Recenzia Beko EDS7512CSGXR

Sušička bielizne Beko EDS7512CSGX je spotrebič, ktorý vám pomôže usušiť bežné aj náročnejšie kúsky z vášho šatníka vďaka širokej ponuke programov. Poteší vás nízkou spotrebou elektrickej energie a rovnako ako všetky moderné sušičky dokáže skrátiť sušiaci cyklus podľa druhu materiálu. Jej cena je extrémne zaujímavá, keď k tomu pridáte slušnú výbavu a aj veľmi zaujímavú účinnosť sušenia, tak sa zdá naozaj lákavú. Kvalitou spracovania a použitými materiálmi sa nemôže rovnať luxusným modelom, ale žiadna tragédia to nie je. Detaily sme rozpísali v nasledujúcej recenzii.

Parametre

Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti kondenzácieA
Trvanie štandardného programu165 minuty
Maximálna náplň7 kg
Ročná spotreba energie159 kWh
Hĺbka56,8 cm
Šírka59,7 cm
Výška84,6 cm
Hmotnosť44 kg
Hlučnosť65 dB
Počet programov15
Odložený štartáno
LCD Displejáno
Detská poistkaáno
Refresháno
Zvukový signáláno
Osvetlenie bubnaáno
Typ chladivaR290

Programy

Sušička Beko disponuje 15 programami, medzi ktorými nájdete také pre sušenie väčšiny kúskov vašej bielizne (košele, džínsy, tričká, športové oblečenie, prestieradlá). Pokiaľ vypnete otáčanie bubna, možno vysušiť dokonca aj topánky. Medzi materiály, ktoré môžete do sušičky dať, patrí bavlna, syntetické tkaniny ale aj hodváb. Maximálny objem bielizne je 7 kg. Avšak pri rôznych programoch sa toto číslo líši, ako môžete vidieť v nižšie uvedenom prehľade všetkých programov.

Dva základné programy pre bavlnu a syntetiku ponúkajú možnosť „na žehlenie“ alebo „do skrine“. Prvá z menovaných nechá bielizeň mierne vlhkú, takže vám uľahčí jeho následné žehlenie. Zatiaľ čo u druhého sa so žehlením nemusíte ďalej otravovať a po vytiahnutí z bubna môžete rovno skladať do skrine. Program extra suchá bavlna je vhodný pre posteľnú bielizeň alebo uteráky, ktoré sú väčšinou vyrobené zo silnejších vlákien a vyžadujú tak dlhší čas sušenia. Pre náročné materiály, ako je hodváb alebo bielizeň určená na ručné pranie, využijete program s názvom Jemné, ktorý suší pri zníženej teplote. Určite oceníte aj vychytávku v podobe programu Refresh, ktorý dokáže osviežiť už nosené oblečenie nasaté rôznymi pachmi. Bohužiaľ nie celkom dokonale, ale k tomu sa ešte dostanem. V ponuke nechýba ani rýchly program expres 30 minút. Sušička má senzory sušenia – sú šiestym zmyslom sušičky. Neustále kontrolujú zvyškovú vlhkosť bielizne a teplotu sušenia, ktorú porovnávajú s nastaveným programom. Vďaka tomu môže dôjsť k skráteniu alebo predĺženiu sušenia. To je štandard pri všetkých moderných sušičkách.

   

Názov programuKapacita v kg
Bavlna na žehlenie7
Bavlna do skrine7
Bavlna extra suché7
Syntetika na žehlenie3,5
Syntetika do skrine3,5
Denný4
Šport4
Osvieženie
Časové programy
Jemné2
Zmiešané (Mix)4
Citlivá pokožka (Baby Protect)3
Džínsy4
Košele1,5
Expres 30 min.0,5

Funkcie

Okrem vyššie zmienených programov vám sušička bielizne beko EDS7512CSGX môže ponúknuť aj ďalšie užitočné funkcie:

 • Odložený štart – umožňuje nastaviť ukončenie sušenia až o 24 hodín
 • Refresh – osvieži už nosené oblečenie bez toho, aby sa muselo prať v práčke.
 • Detská poistka – slúžiaca na uzamknutie tlačidiel je nevyhnutná pre všetkých rodičov.
 • Proti pokrčeniu – túto funkciu využijete hlavne, pokiaľ nemôžete bielizeň ihneď vytiahnuť. Bubon sa až 8 hodín po ukončení sušenia bude sám pohybovať a zabráni tak pokrčeniu.
 • Vôňa – do sušičky môžete vkladať vonné kapsule FreshCaps, ktoré sú vhodné namiesto aviváže. Bielizeň prevonia a zmäkčí. Ich výdrž je 30 cyklov sušenia.
 • Osvetlenie bubna – vám má uľahčiť hlavne vyťahovanie usušeného prádla a zamedziť strácaniu ponožiek. Drobnosť, ktorá je však väčšinou doménou drahších modelov.

Ako suší

Beko EDS7512CSGX patrí medzi kondenzačné sušičky. V praxi to znamená, že pri fungovaní ohrieva bubon a vytvorená para kondenzuje na vodu, ktorá sa zbiera do špeciálnej nádoby alebo priamo odteká do odpadu. Dôležitým faktorom pre výber takéhoto spotrebiča je trieda účinnosti kondenzácie. Tá je tu najvyššia A, teda že účinnosť sušenia je viac ako 90 % pri štandardnom programe. V tomto ohľade sa vyrovná aj výrazne drahšej konkurencii. Po vytiahnutí je bielizeň suchá a nadýchaná. Rovnako ako všetky sušičky dokáže odstrániť z bielizne zvieracie chlpy a žmolky.

Už spomínanou výhodou sú senzory sušenia. Táto šikovná vychytávka v bubne neustále meria zvyškovú vlhkosť oblečenia a taktiež teplotu sušenia. Vďaka tomu sama upravuje dĺžku zvoleného programu tak, aby ste vytiahli suchú bielizeň alebo aby sa naopak nepresušila, pokiaľ ste zvolili program pre ľahké žehlenie. Nerezový bubon je navrhnutý tak, aby bol čo najviac šetrný ku všetkým materiálom. Aspoň to tvrdí výrobca. V praxi sa bubny jednotlivých značiek príliš nelíšia. Umožňuje aj sušenie jemných textílií ako sú silonky alebo hodváb. Do bubna je zabudované LED osvetlenie pre ľahšie plnenie a vyťahovanie bielizne. Je však otázkou, či toto vylepšenie skutočne využijete. Ale je to príjemná drobnosť.

Pre spotrebič budete potrebovať priestor s rozmermi 84,6 x 59,7 x 56,8 cm (výška x šírka x hĺbka). Avšak je vždy nutné pripočítať niekoľko centimetrov vzadu a po stranách, aby bolo umožnené dobré ochladenie, teda aj fungovanie. Minimálne 5 cm na každej strane, radšej o niečo viac. V manuáli k sušičke Beko EDS7512CSGX nájdete aj návod na zapojenie. Tiež sa odporúča umiestniť ju do dobre odvetrávanej miestnosti. Pokiaľ v kúpeľni zápasíte s miestom, mohlo by sa vám hodiť jej možnosť montáže nad práčku. Môžete ju len tak položiť na práčku, alebo využiť medzikus. K tomu budete potrebovať vedieť, aký medzikus pod Beko EDS7512CSGX môžete použiť. Jedná sa o tieto: Beko medzikus s rovnou lištou medzi práčku nad 45 cm hĺbky a medzikus s výsuvnou poličkou SKWS54 pre sušičky s hĺbkou skeletu 54 cm.

Praktická je aj možnosť zapojenia do odpadu (opäť bežné pre všetky sušičky), kedy sa nebudete musieť starať o vylievanie zásobníka na vodu po každých pár cykloch sušenia. Hlučnosť prístroja je 65 dB, čo je priemerná hodnota medzi sušičkami. Avšak mnohí používatelia sa na jej hlučnosť sťažujú. Pokiaľ nemáte možnosť umiestniť práčku do pivnice alebo odľahlej miestnosti a ste citliví na hluk, odporúčam zvážiť aj iný model. Najtichšie modely majú hlučnosť okolo 60 dB, najhlučnejšie zase okolo 70 dB. Hoci sa rozdiel pár decibelov nepozná veľa, v praxi je to citeľný rozdiel.

Ovládanie je ľahké a intuitívne pomocou otočného kolieska a LCD displeja. Poteší aj popis v slovenskom jazyku. Výber z 15 programov prevažne pre bavlnu a syntetiku je plne dostačujúci. Jemné materiály, vlnu a topánky môžete sušiť nastavením časového programu pri nižších teplotách, ale špeciálny kôš na ne si budete musieť dokúpiť. Sklamaním je program Refresh (osvieženie), ktorý bielizeň plne nezbaví zápachu z cigaretového dymu. Iné značky ho majú účinnejšie. Do bubna môžete vložiť maximálne 7 kg bielizne. Ak máte početnejšiu domácnosť, najskôr užijete väčšiu kapacitu.

S pravidelným používaním sa spája aj pravidelná údržba sušičky Beko EDS7512CSGX. Po každom použití je nutné vyčistiť filter na textilné vlákna. Našťastie ide o jednoduchú záležitosť, ktorú zvládnete do pár minút. Filter je najskôr nutné vybrať a po rozložení všetky jeho časti utrieť vlhkou handričkou. Na dokonalejšie odstránenie vlasov a vlákien môžete tiež použiť sprchu alebo vysávač. Po vyschnutí filter vráťte späť na pôvodné miesto. Na správne fungovanie je navyše odporúčané niekoľkokrát do roka očistiť senzory vlhkosti a výparník.

Aj keď je sušička vysoko účinná, občas sa vám môže stať, že z nej budete vyťahovať vlhkú bielizeň. Tento problém je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Najskôr je dobré sa zamerať na zvolený program. Pokiaľ ste správne vybrali podľa materiálu, skúste nabudúce akurát predĺžiť dĺžku sušenia, v opačnom prípade zvoľte program pre inú textíliu. Predísť vlhkej bielizni môžete už pri praní a to zvýšením otáčok pri žmýkaní. Pokiaľ ani jedna z predchádzajúcich rád pre vás nefunguje, na vine môže byť aj zlé rozloženie bielizne v sušičke. Dôležité je bubon nepreťažovať a oddeliť od seba jednotlivé kúsky oblečenia.

Zistiť cenu

Hľadáte sofistikovanejšiu sušičku bielizne?

7.3Expert Score
Beko EDS7512CSGX

Pokiaľ od svojej sušičky nečakáte zázraky, ale len dobre usušené a nezničené prádlo, je Beko EDS7512CSGX vhodná práve pre vás. Za pomerne nízku cenu dostanete účinnú sušičku s menším objemom, ktorá zaujme širokým výberom programov. Má aj solídnu výbavu a ľahko nadpriemernú hlučnosť.

Sušenie
9
Spotreba
8.5
Rýchlosť
7
Hlučnosť
5
Výbava
7
Plusy
 • nízka cena
 • úspornosť
 • dobre suší
Mínusy
 • program refresh
 • ľahko vyššia hlučnosť
 • nízka cena má svoju daň na použitých materiáloch

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo