Ako vybrať termostat

Ak chcete, aby u vás doma bolo vždy príjemne teplo, ale nechcete platiť vysoké účty za energie, rozhodne sa vám oplatí kúpiť termostat. Ten bude udržiavať vždy vhodnú teplotu, a tiež vám ušetrí veľa výdavkov, niektorý až 25%! Oplatí sa zaobstarať si šikovný termostat, ktorý môžete ovládať pomocou aplikácie v telefóne, alebo bude stačiť bežné zariadenie s manuálnym ovládaním za pár euro? Je skutočne nutné mať prístroj, ktorý môžete programovať na rôzne dni v týždni, alebo sa jedná o zbytočnosť? Dozviete sa v článku, v ktorom sa budeme venovať aj správnemu nastavenie a umiestnenie tohto zariadenia do vašej domácnosti.

Recenzie izbových termostatov

Termostaty patrí medzi šikovných pomocníkov, ktorí vedia spríjemniť pobyt vo vašom domove. Vďaka nim vám už nikdy nebude veľmi horúco alebo zima. Na trhu ich nájdete veľa a v rôznej cenovej relácii. Vybrať ten správny izbový termostat tak nebude úplne jednoduché. Preto sme pre vás pripravili päticu recenzií tých najpredávanejších kúskov z rôznych kategórií, aby ste si urobili obraz o tom, čo ktorý z nich zvláda, a či potrebujete prepracovaný prístroj, alebo vám bude stačiť zariadenie v základnej podobe. Poďte sa pozrieť, ktorý izbový termostat bude víťazom testu.

EMOS P5604

Typdrôtový
Ovládaniemanuálne
Displejáno
Pracovná teplota v ° C0-40
Napájaniebatérie
Spínanie0-230 V
Možnosť programovanianie
Prepojenie s telefónomnie

Obľúbený termostat EMOS P5604 patrí medzi najlacnejšie modely, pričom si drží úroveň schopného prístroja. Ide o základné zariadenie, ktoré je drôtové, preto počítajte s tým, že ho bude treba prepojiť s kotlom skrze múr.

Tento model ocení každý, kto nestojí aj špeciálne a zložité zariadenie, ktoré má hromadu programov a je vďaka tomu trochu zložitejšie na ovládanie a používanie. Pokiaľ chcete zriadenie, ktoré odvádza skvele svoju prácu, a nie ste milovník modernej techniky, nenájdete lepší model.

Prístroj sa ovláda manuálne, pomocou otočného kolieska, s ktorým si nastavíte požadovanú teplotu. Všetky informácie uvidíte na skvele čitateľnom podsvietenom displeji. Jedná sa vlastne o iba dva údaje – teplotu, ktorá teraz v miestnosti je a teplotu, ktorú požadujete.

Termostat EMOS je vybavený ochranou proti zamrznutiu, takže sa nemusíte báť umiestnenie v chladnejších miestnostiach. Pracuje v rozmedzí teplôt 0-40 ° C, s presnosťou merania na 0,2 stupňov. Napája sa pomocou dvoch AAA batérií, ktoré sú súčasťou balenia. Je trochu škoda, že výrobca nezvolil silnejší AA batérie, čím by predĺžil dobu pred nutnú výmenou.

Dizajnovo táto biela krabička neurazí ani nenadchne. Umiestňuje sa priamo na omietku, ale s rozmermi 12×7,7×3 cm je celkom malá a nepôsobí v interiéri rušivo. Termostat je vhodný aj pre staršie osoby, ktoré nemajú skúsenosti s modernými technológiami a hľadajú jednoduché a funkčné riešenie.

 • jednoduchá obsluha
 • nízka cena
 • čitateľný displej
 • žiadna možnosť programovania
 • častejšia výmena batérií
Zistiť cenu

AURATON 2030

Typdrôtový
Ovládaniemanuálne
Displejáno
Pracovná teplota v ° C0-45
Napájaniebatérie
Spínanie0-230 V
Možnosť programovaniaáno
Prepojenie s telefónomnie

Ako zástupca zariadenia do 50 €, ktoré už môžete programovať, sme vybrali termostat s externým čidlom Auraton 2030. Tento šikovný pomocník už vie oveľa viac, než základné modely, čo ale nemusí každému vyhovovať.

Termostat je drôtový, treba přivrtat ho na stenu a prepojiť s kotlom pomocou kabeláže. Podľa užívateľských názorov je inštalácia trochu komplikovaná. Zariadenie má podobu bielej škatuľky, na ktorej nájdete displej. Navoliť si môžete z troch druhov farebného podsvietenia. Nájdete na ňom údaje o teplote, ďalej potom číslo programu a aktuálny čas.

Na ovládanie slúži tlačidla pod displejom a ďalšie, ktoré sú šikovne skrytá za posuvným panelom. Vďaka nim môžete zvoliť z 3 druhov programovacích cyklov v rámci časového horizontu – program pre všedné dni pondelok až piatok, program na sobotu a program na nedeľu. Výrobca vychádza z praktického rozloženia ľudského režimu, kedy v týždni pracujeme a cez víkendy bývame viac doma, alebo naopak preč.

V rámci jednotlivých cyklov potom môžete nastaviť až 8 rôznych teplotných stupňov podľa toho či je deň, noc, alebo či sú členovia domácnosti doma či v zamestnaní. To všetko prebieha s presnosťou na 1 minútu.

Prístroj sa napája pomocou dvoch AA batérií, ktoré majú viac energie a oproti predchádzajúcemu typu vás nečaká tak častá výmena. Je vyrobený v EÚ, takže sa môžete spoľahnúť na jeho kvalitné spracovanie. Dizajnovo neurazí ani nenadchne. Všetky údaje, ktoré potrebujete na ovládanie, nájdete v praktickom návode, ktorý je súčasťou balenia a rozhodne ho odporúčame uschovať. Rovnako tak aj všetko vybavenie, ktoré budete potrebovať k inštalácii. V pomere cena / výkon sa jedná o perfektnú voľbu.

 • tri programovacie cykly
 • kvalitné spracovanie
 • čitateľný displej
 • príjemný dizajn
 • zložitejšie programovanie a obsluha
Zistiť cenu

Elektrobock BPT-21

Typbezdrôtový
Ovládaniemanuálne
Displejáno
Pracovná teplota v ° C0-40
Napájaniebatérie
Spínanie0-230 V
Možnosť programovaniaáno
Prepojenie s telefónomnie

Medzi najobľúbenejšie a najspoľahlivejšie bezdrôtové termostaty patrí Elektrobock BPT-21. Ide už o drahšie výrobok s cenou okolo 80 €, čo je však daňou za jednoduchú inštaláciu a tiež výrobok vyrobený v Českej republike. Na rozdiel od drôtových zariadení nemusíte kvôli modelu od ELEKTROBOCK vŕtať do steny alebo podlahy, ani nič zložito montovať. To je rozhodne najväčšia výhoda, ktorú tento prístroj poskytuje.

Bezdrôtové spojenie funguje tak, že na kotol umiestnite prijímač a v dosahu 35 m potom vysielač s ovládacími prvkami. V praxi záleží na hrúbke stien, rušenie atď. Dosah je dostatočný do väčšiny interiérov a vďaka vysokej citlivosti zariadení nie je problém s prenosom aj cez niekoľko hrubých múrov. S vzdialenosťou okolo 20 metrov už odporúčame opatrnosť a radšej sa prístroj zapožičať a vyskúšať. Termostat sa teda skladá z dvoch zariadení s tým, že vysielač môžete prenášať so sebou a mať ho vždy po ruke. Je vybavený aj praktickým stojanom pre umiestnenie na poličku, parapet alebo zem.

Ak hľadáte prístroj, ktorý ponúka rozsiahlu možnosť programovania tak, aby ste si prispôsobili teplotu podľa seba na maximum, potom vás toto zariadenie nesklame. Ponúka možnosť až 6 rôznych teplotných hodnôt v každom dni v týždni. Skvelá je aj úsporná funkcia, pri ktorej môžete nastaviť určitú teplotu na celých 99 dní obmedzeného vykurovania a v pokoji si užiť dovolenku alebo dlhší pobyt mimo bydliska.

Všetko ovládate pomocou tlačidiel na spodnej strane vysielača. Na displeji potom vidíte všetky údaje, ako je teplota, čas, deň v týždni, funkčnosť vysielanie aj zapnutej funkcie. Prekvapilo nás však, že displej nie je podsvietený. U tak drahého prístroja by to bola minimálna investícia vo výrobe navyše.

Zariadenie má nielen slušný dosah, ale poteší aj stupeň krytia IP 20. Vysielač sa potom napája pomocou dvoch batérií typu AA. Jedinou nevýhodou tohto produktu je trochu zložitejšia obsluha, ktorú treba naštudovať v priloženom návode a trochu vyššia cena.

 • vysoká ponuka programov
 • bezdrôtové zariadenie
 • spoľahlivý český výrobca
 • odolný prístroj
 • možnosť prenášania vysielača do rôznych miestností
 • nemá podsvietený displej
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Honeywell Lyric T6 Smart

Typbezdrôtový
Ovládaniemanuálne
Displejáno
Pracovná teplota v ° C0-40
Napájaniebatérie
Spínanie0-230 V
Možnosť programovaniaáno
Prepojenie s telefónomnie

Ako jedného zo zástupcov chytrých termostatov sme vybrali Honeywell Lyric T6 Smart, ktorý ešte len pred nedávnom zavítal na slovenský trh. Firma, ktorá sa zaoberá nielen výrobou leteckej techniky, ale aj kvalitné elektroniky je zárukou precíznosti a dlhej životnosti každého výrobku, ktorý tu bol vyrobený. Je potrebné počítať s vysokými nákladmi, ale tie sa vám bohato vráti.

Model od Honeywell prekvapí na prvý pohľad svojim dizajnom. Nečakajte žiadnu klasickú bielu krabičku, ktorá sa do domácnosti nehodí. Tento termostat má elegantný vzhľad v čiernom prevedení s čiernym dotykovým displejom, a nebude robiť hanbu v žiadnom modernom interiéri.

Jedná sa o zariadenie drôtové, ktoré sa skladá z vysielača a prijímača. Jednu časť umiestnite na kotol, ktorý môže byť plynový aj elektrický, ďalšie je potom potrebné pripevniť k stene. Vzdialenosť môže byť rôzna, podľa voľby kábla (15 m u kábla 0,5 mm² a 20 m u kábla 1 mm²), vždy ale musíte ovládacie zariadenie umiestniť minimálne 1,2 m od podlahy.

Nespornou výhodou tohto prístroja je možnosť prepojenia s bezdrôtovou sieťou Wi-Fi vo vašej domácnosti. Vďaka tomu ho môžete ovládať pomocou mobilného telefónu a tabletu v aplikácii Lyric alebo prístrojmi v rámci chytré domácnosti Google Smart Home či Apple Home Kit. Naprogramovať ho môžete teda aj na diaľku, napríklad z práce alebo z dovolenky. Pre takéto prípady však možné aktivovať šetriaci režim Dovolenka. Inak ponúka aj niekoľko programov v rámci celého týždňa, ktoré vám uľahčia prácu s reguláciou teploty.

Nemusíte sa báť, že by zariadenie prestalo fungovať, ak by vám doma vypadol internet. Pobeží ďalej podľa daného programu, vám akurát neumožní do nastavenia vstupovať. Ak by ste chceli doma mať termostatov Honeywell viac, tiež to nie je problém. Zariadenie podporuje spárovanie do hromadnej siete. Zaujímavá je aj funkcia meranie vonkajšej teploty, kedy termostat funguje aj ako teplomer.

Termostat Honeywell poteší všetkých, ktorí majú radi inteligentné prístroje a radi si doplní chytrou domácnosť. Naviac má skutočne krásny dizajn, ktorý poteší nejedno oko. Pripravte sa ale na vysokú cenu, okolo 150 €.

 • možnosť ovládania cez telefón
 • krásny dizajn
 • múdra domácnosť
 • množstvo programov
 • vysoká obstarávacia cena
 • náročnejšie ovládanie pre neskúsených
Zistiť cenu

Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU

Typdrôtový
Ovládaniemanuálne / vzdialené
Displejáno
Pracovná teplota v ° C5-35
Napájaniesieťové
Spínanie24-230 V
Možnosť programovaniaáno
Prepojenie s telefónománo

Posledným recenzovaným produktom bude termostat Netatmo, ktorý si momentálne drží stupeň víťazov na rebríčku obľúbenosti. Niet sa čomu diviť, má skutočne veľa výhod, ktoré ocení každý užívateľ, a to aj za vyššiu cenu. V čom má toľko navrch tento naj termostat?

Tento termostat patrí medzi bezdrôtové, preto si nemusíte lámať hlavu s vŕtaním alebo rezaním múrov v domácnosti. Inštalácia je jednoduchá a bezproblémová. Použiť ho môžete na kotol plynový či na tuhé palivá. Počítajte s dosahom asi 10 m od relé, čo nie je práve moc, ale v bežných rozmeroch domácnosti by to malo stačiť.

Zariadenie môžete ovládať buď mauálně, alebo ho môžete pripojiť k Wi-Fi sieti a ovládať ho tak na diaľku pomocou mobilného telefónu alebo tabletu, a dokonca aj webové aplikácie z vášho počítača. Podporuje ako Windows Phone, tak iOS a Android. Vďaka tomu môžete nastaviť teplotu odkiaľkoľvek, nech ste v práci alebo na cestách.

Termostat je šikovný, sleduje správanie a pohyb osôb v domácnosti a podľa toho dokáže určiť, kedy je potrebné prikúriť alebo teplotu znížiť. Berie do úvahy aj vonkajšiu teplotu a inteligentne tak nastaví teplotu vnútorné. Výrobca deklaruje, že tak môžete ušetriť za energie až 25%, a navyše znížite svoju uhlíkovú stopu, čím podporíte životné prostredie. To mechanický a jednoduchý termostat nezvládne.

Výhodou tohto výrobku je tiež jeho krásny dizajn. Navrhol ho francúzsky dizajnér Philippe Starck, ktorý býva za svoje návrhy pravidelne oceňovaný. Wi-Fi termostat je pohľadný, moderný a výborne zapadne do vášho bývania. V balení nájdete päticu špeciálnych fólií rôznych farieb, takže si môžete zvoliť vlastný vzhľad, ktorý sa bude do vášho interiéru najviac hodiť. Termostat nikam na stálo neinštalujete, jeho súčasťou je stojan, takže ho môžete umiestniť na poličku alebo parapet. Napája sa pomocou 3 AAA batérií, ktoré by mali byť schopné udržať ho v prevádzke jeden rok.

Pre niekoho môže byť nevýhodou aplikácia v anglickom jazyku, ktorá je ale intuitívne a ľahko sa v nej zorientujete. Termostat nebude vhodný pre ľudí, ktorí nemajú radi moderné technológie a dávajú prednosť jednoduchému manuálnemu ovládaniu. Pre tých, ktorí idú radi s dobou a doprajú si spoľahlivé a moderné prístroje však bude ako stvorený. Určite mu patrí pomyselné víťazstvo medzi dnešnými recenzovanými modelmi.

 • ovládanie cez telefón
 • súčasť chytré domácnosti
 • možnosť voliť farbu pomocou fólie
 • bezdrôtové zariadenie
 • jednoduchá obsluha
 • vysoká cena
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Čo je to termostat

Termostat je praktické zariadenie, ktoré by vám doma nemalo chýbať. Funguje na báze prepojenia s kotlom a jeho prácou je sledovať a udržiavať nastavenú teplotu v danom priestore. Stará sa teda o to, aby ste netopili zbytočne veľa, alebo naopak málo, čím nielenže šetrí vaše peniaze, ale taky vám vďaka nemu bude doma príjemnejšie. Na trhu môžeme zohnať rôzne typy. Ako staršie mechanické, tak geniálne inteligentné prístroje, ktoré ovládate pomocou aplikácií v mobilnom telefóne.

Vo väčšine prípadov vydrží termostat dlhé roky, kým ho bude potrebné vymeniť. Aj preto sa oplatí jeho nákup premyslieť. Aby sa vám lepšie vyberalo, pripravili sme pre vás nákupného radcu, v ktorom sa dozviete všetky dôležité informácie a nakoniec aj recenzie najlepších termostatov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre ten váš.

späť na začiatok ↑

Druhy termostatov

Ako prvý by sme si určite mali povedať, s akými typmi prístrojov sa môžete stretnúť. Základné delenie máme také:

Mechanické termostaty

V tomto prípade musíme nastavenie teploty vykonávať ručne. Väčšinou k tomu slúži otočný ovládač alebo tlačidla. Výhodou tohto typu je jednoduché ovládanie, ktoré zvládne každý laik, a tiež nízka cena. Nečakajte ale špeciálne programy. Kvôli nemožnosti citlivejšieho programovania bude s týmto typom aj menšie finančná úspora na energiách.

Elektronické termostaty

Modernejšie zariadenia, ktoré sú vybavené displejom. Tie najlepšie izbové termostaty ponúka možnosť prepojenia s chytrým telefónom. Majú modernejší dizajn, ktorý do domácnosti skvele zapadne. Vie nastaviť veľa programov, vďaka čomu môžete ušetriť naozaj veľa peňazí. Počítajte ale s vyššími vstupnými nákladmi a zložitejším ovládaním.

Špeciálnou kapitolou sú príložné termostaty na kúrenie a do bojlera, ktoré sa využívajú pre reguláciu teploty vody. Tie ale v dnešnom článku preberať nebudeme. Venovať sa nebudeme ani zásuvkovým termostatom, ktoré sa používajú aj k chladničke. Vynecháme aj termostaty s kapilárou.

späť na začiatok ↑

Dôležité parametre

Základné rozdelenie sme si povedali, a teraz je potrebné pozrieť sa na zúbok určitých vlastnosti, ktorými môžu tieto zariadenia oplývať. Vďaka týmto znalostiam bude výber termostatu jednoduchšie.

Druh senzora

Základom každého termostatu ku kotlu je čidlo, ktoré zaznamenáva zmenu teploty. Stretnúť sa môžeme s dvoma základnými druhmi, a to čidlom podlahovým a čidlom priestorovým. Podlahový termostat si vyberú tí, ktorí majú vo svojej domácnosti zavedené podlahové kúrenie. Ostatní z vás môžu siahnuť po priestorovom termostate, ktorý monitoruje teplotu vzduchu v celej miestnosti.

Nebýva výnimkou naraziť ani na prístroje, ktoré majú čidlá obe. Vďaka tomu sú menej náchylné k skresleniu údajov a pracujú efektívnejšie.

Dobrá rada: Ak kupujete termostat do kúpeľne, postačí vám zariadenie s podlahovým čidlom, pretože práve dostatočná teplota zeme je v tejto miestnosti najdôležitejšie.

Spôsob ovládania

Ovládanie sa odvíja od toho, ako zložitý prístroj ste si kúpili. Jednoduchšie modely bez možnosti programovania zvládne ovládať úplne každý. Stačí pomocou otočného kolieska alebo tlačidiel nastaviť cieľovú teplotu, ktorá sa zobrazí na displeji.

Pokročilejšie prístroje už majú ovládanie zložitejšie. Môžete využívať niektorý z prednastavených programov, kedy možno určiť danú teplotu na konkrétne dni v týždni alebo dokonca aj hodinu, takže bude príjemne chladno, akonáhle líhajú do postele, ale nad ránom sa začne kúriť a vy nemusíte vstávať do studeného bytu.

Niektoré termostaty využívajú chytrých technológií, takže je možné prepojiť s telefónom a ovládať tak pokojne z druhej strany planéty. Takéto zariadenia majú už zložitejšie nastavenie a určite je potrebné najskôr preštudovať návod.

Spôsob umiestnenia

Existuje dvojaký spôsob, ako v domácnosti kotlové termostaty umiestniť:

 • Umiestnenie pod omietku – V tomto prípade sa oplatí na inštaláciu zariadení myslieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii. Veľká časť prístroja bude skrytá za stenou a viditeľný zostane len malý kúsok s displejom, ktorý vyzerá ako vypínač a oveľa lepšie zapadne do interiéru. Jeho montáž je ale komplikovanejšia, pretože musíte do steny zabudovať rámček, do ktorého sa zariadenie vloží.
 • Umiestnenie na stenu – V prípade, že sa rozhodnete termostat inštalovať dodatočne, je to samozrejme možné. Vybrať si ale budete musieť model, ktorý sa umiestni priamo na stenu, takže bude všetka časť zariadenia viditeľná, čo môže v modernom bývaní pôsobiť rušivo a nepekne.

Myslieť musíte aj na prostredie, do ktorého budete zariadení umiestňovať. Väčšina z nich je určená pre inštaláciu do interiéru, ale stretnúť sa môžete aj s termostatmi exteriérovými, ktoré sú odolnejšie voči vlhkosti a zmenám teploty.

Odolnosť a spracovanie

Vo valnej väčšine bývajú termostaty vyrobené z rôzne odolného plastu. Pretože tieto zariadenia strávi život prakticky na jedinom mieste a takmer nikdy ho nepremiestňujú, nie je až tak dôležitý použitý materiál. Čo ale dôležité je, je kvalita spracovania. A to najmä v prípade, keď chceme termostat umiestniť do dielne alebo vonkajších priestorov, kde môže fúkať alebo byť prašno, čo by neistote prístroj nemusel ustáť.

Preto aj u termostatov býva označený stupeň krytia IP, ktorý presne udáva jeho odolnosť ako proti vode, tak proti prachu či mechanickému poškodeniu. Najčastejšie to bývajú tieto druhy:

 • IP 20 – Zariadenie nie je chránené proti vode, je ale odolné proti prieniku čiastočiek s priemerom nad 12,5 mm. Ideálna voľba do bežných obytných priestorov.
 • IP 30 – Prístroj nie je vodeodolný, ale nepreniknú dovnútra častice väčšie ako 2,5 mm. Hodí sa do prašnějšího prostredia, ako sú napríklad chodby či garáže.
 • IP 21 – Termostat je chránený voči 3-5 mm padajúce vode po dobu 10 minút a časticiam s priemerom 12,5 mm a viac. Uplatnenie nájde hlavne v miestnostiach s vyššou vlhkosťou ako je kúpeľňa alebo kuchyňa.

Na trhu existujú aj termostaty pre vonkajšie použitie, ktoré budú musieť byť oveľa odolnejšie. Dôležité je postrážiť si u takých prístrojov hlavne teplotný rozsah a odolnosť proti silnému vetru.

Spôsob prepojenie so zdrojom tepla

Dnes na trhu narazíte na dva druhy prepojenie termostatov so zdrojom tepla. Zvyčajne lacnejšie prístroje bývajú prepojené za pomoci kabeláže (drôtov), a teda je potrebné počítať s menšími stavebnými prácami, tie drahšie potom ponúka možnosť bezdrôtového fungovania. Bezdrôtové termostaty ocenia všetci, ktorí budú prístroj o byte premiestňovať do rôznych miestností, alebo nechcú vŕtať do steny.

Nevýhodou bezdrôtových prístrojov môže byť ich obmedzený dosah, ktorý sa pohybuje zhruba až do 30 m, nie je preto vhodný pre väčšie priestory, rodinný dom ale bez problémov pokryje. Rozhodne si ale overte, či takéto zariadenie podporuje váš kotol. Môže sa totiž stať, že to tak nebude a budete nútení využiť drôtové technológie.

Najmodernejší typ prepojenie potom predstavuje digitálny termostat, ktorý komunikuje s riadiacou jednotkou v dome a vďaka možnosti programovania tak môžete regulovať teplotu kompletne, čo vám ušetrí veľa financií. Takéto zariadenia ale vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu ako klasické modely.

Kompatibilita

Postrážte si, aby vami vybrané zariadenie bolo s kotlom kompatibilné. Staršie kotle s dvojvodičovým zapojením modernejšie technológie nepodporujú a šikovný termostat by vám bol v tomto prípade k ničomu. Postrážte si tiež, či váš termostat je možné prepojiť s elektrickým alebo plynovým kotlom. Zistiť si informácie musíte hlavne vtedy, ak chcete kúpiť bezdrôtový termostat. Tento spôsob pripojenia musí totiž podporovať aj kotol samotný.

Zaťaženie relé

Aby ste zvolili správny prístroj, je potrebné premýšľať aj nad tým, aký výkon má kotol, ku ktorému ho budete pripájať. Termostat zvládne len záťaž, ktorá neprekročí maximálnu záťaž jeho relé. Tá máva hodnotu okolo 16 A (3 600 W). Je ale lepšie nechať si zhruba 10% rezervu, aby ste zariadenie príliš nepreťažovali.

Dobrá rada: Ak by ste chceli pripojiť termostat ku kotlu, ktorý má záťaž vyššiu, než relé vami zakúpeného prístroja, riešiť sa to dá. Musíte si dodatočne prikúpiť zariadenie, ktorého hodnota zodpovedá výkonu kotla. To potom umiestnite do rozvodové skrine.

Funkcie

Jednoduché prístroje nemajú žiadne špeciálne funkcie, tie prepracovanejšie ich už majú veľa. Spomeňme si aspoň tie najčastejšie:

 • Meranie vonkajšej teploty – niektoré zariadenia dokážu merať a zobrazovať vonkajšiu teplotu, takže plní aj funkciu teplomeru. Navyše sú schopné nameranú hodnotu brať do úvahy a prispôsobiť podľa nej nastavenie teploty v miestnosti.
 • Režim dovolenka – zariadenia môžete previesť do úsporného režimu, ktorý sa stará o základné vykurovanie v čase vašej neprítomnosti, nikdy ale nekúri príliš. Niektoré prístroje vydrží v tomto režime viac ako tri mesiace.
 • Funkcia mapovania priestoru – zariadenie si priestor zmapuje, vyhodnotí a udržuje stálu teplotu, pričom reaguje aj na vonkajšie počasie.

Design

Pretože valnú väčšinu termostatov upevňujete na stenu alebo ukladáte na poličku, určite vás bude zaujímať ich dizajn. Zvyčajne majú podobu bielej plastovej krabičky, ale nájdu sa aj také, ktoré sa hodia do moderných interiérov. Bývajú aj čiernej, šedej a niektorí výrobcovia dokonca dodávajú v balení fólii v niekoľkých odtieňoch, aby si užívateľ mohol finálny vzhľad doladiť podľa seba. Hrany mávajú oblé alebo rovné, displej býva rôzne veľkosti, často podsvietený aj v niekoľkých možných farbách.

Hoci je potrebné myslieť hlavne na to, aby bol termostat kompatibilný s kotlom a dokázal dobre regulovať teplotu, dizajn nezabúdajte, budete ho mať na očiach pravdepodobne niekoľko rokov.

späť na začiatok ↑

Ako správne nastaviť termostat?

Samozrejme vždy záleží na preferencii každého daného človeka. Niekto uprednostňuje teplejšie prostredie, iný má radšej chladnejší vzduch. Všeobecne a logicky platí, že pre úsporu energie je dôležité hlavne nepretápať a držať teplotu tak, aby v miestnosti príliš nekolísala. V spálni a chodbe sa odporúča zvoliť teplotu okolo 17-19 ° C. V obývacej izbe alebo v kuchyni potom do 21 ° C. Veľa ľudí je ale zvyknutá na teploty vyššie, čo sa však logicky odráža na každoročnom vyúčtovaní.

Kam umiestniť termostat?

A do ktorej miestnosti termostat umiestniť? Na tom toľko nezáleží, ako skôr na mieste v konkrétnej miestnosti. Zlaté pravidlo hovorí, že termostat má byť umiestnený tam, kde najviac prúdi vzduch. Inštalovať ho môžete ideálne na protiľahlú stenu od okien alebo vykurovacích telies. Vďaka tomu máte istotu, že reaguje na teplotu v miestnosti a nie zapnutého kúrenia alebo vzduchu pri vetraní oknom. Jedine vďaka správnemu umiestnenie dosiahnete úspory nákladov a komfortného bývanie.

späť na začiatok ↑

Cena

Cenová relácia týchto zariadení je veľmi široká. Odvíja sa samozrejme od prepracovanosti jednotlivých modelov, možností programov i spôsobu pripojenia.

Kvalitná stredná trieda

Za cenu okolo 20 € získate prístroj, ktorý má manuálne ovládanie a žiadnu možnosť programu. Neušetrí vám toľko peňazí, ale je jednoduchý na obsluhu a svoju hlavnú funkciu plnia na výbornú.

Stredná trieda

V cene do 50 € už môžete mať prepracovanejšie modely, ktoré majú niekoľko programovacích cyklov, väčšinou sa jedná o drôtová zariadení.

Top termostaty

Najlepšie domáce termostaty k zakúpeniu kúpite aj za cenu vyššiu ako 100 €. Takéto modely sa vie pripojiť na Wi-Fi sieť alebo ich môžete ovládať diaľkovo cez aplikáciu v telefóne. Stanú sa tak plnohodnotnou súčasťou chytré domácnosti.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo