Najlepšie záhradné kosačky

Tiež radi relaxujete na záhradke s perfektne upraveným trávnikom? Skúsení záhradkári vedia, že údržba takého trávniku nie je žiadna maličkosť. Pre dosiahnutie perfektného výsledku je dôležité zvoliť dobrý typ záhradnej techniky. Záhradná kosačka by mala byť výkonná, dobre ovládateľná a ešte za sebou zanechať skvelý výsledok. A práve takúto chcete! Záhradných kosačiek je na trhu celý rad a my vám poradíme, ako si vybrať tú najvhodnejšiu. Prečítajte si recenzie kosačiek na trávu.

Test záhradných kosačiek 2018

VeGA 46 HWXV

Ak ste si mysleli, že jedinou funkciou záhradné kosačky je len kosenie trávy, tak ste na omyle. Záhradná kosačka VeGA 46 HWXV má multifunkčné použitie 6 v 1. To znamená, že táto kosačka na trávu s pojazdom vie pokosenú trávu zbierať do koša, mulčovať, alebo ju vyhadzovať ako bočným, tak zadným deflektorom. U tohto modelu si môžete pohodlne nataviť rýchlosť, centrálne si nastaviť výšku kosenia a navyše ju môžete držať za ergonomicky mäkčené madlo.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša70 l
Pre plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka VeGA 46 HWXV

FIELDMANN FZR 2010-E

Ak nemáte za domom zelené lúky, ale len malý trávnik, ktorý teší vaše oko, je dobré rozhodnúť sa pre kúpu elektrické kosačky na trávu Fieldmann FZR 2010 – E. Výška nastavenie kosenia je možná v troch polohách 24/40/55 cm. Madlo je umiestnené v ťažisku záhradnej kosačky, takže s ňou môžete jednoducho manipulovať. Taktiež ho môžete sklopiť a záhradné kosačku tak ľahšie uskladniť.

Pojazdnie
Šírka záberu32 cm
Objem zberného koša30 l
Pre plochy do250 m2
Typ pohonuelektrická

Najlepšia ponuka FIELDMANN FZR 2010-E

FIELDMANN FZR 4620 B

Stále neviete akú kosačku s pojazdom vybrať? Chcete, aby bola benzínová, ale zároveň šetrná k životnému prostrediu? Potom je tu práve pre vás záhradné kosačka Fieldmann FZR4620 B. Model motora E-Series totiž zaručuje o 25% nižšie emisie, vyžadujú normy EÚ. Výšku kosenia môžete nastaviť centrálne. Výhodou sú veľké zadné kolesá, ktorá vám dovolí pohodlne prejsť aj náročnejším terénom.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša60 l
Pre plochy do1 200 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka FIELDMANN FZR 4620 B

GTM 460 SP1 SC H

Tahle profi kosačka na trávu vám sekanie uľahčí vďaka veľkým kolesám, pomocou ktorých sa dá záhradným strojom ľahko manipulovať a môže jazdiť aj po mokrom povrchu. Indikátor naplnenia koša vám oznámi, kedy je potrebné zberný kôš vysypať. Riadidlá si môžete nastaviť na vlastnú výšku postavy. Naštartovanie záhradné kosačky nemohlo byť jednoduchšie. Vďaka systému Ready štart naštartujete bez potreby nastrekovať palivo, alebo ovládať sýtič.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša70 l
Pre plochy do2 000 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka GTM 460 SP1

Riwall PRO RPM 4635

Kosenie trávy pre alergikov musí byť naozaj nepríjemné. Našťastie sa na trhu objavila záhradné kosačka Riwvall PRE RPM 4635, ktorá myslí aj na záhradníkov s týmto obmedzením. Je vybavená odvodom vzduchu z koša do strán a tkanina, z ktorej je vyrobený, je navrhnutá tak, aby čo najmenej prepúšťala prach. U tohto modelu si môžete nastaviť výšku kosenia do siedmich polôh, pričom prvé dve sú prispôsobené anglickému trávniku, tzn. veľmi nízky strih.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša60 l
Pre plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka GTM 460 SP1

HECHT 1638R

Na elektrickú kosačku celkom výkonný model s motorom o výkone 1500W a 3500 otáčok za minútu. Vďaka tomu s ním zvládnete aj stredne veľké záhrady – kôš na 45 litrov je tomu zodpovedajúci. Dokáže si slušne poradiť aj s mokrou trávou, veľký výkon je poznať. Zmena výšky kosenia je celkom jednoduchá a nezaberie veľa času. Pri výrobe nešetrili na motore, ale to isté bohužiaľ neplatí o konštrukcii kosačky. Tá je zo slabšieho plastu a vyzerá to, že na ňom používanie bude čoskoro poznať. Celkovo veľmi slušný pomer cena / výkon.

Pojazdnie
Šírka záberu38 cm
Objem zberného koša45 l
Pre plochy do700 m2
Typ pohonuelektrická

Najlepšia ponuka HECHT 1638R

Riwall REM 3310i

Docela ľahká kosačka, ktorá váži iba 10 kg, takže sa s ňou nebudete zbytočne namáhať ani vo svahu. Je vhodná skôr pre menšie záhradky, ale svoju prácu na nich odvedie dobre. Je tichá, motor je založený na bezuhlíkové technológii. Tie zvyčajne slúži dlho a spoľahlivo. Výčitku zaslúži za komplikované nastavovanie výšky kosenia. Musíte zložiť kryt a odskrutkovať kolieska. Tým vždy stratíte trochu času. Ak začínate mať plný kôš, má kosačka tendencie stavať sa na „zadné“. Nejde o nič zásadné a navyše je to signál k vyprázdneniu koša. Do malej záhrady výborná kosačka, za rozumnú cenu.

Pojazdnie
Šírka záberu33 cm
Objem zberného koša28 l
Pre plochy do400 m2
Typ pohonuelektrická

Najlepšia ponuka Riwall REM 3310i
Keď začnete uvažovať o kúpe kosačky na trávu, volíte si z dvoch základných typov: elektrická kosačka alebo benzínová kosačka.

späť hore ↑

Elektrické kosačky na trávu

Výhody elektrických kosačiek na trávu

 • nižšia obstarávacia cena
 • menšiu hmotnosť
 • malý hluk i vibrácie
 • ľahšia údržba
 • možnosť práce v strmom teréne

Nevýhody elektrických kosačiek na trávu

 • môžete pracovať iba tam, kde je prívod prúdu
 • stráženie prívodného kábla (moc dlhý vs moc krátky)
 • nižší výkon

Benzínové kosačky na trávu

Výhody benzínových kosačiek

 • nie ste obmedzení káblom
 • pohon pojazdových kolies
 • vyšší výkon

Nevýhody benzínových kosačiek

 • vyššia nákupná cena
 • väčšiu hmotnosť
 • väčší hluk
 • komplikovanejšie údržba
 • nepríliš príjemný odér z výfuku

Ďalším kritériom pre rozhodovanie je veľkosť trávnaté plochy. Všeobecne totiž platí, že čím väčšiu plochu budete kosiť, tým väčšia by mala byť šírka záberu rotujúceho noža záhradné kosačky:

 • do 100 m2 – šírka záberu asi 30 cm
 • do 400 m2 – šírka záberu asi 40 cm
 • do 1000 m2 – šírka záberu asi 45 cm
 • nad 1000 m2 – šírka záberu nad 45 cm

Po tomto základnom rozhodnutí si už môžete vyberať z jednotlivých typov kosačiek.

späť hore ↑

Typy záhradných kosačiek

Rotačná kosačka kosí trávu horizontálne položeným rotujúcim nožom. Elektrické rotačné kosačky sú vhodné pre menšie trávniky. Ich veľkou výhodou je tichý a ekologickú prevádzku, malá hmotnosť, jednoduchá ovládateľnosť, malé nároky na údržbu a spoľahlivosť. Veľkou výhodou je kosačka s pojazdom. Nemusíte ju totiž pred sebou tlačiť. Jede sama a vy len určujete smer. Elektrická kosačka s pojazdom nie je až tak bežnou záležitosťou, ale nie je veľkým problémom ju zohnať.

Rotačné kosačky na trávu benzínovej nájdu využitie v stredne veľkých a členitých terénoch. Dobre s nimi pokosíte vyšší a hustejšie trávny porast. Jej výhodou je, že nie je závislá na elektrickej energii. Ak si kúpite benzínovú kosačku s pojazdom, veľmi si tým uľahčíte prácu. Benzínové kosačky s pojazdom sú vhodné predovšetkým do väčších záhrad.

Benzínové kosačky na trávu nejdú naštartovať tak jednoducho, ako elektrické rotačné kosačky (stačí len stlačiť tlačidlo). Väčšinou musíte zatiahnuť za šnúru a to aj opakovane. Ovšem existujú aj benzínové kosačky so štartérom, kedy stačí len stlačiť tlačidlo.

Bubnové kosačky na trávu sú vhodné pre kosenie vysokej trávy (až 150 cm). Ďalšou výhodou bubnových kosačiek je, že tráva zostane zložená v riadkoch a vy sa môžete rozhodnúť, ako s ňou ďalej naložíte. Treba ju môžete usušiť na kŕmenie. Vďaka silnému motoru vás nezastaví ani zložitý či svahovitý terén. Táto kosačka na trávu nie je príliš vhodná na údržbu záhradných trávnikov.

Pre vysokú trávu a veľa náročný terén je vhodné zvoliť kúpu lištové kosačky na trávu. Stroj je to pomerne ťažký, ale vďaka veľkým kolesám a zabudovanému pojazdu s ňou môžete ľahko manipulovať. Ak nutne potrebujete pokosiť treba nerovný a rozsiahly terén, je kúpa tohto záhradného stroja jasnou voľbou.

Vretenové kosačky na trávu sa hodí na úpravu nízkych okrasných trávnikov. Tieto ručné kosačky na trávu sú vhodné pre menšie plochy, asi 150 m2 a nie sú obmedzené prívodom elektrickej energie. Jedná sa o mechanické kosačky na trávu, ktoré fungujú na energiu ľudskú. Čím rýchlejšie jazdíte, tým skôr máte pokosená. Stočené nože trávu nekosíte, ale strihajú, čo zaručí reprezentatívny vzhľad anglického trávnika.

Ďalším typom záhradné kosačky je kosačka strunová. Môže sa jednať o benzínové strunové kosačky, do ktorých musíte pravidelne dopĺňať „šťavu“, ale aj o akumulátorové kosačky na trávu. Aku kosačky na trávu fungujú na nabíjanie. Nie ste teda obmedzení ani káblom, ani prívodom elektrickej energie, ale iba nabíjaním akumulátora. Akumulátorovú strunovú kosačku využijete pre dokosenie zle prístupných plôch okolo cesty, múriky, plotu atď.

Vedeli ste, že je možné zo záhradnej kosačky urobiť mulčovacou kosačku? Mulčovanie znamená rozomletie trávneho porastu na malé kúsočky, ktoré sa ľahko rozložia. K mulčovanie dochádza upchatím vyhadzovacieho tunela plastovou záslepkou, ktorá je súčasťou balenia.

Ovšem tie najlepšie kosačky na trávu sú už vybavené integrovaným systémom prepínania. Zo kosačky jednoduchým prepnutím urobíte mulčovač. Nemôže sa tak stať, že sa vám záslepka stratí.

Robotické kosačky sú v podstate zmenšenou a zautomatizovanie formou rotačné kosačky. Tým venujeme samostatný diel testu kosačiek na trávu. Robotická, alebo tiež automatická kosačka na trávu sa výhradne používa na úpravu anglických trávnikov. Tento záhradný stroj len naprogramujete a kosačka na trávu sa už o kosenia postará sama.

Vybavenie záhradné kosačky

Pri robení záhradného stroja sa zamerajte na jednoduchosť ovládania. Dôležité je jednoduché nastavenie výšky kosby buď pomocou jednej páky, alebo tlačidla. Toto nazývame centrálnym nastavením záhradné kosačky. U najlacnejších kosačiek je možné sa stretnúť so zdĺhavým nastavovaním úpravy výšky kosenia u každého kolesa zvlášť. Ešte horšie spôsob je nastavenie výšky kosenia pomocou osí kolies alebo dokonca celkovým odšraubovaním predných koliesok. A to nie je jednoduché ani pohodlné.

U záhradných kosačiek na trávu s pojazdom je dobré, aby šla meniť rýchlosť. Fixné rýchlosť môže byť celkom vysoká a vyžaduje veľmi rýchlu chôdzu. Pri náročnejšom kosení vysokej a hustej trávy je lepšie, aby sa záhradné kosačka pohybovala skôr pomaly a zvládla tak i náročné kosenie.

Veľkou výhodou kosačky na trávu sú veľké zadné kolesá. Lepšie tak budete prechádzať nerovným terénom a so záhradnou kosačkou sa vám bude lepšie manipulovať.

Pred kúpou si tiež zistite, či ide madlo výškovo nastaviť. Pre väčší komfort by malo byť vybavené mäkkým poťahom. Ak chcete ušetriť miesto napríklad v kôlni, kam záhradný stroj schovávate, je dobré, aby šlo madlo zložiť. Ale pozor! Opäť to musí ísť skoro samo. Trebárs pomocou rýchloupinákov.

Pri výbere záhradné kosačky by ste mali tiež myslieť na veľkosť koša. Veľkosť zberného koša na kosačku by mala aspoň zhruba zodpovedať výmere záhrady. Nechcete predsa počas kosenia päťkrát vyhadzovať obsah na kompost. Všímajte si tiež spojenie koša a kosačky. Zberný kôš so záhradnou kosačkou by mal byť spojený pod čo najmenším uhlom, pretože inak môže dochádzať k neefektívnemu plnenia koša.

späť hore ↑

Zhrnutie

Elektrická záhradná kosačka je vhodná skôr pre menšie trávnik. Nezáleží na tom, či je trávnatý terén plochý, alebo zvažujúci, pretože elektrická záhradná kosačka je vhodná aj do oboch typov. Nezabudnite však, že ste obmedzený elektrickú šnúrou a dostupnosťou elektrickej energie.

Pre kosenie stredne veľkých trávnikov je dobré vlastniť benzínovú kosačku. Dobre si poradí aj s členitým terénom. Kvalitne s ňou pokosíte vyšší a hustejšie trávne porasty. Jej veľkou výhodou je, že nie ste závislí na prívodu elektrickej energie a nie ste obmedzení prívodným elektrickým káblom.

U oboch typov záhradných kosačiek (elektrické záhradné kosačky a benzínové kosačky) je dobré, aby mali pojazd. Znamená to, že kolesá sú poháňané a tým kosačka jede sama. Vy pred sebou záhradný kosačku nemusíte tlačiť, ale iba určujete smer.

Bubnové kosačky používajte na vysokú trávu na veľkých trávnatých plochách, ako sú lúky a sady. Bubnová kosačka trávu zloží do riadkov a vy ju následne môžete napríklad sušiť. Tento záhradný stroj si hravo poradí aj so svažitým terénom s veľkým sklonom.

Strunové kosačky sa najviac uplatní hlavne v miestach, kam sa klasická záhradná kosačka nedostane. Strunovú kosačkou sa dosekávají priestory pri múrikov, okolo kríkov a stromov atď. Jedná sa ľahkou, komfortné kosačku na trávu.

Malé reprezentatívne anglické trávniky do veľkosti plochy 150 m2 sa najlepšie udržujú vretenovou kosačkou. Táto záhradná kosačka nefunguje ani na elektrinu, ani na benzín, ale iba na „ľudský pohon“.

V teste kosačiek na trávu vykonaným dTest sa víťazom stala záhradná kosačka Honda HRX 476 PK. Táto najlepšie kosačka má nízku spotrebu paliva, dokáže mulčovať a má centrálne nastavenie výšky. Jedinou jej nevýhodou je chýbajúce vlastné pojazd a vysoká cena.

Údržba a servis kosačiek na trávu

Aby vám záhradná kosačka čo najdlhšie slúžila, musíte sa o ňu patrične starať. Ak neviete, aký benzín do kosačky máte použiť, zistite najskôr, aké motory do kosačiek existujú a ktorý je v tej vašej.

Zážihový štvortaktný motor – benzín NATURAL 95, nepridávajte olej

Zážihový dvojtaktný motor – zmes benzínu NATURAL 95 a príslušný olej v pomere, ktorý je uvedený na návode na použitie výrobku

Vznetové motory – motorová nafta

Všeobecne je dobré, aby sa záhradné kosačka „kŕmila“ čerstvým benzínom. Na začiatku jarnej sezóny, teda starý benzín vypustite a dolejte nový. Inak môže dôjsť k problémom so štartovaním, môže sa poškodiť karburátor a zaseknúť sa môže ventil.

Ak neviete, aký olej do kosačky patrí, poraďte sa s odborníkom. Olej je dobré, rovnako ako benzín, v jarnej sezóne vymeniť za nový. Cez zimu na seba totiž naviaže veľa vlhkosti, kvôli ktorej sa motor môže zadrieť. Počas sezóny nezabudnite stav oleja kontrolovať. Pokiaľ bude mať načernasté farbu, ihneď ho vymeňte!

Nezabudnite tiež na vzduchový filter do kosačky. Čistý vzduchový filter do kosačky totiž zaručuje, že sa do motora nedostane prach a nečistoty, ktoré by mohli skrátiť jeho životnosť, alebo ho poškodiť.

Ak budete mať s kosačkou vážnejší problém, nepúšťajte sa do opravy sami. Radšej si pozvite odborníka. Pomôže vám treba s výmenou struny vo strunové kosačke, tiež s tým, že vám nejde pojazd kosačky, alebo napríklad so závadou, ktorá spôsobuje, že kosačka hádže iskry do výfuku. Oprava motorovej kosačky nie je hračka a neradno sa do nej púšťať bez odborného dohľadu.