Čo je to parné pranie

Možnosť parného prania dnes už u drahších elektrospotrebičov nájdete v základnej výbave. Parné pranie je nielen šetrné, ale aj účinné. V čom spočíva? To vám prezradí náš článok.

Kompletný sprievodca výberom (nielen parné) práčky a testy práčok nájdete tu.

Kde sa parné práčky vzali?

Práčka s parným praním je vlastne klasická práčka na pranie s tým, že navyše disponuje programom pre parné pranie. Z vody teda dokáže vytvoriť páru.

Medzi priekopníkov parného prania patrí spoločnosť LG, ktorá pred viac ako 20 rokmi na trh uviedla prvú práčku na parné pranie. S parou sa pracovalo v troch fázach prania:

 • predpierka – voda spoločne s parou prenikla hlboko do bielizne,
 • priebeh cyklu – počas prania para zvyšovala teplotu vody, čo viedlo k efektívnejšiemu výsledku a dochádzalo k lepšiemu využitiu pracieho prostriedku,
 • počas plákania – para sterilizovali a změkčovala odev, takže dochádzalo k jeho menšiemu pokrčeniu.

Po uvedení tejto technológie sa na trhu s týmto spôsobom prania objavil celý rad ďalších výrobcov práčok.

späť na začiatok ↑

Čo je to parné pranie?

Aby ste v klasickej práčke dosiahli pri praní odolných škvŕn skutočne dobrý výsledkov, je nutné bielizeň prať najmenej na 60 ° C, ak chcete hygienickú čistotu, tak na 90 ° C. Pranie pri takto vysokých teplotách však z dlhodobého hľadiska nie je pre vašu bielizeň to najlepšie. Kombinácia pranie s parou, ktorá sa začína tvoriť pri teplote 100 ° C, dokáže aj odolné nečistoty odstrániť pri nižších teplotách napríklad 40 ° C (pretože para vodu ohrieva). Pranie je teda k bielizni šetrnejšie. Hygienicky vypranú bielizeň ocenia nielen alergici, ale aj rodičia malých detí.

Technológia tohto spôsobu prania spočíva v prirodzenom rozvoľnenie vlákien za pomoci pary. Vďaka tomu prenikne prací prostriedok viac do hĺbky a zvládne odstrániť aj veľmi odolné škvrny. Vzhľadom k tomu, že je pranie parou šetrné, je možné v nej prať aj veľmi jemnú bielizeň (čipky, satén, spodná bielizeň).

Parné pranie: program alebo funkcie?

Parné pranie nie je program. Väčšinou sa používa ako doplnková funkcia k programu, ktorý si zvolíte (napríklad bavlna, farebné a podobne). Postup pri praní v parnej práčke je rovnaký ako pri klasickom praní. Zvolíte program, pridáte prací prostriedok a zvolíte funkciu parného prania. Nemusíte však používať aviváž.

Niektoré práčky ponúkajú program osvieženia, ktorý je vhodný pre bielizeň, ktorá natiahla pachy napríklad z kuchyne či reštaurácie, ale ešte nie je potrebné prať. Parné pranie z neho pachy dokáže odstrániť behom krátkej chvíľky (cca 20 minút) a vy si oblečenie ešte ten istý deň môžete vziať znovu na seba. Pri tomto praní sa nepoužíva prostriedok na pranie. Program osvieženie sa používa aj pre ľahšie žehlenie takých kusov oblečenia, ktoré v skrini ležali už dlho a ich záhyby sú odolné.

Po dokončení praní môžete u niektorých pračiek využiť parný samočistiaci cyklus, ktorý vydezinfikuje bubon.

Kde sa para berie?

Voda sa ohrieva v ohrievači, ktorý vytvorí paru. Vďaka tomuto procesu dochádza k zníženiu spotreby ohriatej vody a tiež k zníženiu spotreby energie. K zníženiu dochádza vďaka rýchlejšiemu zahriatiu bubna.

späť na začiatok ↑

Výhody parného prania

Medzi výhody sa radí:

 • vysoko hygienické pranie (bielizeň je zbavené až 99% alergénov a baktérií),
 • para bielizeň zbaví nielen baktérií, ale tiež eliminuje alergény,
 • eliminácia zápachu,
 • nemusíte používať aviváž, pretože para bielizeň zmäkčí,
 • šetríte spotrebu elektrickej energie, pretože škvrny na bielizni sa odstraňujú rýchlejšie,
 • eliminuje stláčanie bielizne.
späť na začiatok ↑

Nevýhody parného prania

Za nevýhody sa považuje:

 • vysoká obstarávacia cena spotrebičov,
 • niektoré parné cykly trvajú dlhšie ako klasické, čo môže viesť k nárastu spotreby elektrickej energie.

Ak hľadáte práčku s funkciou parného prania, pozrite sa do nášho veľkého testu práčok, kde tieto elektrospotrebiče nájdete.

späť na začiatok ↑

Parné sušičky

Parné funkciu nájdete aj u sušičiek. Horúca para, ktorá prenikne látkou, bielizeň našuchorí a prevonia ju. Navyše tieto sušičky neotáčajú bubnom, takže sa bielizeň nekrčí. Najväčšou výhodou je, že bielizeň zbavíte záhybov, a tak sa ľahšie žehlí. U niektorých elektrospotrebičov preto nájdete priamo program pre ľahké žehlenie, ktorý počas sušenia využíva paru a bielizeň je menej pokrčená. Je však dôležité, aby ste bielizeň po dosušenie čo najrýchlejšie vybrali z bubna, inak účinok stratí svoj efekt.

Kondenzačné sušičky s parnou funkciou ponúkajú aj program osvieženie, nájsť ho môžete aj pod názvom Refresh. Väčšinou sa jedná o krátke pre gramy trvajúci zhruba 20 minút, ktoré nie príliš špinavé prádlo zbaví zápachu (najmä cigaretového dymu alebo zápachu z kuchyne). Bielizeň teda nemusíte prať a môžete si ju vziať znovu na seba. V tomto prípade je potrebné počítať s tým, že bielizeň z bubna vyberiete mierne vlhkú. Zhruba do 10 až 15 minút však uschne. O tom, ako vybrať najvhodnejší sušičku bielizne sme sa rozpísali v našom radcovi Ako vybrať najlepší sušičku bielizne TEST.

Spotreba u kondenzačných sušičiek s parnou funkciou pri cene 0,15 € za kWh (kilowatthodina) je priemerná cena za jedno sušenia pri výrobkoch s energetickou triedou A +++ zhruba 0,17 € u výrobkov A ++ 0,24 € a pri sušičiek spadajúcich do energetickej triedy A + 0,28 € za rok. Tieto hodnoty sú však iba orientačné. Vždy záleží na type sušičky, kapacite, programu a ďalších faktoroch.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď