Ako vybrať zdvihák na auto (hever)

Hever čiže zdvihák patrí nielen medzi povinnú súčasť výbavy každého automobilu a je nenahraditeľným pomocníkom pri výmene pneumatiky, ale výborne sa hodí aj pri rade ďalších činností okolo domu či chalupy. Poradíme vám, ako vybrať taký zdvihák, ktorý bude čo najlepšie vyhovovať vašim požiadavkám. Vysvetlíme nielen to, aký typ hever je vhodný pre akú činnosť, ale zameriame sa aj na kľúčové parametre, medzi ktoré patrí najmä nosnosť a výška zdvihu. Poradíme vám tiež, ako s heverom pracovať aj to, ako v našom teste dopadlo päť konkrétnych zdvihákov. Napríklad práve z nich si vyberiete.

Hevery – test 2023

Pri výbere toho najlepšieho hever vám môžu pomôcť tiež naše recenzie vybraných produktov. Do testu sme zaradili celkom päť zdvihákov z rôznych cenových kategórií, aby sme pokryli čo najširšie spektrum. Konkrétne ide o dva nožnicové a tri hydraulické modely. Zaujímala nás najmä náročnosť ovládania, kvalita konštrukcie a odolnosť.

GEKO hever nůžkový 1,5 t

Typnožnicový
Zdvíhaniamechanický
Pohonmanuálny
Maximálna nosnosť1,5 t
Minimálna výška zdvihu105 mm
Maximálna výška zdvihu385 mm
Podvozok s kolieskaminie
Farbačierna
Hmotnosť2,3 kg

Základný model nožnicového hevera od výrobca Geko za veľmi nízku cenu sa hodí ako základná výbava osobného auta pre použitie v núdzi, a to najčastejšie pri výmene pneumatiky. Možno ho však využiť aj pri ďalších, menej náročných úkonoch a pri základných drobných opravách.

Pozor je ale potrebné dať na minimálnu výšku zdvihu, ktorá činí 105 mm. Vždy je preto potrebné zmerať, ako vysoko sa nachádza podvozok od zeme, aby bolo možné zdvihák vôbec pod vozidlo vložiť. Na druhú stranu – maximálna výška zdvihu (385 mm) je na takto lacný model pomerne slušná.

Zamrzela však nižšia kvalita prevedenia, ktorá však zodpovedá výrazne nízkej cene. Súčasťou tohto modelu je tiež skladací kľučka, pomocou ktorej dochádza na ovládanie zdvíhacieho mechanizmu. Otáčanie je fyzicky náročnejší a zdvihnutie do požadovanej výšky pochopiteľne tiež trvá dlhšie ako u drahších a konštrukčne o niečo lepšie riešených modelov.

Ide preto iba o model pre občasné až výnimočné použitie. Pre časté a náročnejších zdvíhanie rozhodne odporúčame zvoliť kvalitnejší model.

  • výrazne nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • nižšia kvalita prevedenia
  • náročnejšie ovládanie
  • len pre občasné použitie
Zistiť cenu

COMPASS hever hydraulický pojazdný 2 t

Typhydraulický
Zdvíhaniahydraulický
Pohonmanuálny
Maximálna nosnosť2 t
Minimálna výška zdvihu135 mm
Maximálna výška zdvihu342 mm
Podvozok s kolieskamiáno
Farbačervená
Hmotnosť8,7 kg

Compass Hever je hydraulický pojazdný zdvihák na auto s maximálnou nosnosťou 2 tony. Ponúka veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Ide o skvelého pomocníka pre drobné a skôr občasné využitie.

Vďaka hydraulickému mechanizmu vyniká výrazne jednoduchšie manipuláciou než nožnicové modely. Hoci je ovládaný manuálne pomocou špeciálnej páky, pri zdvíhaní bremena nie je potreba vynaložiť príliš veľa úsilia a práce ide tiež pomerne rýchlo od ruky.

Minimálna výška zdvihu je 135 mm, maximálna potom 342 mm, čo bohato stačí pre výmenu pneumatiky a na niektoré základné úkony. Maximálna nosnosť 2 tony dostačuje pre väčšinu bežných bremien (vrátane osobných vozňov). Hever aj automobil je však nutné vždy dobre zaistiť proti prípadnému pohybu.

Hoci sa nejedná o príliš ťažké zariadenia (celková hmotnosť činí 8,7 kg), je tento model vybavený aj kolieskami pre jednoduchý transport.

Tento dielenský zdvihák na auto sa rozhodne nestratí v žiadnej garáži.

  • nízka obstarávacia cena
  • dobrý pomer ceny a výkonu
  • ľahké ovládanie
  • pomerne vysoký minimálny zdvih
Zistiť cenu

HEYNER hever nožnicový 2 t

Typnožnicový
Zdvíhaniamechanický
Pohonmanuálny
Maximálna nosnosť2 t
Minimálna výška zdvihu98 mm
Maximálna výška zdvihu442 mm
Podvozok s kolieskaminie
Farbačierna
Hmotnosť3,2 kg

Nožnicový zdvihák s nosnosťou až 2 tony od výrobcu Heyner je síce o niečo drahšie ako predchádzajúce testované modely, ale ponúka aj podstatne robustnejšiu konštrukciu, vhodný je preto ako pre častejšie využitie, tak aj pre zdvíhanie SUV a dodávok.

Hoci ide o nožnicovou klasiku, rozhodne príjemne prekvapila kvalita spracovania. Stabilita tohto zdviháka je veľmi dobrá. Zdá sa preto, že tento model skutočne niečo vydrží. Len kľučka by mohla byť o niečo dlhšia, pre manipuláciu (zdvih bremena) je totiž potreba väčšej fyzickej sily. Vďaka menšej kľučke je však tento model skladný, ľahko prenositeľný a hodí sa aj ako povinná výbava do automobilov.

Veľkou výhodou je široké rozpätie výšky zdvihu, a to od minimálnej výšky zdvihu, ktorá je iba 98 milimetrov (vďaka čomu možno zdvihák vložiť aj pod nižší vozidlá), po najvyšší možný zdvih (teda výška, do ktorej je možné bremeno zdvihnúť), ktorý je veľmi slušných 442 milimetrov.

Ak preto zháňate klasický nožnicový zdvihák do 50 eur, rozhodne vám môžeme tento model odporučiť.

  • prijateľná obstarávacia cena
  • dobrý pomer ceny a výkonu
  • vysoká kvalita prevedenia
  • vysoká odolnosť
  • veľký rozsah zdvihu
  • menšia kľučka
  • náročnejšie ovládanie
Zistiť cenu

YATO YT-1720 hever pojazdný piestový hydraulický 2 t

Typhydraulický
Zdvíhaniahydraulický
Pohonmanuálny
Maximálna nosnosť2 t
Minimálna výška zdvihu89 mm
Maximálna výška zdvihu359 mm
Podvozok s kolieskamiáno
Farbačierna
Hmotnosť15 kg

Nízkoprofilový hydraulický hever YATO YT-1720 s maximálnou nosnosťou 2 tony už patrí do strednej cenovej kategórie. Vyššia obstarávacia cena je pritom skutočne poznať. Už na prvý pohľad poteší veľmi pevná a stabilná oceľová konštrukcia a kvalitné spracovanie, vďaka ktorému nemusíte mať strach, že tento zdvihák nevydrží častejšiu a náročnejšiu prevádzku. Pevná konštrukcia sa však prejaví aj na vyššej hmotnosti. Vďaka štyrom kolieskam (dve z nich sú otočné, dve pevné) ho možno pomerne ľahko previezť tam, kam treba.

Tento zdvihák sa ovláda pomocou tyče ručné piestové pumpy, ktorou sa uvádza do pohybu hydraulický zdvíhací mechanizmus. Ovládanie je prekvapivo jednoduché a rýchle. Rozhodne poteší minimálna výška zdvihu, vďaka čomu je YT-1720 vhodný aj pre mnohé športové vozidlá. Dostatočná je tiež maximálna výška zdvihu (359 mm).

Celkovo sa jedná o kvalitný hydraulický hever (v danej cenovej kategórii jeden z najlepších na trhu), u ktorého zamrzí len vyššia obstarávacia cena a vyššia hmotnosť.

  • rýchle a jednoduché ovládanie
  • vysoká kvalita prevedenia
  • vysoká odolnosť
  • vysoký zdvih
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

Vorel hydraulický zdvihák pojazdný 3 t

Typhydraulický
Zdvíhaniahydraulický
Pohonmanuálny
Maximálna nosnosť3 t
Minimálna výška zdvihu150 mm
Maximálna výška zdvihu485 mm
Podvozok s kolieskamiáno
Farbažltá
Hmotnosť36 kg

Do najvyššej cenovej kategórie patria vysokozdvižný hydraulický pojazdný hever značky Vorel s nosnosťou až 3 tony. Ide o skutočne kvalitný model s robustnou oceľovou konštrukciou aj oceľovými kolieskami. Masívna konštrukcia sa prejavuje na vysokej hmotnosti (36 kg), manipulácia s týmto heverom je preto o niečo ťažšie. Na druhú stranu sa vyššia hmotnosť pozitívne odráža na skvelej stabilite. Kvôli vyššej hmotnosti sa ale hodí skôr pre využitie v (auto) dielňach, než pre opravy v teréne.

S týmto zdvihákom je možné ľahko zdvíhať bremená s hmotnosťou až 3 tony, od osobných automobilov po dodávky. Disponuje hydraulickým zdvíhacím mechanizmom, ktorý je poháňaný manuálne pomocou tyče piestové pumpy. Ovládanie je prekvapivo jednoduché a rýchle.

Tento model je navyše ideálny aj pre veľmi časté využitie, znesie totiž aj každodenné používanie. Pochvalu si zaslúži aj maximálna výška zdvihu, ktorá činí takmer pol metra, čo znamená, že sa tento model hodí aj pre pohodlné vykonávanie opráv priamo pod automobilom.

V podstate tomuto heveru nemáme čo vytknúť. Vysoká obstarávacia cena je tu totiž s ohľadom na výkon pochopiteľná. Rozhodne tak ide o zariadenie, ktoré môžeme odporučiť všetkým, ktorí si chcú zaobstarať spoľahlivý poloprofesionálne hever pre časté použitie.

  • rýchle a jednoduché ovládanie
  • veľmi vysoká kvalita prevedenia
  • veľmi vysoká odolnosť
  • vysoký zdvih
  • vhodný pre každodenné použitie
  • vysoká obstarávacia cena
  • vysoká hmotnosť
Zistiť cenu

Na čo možno hever využiť

Hoci väčšina z nás si zdviháky spája iba s opravami automobilov (a najčastejšie výmenou pneumatiky), ich využitie je ďaleko pestrejšia. Hodiť sa tak hocikedy môžu aj ľuďom, ktorí automobil vôbec nevlastní.

Okrem automobilov sa nimi dá zdvíhať napríklad aj ďalšie stroje – napríklad záhradné traktory či veľké kosačky. Hever sa v tomto prípade hodí nielen pri opravách, ale tiež pri čistení sekacieho mechanizmu od zvyškov trávy.

Svoje využitie ale hevery nachádza aj pri zdvíhaní ďalších ťažkých bremien – betónových stĺpikov plotov, veľkých okrasných kameňov či na stavbách. Veľmi obľúbené sú zdviháky tiež u profesionálnych tesárov, ktorí ich hojne využívajú pri opravách drevených konštrukcií.

Rozdelenie podľa výšky zdvihu

Rozdeliť hevery nie je úplne jednoduché, pretože existuje hneď niekoľko spôsobov, ako na ne nahliadať a čo si u nich všímať. Úplne základné delenie sa však odvíja od výšky, do ktorej sú schopné bremeno zdvihnúť. Každý typ sa pritom hodí pre odlišné využitie. Vždy je preto dobré sa najskôr zamyslieť nad tým, pri akých činnostiach zamýšľate zdvihák používať a ako vysoko budete potrebovať auto (či iné bremeno) zdvíhať.

Podľa výšky zdvihu vyčleňujeme dve základné kategórie:

  • nízkozdvižné
  • a vysokozdvižné.

Nízkozdvižné zdviháky

Tieto zariadenia nájdu uplatnenie najmä pri výmene kolies automobilov, tvoria preto nepostrádateľnou výbavu pneuservisov a ideálnou voľbou sú tiež pre všetkých, ktorí si chcú meniť obutie svojich vozidiel doma v garáži.

Ide však o modely, ktoré neumožňujú vyzdvihujúc bremená (zvyčajne automobilu) do dostatočnej výšky tak, aby bola umožnená práca pod ním (najčastejšie s podvozkom).

Vysokozdvižné zdviháky

Naopak vysokozdvižné modely sú už vhodné aj pre pohodlnú a bezpečnú prácu priamo pod vozidlom. A všeobecne s nimi možno zdvíhať bremená do výrazne väčšej výšky.

Rozdelenie podľa mechanizmu a nosnej konštrukcie

Najpresnejší spôsob rozlišovanie medzi hevery predstavuje ich rozdelenie podľa mechanizmu, ktorý je na zdvíhanie bremena využitý, s ktorým tiež úzko súvisí typ nosnej konštrukcie. Medzi notoricky známe patrí napríklad klasické nožnicové zdviháky.

Podľa zdvíhacieho mechanizmu najčastejšie rozlišujeme zdviháky:

  • mechanické,
  • hydraulické,
  • pneumatické.

Podľa nosnej konštrukcie potom:

  • nožnicové,
  • hrebeňové,
  • pákové
  • a stĺpové.

Mechanické hevery

Ako už názov napovedá, ide o typ zdvihákov, ktoré bremeno do požadovanej výšky dvíhajú pomocou ručného zdvíhacieho mechanizmu (často ide o kľučku alebo páku). Ich obsluha je preto v porovnaní s ďalšími typmi náročnejšie (ako na fyzickú silu, tak i na čas), na druhú stranu bývajú menšie a výrazne lacnejšie. Ideálne sú skôr pre bežné využitie v domácom prostredí pre zdvíhanie ľahších bremien do nižších výšok. Najmä nožnicové hevery sú tiež súčasťou povinnej výbavy automobilov.

Hydraulické hevery

V súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie typ zdvíhacích zariadení (práve hydraulické hevery postupne vytláčajú klasické nožnicové modely). Fungujú za pomocou hydraulického mechanizmu, ktorý kvapalinu vytláča buď automaticky, alebo ručne pomocou klasickej pumpovací násady (tento spôsob pritom je v porovnaní s nožnicovým ručným mechanizmom menej náročný a tiež podstatne rýchlejšie). Spúšťanie automobilu (či iného bremena) na zem je potom vykonávané povolením ventilu hydraulického zdviháka. Hydraulické modely tak ponúkajú ľahkú a rýchlu manipuláciu s bremenami (a to vrátane tých ťažších).

Oproti mechanickému typu sú ale väčšie, ťažšie a aj drahšie. Spravidla preto bývajú skôr trvalú výbavou garáže alebo domáce dielne. Pre lepšiu mobilitu navyše bývajú tieto modely často opatrené podvozkom s kolesami.

Pneumatické hevery

Pneumatické zdviháky patrí medzi menej bežný typ (najčastejšie ho nájdeme vo výbave hasičov). K svojmu fungovaniu využívajú tlak vzduchu, preto sa im tiež často hovorí vzduchové hevery / zdviháky. Súčasťou zdvíhacieho mechanizmu tak býva buď kompresor, alebo pumpa. V tejto kategórii sú v súčasnosti najviac zastúpené tzv. balónové (mechové) vzduchové hevery. Typická býva vyššia nákupná cena, veľkosti i hmotnosť. Často nechýba ani podvozok s kolieskami.

Nožnicové hevery

Nožnicové zdviháky patrí medzi klasiku, ktorá aj v súčasnej dobe stále tvorí bežnú výbavu väčšiny automobilov. Za ich masívne obľubou pritom stoja najmä dve hlavné výhody: vynikajúca skladnosť a nízka obstarávacia cena. Existujú ale tiež profesionálne nožnicové zdviháky, ktoré možno zapustiť do podlahy v dielni alebo servisu. Môžu byť vybavené tiež nájazdy.

Konštrukciu tvoria dve roztvárajúce sa ramená, ktoré sa pohybujú pomocou oceľového skrutky so závitom, ktorý je medzi nimi umiestnený. Skrutka je do pohybu uvádzaná manuálne, a to spravidla otáčaním kľučkou (výnimočne je možné naraziť aj na elektrohydraulické modely). Je ale potrebné počítať s tým, že ide o pomerne fyzicky aj časovo náročný proces.

Hrebeňové hevery

Ďalším manuálnym typom sú zdviháky hrebeňové, ktorých zdvíhací mechanizmus pozostáva z kolmé ozubené osi. Otáčaním kľukou (alebo pomocou páky) je bremeno posúvané po jednotlivých zuboch nahor. Samozrejme nechýba ani brzda, ktorá je dôležitou súčasťou celého mechanizmu a umožňuje zaistiť bremeno v určitej výške. Tento typ patrí medzi drahšie a menej časté.

Pákové hevery

Ďalší typ ručného zdvíhacieho zariadenia, ktoré funguje pomocou dlhej páky, svoje uplatnenie nachádza najčastejšie v oblasti lesného hospodárstva.

Stĺpové hevery

V profesionálnom segmente nájdeme najčastejšie zdviháky stĺpové. Ide o robustné zariadenia, ktoré sa podľa počtu stĺpikov ďalej delia na jednosloupové, dvojstĺpové alebo štvorstĺpové hevery. V autoservisoch sú najčastejšie elektrohydraulické dvojstĺpové zdviháky s prejazdom. Lacnejší variant tohto typu využíva poistné západky manuálna, drahšie potom západky elektromagnetické (často sa im zjednodušene hovorí elektrickej hevery / zdviháky).

Nevýhodou tohto typu je okrem veľmi vysoké obstarávacie ceny (spravidla sa nepredpokladá, že by stĺpové zdviháky volili bežní užívatelia) aj tzv. prejazd (teda malý prah, v ktorom je ukryté lanovej ovládanie zaisťujúce synchronizovaný zdvih oboch stĺpikov). Ide o tzv. priecestné zdviháky, ktoré majú voľný horný priestor (vďaka čomu umožňujú zdvíhanie i vyšších automobilov), cez prepojovací prah je ale potrebné prechádzať. Existujú preto i bezprejazdový modely, ktoré majú ramená prepojená v hornej časti, čo síce zaručuje (často náročné) prechádzaní prepojovacieho prahu, ale na druhú stranu limituje maximálnu výšku zvedeného automobilu.

Jednosloupové zdviháky sú ideálne najmä do menších autoklempíren, ale aj do garáží. Medzi ich výhody patrí nižšia cena a lepšiu skladnosť (nie sú tak náročné na priestor), často navyše disponujú pojazdným podvozkom.

Štvorstĺpové zdviháky sa naopak hodia iba pre veľké servisy (ideálne sú napríklad pri nastavovaní podvozkových častí vozidiel). Namiesto ramien sú tvorené dvoma plošinami (rampami). Pochopiteľne patrí medzi najväčšie a najdrahšie zdvižné zariadenia.

Rozdelenie podľa účelu použitia

Veľmi jednoducho môžeme zdviháky rozdeliť tiež podľa toho, kto a kde ich bude používať, a to na dve kategórie:

  • domáci
  • a profesionálne.

Zdviháky pre domáce použitie

Aspoň ten najzákladnejší nožnicový hever je nepostrádateľnou súčasťou výbavy každého automobilu, je totiž úplne nenahraditeľnou pomôckou pri výmene kolies alebo pri menších opravách áut, ktoré možno zvládnuť svojpomocne. Navyše môžu nastať aj ďalšie situácie, kedy sa bude toto zariadenie hodiť – pritom vôbec nemusí ísť o automobily, niekedy je potreba dvíhať aj iné bremená.

Všeobecne sú domáce modely cenovo dostupnejšie, menšie, ľahšie, a teda aj skladnejšie a mobilnejší. Ich použitie navyše zvládne skutočne každý, nie je to totiž nič zložité. Medzi nevýhody patrí najmä nižšia nosnosť, menšie zdvih a nižšia odolnosť, ktorá nemusí vydržať príliš časté či náročnejší používanie (v takom prípade je vhodné voliť radšej menšie profesionálne modely).

Do tejto kategórie patria najmä klasické nožnicové alebo menšie hydraulické zdviháky. Dôležitou súčasťou sú aj tzv. podpery, o ktorých sa zmienime v nasledujúcich kapitolách.

  • nižšia obstarávacia cena
  • ľahká manipulácia
  • nižšiu hmotnosť a rozmery
  • menšie nosnosť
  • nižšia zdvih
  • horšie odolnosť

Zdviháky pre profesionálov

Profesionálne hevery tvoria úplne základnú výbavu každého autoservisu či pneuservisu. Bývajú výrazne robustnejšie, väčšie i ťažšie. Disponujú tiež väčším zdvihom (do výšky dvíhajú celé auto, a nielen jeho časť) aj vyššou nosnosťou, znesú preto každodenné zaťaženie a sú vhodné pre najrôznejšie využitie (od výmeny kolesa až po náročné opravy podvozka). Okrem autodielní sa tieto zariadenia používajú aj v rade ďalších odvetví.

Medzi profesionálnymi hevery pritom nájdeme spravidla stĺpové modely, ktoré môžu disponovať buď hydraulickým, alebo elektromechanickým pohonom. Naraziť možno tiež na zariadenia s prejazdom, či bez prejazdu.

Medzi minimálne požiadavky na zdviháky pre pneuservisy patrí zdvih minimálne 1 meter a nosnosť aspoň 3 tony, pre autoservisy je potom minimom zdvih okolo 1,8 metra a nosnosť asi 4 tony.

  • vyššia nosnosť
  • vyššia zdvih
  • výrazne lepšiu odolnosť
  • širšie možnosti využitia
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia hmotnosť a rozmery

Podpery

Pri výbere hever by ste nemali zabúdať ani na podpery, ktoré tvoria dôležitú súčasť procesu zdvíhanie automobilu či iného bremena. Ide oceľovú konštrukciu, ktorá sa vkladá pod už zdvihnutou časť vozidla. Podpery sa tak hodí nielen pri možnom zlyhaní hever, ale aj v prípade, že používate iba jeden jednoduchšie zdvihák a vozidlo pritom potrebujete zdvihnúť na viac ako jednom mieste (podperu jednoducho vložíte miesto hever, ktorý vďaka tomu môžete využiť pre zdvíhanie ďalšej časti).

Najdôležitejšie kritériá výberu

Pri výbere toho správneho pomocníka je potreba nezabudnúť na niekoľko základných a dôležitých parametrov. Zdvíhacie zariadenie je totiž potrebné voliť vždy na mieru s ohľadom na spôsob najčastejšieho využitia. Len tak je možné zaručiť, že bude dobre slúžiť a nedôjde napríklad k nepríjemným situáciám (napr. zničenie samotného zariadenia, prípadne pádu zdvíhaného bremena).

Medzi tieto najdôležitejšie kritériá patria najmä:

  • nosnosť,
  • výška zdvihu,
  • hmotnosť.

Nosnosť

Nosnosť je hodnota, ktorá udáva maximálnu hmotnosť bremena, ktoré je hever schopný zdvihnúť. Uvádza sa buď v kilogramoch, ale oveľa častejšie v tonách. Ide pritom o najdôležitejší parameter, pri prekročení maximálnej nosnosti totiž môže dôjsť buď k poškodeniu prístroja či pádu bremena, alebo dokonca (v najhoršom prípade) k zraneniu osôb. Nosnosť preto voľte vždy radšej s rezervou (všeobecne sa odporúča pripočítať ešte aspoň 0,5 tony navyše).

V žiadnom prípade sa tiež neoplatí zdvihák pri používaní preťažovať, nielen z vyššie uvedených dôvodov, ale navyše tým zdvíhací mechanizmus trpí, kvôli čomu dochádza k znižovaniu jeho životnosti a zvyšuje sa riziko jeho zlyhanie.

Na druhú stranu je zbytočné kupovať zdvihák s maximálnou hmotnosťou výrazne vyššia, než v skutočnosti využijete. Nielenže bude taký model drahšie, ale obvykle tiež väčšie a ťažšie. Vždy preto voľte zlatú strednú cestu, teda nosnosť o niečo vyššia ako je celková hmotnosť najťažšieho zdvíhaného bremena (vozidlá). Za úplné minimum možno pritom považovať maximálnu nosnosť, ktorá sa rovná hmotnosti bremena.

Pre bežných užívateľov (domáce využitie) zvyčajne postačujú hevery s nosnosťou od zhruba 450 kilogramov do 3 ton (najčastejšie sa stretneme s nožnicovými a hydraulickými pojazdnými modely s nosnosťou do 2t a 3t, niektoré zdviháky na veľké a ťažké autá sa ale môžu pochváliť aj nosnosťou do 5t). Lacnejšie nožnicové vozíky disponujú maximálnou nosnosťou zhruba 1-1,5 ton.

U profesionálnych zdvíhadiel sa bude táto hodnota pochopiteľne pohybovať okolo výrazne vyšších čísel. Maximálna nosnosť tak môže dosahovať aj nosnosti 20t, či dokonca až 50t.

Výška zdvihu

Čo sa výšky zdvihu týka (teda výšky, do ktorej je možné bremeno zdvihnúť), výrobcovia zvyčajne uvádza hodnoty dve, a to minimálnu a maximálnu výšku zdvihu. Obe sú pritom rovnako dôležité. Uvádzajú sa v milimetroch.

Minimálna výška zdvihu musí byť vždy o niečo menší, než aká je vzdialenosť konca zaťaženia (napr. podvozku automobilu) od zeme. A to pochopiteľne z toho dôvodu, aby bolo možné zdvihák pod zdvíhané bremeno vôbec umiestniť. Nezabudnite pritom na to, že pri jednotlivých značiek vozidiel sa obvykle výška podvozka líši (a to niekedy dosť výrazne). Zdviháky s malou minimálnou výškou sa nazývajú nízkoprofilové.

Maximálna výška zdvihu potom záleží najmä na zámeru, s ktorým si užívateľ hever kupuje. Musia byť teda postačujúce na vykonanie všetkých potrebných úkonov (napr. pre drobné opravy podvozku). Zvyčajne sa pohybuje od 250 do 500 milimetrov.

Ak si nie ste istí, voľte hodnoty tak, aby medzi minimálnym a maximálnym zdvihom bola vôľa zhruba 200-300 milimetrov.

Hmotnosť

Hmotnosť patrí medzi najmenej dôležité kritériá výberu, vždy totiž zdvihák buď vozíte v kufri auta, alebo ho máte uložený v garáži (prípadne je súčasťou servisu). Napriek tomu aj tento parameter môže pri výbere hrať svoju rolu. Základné nožnicové hevery (ktoré bývajú povinnou súčasťou výbavy automobilov), váži zvyčajne 2-3 kilogramov. Nepatrí síce medzi nijako pokročilá zariadenia, svoju prácu však v núdzi obvykle odvedú.

Pokročilejšie modely (vrátane hydraulických zdvíhadiel), ktoré bývajú skôr trvalou súčasťou garáží, však môžu vážiť aj viac ako 30 kilogramov. Ťažšie hevery sú často kvôli ľahšiu manipuláciu vybavené podvozkom s kolieskami.

Akú značku hever vybrať

Pokiaľ chcete pri výbere staviť na istotu, na trhu nájdete hneď niekoľko veľkých a zavedených značiek, od ktorých možno očakávať vyššiu kvalitu. Ide najmä o tieto výrobcu:

  • Compass,
  • Geko,
  • Mar-Pol,
  • Verda,
  • YATO.

Compass

Patrí medzi známe a populárne výrobca predovšetkým cenovo dostupných a základných modelov, vhodných napríklad ako výbava automobilu či pre základnú prácu. Ponúka ako základný nožnicová, tak i hydraulické zdvíhacie zariadenie.

Geko

Ponuka spoločnosti Geko zahŕňa všetky cenovej kategórie (najčastejšie opäť nožnicové a hydraulické), a to s maximálnou nosnosťou aj viac ako 20 ton. Hodí sa preto aj pre náročnejšiu prácu.

Mar-Pol

Mar-Pol vyrába najrôznejšie náradie, vrátane cenovo dostupných a obľúbených nožnicových aj hydraulických zdvihákov. Ide však skôr o základné modely vhodné pre nenáročných použitie.

Verda

Opäť ide o výrobcu, ktorý je známy produkciou kvalitných heverov za pomerne prijateľné ceny s nosnosťou zhruba do 3 ton. Hodí sa aj pre náročnejšie domáce využitie.

YATO

Výrobca špecializujúca sa tiež na výrobu ďalšieho náradia. Ponuka zahŕňa široký výber najrôznejších modelov pre domáce použitie, ktorých nosnosť sa pohybuje zhruba okolo 2 ton. Obstarávacia cena pritom zostáva v prijateľnej hladine.

Cenové relácie

Ceny heverov pre domáce použitie nemusí byť vôbec vysoká. Základné modely môžete zaobstarať už do 1 tisíce korún. Cena samozrejme rastie úmerne kvalite zdvíhacieho mechanizmu, maximálnej nosnosti aj celkovej veľkosti. V prehľade nižšie vám prinášame niekoľko základných cenových kategórií:

  • do 50 €,
  • do 100 €,
  • do 400 €,
  • nad 400 €.

Najlacnejšie hevery pre príležitostné použitie

V najnižšej kategórii do 40 € je možné nájsť prekvapivo širokú paletu produktov. Ide o nožnicové a jednoduché verzie hydraulických zdvihákov s maximálnou nosnosťou zhruba do 1,5-2 ton. Najlacnejšie zdvíhacie zariadenie je pritom možné zakúpiť už za zhruba 15 €. Okrem lacných heverov sa v tejto kategórii bežne nachádza aj podpery, a to často v sete dvoch kusov.

Kvalitné hevery pre domáce použitie

Zhruba v strednej cenovej kategórii, ktorá začína zhruba na 40 € a končia na 100 €, nájdeme tiež veľmi pestrú ponuku domácich zdvihákov, ktoré možno s úspechom využiť v domácich podmienkach pri menej náročných opravách automobilov. Spravidla ide o kvalitné nožnicové a hydraulické modely s pojazdným podvozkom. Nosnosť týchto modelov sa pohybuje okolo 3 ton. V tejto kategórii si pritom zvyčajne vyberú aj bežní užívatelia s vyššími nárokmi.

Vysoko kvalitné hevery pre náročné použitie

Pri investícii od 100 do 400 € získate už veľmi kvalitný zdvihák, často ide o poloprofesionálne hevery s nosnosťou od 3 ton a maximálnym zdvihom až 450 milimetrov. Hodí sa preto aj pre náročných užívateľov, ktorí pre prácu potrebujú skutočne kvalitné zariadenia.

Naj hevery pre profesionálov

V top kategórii nad 400 € nájdeme veľké (často) hydraulické hevery s nosnosťou aj viac ako 10 ton. Ideálne sú aj pri zdvíhaní ťažších automobilov a ďalších bremien. Pre bežného užívateľa (do garáže) sa príliš nehodí, oveľa skôr sa s nimi stretneme v profesionálnych servisoch.

Ako bezpečne používať hever

Ak sa zdvihákom prichádzate do kontaktu prvýkrát a nie ste si istí, ako s takým zariadením bezpečne zaobchádzať, prinášame vám niekoľko základných rád. Správne zaobchádzanie vám môže ušetriť nielen nervy, ale aj poničenú karosérii vozidla.

  1. Podklad, na ktorý hever umiestnite, musí byť dostatočne pevný a rovný (ideálne napr. betónová podlaha, asfaltová cesta a pod.), K dostaniu sú aj špeciálne gumové podložky, ktoré bránia nechcenému posuvu.
  2. Automobil musí mať vždy zaradený rýchlostný stupeň a zatiahnutú ručnú brzdu. Vhodné je tiež vozidlo podložiť proti prípadnému pohybu.
  3. Zdvihák nesmiete vkladať kdekoľvek pod auto! Vhodné miesta sú uvedené v príručke vozidla (zvyčajne sa nachádza v blízkosti nápravy a sú na karosérii označená šípkou či prelisom). Pri umiestnení zariadenia inam, môže dôjsť vplyvom tlaku k jeho poškodeniu.
  4. Maximálnej bezpečnosti pri práci so zdvihnutým vozidlom docielite použitím podpier. Zabránite tak škodám či zraneniam vzniknutým prípadným zlyhaním hevera.

Tipy na záver

  1. Okrem niekoľkých typov heverov, ktoré sme spomenuli v tomto článku, existuje ešte celý rad zdvihákov na zavesenie, ktoré sa obvykle používajú na odtiahnutie bremena na určité miesto. Obvykle ide o zdviháky reťazové, rehtačkovej či lanové. Mimo to samozrejme dá na trhu nájsť tiež špecializované hevery (napr. tzv. moto / motocyklové zdviháky určené na zdvíhanie motoriek).
  2. Ak hever nebudete používať často, môžete si ho jednoducho požičať v niektorej z mnohých požičovní. Tie zvyčajne ponúkajú aj veľmi kvalitné zdviháky pomerne lacno (zapožičať je možné spravidla od niekoľkých hodín až po niekoľko dní).
  3. Najrôznejšie druhy zdvihákov na auto (nožnicové, hydraulické ale výnimočne i dvojstĺpové) je možné zohnať lacno v bazároch.
  4. Ak si stále nie ste s výberom toho správneho istí, môžu vám pomôcť užívateľské recenzie, prípadne výsledky nezávislých spotrebiteľských testov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo