Recenzia Daitsu APD 12 HK

Daitsu APD 12 HK je cenovo dostupná mobilná klimatizácia, ktorá sa môže pochváliť hneď štyrmi funkciami. Okrem chladenie a odvlhčovanie tiež kúrením a ventilátorom (môžete ju využiť namiesto klasického ventilátora). Určená je pre použitie v miestnostiach s rozlohou až 29 m2.

Parametre

Chladiaci výkon12000 BTU/hod
Maximálny vzduchový výkon360 m3/hod
Energetická trieda chladenieA
Spotreba energie1345 W (chladenie) / 1235 W (vykurovanie)
EER2,6
COP2,8
Maximálna veľkosť miestnosti29 m2
Hlučnosť65 dB
Typ chladivaR410A
Časovačáno
Diaľkové ovládanieáno
Ventilátoráno
Nočný režimáno
Vykurovanieáno
Odvlhčovanie vzduchuáno (38,4 l / 24 hod)
Zvlhčovanie vzduchunie
Rozmery (V x Š x H) v cm82 x 39 x 40,5
Hmotnosť39 kg
späť na začiatok ↑

Obsah balenia

Súčasťou balenia je okrem mobilné klimatizácie tiež hadica pre odvod horúceho vzduchu, ochrana proti hmyzu a dažďu (ktorá sa aplikuje zvonku na hadicu), lepiace penové tesniace pásky, špeciálne tesnenia do okna (bohužiaľ pre okná posuvné), diaľkové ovládanie a batérie. Bohužiaľ slovenský návod v balení chýba, nachádza sa ale voľne k stiahnutiu na internete.

späť na začiatok ↑

Spracovanie a dizajn

Táto klimatizácia je vyrobená z pevného plastu a vyzerá robustne. Prevedenie je kvalitné, v bielej farbe. Dizajn je pomerne atraktívny, viac dizajnových prvkov ale môže sťažiť údržbu. Svojim vzhľadom ale skvele zapadne aj do kancelárie alebo moderného bytu.

späť na začiatok ↑

Manipulácia a inštalácia

Vzhľadom k vyššej hmotnosti zariadenia (39 kg) môže byť presun z miestnosti do miestnosti ťažšie, a to aj napriek tomu, že je tento model vybavený pojazdnými kolieskami (cez prah je nutné ho nadvihnúť). Pri vynášanie napríklad do schodov je potreba dvoch osôb.

Podobne ako väčšina mobilných jednotiek, ani táto nevyžaduje pri inštalácii stavebné úpravy. V balení je však obsiahnuté tesnenie, ktoré nie je vhodné pre krídlové okná. Buď preto budete musieť zakúpiť odlišné tesnenia alebo tesnenia vlastnoručne upraviť.

Hadica má priemer 15 cm a nastaviteľnú dĺžku, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 37,5-150 cm (čím kratšiu dĺžku zvolíte, tým efektívnejšie chladenie bude). Ústie hadice môžete umiestniť ako do otvoru v stene, tak do otvoru v okennej tabuľke, prípadne vyrezať požadovaný otvor v polystyrénovej doske, ktorú nahradíte jednu z okenných tabuliek.

Pri hľadaní vhodného miesta pre toto zariadenie majte na pamäti, že klimatizácia musí stáť vo vzdialenosti minimálne 30 cm od akejkoľvek prekážky (nábytok, stena a pod.). Ideálne je umiestnenie v blízkosti okna a elektrickej zásuvky (dĺžka prívodného kábla je 1,8 m).

späť na začiatok ↑

Ovládanie a funkcie

Tento model môžete ovládať ako pomocou priloženého diaľkového ovládača, tak pomocou hlavného ovládacieho panela. Ovládací panel nájdete na hornej strane spotrebiča. Ide o niekoľko tlačidiel, v ktorých strede sa nachádza LED displej, na ktorom sa zobrazuje aktuálna teplota a zvolený režim.

Tlačidlom SWING ovládate otvor pre vývod studeného vzduchu (výduch) a jeho pohyb. Po zvolení tejto funkcie sa spustí automatické naklápanie výduchu (v horizontálnom alebo vertikálnom smere), vďaka čomu dochádza k rovnomernej distribúciu chladného vzduchu do celej miestnosti.

Ďalej na ovládacom paneli nájdete tlačidlo TIMER (časovač), ktorým nastavujete čas, kedy sa má zariadenie zapnúť alebo vypnúť. Ďalšie tlačidlo MODE zodpovedá za zmenu režimu (vyberať môžete medzi chladením, kúrením, odvlhčovaním a ventilátorom), symbol plus a mínus je určený pre klasické nastavenie požadovanej teploty, na ktorú má byť vzduch ochladený / vyhriať, tlačidlom FAN meníte silu (výkon) fúkanie vetráku (vyberať môžete z troch základných režimov), tlačidlo SLEEP znamená nočný režim a posledným tlačidlom v rade je hlavný vypínač určený pre zapnutie alebo vypnutie jednotky.

Tento model nie je možné ovládať pomocou inteligentného zariadenia, keďže nie je vybavený Wi-Fi modulom ani technológiou Bluetooth.

späť na začiatok ↑

Ako sa osvedčila

Klimatizáciu APD 12 HK môžete nastaviť v troch stupňoch vzduchového výkonu (teda troch rýchlostných stupňoch ventilátora): 300, 330, 360 m3 / hod. Ideálna veľkosť chladeného priestoru sa pohybuje od 18 m2 do maximálne 29 m2 (čo zodpovedá objemu vzduchu do 72,5 m3). V ideálnom příapdě ale odporúčame voliť miestnosť s veľkosťou zhruba do 22 m2. Výkon (rýchlosť a efektivita chladenia) je v takomto prípade perfektný. Rozsah prevádzkových teplôt pre chladenie sa pohybuje v rozmedzí 16-30 ° C.

Tento model sa radí do energetickej triedy A (na škále A +++ až D). Znamená to teda, že nejde o najúspornejší zariadení. Kvôli tomu sa hodí pre chladenie menších priestorov, na ktoré svojim výkonom stačí. Pri pokusoch o vychladenie väčších miestností by sa stal prevádzku vysoko neekonomickým.

Čo sa týka funkcie odvlhčovania, jedná sa pomerne výkonné zariadenie, keďže zo vzduchu dokáže odčerpať až 38,4 l za 24 hodín. Otvory pre odvod kondenzátu nájdete na zadnej strane mobilnej jednotky. Hoci väčšina skondenzovanej vzdušnej vlhkosti odchádza von spolu s horúcim vzduchom, veľmi malú časť kondenzátu je napriek tomu nutné zachytiť do zbernej nádoby (po pripojení hadičky). Výhodou je, že sa dá tento model pripojiť na odpad, vďaka čomu vám odpadne starosť s pravidelným vylievaním.

APD 12 HK možno využiť tiež miesto klasického vetráku, kedy je vypnutá funkcia chladenia (odťahu teplého vzduchu). Ak navyše budete chcieť, môžete s týmto modelom tiež mierne prikúriť. Hoci výrobca sľubuje vyhriatie miestnosti až na 30 ° C, neuvádza už, pri akej počiatočnej teplote je možné to dosiahnuť. Spravidla sa vám podarí teplotu zdvihnúť o cca 6 ° C a to za cenu pomerne vysokých nákladov. Ale ruku na srdce – klimatizácia nie sú primárne určené na vykurovanie, ale k ochladzovaniu vzduchu.

Podobne ako ďalšie lacnejšie modely, aj táto jednotka je pri prevádzke hlučnejší (65 dB, vo vzdialenosti 2 m 50 dB). Pomerne výrazná hlučnosť je poznať aj pri aktivácii nočného režimu. Ak vám preto vyššia miera hluku vadí, odporúčame poobzerať sa po inom modeli.

Zistiť cenu

Chcete vedieť aké sú kvalitné mobilné klimatizácie?

6.1 Total Score
Hodnotenie Daitsu APD 12 HK

Daitsu APD 12 HK stále spadá medzi lacnejšie mobilné klimatizácie, ktoré trh ponúka. Očakávať od nej perfektný výkon a tichý chod preto nemožno. Napriek tomu príjemne prekvapila, a to najmä svojím chladiacim výkonom, rýchlosťou chladenia, množstvom funkcií a vychytávok (lamely, výparník) i veľmi prehľadným a intuitívnym ovládaním. Vytknúť musíme hlavne vysokú hlučnosť, vyššiu spotrebu a hmotnosť (čo má za následok ťažšie manipuláciu). Zamrzela tiež skutočnosť, že v balení chýba slovenský návod.

Hlučnosť
5
Chladenie
6.5
Spotreba
6
KLADY
 • dobrý pomer cena / výkon
 • štyri funkcie (chladenie, odvlhčovanie, ventilátor, kúrenie)
 • kvalita spracovania
 • prehľadné ovládanie
ZÁPORY
 • vysoká hlučnosť
 • vyššia spotreba
 • vysoká hmotnosť
 • nevhodné pre veľké miestnosti
 • v balení chýba návod v slovenskom jazyku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre