Recenzia AEG AbsoluteCare T8DBC49SC

Priznám sa, že z nej mám rozporuplné pocity. Na jednej strane obrovská kapacita bubna, ktorá je vhodná aj pre veľké rodiny, precízne a kvalitné spracovanie od AEG, veľké množstvo programov a doplnkových funkcií. Ďalej bubon z nerezovej ocele s objemom 118 litrov, ktorý sa dokáže točiť rýchlosťou až 1 400 otáčok za minútu. Proti tomu stojí trieda spotreby A ++ a trieda účinnosti sušenia B. To pochopiteľne nie sú zlé hodnoty, ale nepatrí ani medzi špičku, kam sa tento model chce smerovať. Zvyšným parametrom nie je extra čo vytknúť. Hlučnosť je priemerných 65 dB, rozmery 85 x 60 x 60 cm (výška x hĺbka x šírka). Kondenzovanú vodu môžete odvádzať do nádržky s kapacitou 5,28 litra. Dĺžka prívodného kábla je 1,5 metra. Na celý produkt je špeciálny predĺžená záruka v dĺžke piatich rokov a na motor v dĺžke 10 rokov (pre ňu si musíte výrobok registrovať na webe AEG).

Parametre

Energetická triedaA++
Trieda účinnosti kondenzácieB
Trvanie štandardného programu185 minuty
Maximálna náplň9 kg
Ročná spotreba energie257 kWh
Hĺbka60 cm
Šírka60 cm
Výška85 cm
Hmotnosť59 kg
Hlučnosť65 dB
Počet programov10
Odložený štartÁno
LCD DisplejÁno
Detská poistkaÁno
RefreshÁno
Zvukový signálÁno
Osvetlenie bubnaNie

Programy

NázovMaximálna náplň
Bavlna – Eco9 kg
Bavlna9 kg
Syntetika3,5 kg
Mix3 kg
Vlna1 kg
Hodváb1 kg
Jednoduché žehlenie1 kg
Posteľná bielizeň3 kg
Športové oblečenie2 kg
Outdoorové oblečenie2 kg

Funkcie

Stupeň sušenia
Nastavujete požadovanú suchosť bielizne. Prípustné hodnoty sú (zoradený od najmenej vysušeného po najviac):

 • sušenie na žehlenie
 • sušenie k uloženiu
 • sušenie k uloženiu +
 • extra sušenie

Ide použiť pri programoch Bavlna, Syntetika.

Tichý mód
Znížená hladina hluku, rovnaká kvalita sušenie ale trvá dlhšiu dobu.

Ide použiť pri programoch Bavlna, Syntetika

Eco
Minimalizuje spotrebu energie pri behu spotrebiča. Je predvolene zapnutá.

Proti pokrčenia
Pridá po dokončení sušenia 30 minút, počas ktorých sa bubon pretáča, čo znižuje šancu na pokrčeniu bielizne.

Ide použiť pri programoch Bavlna, Syntetika, Mix, Hodváb, Jednoduché žehlenie, Posteľná bielizeň, Športové oblečenie,

Osvieženie
Tiež známy ako „refresh program“, slúži na osvieženie uložených odevov. Maximálna náplň nesmie presiahnuť 1 kg.

Čas sušenia
Môžete si sami nastaviť, ako dlho má prístroj bielizeň sušiť. Povolené hodnoty sú 10 – 120 minút, ktoré je možné nastavovať v desaťminútových krokoch.

Ide použiť pri programoch Bavlna, Syntetika, Mix, Vlna

Odložený štart
Umožní oddialiť začiatok sušenia o minimálne pol hodiny a maximálne 20 hodín.

Ako suší

Trieda účinnosti sušenia je „len“ B. Pri takto drahé sušičky je to celkom nečakané. Nie je to tak, že by bolo prádlo po vybratí z bubna bielizeň vlhkej, ale jednoducho suší o málinko horšie ako podobne vybavené sušičky s triedou A. Riešením je nastavenie úrovne sušenia ako extra suché. Okrem toho je možné nastaviť ešte jednu úroveň stupňa sušenia. Po zapnutí spotrebiča stlačte a podržte na cca 2 sekundy súčasne tlačidlá „tichý mód“ a „osvieženie“. Na displeji sa objaví symbol „C 0“ sprevádzaný niekoľkými čiarkami na tretej pozícii. Jedna čiarka znamená maximálnu suchosť, dve extra suchosť a tri štandardné mieru sušenia. Prepínanie medzi jednotlivými voľbami sa vykonáva za pomoci tlačidla „štart / pauza“. V prípade že chcete nastavenie uložiť natrvalo do pamäte, musíte opäť stlačiť a podržať tlačidlá „tichý mód“ a „osvieženie“.

Týmto spôsobom zaistíte naozaj dobre vysušené bielizeň, ale tiež dôjde k predĺženiu doby sušenia. Keď budete mať plnú kapacitu prístroja (9 kg), tak sa čas sušenia blíži čtsřem hodinám. S menšou náplňou klesá aj doba sušenia. Senzor sušičky totiž sníma vlhkosť tkaniny a sám určí koniec programu. Ponuka programov a ďalších funkcií je naozaj široká. Ak nepoznáte funkciu osvieženie, tak si na ňu veľmi rýchlo zvyknete. Tichý mód zase zaistí sušenie v noci, ktoré neruší vás ani vašich susedov. Pri využití špeciálnych programov pre hodváb, vlnu alebo posteľná bielizeň dodržujte maximálnu odporúčanú kapacitu pre daný program. Zatiaľ čo v prípade prvých dvoch je to hlavne z dôvodu, aby nedošlo k poškodeniu odevov, tak u lôžkovín preplnený bubon spôsobí to, že sa poriadne nevysuší. Veľké kusy posteľnej bielizne sa do seba zamotajú a uprostred zostávajú vlhké.

Po konci každého programu sa rozsvieti ikona filtra, nabádajúce k jeho vyčistenie. A keď to urobíte, budem sa až diviť, koľko prachu a nečistôt vo filtri nájdete. Pokiaľ filter nebudete pravidelne čistiť (prinajmenšom každé dve sušenie), tak vďaka zanesenému filtru výrazne stúpne doba sušenia aj spotreba energie. Čas od času by ste mali vyčistiť aj kondenzátor. Výrobca odporúča cca raz za pol roka, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam častejšie. Ako je filter u kondenzátora zanesený, tak zase dochádza k predĺženiu doby sušenia a tým pádom aj k zvýšeniu jeho ceny.

Skúsenosti

 • Zvuková signalizácia je na začiatku vypnutá. Keď ju zapnete tak znie nielen na konci programu, ale aj na začiatku a na konci fázy proti pokrčeniu. Dĺžka zvukového signálu na konci programu je jedna minúta.
 • Po piatich minútach nečinnosti sa prístroj automaticky vypne.
 • Detská poistka zablokuje všetky tlačidlá, okrem tlačidla pre zapnutie / vypnutie sušičky.
 • Výšku sušičku možno zvýšiť až o 15 mm za pomoci nastaviteľných nožičiek.
Zistiť cenu

Nepáči sa vám? Pozrite sa na nápovedu pre výber sušičky.

7.5 Total Score
AEG AbsoluteCare T8DBC49SC

Suší pri nízkych teplotách, k bielizni sa chová šetrne a AEG je z pohľadu konštrukcie spoľahlivá voľba (o tom svedčí aj predĺžená záruka na celý spotrebič). Cena je ale naozaj vysoká. Uvidíme či sa časom jej cena zlacnie - zatraktívniť by ju mohla stimul od výrobcu vo forme cashback. Ak trváte na sušičke od AEG, tak namiesto nej odporúčam T8DBE68SC.

Sušenie
8
Spotreba
6
Rychlost
9
Hlučnosť
5
Výbava
6
KLADY
 • Kvalita spracovania + záruky
 • Veľa programov a nastavenie
 • Je rýchla
ZÁPORY
 • Spotrebou ani účinnosťou sušenia nepatrí medzi úplnou špičku
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo