Recenzia AEG FiberPro T9DBA68SC 3DScan

Ak uvažujete o kúpe sušičky vyššej triedy, máme pre vás skvelý tip. Model kondenzačné sušičky od AEG FiberPro T9DBA68SC 3DScan patrí bezpochyby medzi kúsky stojaci vysoko na sušičkovém rebríčku. Ponúkne vám širokú plejádu zaujímavých funkcií, môžete ju ovládať pomocou aplikácie cez telefón a je naozaj veľmi tichá. Ale pretože nič nie je dokonalé, aj tento kúsok má svoje mínusy.

Parametre

Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti kondenzácieA
Trvanie štandardného programu152 minuty
Maximálna náplň8 kg
Ročná spotreba energie177 kWh
Hĺbka66,3 cm
Šírka59,6 cm
Výška85 cm
Hmotnosť49,26 kg
Hlučnosť63 dB
Počet programov14
Odložený štartáno
LCD Displejáno
Detská poistkaáno
Refresháno
Zvukový signáláno
Osvetlenie bubnaáno
Typ chladivaR134a

Programy

Sušička AEG FiberPro T9DBA68SC 3DScan ponúka veľmi početné spektrum sušiacich programov, takže sa nemusíte báť, že by pre niektorý kúsok vášho odevu bola zakázaná. Sušiť v nej môžete džínsové nohavice, košele, veľké kusy posteľnej bielizne, perovou bundu aj hodváb alebo vlnu. Maximálna náplň činí 8 kg, čo bude dostatočné pre domácnosť s menším počtom členov. Počítajte však, že rôzne špeciálnejšie materiály sú na jednu sušiace dávku váhovo obmedzené.

Sušička mimo programy delené podľa typu materiálu disponuje aj ďalšími zaujímavými módy. Ak medzi vašu obľúbenú zábavu nepatrí žehlenie, ale je pre vás napriek tomu nutnosťou, určite oceníte program Ľahké žehlenie. Veľmi obľúbeným je tiež program Osvieženie, ktorý zvládne premeniť v čerstvej aj nosené oblečenie, ktoré nasalo rôzne pachy – bez nutnosti prania. Sklamanie ale prichádza v podobe absencia krátkeho programu.

Trieda účinnosti kondenzácie je tu najvyššia, teda A. Na štandardný program tak zvládne vysušiť viac ako 90% vody. Môžete preto počítať s tými najlepšími výsledkami, ktoré trh so sušičkami ponúka.

Názov programuMaximálna náplň v kg
ECO bavlna8
Bavlna8
Syntetika3,5
Vlna1
Hodváb1
Vonkajšie2
Športové oblečenie2
Džínsy4
Košeľa1,5
Osvieženie1
Jednoduché žehlenie1
Páperová bunda2
Posteľná bielizeň XL4,5
Zmiešaná náplň XL6

Funkcie

Programy nie sú všetko, čo daný výrobok ponúka. Môžete ich vylepšiť množstvom praktických funkcií, ktoré vám iste prídu vhod. Čakajú na vás tieto špeciality:

 • Extra tichý chod – Sušička ešte viac zníži hluk pri práci. Deje sa to tak, že spomalí svoju prácu, a zároveň natiahne dĺžku programu. Na výsledok sušenia to ale nemá vplyv.
 • Úsporná prevádzka – funkcia je automaticky predvolená pri všetkých programoch. Vďaka nej je spotreba energie veľmi nízka
 • Stupeň sušenia – nastaviť si môžete požadovanú úroveň sušenia. K dispozícii máte 4 rôzne varianty: Extra suché, K uloženie + (možno použiť len pre program Bavlna), K uloženie, K žehlenie (najmenej suchá varianta, ktorá pripraví bielizeň k ľahšiemu žehlenie)
 • Časové sušenie – pre oblečenie z bavlny, syntetiky alebo zmiešané tkaniny. Vďaka tejto funkcii si môžete nastaviť dobu sušiaceho programu, a to od 10 minút do 2 hodín. Hodí sa napríklad aj k dosušovanie bielizne. Nahrádza tak krátky program, pretože si sami môžete nastaviť dobu sušenia.
 • Proti pokrčeniu – funkcie na konci sušiaceho programu o ďalších 30 minút predĺži fáze proti krčeniu bielizne, ktorá je bežne obsiahnutá v programoch. Akonáhle skončí fáza sušenia, bubon sa sem tam pretočí, aby bielizeň prehodil a zabránil pokrčeniu. Počas týchto 30 minút môžete oblečenie kedykoľvek vybrať.
 • Náplň – túto funkciu môžete použiť len pre program sušenia vlny. Pretože sa jedná o špeciálny materiál, zaslúži si vlastné vylepšenia. Pomáha vlnu sušiť šetrnejšie a efektívnejšie.
 • Detský zámok – sušička ponúka možnosť uzamknutia tlačidiel, čo sa hodí v prípade, že máte doma neposedné deti.
 • Odložený štart – umožňuje posunúť začiatok sušenia v časovom rozmedzí 10 minút až 24 hodín.
 • Pamäť – spotrebič disponuje možnosťou uložiť si do vnútornej pamäte vaše obľúbené konfigurácie a nastavenia. V zozname programov je potom nájdete pod označením M1 a M2.
 • Osvetlenie bubna – pre príjemnejšie vyťahovanie a vkladanie bielizne je bubon sušičky osvetlený. Prakticky však túto funkciu príliš nevyužijete.

Ako suší

Recenzovaný model od AEG určite nesklame ani náročnejších zákazníkov. Jeho kvalitu predurčuje aj samotná značka, ktorá sa so svojimi sušičkami radí medzi top výrobca na trhu. Môžete tak počítať s tým, že materiály na výrobu a technologické spracovanie je kvalitné a niečo vydrží. Navyše po registrácii u AEG získate 10 rokov záruku na invertorový motor, ktorý spotrebič poháňa.

Výsledky sušenia sú veľmi dobré. To napovedá aj trieda kondenzácie stupňa A, ktorý je najvyšší a z bielizne vie odviesť viac ako 90% vlhkosti. Na výber máte z 14 programov, ktoré si poradia prakticky s akýmkoľvek druhom bielizne – džínsy, športové oblečenie, funkčné oblečenie, perové bundy a spacáky aj košele. Prekážkou nie sú ani citlivé materiály ako vlna alebo hodváb. Ak ste fanúšikmi jednoduchých riešení a nebaví vás bielizeň triediť, určite si obľúbite Zmiešaný program XL, ktorý je perfektný pre bavlnu, syntetiku alebo zmes týchto materiálov – čo je veľká väčšina bežného oblečenia.

O uspokojivé sušenia sa stará systém FiberPro s technológiou 3DScan. To znamená, že sušička disponuje špeciálnymi senzormi, ktoré rozpoznajú vlhkosť a automaticky upravujú dobu sušenia. Vie rozpoznať, či má oblečenie viac vrstiev alebo je z hrubej látky. Výsledky sušenia sú skvelé aj v prípade, že dáte dokopy hromadu bielizne s rôznou hrúbkou. Typicky teraz silnejší mikiny a k tomu tenšie tričká či podobné oblečenie. Všetko je dôkladne suché. Jediné na čo odporúčam dať si pozor, je kombinácia veľké posteľnej bielizne a väčšieho množstva malého oblečenia. Zvlášť prestieradlá dokážu tieto malé kúsky „nabaliť“ a vytvoriť obrie guľu, v ktorej strede pochopiteľne bielizeň zostáva vlhkejšie. Spomínané senzory totiž majú dosah „len“ cca 5 cm.

Model je tiež vybavený špeciálnou technológiou AEG SensiDry, tzv. citlivého sušenia. To vie v zásade každá moderná sušička, len každej svojej technológii hovorí inak. Čo je však tu inak, že naozaj suší až pri polovičnej teplote, než to zvládajú bežné bubnovej sušičky. A to za rovnaký čas. Vaše odevy tak nie sú vystavené vysokým teplotám, ktoré by mohli spôsobiť zrazenie bielizne alebo jeho rýchlejšie opotrebenie. Navyše nízka teplota vie šetriť elektrickú energiu. Reálne je to naozaj poznať. Pokiaľ máte „bežnú sušičku“ zapnutú v uzavretej kúpeľni, tak po cca dvoch hodinách kedy skončí beh programu jasne cítite, že je v miestnosti vyššia teplota. To u AEG FiberPro neplatí. Teda minimálne rozhodne nie tak výrazne, je pravdepodobné že o jeden až dva stupne Celzia môže teplotu navýšiť.

Sušička sa ovláda pomocou otočného ovládača alebo dotykového displeja. Stretnúť sa na trhu môžete s dvoma verziami tohto modelu, a to so sušičkou AEG FiberPro T9DBA68SC a AEG FiberPro T9DBC68SC. Pretože sa obe líši len veľmi málo, rozhodli sme sa ich medzi sebou porovnať. Aký je teda rozdiel v daných spotrebičoch?

AEG FiberPro T9DBA68SC

Vyššia rad ponúka celkom 14 programov a vyššie množstvo funkcií. Disponuje dotykovým displejom, ktorý uľahčuje ovládanie. Aj tak však máte k dispozícii otočný ovládač.

Najviac sa však od lacnejšieho modelu nižšej kategórie líši možnosťou na pripojenie do chytré domácnosti. Jedná sa o Smart sušičku, ktorú môžete pripojiť do siete Wi-Fi a pomocou aplikácie My AEG Care ju môžete ovládať na diaľku. Aplikácia vám umožní upraviť programy, odporučí vám vhodný program pre vložené odevy, a tiež pošle notifikáciu na telefón či chytré hodinky, akonáhle je sušené u konca.

Niektorí zákazníci sa sťažujú, že aplikácia nie je plynulá a má problémy. Hlavne prihlasovanie do nej, je až zbytočne zložité a zabezpečené. Na druhú stranu sa to môže zmeniť, ak AEG vezme spätnú väzbu (je totiž pomerne častá i v zahraničí) do úvahy.

AEG FiberPro T9DBC68SC

Lacnejší model tejto rady sušičiek ponúka len 10 sušiacich programov – chýba program pre džínsy, ľahké žehlenie, košele a osvieženie. Čo môže náročnejšieho zákazníka celkom postrádať.

Sušička prišla aj o niektoré funkcie, napríklad neponúka možnosť uloženia obľúbených programov do pamäte.

Displej tejto lacnejšie varianty nie je dotykový, ale celý spotrebič môžete ovládať iba otočným ovládačom. Ďalej chýba možnosť prepojenia z Wi-Fi.

AEG FiberPRO T9DBA68SC 3DScan sa môže pochváliť príjemnými hodnotami spotreby. Ročná spotreba energie 177 kW patrí medzi nadpriemerné hodnoty. Veľmi dobre si vedie aj čo sa hlučnosti týka. Hlučnosť činí iba 63 dB, pričom možno túto hodnotu pridanou funkciou ešte znížiť. Pokiaľ máte doma málo priestoru, budú vám vyhovovať reverzibilná dvierka, ktoré môžete priestoru prispôsobiť – teda možnosť namontovania otvárania ako sprava, tak zľava.

Kladne hodnotíme aj dĺžku programov. Základný referenčný program pracuje len 152 minút, čo je veľmi príjemná hodnota.

Zistiť cenu

Hľadáte lacnejšie sušičku?

8.8 Total Score
AEG FiberPRO T9DBA68SC 3DScan

Sušička od AEG rozhodne nadchne aj tých najnáročnejších užívateľov. Z bohatej programovej ponuky iste oceníte sušenie športového oblečenia či šetrné sušenie vlny a ďalších jemných materiálov. Oceňujeme aj možnosť pripojenia na Wi-Fi. Počítajte s tým, že za takto nadupaný spotrebič si priplatíte, ale získate energeticky úsporného domáceho pomocníka, ktorý navyše naozaj výborne suší.

Sušenie
9
Spotreba
8.5
Rýchlosť
9
Hlučnosť
7
Výbava
10
KLADY
 • programová ponuka
 • Wi-Fi
 • reverzibilná dvierka
 • nízka spotreba
 • program osvieženie
 • rýchlosť sušenia
ZÁPORY
 • veľmi vysoká cena
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo