Recenzia Bosch SMI68NS07E

Doba sa neustále posúva dopredu, a pozadu nezostávajú ani kuchynské spotrebiče. Dôkazom budiž vstavaná umývačka Bosch SMI68NS07E, ktorá patrí bez debát medzi to najlepšie, čo možno na trhu zohnať. Áno, zaplatíte za ňu pomerne dosť, ale získate spoľahlivý spotrebič extra triedy s najnovšími technológiami, ktorý umýva skrátka skvostne. Užívať si môžete dômyselné programy, prídavné funkcie a extra tichý chod. Mínusov tento kúsok moc nemá, ,ale nejaké sa predsa len nájdu …

Parametre

Typvstavaná
Možnosť podstavbyáno
Šírka59,8 cm
Výška81,5 cm
Hĺbka57,3 cm
Energetická triedaA++
Trieda účinnosti umývaniaA
Trieda účinnosti sušeniaA
Ročná spotreba vody1876 l
Ročná spotreba elektriny262 kWh
Počet sád riadu13
Hlučnost42 dB
AquaStopáno
Pripojenie na teplú voduáno
Počet programov8
All-in-one tabletyáno
Displejáno
Odložený štartáno
Vypnutie po domytíano
Otvorenie po domytínie
Umiestnenie príborovvýsuvné plato
Polohovateľný horný kôšáno
Automatický programáno
Dĺžka umývanie235 min.
späť na začiatok ↑

Predstavenie

Umývačku riadu Bosch SMI68NS07E radíme medzi vstavané spotrebiče. Bude výbornou voľbou do stredne veľkej domácnosti, ktorá ide s dobou a chce využívať všetky výdobytky modernej spoločnosti. Model disponuje hromadou technologických vychytávok, zaujímavými funkciami a praktickými programy, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších. Ak však hľadáte plne integrovanú umývačku, ktorá medzi kuchynskými skrinkami nebude vôbec vidieť, poobzerajte sa inde. Tento model má viditeľný ovládací panel umiestnený na hornej časti predných dvierok.

Zariadenie sa môže pochváliť rozmermi 81,5 x 59,8 x 57,3 cm. Jedná sa teda o štandardne širokú umývačku riadu, ktorá pojme celkom 13 súprav riadu. To nie je práve moc. Medzi jej konkurentmi nájdeme aj modely s kapacitou 16 sád. Zapojenie nie je nijako komplikované a podľa dodaného návodu ho iste zvládnete. Prístroj je možné zapojiť aj na teplú vodu, čím ponúka možnosť zníženia prevádzkových nákladov. Proti prípadné vodné pohrome sa umývačka pýši systémom AquaStop s dvojvrstvovou prívodnou hadicou, podlahovú vaňou a bezpečnostným ventilom. Na systém máte dokonca celoživotnú záruku.

Medzi najväčšie plusy tohto modelu potom rozhodne patrí extra tichý chod. S hlučnosťou iba 42 dB (u bežného programu) patrí umývačka medzi najtichšie modely na trhu. Dokonca máte možnosť hlučnosť ešte znížiť, pokiaľ zvolíte špeciálny tichý program. To ocení každý, kto má prepojenú kuchyňu s jedálňou či obývačkou a nechce byť doma rušený otravnými zvuky pri obede alebo sledovaní filmu. Tichého chodu zariadenia dosahuje pomocou elektronicky ovládaného bezkartáčového motora s minimálnym trením a systému SuperSilence.

Čo sa programov týka, môžete si zvoliť jeden z 8 ponúkaných módov, ktoré možno ďalej vylepšiť prídavnými funkciami. Súčasťou je samozrejme tiež automatický program. Určite oceníte aj možnosť dané programy urýchliť alebo zvýšiť ich intenzitu či riad vydezinfikovať. Aj to umývačka v ponuke má.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Indikátor nedostatku soliáno
Indikátor nedostatku leštidlaáno
Detská poistka / zámokáno
Zvuková signalizáciaáno
Svetelná signalizácianie

Na rozdiel od plne integrovaných vstavaných umývačiek má model od Bosch viditeľný ovládací panel. Nájdete ho na nerezové lište umiestnené na hornej strane predných dvierok. Súčasťou je displej, ktorý vás bude informovať o zvolenom programe, čase umývania, ďalších navolených funkciách alebo nutnosti doplniť leštidlo či soľ. Všetky programy a funkcie vyberáte pomocou príslušných tlačidiel.

Model sa môže pochváliť detským zámkom, ktorý zabráni malým deťom stláčať tlačidlá, ako sa im zapáči. Pretože je ovládací panel viditeľný, je to určite príjemný bonus pre každú domácnosť s malými deťmi. Akonáhle umývačka ukončí umývací program, ozve sa zvukový signál, ktorý vás upozorní, že sa môžete pustiť do vybratí riadu.

Vnútorné usporiadanie a materiály

Vnútorná vaňa tejto umývačky je vyrobená z kvalitného nerezu. Hoci sa jedná o umývačku štandardných rozmerov, pojme len 13 súprav riadu, čo je trochu škoda. Vnútri sa nachádza trojica zásuviek. Horná zásuvka Vario je určená pre umývanie príborov a menších kuchynských nástrojov. Je to obľúbenejšie riešenie, než umiestnenie príborov v košíku, ktorý zbytočne zaberá miesto v spodnej zásuvke. Horný kôš ponúka niekoľko radov hrotov pre umiestnenie hrnčekov a pohárov, rovnako dvojicu sklápacích etažér. Môžete si tiež zvoliť výšku z 3 výškových variant, čím zvýšite možnosti ukladania riadu v spodnom koši.

Spodná zásuvka potom slúži pre umývanie tanierov a väčších kusov riadu, ako sú hrnce, panvice alebo zapekacie misy. Pre ich stabilné umiestnenie vám poslúži 4 rady sklopných tŕňov. Vďaka príborovej zásuvke je v dolnom koši veľký priestor, ktorý môžete naplno využiť. Umývačka má navyše špeciálnu funkciu IntensiveZone, ktorá zvyšuje tlak a teplotu vody v dolnej zásuvke. Zaujímavosťou modelu sú špeciálne zásobníky na umývací prostriedok. Dávkovací asistent presunie tabletu alebo prostriedok do záchytnej mištičky v hornej časti koša, kde sa perfektne rozpustí a dostane sa ku každému kúsku riadu.

späť na začiatok ↑

Umývacie programy a sušenie

Názov programuTeplota ve °C
Intenzívny70
Auto45-65
Eco50
Tichý50
Sklo40
Rýchly 6565
1 hod65-70
Rýchly 4545
Predumytie
Čistiaci70

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú radi na výber, určite vás poteší bohatá ponuka programov tohto modelu. Zvoliť si môžete celkom z 8 rôznych programov. Doba umývania pri štandardnom programe je priemerná, to je daň za nízku spotrebu energie. Našťastie je tu možnosť využiť niektorého z kratších programov.

Výber je skutočne široký. Ak si nie ste istí, ktorý program bude ten pravý, môžete vždy zvoliť ten automatický. Pri ňom si spotrebič sám zvolí dĺžku umývania, množstvo vody a jej teplotu. Umývačka je navyše vybavená systémom AquaSensor, ktorý pomocou svetelného lúča zistí stupeň znečistenia a podľa neho sám vyhodnotí, ako veľmi je potrebné riad oplachovať.

Pre milovníkov ekologického umývanie je tu program Eco, ktorý spotrebuje iba 6,7 ​​litrov vody, čo je naozaj veľmi málo. Keď bude riad extra ušpinený, určite sa bude hodiť Intenzívny program. V prípade, že máte umývačku v otvorenej kuchyni a chcete, aby vás umývanie nerušilo, môžete zvoliť Tichý režim, ktorý je schopný znížiť hlučnosť na neuveriteľných 40 dB. Ďalej máte k dispozícii špeciálny program pre umývanie krehkého skla alebo Rýchly program, ak potrebujete mať riad umytý čo najskôr. Pretože je umývačka Bosch drahšie prístroj, určite budete chcieť, aby vám vydržala čo najdlhšie. Preto máte v ponuke tiež Čistiaci program, ktorý sa stará o údržbu samotného spotrebiča.

Mimo množstvo programov máte k dispozícii aj množstvo zaujímavých funkcií, ktorými môžete programy ešte vylepšiť. Napríklad VarioSpeedPlus je schopná skrátiť dobu umývania až o dve tretiny. Pochopiteľne je potom väčšia spotreba vody a rovnako u zaschnutých zvyškov jedla nemusí dôjsť k dokonalému umytie. Obľúbená je taky funkcia Polovičná náplň, pri ktorej môžete zaplniť umývačku len z polovice, a pritom zbytočne neplytvať vodou ani energiou. Ak patríte medzi alergikov alebo máte doma malé deti, určite taky oceníte funkciu HygienaPlus, pri ktorej sa dlhodobo zvýši teplota umývania. Zaujímavá je aj funkcia IntensiveZone, pri ktorej sa výrazne zvýši tlak a teplota vody v oblasti dolného koša, kam môžete umiestniť napríklad pripálené hrnce. Zároveň sa nemusíte báť v hornom koši umývať krehké poháre.

Určite ste sa niekedy u umývačiek stretli so situáciou, kedy riad nie je úplne vysušený. Tento problém sa objavuje hlavne u najrôznejších plastových misiek alebo boxov. Pre tieto prípady má model od Bosch špeciálnu funkciu Extra sušenie, pri ktorej sa zvýši teplota leštidla a samotné sušenie sa predĺži.

Ďalšie funkcie

Aké ďalšie funkcie model ponúka?

 • Odložený štart – umývačka ponúka možnosť odložiť štart v čase 1-24 hod.
 • All in one – môžete si zvoliť umývanie pomocou tablety, alebo prášku.
 • Detský zámok – model je opatrený bezpečnostným zámkom.
späť na začiatok ↑

Spotreba a náklady na umývanie

 • Cena vody v SR: 3 € za 1 m3 (1 000 litrov)
 • Cena elektriny v SR: 0,15 € za 1 kWh.
 • Spotreba vody pri jednom umývacom cykle Eco: 6,7 litrov
 • Spotreba elektriny pri jednom umývacom cykle Eco: 0,92 kWh

Cena za jedno umývanie na program Eco (referenčný program pre energetický štítok) je cca 0,1581 €:
(0,86 * 0,15) + (0,0067 * 3) = 0,138 (elektrina) + 0,0201 (voda) = 0,1581 €

Tento údaj platí len pre program Eco. Pri ostatných umývacích programov závisí od nastavení programu, množstvo riadu, reálnom zašpinenia riadu, kvalite vody, kvalite umývacích prostriedkov, atď.

späť na začiatok ↑

Ako umýva

Vzhľadom na množstvo programov a extra funkcií, ktorými ich môžete vylepšiť, podáva umývačka Bosch SMI68NS07E výborné výsledky. Vyberať môžete bežné programy pre každodenné umývanie, ktoré môžete urýchliť funkciou VarioSpeed. Spotrebič si skvele poradí aj s extra špinavým, mastným a pripečeným riadom, ktorému môžete pomôcť funkcií IntensiveZone. Ak túžite po sterilizácii riadu, bude sa vám hodiť funkcia HygienaPlus. A ak potrebujete nechať umyť aj nie celkom zaplnenú umývačku, môžete využiť program Polovičná náplň. Skrátka a dobre, umývačka si dokáže poradiť v akejkoľvek situácii a naozaj zvládne uspokojiť aj tých najnáročnejších užívateľov.

Čo sa týka sušenia, nie je tu k dispozícii obľúbené pootvorenie dvierok pred domytím, pri ktorom sa para pomieša so suchým vzduchom v kuchyni, ale umývačka disponuje kvalitným sušiacom systémom s ventilátorom. Ten je silný a má dobré výsledky. Na riadu nezostávajú kvapky vody a je dokonale suchý a vyleštený. Pre ešte lepšie výsledky môžete zapnúť funkciu Extra sušenie.

Nevýhodu vidíme iba vo mierne vyššej spotrebe elektrickej energie (ktorá do istej miery súvisí práve so systémom sušenia). S hodnotou 262 kWh za rok je potrebné počítať so zvýšenými nákladmi.

Zistiť cenu
8.4 Total Score
Bosch SMI68NS07E

Umývačka Bosch SMI68NS07E bude pravou voľbou pre všetkých, ktorí nechcú na svojej domácnosti šetriť. Vstavaný spotrebič bude určite pýchou vašej kuchyne. Je vybavený najnovšími funkciami a veľkou hromadou programov, z ktorého si vždy vyberiete. Naviac je úžasne tichá. Jej nevýhodou je priemerná kapacita, vysoká obstarávacia cena a pomerne vysoká spotreba elektrickej energie. Inak sa ale jedná o kúsok, ktorý v kuchyni odvedie perfektnú prácu a bude vám slúžiť (dúfajme) dlhé roky.

Umývanie
9
Sušenie
8.5
Spotreba
9
Funkcie
8
Dĺžka umývanie
6
KLADY
 • extra tichý chod
 • prémiová značka
 • veľké množstvo programov
 • doživotná záruka proti uniku vody
 • zaujímavé a praktické funkcie
 • detská zámka
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • priemerná kapacita
 • vyššia spotreba energie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre