Ako vybrať snowboard

Ak ste priaznivci zimných športov, ale namiesto lyží (o ktorých sme tu písali tu) preferujete radšej jednu „dosku“ čiže snowboard, potom je tento článok určený hlavne vám. Viete napríklad, aký snowboard si zaobstarať, ak s jazdou ešte len začínate a ako vybrať na základe nielen vašich skúseností, ale aj napríklad výšky či váhy? S nami budete mať všetky typy pod palcom a žiadnych zložitosťou s výberom už sa nebudete musieť robiť hlavu.

Recenzia snowboardov

Do našej pätice sa zaradili snowboardy, u ktorých nás zaujímalo najmä to, komu sú určené, v akých dĺžkach sú dostupné a tiež či s nimi vyraziť len na zjazdovku alebo sú vhodné aj na tzv. Freestyle.

V druhej časti poradca sa zaoberáme správnym výberom šírky aj dĺžky dosky, povieme vám, prečo je vo výbere dôležitá váha jazdca, aké tvary nám výrobcovia v dnešných dňoch doprajú, čo je vhodné pre začiatočníkov a čo by sme im zásadne nedoporučovali.

NázovPribližná cena (€)Celkom
1.Gravity SymbolZistiť cenu170
91%
2.Gravity SireneZistiť cenu160
90%
3.Nidecker PlayZistiť cenu170
86%
4.Nitro LectraZistiť cenu250
85%
5.Gravity ThunderZistiť cenu180
83%

Nitro Lectra

UrčenieDámsky snowboard
Dostupné dĺžky v cm138; 142; 146; 149; 152
TvarDirectional
ŠírkaStandard
Štýl jazdyAll mountain

Dámsky snowboard Nitro Lectra je vhodný ako pre začiatočníčky, tak pre pokročilejší jazdkyne. Doska je dostupná celkom v piatich dĺžkach, ak však zvolíte tú správnu, potom vám veľa odpustí a budete sa na ňom učiť rýchlo, ľahko a dobre.

Výrobcovia konštruovali model Nitro Lectra tak, aby ponúkol uvoľnenú jazdu s funkciami uľahčujúcimi pokrok jazdkyne tak, aby bola po čase schopná zažiariť aj v snowparkoch pri skúšaní najrôznejších trikov.

Hoci primárne bolo doska určená pre štýl jazdy All mountain, podržia vás vo všetkých terénoch, aj keď vo vysokom prašane budete mať samozrejme trochu problém. Tvar ani profil snowboardu nie je k takej jazde prispôsobený, preto na Freeride rovno zabudnite.

V pomere cena kvalita sme tu celkom spokojní, pretože výrobcovia ponúkajú širokú škálu dostupných dĺžok a vďaka tomu, že brali do úvahy tvrdosť jadra zodpovedajúce začiatočníkom, vytvorili skutočne pružný a mäkšie model, ktorý veľa odpustí. A keď vezmeme na vedomie tiež fakt, že systém insertov čiže závitov je tu v umiestnení 2 x 4 cm, potom môže každá začínajúci jazdkyne skúšať, aká je jej ideálna pozícia.

  • Pomer cena / kvalita
  • Niekoľko dostupných variantov dĺžky
  • Nevhodný do prašanu
Zistiť cenu

Gravity Thunder

UrčenieDámsky snowboard
Dostupné dĺžky v cm145; 148; 151; 154
TvarKombinácia Camber / Rocker
ŠírkaStandard
Štýl jazdyAll mountain

Druhý snowboard Gravity Thunder spadá opäť do dámskej kategórie. Ponúka celkom štyri varianty dĺžok, ktoré v kombinácii s mäkkým flexom umožňujú rýchle podmanenie si zjazdovky všetkým začiatočníčkam aj pokročilejším jezdkyním.

Doska je pomerne ľahká a kombinácia tvaru Camber / Rocker zmierňuje tlak kontaktných miest na špičke i päte, čím docielite voľnejšie jazdy. Jednoducho sa nebudete musieť toľko snažiť, aby ste išli presne tam, kam potrebujete.

Inserty čiže závity sú umiestnené v pozícii 2 x 4 cm, čo zaisťuje lepší nastaviteľnosť viazania. S tým ide ruka v ruke ideálne nastavenia postoja, ktorý sa dá voľne postaviť podľa individuálnych preferencií.

Aj keď je doska celkom ľahká, nemusíte sa báť, že by nezaručuje pevnosť a odolnosť. Jeho nízka váha naopak mnohých začiatočníkom vyhovuje, pretože sa pri zatáčaní toľko „nenadriete“. Taktiež rovnaká vzdialenosť insertov od špičky aj pätky umožňuje jazdu v prirodzenom aj opačnom smere.

  • Ľahký a ľahko ovládateľný model
  • Systém závitov 2 x 4 cm
  • Klasické doska pre začiatočníkov
Zistiť cenu

Gravity Sirene

UrčenieDámsky snowboard
Dostupné dĺžky v cm144; 148; 151; 154; 156
TvarDirectional
ŠírkaStandard
Štýl jazdyAll mountain / Freestyle

Gravity Sirene je ľahká, celodrevená doska určená najmä začínajúcim jezdkyním, ktoré sa neboja žiadneho terénu a naučí ich všetky potrebné základy jazdy.

Klasický (Directional) tvar a prehnutie snowboardu umožňuje stabilnú jazdu po hrane a maximálnu pružnosť pri odraze do prípadného skoku. Ak by ste radi začali jazdiť Freestyle štýl, toto je ideálna doska pre položenie jeho základov.

Tvar typu Directional umožňuje dobrú flexibilitu a nečakane dobré kĺzanie aj v prašane. Vďaka premyslene zvolenému materiálu v kombinácii s klasickým tvarom doska ľahko zatáča a je vhodné ako na klasické zjazdovky, tak aj do snowparkov.

Čo sa týka prichytenie, potom sa aj tu stretávame s prepracovanejším systémom uchytenia 2 x 4 cm. Vzhľadom k tomu, že výrobca proklamuje, že je doska vhodná tiež pre freestyle štýl, čudovali by sme sa, keby uchytenie insertov bolo inak. Taktiež pozitívne chválime striedmy dizajn a veľmi dobrú cenu v pomere ku kvalite.

  • Kvalitné celodrevené jadro
  • Vhodné pre začínajúcich freestyle jazdkyne
  • Klasické doska pre začiatočníkov
Zistiť cenu

Gravity Symbol

Určeniepánsky snowboard
Dostupné dĺžky v cm150; 153; 156, 159; 161; 162
TvarTrue twin
ŠírkaStandard i Wide varianta
Štýl jazdyAll mountain / Freestyle

Samozrejme, že sme v našom výbere nezabudli ani na pánov. Pánsky snowboard Gravity Symbol predstavuje vyladenú kombináciu grafiky i konštrukcie celého dosky. True twin tvar s údajnou kombináciou profilu Camber dáva jazdcom maximálny pocit kontroly, či už sa jedná o pokojnejšie All mountain štýl, alebo živšie Freestyle. Len by sme chceli podotknúť, že výrobca síce uvádza, že sa jedná o Camber profil, my by sme však povedali, že ide skôr o menej výrazný Flat profil.

Klasické prehnutie snowboardu umožňuje stabilnú jazdu po hrane, presnosť a maximálnu pružnosť pri odraze do skoku. Prvú zo spomínaných vlastností ocenia všetci jazdci klasickej All-mountain jazdy, naproti tomu druhý z výpočtu sa bude hodiť najmä Freestyle jazdcom.

Čo sa týka vzdialenosti insertov od špičky a pätky, tá je rovnaká, a preto umožňuje jazdu ako v prirodzenom, tak aj opačnom smere jazdy.

Orientácia insertov je aj u tohto modelu 2 x 4 cm, čo umožňuje presnejšie nastavenie postoja vyhovujúceho pre All mountain i Freestyle jazdu.

Čo u tohto snowboardu tiež oceňujeme je jeho dostupnosť v dvoch šírkach. Štandardnú šírku ponúkajú všetky dĺžky, avšak dĺžka 161 cm je dostupná vo Wide verzii. Škoda je, že zástupcov v širšej verzii nie je viacero.

  • Pomer cena / kvalita
  • Vhodné pre All mountain i Freestyle jazdu
  • Výrobca uvádza profil dosky Camber, ale jedná sa skôr o Flat
  • Wide verzia iba u jedinej dĺžky
Zistiť cenu

Nidecker Play

Určeniepánsky snowboard
Dostupné dĺžky v cm156; 159
TvarDirectional twin
ŠírkaWide
Štýl jazdyAll mountain

Poznávacím znamením snowboardu Nidecker Play je univerzálnosť. Výrobcovia snowboardu skombinovali profily Camber (medzi viazaním) a Rocker (v špičke a pätke) a pripravili tak dosku pre All-mountain jazdu v rôznych podmienkach.

Directional twin tvar má totožný tvar špičky aj pätky, avšak závity sú viac posadené smerom vzad. To umožňuje väčšiu vzdialenosť od predného viazania k špičke, čo poskytuje veľmi dobrú kontrolu nad samotnou jazdou.

Čo však výrobcovia prepracovali na tvare, to podcenili u umiestnenie insertov. Systém 4 x 4 cm nie je až tak perfektný ako druhá možnosť 2 x 4 cm, ktorú tento model neponúka.

Na druhú stranu však chválime sklznicu, ktorá je univerzálna a bola navrhnutá tak, aby dobre absorbovala vosk a vydržala v dobrej kondícii čo najdlhšie.

Záverom je potreba povedať, že samotná doska vám toho veľa odpustí a je dobrá pre začínajúcich jazdcov, ktorým sem tam dovolia aj nejakú tú chybičku. Navyše je tento model dostupný v tzv. Wide šírke, čo znamená, že je vhodné aj pre mužov, ktorí sú väčšieho vzrastu a majú tak aj väčšie chodidlá.

  • Wide šírka dosky
  • Absorpcia vosku sklznicou
  • Systém insertov iba 4 x 4 cm
Zistiť cenu

Pre človeka, ktorý sa snowboardom ešte len začína, nemusí byť jeho výber jednoduchý. Záleží na mnohých aspektoch, ktoré je potrebné pri jeho výbere sledovať, a ktoré vám uľahčia samotnú jazdu. Zle zvolená „doska“ totiž dosť komplikuje ten správny pôžitok z jazdy, ktorého chcete iste docieliť.

Ako vybrať dĺžku a šírku snowboardu

Dĺžka a šírka patrí ku dvoch zásadným parametrom.

Dĺžka snowboardu

Ak niekto hovorí, že na dĺžke až zase tak nezáleží, nie je tomu tak. A dokonca tak úplne neplatí ani tvrdenie, že by vám mal byť snowboard po bradu, ako tomu bývalo kedysi.

Správna dĺžka predchádza napríklad komplikáciám, ktoré súvisia s propadáním sa do prašanu alebo sa správne vykonaným hranením, ktoré nebude prechádzať do šmyku či zbytočnému oblúka.

S dĺžkou ide samozrejme ruka v ruke tiež váha jazdca, a preto pre lepší prehľad prichádzame s malou orientačnou tabuľkou.

Výška v cmVáha v kgDĺžka snowboardu v cm
14750–60125-135
15250–60130-140
15850-65138-148
16350-70142-152
16855-75147-156
17360-80150-158
17865-90153-160
18370-95155-164
18880+159-168
19380+164-172

Dĺžka je však naozaj len orientačná, pretože samotná tabuľka počíta s mierne pokročilým jazdcom. Ak už však máte niečo za sebou a preferujete Freestyle, potom môžete siahnuť aj po kratšom modelu. Freerider štýl si naopak vyžaduje o niečo dlhší kúsok. Taktiež pre začiatočníkov je vhodnejšie kratšie snowboard než dlhšie, toľko sa na ňom nenadriete a prvotné zatáčanie pôjde o niečo ľahšie.

Váha je veľmi dôležitým faktorom v súvislosti s daným flexom dosky a zručnosťami jazdca. Pri výbere je preto nutné držať sa odporúčaného rozsahu váhy jazdca.

Všeobecne sa tiež začínajúcim jazdcom radí siahnuť po mäkší a 3-5 cm kratší doske, než je ich odporúčaná dĺžka.

Šírka snowboardu

Existujú celkom tri šírky snowboardu, a to Standard, Mid-wide a Wide. Pri výbere je najlepšie držať sa veľkosti svoje topánky. Pokiaľ máte chodidlo do veľkosti 44, potom vám postačí šírka Standard. Nad veľkosť 44 už odborníci odporúčajú Mid-wide prípadne Wide. Výnimkou nie je ani značenie XL.

Ak ste však niekde na hrane, držte sa pravidla, že vaše topánka na snowboard by mala presahovať vpredu aj vzadu maximálne o 1-2 cm.

Ak si zaobstaráte príliš širokú dosku, potom vám bude zatáčaní robiť veľké problémy. V opačnom prípade vám budú nepríjemne presahovať topánky, ktoré vám budú vo finále pri obloučcích len zavadzať.

Pre lepšiu orientáciu aj v šírke dosky prikladáme tabuľku, ktorá vám pomôže sa v daných šírkach zorientovať:

Šírka dosky v mmUrčenie
225-235Dámska noha vel. 37
236-245Dámska noha vel. 37–40; Pánska noha vel. 36–39
246-250Dámska noha vel. 39–42; Pánska noha vel. 38–42
251-254Dámska noha vel. 42 a víc; Pánska noha vel. 41–43
255-259Pánska noha 42–44
260 a viacPánska noha 45 a viac

Tvrdosť snowboardu

Čiže tiež flex či flexibilita (mäkkosť / tvrdosť). Tu veľa záleží na výrobcovi. Čo je u jedného výrobcu stredná tvrdosť, iný výrobca už ho považuje za mäkšie typ. Ďalším aspektom, ktorý je nutné brať do úvahy je opäť váha. Čím ľahšie človek je, tým mäkší snowboard by si mal zaobstarať.

  • Mäkký flex – Preferujú ho hlavne jazdci freestylu, pretože spôsob jazdy je hravejší a živšie. Je obľúbený medzi začiatočníkmi, pretože sa na nich lepšie učia samotná jazda než pokročilejšie triky.
  • Tvrdý flex – Po tomto type siahajú jazdci, ktorí sú už vyjazdené a prišli na to, čo od svojej jazdy chcú. Tvrdý flex je spoľahlivý vo vysokých rýchlostiach a veľmi dobre drží v zákrutách.

Ďalšie označenie, s ktorým by ste sa u snowboardov mohli stretnúť, je:

  • Soft = označenie pre mäkké dosky
  • Mid-stiff = označenie pre stredne tvrdé dosky
  • Stiff = označenie pre tvrdé dosky

Hrana a sklznice dosky

Čo je dobré vedieť o hranách a sklznici?

Hrana dosky

Pre niekoho sa jedná o nepodstatný detail, avšak samotná hrana je veľmi dôležitá, pretože má vplyv na otáčanie sa na doske. Z typov hrán, ktoré sú po celom svete známe tiež ako „edges“, rozoznávame:

  • Sidewall – Ideálny pre Freeride jazdcov, ktorí majú v obľube kadejakú prekážku. Zboku dosky sú vidieť jednotlivé vrstvy, nie sú prekryté žiadnym laminátom. Na druhú stranu je samotné jadro chránené polyetylénom, alebo iným plastom, vďaka ktorému hrana znesie veľkú záťaž a je veľmi odolná.
  • Cap – Sklznica a horné laminátové vrstvy tvoria celok. Samotné jadro je uzavreté a prechody vrstiev nie sú vidieť. Dovnútra sa preto nedostanú žiadne nečistoty ani sneh. Nevýhodou je, že v prípade poškodenia takéhoto obalu môžete celý snowboard vyhodiť.

Sklznice dosky

Nejde o nič iné, než o spodnú časť snowboardu, ktorá prichádza do kontaktu so snehom. Medzi tri varianty tak patrí:

  • Extrudovaná sklznica – Je veľmi lacná, pretože býva väčšinou vyrobená z polyetylénu. Nie je náročná na opravu ani množstvo vosku. Ovšem žiadnu závratnú rýchlosť nečakajte.
  • Grafitová sklznica – Jedná sa o najrýchlejší typ sklznice, a preto tiež najdrahšie. Jej čierna grafitová farba sa odráža taktiež v jej názve. Odporúčali by sme ju skôr znalým jazdcom, pretože obstarávacia cena nie je najmenší, rovnako ako cena jej voskovanie.
  • Sintrovaná sklznica – Najpoužívanejší model, ktorý je takou zlatou strednou triedou. Je pomerne rýchla, ale jej voskovanie je náročnejšie. Vo svojej podstate ide o prepracovanú polyetylénovú vrstvu.

Ako sa odlišujú jadra a profily snowboardov?

Na štýl jazdy má vplyv jadro aj profil snowboardu. Vyberte preto také, ktoré bude zodpovedať vašim skúsenostiam a požiadavkám.

Jadro snowboardu

Jadro ako také je pre jazdu dôležité, aj keď sa môže zdať, že nie. Výrobný materiál je totiž alfou a omegou rovnako ako u všetkého. Celková kvalita a odolnosť dosky sa tak odvíja od niekoľkých typov jadier, ktorými sú:

  • Penové jadro – Snowboard s takýmto jadrom je vyrobený zo špeciálnej peny. Nízka hmotnosť a minimálna cena je jedna stránka veci, tá druhá však už toľko potešujúce nie je, pretože si zaobstaráte nulovú kvalitu. Pre úplného laika, ktorý si chce skúsiť, či ho vôbec jazda na doske bude baviť, je to však ideálna vec. Počítajte však s tým, že po sezóne poletí doska na smetisko.
  • Drevené jadro – Známe tiež ako Woodcare je materiálom pre výrobu snowboardov veľmi vhodným. Dnešná výroba spočíva v kladení drevených špalíkov vertikálnym smerom. Hoci sa dreviny rôzne kombinujú, skúste sa poobzerať po javorovom dreve. Takýto kúsok je totiž na nezaplatenie svojou pružnosťou, tvarovou pamäťou, pevnosťou aj dlhou životnosťou.
  • Penové-drevené jadro – Kombinovaná varianta označovaná ako RYM, kedy ide o jednoduché zlúčenie peny a dreva. Môže sa tak zdať, že oproti čisto „penovému“ modelu ide o kúsok kvalitnejšie, avšak opak je pravdou. Drevo použité do týchto kombinácií nebýva kvalitné. Jedinou výhodu predstavuje opäť nízka hmotnosť.
  • Laminátové jadroRozhodujúci je počet vrstiev, môžu byť totiž dve i štyri. Dve vrstvy majú väčšinou mäkká dosky s dobrou ovládateľnosťou, tie štyri potom tvrdšie kúsky pre rýchlejšiu jazdu.

Výnimku nepredstavujú ani kombinácie kevlaru či karbónu, vďaka čomu je dobre regulovateľná pevnosť a pružnosť dosky.

Profil snowboardu

Existujú tri klasické skupiny, do ktorých môžeme prehnutie snowboardu zaradiť. Tými sú:

  • Camber – Najbežnejšie tvar, ktorý je ľahko zohnateľný a ponúka kombináciu dobrého odrazu a dynamickej jazdy. Kontaktné body takýchto zástupcov sú na koncoch snowboarde, zatiaľ čo medzi viazaním sú modely vypružené smerom od zeme nahor. Začiatočníkom sa však všeobecne skôr neodporúča.
  • Rocker – Úplný opak prvého typu. Medzi viazaním sa doska krajiny dotýka, avšak na svojich koncoch je odľahčené. Tieto tvary majú dobrú prejazdnosť aj prašanom a jednoznačne sú vhodné taktiež pre začiatočníkov, pretože sú poddajnejšie a jednoduchšie sa s nimi zatáča.
  • Flat – Ak viete aspoň trochu anglicky, možno poznáte už z názvu, že sa jedná o snowboard, ktorý je plochý a prilieha tak v celej kontaktnej ploche. Navyše sa jedná o kompromis medzi dvoma tvarmi spomenutými vyššie.

Výrobcovia však v dnešnej dobe kombinujú všetky profily, aby tak docielili čo najväčšieho komfortu pre jazdcov. Existujú napríklad kombinácia Rocker / Camber / Rocker, kde Camber zóna je kratšia, a tým pádom je celý model ešte vhodnejšie pre začiatočníkov. Kombinácia Rocker / Flat / Rocker je zase ideálnejšie pre Freestyle jazdu.

Tvar snowboardu a štýl jazdy

Pri výbere snowboardu by ste mali brať do úvahy aj tvar a štýl jazdy.

Tvar snowboardu

Na výber máme celkom zo štyroch základných tvarov, ktoré sú podstatne spojené s jazdou a zážitkom z nej.

  • True twin – Symetrický tvar, kde ide špička i päta rovnako široká a ich vzdialenosť od závitov je totožná. Potenciál dosky tkvie práve v jeho symetriu a rovnakom Flexu. Inserty (čiže závity) sú navŕtané ďalej od seba, čo je ideálne pre širší postoj a stabilné dopady. Ocenia ho hlavne fanúšikovia Freestyle a All mountain.
  • Directional twin – Špička je tu dlhší ako pätka, jazda je vhodná pre stabilný Freestyle a ľahké preplávanie hlbokým snehom. Niektoré dosky tohto tvaru majú rovnakú špičku aj pätku, ale majú asymetrický flex. Postoj je smerovaný viac smerom k pätke a inserty sú navŕtané bližšie k sebe. Tento typ tvaru je vhodnejšie pre živší jazdu než skoky, ale iste ho ocenia jazdci Freestyle aj All mountain.
  • Directional – Jazda jedným smerom je pre tento tvar typická. Špička má tak úplne iný tvar ako pätka. Vykrojenie snowboardu nie je symetrické – voľný rádius pri špičke väčšinou voľne prechádza v ostrejší vykrojenie smerom k pätke. Potom sú oblúky ďaleko jednoduchšie. – V prípade Flexu sa tu tiež nejedná o symetrii. Špička je mäkšia ako stred a zadnú časť dosky. Postoj je usadený dozadu smerom k pätke a samotnej závity sú disponovaný bližšie k sebe. – Directional odporúčame pre All mountain a Freeride jazdcov.
  • Tapered directional – Pre tento tvar je charakteristický viditeľný rozdiel medzi šírkou špičky a pätky (pätka je veľmi úzka). Odlišnosti medzi špičkou a pätkou sú veľmi viditeľné (šírka, flex, dĺžka, …). Títo zástupcovia sú ideálny pre jazdcov, ktorí už majú nejaké skúsenosti za sebou a nebojí sa plnej rýchlosti.
  • Asymmetrical – Tieto dosky nemajú rovnako vykrojený rádius a majú špeciálne poskladané jadro. Väčší vykrojenie u pat s kombináciou mäkkého jadra zaistí zarezanie oblúka a zídenia po hrane. Ideálnou voľbou je opäť pre jedincov, ktorí už majú na doskách klasickejšieho typu niečo odježděno a teraz chcú zažiť maximálnu kontrolu nad svojím snowboardom.

Štýl jazdenia

Podobne ako u lyží je nutné si aj u snowboardu uvedomiť, kde chcete jazdiť, a preto existuje niekoľko rôznych štýlov, rovnako ako dosiek pre tieto štýly navrhnuté.

  • All mountain – Patrí sem klasickejšie dosky, ktorá bola navrhnutá ako pre zjazdovky, tak pre prašan. Sú ideálne pre začiatočníkov.
  • Freestyle – Ak patríte k milovníkom snowparku, potom by ste sa mohli poobzerať práve po typu dosky, ktoré disponuje kratšou dĺžkou a podrží vás vo všelijakých kaskadérskych kúskoch. Proste presne v tom, čo je nutné spĺňať vo Freestyle štýle.
  • Freeride – Po týchto modeloch siahajú zásadne skúsení jazdci, ktorým prestala klasická jazda po upravených zjazdovkách vyhovovať, a majú potrebu jazdiť mimo upravený terén. Títo zástupcovia majú tvrdšie flex a sú dlhšie.
  • Powder – Patrí hlavne do prašanu a majú ešte širšie špičku než Freeride dosky. Väčšinou sa odlišuje tiež špecifickým tvarom zadnej časti a viazanie je umiestnené ďaleko za stredom.
  • Carving – Jeden oblúk za druhým, presne tak kedysi snowboarding začínal. Ak sa aj vy chcete vrátiť k tomuto (dnes už retro) štýlu, ktorý je teraz preferovaný hlavne na lyžiach, potom si musíte zaobstarať špeciálny snowboard, ktorý ponúka rôzne retro tvary. On totiž carving tiež nie je nič moc nového.

Viazanie na snowboard a jeho fixácia

So snowboardom je neodmysliteľne späté tiež viazanie, ktoré možno rozdeliť do štyroch kategórií:

  • Rozsah pre začiatočníkov;
  • rozsah pre All mountain;
  • rozsah pre Freestyle;
  • rozsah pre freeride.

Začiatočníci

Viazanie je ideálne nastavené tým smerom, ktorým chceme jazdiť. Predná noha, teda tá, ktorá pôjde v smere prvej, by mala byť natočená zhruba 15 ° smerom k špičke, zadná noha zostáva v kolmom uhle, teda 0 °.

All mountain

Skúsenejší jazdci niekedy aj v tomto štýle občas preferujú jazdu na switch (teda štýl, kedy neprirodzená noha plní funkciu predné nohy), a preto si nechávajú nastaviť viazanie silné nohy do 18 ° smerom k špičke a 9 ° smerom k pätke. Nikde však nie je striktne napísané, že presne tak to musí byť. Veľa záleží na individuálnych preferenciách jazdca.

Sú tiež jedinci, ktorí ani, keď sú dostatočne vyjazdené, Nebaží po switch jazde, a nechávajú si tak svoju zadnú nohu „uviazať“ napr. 3 ° smerom ku špičke.

Freestyle

Freestyle jazdci zvládajú jazdy na všetky strany a všetkými smermi, preto si často nechávajú „namontovať“ viazania v štýle „káčer“, kedy je každá noha rovnako, alebo takmer rovnako, vychýlené smerom k špičke aj pätke.

Freeride

V prašane sa logicky jazdí iba jedným smerom, pretože sa v ňom veľmi zle robia akejkoľvek otočky. Obe nohy preto smerujú svojím viazaním k špičke. Napr. predné noha až 21 °, tá zadná potom treba 6 °.

Aké je ideálne viazanie?

Ak ste si mysleli, že existuje iba jeden typ viazania, potom ste na omyle. Dôležité samozrejme je, aby ste si najskôr ujasnili, aký typ snowboardu chcete a až následne potom vyberali daný typ príslušného viazania.

Veľkosť viazanie

S nesprávnu veľkosťou bude zle fungovať prenášanie vašej energie do samotného snowboardu. Je dôležité, aby táto veľkosť sedela ako na topánku, tak na samotnú veľkosť snowboarde. V tom prípade hrá najväčšiu rolu hlavne obutie.

Typ viazania

Donedávna existovali dva základné typy viazania. Potom sa však výrobca Burton „vytasil“ so svojimi novinkami, ktoré väčšinou pasovali len na ich snowboardy a špeciálne topánky. Avšak postupom času prišiel aj tento výrobca na to, že by nebolo zlé urobiť univerzálnejšie model.

  • Strap-In – Klasika, ktorá je tu takmer od prvopočiatku tohto športu a ktorá sa hodí na akýkoľvek štýl jazdy. Ale nebojte sa, za tú dobu sa aj toto viazanie toľkokrát inovoval, že dnes poskytuje rýchle a jednoduché zapínanie. Tento typ disponuje základňou, pätkou a dvoma pásky s prackou. Horná pracka sa zapína v úrovni členku, spodná potom cez priehlavok či špičku.
  • Rear-Entry – Čiže známej tiež ako viazanie so sklopnou pätkou. Preferujú ho hlavne jazdci, čo majú radi komfort, pretože umožňuje nástup do viazania zozadu. Opasok s prackou stačí nastaviť len raz podľa topánok a následne už v prípade potreby iba sklopiť či odklopiť pätku.
  • Burton Step On – Jedna taká novšie varianta viazanie od vyššie spomínaného výrobcu Burton. Práve k tomuto viazaniu je potreba dokúpiť si aj špeciálne topánky tohto výrobcu. Investícia sa však oplatí. Viazanie je veľmi ľahké a minimálne obmedzujúce

Tvrdosť viazania

Rovnako ako všade, aj tu záleží na schopnostiach jazdca. Obdobne ako u tvrdosti snowboarde platí pravidlo, že pre menšie rýchlosti bude vhodné vybrať viazanie mäkšie a naopak. Ak by sme mali tvrdosť viazanie smerovať na štýl jazdy, potom by sme sa mali držať:

  • Začiatočník = mäkké viazanie
  • Freestyle = mäkké alebo stredná viazanie
  • All mountain = mäkké až tvrdé viazanie (záleží na preferenciách a schopnostiach)
  • Freeride = stredné až tvrdé viazanie

Uchytenie viazanie

Ak sa nebavíme o patentoch rôznych značiek, potom je najbežnejším spôsobom prichytenie systém:

  • 2 x 4 a 4 x 4 – Ide o spôsob prichytenie pomocou závitov, ktoré sú pripevnené štyrmi skrutkami. 2 x 4 znamená, že závity sú umiestnené s 2cm rozostupom. Systémy 4 x 4, kde sú závity ďalej od seba, sa dnes objavujú už len u menej kvalitných a lacných snowboardov, pretože neponúkajú toľko varianta nastavenia. To potom súvisí aj s obmedzeným nastavením postoje.

Rozdiel medzi dámskym a pánskym snowboardom

Toto rozdelenie neslúži len kvôli dizajnu, aj keď aj ten hrá pre mnohých svoju rolu. Dámske snowboardy sú konštruované tak, že závity z pochopiteľných dôvodov bližšie pri sebe. Dosky sú tiež o niečo užšia (pretože ženy mávajú menšie nohu ako muži) a mäkšie.

Pár tipov naviac pre úplných nováčikov

Chystáte sa na snowboard prvýkrát? Možno sa vám bude hodiť nasledujúce rady:

  • Hlavne pozor na šírku snowboardu. Ak bude doska moc úzka, špička topánky sa bude zbytočne zasekávať pri zatáčaní do snehu.
  • Zo začiatku hľadajte doska s extrudovanú sklznicou, je pomalší, lepšie sa udržuje a je lacnejší. Preto vás nebude ani toľko bolieť pár začiatočníckych šrámov.
  • Oproti tomu sintrovaná sklznica sa musí voskovať a je skôr pre rýchlu jazdu.
  • Nikdy, naozaj nikdy si nekupujte snowboard so zlou dĺžkou. Učenie na dlhšom doske bude ďaleko namáhavejšie.
  • Pamätajte na podobné charakteristiky celého kompletu. Pokiaľ máte mäkšie dosku, mali by ste mať tiež mäkšie viazanie aj topánky.
  • A čo topánky? Obtiahnite si na papier ceruzkou svoje chodidlo a potom celý obrázok odmerajte.
  • K výslednému číslu pripočítajte ešte pol centimetra.
  • Topánky skúšajte v ponožkách, v ktorých budete jazdiť.
  • Topánku poriadne utiahnite a skúste sa v nej pohybovať minimálne pol hodiny.
  • Topánka by vás nemala tlačiť, ale perfektne objímať.
  • Vždy skúšajte obe topánky!
  • Tuhosť by mala zodpovedať tuhosti dosky. Ak máte mäkšie doska, siahnite aj po mäkších topánkach a opačne.
  • Pre Freestyle sú určené mäkšie topánky.
  • Freeride vyžaduje tvrdšie zástupcu.
  • Vedľa klasického šnurovanie si môžete zaobstarať aj systém rýchleho uťahovania, ktorý je síce drahší, ale o to pohodlnejšie.

Ktorá noha patrí na snowboarde dopredu?

V prípade, že máte pochybnosti, ktorú nohu by ste si mali nastaviť ako predné, potom tu máme niekoľko typov:

  • Predstavte si, že chcete preskočiť kaluž. Ktorú nohou pôjdete ako prvá, tá bude na doske slúžiť ako predná. Odrazová noha zostane vzadu.
  • Keď idete na kolobežke alebo na skateboarde, noha, ktorá na danom prostriedku stojí, bude vpredu.
  • Nie je pravdou, že ak ste pravák, musí byť pravá noha vpredu, ak ľavák, tak ľavá. Každý to má postavené inak.

Cena snowboardov

Ceny snowboardov záleží na ich kvalite, výrobcovia, ale aj modelové kolekciu či použitom materiáli. Rozdiel je tiež v tom, či budete kupovať jednotlivé časti zvlášť, alebo dáte prednosť zostave dosky spolu s viazaním.

Lacné snowboardy do 200 €

Tieto kúsky sú určené najmä začiatočníkom a deťom. Majú drevené jadrá a ich kvalita nie je až taká vysoká. Na druhú stranu vás nemusí mrzieť, ak doske zo začiatku uštedríte sem tam nejaký väčší škrabanec. Dokonca môžete naraziť aj na detské dosky pohybujúce sa v cene od 50 €.

Kvalitné snowboardy do 400 €

Tu nájdeme zástupcov, ktorí už bývajú dosť kvalitné. Občas sa vám dokonca pošťastí vo výpredaji nájsť minuloročný model, ktorý v predošlej sezóne stál dvojnásobok. V ponuke nájdete tiež súpravu topánok, viazanie aj dosky, ale kvalita v prípade sete nebude závratná. Samostatné doska spolu s viazaním by však mala uspokojiť väčšinu jazdcov. Nájdete tu ako Freestyle tak Freeride dosky v rôznych prevedeniach. Bez obmedzenia sa tiež pohybuje šírka a dĺžka zástupcov.

Profi snowboardy

Tu už sa jedná o špeciálne kúsky pre fajnšmekrov, alebo naozaj profi snowboardy. Do tejto cenovej kategórie siahajú väčšinou ľudia, ktorí už majú niekoľkoročné jazdné skúsenosti. Ale pozor, aj tu môžete natrafiť na predražené kúsky, pri ktorých zaplatíte skôr za značku, alebo technickej alebo modelové novinky než za skutočnú kvalitu. Ak však viete, čo chcete, môžete sa spoľahnúť, že v tejto cenovej kategórii nájdete aj kompletné súpravy pohybujúce sa okolo 1 000 €.

Veríme, že po prečítaní nášho článku už viete, po ako správne vybrať veľkosť, dĺžku, viazanie na snowboard aj samotný snowboard. Teraz už sa v obchode určite lepšie zorientujete a budete vedieť, že najdrahšie snowboardy nemusia byť nutne tie najlepšie na trhu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo