Ako vybrať strojček na cestoviny

Kvalitný strojček na výrobu cestovín vám veľmi uľahčí prípravu domácich cestovín. Ako vybrať ten naj strojček na cestoviny? Prvou vecou pri vašom rozhodovaní bude to, či si kúpite ručný alebo elektrický strojček. V našom článku si preberieme rozdiely medzi nimi a upozorníme aj na možnosť prikúpiť si k ručnému strojčeku motoriek. Budeme sa venovať materiálu, z ktorého má byť strojček vyrobený, kvalitná oceľ v tomto prípade zabezpečí jeho dlhú životnosť. Pozrieme sa na funkcie, výbavu a stabilitu strojčekov, ktoré doplnky sa dajú prikúpiť a aké druhy cestovín možno sa strojčeky vyrobiť. Samozrejme nezabudneme prebrať cenové rozpätie a renomovaných výrobcov. Ukážeme si rozdiely u jednotlivých modelov, a to na recenziách 5 konkrétnych strojčekov na cestoviny. Nakoniec pridáme recept na úžasné cestoviny. Pre zaujímavosť si povieme aj niečo o histórii cestovín. Dajte sa do čítania a na konci článku už si s kúpou tohto kuchynského pomocníka budete vedieť hravo poradiť, vyberiete si víťaza podľa svojich potrieb a nebudete potom sklamaní z nevydareného nákupu.

Recenzie strojčekov na cestoviny

Našou úlohou je uľahčiť vám nákup tohto kuchynského pomocníka. Preto sme pre vás pripravili niekoľko recenzií dobre predávaných výrobkov. Zamerali sme sa hlavne na kvalitu strojčeka a tiež na to, aké cestoviny si s ich pomocou môžete vyrobiť, prípadne, aké doplnky si k nim môžete dokúpiť. Samozrejme sme porovnávali aj ceny. Veríme, že naše informácie vám pomôžu k dobrému výberu.

De Gusto strojček na cestoviny QF

Hmotnosť3,5
Materiálchrómová oceľ
Rozmery v cm19,5 x 12 x 13,5
Nastavenie šírky cesta1-7
Nástavcenie

Ak vám bude stačiť základný strojček v nižšej cenovej kategórii, na ktorom vyvaľkáte cesto a len urobíte jednoduché rezance, môžeme vám odporučiť tento základný model.

Strojček firmy De Gusto je vyrobený z pevnej pochrómovanej ocele. Jeho oceľový valček, ktorým sa cesto rozvaľuje, má 7 stupňov, ktorých nastavením si môžete určiť hrúbku cesta. Rukoväť tohto strojčeka je plastová. Výrobok nie je ťažký, ani objemný, preto ho možno ľahko prenášať a nemusí mať v kuchyni výhradné miesto.

Je nutné mať strojček dobre pripevnený k stolu alebo pracovnej doske, a to pomocou svorky, ktorú nájdete v balení. Jedine potom sa vám ani nehne a bude sa vám s ním dobre pracovať.

Príprava cestovín u tohto modelu je jednoduchá. Na ľavej strane strojčeka, naproti držadlu nájdete koliesko na nastavenie šírky cesta. Najprv nastavte stupeň č. 7, na najväčšiu šírku. Otáčajte držadlom, čím sa do seba valce odsunú. Cesto si rozdeľte na malé bochníčky. Potom cez tieto vojne rozvaľkajte cesto a potom ho preložte napoly. Je potrebné, aby ste vnútornú stranu cesta podsypali múkou, aby sa vám nelepilo.

Na posypaný múkou si myslite pri príprave aj ďalej, potom sa vám cesto nebude lepiť. Potom pokračujte rovnako so stupňom 6 a ďalej nižším a nižším stupňom, až budete spokojní s šírkou cesta. Potom nožom nakrájajte cesto na dĺžku, akú chcete, aby vaše cestoviny mali. Držadlo vytiahnite a nasaďte rezacie valce a upevnite ich zaisťovacími úchytkami. Ďalej už len nakrájané cesto pretiahnite strojčekom a cestoviny vo finálnej podobe sú na svete.

Pretože kľučka nie je ku strojčeku prirobená na pevno, treba dávať pozor na to, aby vám nevypadávala, čo sa občas u tohto modelu stane. Tento strojček zvládne len jednoduché cestoviny ale aj napriek svojej nízkej cene vám iste dobre poslúži a uľahčí výrobu domácich rezancov. Na trhu nájdete aj alternatívu tohto modelu rovnakej značky s viacerými nástavcami, ale za vyššiu cenu.

  • pevný výrobný materiál výrobku
  • nízka cena
  • chýbajú nástavce
Zistiť cenu

Tescoma strojček na cestoviny DELÍCIA

Hmotnosť2,7
Materiálchrómová oceľ
Rozmery v cm36 x 19 x15
Nastavenie šírky cesta1-7
Nástavceáno

S týmto strojčekom značky Tescoma už zvládnete viac než s predchádzajúcim modelom. Môžete si vyrobiť tagliolini, fettuccine, lasagne a domáce polievkové rezance.

Tento masívny a odolný strojček je vyrobený z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele a z kvalitného plastu. Kúpite ho vo farbách žltej s kombináciou nerezu alebo červené so zelenou, opäť v nerezovej kombinácii. Jedná sa o kvalitný, dobre spracovaný a elegantný model.

K pracovnej doske je uchytený pevnou svorkou. Bohužiaľ na uchytenie k pracovnej doske majú niektorí užívatelia pripomienky. Ak ho chcete pripevniť k pracovnej doske, ktorá prečnieva viac než o 1 cm, je to problematické. Ovládanie skrutky je príliš široké, takže sa nevytočí. Preto si uchytenie dobre prezrite a zamyslite sa, či pôjde strojček k vašej linke dobre pripevniť. Ďalšia možnosť je umiestniť ho na iné, vhodné miesto. Pokiaľ to ide, je potom strojček perfektne stabilný.

Strojček možno nastaviť na 7 pozícií hrúbky cesta, najširšia je 4 mm. Inak sa so strojčekom ale veľmi dobre pracuje, cesto vyváľa pravidelne a tenko, nástavce sú kvalitné a dobre režú. Akonáhle ho vyskúšate, pôjde vám práca ako po masle a rodina už iné, než vaša cestoviny chcieť nebude. Príprava je jednoduchá, opäť najprv vyvaľkáte cesto a potom už si len rozmyslíte, ktorý typ cestovín chcete pripraviť. K tomuto strojčeku si môžete prikúpiť širokú škálu príslušenstva. Napríklad nadstavec na vlasové rezance, podávač cesta, formu na okrúhle ravioli alebo stojan na sušenie cesta.

  • pevný materiál výrobku
  • kvalitné spracovanie
  • priaznivá cena
  • rôzne druhy cestovín
  • pozor na uchytenie na linku
Zistiť cenu

Laica Strojček na cestoviny PM2000

Hmotnosť1,98
Materiálnerezová oceľ
Rozmery v cm20,2 x 19,6 x 15,2
Nastavenie šírky cesta1-7
Nástavceáno

Strojček Laica patrí do hornej hranice nižšej cenovej kategórie, je ale vyrobený z pevnej kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a možno s ním vyrobiť viac druhov cestovín. V balení nájdete vymeniteľné nadstavce, takže si môžete vyrobiť ako lasagne, tak fettuccine 6 mm a tiež tagliatelle 2 mm.

Ak by ste zatúžili po ďalšom druhu cestovín, nie je problém prikúpiť ďalšie nástavce rovnakej značky, v cene zhruba 10 euro. Potom už vám nič nebráni vo výrobe cestovín tagliolini (4 mm) alebo reginette (12 mm). Ak vám ani toto nestačí, môžete si prikúpiť nadstavec za cca 20 euro na linguine (3mm) a pappardelle (45mm). Potom už to u vás v kuchyni bude vyzerať ako v pravom Taliansku.

Až budete chcieť pripraviť cestoviny do zásoby, môžete si ich nasušiť na stojane Laica, ktorý je vyrobený z dreva a má šestnásť ramien, možno ľahko zložiť a nezaberá veľa miesta.

Vráťme sa ale priamo ku strojčeku Laica. Ovládanie je ručné, pomocou kľučky, ak by ste chceli menej namáhavé ovládanie, je možné si prikúpiť motor a tým sa ovládanie veľmi uľahčí. Strojček môžete ľahko pripevniť k pracovnej doske či stolu. Môžete na ňom zvoliť až sedem variant hrúbok cestovín v rozmedzí od 0,3 mm do 3 mm.

  • pevný materiál výrobku
  • možnosť prikúpiť elektrický pohon
  • možnosť prikúpenia ďalších nástavcov
  • rôzne druhy cestovín
Zistiť cenu

Orion strojček na cestoviny Francesco

Hmotnosť2,9
Materiálnerezový
Rozmery v cm22 x 19 x 16
Nastavenie šírky cesta1-9
Nástavceáno

S ručným strojčekom Orion sa môžete pustiť do výroby spústy druhov cestovín. V balení totiž nájdete ako nadstavec na rozvalování cesta, kde si môžete zvoliť až 9 druhov hrúbky cesta, s najväčšou šíri 150 mm.

Obsahuje tiež nástavec na výrobu slovenských klasických polievkových rezancov o šírke 1mm, môžete s ním vyrobiť aj rezance široké 5 cm. Disponuje aj dvojitým nástavcom na výrobu špagiet (2 mm) a tiež na výrobu fettuccine (6,6 mm). Ak by ste si chceli vyrobiť ravioli, či už ich budete chcieť plniť mäsovou alebo syrovou náplňou alebo naopak sladkú variantu v podobe náplne z marmelády či tvarohu, aj tento nadstavec je súčasťou balenia.

Až budete cestoviny pripravovať, bude sa vám hodiť krájadlo na prípravu správnej šírky cesta. Pripravíte s nimi rovnomerne rôzne široké pruhy a pomocou priloženého nástavca ľahko vykrojíte rôzne veľké kolieska.

Orion Francesco je mechanický strojček, ktorý ľahko zostavíte a pohodlne rozložíte, ak ho nechcete mať v kuchyni nastálo. K pracovnej doske ho uchytíte pomocou kovového skrutky.

Tento strojček má síce bohatú výbavu, čo sa nám veľmi páči, ale musíme uviesť aj skutočnosti, nie tak pozitívne. Strojček nie je vyrobený príliš kvalitne. Niektorí užívatelia uvádzajú nízku životnosť a horšie stabilitu strojčeka. Kľučka na pridržanie strojčeka k pracovnej doske nie je moc pevná a strojček pri práci nedrží, tak ako by bolo treba. Posunovacie mechanizmu k voľbe sily cesta sa roztvára, je totiž vyrobený z tenkého pliešku. Skrátka tu sa zrejme trochu šetrilo na materiálu či spracovania, a to je škoda.

  • veľká výbava
  • jednoduché zostavenie
  • menej kvalitné spracovanie
Zistiť cenu

Marcato Atlas 150

Hmotnosť3,5
Materiálchrómová oceľ
Rozmery v cm19 x 12,5 x 13
Nastavenie šírky cesta1-10
Nástavcenie

Z našich recenzovaných strojčekov je strojček talianskej značky Marcato síce najdrahšie, ale ak chcete vyrábať cestoviny častejšie, môžeme vám jeho kúpu odporučiť. Tento strojček je precízne spracovaný a je to stávka na istotu.

Strojček je vyrobený z vysoko kvalitnej chrómovanej ocele. Valčeky sú vyrobené z eloxované hliníkové zliatiny. Hrebene a škrabky boli vyrobené z polymérnej živice, tým pádom sa na cestoviny neuvoľňujú žiadne škodlivé častice. Strojček je veľmi pevný a užívateľmi veľmi dobre recenzovaný. So strojčekom sa pracuje skvele a tiež sa dobre čistí, pomocou štetca.

Veľkou výhodou je rozvaľkanie cesta na najtenší stupeň. Tento pomocník disponuje 10polohovým nastavovacím ovládačom, umožní pripraviť cestoviny rôznej hrúbky, a to od 0,6 mm do 4,8 mm.

V balení nájdete okrem samotného strojčeka a oceľového upínača k pracovnej doske, tiež výmennou hlavicu na krájanie 5mm široký a 1,5 mm polievkových rezancov. K strojčeku si môžete prikúpiť ďalšiu výbavu, ako sú rôzne nástavce a tiež motoriek k ľahšiemu používaniu. Výrobok je naozaj masívny, má pekný taliansky dizajn a skvelé spracovanie. Môžete ho nájsť farbe červenej, žltej, modrej, čiernej a nerez, preto si určite vyberie každý. Asi jedinou nevýhodou je opäť to, ak máte malý presah kuchynskej linky, potom môže nastať problém s upevnením na toto miesto.

  • precízne spracovanie, kvalitný materiál
  • možno vyvaľkať veľmi tenké cesto
  • možnosť dokúpenia nástavcov
  • možnosť dokúpenia motorku
  • pozor na uchytenie na linku
Zistiť cenu

Nad čím sa zamyslieť pred nákupom

Ak ste vyhľadali náš článok, zrejme ste na tom podobne ako my. Talianska kuchyňa a zvlášť cestoviny, sú vaším obľúbeným jedlom, a tiež už viete, že domáci poctivé cestoviny sa nedajú s tými z obchodu porovnať.

Ak ste skúsili ručnú výrobu, viete, že je zdĺhavá a vyvaľkať cesto rovnomerne do požadovanej hrúbky je veľmi náročné. Nerobíte teda chybu, keď ste rozhodli investovať do kvalitného strojčeka na výrobu cestovín a rezancov. Investícia sa vám vráti v podobe ušetreného času i námahy. Ako vybrať ten naj strojček na cestoviny? Je toho dosť, o čom je potrebné pred nákupom popremýšľať.

Prvou vecou pri rozhodovaní bude to, či si kúpite ručný alebo elektrický strojček.

  • Pri kúpe elektrického si skontrolujte dostatočný výkon a ten by mal byť najmenej 150 W.
  • U ručného strojčeka zase venujte pozornosť ovládacie kľučke, je dôležité, aby stále nevypadávala. K niektorým modelom ručného strojčeka existuje aj možnosť dokúpiť si motoriek.
  • Až budete vyberať, materiál výrobku, myslite na to, že kvalitná ušľachtilá oceľ zaistí pevnosť výrobku a jeho dlhú životnosť.
  • Nezabudnite skontrolovať svorku, ktorá strojček upevňuje. Ako masívny je strojček a aká je jeho hmotnosť, aj to hrá dôležitú úlohu, väčšinou to úzko súvisí práve so stabilitou strojčeka.
  • Samozrejme zásadné vecí pri výbere je to, aké cestoviny prístroj zvládne vyrobiť. Preto sa pozrieme na funkcie strojčeka a ich výbavu.
  • Niektoré strojčeky majú v príslušenstve nadstavce na rôzne cestoviny, u iných si ich musíte prikúpiť. K niektorým však prikúpenia nie je možné, pred nákupom si to radšej overte.
  • Je dobré myslieť aj na to, aby strojček mal dostatok možností nastavenie hrúbky rozvaľkaného cesta. Poďme si jednotlivé faktory prebrať podrobnejšie.

Tip: Ak radi pečiete torty a používate na poťahovanie marcipán, môžete využiť strojček na cestoviny i na vyvaľkanie marcipánu.

Ručný alebo elektrický?

Prvé rozhodnutím, ktoré musíte urobiť, je to, či si chcete kúpiť ručný alebo elektrický strojček. Ako sa rozhodnúť a podľa čoho vybrať? Každý typ má svoje pre a proti, tak si ich poďme predstaviť.

Ručný strojček

Tento typ je na trhu najviac predávaný a užijete ho najmä pri výrobe cestovín doma. Vyznačuje sa jednoduchou konštrukciou, a ak ste niekedy videli klasický mangeľ, princíp fungovania strojčeka je mu veľmi podobný.

Jednoducho povedané, medzi dvoma valčeky, ktoré sú základom výrobku, sa cesto vyvaľuje a tvaruje do požadovanej hrúbky.

Strojček musí byť veľmi dobre pripevnený ku kuchynskej linke upínakom. Pomocou ďalších častí a príslušenstva potom vytvárame ten typ cestovín, ktorý chceme.

Samozrejme u mechanického strojčeka je výroba dlhšia a tiež namáhavejšie ako u elektrického. A predsa len nejakú tú fyzickú prácu od nás vyžaduje, pretože je ovládaný pomocou ručnej kľučky. Tiež citlivosť nastavenie je menšia. Na druhej strane nie je nutné pripojenie k elektrickej energii a cena toho strojčeka je o dosť nižšia ako u elektrického.

Elektrický strojček

Ak ste sa rozhodli pre kúpu elektrického strojčeka, pripravte si väčší finančný obnos a počítajte aj s tým, že elektrické prístroje sú náchylnejšie na poruchy. Ovšem komfort pri príprave výrobku sa vám bude určite páčiť.

Ovládanie prístroja sa deje pomocou tlačidla. Zariadenie je veľmi jednoduché, v podstate funguje rovnako ako ručný strojček, pohyb strojčeka tu ale zariaďuje elektromotor miesto kľučky. Stačí vložiť cesto do strojčeka a ten po zapnutí začne cesto spracovávať do finálnej podoby.

Citlivosť nastavenie býva väčší. Elektrický strojček si kúpte v prípade, že chcete cestoviny vyrábať veľmi často alebo ak vám chýba sila či chuť na ovládanie kľučky u ručného strojčeka. V tomto prípade ale veľakrát stačí, dokúpiť si k ručnému strojčeku elektromotor. Samozrejme poriadny elektrický prístroj sa bude hodiť v prípade, že prevádzkujete reštauráciu a dbáte na prípravu domácich cestovín. Tu už by vám totiž ručný iste nestačil.

Materiál strojčeka a jeho stabilita

Pretože pri výrobe cestovín dochádza k veľkému namáhaniu mechanických súčastí strojčeka, je potrebné venovať materiálu veľkú pozornosť.

Oceľ, chróm, nerez

Rozhodne vyberajte kvalitnú ušľachtilú oceľ, a to buď chróm, alebo nerez. Tieto materiály vám zaistí pevnosť výrobku a tiež jeho dobrú životnosť. Vyhnite sa oblúkom výrobkom z hliníka. Tento materiál môžete nájsť u lacnejších modelov. Pozor aj na veľmi tenký nerezový materiál. Čo sa týka uloženia valčekov, držali by sme sa ideálne tiež oceľového materiálu. Plastové uloženie vám dlho nevydrží.

Pri lacných elektrických modelov sa môžete stretnúť s celoplastovým prevedením. Samozrejme tieto vám dlho slúžiť nebudú.

Klička

Ak kupujete ručný strojček na cestoviny, myslite na to, aby rukoväť bola vyrobená precízne, pretože na ňu bude vyvíjaný veľký tlak. Tiež si postrážte, aby vám dobre padla do ruky, chcete predsa, aby sa vám s ňou dobre pracovalo.

Stabilita

Čo sa týka stability strojčeka, tak aj tento parameter pri výbere neradno podceňovať, zvlášť u ručného strojčeka. Svorka, ktorá drží strojček na jednom mieste, musí byť pevná. Strojček sa nesmie kĺzať a ani sa inak hýbať. Rotácia držadla môže spôsobiť nestabilitu strojčeka, a preto zariadenie na pripevnenie musia byť kvalitné.

Ak kúpite strojček, u ktorého zle dolieha upevňovacie zariadenia, bude vám len pre zlosť. Práce na ňom vám bude dlhšie trvať a životnosť výrobku nebude dlhá. Preto je dôležité, aby strojček disponoval kvalitnou skrutkou na upevnenie.

Pokiaľ si zaobstaráte elektrický strojček, bude pravdepodobne vybavený gumovými nožičkami, ktoré zaisťujú stabilitu.

Funkcie strojčeka a jeho doplnky

Radiť vám, ako používať strojček na cestoviny tentoraz príliš nemusíme, nie je to naozaj nič zložité.

Základom strojčeka na cestoviny je pevná konštrukcia s valcami, ktorými sa cesto preťahuje. Ako silné cesto si chcete pripraviť, podľa toho zvolíte nastavenia šírky na strojčeka. Jedná o niekoľko stupňov nastavenia, rozmedzie môže byť od 0,8 – 6 mm. Preto si tento parameter nastavenie starostlivo skontrolujte. Bez nástavcov je to vlastne strojček na vyvaľkanie cestovín. Základným produktom, ktorý prístroj vyprodukuje je dlhý plát cesta, ktorý sa ďalej upravuje.

Typy cestovín

Pred nákupom si tiež rozmyslite, aké druhy cestovín by ste chceli v prístroji pripravovať. Ak ste navštívili Taliansko, tak ste sa určite inšpirovali a budete chcieť vyrábať ako tagliatelle, tak lasagne a mnoho ďalších druhov. Pripravíte je pomocou nástavcov na strojček, ktoré sú buď súčasťou strojčeka alebo sa dajú prikúpiť, a to presne k jednotlivému modelu. Ponuka nadstavcov môže byť veľmi bohatá. Môžete si pripraviť napríklad tieto druhy cestovín:

Spaghetti ø 2 mm
Capelli d’Angelo ø 0,8 mm
Capelli d’Angelo ø 1,5 mm
Tagliatelle ø 2 mm
Trenette ø 4 mm
Fettuccine ø 6,5 mm
Lasagnette ø 12 mm
Pappardelle ø 32 mm
Reginette Lasagnette ø 12 mm
Reginette Pappardelle ø 44 mm

Je možné si prikúpiť a potom použiť aj rôzne formičky, radličky a vykrajovačky, pomocou ktorých vytvoríte ďalšie druhy cestovín.

Sušiak na cestoviny

Po vyrobení cestovín je nutné dať výrobky usušiť. A tak je vhodné si prikúpiť pomocníka na sušenie cestovín. Jedná sa o drevený stojan, na ktoré pastu jednoducho zavesíte, a ona sa krásne vysuší. Niektorý pojme až 1 kilo čerstvých cestovín.

Údržba

Strojček na cestoviny nesmiete máčať vo vode alebo umývať v umývačke. Po použití jednoducho vezmite mäkkú kefku, odstráňte prebytočnú múku a potom suchým, maximálne vlhkou handričkou dočistite. Ak sa vám zdajú valce stuhnuté, môžete kvapnúť trochu oleja na každú stranu a tým sa bude valec lepšie pohybovať. Prvýkrát, než začnete so strojčekom pracovať, nezabudnite odstrániť prebytočný olej a očistite ho suchou handričkou.

Niečo z histórie cestovín a ich dnešná podoba

Ak by sme chceli nájsť presný pôvod cestovín, len ťažko sa dopracujeme pravdy. Aj keď je teraz poznáme hlavne z Talianska, sú obľúbené na celom svete. História pasty, cestovín či ako im chcete hovoriť, siaha až na samotný východ. Obdoba cestovín sa v Afrike a na Blízkom východe používala už od začiatku nášho letopočtu. Zaujímavé je, že sa upravovali nie varením, ale pečením alebo vyprážaním. Pravdou ale je, práve Taliani majú najväčší podiel na tom, že cestoviny sú celosvetovo známe a tiež na tom, v akých tvaroch a chutiach ich môžeme ochutnať.

Už v starovekom Ríme boli podávané cestoviny „lasagne“, ktoré boli takú prílohou k rybám či sekanému mäsu. Nájdeme o tom záznamy v knihách. Aj neskôr, okolo 12. storočia, sú popisované v starých záznamoch talianskej hostiny, kde boli hosťom podávané cestoviny s omáčkou, a že im už vtedy chutili!

Taliani zoznámili svet s rôznou podobou cestovín aj pri svojich zámorských cestách. Skrátka Taliani cestoviny najviac spropagovali a talianska slová ako sú makaróny, lasagne, tortellini a mnoho ďalších už prevzal skoro celý svet.

Verili by ste tomu, že dnes je známe už 300 druhov cestovín? Tradičné cestovina je vyrobená z pšeničného nekysnutého a nijako nekypřeného cesta. Typické talianske semolinové cestoviny sú pripravené z tvrdozrnnej pšeničnej múky. Nájdeme aj cestoviny špaldové, jačmenné či ražné. Môžeme sa ale stretnúť aj s cestovinami, ktoré sú vyrobené z cesta pohánkového, ryžového či kukuričného. V tejto podobe patrí k bezlepkovým výrobkom. Preto si na ňu môžu pochutnať všetci, aj tí, čo musí držať bezlepkovú diétu.

Ďalším prvkom cestovín je voda, soľ a vajcia, v prípade bezvaječných cestovín sú vajcia vynechaná. Proste jedná sa o veľmi jednoduchú potravinu, ktorá má práve pre svoju základnú chuť veľké využitie. Existujú stovky receptov, ale pravda je, že práve Taliani vedia pripraviť cestovinu jednoducho, ale veľmi chutne.

Na čo myslieť pri príprave

Chuť domácich cestovín je nenahraditeľná, ale aby sa vám podarili tak, ako majú, je potrebné dodržať ako recept, tak vedieť pár tipov, ktoré vám pomôžu s ich prípravou.

  • Až sa prvýkrát pustíte do prípravy cestovín, myslite na to, aby ste cesta na cestoviny do strojčeka nedali príliš veľké množstvo. Nič tým neurýchlite, len by ste mohli prístroj poškodiť. Rozdeľte si ho radšej na viacerých bochníkov.
  • Je dobré si cesto podsypať múkou, aby sa vám nikde nepřichytávalo
  • Ak pripravujete plnené cestoviny, pripravte si zmes deň dopredu, aby sa pekne spojila a stuhla. Dôležité je tiež s cestom pracovať rýchlo, inak by vám osychala.
  • Múka a voda zmiešaním aktivuje lepok, a preto je veľmi dôležité cesto riadne prepracovať, ak máte kuchynského robota, využite ho.
  • Je dobré si nechať cesto aspoň 30 minút odležať.
  • Ak pridáme semolinovú múku, cestoviny budú hrubšie a omáčka sa na ne lepšie prichytí.

Pre zaujímavosť: Viete, že valček na rezance dostal svoj názov podľa domácich cestovín?

Recept na základné talianske cestoviny

Príprava domácich cestovín sa môže zdať mnohým ľuďom zbytočná. Ovšem až ochutnajú tie čerstvé, pochopí. Cestoviny budú vláčne, žlté, hodvábne … proste výtečné. Naviac sa varí oveľa kratšiu dobu.

Ak ste si zaobstarali strojček na cestoviny a už sa nemôžete dočkať, ako ho vyskúšate, snáď uvítate recept, napísaný podľa pravej talianskej receptúry. Ovšem ktorý recept je ten pravý?

S nadsádzkou sa dá povedať, že receptov na tie pravé talianske cestoviny existuje zrejme toľko, koľko je Talianov. Niekto dá do cesta celé vajce, niekto len žĺtok, niekto dva. Či pridať trochu vody alebo olivového oleja, či štipku soli? A ktorú múku do cesta dať? Neverili by ste, že Taliani sa môžu baviť o múke aj celé hodiny. No skrátka je to národ gurmánov a pôžitkárov a tiež sa tam žije trochu iným tempom. My sa vám pokúsime dať jednoduchý recept s niekoľkými radami a na vás už je potom sa baviť ďalšími recepty.

Cesto na 4-6 porcií.

Ingrediencie:

  • 200 g hladkej múky (najlepšie typ 00),
  • 200 g semoliny (múka z tvrdej pšenice),
  • 4 vajcia,
  • štipka soli,
  • voda podľa potreby (cca 2 lyžice),
  • semolina na podsypávání,
  • strojček na cestoviny alebo valček,
  • potravinová fólia,

V zásade platí, že na 100 g múky patrí jedno vajce. Pokiaľ chcete mať cesto viac žlté, môžete pridať žĺtka.

Postup:

Nachystajte si val alebo misu. Oba druhy múky nasypte na hromadu a uprostred vytvorte kráter – jamku. Potom do neho pridajte vajce a štipku soli. Postupne vidličkou vajcia šľahajte tak, že vždy pridávajte trochu múky okolo. Až keď sa začne cesto na vidličku lepiť, začnete spracovávať rukami. Môžete pridať trochu vody, každá múka sa chová trošičku inak.

Musíte vypracovať hladké cesto, nesmie byť veľmi suché a drobiť sa. Potom ho zabaľte do fólie a nechajte minimálne 30 minút odpočinúť v chladničke. Ak neponáhľate, nechajte dlhšiu dobu.

Až si vy aj cesto oddýchnete, rozdeľte cesto na 4 bochníčky. Rukami vytvorte placku a následne už spracúvajte na strojčeka na cestoviny.

Najprv si nastavte najširšiu vzdialenosť valčeka a zhruba päťkrát prejdite cesto touto veľkosťou. Až potom prechádzajte na ďalšie stupne. Čím vyšší stupeň, tým bude rozostup valčekov menšie a cesto tenšie. Teraz záleží na vás, aké cestoviny chcete vyrobiť a podľa toho zvoľte finálnú hrúbku cesta. Napríklad na tagliatelle je najvhodnejšie číslo 6.

Ďalej už nasadíte nástavec, ktorý bude vytvárať určitý typ cestovín. Cesto je dobré si rozdeliť zhruba na 3 časti, záleží, ako dlhé cestoviny chcete mať. A postupne ich krájajte cez nástavec.

Hotové cestoviny vždy posypať semolinou, inak sa vám k sebe prilepí. Dajte ich do hlbšej misky a prikryte potravinovú fóliu, tak aby sa ich nedotýkala. A potom už stačí len 2-3 minúty variť vo vriacej osolenej vode. Správne by mali byť tzv. na skus, uprostred trošku tvrdšie. Vy si ich ale pripravte podľa seba, tak ako máte radi.

Omáčka

Samozrejme k cestovinám patrí omáčka, a táto je jednoduchá, ale naozaj skvelá.

Ingrediencie:

  • polovica strednej červenej cibule,
  • 2 väčšie strúčiky cesnaku,
  • 100 g pancetty (talianska slanina),
  • 400 g krájaných paradajok v plechovke,
  • 100 ml paradajkového pyré,
  • 10 cherry paradajok,
  • 1 veľká lyžica ricotty,
  • 1 vrchovatá lyžička trstinového cukru,
  • čerstvá bazalka,
  • parmezán,
  • 2 lyžice olivového oleja,
  • soľ a čerstvo mleté ​​čierne korenie.

Nezabudnite, že základom talianskej kuchyne sú kvalitné suroviny!

Postup:

Na panvicu si nalejte olivový olej a zľahka do zlatista na ňom osmažte nadrobno nakrájanú cibuľku. Potom pridajte cesnak, ale pozor, nech sa vám nepripáli, zhorkl by, nechajte ho len rozvonět. Pridajte plechovku paradajok a pyré.

Pancettu nakrájajte na kocky a dozlata ju opečiete na ďalšie panvici. Na prvé panvici vám ľahko prebublávajú paradajky, a v ten moment pridajte cukor, soľ a korenie.

Po miernom zhustnutia omáčky pridajte na polovice, nakrájaná cherry paradajky, ochutnajte a prípadne dochuťte.

Dochrumkava opečenou pancettu môžete vmiešať teraz alebo si ju môžete pridať až hore na cestoviny, skrátka podľa chuti. Omáčku nechajte chvíľu vychladnúť a potom do nej vmiešajte ricottu a bazalku. Nakoniec už zostáva len do panvice s omáčkou vložiť uvarené cestoviny, pridať parmezán a ozdobiť bazalkou. Prajeme dobrú chuť!

Ceny strojčekov na cestoviny

Poradili sme vám, podľa akých parametrov a testov vyberať top strojček na cestoviny a na čo si dať pozor. Avšak ďalším, a to pre vás celkom iste dôležitým parametrom bude cena. Obstarávacie náklady sú trošku ošemetná vec.

Na jednej strane vám lacný strojček na domáce cestoviny ušetrí peniaze v daný moment, avšak nakoniec sa môže táto kúpa predražiť. Či už tým, že ho nebudete toľko používať, pretože práca s ním vás nejakým spôsobom obťažuje alebo preto, že kvalita výrobku je zlá a životnosť nízka.

Ale ani tu neplatí, že to najdrahšie býva najkvalitnejšie. Aj medzi lacnejšími výrobkami môžete nájsť kvalitu. Musíte si skrátka prejsť všetky faktory, na ktoré sme vás upozornili, ujasniť si, čo od výrobku očakávate a potom sa rozhodnúť pre ten najlepší strojček na výrobu cestovín. Dobrým vodidlom bude výber podľa overeného výrobcu. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad Marcato, De Gusto, Imperia, Orion, Kela, Tescoma, Klarstein, Laica, Omas a ďalšie

Lacné strojčeky na cestoviny do 50 €

Do tejto cenovej kategórie spadajú základné strojčeky, ktoré sú buď úplne bez nadstavcov, alebo je ich výbava obmedzená. Tie naozaj najlacnejšie môžete zaobstarať už za 400 Sk. Ovšem veľkú kvalitu u nich nehľadajte. Ak si priplatíte trochu vyššiu sumu, môžete tu nájsť modely, ktoré vám budú vyhovovať. Len je treba vyberať obozretne!

Kvalitné strojčeky na cestoviny

Akonáhle vám vaša peňaženka dovolí minúť trochu viac, máte na výber už veľa modelov. Strojčeky zhruba do 100 € od renomovaných dodávateľov vám zaistí kvalitu, ako aj veľkú veľa zábavy pri príprave rôznych druhov cestovín vďaka bohatej výbave. Ovšem je dobré si rozmyslieť, či strojček na cestoviny budete plne využívať alebo vás po chvíli omrzí a skončí v skrini. Potom už by sa vám investícia toľko nevyplatila.

Top strojčeky na cestoviny

Nad 100 € už sa dostávame k veľmi kvalitným strojčekom s bohatou výbavou od prestížnych výrobcov. Táto cena je tiež hraničná, ak si chcete zaobstarať elektrický strojček na cestoviny. Ak investuje 200 € a viac, jedná sa už o viac-menej profesionálne strojčeky na cestoviny. Ovšem touto cenou výber nekončí. Do reštauračných prevádzok môžete zaobstarať strojčeky aj za 1 000 € a viac.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo