Nevýhody mulčovanie – má to zmysel?

Keď ľudia hovoria o mulčovanie trávy, často počúvame iba klady. Vaša pôda je prirodzene chránená, nevysychá ani sa nerozbahní, je postarané o jej štruktúru i pôdne organizmy … kopa mulčovacích kosačiek zákazníkov na túto metódu priamo naláka. Viete však, že mulčovanie trávy má aj svoje nevýhody? O tých sa veľa nehovorí, však existujú. Práve nástrahám mulčovanie trávy sa dnes budeme venovať v našom článku. Pretože nie vždy je táto technika pre váš trávnik vhodná.

Čo je mulčovanie

Mulčovanie je jeden zo spôsobu obrábania a hnojenia pôdy. Používa sa ako v poľnohospodárstve aj v záhradníctve. Môže mať veľa podôb, ale v zásade ide o pokrytie pôdy okolo rastliny nejakým prírodným materiálom (mulčovacia kôra, seno, prírodná mulčovaciaj textília atď.), ktorý bránia prerastaniu buriny. Stretnúť sa môžete aj s rozprestreniem odpadu zo zberu po povrchu poľa alebo práve ponechanie nadrobno pokosenej trávy na trávniku.

Pri mulčovaní sa miniatúrne kúsky travín prepadnú až ku koreňom trávnika, kde ho chráni pred vysychaním, a tiež znižuje spotrebu hnojivá. Nie vždy je však táto technika vhodná. O mulčovanie trávy a jeho nevýhodách si dnes povieme viac.

12 dôvodov, prečo môže byť mulčovanie pre váš trávnik nevhodné

Ak ste nikdy nepočuli, že by kto proti mulčovanie brojil, možno vás prekvapí, že má tento proces aj nevýhody. A nie je ich málo. Nechápte nás zle, určite nie sme zarytí anti-mulčovači. Je ale určite fajn mínusy mulčovanie poznať, aby ste neboli nepríjemne prekvapení.

1. Mulčovanie môže narobiť neporiadok

Kedykoľvek je na reklamných záberoch či fotografiách výrobcov kosačiek zobrazený čerstvo pokosený trávnik, vyzerá jednoducho perfektne. Vyzerá tak dokonale, že by žasla aj samotná anglická královna, keby ho zazrela z okna svojho paláca. Málokedy sa však realita tomuto očakávania podobá. Mulčovanie trávy oproti klasickému sekanie a zberu pokosenej trávy do koša kosačky môže narobiť slušný neporiadok obzvlášť, ak sa pustíte do trávy mierne vlhké. Pokosenej kúsky sa nalepí na vaše topánky a ľahko ich roztaháte po celej záhrade. A to neberieme do úvahy vietor … Keď zafúka, pokosená tráva sa rozhodne nebude držať iba na trávniku, ale zašpiní váš chodník aj terasu.

Test záhradných kosačiek 2021

NázovKosenieVýbavaCelkom
1.Weibang WB 456 SCV 6in1Zistiť cenu80%80%
80%
Recenzia
2.FIELDMANN FZR 4618-144BVZistiť cenu75%71%
74%
Recenzia
3.Fieldmann FZR 4608-BZistiť cenu75%70%
73%
Recenzia

2. Nič pre milovníkov dokonalosti

Nejde len o to, že sa mulč doslova lepí ľuďom na päty alebo sa ľahko roznesie po záhrade. Ak máte v obľube krásne a upravené zelené plochy, mulčovanie nie je nič pre vás. A to hlavne preto, že nasekaná tráva, ktorá zostáva na ploche ležať, nevyzerá vôbec pekne. Rozklad trávnych stebiel trvá väčšinou týždne, ale niekedy aj mesiace. A ak budete mulčovať pravidelne treba každý týždeň, táto hmota bude narastať. Mulčovanie je skrátka ideálne napríklad do sadu, na lúky alebo väčšie plochy, kde nezáleží na vzhľade trávniku. Aj tak sa odporúča vykonávať ho cca 1x mesačne, aby sa tráva stačila rozkladať. Je vhodné ho sem tam nahradiť klasickým kosením.

3. Problém pre alergikov

Alergia na pele a trávy patrí u ľudí medzi najrozšírenejšie. Ak viete, že niektorí členovia vašej domácnosti s ňou tiež bojujú, nebude mulčovanie najvhodnejšie metódou. Jemne pokosená tráva môže ľahko zapáchať a pri veternom počasí ľahko víri vzduchom, čo alergikom spôsobuje ťažkosti.

4. Kosačka potrebuje väčšiu údržbu

Nielen v prípade kosačky trávy, ale aj u iných prístrojov väčšina ľudí uznáva tvrdenie, že čím menšia nutnosť údržby, tým lepšie. Údržba klasické kosačky predstavuje obvykle iba nabrúsení noža raz za rok. Ak ale chcete trávu mulčovať, budete musieť pravdepodobne kosačku brúsiť častejšie, napríklad aj trikrát ročne. Prečo? Mulčovať treba extrémne jemne, a k tomu je nutné mať nože vždy perfektne ostré. Na druhú stranu tým zase zaistíte perfektne nabrúsené nože po celý rok.

5. Potreba výkonnejší kosačky

Aby bolo mulčovanie pre váš trávnik skutočne prínosné – a to je určite ten hlavný dôvod, prečo trávu mulčujete, musí byť traviny posekané veľmi jemne. Problém nastane vtedy, keď sa o to pokúsite sa kosačkou s nízkym výkonom. Bohužiaľ veľa lacnejších elektrických prístrojov skrátka nemá výkon potrebný pre poriadnu prácu. A tak sa budete musieť poobzerať po kosačke so silnejším motorom. Nielen, že tento pomocník bude drahšie, ale aj využívaná energia bude finančne náročnejšie.

6. Mulčovanie je veľmi ťažké, ak je tráva vlhká

Prečo je náročné mulčovať vo vlhkých podmienkach? Pri tomto procese sa snažíte pokryť povrch trávnika vrstvou jemne pokosenej trávy. Vďaka tomu pokosená tráva tlie a odovzdáva dôležité živiny existujúce trávnatej ploche. Keď je však vonku vlhko a tráva nie je suchá, pokosenej časti majú tendencie zhlukovať sa do nepravidelných kôpok alebo sa zasekávať na spodnej strane vašej kosačky. A to nie je dobré z niekoľkých dôvodov. Po prvé nahromadené odrezky trávy zabraňujú slnečnému svetlu rovnomerne svietiť na trávnik, čím vznikajú nevzhľadné škvrny, za druhé musíte neustále ohýbať svoj chrbát a kosačku od vlhkej trávy čistiť. Je to nielen nepohodlné, ale aj zdĺhavé.

7. Starostlivosť o trávu bude vyžadovať viac času

Ak budete o svoj trávnik starať so železnou pravidelnosťou, táto nevýhoda sa vás toľko nedotkne. Všetkých ostatných smrteľníkov, ktorí údržbu trávnika nepodriaďujú presnému plánu, však áno. Kvalitné mulčovanie bude totiž vyžadovať dlhší čas obzvlášť, ak je vaša tráva hustá. A to preto, že pri každom prieseku sa musíte posunúť len o kúsok, aby ste mohli mulčovať účinne. Takže ak je vaša tráva urastená, budete musieť cez celý povrch prejsť niekoľkokrát, aby ste ju skrátili na vhodnú dĺžku.

8. Vysokú trávu radšej pokoste

Pred mulčovaním je dôležité mať trávnik v určitej dĺžke, ktorá je ideálne okolo 25 cm. Ak je váš trávnik dlhšie, vzniklo by veľké množstvo mulču, ktorý by sa rozkladal pomaly. Vysokú trávu je teda lepšie klasicky posíct a zozbierať na kompost. Existujú mulčovací stroje, ktoré zvládnu aj vysoký porast, ale ich cena už sa pohybuje v niekoľkých tisícoch euro.

9. Pozor na šírenie buriny

Ak nie ste priaznivci perfektného anglického trávnika, ale vo vašej záhrade sa to hemží sedmokráskami, púpava alebo bežným niekoľkých druhovým trávnikom, môže vám mulčovanie trochu zavariť. Ak burinu vopred neodstránite, budete mulčovať nielen trávnik, ale aj ďalšie rastlinky. A posledná vec, ktorú chcete urobiť je podporiť rast buriny. Pred samotným mulčovaním teda musíte najprv prísť na to, ako sa buriny zbaviť. Aj v prípade, že je váš trávnik menej hustý, mulčovanie radšej neodporúčame. Časom by ste ho mohli premeniť na kompletne zaburinené plochu plnú machov, čo väčšina z vás pravdepodobne neuvíta. Oveľa lepšie je použiť klasickú kosačku a pokosené rastlinstvo upratať na kompost.

10. Zákaz hnojivá a chemikálií

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale pravdou je, že tráva, ktorej rast ste podporovali hnojivami a chemickými produktmi sa nerozkladá rovnakým spôsobom, ako organicky pestovaný trávnik. Než sa dáte do mulčovanie, mali by ste trávnaté plochy nechať odpočívať od chemických látok.

11. Mulčovanie je komplikovanejšie vo svahu

Ak vaša záhrada alebo sád neleží na rovine, ale na povrchu, ktorý sa zvažuje, bude pre vás mulčovanie problematické. V prípade, že je svah mierny by to ešte šlo, ale ak sklon plochy presiahne 30 °, bude mulč skĺzavať nadol.

12. Slimáci aj hlodavce

Rozhodli ste sa mulčovať? Pripravte sa na to, že počas prvých pár mesiacov až roka sa v mulč bude dobre dariť slimákom a môže pritiahnuť aj myši. Po čase sa dostaví prirodzená rovnováha, ale do tej doby počítajte so zvýšeným výskytom týchto zvieratiek.

Mulčovanie má samozrejme aj svoje výhody (ktorých nie je málo) a nielen s rastúcim záujmom o ekológiu a udržateľnosť sa dostáva čoraz viac do popredia. Napriek tomu je potrebné poznať aj jeho tienisté stránky a prípady, keď nie je vhodné. Pretože ako to už v živote býva, nie je len jedna správna starostlivosť o trávnik, ale je vždy potrebné vziať do úvahy vašu situáciu, výbavu a formu v akej chcete trávnik či záhradu mať. Tento článok nemá rozhodne slúžiť proti mulčovanie. Sama verím v jeho výhody. Len neplatí vždy a všade.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo