Recenzia AEG FSK93807P

Ak túžite mať vo svojej kuchyni najmodernejšie vstavané spotrebiče, umývačka AEG FSK93807P vás rozhodne nesklame. Je kompletne vstavaná (s integrovaným ovládacím panelom), a ponúka výbavu s hromadou najnovších technologických funkcií. Vie sama dvíhať spodný kôš, takže nemusíte zbytočne ohýbať chrbát, je dokonale tichá, vybavená vnútorným osvetlením a premietaním času na podlahu, a tiež disponuje množstvom zaujímavých programov a funkcií. Bohužiaľ ale spotrebuje pomerne vysoké množstvo vody aj elektrickej energie.

Parametre

Typvstavaná
Možnosť podstavbyáno
Šírka59,6 cm
Výška81,8 cm
Hĺbka55 cm
Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti umývaniaA
Trieda účinnosti sušeniaA
Ročná spotreba vody3080 l
Ročná spotreba elektriny234 kWh
Počet sád riadu13
Hlučnost39 dB
AquaStopáno
Pripojenie na teplú voduáno
Počet programov7
All-in-one tabletyáno
Displejáno
Odložený štartáno
Vypnutie po domytíáno
Otvorenie po domytíáno
Umiestnenie príborovvýsuvné plato
Polohovateľný horný kôšáno
Automatický programáno
Dĺžka umývanie240 min.
späť na začiatok ↑

Predstavenie

Vstavaná umývačka AEG je stelesnením všetkých moderných technológií, ktoré si len viete predstaviť. Samozrejme je potrebné počítať s vyššími nákladmi, bez ktorých sa jej nákup nezaobíde, výsledok vás ale rozhodne poteší. Spotrebič má úplne integrovaný ovládací panel, takže dokonale splynie s vašou kuchynskou linkou. Tak, ako je dnes v móde.

Rozmery umývačky činí 81,8 x 59,6 x 55 cm, jedná sa teda o štandardne široký spotrebič. Dovnútra môžete naskladať celkom 13 súprav riadu, čo nie je zlá hodnota, ale na trhu nájdete aj umývačky, ktoré zvládnu pojať sád 16. Samozrejmosťou je potom zabudovaná poistka proti úniku vody – AquaStop. Umývačku môžete pripojiť na teplú vodu až do teploty 60 ° C, čo sa určite hodí pre zníženie nákladov za umývanie. Jednou z potenciálnych nevýhod toho prístroja je totiž jeho vysoká spotreba vody aj energie. Rozhodne ale poteší jeho hlučnosť – umývačka sa môže pochváliť veľmi tichým chodom o hodnote iba 39 dB. To je úplne úžasná hodnota.

Veľmi zaujímavá je vnútorná výbava tohto modelu. Môžete sa tešiť na špeciálne výsuvné koše, osvetlenie vnútornej vane, veľmi účinná ostrekovacie ramená, obľúbené otvorení dvierok pre sušenie a premietanie konkrétneho umývacieho času na podlahu. To sú vlastnosti, ktorými sa lacnejšie modely rozhodne pochváliť nemôžu. Ďalej vás čaká celkom 7 umývacích programov a veľa zaujímavých funkcií pre príjemnejšie starostlivosť o vaše riadu.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Indikátor nedostatku soliáno
Indikátor nedostatku leštidlaáno
Detská poistka / zámoknie
Zvuková signalizáciaáno
Svetelná signalizáciaáno

Umývačka disponuje plne integrovaným ovládacím panelom, ktorý nájdete ukrytý na prednej hrane dvierok. Vďaka tomu je perfektne schovaný a nenarušuje celkový vzhľad vstavaného spotrebiča. Hodí sa aj v prípade, že máte doma malé deti, ktoré by inak lákalo stláčanie tlačidiel – spotrebič totiž nemá zabudovanú detskú poistku. Ak by ste mali obavu, že nebudete vedieť, ako na tom umývačka s umývaním je, môžeme vás upokojiť. Model AEG FSK93807P má zabudovanú svetelnú signalizáciu na podlahu TimeBeam, ktorá premieta na zem presný čas. Vždy tak budete vedieť, koľko času do konca procesu zostáva. Akonáhle bude umývací program ukončený, umývačka vás navyše upozorní zvukovým signálom.

Na ovládacom paneli nájdete tlačidlá pre základné ovládanie umývačky ako je vypnutie a zapnutie, nastavenie funkcie odloženého štartu alebo pridanie najrôznejších funkcií k programom. Samotné programy potom ovládate pomocou špeciálnej ovládacej lišty MY TIME, na ktoré si volíte dĺžku programu, a zároveň vám spotrebič zobrazuje ekologickú záťaž daného umývanie. Samozrejmosťou je potom malý displej a kontrolky, ktoré upozorní na nedostatok leštidla či soli.

späť na začiatok ↑

Vnútorné usporiadanie a materiály

Hlavnou pýchu tohto modelu predstavuje vnútorné usporiadanie a rôzne špecialitky, ktoré sú rozhodne nadštandardné. Zoberme to postupne. Vnútorná vaňa spotrebiča je vyrobená z odolnej nereozové ocele. Vnútri nájdete trojicu košov – príborový, horný a dolný kôš. Všetky sú opatrené kvalitnými pojazdy ComfortRails, ktoré sa starajú o ich tichý a plynulý pohyb v každej situácii. Riad tak bude v bezpečí a nebude hroziť jeho rozbitie.

Najvyššie umiestnená je zásuvka na príbory a drobné kuchynské predmety, ktorá uvoľňuje miesto väčším kusom v spodnom koši. Príborová zásuvka má nad sebou vlastný ostrekovacie rameno, takže si môžete byť istí, že vaše vidličky, lyžice aj nože budú perfektne zbavené všetkých zvyškov jedál. Pod ňou sa nachádza polohovateľný horný kôš s dvojicou skladacích držiakov, dvoma drôtenými držiakmi na poháre a špeciálnymi špičkami Softspikes pre vínné poháre.

Veľkou špecialitu tohto modelu tvorí dolný kôš s mechanizmom ComfortLift. Ako už napovedá názov, umývačka vie spodný kôš nadvihnúť a vysunúť do úrovne vášho pasu, aby ste mohli riad naskladať či vybrať bez ohýbania. Je tak vhodná pre každého, kto trpí bolesťami chrbta alebo sa skrátka nechce tak často ohýbať. Vďaka tomu je obsluha spotrebiča oveľa pohodlnejšie. Bohužiaľ s touto funkciou prichádzajú sťažnosti niektorých užívateľov, ktorí sa sťažujú na zníženú výšku horného koša a komplikované umývanie pohárov na víno, ktoré sa do hornej zásuvky nezmestia.

O perfektné umývanie sa stará nielen horné ostrekovacie rameno, ale aj špeciálne spodné umývacie rameno SatelliteClean, ktoré sa môže pýšiť až 3x väčším pokrytím, než majú iné umývačky. Vďaka tomu sa dostane na každý kúsok riadu, či už je umiestnený na akomkoľvek mieste. Aby ste mali o vašom riadu lepší prehľad, je vnútorný priestor vybavený kvalitným osvetlením. Spotrebič samotný je vybavený silným invertorovým motorom, na ktorý spoločnosť AEG poskytuje záruku 10 rokov. Na umývačku potom obchody poskytujú predĺženú záruku 5 rokov, preto nemusíte mať obavy, že by ste sa s drahým spotrebičom museli čoskoro rozlúčiť alebo boli nútení platiť opravu z vlastného vrecka.Kým 10 ročná záruka na motor, nie je nič zvlášť špeciálneho, predĺžená záruka na celý spotrebič už tak bežná nie je.

späť na začiatok ↑

Umývacie programy a sušenie

Názov programuSpotreba vody v litrochDĺžka v minútachTeplota ve °CSpotreba elektriny (kWh)
Quick9,3-11,43045-500,54-0,66
1 hod10,6-12,96050-600,80-0,93
1 hod 30 min10,4-12,79055-600,97-1,10
2 hod 40 min10,8-13,2160600,97-11,1
Eco1124050-550,821
Auto Sense9,6-13,1120-17050-600,74-1,06
Machine Care8,9-10,960700,58-0,70

Model od AEG sa môže pochváliť 7 rôznymi programami. Zaujímavé je, že nevolíte priamo medzi nimi, ale jednotlivé módy nastavujete pomocou časovej osi MY TIME. Najprv navolíte požadovanú dĺžku programu, a následne pomocou tlačidiel pridáte funkcie, ktorými chcete samotné umývanie vylepšiť. Na displeji v kolónke Ecometer súčasne vidíte, ako moc, alebo naopak málo, je vami zvolený program šetrný k prírode.

Ponuka programov je však pestrá. Pokiaľ s umývaním ponáhľate, určite si zvolíte tridsaťminútový program Quick. Na bežné umývanie sa potom hodí ekologický Eco alebo niektorý s priemernou umývacie dĺžkou. Ak si nie ste istí, ktorý program by bol najvhodnejší, zvoľte si Auto Sense, u ktorého umývačka pomocou senzorov sama pozná, ako veľmi špinavý riad je. Na základe toho volí množstvo vody, oplachovanie i teploty. Poteší, že v porovnaní s konkurenciou sú programami relatívne krátke. Ich priebežný čas navyše vidíte premietnutý na podlahe, a tak máte perfektný prehľad.

Ďalej určite poteší množstvo zaujímavých funkcií (tzv. EXTRAS), ktorými môžete svoje riadu rozmaznávať. Zvoliť si môžete ExtraSilent, ktorý ešte zníži množstvo hluku vychádzajúceho z už tak tichého prístroja. Ak budete umývať sklo, určite zvoľte Glasscare, funkciu, ktorá je šetrná ku sklenenému a krehkému riadu. Tá sa postará o postupný prechod teplôt pri umývaní, takže tenké poháre neprasknú. V prípade, že máte v umývačke veľmi špinavý riad, môžete si dopomôcť k lepšiemu výsledku funkcií ExtraPower. Dôležitý je tiež program Machine Care, ktorý raz za čas určite odporúčame spustiť. Postará sa o vyčistenie samotného spotrebiča, a predĺži tak jeho životnosť.

Sú tu však funkcie, ktoré by sme u tak drahého prístroja možno očakávali, a umývačka nimi vybavená nie je. Napríklad chýba Hygiene Plus, ktorá je schopná riad sterilizovať, čo sa hodí pre dojčenské fľaše alebo osoby s alergiami. Chýba aj Polovičná náplň, kedy je možné umývať iba z polovice zaplnený spotrebič. Tá však môže byť nahradená programom Auto Sense, kedy umývačka spozná množstvo a zašpinenie uloženého riadu. Nenájdeme tu ani tlačidlo pre zrýchlenie programov, do istej miery ho kompenzuje práve voľba programu pomocou lišty s nastavením času. Ako najkratšia zo všetkých môžeme zvoliť polhodinový umývací program Quick.

späť na začiatok ↑

Ďalšie funkcie

Aké ďalšie funkcie vám prácu s riadom uľahčí?

 • Odložený štart – spotrebič ponúka možnosť odložiť štart v rozmedzí 1 – 24 hodín. V prípade hlučnejšie umývačky tak môžete nechať riadu umývať v čase, keď ste v práci alebo v čase lacnejšieho tarifu elektriny.
 • All in one – umývať riad môžete pomocou tabliet aj sypkých či tekutých umývacích prostriedkov.
späť na začiatok ↑

Spotreba a náklady na umývanie

 • Cena vody v SR: 3 € za 1 m3 (1 000 litrov)
 • Cena elektriny v SR: 0,15 € za 1 kWh.
 • Spotreba vody pri jednom umývacom cykle Eco: 11 litrov
 • Spotreba elektriny pri jednom umývacom cykle Eco: 0,821 kWh

Cena za jedno umývanie na program Eco (referenčný program pre energetický štítok) je cca 0,15615 €:
(0,821 * 0,15) + (0,011 * 3) = 0,12315 (elektrina) + 0,033 (voda) = 0,15615 €

Tento údaj platí len pre program Eco. Pri ostatných umývacích programov závisí od nastavení programu, množstvo riadu, reálnom zašpinenia riadu, kvalite vody, kvalite umývacích prostriedkov, atď.

späť na začiatok ↑

Ako umýva

Vzhľadom k tomu, že tento model patrí do výrazne vyššej cenovej kategórie, zodpovedajú tomu aj výsledky. Umývačka umýva výborne. Spotrebitelia si chvália slušnú kapacitu a krásne čistý riad, na ktorom nenájdete ani stopu po zvyškoch jedla. Vďaka špeciálnym ostrekovacím ramenám sa voda s čistiacim prostriedkom dostane skutočne do každého kúta. Naviac máte možnosť zvoliť z naozaj praktických programov, ktorými pokryjete všetky vaše potreby. Funkcia navyše potom výsledný dojem ešte vylepšia.

Čo sa sušenie týka, umývačka je vybavená obľúbeným systémom airdry – pootvorením dvierok pred koncom umývanie, ktorý využíva suchý a studený vzduch z miestnosti k rýchlejšiemu vysušeniu riadu. Výsledky sú dobré, poháre nepostrádajú lesk a nenájdete na nich žiadne zaschnuté kvapky vody. To však úplne neplatí pre ECO režim a preto ak chcete mať dokonale lesklé poháre, radšej sa mu vyhnite.

Spotreba už tak dokonalá nie je, hodnoty by mohli byť u tak drahého prístroja trochu lepší. Umývačka má pomerne vysokú spotrebu vody a celkom vysokú spotrebu energie. Hodnotu ale môžete znížiť, ak budete využívať umývací program ECO. Na druhú stranu, ak si kúpite umývačku tejto cenovej kategórie, najskôr pre vás o pár euro vyššia ročná útrata za energie nebude neprekonateľný problém.

Zistiť cenu
9 Total Score
AEG FSK93807P

Model od AEG bude perfektnou voľbou pre všetkých milovníkov moderných kuchynských spotrebičov, ktorí chcú svoju kuchyňu vybaviť najnovšími technologickými výdobytky. Vstavaná umývačka krásne splynie s kuchynskou linkou, pri jej vyskládávání a ukladanie riadu dovnútra sa vďaka špeciálnemu výsuvnému spodnému košu nebudete musieť vôbec ohýbať. Oplýva značným množstvom skvelých funkcií, ako je premietanie umývacieho času na podlahu, osvetlenie vnútri umývacej vane, šikovné programové lišty MY TIME aj praktickými programami a funkciami. Medzi jej nevýhody patrí vysoká obstarávacia cena a tiež pomerne veľká spotreba. Za to ale získate na spotrebič predĺženú záruku, takže sa nemusíte báť skorých výdavkov za opravy alebo nový spotrebič. Umýva a suší perfektne, preto ju môžeme bez výhrad odporučiť aj náročnejším zákazníkom. Na druhú stranu je možné len o málo horší umývačky zaobstarať za výrazne menšiu cenu.

Umývanie
10
Sušenie
10
Dĺžka umývanie
8
Spotreba
6
Funkcie
10
KLADY
 • špeciálny vysúvací systém spodného koša
 • predĺžená záruka
 • hromada programov a funkcií
 • premietanie umývacieho času na podlahu
 • osvetlenie vnútri umývačky
 • veľmi nízka hlučnosť
ZÁPORY
 • vysoká cena
 • vysúvací spodný kôš trochu obmedzuje výšku druhého koša
 • vyššia spotreba energie a vody
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre