Recenzia Bosch WTW85590BY

Ak hľadáte sušičku pre celú rodinu, je Bosch WTW85590BY správnou voľbou, pretože disponuje veľkou kapacitou bubna 8 kg. Veľkým prínosom je tiež najúspornejší energetická trieda, osvetlený bubon a programová vybavenosť. Pýtate sa, či má tento výrobok tiež nejaké nedostatky? Prezradíme, že má. Zistite, ako sušička dopadla v našom testovaní.

Parametre

Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti kondenzácieB
Trvanie štandardného programu148 minuty
Maximálna náplň8 kg
Ročná spotreba energie176 kWh
Hĺbka59,9 cm
Šírka59,8 cm
Výška84,2 cm
Hmotnosť57,1 kg
Hlučnosť62 dB
Počet programov15
Odložený štartáno
LCD Displejáno
Detská poistkaáno
Refreshnie
Zvukový signáláno
Osvetlenie bubnaáno
späť hore ↑

Programy

NázovMaximálna náplň v kg
Bavlna8
Easy Care – ľahko udržiavateľné3,5
Mix3
Jemné2
Časový program studený3
Časový program teplý3
Blúzky / košele1,5
Prikrývky1,5
Perie1,5
Šport / fitness1,5
Uteráky6
Super 40´2
Alergia Plus4
späť hore ↑

Funkcie

Sušička disponuje niekoľkými funkciami, ktoré vám uľahčia prácu s bielizňou.

Stupeň sušenia

Sušička umožňuje pomocou tlačidiel nastaviť úrovne sušenia na:

 • suché do skrine plus – vhodné pre viacvrstvovú bielizeň, ktorá zle schne,
 • suché do skrine – vhodné pre normálnu jednovrstvovú bielizeň
 • suché na žehlenie – vhodné pre normálnu jednovrstvovú bielizeň, ktorá je po vytiahnutí vlhká a pripravená na žehlenie.

Okrem úrovne sušenia môžete nastaviť aj stupňa sušenia v prípade, že sa vám či, že je bielizeň po dokončení sušení príliš vlhké. Sušenie je možné predĺžiť o 3 stupne, počítajte s predĺžením času sušenia.

Sušenie v koši na vlnu

V koši na vlnu je možné sušiť vlnu alebo textil s obsahom vlny. Je vhodný pre sušenie obuvi alebo plyšových hračiek z umelých vlákien. Do koša sa nesmie dávať na sušenie topánky kožené a polokožené. Maximálna náplň pre plyšové hračky je 1 plný kôš, sušenie pre topánky je možné iba pre 1 pár.

Zabránenie krčeniu

Ak nemôžete bielizeň zo sušičky vytiahnuť ihneď po dokončení sušenia, je možné zvolenie programu Easy-Iron 60 alebo 120 min, ktorý bude bielizeň v pravidelných intervaloch otáčať, čím zabráni pokrčeniu.

Nastavenie konca sušenia

Na sušičke si môžete nastaviť koniec sušenia. Nenastavujete teda čas, za ktorý sa má sušička zapnúť, ale čas, za ktorý skončí program sušenia. Ukončenie programu je možné naplánovať až na dobu za 24 hodín. Doba trvania programu je zahrnutá v odloženom štarte.

späť hore ↑

Ako suší

Sušička patrí k najúspornejším na trhu, pretože patrí do energetickej triedy A +++. Za rok jej prevádzky teda pri cene 0,2 € za 1 kWh zaplatíte zhruba 35 €, čo je na prevádzku sušičky s kapacitou 8 kg veľmi slušná cena. Z hľadiska kapacity je WTW85590BY vhodná predovšetkým do väčších rodín s počtom 4 osoby a viac.

Bosch patrí medzi popredných výrobcov bielej elektroniky, ktorá spĺňa vysoké štandardy. Aj táto sušička sa používateľom snažia život čo najviac spríjemniť, takže je opatrená tepelným čerpadlom, ktoré vyprodukované teplo znovu použije na ohriatie bubna, čím sa znižujú nároky na energiu. Prínosom je tiež samočistiaci kondenzátor, ktorý sa počas sušenia prečistí hneď niekoľkokrát, takže nedochádza k znižovaniu efektivity práce a nárastu spotreby energie. Na nutnosť vyprázdnenia nádoby na kondenzát vás upozorní svetelná signalizácia. Kondenzát je však možné odvádzať aj hadicou do odpadu.

Vzhľadom k vysokej nákupnej cene by sme očakávali, že trieda účinnosti kondenzácie bude označená písmenom A, teda najlepšia možná. Bohužiaľ sušička v tomto parametri nesie označenie B, čo znamená, že v bielizni zostáva zvyšková vlhkosť 80-89%. Výrobca tento nedostatok vyrovnáva aspoň tým, že si k sušiaci programu môžete nastaviť ešte stupeň sušenia, ktorý bielizeň dosuší v prípade, že sa vám zdá veľmi mokrá.

Sušička nedisponuje programom pre zníženie hlasitosti, ale ten ani nepotrebuje. Svojou hlučnosťou 62 dB patrí k tým najtichším, ktoré na trhu môžete nájsť. Z hľadiska programového vybavenia sme boli spokojní. Ocenili sme program vhodný pre alergikov a tiež program pre sušenie športového bielizne, ktoré vyžaduje špeciálne zaobchádzanie aj pri praní. Nemilo nás prekvapilo, že chýba program Osvieženie alebo Refresh, ktorý osvieži bielizeň, ktorá dlho ležala treba v skrini, a vy ju potrebujete zbaviť typického zápachu.

Ovládanie sušičky je jednoduché, je len trochu škoda, že programy okolo voliča nie sú v slovenčine. Slovenská distribúcia však k výrobku dodáva polep s prekladom. Kladne hodnotíme osvetlenie bubna, čo je praktická vychytávka, zvukovú signalizáciu a detskú poistku.

Dvere majú otváranie doprava, ktoré nie je možné zmeniť. Celková hĺbka spotrebiča aj s dvierkami je 65 cm. Kvôli úspore miesta je možné sušičku postaviť na práčku. Práčka však musí mať hĺbku dosky najmenej 54 cm. Pre správne usadenie je podľa výrobcu potreba použiť medzikus s výsuvom, ktorý nesie označenie WTZ11400.

Zistiť cenu

Ďalšie sušičky od tejto značky.

8.6 Hodnotenie
Bosch WTW85590BY

Sušička prekvapí nízkou spotrebou, jednoduchosťou ovládania a tichosťou počas prevádzky. Prínosom je tiež samočistiaci kondenzátor aj veľká kapacita bubna. Sklamaním je však trieda účinnosti kondenzácie B a chýbajúce program pre osvieženie bielizne. Z hľadiska programového vybavenia oceňujeme program pre alergikov a športové oblečenie.

Sušenie
8
Spotreba
10
Rýchlosť
9
Hlučnosť
8
Výbava
7
KLADY
 • samočistiaci kondenzátor
 • najúspornejší energetická trieda
 • programová vybavenosť
 • osvetlenie bubna
ZÁPORY
 • trieda účinnosti kondenzácie B
 • záves dvierok nemožno zmeniť
 • chýbajúce program pre osvieženie bielizne
Pridajte svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď

   Vaše celkové skóre