Recenzia Bosch HBA534ES0

Možno ste si pri pečení vianočných cukroviniek, kedy rúra išla na plné obrátky, povedali, že prišiel ten správny čas zaobstarať si tento spotrebič nový, modernejší a s funkciami, ktoré vám uľahčia prípravu ako vášho obľúbeného múčnika, tak napríklad skvelého chrumkavého kurčaťa. Veľká časť spotrebiteľov dnes volí vstavané výrobky, ktoré schová do linky, nezaberajú miesto a môžu ich umiestniť do výšky očí. Preto sme sa dnes zamerali práve na vstavaný spotrebič, a to rúru Bosch HBA 534 ES0.

Parametre

Energetická triedaA
Objem71 l
Samočisteniehydrolické
Rýchly ohreváno
Výsuvné roštyáno
Parné pečenienie
Termosondanie
Zdroj energieelektrická
Typvstavaná
Ovládaniemechanické + LED displej
Ohrevteplovzdušné
Príkon3400 W
Napätie230 V
Detská poistkaáno
Kruhové výhrevné telesoáno
Časovačáno
Rozmrazovanienie
Griláno
Chladenie dvieroknie
Rozmery (v x š x h)59,5 × 59,4 ×54,8 cm
Hmotnosť31,6 kg

Kvalitne spracovaná, elegantná, osvedčená značka, s teleskopickým výsuvom so STOP funkciou, jednoduchým ovládaním a LED displejom, funkciou 3D horúceho vzduchu PLUS. Neznie to vôbec zle. Plusom je aj to, že vďaka svojej priaznivej cene neurobí veľkú dieru do vášho rozpočtu. Ak hľadáte práve takýto model rúry, ste tu na správnej adrese. Má ale aj nejaké slabé stránky? Pokiaľ budete čítať ďalej, v našej recenzii sa o ňom dozviete oveľa viac.

Predstavenie

BoschHBA534ES0 sa so svojim vnútorným objemom 71 l radí medzi veľké rúry vhodné pre početnejšie rodiny, a je preto vhodná na časté pečenie. Nájdete tu 7 základných funkcií pečenia, vrátane grilu a 3D horúceho vzduchu alebo napríklad funkcie na prípravu pizzy.

Rúra sa môže pýšiť veľmi kvalitným dielenským spracovaním, pekným dizajnom s celosklenenou vnútornou stranou dvierok a pekným madlom z nerezovej ocele. Nájdete tu elektronické hodiny s časovou predvoľbou a rúra je dobre osvetlená halogénovým vnútorným osvetlením. Radí sa medzi úsporné spotrebiče s energetickou triedou A. Zadná stena je vyrobená zo špeciálneho povrchu a pomôže vám aspoň čiastočne s čistením rúry. Tento model HBA534ES0, ktorý niekedy nájdete aj pod názvom BOSCH HBA534ESO disponuje teleskopickým výsuvom, a preto manipulácia s plechmi bude pre vás hračkou. Na druhú stranu tu možno budete postrádať termosondu alebo pečenie v pare.

Čistenie a údržba

Keďže je náš čas to najcennejšie, čo máme, zrejme nikto z nás ho nechce tráviť čistením rúry. Preto sme sa pozreli podrobnejšie aj na túto stránku nášho modelu.

Svetlejšie vnútro rúry má hladký povrch GranitEmail bez ostrých hrán. Táto smaltovaná povrchová plocha je odolná proti nárazu, poškriabaniu a kyselinám. Uľahčí vám to čistenie a údržbu rúry, ktorú pri týchto stenách vykonáte klasicky vlhkou handričkou. Zadná, matná keramická stena rúry je samočistiaca. Tento porézny povrch vďaka mikroskopickým keramickým zrnkám zabráni usadzovaniu tukov, v priebehu pečenia absorbuje nečistoty. Toto katalytické čistenie EcoClean má ale iba zadnú stenu, čo vnímame ako menší nedostatok. Životnosť týchto stien je tiež obmedzená a po niekoľkých rokoch ich treba vymeniť. Na druhú stranu sa jedná sa o ekologické čistenie rúry.

Hydrolické čistenie, ktoré je uvedené v návode znamená iba to, že do rúry vložíte pekáč s vodou a trochou saponátu, zapnete na vyšší stupeň pečenia a para zmäkčí usušený tuk a nečistoty, čo vám potom pomôže v následnom čistení. Nie je to nič svetoborné, a ak si chcete čistenie rúry uľahčiť viac, odporúčame vám zvoliť rúru s pyrolýzou, pri ktorej sa po zapnutí danej funkcie vnútro rúry zahreje až na 500 ° C a touto žiarou sa premenia všetky zvyšky z pečenia na popol, ktorý nakoniec iba zľahka zotrite vlhkou handričkou.

Ovládanie a funkcie

Keď sa pozrieme na ovládanie, nenájdete tu žiadne zákernosti. U Bosch HBA534ES0 nájdete návod v slovenskom jazyku a je pomerne zrozumiteľne napísaný. Pomocou otočných zápustných voličov ľahko nastavíme teplotu v rozmedzí 50 ° C – 275 ° C, rovnako ako typ pečenia. Na displeji potom môžete nastaviť hodiny s časovou predvoľbou, sledovať priebeh pečenia, a ďalšie dôležité informácie. Na rúre sa neodpočítava čas od začiatku pečenia, je tu odpočet prednastaveného času. K tomu snáď jednu poznámku, nepáčia sa nám malé červené čísla na displeji, rovnako ako zle čitateľný popis u gombíkov, väčšia veľkosť by aj podľa ohlasov, uvítala väčšina spotrebiteľov.

Funkcie pečenia

3D horúci vzduch Plus

Pre pečenie na jednej alebo viacerých úrovniach, ventilátor rozvádza teplo rovnomerne

Stupeň pizza

Príprava pizzy a pokrmov, ktoré potrebujú veľa tepla zospodu

Spodný ohrev

Varenie vo vodnej kúpeli a dopekaní

Horný/dolný ohrev

Na tradičné pečenie na jednej úrovni

Mierny horúci vzduch

Energeticky úsporný ohrev na šetrnú prípravu mäsa, rýb a pečiva

Cirkulačný infra-gril

Na pečenie hydiny, celých rýb a väčších kusov mäsa

Veľkoplošný gril

Na grilovanie steakov, klobás alebo zapekanie toastov

Ako pečie

Čo nás samozrejme najviac zaujíma, je to, ako rúra pečie. Po tejto stránke je väčšina kupujúcich veľmi spokojná, pečenie ako sladkých, tak slaných pokrmov dopadlo veľmi dobre.. Pri pečení rúra nie je takmer počuť. Funkcia 3D horúci vzduch udržuje ideálnu teplotu úplne rovnomerne po celom vnútornom priestore rúry, preto pripravené pokrmy budú všade skvele prepečené. Vlastne na nej nič špeciálne, každá súčasná rúra niečo podobné vie. Len to rôzne značky skrývajú za rôzne podobne vznešené názvy.

Zároveň taktiež umožňuje piecť až na troch úrovniach naraz. Môžete pripravovať zároveň slané aj sladké pokrmy a ich chute aj vône sa vzájomne neovplyvnia. Kto má rád pizzu, určite uvíta funkciu, pri ktorej ide veľa tepla zospodu rúry a tak upečená pizza bude pekne chrumkavá. Nájdete tu aj nastavenie pečenia na mierne horúci vzduch, ktoré vám pomôže v šetrnej príprave napríklad rýb.

Milovníci grilovania ocenia cirkulačný infragril aj veľkoplošný gril. Čo už tu ale chýba, je teplotná sonda, ktorú by využili najmä tí, čo radi pripravujú napríklad rostbíf. Kto sa chce stravovať zdravo, určite by sa mu páčilo pečenie v pare, to tu ale bohužiaľ tiež nenájdete. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pri mojej rúre z časových dôvodov najviac ide funkcia rýchleho predohrevu so signalizáciou dosiahnutej teploty, ktorou disponuje aj táto rúra. Niektorým spotrebiteľom vadí, že chýba rýchle ochladenie rúry, ja naopak pri svojom modeli tohto faktu využívam, rúru vypnem a mäso sa dopečie samo bez ďalšieho prísunu elektrickej energie.

Čo sa týka príslušenstva, pri kúpe dostanete len jeden plech a jeden rošt, ostatné sa musia dokúpiť zvlášť. To je ale dnes už štandard pri väčšine rúr.

Dizajn a kvalita spracovania, objem

Začnime príjemnými kladnými bodmi, ktoré si táto rúra Bosch HBA534ES0 nerez môže pripísať na svoje konto. Už na prvý pohľad je vidieť, že tento model je kvalitne spracovaný, jeho jednoduchý elegantný dizajn vašej kuchyni hanbu určite neurobí. Mierne nepraktický nerezový, ale páčivý povrch panelu, celosklenená vnútorná strana dvierok, podarené madlo z nerezovej ocele, to všetko vyzerá veľmi dobre. Objem rúry je 71 l, čo ju radí medzi objemnejšie spotrebiče. Na trhu nájdete tieto spotrebiče s objemom už od 40l zhruba do 75 l.

Energetická trieda a inštalácia

Energetická trieda A je veľmi slušná. Pokiaľ chcete na energiách ešte viac ušetriť, hľadajte medzi výrobkami s triedou A+, aj v tejto triede máte možnosť dostatočného výberu výrobkov. Vítame jednoduchú inštaláciu, ktorú zvládne každý. Ide iba o pripojenie do zásuvky, takže nie je potrebný elektrikár. Čo by sa dalo na výrobku vylepšiť je určite predĺženie elektrického kábla, ten je tu nie veľmi dlhých 1,2 metrov, nie každý má zabudovanú zástrčku v takej krátkej vzdialenosti.

Bezpečnosť, osvetlenie

Vyhotovenie výsuvného systému, ktorý je pri tomto modeli značky Bosch HBA554BS použité, je bezpečné, stabilné a veľmi jednoduché na obsluhu. Využijete napríklad pri pečení mäsa, keď ho chcete priebežne podlievať. Systém Stop umožní vytiahnuť plech iba do polovice dĺžky, potom zaskočí a vy tak na seba nemôžete plech prevrhnúť. Halogénové vnútorné osvetlenie dobre rúru osvieti a je dobre vidieť, ako ďaleko s pečením ste. Samozrejmosťou je detská poistka.

Zistiť cenu
7.2Expert Score
Hodnotenie BOSCH HBA534es0

Vstavaná rúra BOSCH HBA534es0 je kvalitným výrobkom s primeranou cenou, ktorá vám príliš nezaťaží rozpočet a pritom dobre uspokojí bežného zákazníka. Celkom určite odvedie dobrú prácu. Pokiaľ oželíte spomínanú teplotnú sondu, parné pečenie a pyrolýzu pre lepšiu údržbu a vyhovuje vám veľkosťou, nie je čo riešiť.

Spotreba
7
Výbava
7
Programy a funkcie
7.5
Plusy
 • kvalita prevedenia
 • overený výrobca
 • cena/výkon
 • väčší objem
 • užitočné funkcie
 • prehľadný návod
Mínusy
 • chýba termosonda a pečenie v pare
 • chýba pyrolýza

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo