Recenzia Bosch AdvancedRotak 36-750

Ak žijete v hustejšej zástavbe – alebo máte horšie vzťahy so susedmi – je jediným možným riešením údržby vášho trávnika kosačka, ktorá bude mať nízku úroveň hluku. Tieto požiadavky najlepšie spĺňajú elektrické akumulátorové kosačky. AdvancedRotak 36-750 od spoľahlivého výrobcu, nemeckej spoločnosti Bosch, ponúkne o 30% nižší hluk, než je u porovnateľných kosačiek bežné a s výkonom sa tiež nešetrilo. Aspoň to hovorí výrobca. Čo všetko ponúkne a je uvedené skutočne pravda?

Parametre

Šírka záberu44 cm
Pre plochu750 m2
Objem koša50 l
Hmotnosť17 kg
Pojazdáno
Výška kosenia2,5 až 5,5 cm
Napätie akumulátora36 V
Kapacita akumulátora4 aH
Typ akumulátoraLi-Ion

Prevádzka

Akumulátorová kosačka Bosch si zachováva robustný vzhľad, ktorý je pre tohto nemeckého výrobcu celkom typický. Charakteristickou temne zelenú farbu hlavný plastovej škrupiny dopĺňajú čierne doplnky. Vďaka plastovému telu je kosačka stále relatívne ľahká – 17,5 kg ju radí približne do polovice štartového poľa. Ťažko prekoná ľahučké modely (ale s nižším výkonom), na druhú stranu sa toľko nenadriete ako u profesionálnych kovových monštier. Kosačka je usadená na podvozku, ktorý tvoria štyri kolieska o jednotnej veľkosti. Táto zostava prepožičiava kosačke veľmi dobrú stabilitu aj ľahkú manévrovateľnosť.

Kosačka je, ako sme už napísali vyššie, akumulátorová. To je jej hlavný tromf, ale zároveň aj najväčší slabina. Akumulátor (36 V, kapacita 4.0 Ah) vydrží na pohodlné pokosenie pozemku o výmere 750 m2. Nie, nemá zmysel zastierať, že v priamom súboji s benzínovou kosačkou by Bosch AdvancedRotak 36-750 prehrala. Avšak, jej výkon je úplne dostačujúce pre pravidelnú údržbu nenáročného pozemku okolo domu. Na plné nabitie batérie budete potrebovať 125 minút, ak sa ponáhľate, kosačka ponúka i rýchle nabíjanie, kedy sa na 80% kapacity dostanete za 96 minút. Výdrž batérie úspešne predlžuje technológie EEM (Efficient Energy Management), ktorá energiu dávkuje podľa náročnosti terénu, na ktorom pracujete. Keď je náročnejšie, kosačka zvýši výkon. A samozrejme rýchlejšie čerpá energiu z batérie.

S tým zhonom to očividne nebude tak horúce, pretože ten rozdiel nie je vôbec veľký. Akumulátor, ktorým je kosačka osadená, je univerzálny a môžete ho použiť do ďalších modelov akumulátorových kosačiek či krovinorezov. To je celkom výhoda, pretože batéria šponuje konečnú cenu celkom vysoko. Takto obslúžite kompletnú údržbu svojej záhrady pomocou jednej batérie. A zatiaľ čo sa bude dobíjať, si môžete oddýchnuť a dať si trebárs vychladený drink.

Vyššie sme uviedli, že je akumulátorová kosačka Bosch Advanced Rotak určená skôr pre bežnú údržbu trávnika na menších a stredne veľkých pozemkoch. Treba uznať, že pre túto úlohu je vybavená výborne. Kosačka má veľmi príjemne štedrý záber 44 cm a sekanie vám tak bude celkom ubiehať. Výšku kosenia si môžete prispôsobiť v siedmich jednotlivých stupňoch v rozsahu od 25 do 85 mm. Užívateľ tak má v rukách dostatok možností pre najrôznejšie podobu trávnikov pre všetky ročné obdobia. Bosch tiež v tejto oblasti prišiel s prístupom, ktorý nie je úplne obvyklý – ale rozhodne si myslíme, že by sa mal stať štandardom. Výšku kosenia totiž nastavíte pomocou jediného tlačidla.

Ostrie je rotačné a navyše má integrovanú funkciu zberu lístia. Takže pred kosením netreba trávnik vyčistiť a pripraviť. Môžete ísť rovno na vec. Kosačka, vďaka hrebeňom AdvancedRotak dobre zvláda aj zastrihávanie trávy na miestach, ako sú okraje záhonov alebo cestičiek. Nebude potrebné, potom, čo pokosíte celú záhradu, po kolenách a so záhradníckymi nožnicami obísť tieto partie a spätne je dostrihu.

Zberný kôš na trávu je pomerne bežnou súčasťou kosačiek – a je pochopiteľné, že je súčasťou aj tohto modelu. Príjemne ale prekvapí. Už svojou naozaj veľkou kapacitou 50 litrov, ale hlavne šikovným skladacím riešením, ktoré výrazne uľahčí skladovanie. Horná časť koša je plastová, čo mu prepožičiava dostatočnú pevnosť a stabilitu v pripojení k kosačke. Bočné steny a dno sú naopak textilné a priedušné. Chválime aj jednoduchý indikátor naplnenia kapacity koša. Jediná škoda je, že kosačka neponúka možnosť mulčovanie. Váš trávnik by to určite ocenil.

Nemenej vychytaná je aj rukoväť. Na trhu je celý rad kosačiek, ktorých ovládanie je nepríjemné alebo dokonca vyložene nepohodlné. Problémom je najmä pevný uhol, pod ktorým je držadlo spojené s telom kosačky. Nie tak Bosch Advanced Rotak 36-750. Rukoväť sa tu volá ErgoSlide a veľmi rýchlo si ju prispôsobíte svojej výške tak, aby bolo držanie kosačky maximálne pohodlné. Rovnako sa nejedná len o jednoduché prepojenie kovových rúrok, rukoväť ponúka ergonomickú úpravu a hneď niekoľko spôsobov, ako kosačku držať – a nie je ani problém riadiť ju jednou rukou, napr. Okolo záhonov s kvetmi. Opäť tak bude záležať len a len na vás a na tom, čo je pre vás pohodlné. Pekný, upravený trávnik už tak nebude vykúpený boľavým chrbtom a svaly na rukách. Keď sme u držadiel – uprostred tela kosačky nájdeme ešte jednu rukoväť, ktorá je určená na prenášanie stroja, napr. pri ukladaní do garáže. Svojou robustnosťou zodpovedá zvyšku kosačky a je výborne umiestnená, takže sa kosačka pri prenášaní neprevažuje na žiadnu stranu.

Čím však táto kosačka ale skutočne zapôsobí, je extrémne nízka hladina hluku. Ponúka technológiu ProSilence, ktorá hluk, aspoň podľa údajov výrobcu, znižuje o skvelých 30% oproti porovnateľným modelom. Ide tak o jeden z najtichších modelov kosačiek na trhu.

Údržba

Ako každý záhradný stroj aj táto kosačka potrebuje svoju dávku údržby. Kosačku skladujte na suchom mieste. Rozhodne odporúčame pravidelné čistenie, najmä spodnej strany s kosiacim nožom, kde sa lepí zvyšky pokosenej trávy. Pozornosť venujte aj zbernému koši. Po vysypaní trávy ho nechajte na slniečku vyschnúť – vďaka textilnému prevedenie to pôjde veľmi rýchlo – a dôkladne vyklepte od všetkých, teraz už suchých, zvyškov trávy. Potom už len kôš zložte a uložte. Zvláštnu starostlivosť pochopiteľne vyžaduje batéria. Po použití ju dobite a radšej ju skladujte mimo kosačku – obzvlášť, pokiaľ ju používate pre viac jednotlivých zariadení. Na konci sezóny kosačke venujte väčšiu starostlivosť, hlavne čo sa týka čistenie všetkých častí. Naopak, keď sezóna začína, skontrolujte všetky spoje a detaily, či všetko vyzerá, ako má.

Ďalšie varianty kosačky Bosch Rotak

Bosch UniversalRotak 36-560Bosch AdvancedRotak 36-660Bosch AdvancedRotak 36-750Bosch AdvancedRotak 36-850
Šírka záberu38 cm42 cm44 cm44 cm
Výška kosenia6 pozícií (25 – 70 mm)7 pozícií (25 – 80 mm)7 pozícií (25 – 80 mm)7 pozícií (25 – 80 mm)
Batéria2 x 2Ah2 x 2Ah1 x 4Ah1 x 6Ah
Doba nabíjania65 minút65 minút125 minút185 minút
Odporúčaná veľkosť pozemku560 m2660 m2750 m2850 m2
Hmotnosť15 Kg16,5 Kg17,5 Kg17,5 Kg
Kapacita koša40 l50 l50 l50 l

Hľadáte skôr benzínovú kosačku alebo lacnejšiu akumulátorovú? Pozrite sa sem.

Zistiť cenu
8.2 Total Score
Bosch AdvancedRotak 36-750 aku

Na trhu je celý rad záhradných kosačiek, ktoré papierovo ponúkajú veľa funkcií, v skutočnosti to, ale v praxi spoznáte len ťažko. Nie tak Bosch AdvancedRotak 36-750. Tá ponúka len to, čo pri kosení trávnika naozaj oceníte: Ergonomicky tvarovanú rukoväť s hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi držania, slušný výkon (na batérií poháňanú kosačku), široký záber, celkom rýchle dobíjanie aj nízku hlučnosť. Napriek vyššie vstupné investícii sa jedná o spoľahlivého pomocníka pre rýchlu - a v podstate príjemnú - údržbu trávnika okolo vášho domu.

KLADY
 • veľmi tichá kosačka
 • ergonomická rukoväť s niekoľkými spôsobmi uchopenie (aj jednou rukou!)
 • záber 44 cm
 • slušná výdrž batérie
 • univerzálna batéria pre viac prístrojov Bosch
 • kapacita zberného koša
ZÁPORY
 • cena
 • schádza možnosť mulčovanie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo