Stavebnice Playmobil

Playmobil sú plastové postavičky vyrábané v Nemecku, ktoré svojím vzhľadom náramne pripomínajú Igráčka, dobre známu figúrku najmä predrevolučnom deťom. A prečo sú si postavičky tak podobné? Pretože sa na ich zrode podieľali dvaja kolegovia. Nemec Hans Beck, ktorý dal postavičke dizajn a Čech Jiří Kalina, ktorý riešil technické záležitosti. Vzhľad vtedajším československým nôžkach vdýchla návrhárka Marie Pavlíčková Krejchová.

Veľká obľuba vďaka minimalistickému dizajnu

Hračka sa vždy skladá z rovnakých dielov a mení sa iba vybavenie a doplnky postáv, ktoré súvisia s ich profesiou. Dostupné sú mužské aj ženské figúrky, pričom tie ženské majú štylizovanou volánovou sukňu.

Dospelí Igráčkovia, ale tiež Playmobil majú výšku približne 8 cm, deti Playmobil 5,3 cm. Pohyblivé ruky je možné uviesť do polohy predpažení, vzpaženia a pozdĺž tela. Nohy sú pohyblivé v oblasti bedrových kĺbov. Igráčkovia majú pohyblivú hlavu o 360 ° C a nepohyblivé zápästia bolo v roku 2010 nahradené otáčavým rovnako o 360 ° C.

Hlavy postavičiek Playmobil sú otáčavé len o 180 ° C, majú vymeniteľné vlasy a takisto hýbací ruky s otočným zápästím. Rovnako ako Playmobil má aj Igráček rad príslušenstvo, ako sú dopravné prostriedky, domy, zvieratá, rastliny a ďalšie doplnky, ktoré môže držať v ruke.

V Nemecku sa Igráček neujal

Hans Beck nemal s postavičkou vo svojej krajine úspech, avšak v Československu si prvý Igráček v profesii murára získal veľký ohlas. Keď sa táto správa dostala do Nemecka, rozhodli sa aj oni uviesť svoj model na trh. Hoci československý Igráček vznikol skôr, dostal sa do výroby až o 2 roky neskôr ako v Nemecku, a to kvôli schvaľovacím procesom, ktoré vo vtedajšom Československu trvali skutočne dlho. Nemecký Playmobil získal slávu po celom svete.

Na počiatku všetkého bol murár

V roku 1976 sa v Československu vyrobil prvý Igráček v profesii murára, za ktorým nasledovali ďalšie profesie ako kuchár, kominár, námorník, cestár alebo mamička s deťmi. Prvá ženská postava bola zdravotná sestrička. Na trhu sa každoročne uvádzali asi 4 nové modely Igráčka. Dnes celá zbierka číta približne 50 rôznych postavičiek. Po roku 1989 na československý trh dorazil modernejšie Playmobil a Igráček čiastočne stratil na svojej príťažlivosti.

V 90. rokoch však aj táto postavička prešla určitou premenou a na scénu prišiel stredoveký rytier, skateboardista, VB vystriedala súčasná polície a dokonca sa objavil policajt na motorke aj na koni. V 90. rokoch na tradičné tváričky pribudol chýbajúce nos. Aj napriek tomu však Igráček zaostával, pretože až do roku 2008 neprišiel so žiadnou výraznejšou zmenou. Najväčší premenu zatiaľ priniesol rok 2010, kedy panáčik dostal otáčavé zápästia, a v tváričky si všimnete väčšieho úsmevu. Tiež účes je štylizovaný a vlasy majú rôznu farbu. Na trh bola v tomto roku uvedená sesterská rada pomenovaná MultiGo, v ktorej nájdete aj nákladné auto, traktor alebo príves s vymeniteľnými nadstavbami. Terajší výrobná firma ponúka aj možnosť výroby panáčikov na zákazku.

Dnes sa môžete v obchodoch stretnúť s celými rodinami, ktoré zahŕňajú seniorov aj rodičia s deťmi. Okrem toho sú k dostaniu aj figúrky reprezentujúce historické osobnosti (Karel IV, Jan Žižka alebo Tomáš Garrigue Masaryk).

Playmobil a obľuba po celom svete

Playmobil sa zrodil v roku 1974 a bol pôvodne dostupný len v 4 tematických svetoch: stavební robotníci, rytieri, indiáni a kovboji. V súčasnosti je dostupných niekoľko desiatok svetov zahŕňajúcich pirátmi, cirkus, letiská, farmu a ďalšie. Vďaka svetovému ohlasu bol v bavorskom meste Zirndorf, v ktorom spoločnosť sídli, postavený veľký zábavný park Playmobil Fun Park.

Každá postavička je zložená zo 7 častí: vlasy, hlava, trup, vnútorný mechanizmus, dve ruky a dolná časť tela. Sloganom hračky je Share the smile !, pretože vytvára úsmev na tvárach deťom naprieč celým svetom.

Pár fotiek z Playmobil Fun Parku

10 zaujímavostí o Playmobil, ktoré ste možno nevedeli

  1. Otcom Playmobil je nemecký dizajnér Hans Beck.
  2. Beck bol pôvodne tesár rovnako ako zakladateľ konkurenčnej spoločnosti Lego Ole Kirk Christiansen.
  3. Beckova vášeň boli modely lietadiel. Svoj plán vytvárať modely lietadiel predložil nemeckej spoločnosti Brandstätter zaoberajúce sa výrobou plastových telefónov a plastových áut ako odrážedel pre deti.
  4. Hoci svoju ideou majiteľa firmy zaujal, kvôli ropné kríze, ktorá mala negatívny dopad na výrobu plastu, mu majiteľ povedal, nech sa vráti s nápadom na hračku, ktorá vybalansuje maximálne využitie pre hranie pri minimálne spotrebe plastu.
  5. V roku 1974 Beck stvoril 3 malé postavičky: stavebného robotníka, rytiera a Indiána, a tak vznikol Playmobil.
  6. Figúrky nemali a nemajú vlastné meno. Playmobil má podporovať detskú fantáziu, takže deti majú postavičkám dávať mená a utvárať ich charakter.
  7. Playmobil sa v súčasnosti predalo na 3 miliardy figúrok so 400 rôznymi vlasy, ktoré spoločne tvoria zhruba 60 tematických svetov.
  8. Najpopulárnejší postavičkou súčasnosti je Martin Luther, ktoré sa predalo cez milión kusov. Každá postavička mala v ruke malý brk a Bibliu v nemeckom jazyku. Tým, že sa protestantský reformátor usmieva, pôsobí oveľa prívetivejšie než na akýchkoľvek iných vyobrazeniach.
  9. Zakladateľ Hans Beck sa narodil 6. 5. 1929 a zomrel 31. 1. 2009
  10. Playmobil patrí medzi originálne kúsky umenia a ako také sa považuje za zberateľský predmet.

Chronologický vývoj Playmobil

1974 – zrod Playmobil v podobe rytiera, stavebného robotníka a Indiána.

1976 – na scéne sa objavujú ženské postavičky: zdravotná sestrička a iná dievčatá, neskôr odvážni piráti, skúsení piloti a tajní agenti. Ženské postavičky boli charakteristické hrudníkom rozširujúcim sa do sukne. Neskôr však redesign postavičky upravil tak, že majú štíhlejší ruky a výraznejšie hrudník.

1978 – vody kúpeľňových vaní brázdia od tohto roka viac ako 16 miliónov pirátskych lodí rôznych vzhľadov a farieb.

1981 – prvýkrát boli predstavené figúrky detí, ktoré za 3 roky nasledovali figúrky bábätiek, ktoré sa však kvôli malej veľkosti často stráca.

1983 – blízka stretnutie strašidelného druhu: začínajú sa vyrábať duchovia, ktorí v tme svietia.

1986 – pirátsky kapitán je prvú postavičkou s veľkým bruškom. Prvá postavička tehotné ženy sa objavila v roku 2012.

1990 – začína sa budovať veľký zábavný park Playmobil Fun Park.

2006 – k majstrovstvá sveta vo futbale vydalo Playmobil sériu futbalistov s kopaciu nohou a balóny. Od tej doby spoločnosť vyrobila viac ako 10 miliónov lôpt, čo by z nej v reálnom svete futbalu urobilo najväčšieho svetového výrobcu futbalových lôpt.

2011 – sú dostupné Fi? Ures mystery bag, kedy každá taška obsahuje 2 panáčikov. Jedného pre chlapca, druhého pre dievča. Avšak to, či v balení nájdete pirátskeho kapitána, votrelca, rockera, Elvisa, rytiera alebo inú postavičku je prekvapením. Figúrky sú rozobrané na časti, takže si môžete zostaviť svoju vlastnú originálnu postavičku.

2013 – s rozvojom nákupných centier je možné ženským postavičkám vymieňať oblečenie.

2014 – Playmobil oslavuje 40 výročie od vzniku spoločnosti.

Playmobil ale nie je len o postavičkách ľudského vzhľadu. Nájdete tu tiež zvieratá, ktorých existuje 149 druhov od motýľa až po veľrybu. Vo všetkých farebných prevedeniach fauna Playmobil zahŕňa na 952 zvieracích tvorov.

Existuje aj kolekcia, ktorá obsahuje postavičky známych osobností napr .: Elvis Presley, Zora, Sherlocka Holmesa alebo Sochu Slobody. Pravá Socha Slobody je 614x vyššia ako postavička z Playmobil.

Konštrukčný systém

Väčšina sád Playmobil vyžaduje od majiteľa určitú montáž. Trebárs domy, lode, autá a ďalšie väčšie a zložitejšie prvky sú opatrené návodom na ich zloženie. Pôvodný stavebné diely do seba zapadali pomocou Steck-systému, ktorý však v súčasnosti nahradil Systém – X, ktorý sa stal štandardom. S montážou na princípe Steck-systému sa stretnete len pri reedícií.

Licencia na výrobu a predaj

Po celej Európe a Latinskej Amerike bolo licencovaných niekoľko firiem na výrobu a distribúciu figúrok Playmobil. V Španielsku sa výroby ujala veľká spoločnosť na výrobku bábik Famosa, ktorá Playmobil uvádza pod názvom los clicks de Playmobil. Ženské postavičky sa vyznačujú širším hrudníkom plynule prechádzajúcom v šaty, a dámskym účesom. Niektoré ručičky postavičiek vyzerajú ako ohnuté, ale v skutočnosti nie sú.

V Argentíne sa o distribúciu na všetkých juhoamerických trhoch stará spoločnosť Antex. V roku 1979 licenciu získala aj Louis Marx and Company z Veľkej Británie, ktorá hračku až do roku 1980 uvádzala pod značkou Playpeople. V Amerike Playmobil predstavil Matel a Schaper. Druhý menovaný v roku 1982 usporiadal distribúciu hračiek na celoštátnej úrovni za pomoci McDonald`s a jeho produktu Happy Meal.

V krabičke deti mohli nájsť jedného z piatich panáčikov: šerif, indián, šerifov kôň, dievča s dáždnikom a farmára. Od 22. októbra do 1. novembra 1982 sa takto predalo zhruba 10 miliónov kusov postavičiek šerifa a farmára. Pred tým, než mohli ísť do distribúcie ďalšie hračky, reťazec predaj zastavil, pretože figúrky nespĺňali požiadavky spotrebiteľského produktu. Jednalo sa o normu bezpečnosti, podľa ktorej hračky obsahovali malé časti, ktoré by mohli byť nebezpečné pre deti do troch rokov. Žiadny incident udusenia spojený s Playmobil však nahlásený nebol. Zákazníci boli vyzvaní, aby hračku prestali používať a vrátili ju McDonlad’s, ktorým im za postavičku ponúkol kompenzáciu v podobe svojich produktov.

V priebehu rokov boli vyrobené prototypy postavičiek znázorňujúci čínskeho staviteľa železníc, hrobára, ale svetlo sveta uzreli aj mučiarne. Vzhľadom k tomu, že postavičky a témy boli považované za nevhodné pre deti, nikdy nenašli svoje miesto na predajných pultoch. Stretnúť sa však môžete sa sadami s duchmi, múmií a kostrou.

V roku 2004 si nechala spoločnosť BMW vyrobiť Playmobil autíčko so vzhľadom exkluzívneho BMW Z4 v tmavo červenej alebo modrej farbe a dvoma jazdcami. Jediným spôsobom, ako sa k týmto figurkám bolo možné dostať, bola skúšobná jazda u nemeckých predajcov BMW. Krátko na to sa v európskych hračkárnách objavili autíčka v žltom a modrom prevedení. Hoci neboli vyrobené spoločnosťou Playmobil, mali oficiálnu licenciu.

Nepravé postavičky Playmobil

Ako už to tak býva, vždy sa nájde niekto, kto začne na úspechu druhého parazitovať. Nie inak tomu bolo aj u tejto hračky. V roku 1978 začala nemecko-maďarská spoločnosť Schenk vyrábať figúrky, bez toho, aby od spoločnosti Geobra Brandstätter obdržala autorizáciu a licenciu na výrobu. Schenk vytvorila presné kópie, ale aj postavičky, ktoré vytvorili ďalšie sady. Najčastejšie išlo o vojenskej postavičky maďarskej histórie. Dostupní boli Husári z obdobia maďarskej vojny za nezávislosť, ďalej rakúski alebo tureckí vojaci.

Rovnako ako predchádzajúce Playmobil nemajú tieto postavičky pohyblivé ruky a ich kone nemajú pohyblivé hlavy. Odlišujú sa aj z hľadiska farby a výrobného materiálu, ktorým je síce plast, ale menej kvalitné. Po páde komunizmu bola výroba týchto „falzifikátov“ zakázaná.

Kde sa figúrky vyrába?

V súčasnosti existujú 3 hlavné európske továrne:

  • Nemecko,
  • Malta a
  • Španielsko.

V každej továrni sa vyrába iné kúsky, ktoré sa následne dodávajú na miesto určenia, kde sa poskladajú dohromady a vloží do balenia, ktoré ide následne na predajné pulty. Na Malte sa vyrábajú postavy a niektoré doplnky, Španielsko sa špecializuje na doplnky a v Nemecku vyrábajú väčšie predmety, ako sú lode a hrady.

Najobľúbenejšie dostupné sety

Najobľúbenejších tematických setov je niečo cez sedemdesiat s tým, že každý má ešte niekoľko desiatok rozšírenie. K dostaniu sú aj najrôznejšie exkluzívne sety.

  • set 1-2-3 (219 rozšírenie)
  • set Action – akcia (37 rozšírenie)
  • set Adventure – dobrodružstvo (2 rozšírenie)
  • set Airport – letisko (109 rozšírenie)
  • set Animal clinic – veterina (45 rozšírenie)
  • set Artic Expedition – polárna expedícia (50 rozšírenie)
  • set Christmas – Vianoce (93 rozšírenie)
  • set Circus – Cirkus (149 rozšírenie)
  • set City Life – život v meste (656 rozšírenie)
  • set City Service – mestské služby (50 rozšírenie)
  • set Coastguard – pobrežná hliadka (7 rozšírenie)
  • set Color – vyfarbi si sám (90 rozšírenie)
  • set Construction – budovanie (291 rozšírenie)
  • set Country – vidiek (106 rozšírenie)
  • set Dinosaur Expedition – expedície za dinosaurami (38 rozšírenie)
  • set Dollhouse – dom pre bábiky (48 rozšírenie)
  • set Dragons – draci (57 rozšírenie),
  • set Easter – Veľká noc (20 rozšírenie)
  • set Egyptians – Egypťania (53 rozšírenie)
  • set Fairies – rozprávkový svet (114 rozšírenie)
  • set Family Fun – rodinná zábava (18 rozšírenie)
  • set Farma – farma a farmárčeniu (352 rozšírenie)
  • set Figures Series – postavičky (67 rozšírenie)
  • set First Smile – prvý úsmev (9 rozšírenie)
  • set Freetime – voľnočasové aktivity (119 rozšírenie)
  • set Future Planet – planéta budúcnosťou (14 rozšírenie)
  • set Ghostbusters – Krotitelia duchov (21 rozšírenie)
  • set Gods – antickí bohovia (16 rozšírenie)
  • set Halloween – Halloween (37 rozšírenie)
  • set Harbour – prístav (37 rozšírenie)
  • set Heidi – Heidi dievčatko z hôr (6 rozšírenie)
  • set Hospital – nemocnica (129 rozšírenie)
  • set How to Train your Dragon – ako vycvičiť draka (23 rozšírenie)
  • set Jungle – džunle (45 rozšírenie)
  • set Knights – rytieri (690 rozšírenie)
  • set Leisure – prázdniny (77 rozšírenie)
  • set Magic – čarovný svet (80 rozšírenie)
  • Merchandise – rôzny tovar z kolekcií Plamobil (482 kúskov)
  • set Micro World – malé svety (8 rozšírenie)
  • set Mini Sets – doplnky ku všetkým setom (2 typy)
  • set Modern House – moderný dom (82 rozšírenie)
  • set Old House – starý dom (30 rozšírenie)
  • set Outdoor – vonku (83 rozšírenie)
  • set Pirates – piráti (490 rozšírenie)
  • set Playmobil The Movie – Playmobil vo filme (14 rozšírenie),
  • set Playmospace – vesmír (83 rozšírenie)
  • set Police – polícia (391 rozšírenie)
  • set Popstars – popovej hviezdy (31 rozšírenie)
  • set Prehistoric – prehistórie (18 rozšírenie)
  • set Princess – princeznej (166 rozšírenie)
  • set Racing – automobilové preteky (173 rozšírenie)
  • set Rescue – záchranári (365 rozšírenie)
  • set Riding Stables – jazdecké stajne (157 rozšírenie)
  • set Romans – Rimania – (77 rozšírenie)
  • set Safari – safari (170 rozšírenie)
  • set Space – vesmír (70 rozšírenie)
  • set Spirit – spirit (14 rozšírenie)
  • set Sports – športy (261 rozšírenie)
  • set Summer Fun – letné radovánky (161 rozšírenie)
  • set Super 4 – super 4 (102 rozšírenie)
  • set Television – televízie (23 rozšírenie)
  • set The Explorers – veľký tresk (8 rozšírenie)
  • set Top Agents – najlepší agenti (62 rozšírenie)
  • set Traffic – doprava (94 rozšírenie)
  • set Train – vlaky (198 rozšírenie)
  • set Victorian – viktoriánska éra (158 rozšírenie)
  • set Vikings – Vikingovia (47 rozšírenie)
  • set Waterworld – dobrodružstvo na vode (110 rozšírenie)
  • set Wedding – svadba (32 rozšírenie)
  • set Western – western (764 dobrodružstvo)
  • set Winter Fun – zimné radovánky (64 rozšírenie)
  • set Zoo – zoologická záhrada (157 rozšírenie)

V akej podobe je Playmobil k videniu?

Okrem klasických hračiek ste mohli Playmobil vidieť aj vo filme Playmobil: The Movie. Ide o klasickú animovanú rozprávku pre deti s akčným komediálne ladeným príbehom. S postavičkami Playmobil sú dostupné aj leporelá, omaľovánky alebo zberateľská albumu na lepenie nálepiek.

Krátke filmy na youtube.com

Veľkej popularite hlavne u menších detí sa teší krátke filmy, ktoré často rodičia amatéri filmári umiestňujú na youtube kanály. Ide vždy o príbeh, ktorý korešponduje so reprezentovaným setom. Napríklad, ak sa dej odohráva v nemocnici, je tu prezentovaná ordinácie a postavičky. Deťom je dobre známa rodina Dvořákova, ktorú tvorí syn Julián, dcéry Hanka, malá dcérky Ema, mamička Klára a otecko Martin.

Krátke youtube príbehy majú väčšinou jednoduchú strihovú skladbu, ktorá zahŕňa ostré strihy a skladá sa zo záberov detailu, polocelku a občas celku. Celkovo sú zábery statické. Amatérsky dabing zahŕňa hlasy dospelých i detí a je doplnený zvuky. Repliky sú nahovorené veľmi pomaly s výraznou artikuláciou tak, aby deti postavičkám dokonale rozumeli.

Témy príbehov rodiny Dvořákovi sú jednoduché, ale iná pomerne dosť odvážna a netradičné. V každom prípade majú príbehy výchovný charakter. Za jednoduchá môžeme považovať prvý deň v škôlke, útek pred zubárom, v nemocnici. Za odvážnejší považujeme rozvod, únos mamičky alebo tému krádeže. Úsmevný nám prišiel príbeh o upchatiu záchodu.

Ďalšie Playmobil rodinou je rodina Arnold skladajúci sa z otecka Jána, mamičky Marty, dcéry Lucie, malé dcérky Zuzky a psíka Vločky. Videá týchto tvorcov reagujú na niektoré aktuálne dianie v Českej republike. Na prelome apríla a mája 2019 vyšlo video, v ktorom rodina sledovala hokej (MS v hokeji bolo v apríli 2019), aktuálne sa pripravuje video o dopravnej výchove, čo odkazuje k začiatku školského roka (september 2019). Aktuálne tematické spracovanie však nie je pravidelné. Ide skôr o výnimky. Všeobecne sú témy zameriavaná na rodinný život napr .: činnosti doma, výlety a podobne.

Priezvisko rodín sú vymyslená samotnými tvorcami a nevychádzajú zo skutočných setov, pretože by došlo k porušeniu jedného z hlavných znakov Playmobil, čo je detská fantázia. Žiadna postavička až na jednu výnimku nemá meno. Príbehy rodín vychádza zo setov Rodina.

Príbehy Playmobil nájdete aj v iných svetových jazykoch. Niektoré sú vizuálne aj dabingový prepracovanejšie, iné sú podobnému nášmu low-cost spracovanie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo