu mať rôznu kvalitu a pre i kosačky s „náhodným“ pohybom môžu mať v tomto ohľade rôznu kvalitu (zdroj).

Všeobecne princíp tohto typu pohybu spočíva v tom, že robot jazdí po vymedzenej ploche a keď sa stretne s hraničným káblom, tak sa obráti iným smerom. Rôzni výrobcovia majú rôzne algoritmy (prístupy), tie sa môžu líšiť aj v rámci jedného výrobcu – v rámci jeho hierarchie produktovej rady. Napríklad sa snaží „zapamätať“ si pôdorys vytýčenej oblasti, ale stále platí že skôr „tuší“ než „vie“, kde sa na pozemku nachádza (zdroj).

Druhou a prepracovanejšie metódou je cielený pohyb. Ten je možný vďaka gps senzoru. Kosačka si tak prvýkrát prejde ohraničený priestor. Vďaka tomu zistí kde sú jeho hranice a aké sú v ňom prekážky. Potom môže efektívne naplánovať kosenie vo všetkých oblastiach. Hlavnou výhodou je rovnomerne a rovnako časté kosenie celej oblasti, vrátane horšie prístupných miest.

Ďalším dôležitým bodom je schopnosť pracovať aj vo svahovitom teréne. Pre kompletne rovné záhrady bude tento parameter pramálo dôležitý, naopak pre horské oblasti bude jedným z TOP. Prvou vecou na ktorú si treba dať pozor, že sa táto hodnota udáva v uhlových stupňoch ale aj v percentách. Ide o tú rovnakú hodnotu, len je vyjadrená v rôznych jednotkách. Pri vzájomnom porovnaní si dajte pozor, či porovnáte v oboch prípadoch rovnaké jednotky (zdroj).

Majte na pamäti, že je rozdiel medzi tým v akom svahu môže kosačka jet (vyjde prudšie svahy) a v akom môže kosiť (menej prudké svahy ako u sekanie). Za solídnu hodnotu môžeme považovať sklon okolo tých 30%.

Keď máte komplikovanú záhradu s úzkymi miestami, prípadne dokonca viac priestorov na kosenie vedľa seba (napríklad dve záhrady vedľa seba, ktoré sú prepojené prejazdom v spodnej časti plota), tak vás zaujíma akou najužšia cestou je kosačka schopná prejsť. Zvyčajne je bezpečná vzdialenosť okolo 120 cm, ale niektoré prístroje sa dokážu popasovať aj s užšími prejazdy.

Aby mohla kosačka na záhrade fungovať ideálne, je potreba aby bola plocha bez väčších nerovností a priehlbín. Tie totiž komplikujú kosenie, ale hlavne nechcete aby váš drahý prístroj po dažďoch narazil do hlbšej kaluže a v nej došlo k jeho poškodenie. Komplikáciou môže byť tiež väčšie množstvo tvrdého padaného ovocia, typicky treba jablká. Kvôli zníženiu rizika otupeniu žacích nožov je potrebné ich pravidelne zbierať.

Pre predstavu ako niektoré kosačky reagujú pri stretnutí s prekážkou:

späť na začiatok ↑

Prevádzka

Vytýčenie oblasti kosenia

Skoro všetky robotické kosačky využívame pre ohraničenie oblasti v ktorej sa majú pohybovať tzv. hraničný kábel. Máte dve možnosti ako s ním pracovať.

Tou prvou je jeho položenie na zem, ku ktorého ho v intervale cca 0,75 – 1 meter pripevníte špeciálnymi kolíkmi alebo svorkami, ktoré sú súčasťou balenia. Pokiaľ ho správne ukotvíte, tak sa nemusíte báť preseknutie. Máloktorá kosačka dokáže kosiť steblá trávy nižšie ako 1,5 cm. A tak vysoko upevnený kábel rozhodne nebude.

Druhá možnosť je zakopanie káblu kúsok pod zem. Tu si prečítate v manuáli ako hlboko môže byť zakopaný. Každý výrobca uvádza niečo iné, jednotlivé kosačky môžu byť rozdielne citlivé. S hĺbkou okolo 5 cm by však žiadne problémy mať nemali. Niektorí výrobcovia odporúčajú uloženie aj 15 cm pod zem.

Ktorá z týchto možností je lepší? Osobne mám radšej druhú variantu. Ale nepúšťal by som sa do nej hneď pri prvom použití kosačky. Lepšie je si ohraničenie oblasti vyskúšať len s upevnením kábla k zemi. Aj tak to zaberie pomerne dosť času. Po pár kosením uvidíte ako ste s vymedzenou oblasťou spokojní a ak áno, môžete kábel zakopať pod zem. Cez zimu ho tam môžete pokojne nechať, mráz mu nijak neublíži.

Ak máte veľký pozemok, zistite si u predajcu ako dlhý hraničný kábel je súčasťou balenia. Pri niektorých produktoch je pribalené treba 100 m, u iných pokojne 800 m. Pochopiteľne to veľa vychádza z toho, pre koľko m2 je kosačka určená. Samozrejme nie je problém ho dokúpiť (počítajte s cenou okolo 50 € za 100 metrov) a napojiť ho na ten čo už máte. Predávajú sa k tomu špeciálne spojovacie časti, tie stoja obvykle okolo 1 €. Ak ste zdatný domáci kutil dokáže si možno poradiť aj bez nich, ale s ohľadom na ich cenu to nedáva moc zmysel.

Na záver pár rád a postrehov.

 • Nabíjacia základňa okolo seba potrebuje relatívne veľký priestor (zvyčajne aspoň dva metre spredu a meter zboku), aby do nej kosačka bez problémov trafila a nabehla. Keď bude mať dostatočný priestor, môžete ju pokojne nechať aj v rohu pozemku.
 • Maximálna možná pracovná plocha, ktorá je pri prístrojoch uvedená počíta s ideálnou situáciu. Teda žiadne nerovnosti, prekážky atď .. Pre ilustráciu si môžete predstaviť veľké futbalové ihrisko. Čím je terén kopcovitější a čím viac prekážok obsahuje, tým viac sa reálna pracovná plocha znižuje.
 • Ideálny postup pri inštalácii hraničného kábla je začať u strany základne a postupovať v smere hodinových ručičiek až do chvíle kedy sa dostanete k druhej strane základne. U niektorých výrobcov (napríklad Robomow), je ale postup inštalácie opačný, teda proti smeru hodinových ručičiek. Vždy odporúčame prečítať návod a postupovať podľa neho.
 • Kábel slúži aj na ohraničenie prekážok (stromy, kríky, skalky, záhradné jazierka) a mal by sa od nich aspoň 15 cm ďaleko. U nebezpečnejších miest, ako je voda alebo prudký svah radia 25 cm alebo viac. Síce tak budete musieť kúsok porastu kosiť ručne, ale vyhnete sa pádu robota do vody či z prudkého zväzu, keď bude tráva mokrá po raní rose a on sa pred prekážkou nestihne otočiť.
 • Hraničný kábel sa nesmie prekrížiť ani prerušiť. Ak by sa tak stalo, tak kosačka môže vyjsť z ohraničené oblasti a pretože sa nebude mať ako navigovať tak sa stratí a vybije.
  Pri veľkých oblastiach sa u niektorých výrobcov používa vodiaci kábel (napríklad Gardena ho používa, Robomow nie), ktorý uľahčuje navigáciu robota do domovskej základne.

Už pri návrhu záhrady by sa malo myslieť na to, či si budete niekedy v budúcnosti kupovať robotickú kosačku. Je lepšie vyhnúť sa pravým uhlom, veľkému množstvu ostrovčekov a dodatočnú zložitosť, aby kosačka nemala problémy s nedosečenými okrajmi a manévrovaním v priestore, apod. Keď už záhradu založenú máte, môže byť dobré poradiť sa so špecialistami, aby ste boli so kosením plne spokojní.

Výška kosenia

Ide o jeden zo zásadných parametrov pri výbere, hlavne pre milovníkov dokonalého pažiti. Niektoré lacnejšie kosačky majú totiž nastavenie žacej výšky veľa obmedzené, pokojne len v rozmedzí 3 – 6 cm. S kvalitnejšími prístrojmi možné rozsah zväčšiť a to v oboch smeroch. Najnižšia spodná hranica s ktorou som sa stretol je 1,5 cm a na druhú stranu sa dá dostať aj na kosenie trávy vysokej 10 cm.

Z vyššie uvedeného je jasné, že robotická kosačka nie je vhodná na dlho neudržiavaný porast, kedy tráva a iné rastliny majú výšku niekoľkých desiatok centimetrov. V takom prípade, preveďte prvotné úpravu klasickou kosačkou alebo záhradným traktorom a až potom nechajte robota udržiavať váš trávnik v ideálnej kondícii (¹). Jeho silnou stránkou je totiž časté a priebežné udržiavanie porastu v patričnej výške a nie jednorazový boj s prebujnenou zeleňou.

Šírka strihu (kosenia)

Tento parameter v podstate hovorí, ako široký kus zelene zvládne prístroj pokosiť v rámci jednej jazdy. Spoločne s rýchlosťou pohybu (ktorú však výrobcovia príliš často neuvádzajú) je to určujúci parameter pre orientačný výpočet času, ktorý bude treba k pravidelnej starostlivosti o svoj pozemok. Je nutné brať do úvahy aj to, ako dlho je stroj schopný pracovať na jedno nabitie a ako dlho mu trvá následné dobitie. Na základe týchto parametrov možno odhadnúť ako dlho mu starostlivosť o váš pozemok zaberie.

Šírka záberu žacích nožov sa pohybuje od nejakých 15 cm pri prístrojoch určené pre malé plochy do 400 m2 až po obrích 55 cm u výkonných kosačiek určených pre plochy nad 2 000 m2. Dá sa povedať, že keď si kosačku zvolíte podľa plochy svojho pozemku (výrobcovia vždy udávajú pre akú rozlohu je vhodná), tak chybu neurobíte a budete mať aj správnu šírku strihu. Kupovať výkonnejší prístroj pre menší pozemok väčšinou nemá cenu, pretože sú výrazne drahšie.

Výkon

U mnohých produktov je výkon veľmi dôležitý a je v podstate určujúcim faktorom. U robotických kosačiek je vplyv výkonu trochu zabudnutý. Neudá sa totiž v žiadnych kilowattoch ani podobných veličinách. V našom prípade sa udáva koľko m2 zvládne kosačka poséct za jednu hodinu. Niektorí výrobcovia tento parameter ani neuvádzajú, iní ho dôkladne schovajú drobným písmom do manuálu. Priemerné hodnoty sú od 100 m2 za hodinu u malých kosačiek až po niekoľko sto m2 za hodinu u profi prístrojov. Za seba to nevidím ako príliš dôležitý parameter, navyše jeho hodnota je dosť teoretická. Závisí na členenie pozemku, jeho náklonu a neposlednom rade aj od typu trávy.

S výkonom ide ruka v ruke aj spotreba. Koľko presne vás bude užívanie robotického pomocníka nedajú ľahko povedať z dôvodov spomínaných o pár riadkov vyššie. Pre predstavu to v spotrebe energie budú malé desiatky euro u malých pozemkov až po skoro sto euro u rozsiahlych plôch ročne. K pravidelným ročným nákladom je nutné pripočítať výmenu či brúsenie nožov a aspoň každých pár rokov odporúčam návštevu servisu pre dôkladné preverenie funkčnosti.

Nože

Systém kosenia patrí medzi základné a najdôležitejší súčasti stroja. U robotických kosačiek nájdete v naprostej väčšine prípadov jeden typ – žiletkové, okrajovo sa možno stretnúť aj s druhým. Predstavíme si obaja.

Žiletkové nože

Jedná sa súbor (3 – 5) malých nožov, ktoré tvarom pripomínajú klasickú žiletku. Sú pripevnené pomocou skrutiek k disku, ktorý je otáčavý. Ich nevýhodou je nižšia životnosť a počas sezóny je budete pravdepodobne musieť meniť. Výhodou je fakt, že sú určené k pravidelnému kosenie nízkej trávy.

Klasické nože

Sú výrazne masívnejšie, trvanlivejšie a vyrobené z jedného kusu kovu. Nie je nutné ich tak často meniť, ale pravidelné prebrúsenie príde vhod. Sú určené pre kosenie vyššej trávy.

späť na začiatok ↑

Batérie

Robotické kosačky pracujú na princípe elektromotora. Preto, aby boli mobilné a neboli viazané na napájací kábel, tak majú batériu. Snáď vo všetkých prípadoch sa už dnes jedná o tie typu Li-ion. Tie nie sú skoro vôbec citlivé na neúplné alebo nepravidelné dobíjanie. To znamená, že takúto batériu môžete nabiť na 40% potom s ňou pracovať a touto nedochádza postupne ku znižovaní celkovej kapacity batérie. Avšak aj táto batéria má obmedzenú životnosť. Tú u batérií vyjadruje počtom tzv. cyklov. Jedným cyklom je nabitia batérie a jej následné vybitie v prevádzke. Očakávaná životnosť u väčšiny batérií je minimálne okolo 1 000 cyklov. Ako to previesť do počtu rokov nie je opäť jednoduchá otázka. Záleží opäť na veľkosti a náročnosti kosenej plochy, ale odhadovaná životnosť batérie je niekde medzi 4 – 7 roky.

Ako zaujímavosť možno spomenúť aj solárne robotické kosačky. Tie získavajú energiu zo slnka a nepotrebujú preto k prevádzke ďalšiu energetický zdroj. Príliš rozšírené však nie sú, v našich zemepisných podmienkach by ani po značnú časť roka nemali dosť energie pre svoju prevádzku.

Kapacita a výdrž batérie

Vyjadruje sa v ampérhodinách – Ah. Podľa typu prístroja sa pohybuje od nejakých 2 po viac ako 10 Ah. Jedna Ah je definovaná ako náboj, ktorý akumulátor alebo článok dodá do obvodu pri konštantnom prúde 1 ampér za dobu 1 hodiny. Čas v prevádzke, ktorý kosačka s takouto batériou získa začína dajme tomu na pol hodine a končí až u niekoľkých hodín súvislého kosenia. Pri posudzovaní údajov pri jednotlivých kosačiek na mieste mierny pesimizmus. Dĺžka prevádzky je vypočítaná podľa podobnej logiky ako je trebárs spotreba u áut. Teda za ideálnych podmienok, ktorých na reálne záhrade dosiahnete málokedy. Ďalšou vecou čo ovplyvňuje výdrž batérie je výška trávy. Čím je tráva vyššia, tým je kosenie pre kosačku energeticky náročnejšie. Našťastie kosačka nemusí pokosiť všetko na jeden záťah, má možnosť si sama zájsť do nabíjacej stanice a získať v nej energie na ďalšiu prácu. A týmto sa dostávame k ďalšej oblasti.

Nabíjacia stanica (základňa)

Chvíľu premýšľanie venujte tomu, kam nabíjaciu stanicu umiestnite. Je potrebné, aby bola v dosahu elektrickej zásuvky. Bežne dodávaný kábel má väčšinou 10 metrov. Pochopiteľne ho môžete nastaviť či predĺžiť, ale v takom prípade je nutné spoj ochrániť proti povětrnostím vplyvom a najmä dažďu. Hlavne ak máte záujem o základnú radu robotických kosačiek, ktoré nedisponujú gps senzorom, tak je vhodné mať základňu na takom mieste, odkiaľ sa ľahko dostane do všetkých kútov vymedzeného priestoru. Zjednodušene povedané, mať ju v rohu veľkého pozemku nie je ten najlepší nápad.

Je tiež nutné, aby bola položená na rovnom povrchu a neboli pred ňou nejaké väčšie priehlbiny alebo vyvýšenia. Len tak sa vaša kosačka vždy v poriadku dostane do svojho útočisko, kde sa môže dobiť. Rozmery základne sú zhruba nasledovné: dĺžka menej ako jeden meter, šírka 40 – 80 cm a výška od 15 do 40 cm. Ako vidíte tak nie je nijako priestorovo náročná, ale navyše k potrebujete ešte dostatok priestoru pre manévrovanie kosačky. Nepísané pravidlo hovorí, že pred základňou by mali byť aspoň dva metre priestoru a po stranách potom jeden meter.

Vybrať správne umiestnenie a pripojenie k elektrickému prúdu je v podstate jediná úloha, ktorý musíte so základňou vykonať. O zvyšok sa už postará robot sám. Spozná, že mu dochádza batéria a že sa má vrátiť na dobitie batérie. Po znovuzískanie plnej kapacity akumulátora sám od seba znova vrazí do boja s rastúcou zeleňou. V nastavení kosačky možné zvoliť v akom časovom období má kosiť a kedy odpočívať. Najmä pri rozsiahlejších plochách pracujú vlastne neustále, de facto sa len nastavuje čas kedy pracovať nemá (nočný kľud, nedeľa …). V reálnom svete sa občas stane že sa robot o niečo zarazí alebo že nedokáže trafiť na základňu a vybije sa. Väčšinou je však ľahké spoznať aká prekážka mu v návrate zabránila a po jej odstránení už bude všetko fungovať, tak ako má.

späť na začiatok ↑

Funkcie

Rozsah výbavy sa môže u robotických kosačiek značne líšiť. Pre predstavu, čo všetko môže byť súčasťou výbavy a čo od danej funkcie môžete očakávať, som pre vás pripravil tento prehľad.

 • Zabezpečenie – relatívne bežné je zabezpečenie skrze PIN kód. Bez jeho zadania nie je možné s kosačkou pracovať. Funguje to rovnako ako u SIM kariet. Obvykle štvormiestny kód, keď ho opakovane zadáte zle, musíte zadať ďalšie kód (PUK). Ten je zvyčajne súčasťou záručného listu či inej dokumentácie a je vhodné ho dôkladne uschovať.
 • Alarm – keď kosačka rozpozná, že sa nedotýka zeme a zároveň mieri mimo hranice ohraničené oblasti tak sa spustí alarm, ktorý má slúžiť ako ochrana proti krádeži. No niekoho by to odradiť mohlo.
 • Ultrazvukový senzor – jedná sa pokročilú technológiu než je bežný mechanický nárazník (základ u lacnejších modeloch), ktorá nie je bežným štandardom. Rozpoznáva oblasť pred prístrojom a aktívne ho varuje pred prekážkami. Vďaka tomu do ničoho nenaráža, ale obratne sa im vyhýba.
 • Dažďový senzor – dážď sám o sebe kosačke nijako neublíži, ale pohyb na podmáčanom a klzkom teréne jej komplikuje život. Najmä ak je terén kopcovitý. Dažďový senzor sám rozpozná, keď začne pršať a vydá signál, aby sa kosačka vrátila na dobíjacej stanici. Tam začne dopĺňať batériu a počká kým dážď neustane.
 • GPS – vďaka nemu je trasa kosačky oveľa efektívnejšie a váš trávnik pravidelnejšie sekaný. GPS modul zabezpečuje, že vie svoju aktuálnu polohu. Oproti „náhodnému“ pohybu, ktorý majú prístroje bez GPS modulu je to veľký rozdiel. Ak máte zložitejšie záhradu plnú rôznych zákutí a zapadnutých miest, tak rozhodne chcete gps senzor. Bez neho sa do týchto miest bude kosačka ťažko dostávať.

Hlučnosť

Hlučnosť určite nie je ten najdôležitejší parameter vo výbere, ale úplne podceňovať si nezaslúži. Samozrejme veľa záleží kedy budete záhradu kosiť. Ak je to v čase, keď sa nepohybujete v okolí záhrady, tak vám môže byť hlučnosť v zásade jedno. V prípade, že máte strach nechať takto drahý spotrebič osamote bez vášho dozoru a pri kosení sa budete na záhrade pohybovať, tak už hlučnosť hrá úlohu. V zásade sa dajú roboti rozdeliť podľa hlučnosti na dve kategórie.

do 65 dB (tiché)

Väčšina moderných sa zmestí do uvedeného limitu a ten zaručuje relatívne pokojnú prevádzku. Rolu hrá ako veľkú záhradu máte a čo čomu sa chcete pri kosení venovať. Napríklad kombinácia čítania a malé záhrady môže byť pre niekoho rušivá.

nad 65 dB (hlučnejší)

Takýto prístroj už počujete, za hranicu nepríjemného zvuku by som považoval nejakých 70 dB. Pochopiteľne ak máte obrie pozemok a trochu hluku vám nevadí, tak môžete hlučnosť pri výbere úplne ignorovať.

späť na začiatok ↑

Cena

Robotická kosačka rozhodne nie je lacná záležitosť. Na druhej strane vám môže ušetriť veľa času. Z dlhodobého hľadiska sa teda investícia vráti v čase, ktorý môžete tráviť so svojimi blízkymi. Pre získanie aspoň rámcové predstavy ako sa ceny u tohto typu prístrojov pohybujú, sme pre vás pripravili základný prehľad. Cena sa veľa odvíja od toho, pre akú veľkú plochu je prístroj určený. Čím väčšia plocha, tým drahšie prístroj. Na účely rozdelenia uvedeného nižšie berme do úvahy, že sa jedná o kosačku určenú na plochu do cca 1 000 m2.

 • Do 1 000 €
 • Do 2 000 €
 • Nad 2 000 €

Do 1 000 €

Je to veľa peňazí a napriek tomu znamenajú len vstupenku do vstupenku do prvej úrovne. Úspory v cene je často dosiahnuté na kapacite batérie, vydrží v prevádzke pol hodiny až maximálne hodinu a potom sa musí zvyčajne okolo ďalšie hodiny nabíjať. Na druhú stranu to ničomu nevadí, kosačka môže pracovať aj v noci alebo skoro ráno. Žiadnu špičkovú výbavu tu nečakajte, ale napriek tomu sú medzi jednotlivými výrobkami s veľa podobnou cenou značné rozdiely. Taktiež tu nájdete skôr „blúdiace“ modely. To znamená, že nemajú gps sledovanie polohy, na základe ktorého by dokázali po čase zvoliť optimálnu trasu pri kosení pozemku a nevynechať aj ťažko prístupné miesta. Takže občas jazdí trochu zmätene a môže stať, že do niektorých zákutí nejazdia tak často ako by ste chceli.

Do 2 000 €

Tu sa dostávame do oblasti, kde máme na výber z kosačiek, ktoré začínajú mať veľmi slušné vybavenie. To znamená výkonné batériové články, s ktorými môžu byť v prevádzke aj niekoľko hodín. Alebo napríklad spomínaný pohyb založený na gps súradniciach. Vďaka tomu kosia celú vašu záhradu v pravidelných intervaloch. Dostávame sa aj k viac možnostiam pri nastavení výšky kosenia a alebo väčšiu šírku záberu. V tejto cenovej relácii je relatívne bežné aj ovládanie cez mobilnú aplikáciu, takže môžete priebeh prác na vašej záhrade sledovať aj zo svojho mobilného telefónu.

Nad 2 000 €

V tejto oblasti už začínajú miznúť kompromisy a dostávame sa k produktom, ktoré excelujú v mnohých oblastiach. Výborný pohyb v teréne, k tomu finty ako ultrazvukové senzory, ktoré varujú pred prekážkou (väčšina kosačiek jednoducho do prekážky jemne nabehne a potom sa vydá iným smerom) a alebo napríklad možnosť práce v teréne s vysokým sklonom. Rozsiahle sú aj možnosti úpravy kosenia – výška, šírka záberu a tiež čas, ktorý dokáže byť prístroj bez nabitia v prevádzke. Tieto kosačky nemajú problém ani s viacerými plochami, ktoré sú medzi sebou „prepojené“ – napríklad malým prejazdom uprostred živého plota.

Opravy a údržba robotických kosačiek

Ak nie ste naozajstným odborníkom alebo výborným kutilom, neodporúčame sa do väčších opráv kosačiek na trávu púšťať. Radšej si sami nesiahajte náhradné diely a servis kosačiek na trávu nechajte na odborníkoch.

S údržbou je to niečo iné. Hoci ide o veľa samostatné stroje, tak predsa len nejakú starostlivosť potrebujú. Takže v pravidelných intervaloch (záleží na frekvenciu prevádzky a veľkosť kosenej plochy, na to najlepšie prídete sami) odporúčam venovať starostlivosti:

 • Kolieskam – namotáva sa do nich tráva, lístie alebo iné predmety, ktoré sa na záhrade vyskytujú. To má za následok pomalší pohyb, prípadne dokonca problémy so zdolaním prudšieho terénu.
 • Kosiacemu systému – pozornosť treba venovať dvom veciam. Jednak sú to žacie nože, ktoré sa postupom času tupí a je potrebné ich nechať nabrúsiť alebo kúpiť nové. V opačnom prípade začne mať prístroj problémy so kosením trávy a hlavne váš trávnik nebude dobre vyzerať. Pre hrubú predstavu jeden žacie nôž môže stať medzi 1- 2 € a v žacím systéme ich je väčšinou 3 – 6. Druhou oblasťou čo zaslúžia starostlivosť je celé žacie ústrojenstvo, do ktorej sa tiež môže namotať tráva, kúsky konárov či popadaného ovocia. Brúsenie prenechajte špecialistom. V domácich podmienkach sa neodporúča, pretože môže dôjsť k vyosenie hlavy z dôvodu zlého vyváženia.
späť na začiatok ↑

Obľúbené značky

Aj v tomto segmente nájdeme niekoľko obľúbených značiek, ktoré majú spolu na svedomí veľkú časť predajov. Nie je to tak, že by ostatné značky nemohli byť dobré, alebo sa medzi týmito nevyskytli zlé kusy. Ale máte u nich väčšiu šancu na výber dobrého kusu a hlavne pomerne dobrú dostupnosť servisu a náhradných dielov, čo je pri nákupe často podceňovaná vec. Pri nákupe robo kosačky sa veľmi pravdepodobne stretnete s jednou z nasledujúcich výrobcov:

 • Al-ko
 • Bosch
 • Gardena
 • Husqvarna
 • Robomow
 • Worx

Al-ko

Ide o nemecku spoločnosť, ktorá bola založená skoro pred 100 rokmi. Svoju činnosť rozdeľuje do troch hlavných odvetví: záhradná technika, vzduchotechnika (primárne priemyselné klimatizácie) a automotive (zdroj). Okrem iného preto ponúka relatívne široký sortiment robo kosačiek. Zameriava sa hlavne na nižšú až strednú cenovú hladinu. Väčšina ich produkcia je technicky na veľmi dobrej úrovni a niektoré modely zvládnu aj pomerne rozsiahle pozemky. Spoločnosť má dlhodobo v ponuke aj ďalšie typy kosačiek, a preto má s touto oblasťou dlhodobé skúsenosti.

Bosch

Ďalší z nemeckých firiem, tentokrát aj celosvetovo veľmi významný Bosch. Túto firmu možno poznáte skôr z domácich pomocníkov typu aku vŕtačiek, kvalitných práčok alebo sušičiek bielizne, ale v jej ponuke nájdete aj niekoľko robotických kosačiek. Je vidieť, že pre Bosch sa nejedná o ich primárne zameranie, v ponuke je len pár skôr lacnejších modelov. Na druhú stranu pre menšie pozemky môžu byť zaujímavé. Plusom je aj široké zastúpenie a servisná sieť Boscha.

Gardena

Je tiež nemeckého pôvodu, ale v roku 2011 bola odkúpená známym gigantom na poli záhradného príslušenstvo – Husqvarnou. S ohľadom na fakt, že si stále zachovala svoju značku asi tušíte, na aké zákazníkov mieri. Gardena je určená nenáročné klientele, ktorá nepotrebuje (alebo nechce) výrobky z hlavnej produkcie Husqvarny. Z pohľadu ponuky a postavenie na trhu je pre Garden jedným z hlavným konkurentov práve Al-ko.

Husqvarna

Spoločnosť z južnej časti Švédska, ktorá sídli v meste Huskvarna, je na poli kosačiek etalónom kvality. A z pohľadu ponuky sa zameriava na opačnú stranu cenovej spektra, než predchádzajúce značky. Aj u nej nájdeme „lacnejšie modely“, určené pre menšie plochy. Ale hlavnú časť ponuky tvorí prístroje vybavené radom inteligentných funkcií pre členité a veľké záhrady. Tie najlepšie modely sú potom určené pre prácu vo veľmi svahovitom teréne, s ktorým si bežný prístroj neporadí. Pokiaľ chcete mať doma tú najlepšiu robotickú kosačku z ponuky, počítajte s cenovkou vyše 4 000 €.

Robomow

Už z názvu je zrejmé, že táto firma sa cielene venuje jedinej oblasti. Na rozdiel od predchádzajúcich značiek bola založená v roku 1995 na území Izraela (zdroj). Z pohľadu ceny a ponuky ju možno zaradiť do strednej časti spektra, aj keď aj u nej nájdete lacnejšie alebo naopak špičkovo vybavené modely pre náročný terén, ktoré sú pomerne drahé. Vďaka svojmu jednostrannému zameraniu býva často priekopníkom a lídrom v inováciách. Má v rámci SR a ČR celkom kvalitnú sieť servisov a u niektorých ľahších opráv dokážu zaslať potrebné diely a priložiť odkaz na inštruktážne video. Ak sa na to cítite, môžete defekt opraviť sami a rýchlo.

Worx

Posledným z u nás veľmi rozšírených výrobcov je firma Worx. Aj keď to z jej názvu nemusí byť zrejmé, jedná sa o čínsku firmu. Medzi jej sortiment patria aj ďalšie náradie, ako sú motorové píly alebo vysávača lístia. Jej výrobky sú niekedy označované len názvom „Landroid“. Pri pohľade na ich cenu a výbavu je vidieť, že spadajú na podobnú úroveň ako Al-ko alebo Gardena. Teda skôr lacnejší tovar. Servisu a dostupnosti náhradných dielov sa ani v tomto prípade nie je potrebné báť.

Použité zdroje:

¹ SVOBODOVÁ, Miluše. a CAGAŠ, Bohumír. Trávník zakládání, ošetřování a údržba. Praha, Grada Publishing a.s., Česká zahrada, 2013. 104 s. ISBN 978-80-247-4279-3.
² Novák, P.: Mobilní roboty. BEN – technická literatura 2007, 248 stran, ISBN 80-7300-141-1

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď