Recenzia DeLonghi EC9335.M

Kávovar vás prekvapí pomerne tichú prípravou a veľkou hmotnosťou. Nájdete na ňom však aj nedostatky, ktoré by ste kávovaru v tejto cenovej kategórii zrejme nečakali. Prečítajte si našu recenziu.

Parametre

Typpákový
Parný tlak19 bar
Prikon1450 W
Displejnie
Veľkosť nádobky na vodu2 l
Ovládaniemanuálny
Parná tryskaáno
Samočistenienie
Odvápňovanieáno
Nahrievacia plocha pre šálkyáno
Príprava dvoch šálok narazáno
Zásobník na mliekonie
Šľahanie mliekaručné
Výdaj horúcej vodyáno
Standbyáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Nastavenie množstva kávyáno
Nastaviteľná teplota vodyáno
Použitie mletej kávyáno
Integrovaný mlynček na kávuáno
Zásobník na kávuáno
Zásobník na odpadnie

Predstavenie

Kávovar DeLonghi EC9335 je krásny na prvý pohľad. Je vyrobený z ocele, ktorá kombinuje matné a lesklé prevedenie. Celkovo pôsobí ako robustný stroj s dlhou životnosťou. Jeho výrobný materiál sa podpisuje na pomerne veľkej hmotnosti, ktorá dosahuje 12 kg. Chcete mať kávovar postavený na polici? S týmto je to rozhodne pasé. EC9335 potrebuje dostatok miesta na kuchynskej linke nielen kvôli svojej hmotnosti, ale aj rozmerom 31,5 x 36,9 x 44,5 cm. Pre prípravu kávy je nutné vykonávať určité manipulácie, kvôli ktorým potrebujete dostatok priestoru, takže veľká pracovná doska kuchynskej linky je nevyhnutná.

Na prednej časti vašu pozornosť upúta tlakomer, na ktorom môžete kontrolovať tlak. Celkovo kávovar kávu pripravuje pod profesionálnym tlakom 19 barov. Zásobník na kávu je integrovaný v hornej časti, ale nie je príliš stabilný. Ľahko sa však dopĺňa kávovými zrnami. Je úplne vyberateľný, takže sa bez problémov dostanete až k mlynčeku, kde sa nastavuje hrubosť mletia. Práve nastavenie hrubosti je potrebné pri príprave kávy starostlivo sledovať.

Na zadnej strane prístroja sa nachádza zásobník na vodu s dostačujúce kapacitou 2 l. Manipulácia s ním je jednoduchá, len je trochu škoda, že nie je vidieť, koľko vody v zásobníku zostáva. Kávovar je lepšie nemať úplne posunutý k stene, aby ste mali dostatok priestoru pre zaobchádzanie so zásobníkom.

Čo sa týka držiaka filtra, ten disponuje iným fixačným mechanizmom, než aký poznáte u ostatných pákových kávovarov. Upevňovací systém má tendenciu sa povoľovať, takže filtre môžu z držiaka vypadnúť a vy ich potom musíte loviť v koši. Z tohto hľadiska sa nám lepšie javí skrutkovacie fixačný systém. Spoločne s kávovarom dostanete dva držiaky filtra. Jeden na prípravu jednej kávy, druhý väčší na prípravu dvoch káv.

Pomerne nemilo nás prekvapilo, že kávovar v tejto cenovej kategórii nemá automatické preplachovanie trysiek, ktoré sa vykonáva buď po zapnutí a vypnutí kávovaru, alebo po príprave kávy. Áno, výhodou je menšia spotreba vody a menšie zanášanie vodným kameňom, ale nevýhodou, že na preplach trysiek musíte myslieť. Výslednú chuť kávy totiž môžu zvyšky z predchádzajúcej prípravy chuťovo negatívne ovplyvniť. Preplach vykonáte stlačením tlačidla so symbolom kvapky.

Ako sa s ním pracuje

V kávovare pripravíte mliečne kávové nápoje aj klasické espresso, americano alebo veľkú kávu. Stačí len otočiť otočným voličom. Samozrejmosťou je dávkovanie horúcej vody na čaj. Mliečne nápoje sa pripravujú za pomoci napeňovacej trysky. Spoločne s kávovarom teda obdržíte aj nerezovú kanvičku pre penenie či ohrievanie mlieka. Napenenie mlieka vyžaduje grif, ktorý po čase získate. Dávkovanie páry sa ovláda pomocou otočného kolieska na pravom boku kávovaru.

Jemnosť mletia kávových zŕn sa nastavuje otočným voličom na ľavej strane ovládacieho panela. Jemnosť / hrubosť mletia je kľúčová pre prípravu nápoja optimálnu chuti. Týmto ovládačom tiež môžete nastaviť množstvo kávy na prípravu jedného alebo dvoch šálok nápoja. Dávkovanie prebieha tak, že držiak filtra umiestnite do dávkovača a niekoľko sekúnd počkáte, kým sa nezaplní správnym množstvom kávy.

Zaujíma vás, na čo je veľká páka na ľavej strane prístroja? Jedná sa o automatický presovač, ktorý aktivuje systém Smart Tamping Station, ktorý vám pomôže kávu natlačiť dostatočným tlakom výrazne sa podpisujúcim na chuti kávy. Pomocou páky kávu do filtra zatlačíte pod tlakom 20 kg, čo sa ručne vyvíja pomerne ťažko.

Starostlivo dbajte na to, aby bolo vo filtri správne množstvo kávy, pretože keď jej v ňom bude veľa, bude sa vám páka zle pripevňovať do dávkovacej hlavice. Je teda škoda, že výrobok nemá poistku, ktorá by tejto komplikácii automaticky predchádzala. Pre výdaj kávy stačí stlačiť tlačidlo OK.

Kávovar DeLonghi EC9335 umožňuje nastavenie niekoľkých parametrov, medzi ktoré patria: tvrdosť vody alebo teplota nápoja či automatické vypnutie. Bohužiaľ nastavenie nie je príliš inštinktívne. Vzhľadom k tomu, že výrobok nemá displej, informujú vás o nastavení blikajúce diódy, ktorých význam nájdete v manuáli. Pre nastavenie je nutné stlačiť kombináciu rôznych tlačidiel.

Čistenie

Starostlivosť o kávovar nie je nijako zložitá. Jednoduchosť podporuje aj to, že výrobok nemá zásobník kávovú usadeninu, takže nemusíte kontrolovať, či usadenina nezačala plesnivieť, vysypávať ju zo zásobníka a ten následne umývať.

Údržbu odporúčame vykonávať otrením všetkých výdajových otvorov aj hneď po príprave kávy. Tak ich zbavíte ich zvyškov, ktoré by pri ďalšej príprave nápoja mohli negatívne ovplyvniť jej chuť. Po každej príprave nápoja s mliekom je najlepšou parnú trysku okamžite umyť a vyčistiť, aby ste predišli zasychanie mlieka, ktoré sa potom ťažko odstraňuje.

Odkvapkávajúci miska má dĺžku iba 26 cm a hĺbku 16 cm, čo ju v porovnaní s ostatnými podobnými kávovary radí skôr k menším miskám, takže z nej obsah ľahko vylejete do drezu a tiež ju v ňom jednoducho umyjete. Z hľadiska údržby by sme uvítali automatický preplach, ktorý by sa vykonával po každej príprave nápoja alebo aspoň upozornenie na to, že je potrebné preplach vykonať. Je pomerne zarážajúce, že táto funkcia kávovaru chýba. Aspoň, že na potrebu odvápnenia vás kávovar upozorní. Potom už stačí aktivovať úkon, ktorý prebieha automaticky.

Mlynček ide zo spotrebiča ľahko vybrať, takže z neho môžete odstrániť zvyšky po mletie kávy, ktoré však niekedy v mlynčeku zostávajú, a tak nie je ľahké ho dokonale vyčistiť.

Príprava kávy

Čo sa týka prípravy kávy, tak jej rýchlosť nie je práve závratná. Espresso trvá pripraviť približne 62 sekúnd, pretože musíte počítať s nahriatím termobloku, distribúciou vody, mletím kávy a ubíjaním, čo nejaký čas zaberie. Príprava ďalšie kávy vám kvôli nutnosti vyčistenia filtra zaberie ďalších 60 sekúnd. V porovnaní s inými výrobkami na trhu, je príprava o niečo zdĺhavejší, ale sme zástancovia toho názoru, že si radšej chvíľu počkáme a potom vychutnáme lahodnú kávu, než by sme konzumovali rýchlo pripravenú „žbrndu“.

Hluk, ku ktorému dochádza pri príprave kávy je prijateľný. Počas oplachovanie, distribúcia a extrakcia kávovar vydáva hluk o sile pohybujúce sa medzi 51-52 dB, hlučnejší je len mletie kávy, kedy sa sila hluku vyšplhá až na 66 dB.

Zistiť cenu
8 Total Score
DeLonghi EC9335.M

Kávovar je takmer profesionálnym výrobkom, ktorý disponuje dobre prístupným mlynčekom, ktorý sa bohužiaľ po čistení neľahko vracia späť na svoje miesto. Potešujúce je kvalitný výrobný materiál aj páka na utláčaním kávy a pomerne tichá prevádzka. Ako nevýhodu vidíme absenciu automatického preplachu a nekvalitné držiaky filtra. Príprava kávy vyžaduje pomerne dlhý čas, takže sa kávovar nehodia v okamihoch ranného zhone. Veľmi nepraktické je nastavenie parametrov výrobku, pretože ten nedisponuje displejom.

Ovládanie
8
Funkcie
8
KLADY
 • kvalitné prevedenie
 • nerezová konvička na mlieko
 • tichá prevádzka
 • nízka spotreba energie
ZÁPORY
 • doba prípravy kávy
 • prevedenie držiaku filtrov
 • manipulácia s mlynčekom
 • absencia automatického čistenia / preplachu
 • ťažké nastavenie parametrov
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo