Najlepšie záhradné kosačky

Tiež radi relaxujete na záhradke s perfektne upraveným trávnikom? Skúsení záhradkári vedia, že údržba takého trávniku nie je žiadna maličkosť. Pre dosiahnutie perfektného výsledku je dôležité zvoliť dobrý typ záhradnej techniky. Záhradná kosačka by mala byť výkonná, dobre ovládateľná a ešte za sebou zanechať skvelý výsledok. A práve takúto chcete! Záhradných kosačiek je na trhu celý rad a my vám poradíme, ako si vybrať tú najvhodnejšiu. Prečítajte si recenzie kosačiek na trávu.

Test záhradných kosačiek 2023

NázovKosenieVýbavaCelkom
1.Weibang WB 456 SCV 6in1Zistiť cenu80%80%
80%
Recenzia
2.FIELDMANN FZR 4618-144BVZistiť cenu75%71%
74%
Recenzia
3.Fieldmann FZR 4608-BZistiť cenu75%70%
73%
Recenzia

VeGA 46 HWXV

Kosačka sa dodáva rozložená a jednotlivé diely sú zabalené do kartónu. Jej zostavenie nie je nič zložité a s pomocou pribaleného obrázkového návodu ho hravo zvládnete. Vlastne ide len o zoskrutkovanie samostatných dielov v jeden celok. Kosačka nie je dodávaná s olejom do motora (teoreticky tam môže nejaký zostať po továrenskom testovaní, ale na to nedá spoliehať). Ak vám ho nepřibalí ako darček pri nákupe, tak ho musíte kúpiť samostatne alebo mať pripravený doma. Pred prvou spustením nalejte do kosačky cca 0,6l oleja. Proste toľko, aby bol v správnej hladine podľa mierky oleja. To isté platí pre benzín. Opäť je potreba mať pripravený svoj.

Pred sekaním si môžete zvoliť či chcete posekanú trávu zbierať do zberného koša a alebo či ju chcete mulčovať (pokosená a narezaná na malé kúsky je tráva vyhadzovaná do okolia, kde tlie a slúži ako prírodné hnojivo). Pri mulčovanie nezabudnite využívať mulčovaciu záslepku. Bohužiaľ nemá reguláciu rýchlosti jazdy. Teda má môžete znížiť rýchlosť kosenia (obrázok korytnačky) a tým sa zníži aj rýchlosť pohybu. Ale v takomto nastavení je možné účinne sčítame len malú a suchú trávu. Za pomoci madlá možno pojazd len vypnúť či zapnúť. Za zmienku stojí ešte návod k prístroju. Ten je spoločný pre asi štyri rôzne modelové rady a preto sú v ňom popísané aj funkcie a vlastnosti, ktoré tento prístroj nevie.

Kosačka je vybavená zadným aj bočným vyhadzovaním pokosenej trávy. Na jednu nádrž bez problémov pokosíte aj viac ako 1 000 m2. Ak máte záhradu vo svahu, tak koste po vrstevniciach a nie tak, že chodíte po svahu hore a dole. V takom prípade by totiž mohlo dôjsť k zadretiu motora, pretože by sa nemusel správne premazávať olejom. Tento problém rieši tzv. tlakové mazanie, ale to je výsadou výrazne drahších prístrojov. Poháňané sú zadné kolesá, ktoré sú dostatočne masívne aj pre zdolanie drobných terénnych nerovností.

Dielenské spracovanie nie je úplne špičkové, ale za mňa adekvátne k cene výrobku. Čo mi vadí trochu viac je výkon motora. Keď necháte porast dlhší čas nesekaný, tak sa vzniknutú divočinou má motor problémy, dusí sa a hnevá sa. Ono aj v manuáli výrobca neodporúča kosiť trávu vyššia ako 25 cm. Riešením je vziať to na dvakrát. Najprv odseknúť v nejakej rozumnej výške, aby sa kosačka netrápila a v druhom kole prejsť načisto.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša70 l
Pre plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka VeGA 46 HWXV

STIGA Combi 55 SVQ H

Motor od Hondy je naozaj veľa výkonný a patrí k tomu najlepšiemu, čo možno v danej cenovej kategórii zohnať. Pokosí naozaj všetko, čo potrebujete. Samozrejme, ak sa s ňou vydáte na meter vysokú a ešte mokrú trávu, ktorú chcete rovno mulčovať, tak problémy mať bude, ale to platí pre každú kosačku. Keď pôjdete bez mulčovanie a len s vyhadzovaním, prípadne nie na celú šírku záberu, tak zvládne aj takúto situáciu. Ľahko štartuje a či máte veľkú plochu (1500 m2 +), tak sa vám rozdiel v cene oproti lacnejším prístrojom čoskoro vráti v ušetrenom čase. Ide ako čert a nenechá sa zastaviť. Pojazd proste funguje na jedničku a s prehľadom vyjde aj prudký kopec. Pojazd má variátor, to znamená, že si možno zvoliť jeho rýchlosť. Tá najpomalší je cca 2,5 km / h a tá najrýchlejšia cca 4,5 km / h. Z väčšej váhy prístroja nemusíte mať vôbec obavy. Ešte pár slov ku košu na trávu. Oceňujem, že sa ľahko plní aj keď pracujete s vyššou alebo mokrou trávou. Pri prenášaní sa trochu prevažuje smerom dopredu a keď ho máte plný trávy, tak z neho časť pri prenášaní vysypete. Vysypávanie je celkom náročné, plný kôš je ťažký, vzadu by sa hodil nejaký úchyt, aby ho bolo za čo chytiť a šiel ľahko vysypať.

Optimálna výška trávy je okolo päť centimetrov. Ak ste ju nechali prerásť, alebo vykonávate prvé jarné sekanie, je lepšie ho vykonať na dvakrát. Prvýkrát s maximálnou možnou výškou sekanie a druhýkrát nastavíte výšku kosenia na chcenú hodnotu. Má to dve výhody. Jednak trochu uľavíte kosačke, ktorá sa môže s vysokou trávou trápiť (ale to len v prípade extrémne prerasteného porastu) a druha bude pokosená tráva lepšie vyzerať. Príliš nízka výška kosenia sa vám môže vypomstiť prerednutými trávnikom. Kosačka v takom prípade totiž môže porast vytrhávať aj s koreňmi. Pri kosení máte na výber zo všetkých dostupných možností práce s pokosenou zeleňou. Teda zber do koša, predné aj zadné vyhadzovanie a nakoniec mulčovanie. Ďalej je možné nastaviť výšku rukoväti, výšku kosenia v šiestich pozíciách v rozmedzí 25 – 90 mm.

Kvalitne spracovaná, veľmi výkonná a plne vybavená. Taká je Stiga Combi 55 SVQ H. Za ma nemá cenu ju zhotovovať pre malú záhradu, na to je celkom drahá a plne ju nevyužijete. Ale keď máte záhradu väčšia, tak táto mašinka dominuje. Vďaka svojej neutíchajúcej sile vám ušetrí veľa času a tiež by mala dlho vydržať.

Pojazdáno
Šírka záberu47 cm
Objem zberného koša55 l
Pre plochy do1 000 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka STIGA Combi 55 SVQ H

GTM 460 SP1 SC H CN

Jednotlivé časti sú samostatne zabalené, takže rozrežte kartónový obal krabice a vyberte všetko potrebné. Zostavenie prístroja je jednoduché a je v manuáli vysvetlené v siedmich názorných obrázkoch. Ovládanie je úplne rovnaké ako u ostatných benzínových kosačiek. Takže u madlá máte páčku brzdy zotrvačníka, ktorá je potrebné byť stlačená, aby šlo naštartovať. Pre vypnutie motora a zastavenie žacích nožov ju stačí uvoľniť. Páčka radenia slúži na ovládanie rýchlosti kosačky. Vo väčšine prípadov je najlepšie mať nastavenú najvyššiu rýchlosť, pretože vďaka tomu kosačka najlepšie kosí. Môže sa stať, že z nejakých dôvodov potrebujete spomaliť (napríklad pri zatáčaní) a v takom prípade ju stačí uvoľniť.

Rýchlosti na výber sú tri. Najnižšia je 2,8 km / h, stredné 4,2 km / h a najvyššia je 5,2 km / h. Okrem rýchlosti je možné regulovať aj výšku kosenia. V továrenskom nastavení je zvolená najnižšia výška. Keď ju chcete zmeniť tak použite páčku, ktorá je umiestnená nad zadným pravým kolieskom. Ďalšou vecou, ​​ktorú si môžete upraviť je nastavenie výšky rukoväte. Jej zmena nie je tak jednoduchá ako u predchádzajúcich prípadov. Musíte vybrať lanko štartéra a potom zafixovať spodnú časť rukoväte za pomoci matíc a skrutiek. Presný postup ako to urobiť je opäť pomerne detailne popísaný v manuáli.

Ako je u kosačiek zvykom, tak si dajte pozor na prácu na svahu. Pri dlhšej práci pod veľkým sklonom (väčším ako 15 stupňov) môže dôjsť k zadretiu motora, pretože ako je naklonený tak ho olej nemôže riadne premazávať. Vždy keď je to možné, tak svahy projíždějte po vrstevnici (tzn. v rovnakej výške). Pozor na zarastené diery, vyjazdené koľaje alebo skryté nerovnosti. Pri prípadnom páde okamžite pustite madlo kosačky, nech dôjde k zastaveniu žacích nožov.

Spracovanie je u tejto značky zvyčajne na dobrej úrovni a ani tento model nie je výnimkou. Motor nie je žiadny extra silák, nemusíte sa báť, že by kosačku bolo potrebné do kopca tlačiť. Zvládne ho vyjsť sama. Zadné kolieska sú masívne a majú koliesková ložiská. Na veľa mokrom trávniku trochu preklzávajú, ale to robia skoro všetky kosačky. Šírka záberu priemer, ideálny na menšie a stredné záhrady. Zaujímavé je, že je na trhu niekedy od roku 2012 a v roku 2014 mu prudko vyskočila cena nahor (plus cca 60 €). Bohužiaľ už nespadla nadol. Na druhú stranu to odráža dlhodobý záujem o tento produkt.

Pojazdáno
Šírka záberu46 cm
Objem zberného koša70 l
Pre plochy do2 000 m2
Typ pohonubenzínová

Najlepšia ponuka GTM 460 SP1

MTD SMART 32 E

To že je elektrické kosačky ľahké zmontovať, snáď ani netreba zmieňovať. Tahle na prvý pohľad vyzerá veľa obyčajne. Kosačku si taky nekupujeme na parádu, ale pre prácu, takže to ničomu nevadí. Horšie to je, keď sa zblízka pozriete na materiál, z ktorého je kosačka vyrobená. V spodnej časti je to okrem noža samý plast. To by vadiť nemuselo, keby bol dostatočne pevný. On je však celkom slabý a mäkký. Pri kontakte sa zvlněnějším terénom sa ľahko ohne. Vďaka tomu môže nôž narážať do ohnuté plastu a potom sa vám rýchlo otupí. Celkovo pôsobí skoro ako detská hračka. Jediné čo jej dodáva punc opravdivosti je váha, ktorá (11 kg) je u elektrických kosačiek v norme.

Aby ste rovno neprestali čítať, viem si tento prístroj predstaviť u malej rovnej (pred) záhradky, maximálne pár desiatok metrov štvorcových. Keď pod sebou nebude mať žiadne terénne prekážky, tak je výrazne menšia šanca, že dôjde k poškodeniu „podvozku“. Ani v takom prípade nemôžete čakať, že vám vydrží roky. Materiál na šasi (tele) spotrebiča je dosť ošizený. Ale či práve nemáte peniaze, alebo naozaj kosíte párkrát do roka malý priestor, tak prečo nie. Len je dôležité sa k nej správať opatrne, nech vám vydrží slúžiť aspoň pár rokov.

Aby to neboli len slová kritika, tak je nutné uznať, že kosenie jej ide dobre. Napodiv si zvláda poradiť aj s vyššou trávou. Pritom keď sa zblízka pozriete na žacie nôž, tak nevyzerá, že by bol schopný nejakých väčších výkonov. Napriek tomu mi príde mäkšie než je zdravé a kontakt s obrubníkom alebo väčším kameňom mu môže slušne uškodiť (ohnúť). Čo ďalej funguje dobre je zbieranie pokosenej trávy do trávneho koša. Naozaj pozbiera všetko a za kosačkou nezostáva trávne stopa. Komplikácie nastáva vo chvíli, keď je kôš skoro plný. Prístroj sa potom snaží stať „na zadných“ a váha koše s trávou ho prevracia dozadu. Objektívne to nejde brať za veľký nešvár, pretože to trápi kvôli nízkej hmotnosti väčšinu menších elektrických kosačiek. Nastavovanie výšky kosenia nie je nič príjemné a kosačka je tiež trochu hlučnejší.

Pojazdnie
Šírka záberu32 cm
Objem zberného koša27 l
Pre plochy do200 m2
Typ pohonuelektrická

Najlepšia ponuka MTD SMART 32 E

Riwall REM 3310i

Zostavenie kosačky je síce ľahké, ale manuál je skôr orientačný, je spoločný pre asi päť modelov. Často neviete, či sa vás uvedená informácia týka alebo nie. Tiež obsahuje dosť preklepov, sú to drobnosti, ale nerobí to dobrý dojem. Máte pocit, že to výrobca celé tak nejako odfláknul.

Trochu nepohodlný je systém zmeny výšky kosenia – musí sa dať dole kryt kolieska a odskrutkovať a posunúť. Ak plánujete kosiť stále len na jednu výšku, tak to veľký problém nie je. Proste raz nastavíte a hotovo. Ak ale potrebujete výšku kosenia meniť, tak kúpte niečo iné. Alebo sa obrňte veľkou trpezlivosťou. K výške kosenia máme ešte jednu výčitku. Aj na to najmenšie nastavenie je stále dosť vysoká. Zhruba 4,5 cm. Pokiaľ chcete mať nižšiu pažiť, tak s týmto strojom ho nedocielite.

Nie je problém pokosiť ani pol metra veľkú trávu na maličké záhradke. Vďaka malej šírke kosenia sa hodí na kosenie členitého terénu sa veľa kríkov alebo stromov. Vďaka svojej nízkej váhe sa veľmi ľahko ovláda a pohodlne sa s ňou pracuje aj v členitom teréne. Pokosená tráva môže padať priamo do koša a alebo možno pracovať bez koša a mať tzv. zadné vyhadzovanie. Ten sa hodí, keď len jemne skracujete nízky porast a krátke posekané zvyšky sa stratí medzi zeleným trávnikom.

Ľahká hmotnosť má za následok ešte jednu vec. Vďaka konštrukcii trávneho koša sa kosačka dokáže pri plnom koši „postaviť na zadné“. Na jednej strane je to pekný (a určite neúmyselný) signál preto, že je potrebné kôš vysypať. Ale na druhú stranu to poukazuje na konštrukčné nedokonalosti a zráža celkový dojem z prístroja. Podobne sú na tom aj kolieska. Aj keď je starostlivo priskrutkujete, tak majú tendencie vypadávať. Keď zahledáte na internetových fórach, tak zistíte, že si na tento fakt sťažuje viac užívateľov. Posledné postesknutí venujem zase koši na trávu. Keďže je jeho horná časť viac vykrojená, než by bolo zdravé, tak z neho pri prenášaní tráva vypadáva. Musíte si dať pozor a niesť ho opatrne.

Pojazdnie
Šírka záberu33 cm
Objem zberného koša28 l
Pre plochy do400 m2
Typ pohonuelektrická

Najlepšia ponuka Riwall REM 3310i

Dalšie recenzie

Ako vybrať kosačku – typ pohonu

Základné rozdelenie kosačiek je podľa typu ich pohonu. Každý pohon má svoje výhody a hodí sa pre určitý typ záhrady. Dôležité je teda kosačku vybrať správne. Takže sa nasledujúce typy pozrieme dôkladnejšie:

  • benzínové
  • elektrické
  • akumulátorové
  • ručné

Benzínové motorové kosačky

O ich chod sa stará spaľovací motor. Nepotrebujú preto pripojenie k elektrine a z toho vyplýva aj hlavná výhoda benzínové kosačky – tou je mobilita. Takúto kosačku možno používať aj v priestore, ktorý nie je elektrifikovaný a poradí aj s kopcovitým terénom. Najmä ak sú vybavené pojazdom, ktorý vám pomôže ušetriť vaše fyzické sily. Pri práci v kopci si dajte pozor, aby ste pracovali po vrstevniciach. Pri chodenie len z kopca alebo do kopca totiž hrozí, že by sa olej nemusel dostať do motora, a ten by sa mohol zadrieť (kvôli sklonu). Ďalším problémom benzínových kosačiek na trávu je sklon nádrže, kedy kosačke môže dochádzať dych aj keď je v nádrži dosť benzínu. Kvôli sklonu, ale nedokáže dostatočne kŕmiť motor.

Sú celkom hlučné, veľké a určené aj na veľké pozemky (s dostatočnou šírkou záberu). Ale tiež viac váži, sú náročnejšie na údržbu a trochu horšie sa s nimi manévruje.

  • výkon
  • pojazd
  • mobilita
  • hluk
  • náročnejšie na údržbu
  • väčšia hmotnosť

Elektrické kosačky

Zdroj ich energie, teda elektrina získaná z klasickej zásuvky je hlavným obmedzením tohto prístroja. Po celú dobu kosenia musí byť pripojená pomocou kábla. To vás obmedzuje v rozsahu pohybu (možno čiastočne odbúrať predlžovacím káblom) a pre niekoho je to nepohodlné. Musíte si strážiť kde máte kábel, aby nedošlo k jeho preseknutiu. Práve kvôli obmedzeniu napájacím káblom sú vhodné pre menšie a maximálne stredné (cca 500 – 700 m2) záhrady. Výkon je zvyčajne menšia ako u benzínu. Ale aj tu sú veľké rozdiely. Osobne by som sa vyhol slabým kosačkám s výkonom okolo 1000 W a mieril minimálne k 1500 W a u rozľahlejších plôch skôr k 2000 W.

Samozrejme má aj svoje veľké klady. Tým prvým je nízka hmotnosť a veľmi jednoduchá manipulácia. Poradí si aj s kopcovitým terénom, kde si nemusíte toľko dávať pozor kvôli dostatku benzínu a oleja v motore. Jednoduchšie je aj údržba a keď si spočítame všetky náklady, tak má aj lacnejšiu prevádzku než jej benzínová súperka. Čo sa týka hluku, tak ten je na nižšej úrovni ako u benzínu. Na druhú stranu je ostrejší a mnohým ľuďom je po dlhšej dobe protivnejší. Za mňa je to ideálne riešenie k předzahrádkám v bytovej zástavbe.

  • nižšia hmotnosť
  • nižšia cena
  • ľahko sa s ňou manévruje
  • menšie výkon
  • obmedzenie v podobe napájacieho kábla

Akumulátorové kosačky (aku)

Sú veľmi podobné elektrickým, ale zásadným rozdielom medzi nimi je, že tieto nepotrebujú vo chvíli sekanie prítomnosť elektrickej zásuvky. Majú totiž akumulátor, ktorý dodáva potrebnú energiu motora. Odpadá tak obmedzujúce elektrický kábel a zároveň sú dostatočne tiché. Hlavné nevýhody sú nízky výkon a tiež obmedzená dobu prevádzky na akumulátor. Potom čo im dôjde energia, musíte kosačku dobíjať a ako inak, než v klasickej zásuvke.

Tie lepšie z nich sú vybavené aj dvoma batériami, ktoré poskytujú relatívnu dostatok energie. Napriek tomu je tento typ vhodný pre menšie záhrady. Nabíjanie zvyčajne trvá okolo hodiny, takže ak plánujete použiť akumulátorovú kosačku na celú záhradu, tak to bude práca na celý deň. Benzínová by pre túto úlohu bola oveľa vhodnejšie.

  • nízka cena
  • pohodlná práca s kosačkou (je ľahká a nemá kábel)
  • obmedzuje vás kapacita akumulátora
  • nízky výkon

Ručné kosačky

Ako už názov napovedá, tak sa o hnaciu silu nebude starať elektrická energia ani benzín, ale len a len vaša osoba. Tlačíte ich pred sebou, takže je odporúčané ich používať iba na malých plochách s minimom prevýšenie. Inak sa veľa nadriete. Ich hlavným benefitom je extrémne nízka cena a fakt, že sa o ne nemusíte skoro vôbec starať. Okrem občasného očistenie. Aj tak by som ale odporúčal pozrieť sa skôr po lacné elektrické alebo akumulátorové kosačke. Ušetrí vám veľa času i práce.

Typ kosačky

Aké sú možné spôsoby pohonu už sme si ukázali a teraz je čas venovať sa jednotlivým typom žacích ústrojenstva. Laicky povedané, akým spôsobom kosačka kosí váš trávnik. Aj tu platí, že každá z možností má svoje klady aj zápory. Väčšinu z nich možno tiež zaobstarať s oboma variantmi pohonu – ako benzín, tak i elektrická energia. Každý si môže vybrať to, čo najlepšie vyžaduje jeho požiadavkám. Z pohľadu žacieho ústrojenstva máme tieto typy:

  • rotačné
  • bubnové
  • vretenové
  • lištové
  • strunové
  • robotické

Rotačné kosačky

Asi najviac rozšírený typ na našom trhu. Sú totiž najväčším univerzálom. Každá z ďalších typov kosačiek exceluje v určitej oblasti, ale ak chcete mať doma len jeden prístroj tohto typu, tak by som odporučil tento typ. Je vhodná pre kosenie aj vyššej trávy. Nôž je uložený pod telom kosačky a otáča sa horizontálne v smere hodinových ručičiek. Takže vlastne rotuje a od toho je aj jej názov. Pri moderných prístrojov je možné si nastaviť aj výšku kosenia, takže je s ich pomocou ľahké upraviť trávnik podľa svojich predstáv. Ich nevýhodou je, že nedokáže pokosiť trávu, ktorá je blízko prekážok. Napríklad blízko plotu alebo betónového chodníka. Nedokážete k nej zájsť dostatočne blízko, aby sa dostala na inkriminované miesto.

Vretenové kosačky

Špeciálny typ kosačky, ktorý sa používa na dokonalú úpravu trávnika. Je ideálna pre strihanie každé 2-3 dni, kedy skracujete výšku trávy len o malý kúsok. Až potom dosiahnete skvele vyzerajúceho trávnika, ktorý sa zdá ako by bol ostrihaný ručne nožnicami. Ak nechcete kosiť trávnik tak často, nebude tento typ nič pre vás. Centrálnym bodom žacieho ústrojenstva je pevný nôž, na ktorý sú napojené ďalšie špirálovité nože na vretene. Pohybom vretena dochádza k odrezávanie trávy, ktorá je dokonale odrezané a bez rozštiepených koncov. Vopred varujem, že brúsenie tohto typu noža je omnoho náročnejšie v domácich podmienkach ako u rotačné kosačky. V prípade servisu tiež drahšie.

Bubnové kosačky

Tu nenájdeme rotujúce žacie nôž, ale zvláštny bubon, ktorý obsahuje nože na kosenie trávy. Ako sa bubon otáča, tak dochádza aj k pohybu nožov a kosenie trávy. Sú určené najmä pre kosenie vysokej trávy, teda skôr pre miesta, ktoré chcete párkrát za sezónu pokosiť. Nie sú správnou voľbou, ak sa chcete pravidelne starať o svoj trávnik. Ideálne sú potrebné pre menšie lúku. Väčšinou ani nie sú vybavené trávnym košom a trávu nechávajú pokosenú na zemi. Občas sa s nimi môžete stretnúť aj pod názvom diskové kosačky.

Lištové kosačky

Centrom žacieho ústrojenstva je dlhá lišta, v ktorej sú proti sebe umiestnené dva pohybujúce sa nože. Ide o jednoduchý systém, ktorý je určený pre rozsiahle rovinné plochy. Má najväčšiu šírku záberu zo všetkých typov.

Strunové kosačky

Ručné nástroje, ktoré sa hodia pre horšie dostupné miesta alebo jemné dočisťovanie okolo plota alebo okrasných rastlín. Nie sú vhodné na kosenie veľkých plôch, ktoré je s nimi časovo náročné. Naopak, sú vynikajúcim doplnkom rotačných kosačiek. Pre kosenie trávy nevyužívajú nože, ale ostrú a pevnú strunu, ktorá veľkou rýchlosťou rotuje. Je veľmi podobná produktu, ktorý môžete poznať pod názvom krovinorez. Ten je však väčší a má trochu iné zameranie.

Robotické kosačky

Dnes už veľa rozšírená a samostatná kategória pomocníkov o záhradu, ktorí sa dokážu takmer bez vašej pomoci postarať o váš trávnik.

Časti kosačky

Trávny kôš

Do neho sa zbiera pokosená tráva. Pri menších prístrojov pre malé plochy má objem okolo 25-35 litrov a naopak u veľkých modelov určených pre rozsiahle trávnaté plochy sa dostávame za 70 litrov. Veľký kôš má výhodu, že sa do neho viac vojde a nemusíte tak často trávu vysypávať. Na druhú stranu sa s ním niekomu môže horšie manipulovať, hlavne keď je plný. U tohto parametra dajte na sedliacky rozum. Nepotrebujete obrie kosačku, či máte záhradku 5×6 metrov a naopak či máte tisíce metrov štvorcových, tak sa s malým košom budete veľa trápiť.

Väčšina košov je dnes z plastu. Výhodou je hlavne ľahká údržba, kedy kôš stačí vystriekať hadicou a nechať vyschnúť. Keď ho čistiť nebudete, tak v ňom bude tráva zahnívať a zapáchať. U textilných košov to takto jednoduché nie je. Keďže je kôš relatívne namáhaná súčasť (pri prenášaní a manipulácii), tak je dobré, aby nebol z extra tenkého plastu. To sa deje hlavne u veľmi lacných kosačiek, kde výrobca šetril, na čom mohol. U ľahkých (hlavne elektrických kosačiek) sa môže stať, že naplnený kôš prevažuje kosačku a tá sa vďaka tomu „stavia na zadné“. To sa len prejavujú fyzikálne zákony a nízka váha tela kosačky. Môžete to brať, ako signál že treba kôš vysypať. Ide v tomto segmente o relatívne bežnú vec.

Kolieska

Jedná sa o často opomínanou súčasť, na ktorú nie je potrebné zabúdať. Našťastie si u nich stačí dať pozor len na pár vecí. Tou prvou je veľkosť koliesok. Všeobecne platí, že čím väčšie sú tým lepšie sa s nimi v teréne jazdí. Tiež nezabúdajte venovať pozornosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Keď sa na materiáli veľa šetrí, tak to nemá pozitívny vplyv na ich životnosť. No a na záver si uvedieme dva typy koliesok:

  • s plastovými puzdrami – lacná, ľahká, slabšie životnosť a nehodí sa do náročnejšieho terénu
  • s guličkovým ložiskom – lepšie a odolnejšie varianta, ktorá je pochopiteľne drahšia

Držadlo

Môže byť kovové alebo plastové. Výhody plastu sú jeho ľahkosť, nízka cena a tiež to že za horšieho počasia nechladí do rúk. Taktiež nie je nijako náročné ho udržiavať. Nevýhoda je potom výdrž takého madlá. Opäť tu dosť záleží na kvalite a tvrdosti použitého plastu. Rozhodne neplatí vždy, že plastové madlo je zlé. Kovová madlá sú ťažšie, drahšie a môžu chladiť do ruky. Oproti tomu toho veľa vydržia, je veľmi ťažké ich poškodiť a menej prenáša vibrácie od motora cez madlo do vašich rúk. To je opäť slabšia stránka plastových madiel.

Šasi

Ide o spodnú časť kosačky, pod ktorou je umiestnené žacie ústrojenstvo a na ktorom je posadený motor či akumulátor stroja. Okrem kvality spracovania, ktorú si môžete prezrieť je najdôležitejšou vlastnosťou materiál z ktorého je vyrobené. Stretnúť sa môžeme s tromi rôznymi typmi materiálov:

  • plasty – najlacnejší varianta, ktorá je ľahká a väčšinou nie je príliš odolná proti poškodeniu. To znamená, že kontakt s väčšími kameňmi, vetvami alebo ďalšími prekážkami, môže znamenať nevratné poškodenie šasi. Aj medzi plastovými materiálmi sú celkom veľké rozdiely. Napriek tomu, ak chcete čo najodolnejšie kosačku, tak sa pozrite do niektorej z nasledujúcich kategórií.
  • kovy – patrí sem mäkké kovy ako je napríklad hliník, ktorý je odolný proti korózii, ale už nie moc proti manuálnemu poškodeniu. Lepšie variantou je oceľ, ktorá je oveľa odolnejší. Musia však mať nerezovú úprava povrchu, inak je tu riziko korózie.
  • zliatiny – sú zvyčajne tým najlepším a tiež najdrahším čo si môžete zaobstarať. Zliatina umožňuje vziať to najlepšie z jednotlivých svojich častí a mať vďaka tomu čo najväčšiu životnosť.

Motor

Je také srdce tohto prístroja, ktoré dodáva telu energiu, aby mohlo pracovať. V prípade elektrických alebo akumulátorových kosačiek sa jedná o klasický elektromotor, v prípade benzínových je to zase spaľovací motor. Ich výkon je rôzny. Najslabšie majú okolo 1,5 kW a tie najvýkonnejšie pokojne aj 10 kW. To ako výkonný motor je potreba, záleží na váhe kosačky a tým či je vybavená pojazdom. Ten totiž časť výkonu potrebuje pre seba. V ideálnom prípade je motor výkonný, tichý a ľahko nastartovatelný (v prípade benzínového motora). Životnosť motora je veľmi ťažko odhadovať, ale obľúbené a preverené motory sú od výrobcov Evopower, Honda alebo Briggs & Stratton. U týchto motorov by ste nemali urobiť ich výberom chybu.

Ďalšie parametre týkajúce sa motora sa líši podľa typu kosačky. U benzínovej je to veľkosť nádrže na benzín. Všeobecne platí, že čím väčšia kapacita, tak tým lepšie. Kosačky nie sú príliš náročné na palivo, takže počet „tankovanie“ závisí na veľkosť sekanej plochy a frekvencii sekanie. Ak máte maličkú záhradu, môžete celý rok vydržať s jednou nádržou. V prípade veľkej záhrady potom môžete palivo doplňovať aj niekoľkokrát za mesiac a je lepšie mať pripravenú zásobu benzínu. Ideálne na chladnom a vetranom mieste.

U elektrických kosačiek je podobným parametrom dĺžka elektrického kábla. Často máva okolo 10-15 metrov. Keď máte väčšiu záhradu, tak si musíte poradiť za pomoci predlžovačky. Najlepšie sú také tie namotané na plastovom bubnu. Jednak sa potom kábel lepšie namotáva späť a po druhé sú určené na vonkajšie použitie.

U aku kosačiek je zase dôležitá kapacita akumulátora a jeho typ. Vďaka väčšej kapacite môžete kosiť dlhšiu dobu bez prerušenia. Doba nabíjania totiž trvá aj niekoľko hodín a nepríjemne predlžuje dobu potrebnú na pokosenie záhradu. Väčšina moderných prístrojov by mala byť vybavené akumulátorom typu Li-on. Tým nevadí dobíjanie aj z nie úplne vybitého stavu a tiež u nich nedochádza k postupnému vybíjaniu batérie. Akceptovateľné sú ešte staršie Ni-Mh, ktoré sa samy v nečinnosti postupne vybíjajú. Určite sa vyhnite starým Ni.CD akumulátorom, ktoré majú obmedzenú životnosť a trpí výrazným pamäťovým efektom.

Výkon

Možno si pamätáte staršie seriál Kutil Tim, kde sa hlavný hrdina prezentoval ako neutíchajúcej všeumelec, ktorý mal jediný cieľ. Zlepšiť všemožné stroje a hlavne priniesť vyšší výkon! Jeho komediálny hon za extrémnymi hodnotami nás v reálnom svete príliš nezaujíma, ale v podstate má pravdu. Viac je z pohľadu výkonu lepšie ako menej.

Pri premýšľaní ako veľmi výkonnú kosačku potrebujete, zvážte nasledujúce faktory:

  • typ terénu (rovina vs kopce)
  • pojazd
  • šírka záberu
  • veľkosť záhrady

Na kopcovitý terén potrebujete viac výkonu ako na roviny, rovnako tak prítomnosť pojazdu presunie časť výkonu motora niekam inam než do žacích nožov. Čím širší má kosačka záber, tým viac energie a sily potrebuje na udržanie dostatočne rýchleho pohybu nožov. U elektrických kosačiek je vyjadrený vo wattoch (W). Vedzte, že 1000 W je jedna z najmenších hodnôt s ktorou sa možno stretnúť. 1500 W je použiteľné pre menšie aj trochu kopcovité záhrady a výkonná elektrická kosačka má okolo 2000 W. Pri benzínových kosačiek sa výkon podobne ako u áut vyjadruje v kW alebo konských silách (HP). 3 kW sú rozumné minimum, pre väčšiu záhradu a náročnejší terén sa skôr pozerajte k hodnotám medzi 4-5 kW.

Aby to nebolo také jednoduché, tak výkonnejší kosačky sú zvyčajne drahšie. Keď uvažujete akú kosačku vybrať, mali by ste vyberať len medzi tými, ktoré majú dostatok výkonu pre typ a veľkosť svojou záhrady. Dôležité sú ale aj rozumné náklady. Obstarávacia aj prevádzkové.

Ďalším dôležitým parametrom je krútiaci moment. Jeho jednotkou sú newtonmetry. Ten vlastne hovorí, s ako vysokou trávou si kosačka dokáže poradiť. Babské (teda skôr chlapské) porekadlo udáva, že kosačka dokáže spracovať trávu zhruba o výške dvojnásobku svojho krútiaceho momentu. Ak že je teda krútiaci moment kosačky 15 Nm, tak dokáže pokoste trávu okolo 30 cm. Neberte to príliš doslova, vplyv na to má typ trávy alebo to či je zrovna po daždi. Ďalšia nemilú správou je, že výrobcovia často tento parameter neuvádzajú. A to ani v podrobných špecifikáciách.

Šírka záberu

Ďalší z kľúčových parametrov, na ktorý je potrebné sa pri výbere kosačky zamerať. Pre predstavu akú šírku potrebujete, musíte vedieť aspoň orientačne plochu vašej záhrady (časti ktorú chcete kosiť) a nasledujúcu tabuľku. V nej nájdete orientačné a odporúčané hodnoty, nech sa vám ľahšie vyberá. Mohlo by sa zdať, že čím väčšia síre zábere tým lepšie. Ale s menším záberom, zase kosačkou lepšie kopírujete terén. Čo môže byť výhoda v náročných a členitých záhradách.

Nezabudnite tiež na vzduchový filter do kosačky. Čistý vzduchový filter do kosačky totiž zaručuje, že sa do motora nedostane prach a nečistoty, ktoré by mohli skrátiť jeho životnosť, alebo ho poškodiť.

Ak budete mať s kosačkou vážnejší problém, nepúšťajte sa do opravy sami. Radšej si pozvite odborníka. Pomôže vám treba s výmenou struny vo strunové kosačke, tiež s tým, že vám nejde pojazd kosačky, alebo napríklad so závadou, ktorá spôsobuje, že kosačka hádže iskry do výfuku. Oprava motorovej kosačky nie je hračka a neradno sa do nej púšťať bez odborného dohľadu.

Veľkosť záhrady (m2)Šírka záberu (cm)
do 20032
do 40033-38
do 60039-45
do 1 00046-50
nad 1 00050+

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výber šírky záberu je členitosť vašej záhrady. Ak je na nej veľa úzkych prejazdov medzi kameňmi, kríkmi alebo stromami, tak voľte taký rozmer, nech sa kosačkou dostanete aj skrze tieto miesta.

Mohlo by sa zdať, že kosačky s väčším záberom sú drahšie. Je to pravda, ale nemôže za to ani tak väčšie šírka záberu, ale skôr fakt, že tieto kosačky sú určené pre väčšie záhrady a preto je celkovo ich výbava aj motor lepšie a drahšie.

Funkcie

Určite sa zhodneme na tom, že kosačka je určená primárne na kosenie trávy. To vie všetky a skoro všetky dobre. To čím sa od seba odlišujú je množstvo funkcií a ďalšieho prídavného vybavenia, ktoré uľahčuje prácu a manipuláciu s kosačkou. Z niektorými z nich ste sa už mohli v priebehu články stretnúť, ale teraz si ich rozoberieme viac do hĺbky.

S pojazdom

Výborná funkcie, ktorú si zamilujete hlavne, ak sekáte väčšie plochy. A o čo ide? Časť výkonu motora sa použije na pohon kolies kosačky. Vďaka tomu ju nemusíte tlačiť pred sebou, ale jede sama a vy len korigujete smer – zatáčate. Väčšinou je to výsada benzínových kosačiek, pretože je potrebné celkom výkonný motor. Niekedy sa dokonca môžeme stretnúť aj s pojazdom smerom dozadu. Väčšina si povie, že kosačky s pojazdom sú jasnou voľbou. Na druhej strane majú aj svoje negatíva. Majú väčší záber, sú určené pre väčšie plochy a teda sú aj drahšie. To trochu zhoršuje ovládateľnosť. V prípade, že záhrada nie je moc veľká a máte na nej veľa stromov, kríkov a záhonov, môže pre vás byť vhodnejšie aj kosačka bez pojazdu.

Variátor

Môžete sa stretnúť s pojmom, že je kosačka vybavená variátorom. Zjednodušene povedané to znamená, že možno u kosačky plynule nastavovať rýchlosť pohybu. Aký je teda rozdiel oproti kosačke čo variátor nemá? U nich je väčšinou možné tiež nastavovať rýchlosť. Len to nie je plynulé, ale máte niekoľko predvolených rýchlostných stupňov, ktoré môžete využiť. Každopádne viac rýchlostná kosačka sa hodí pre osoby, ktoré nemôžu chodiť príliš rýchlo. Druhý spôsob využitia je kedy je tráva prerastená a vy chcete vďaka menšej rýchlosti otáčok nezahltiť motor.

Mulčovanie

Funguje na jednoduchom princípe. Kosačka odsekanú trávu triešti na malé kúsky a tie potom rozhadzuje späť na trávnik. Tieto malé kúsky potom pomaly tlejú a poskytujú prírodné hnojivo pre váš trávnik. Mulčovanie je dobré používať, ak len nepatrne znižujete výšku svojho zeleného pažiti. Keby ste totiž sekali väčšiu trávu, tak by proces mulčovanie nebol tak úspešný (tj. tráva by nebola porezaná na tak malé kúsky) a váš trávnik by nevyzeral pekne. Boli by v ňom viditeľné rozhádzané zbytky nasekané trávy.

Bočné vyhadzovanie

Prevažná väčšina kosačiek je vybavená možnosťou zbierať posekanú trávu do trávneho koša a alebo tzv. zadného vyhadzovania, kedy ju jednoducho vyhadzuje za seba. Ďalšou možnosťou ako naložiť s pokosenou trávami je tzv. bočné vyhadzovanie. Ako už jeho názov napovedá, tak proste miesto dozadu vyhadzuje do boku.

Elektrické štartovanie

Niekedy sa tiež môžete stretnúť s názvom ľahké štartovanie. Namiesto trhanie štartovacím lankom v tomto prípade stačí len elegantne stlačiť tlačidlo alebo otočiť štartovacím kolieskom. Naštartovanie prebehne na prvý pokus a odpadá niekedy únavné a opakované trhanie lankom. Bohužiaľ je to výsada skôr drahších modelov.

Nastaviteľné madlo

Možnosť nastaviť si výšku madla za ktoré kosačku držíte môže byť naozaj užitočné ak máte menšie alebo väčšie než priemernú výšku. Prístroje, ktoré nie sú vybavené nastaviteľným madlom sú nastavené pre ľudí so vzrastom niekde medzi 170 – 185 cm. Keď nie ste v tomto intervale, tak pre váš chrbát nemusí byť dlhšia práca s kosačkou príjemná. Ďalším benefitom madla je, pokiaľ ide zložiť. To uľahčuje prevážanie kosačky, pretože je so zloženým madlom oveľa skladnejšie a môže sa vám vojsť aj do kufra väčšieho auta.

Pákové nastavenie výšky kosenia

Ďalšie funkcie, ktoré výrazne uľahčuje vašu prácu s kosačkou. U niektorých (najmä lacnejších modelov) sa výška kosenia nastavuje úpravou výšky kolies, alebo pomaly odskrutkovaním a následným priskrutkovaním polovičky podvozku. To je samozrejme pracné a časovo náročné. Naproti tomu nastavenie za pomoci páky je naozaj jednoduché. Jedným jednoduchým pohybom (vždy odporúčame vykonávať pri vypnutom / nenastartováním prístroji) nastavíte požadovanú výšku a môžete hneď kosiť.

Ovládateľnosť

Hoci hodnotenie či recenzie (vrátane tých našich) sa snaží o čo najväčšie popísanie výhod aj nevýhod, nič nenahradí možnosť si kosačku ohmatať a prejsť sa s ňou. Niekto to rieši tak, že si kosačku objedná a pokiaľ mu nevyhovuje, tak ju v rámci 14tich dní bezplatne vráti. Napriek tomu s tým máte prácu, pretože ju musíte očistiť, zabaliť atd … Druhou možnosťou je dohodnúť si vyskúšanie kosačky na predajni. Potom si ju tam môžete rovno kúpiť alebo využiť výhodnejšie ponuky na internete.

A na čo by ste si mali dať pozor? Určite je dobré skúsiť si kosačku naštartovať (najmä ak je benzínová) a trochu sa s ňou prejsť. Uvidíte, ako zatáča a ako ľahko sa s ňou ide. Pokiaľ nemá pojazd a musíte ju silno tlačiť aj na rovnom povrchu, tak sa zamyslite, aké to asi bude na kopcovitom povrchu vašej záhrady. Najmä ak má stroj vyššiu hmotnosť. Skúste si ohmatať aj kolieska, nech máte predstavu o materiáli z ktorého sú vyrobené.

Keď počujete kosačku zapnutú, tak budete mať predstavu o jej hlučnosti. Všeobecne sa nejedná o tiché prístroje, ale rovnako sú v úrovni produkovaného hluku rozdiely. So prístrojom pracujete väčšinou dlhšiu dobu, od menších desiatok minút až po hodiny. Ak je vám hluk nepríjemný už chvíľu po naštartovaní, tak po dlhšej dobe vás z neho bude pravdepodobne bolieť hlava. V extrémnych prípadoch a po dlhšej dobe môžu hroziť aj poškodenie sluchu.

Poslednou vecou, ​​ktorú spomeniem, sú možnosti nastavenia. Ako už viete tak treba výšku kosenia možno nataviť niekoľkými spôsobmi a nie všetky z nich sú jednoduché a pohodlné. Vždy je príjemnejšie jeden pohyb pákou než skrutkovanie a nastavovanie os kolies. U kosačiek vybavených funkciou pojazdu je tiež lepšie, keď môžete meniť jeho rýchlosť. Na rovných plochách môžete len na vysokú rýchlosť a keď sa dostanete do priestoru kde je potreba jemne manévrovať (napríklad okolo okrasných rastlín) alebo keď je tráva príliš vysoká, tak sa hodí rýchlosť pohybu spomaliť. Pre ergonómiu a pohodlie práce je skvelé, keď si môžete prispôsobiť výšku madla.

Cena

Záhradnú kosačku môžete kúpiť za sto euro, alebo za tisícku. Prevažná väčšina predaných výrobkov však patrí do cenovej hranice do 400 €. Pochopiteľne existujú na trhu prístroje, u ktorých je cena blízka alebo dokonca prevyšujúce 4 000 €. Ale tam už spadajú profesionálne stroje, ktoré využijete, keď máte záhradnícku firmu a nie domácu záhradu.

Najlacnejšie kosačky

O tejto úrovni sa bavíme do 100 €. Dokonca aj pod touto cenovou hladinou možno nájsť kosačky, ktoré zvládnu pokosiť váš trávnik. Nízka cena však má svoje dôsledky. Tým prvým je nižšia šírka záberu a menšie trávne kôš, pretože tieto kosačky sú určené pre menšie plochy do nejakých 800 m2. Reálne však skôr menej. Skoro vždy platí, že v tejto cenovej skupine sa šetrí na použitých materiáloch. Dominuje tu plast, často veľa tenký. Aby vám taká kosačka vydržala dlho, budete sa k nej musieť správať opatrne. Príjemnou správou je, že aj pri tejto cene možno vyberať z akumulátorových, benzínových i elektrických kosačiek.

Lacné kosačky

V cenovej hladine do 300 € už možno nájsť slušné stroje, ktoré sú vhodné aj pre veľké záhrady. To že sú relatívne lacné, neznamená že musí ísť o zlé kusy. Ba naopak, pri tejto úrovni ide nájsť mnoho zaujímavých kusov z pohľadu ceny a výkonu. Opäť je možné vyberať zo všetkých typov kosačiek. Dostaneme tu väčšie šírke záberu kosačky a tiež väčšiu trávne kôš. Môžeme sa tiež dostať k lepším materiálom, ale nie je to rozhodne vždy pravidlom. Aj tu sa môžeme stretnúť s lacnými plasty. V prípade, že hľadáte ideálny pomer medzi tým čo zaplatíte a tým čo za svoje peniaze dostanete, tak odporúčam zamerať sa na produkty tejto úrovne.

Výkonné kosačky

Bavíme sa o cene do 1 000 €. Kvalitnejšie spracovanie, veľká šírka záberu alebo napríklad bubnové kosačky. To všetko môžete kúpiť za túto cenu.  Za svoje peniaze dostanete oproti predchádzajúcej kategórii ešte niečo naviac, ale úprimne či toľko za kosačku dávať nechcete, tak o veľa neprídete.

Profi kosačky

Povedzme nad 1 000 €. Sem už patrí skôr profesionálny tovar. Obrie záber, výkonné motory vhodné pre obrovské záhrady a nerovné terény. Z tejto kategórie bude vyberať málokto, ale ak sa vás to týka, tak venujte pozornosť parametrom. Aj tu sa totiž môžete stretnúť s nekvalitnými, alebo v tomto prípade skôr predraženými výrobky.

Údržba kosačky

Záhradné kosačky nie sú nijako zložité stroje. Platí to pre prácu s nimi, ale aj pre ich údržbu. Nasledujúce odporúčania berte ako ideálny prípad. V realite sa k takto pravidelnej starostlivosti málokto donúti, ale myslite na to, že aspoň nejakú starostlivosť si tento pomocník zaslúži. Čím lepšie a poctivejšie sa o neho budete starať, tým dlhšie a lepšie vám bude pomáhať pri kosení trávy.

Výrobcovia odporúčajú po každom kosení vyčistiť trávny kôš, inak v tým tráva zaschne alebo začne hniť. Najjednoduchší spôsob ako to urobiť je použiť záhradnú hadicu a poriadne ho vypláchnite. Pochopiteľne prvýkrát trávny kôš zložte z kosačky, nech nedôjde k poškodeniu elektroniky alebo motora vodou. Po vypláchnutí koša je dobré ho nechať na chvíľu vyschnúť. Obdobnú starostlivosť si tiež zaslúžia okolí žacieho ústrojenstva. Okolo neho zostávajú zvyšky nasekanej trávy a ďalšie nečistoty. Tie jednak môžu komplikovať a spomaľovať pohyb noža a teda aj obmedzovať pracovnej schopnosti kosačky. Druhým rizikom je poškodenie ochranného náteru (v prípade, že daná kosačka má túto časť tela kovovú a nie z plastu) a je tu riziko hrdzavenie. Priebežne preto kosačku v tejto oblasti čistite a keď vidíte riziko porušenia ochranného náteru, tak namiesto pretrite antikoróznou farbou.

Pri používaní kosačky dochádza k opotrebovaniu žacieho nástroja. To znamená noža alebo struny v prípade strunové kosačky. Doplnenie struny je ľahké, výmena či brúsenie noža je o niečo zložitejšie, ale nejde o nič extra  zložité. Myslite na to, že žacie nástroje sú veľmi ostré a pre zníženie rizika porezania s nimi manipulujte v pracovných rukaviciach.

Pre inšpiráciu video od Husqvarny ukazujúce brúsenia trávneho noža:

Pri dlhšej prevádzke je bežné, že dochádza k povoľovanie skrutiek. Niekoľkokrát počas sezóny ich skontrolujte, ideálne ich skúste trochu povoliť a potom zasiahnuť. Vďaka tejto starostlivosti by sa nemali zaseknúť a vy ich môžete bez problémov pritiahnuť či povoliť aj po niekoľkých rokoch vlastníctva stroja. Pred začiatkom novej záhradnej sezóny venujte kosačke dôkladnejšiu starostlivosť a to isté platí aj predtým než ju uložíte k zimnému odpočinku. U neho je situácia trochu náročnejšia u benzínových kosačiek, kde musíte vypustiť zostávajúci nevyjetý benzín a na jar preveriť sviečky, prípadne doplniť olej. Väčšinu starostí o svoju kosačku nie je problém zvládnuť svojpomocne. Na náročnejšie opravy sú tu servisy.

Typy trávnikov

Viete aké sú oficiálne typy trávnikov? A že je dokonca definuje STN 83 7017? Máme totiž:

  • Okrasný trávnik – ten sa udržuje na výške okolo dvoch centimetrov. Jedná sa o hustý kobercový trávnik z jemnolistých tráv, s nízkou zaťažiteľnosťou, ktorý má veľmi vysoké nároky na starostlivosť a je potrebné ho kosiť najmenej dvakrát týždenne.
  • Parkový trávnik – doporučená výška je medzi 3 – 4 cm. Spadajú do neho zvyčajne verejné trávniky v parkoch i opatrovaná domáce trávniky. Nároky na starostlivosť už nie sú tak vysoké, počíta sa zhruba jedenkrát týždenne.
  • Športový trávnik – doporučená výška 3,5-4 cm. Tiež sa mu hovorí záťažový a okrem športovísk sa s ním môžeme stretnúť na plochách, na ktorých sa predpokladá väčší pohyb ľudí po trávniku. Frekvencia kosenia je zase cca 1x za týždeň.
  • Krajinný trávnik – sem nám patrí všetko ostatné, teda zeleň v krajine, u komunikácií, na rekultivovaných plochách. Výška aj frekvencia kosenia sa môže značne líšiť, ale predpokladá sa len niekoľkokrát do roka.

Zhrnutie na záver

Je toho dosť veľa a preto si urobíme stručné zhrnutie. Najprv si vyberte typ pohonu.

  • benzín – veľká ponuka, vyšší výkon i cena a náročnejšie na údržbu
  • elektrické – nižšia cena i náklady, obmedzená plocha vďaka prívodnému káblu
  • akumulátorové – ľahké, lacné, nemajú kábel, ale zase je obmedzuje kapacita batérie
  • ručné – extra lacné a bezúdržbové, ale aj namáhavá práca

Čo sa týka typu žacieho ústrojenstva tak rotačné bude voľbou väčšiny z nás. K tomu možno jednoduchá strunová kosačka pre dorábky okolo plotu.

Výkon berte podľa veľkosti vašej záhrady a jej terénu. Ak je v kopci, tak budete potreba mať výkonu viac. Podobne je na tom aj šírka záberu. Zvážte veľkosť záhrady a tiež to, aby ste aj so širokou kosačkou prešli všetkými nástrahami typu úzkych medzier medzi dvoma kríkmi atď ..

Finálne doladenie je už také kozmetické. Pojazd, nastaviteľné madlo, typ materiálu alebo kolieska s guličkovými ložiskami. Môžete si vybrať podľa svojich preferencií a limitovať vás bude len rozpočet. Snáď vám poradca pomohol a prajem nech nová kosačka slúži dlhú dobu!

Ako sa zmenili kosačky za posledných pár desaťročí

Aj keď sa môže zdať, že tieto prístroje sa za poslednú dobu vôbec nezmenili, aj u nich je pokrok nezastaviteľný. Pozrime sa na niektoré z nich.

Väčšie použitie plastov

Predtým to nebolo bežné, ale teraz sa s plastmi aj u strednej a vyššej triedy benzínových kosačiek stretávame pomerne často. Ako výhodu prinášajú nižšiu hmotnosť, nižšiu cenu a fakt, že nehrdzavie. Spočiatku boli plasty slabé, praskali po kontakte s odrazenými kameňmi, mäkli pri vysokej teplote pri motore atď .. Novšie plasty na báze polyetylénu a polypropylénu už majú odolnosť na výrazne vyššej úrovni.

Motory

Štandardom sú štvortaktné motory. Dvojtakty sa objavujú u profesionálnych strojov, ktoré sú určené pre prácu vo veľkom náklone (prudkom svahu). Sú vidieť snahy o čo najľahšie ovládanie. Napríklad automatický sýtič (ACS – Auto Choke System), ktorý nastavuje škrtiacu klapku motora. Jednoduchšie je aj štartovanie, kedy stačí povoliť prístup benzínu a zatiahnuť za štartovaciu šnúru.

Veľký pokrok sa stal aj u akumulátorových kosačiek, kedy s príchodom Li-ion akumulátorov, ktoré majú nižšiu váhu a výrazne vyššiu kapacitu ako ich predchodcovia.

Ovládanie

Ergonómia sa tiež výrazne posunula. Ovládacie prvky sú ľahšie dostupné, zmena nastavenia pohodlnejšie. Napríklad zmena výšky madla, nastavenie výšky kosenia atď … Rovnako sa aj zvýšila ponuka pracovných režimov. Bežne sa stretneme so kosačkami označovanými ako 3 v 1 alebo 4 v 1. Relatívne novo je totiž bežnou možnosťou mulčovanie. U neho sa pokosená trávna hmota rozdrobí na drobné časti.

      Čo vybrať
      Logo