Ako vybrať vaflovač

Pri výbere vaflovače sa zamerajte na funkcie prístroja, ako je napríklad regulácia teploty či vstavaný časovač, rotácia (otáčanie), vybratie pečúcich platní a iné. Dôležitým parametrom je určite počet naraz upečených vaflí a ich hĺbka, tiež materiál spotrebiča alebo povrch a nepriľnavosť pečúcich platničiek. Nezabudneme sa zamerať tiež na príkon, pretože tento parameter je u výbere vaflovače veľmi dôležitý, ak chceme mať vafle chrumkavé a pekne a rýchlo vypečené. Tento spotrebič nechávame väčšinou na kuchynskej linke a tým pádom je pre nás aj pekný vzhľad nemenej dôležitým faktorom. Ukážeme si na piatich rôznych spotrebičoch, aké môžu byť rozdiely, rôzne tipy a triky prístroja a podobne. Dôležité je aj to, aká bude údržba a skladovanie. Nezabudneme si ukázať, v akých cenových reláciách môžete prístroja zaobstarať.

Recenzie vaflovačov

Pri písaní recenzií sme sa zamerali predovšetkým na funkcie, ktoré vaflovač ponúka, ale aj príkon, ktorý ovplyvňuje prípravu. Nevynechali sme ani zhodnotenie celkového dojmu z prípravy a jednoduchosť údržby. Prečítajte si, ktoré výrobky stojí za to mať doma.

Clatronic WA 3491

Počet vaflí4
Tvar vaflísrdiečka
Časovačnie
Ručné ovládanie teplotyáno
Žliabok na odkvapkávanienie
Ochrana proti prehriatiuáno
Príkon1200 W
Rozmery vaflovače v cm11,5 x 20,5 x 25
Hmotnosť1280 g
Rozmery vaflí v cm18 (celá plocha na pečenie)

Ak nechcete investovať do vaflovače väčšiu sumu, môžete si zaobstarať tento model od firmy Clatronic. Tento vaflovač je vybavený celým radom užitočných funkcií. Hoci patrí medzi lacnejšie modely, príkon 1200 W je dostatočný k pečenie výborných vaflí. Pripravíte v ňom zrazu 5 ks vaflí, v tvare menších srdiečok. Či už si ich pripravíte klasicky na sladko alebo ako slanú variantu, určite si pochutnáte.

Plocha pečenie dosky má priemer 18 cm. Rúry dosky disponujú nepriľnavou úpravou a vafle sa tak nebudú prichytávať. Zaobstarať ho môžete ako v bielej, tak v čiernej farbe.

Príprava tejto chrumkavé pochúťky je jednoduchá. Po zapojení do elektrickej siete, vaflovač rozohrejeme na požadovanú teplotu. Vaflovač má gombíkové ovládanie, pomocou ktorého si môžete teplotu plynule ručne regulovať.

Po nahriatí vaflovače otvorte veko a opatrne, ale rýchlo rozlejte cesto tak, aby pokrylo spodná časť plochy na pečenie. Potom veko zatvorte a chvíľu držte zľahka stlačené. Doba pečenia je zhruba 4 – 5 minút, závisí to na konzistenciu cesta. Tento spotrebič nedisponuje upozornením na koniec upečenie vaflí, preto, než sa naučíte odhadnúť dobu pečenia, odporúčame kontrolovať, či je vafle hotová.

Ak sa vám zdá vaše vafle príliš tmavá, ovládačom znížte teplotu alebo naopak ak je málo opečená, pridajte na teplote, nech je pre vás ďalšie vafle ideálne.

Na hornej strane vaflovače sú umiestnené kontrolky. Pri fungovanie prístroja nám červená kontrolka signalizuje, že zariadenie pracuje. Zelená kontrolka sa zapína a vypína počas pečenia tak, aby sa udržala teplota vhodná na pečenie vaflí. Kvôli bezpečnosti nechajte plochy na pečenie počas zahrievania a pečenie uzavreté.

Po upečení vaflí je odstráňte drevenou špachtľou alebo podobným kuchynským nástrojom, aby ste nepoškodili pečiace dosky. Rozhodne nepoužívajte žiadne ostré nástroje.

Tento vaflovač má izolovanú rukoväť a vďaka tomu sa pri manipulácii nespálite. K bezpečnosti prispievajú aj stabilné gumové nožičky prístroja a ochrana proti prehriatiu prístroja.

Výrobok je z plastu, vzhľad je uspokojujúce a na prípravu vaflí vám poslúži dostatočne. Niektorí užívatelia uvádzajú mierne vachrlaté veko. Tento vaflovač má dostatočne dlhý pripojovací kábel a nebudete mať preto problém s umiestnenia ďalej od zásuvky.

 • nízka cena
 • dostatočný príkon
 • izolovaná rukoväť
 • ochrana proti prehriatiu prístroja
 • ručné ovládanie teploty
 • materiál je plast
 • nemá vyberateľné pečenie dosky
Zistiť cenu

Concept VF 3040

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdĺžnik
Časovačnie
Ručné ovládanie teplotynie
Žliabok na odkvapkávanienie
Ochrana proti prehriatiuáno
Príkon1000 W
Rozmery vaflovače v cm28 x 26 x 12
Hmotnosť1560 g
Rozmery vaflí v cm14,5 x 8,5

Prístroj výrobca Concept nájdete v kombinácii čiernej a nerez. Rovnako ako za predchádzajúci model, neminiete ani za tento kúsok vysokú čiastku. Tento výrobok vám môžeme s kľudným srdcom odporučiť, cena je nízka, a napriek tomu v ňom vafle upečiete výborné. Má vysoko funkčné biele keramické nepriľnavé pečiace platne, ktoré si užívatelia veľmi chvália, dobre sa udržujú a predchádzajú pripaľovaniu opekaných vaflí. Nemusíte používať žiadny tuk, a napriek tomu budú vafle krásne chrumkavé.

Tým, že sa vafle krásne vylúpnu, nezostávajú na platniach žiadne zvyšky cesta a ani mastnota, vaflovač sa vám tak bude krásne udržiavať. Stačí vytrieť obrúskom a ste s údržbou hotoví.

S extra výkonom 1 000 W upečiete túto lahodnú voňavú pochúťku zhruba za 4 minúty a hoci prístroj nemá ručnú reguláciu teploty, skúsenosti užívateľov ukazujú, že prístroj si poradí sám s ideálnym vypečením vaflí.

Tie majú typický dizajn belgických vaflí. Len si dajte pozor pri odmeriavanie hmoty, ak by ste dali moc, cesto pretečie.

Izolovaná rukoväť prístroja zabezpečí, že tá zostane studená a vy sa o ňu nepopálite. Kontrolky nahriatie a prevádzky sú samozrejmosťou. Výhodou je priestor pre ukladanie kábla, vaflovač sa tak stane skladnejšie.

 • dostatočný príkon
 • nízka cena
 • izolovaná rukoväť
 • ochrana proti prehriatiu prístroja
 • výborná údržba a nepriľnavé platne
 • priestor na ukladanie kábla
 • chýba regulácia teploty, čo ale v dôsledku vlastne nevadí
 • nemá odtokový žliabok
Zistiť cenu

Domo DO 9149

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdĺžnik
Časovačáno
Ručné ovládanie teplotyáno
Žliabok na odkvapkávanieáno
Ochrana proti prehriatiuáno
Príkon1520 W
Rozmery vaflovače v cm24,7 x 26,7 x 14,5
Hmotnosť3300 g
Rozmery vaflí v cm14,5 x 8,5

Tento vaflovač z edície Piet – DOMO DO9149W od belgickej firmy DOMO patrí do strednej cenovej kategórie a je zárukou kvality a výbornej použiteľnosti. Vďaka vysokému výkonu 1 520 W upečie chrumkavé vafle pomerne rýchlo. Má štýlový kovový dizajn v striebornej farbe, ktorý bude vašej kuchyni pristane.

Vďaka vylepšenej štruktúre pečenie dosky sa cesto rovnomerne rozleje a vafle tak budú rovnomerne upečené. Ak náhodou cesto pretečie, uchytí sa v žliabku okolo vaflovače a to je veľká výhoda. Disponuje vysoko kvalitným nepriľnavým povrchom a vafle sa tak nebudú k povrchu prichytávať.

U tohto modelu nájdeme vstavaný termostat a môžete si sami ľahko nastaviť teplotu a ovplyvniť tým chrumkavosť kôrky. Kontrolky zapnutie / vypnutie prístroja a pripravenosti na pečenie, rovnako ako ovládacie gombíky nájdete na prednej strane prístroja.

Vaflovač disponuje vstavaným časovačom a upečie vám 2 vafle o rozmere 14,5 x 8,5 cm. Čistenie je, rovnako ako jeho ovládanie, jednoduché. Jeho nevýhodou je vyššia hmotnosť a niektorí užívatelia uvádzajú nižšiu tesnosť hornej dosky. Dá sa skladovať iba v horizontálnej polohe a tým zaberie viac miesta pri skladovaní.

 • extra vysoký príkon
 • vylepšená štruktúra pečenie dosky
 • nepriľnavý povrch
 • časovač
 • vyššia hmotnosť
 • skladovanie iba v horizontálnej polohe
Zistiť cenu

Steba W20

Počet vaflí4
Tvar vaflí1/4 kruhu
Časovačnie
Ručné ovládanie teplotyáno
Žliabok na odkvapkávanienie
Ochrana proti prehriatiuáno
Príkon700 W
Rozmery vaflovače v cm15,5 x 21 x 7
Hmotnosť1900 g
Rozmery vaflí v cm6

Vaflovač od nemeckej firmy Steba nás zaujal svojim inovatívnym otvorom pre rovnomerné naplnenie. Cesto nalejete pomocou odmerky a lievika, ktoré sú súčasťou balenia. Tým sa zabráni pretečeniu a vďaka odmerke na meranie cesta si môžete byť istí, že každá vafle bude rovnaká a množstvo cesta trafíte presne.

Prístroj v nerezovom vyhotovení a bielej farbe má malé rozmery a nízku hmotnosť. Navyše vďaka vertikálnemu uloženiu nezaberie príliš miesta na skladovanie. Nepriľnavý povrch vám umožní pečenie vaflí úplne bez alebo len s malým množstvom tuku. Pri príprave rozhodne oceníte dva svetelné indikátory, ktoré signalizujú napájanie a teplotu.

Tento model má len 700 W a preto nahriatie prístroja bude trvať dlhšie, než u vyššie uvedených vaflovačov. Nie je teda ideálnym pomocníkom v momente, keď si chcete rýchlo pripraviť len niekoľko vaflí v zhone. Tepelne izolovaná rukoväť pre bezpečné používanie a kontrolky napájania a teploty sú samozrejmosťou. Každý užívateľ určite ocenia prehľadný návod v slovenskom jazyku. Vaflovač je dostupný v kombinácii čierna a nereze a biela a nerez.

 • inovatívne otvor pre rovnomerné naplnenie
 • malé rozmery a nízka hmotnosť
 • vertikálne uloženie
 • dlhšia doba nahriatia
Zistiť cenu

Domo DO 9043

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdĺžnik
Časovačáno
Ručné ovládanie teplotyáno
Žliabok na odkvapkávanieáno
Ochrana proti prehriatiuáno
Príkon1400 W
Rozmery vaflovače v cm23 x x 43 x 24
Hmotnosť3800 g
Rozmery vaflí v cm8,5 x 14,5

Plne automatický vaflovač patrí do vyššej cenovej kategórie, rozhodne s ním ale neurobíte chybu, ak si chcete vafle pripravovať často a očakávate vysokú kvalitu ako prístroje, tak vaflí. Oproti ostatným modelom, ktoré vám predstavujeme, vyniká funkciou rotácie. Jedná sa teda o otočný vaflovač, a navyše s časovačom. Je určený pre použitie v domácnosti a príprava vaflí je v ňom úplne jednoduchá. Vďaka časovaču sa nemusíte o nič starať a výsledkom bude vynikajúci dezert, na ktorom si pochutíte, a stane sa vašou obľúbenou pochúťkou.

Po naliatí cesta a uzavretie nerezové rúry na hlavy sa hlava 10x automaticky otočí o 180 °. Tým sa dosiahne to, že sa cesto krásne rozleje v celom objeme tvarovača vafle. Výsledkom budú rovnomerné, krásne vytvarované vafle, ktoré sú vysoké a nádherne chrumkavé.

Navyše je tento model super rýchly – až 2 x rýchlejšie, než bežné vaflovače. Nastaviť si môžete čas pečenia, a to od 1:30 do 4:00 minút. Vo vašej kompetencii môže byť aj nastavenie kôrky pre extra chrumkavé vafle. Hĺbka pečenie dosky je u toho vaflovače 1 cm a preto si môžete pripraviť skvelé belgické vafle so správnou hrúbkou.

Použitý materiál triedy SU430 je zárukou kvality materiálu s vysokou odolnosťou proti nerezu. Nepriľnavé platne vám zaistí to, že sa cesto nebude prichytávať. Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť platní, málinko tuku na potretie nebude na závadu. Model disponuje tiež odkvapkávacou táckou a signálom konca pečenia.

Čo sa týka designu, tak ten je veľmi vyvedený. Nerezové prevedenie má elegantný štýl a určite hanbu vašej kuchyni neurobí. Jedinou nevýhodou je vyššia cena prístroja a tiež vyššia hmotnosť, preto sa s ním horšie manipuluje. Pokiaľ ale máte na vaflovač nachystané miesto a budete ho často používať, nevidíme v tom problém.

 • plne automatický
 • otočná nerezová hlava
 • časovač
 • super rýchly
 • výška platní
 • kvalitný materiál SU430
 • odkvapkávacia tácka
 • nastavenie kôrky
 • elegantný vzhľad
 • vyššia cena
 • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

Prečo kúpiť vaflovač

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si tento elektrospotrebič a nemáte jasno v tom, podľa čoho si vaflovač vybrať, ktoré funkcie sú dôležité a čo vôbec o vaflovačoch máte vedieť, ste tu na správnej adrese. V našom článku sa budeme venovať najskôr tomu, aký typ si vybrať. Hoci sa nejedná o zložité prístroje, predsa len si preberieme, na čo si dať pozor pri výbere.

Chrumkavá voňavá výborná vafle – to je lahodný dezert, ktorý sa vyrába z podobného cesta ako palacinky, pridáva sa tu však maslo a cesto je tuhšie. Typické sú mriežky na vafle. Ak ste boli niekedy v Belgicku, určite ste túto dobrotu ochutnali. Belgické vafle sú preslávené a veľmi chutné.

Slováci ich majú tiež radi, predávajú sa aj u nás, avšak nie všade je vie pripraviť. A navyše, keď vás prepadne chuť na ne večer alebo skoro ráno, kde ich zohnať? Najlepšie bude, keď sa ich naučíte pripravovať sami. Či už zvolíte vafle len pocukrované, so šľahačkou a ovocím, čokoládou alebo javorovým sirupom, iste si pochutnáte. Takéto domáce vafle ale bez vaflovače neurobíte.

Už vás ženie predstava skvelých vaflí domov a vy sa už neviete dočkať, ako ich budete pripravovať a potom sa do nich pustíte? Potom je na čase si tento spotrebič čo najskôr zaobstarať. Poďme sa pozrieť, aké typy sa na trhu nachádzajú a ktorému dať prednosť. Ďalej si predstavíme, ako vôbec prístroj vyzerá a funguje, ktoré funkcie sú dôležité a na čo si dať pozor, nezabudneme tiež na vašu bezpečnosť pri používaní. Nakoniec pridáme 2 výborné recepty do vaflovače, ako na klasickú belgickú vafle, tak na fitness verziu pre tých, ktorí uprednostňujú zdravé varenie.

späť na začiatok ↑

Typ vaflovače

Chcete si vybrať správny typ vaflovače? Ak áno, musíte si najprv odpovedať na základné otázky, ktoré vám k tomu dopomôžu.

Multifunkčný pomocníci

Chcete si vafle pripraviť len sem tam a v kuchyni nemáte dostatočné priestory? Radi pripravujete tiež sendviče, panini či toasty? Ste zástancom multifunkčných zariadení? V tomto prípade by sme vám odporučili kúpiť si spotrebič – vaflovač 3 v 1, ktorý vám všetky tieto vaše želanie splní. Jedná sa o spotrebič, v ktorom sa dajú prichystať nielen výborné toasty a sendviče, s niektorými modelmi možné napríklad aj grilovať zeleninu.

U týchto typov si môžete meniť platničky práve pre prípravu týchto rôznych pokrmov. Nevýhodou je vyššia cena, výhodou viac funkcií. Môžete si tiež vybrať variantu toustovač- vaflovač alebo senvičovač- vaflovač.

Jednoúčelové elektrospotrebiče

Ak už doma máte sendvičovač alebo podobný prístroj, ktorý však prípravu vaflí neumožňuje alebo len skrátka chcete vafle pripravovať často, siahnite po prístroji, ktorý je určený len na prípravu vaflí. Nevýhodou je samozrejme to, že sa hodí len na prípravu vaflí, nič iné v nich nepripravíte.

Odporúčame zaobstarať si kvalitný prístroj s dostatočným príkonom. Budete mať tak väčšiu istotu, že sa vám podarí vafle chrumkavé na vonkajšej strane a vnútri krásne vláčne.

My sa zameriame práve na tieto jednoúčelové prístroje, ktoré sú primárne určené na výrobu vaflí. Ponuka modelov na trhu je široká a určite nie je jednoduché si vybrať ten ideálny. My sa vám pokúsime pomôcť v tom, aby výber toho vášho top vaflovače bol pre vás jednoduchšie.

Popis vaflovače

Vaflovač je jednoduchý elektrický prístroj s jednoduchým ovládaním. Skladá sa z horného a dolného krídla, pod ktorými sú umiestnené vykurovacie telesá. Princíp fungovania je jednoduchý. Krídla spotrebiča sa pomocou termostatu rozpáli a vafle sa potom medzi nimi pomaly pečú.

Platničky bývajú niekedy vyberateľné, to potom uľahčí ich čistenie. Môžete si vybrať z rôznych tvarov vaflí, napríklad si môžete zaobstarať vaflovač na vafle v tvare srdiečka. Telo prístroja býva tepelne izolované, aby sme sa o neho nespálili. Niektoré modely disponujú ovládacími prvkami pre nastavenie teploty alebo času pečenia. Po dokončení pečenia sa prepracovanejšie modely automaticky vypnú, takže nemusíte mať obavu, že by ste vafle spálili.

späť na začiatok ↑

Kritériá výberu

Pri výbere sledujte nasledujúce parametre.

Počet pripravených vaflí

Až si budete spotrebič vyberať, bude pre vás tou najdôležitejšou informáciou to, koľko vaflí zrazu zvládne prístroj pripraviť. Väčšina vaflovačov má platničky na dve vafle, bežná je ale aj príprava štyroch i piatich vaflí naraz. Pokiaľ máte viacčlennú rodinu a potrebujete mať hotový naraz vyšší počet tejto dobroty, nájdete na trhu aj rodinné prístroje na 10 kúskov, tie sú väčšinou srdiečkového tvaru. Nezabudnite sa pozrieť aj na veľkosť vaflí, aby vás potom neprekvapil malý rozmer. Niekedy je lepšie zaobstarať si vaflovač iba na dva kusy, ktoré sú ale väčšie a lepšie sa zdobia.

Hĺbka pečúcich dosiek

Zamerajte sa tiež na hĺbku pečúcich dosiek, čím hlbšie, tým budú vafle vyššia a priblíži sa pravým belgickým vaflím. Minimálna hĺbku odporúčame 1 cm. Ak zvolíte prístroj s nižšou hĺbkou, vafle budú príliš tenké a tiež by sa vám mohlo stať, že cesto zozadu vytečie. Toto by vám potom sťažilo čistenie vaflovače a určite nikto nechce tráviť príliš času údržbou prístroja. Pri tejto predstave by sa vám vafle kvôli tomu nakoniec ani nechcelo pripravovať. Ďalšou nevýhodou je nerovnomerné prepečenia vaflí.

Tvar vaflí

Chcete prekvapiť svoju rodinu vafle napríklad v tvare srdiečka či kvietkov? Pokiaľ sa jedná o tvar, máte tiež na výber.

Klasický tvar je obdĺžnikový. Väčšinou býva väčší a má výhodu v tom, že sa dobre zdobia. Môžete na neho navrstviť veľa ďalších dobrôt ako marmeládu, ovocie, šľahačku, čokoládu a podobne. Pravda, taká nálož sa zle konzumuje, ale kto by to doma riešil.

Ak máte malé deti, určite im urobí radosť vafle v tvare kvietkov alebo zvieratiek. Zvlášť ak im dobrôtku pripravíte na detskú party, budú určite náležite ocenené aj ostatnými detskými hosťami.

Až budete sláviť sviatok sv. Valentína a pripravíte pre svojho milého vafle v tvare srdca, jeho srdce určite poskočí radosťou.

V poslednej dobe sú obľúbené tzv. bublinkové vafle. Ide o šesťhranný tvar s jedinečnou bublinkovou textúrou. Pripravíte ich v bublinkovom vaflovačov.

Existuje aj multifunkčný prístroj, v ktorom si môžete pripraviť nielen vafle, ale aj donuty. Cesto na vafle do vaflovače si môžete vyrobiť sami, vafle budú určite chutnejšie, ak ale nemáte čas, môžete využiť aj varianty kúpeného cesta zo sáčku.

Príkon a výkon

Aby sa vám podarili vafle chrumkavé a rýchlo sa upiekli, je dôležitou indikáciou pri výbere výkon prístroja. Bohužiaľ, tento údaj výrobcovia na prístrojoch väčšinou neuvádzajú. Môžeme sa ale orientovať podľa príkonu prístroja. Tento parameter, uvedený vo wattoch (W), nám hovorí, koľko elektrickej energie prístroj spotrebuje. Nemusíme sa báť, že spotreba bude príliš veľká, pretože vaflovač nie je v prevádzke dlho. Naopak čím vyššie bude príkon (a tým aj výkon), tým je väčšia istota, že sa vafle povedú a tiež sa rýchlo upečú. Platničky sa rýchlejšie rozpáli a udrží si teplotu a vafle tak budú chrumkavé. Preto si na tento údaj dajte veľký pozor.

 • Príkon 700- 1000 W mávajú lacnejšie prístroje.
 • Ak zvolíte 1000- 1400 W, môžete si byť už istí, že výkon bude nejspíš dostačujúci.
 • Príkon nad 1 400 W je pre domáce potreby už úplne dostatočný.
 • Profi vaflovače disponujú aj 2000 W, ale ani tento príkon nie je pre domácu prípravu nevyhnutný.

Povrchová úprava platní

Keď kúpite vaflovač príliš lacno, nemusí sa vám to vyplatiť. Nikto nechce, aby sa mu vafle prilepili alebo pripálil. K tomu, aby sa tak nestalo, je nutné, aby mali platničky nepriľnavý povrch. Ten musí dobre viesť teplo, aby sa vafle dobre a rovnomerne prepiekli.

Ak chceme, aby nám prístroj dlhšie vydržal, mal by tento povrch byť dostatočne odolný proti poškriabaniu a odlupovaniu povlaku. Väčšinou býva teflónový. Niektoré tieto spotrebiče majú špeciálne keramický povlak DuraCeramic a sú s týmto materiálom ešte viac odolné a vydrží vám roky. Len musíte byť opatrní, je křehčejší než teflón, ktorý je zasa menej odolný na poškriabanie.

Dizajn a rozmery

Pri výbere naj vaflovače myslíme aj na to, kde bude stáť alebo či ho budeme schovávať do kuchynských skriniek. Pokiaľ ho budeme mať stále na očiach, vyberať budeme iste aj podľa dizajnu. Aby sa nám do priestoru hodil a páčil sa nám. Nájdeme výrobky ako z plastu, tak tiež nerezové. Plast nie je väčšinou príliš pekný, pôsobí lacno, ale na druhú stranu sa dobre udržiava. Nerezový vyzerá lepšie, ale má aj svoje mínusy. Pokiaľ ho zvolíte, odporúčame s povrchom, na ktorom nezostávajú odtlačky prstov.

Pokiaľ nemáte miesto alebo budete vaflovač používať len občas a chcete prístroj vždy schovávať, myslite ako na to, ako je veľký a tiež na to, či ho môžete skladovať vo vertikálnej polohe. To vám ušetrí veľa miesta. Postrážte si dĺžku prívodného kábla, aby neskôr nenastal problém pri zapojení. Naopak príliš dlhý kábel je niekedy na obtiaž. Dobré je, ak vaflovač disponuje priestorom pre uloženie kábla.

Bezpečnostné prvky

Pri výbere myslite v neposlednom rade na bezpečnosť prístroja. Nemusíte sa obávať, že sa vy alebo vaše deti popáli o povrch prístroja, ak je vaflovač vybavený dvojitým tepelne izolovaným plášťom, povrch pri prevádzke tak nie je horúci.

Veľmi dôležité je, ak prístroj disponuje izolovanou rukoväťou. Horúca rukoväť už spôsobila mnoho nepríjemností. Dobré je sa pozrieť, či sú nožičky stabilné a protišmykové. Ak vám vyhovuje umiestnenie vo zvislej polohe, skontrolujte, či u prístroja nehrozí prevrhnutie.

Pre vašu bezpečnosť by mal mať vaflovač poistku proti prehrievaniu. Ak by sa teplota príliš zvýšila, prístroj je nastavený tak, že sa sám vypne. Hasiči by mohli rozprávať, ku koľkým požiarom, ktoré zapríčinili prehriatej prístroja v domácnosti, jazdia. V neposlednom rade je dôležitá kontrolka, ktorá stráži teplotu a prevádzku vaflovače.

Ovládacie prvky

A nakoniec z toho najzákladnejšieho, podľa čoho budete vaflovač vyberať, sledujte, či má prístroj reguláciu teploty. Pri lacnejších prístrojov ju nenájdete. Takže len na platne nalejete cesto a počkáte, až sa upečie. Nevýhodou je väčšinou to, že si nemôžete urobiť vafle podľa toho, ako chrumkavé je práve chcete.

Pokiaľ si vyberiete vaflovač s reguláciou teploty, potom väčšinou otočným regulátorom zvolíte požadovanú teplotu a na prístroji už je to, aby ju pri pečení vaflí stabilne udržiaval.

späť na začiatok ↑

Funkcie vaflovače

Ako už sme popísali vyššie, existujú prístroje jednoduché, ktoré nedisponujú žiadnymi ďalšími funkciami. Proste vafle upečú a to je všetko. Áno, zdá sa to na prvý pohľad lepšie, ale má to aj svoje nevýhody. Ak sme trochu náročnejší užívatelia, oceníme aj ďalšie funkcie, ktoré nám môžu pečenia vylepšiť.

 • Regulácia teploty – vybrať si môžete z nastavenia teplôt väčšinou od 180 do 250 ° C. Pokiaľ toto ovládanie teploty môžete regulovať otočným gombíkom, môžete si nastaviť ovládací gombík na teplote, ktorú si prajete. Druhou možnosťou je tlačidlo, ktoré po stlačení navolí určitý režim teploty.
 • Vyberateľné platničky – táto funkcia je dôležitá hlavne kvôli čisteniu prístroja, pretože platne môžeme lepšie umyť, prípadne vložiť do umývačky riadu.
 • Signál konca pečenia – hoci doba pečenia vaflí nie je dlhá, väčšinou nechceme pri príprave stáť a čakať, až sa dielo dokončí. Preto, ak nás prístroj sám upozorní na koniec prípravy, je to príjemný bonus.
 • Možnosť rotácie (v uzavretom priestore) – drahšie modely otočných vaflovacie disponujú možnosťou rotácie v dvoch kĺboch. To slúži k tomu, že sa cesto lepšie rozleje a celá vafle je tak dokonale a rovnomerne prepečené.
 • Zamykanie veka napevno – táto funkcia slúži na to, aby do vaflovače neprenikal chladný okolitý vzduch. Tým sa stáva vafle chutnejšie. Túto funkciu zamykanie ocenia aj rodičia s malými deťmi, pretože deťom zabráni prístroj otvoriť a popáliť sa.
späť na začiatok ↑

Údržba a skladovanie

Údržba toho prístroja nie je nijak zložitá. Avšak keď si predstavíte tvar vaflí, uvedomíte si, že povrch pečúcich platničiek nie je rovný. Preto ak máme vyberateľné platničky, je to veľká výhoda. Či už je umyjeme ručne alebo v umývačke, vždy sa nám s nimi lepšie manipuluje.

Odporúčame zvoliť kvalitný nepriľnavý materiál, ktorý sa lepšie udržuje a väčšinou potom stačí dosky utrieť papierovou utierkou. Čo sa týka samotnej údržby platničiek, vždy ju vykonávajte iba až po vychladnutí prístroja a bez pripojenie k elektrickej sieti.

Než si vaflovač zaobstaráte, ujasnite si, kde ho budete skladovať. Či ho budete mať na stálom mieste alebo ho budete prenášať. Podľa toho voľte tiež hmotnosť prístroja, tak aby to pre vás bolo pohodlné. Funkciu vertikálneho skladovania ocenia všetci majitelia malých priestorov. Niektoré vaflovače majú sklápacie rukoväť a sú tak priestorovo úspornejšie.

späť na začiatok ↑

Dobré tipy

Čo by ste ešte o tomto elektrospotrebičmi mali vedieť?

Vymeniteľné pečenie dosky

Ak vás baví piecť rôzne tvary vaflí, hľadajte model s vymeniteľnými doskami na pečenie, napríklad s motívmi srdiečok, jabĺčok, štvorlístkov, orechov. Dosky sa ľahko vymení jednoduchým zacvaknutím.

Odkvapkávacia miska

Až si budete vafle pripravovať, pravdepodobne sa vám stane, že trocha cesta pretečie von, presné množstvo cesta neodhadnete a dolievať cesto do rozpečených vaflí neodporúčame, neupekly by sa rovnomerne. Aby sa zvyšok cesta nedostal do vaflovače, hodí sa vám odnímateľná odkvapkávacia miska (tácka), do ktorej prebytok cesta stečie. U niektorých modelov nájdete pre tieto účely aj žliabok.

Otvor pre rovnomerné naplnenie

Ďalšou možnosťou zjednodušenia si prípravy je obstaranie takéhoto modelu vaflovače, ktorý má otvor pre rovnomerné naplnenie cestom. Potom vám cesto nikdy nepretečie.

späť na začiatok ↑

Vaflovač –  ceny

Tieto spotrebiče zaobstaráte v rôznych cenových kategóriách. Nezabudnite, že cena sa podpíše na kvalite prístroja aj jednoduchosti údržby.

Lacné vaflovače

Ak máte na obstaranie prístroja nízky rozpočet, budete musieť dobre hľadať, aby ste si kúpili výborný prístroj. Ale ide to. Ako sme vám ukázali na našom výbere, ani v nízkej cenovej relácii nemusíte urobiť chybu, ak si taký vaflovač zaobstaráte. Len si dajte pozor na príkon prístroja a samozrejme musíte počítať s tým, že tu nájdete väčšinou len základné funkcie. Pripravíte prevažne len dve vafle a výrobným materiálom bude spravidla plast. Cenová relácia bude do 25 €.

Kvalitné vaflovače

V cenovej kategórii do 50 € už máte na výber z mnohých produktov. Či už si budete kupovať prístroj, u ktorého chcete mať elegantný dizajn alebo sa chcete zamerať na kvalitu prístroja či renomovaného výrobcu. Na výber máte tiež vaflovače s mnohými funkciami. U väčšiny z týchto vaflovacie nájdete dostatočný príkon.

Najlepší vaflovače

Ak chcete do prístroja investovať vyššiu sumu, 50 € a viac, môžete sa spoľahnúť, že vyberiete kvalitného pomocníka s dlhou životností. Na výber budete mať celý rad vaflovačov, ktoré majú bohatú výbavu a vafle z nich budú výborné. Niektoré modely z tejto rady disponujú automatickým otáčaním a sú tiež vyrobené z veľmi kvalitných materiálov. Samozrejmosťou sú svetelné indikátory, vyberateľné platničky a príprava viac vaflí naraz.

späť na začiatok ↑

Recepty na vafle

Chcete si pochutnať na skvelom sladkom pečive a neviete ako na to? Vyskúšajte niektorý z osvedčených receptov.

Pravé belgické vafle

S receptom na pravej belgické vafle je to trochu zložitejšie. Oficiálne sa delia na dva typy – jedny pochádza priamo z Bruselu a tie druhé z mesta Liége. Ak ste ich niekedy ochutnali, viete, že skvelé sú oboje. Vafle z Liége sú z tuhšieho kysnutého cesta s väčšími kúskami cukru, ktorý skaramelizuje. Tie z Bruselu sa vyrábajú z redšieho cesta a po upečení sa pocukrujú alebo zalejú čokoládou.

My vám prinášame recept na vafle z Liége. Príprava zaberie vďaka kysnutie trochu času, ale uvidíte, že sa vám čakanie oplatí. Skúsiť ich môžete napríklad na nedeľný sviatočný brunch, kedy nikam neponáhľate. Je v ňom naozaj veľké množstvo masla a cukru, preto si ich asi nebudete dopriavať každý deň, ale určite stojí za to ich vyskúšať. Tu je recept:

suroviny:

 • 500 g bielej múky,
 • 250 g másla izbové teploty,
 • 250 ml vlažného mlieka,
 • 25 g jemného práškového cukru,
 • 18 g čerstvého droždia,
 • 2 vajcia, opäť izbová teplota,
 • 10 g soli,
 • 350 g perlového cukru (ten sa naozaj ťažko zháňa, preto ho môžete nahradiť trstinovým, dôležité ale je, aby bol naozaj dosť hrubý),
 • práškový cukor na obalenie.

postup:

Vezmite misu a nasypte do nej bielu múku (môžete skúsiť aj tú najsvetlejšie špaldovú, funguje to), vlejte mlieko, rozklepnite obe vajcia a pridajte rozdrobené droždie. Po chvíli, až sa droždie rozpustí, začnite miešať od stredu a postupne zapracujte všetku múku.

Pridajte pieskový cukor, soľ a povolené maslo. Následne je dôležité cesto riadne prepracovať, preto si vezmite na pomoc kuchynského robota. Môžete použiť aj domácu pekáreň, kde si nastavíte režim cesto.

Po spracovaní nechajte cesto asi 30 minút kysnúť a až potom zapracujete perlový cukor a nechajte hodinu kysnúť.

Prístroj rozpáľte na maximálnu hodnotu a z cesta vytvarujte bochníčky alebo priamo naberte lyžicou, pocukrujte z jednej strany, vyklopte na platničku, pocukrujte z druhej a pečte do zlatista. Doba pečenia je závislá na vašom prístroji, ale zhruba sa jedná o 4 minúty pečenia.

Zdravé vafle zo špaldovej múky

Ak máte vafle radi, ale zároveň myslíte na zdravé stravovanie alebo máte nejaké diétne obmedzenia, skúste si pripraviť tento recept na zdravé vafle do vaflovače.

Potrebovať budete tieto suroviny:

 • 220 g celozrnnej špaldovej múky,
 • 1 a 1/2 lyžičky prášku do pečiva (namiesto prášku do pečiva môžete dať vínny kameň, ktorý neobsahuje fosfáty. Dávkovanie je 20 g vínneho kameňa na 500 g múky).
 • 1/2 lyžičky škorice štipka soli,
 • 80 g javorového sirupu,
 • 60 g kokosového oleja (prípadne masla, ktoré k vaflím nerozlučne patrí),
 • 30 g bieleho jogurtu,
 • 300 ml rastlinného nápoja alebo kravského mlieka,
 • 3 vajcia,
 • slnečnicový olej na potieranie platničiek.

postup:

Všetky suché prísady zmiešajte v mise dohromady. Zahriaty kokosový olej alebo rozpustené maslo spojte dokopy s jogurtom, javorovým sirupom a rastlinným nápojom alebo mliekom. Odporúčame cesto vyšľahať elektrickým šľahačom, aby sa všetky suroviny prepojili.

Platničky vaflovače môžete potrieť ľahko slnečnicovým olejom a vaflovač nastavte na stredný stupeň pečenie. Nalejte cesto, priklopte a pečte do chrumkava. Hotové vafle ozdobte podľa chuti.

Prajeme dobrú chuť.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo