Recenzia DeLonghi ECAM 46.860.B

Pokiaľ radi chodíte na kávu, ale občas by ste si ju chceli vychutnať skôr spolu s rodinou či priateľmi v pohodlí domova, mohol by byť tento kávovar DeLonghi Eletta Cappuccino Evo ECAM 46.860.B vhodný práve na vaše účely. Špeciálne ho ocenia milovníci cappuccina, caffe latte a podobných nápojov, pretože sa tento model sústredí na kvalitné automatické šľahanie mlieka. Poďme sa pozrieť na to, čo by ste u neho mohli oceniť, alebo čo mu naopak chýba.

Parametetre

Typautomatický
Parný tlak15 bar
Príkon1 450
Displejdotykový LCD displej
Veľkosť nádobky na vodu2 l
Ovládanieautomatické, dotykové
Parná tryskaáno
Samočistenieáno
Odvápňovanieáno
Nahrievacia plocha pre šálkyáno
Príprava dvoch šálok narazáno
Zásobník na mliekoáno
Šľahanie mliekaáno
Výdaj horúcej vodyáno
Standby režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Nastavenie množstva kávyáno
Nastaviteľná teplota vodyáno
Použitie mletej kávyáno
Integrovaný mlynček na kávuáno
Zásobník na kávuáno
Zásobník na odpadáno

Ovládanie

Ovládanie tohto automatického kávovaru je veľmi jednoduché a intuitívne, takže to zvládne aj ktokoľvek, kto k vám príde domov a bude si chcieť urobiť kávu podľa svojho gusta. Ovláda sa pomocou dotykového LCD displeja spredu kávovaru. Jedným kliknutím si pripravíte 6 základných nápojov, ktoré sú zobrazené na ikonách, ale aj ďalšie varianty a modifikácie, ako sú napríklad double espresso, espresso lungo, flatwhite alebo ristretto, ktoré nájdete v nápojovom menu.

Nastavenie

V menu je možné nastaviť rôzne jazyky prístroja, takže si človek jednoducho môže zvoliť slovenčinu. Nastavenie po rozbalení je veľmi intuitívne, dá sa teda povedať, že kávovar a manuál vám ľahko poradie, čo presne je potrebné urobiť. Napríklad je potrebné nechať ho párkrát prepláchnuť a potom pripraviť pár hrnčekov epressa, pri ktorých si nastavíte hrubosť mletia zŕn podľa svojej chuti a celý prístroj sa tak celkovo nakalibruje. Pokiaľ by bolo espresso treba veľmi husté alebo naopak veľmi priehľadné, je potrebné upraviť nastavenie mlynčeka a hrubosť mletia.

Súčasťou balenia sú okrem užívateľského manuálu aj test tvrdosti vody, na prispôsobenie vašej lokácii, odmerka na kávu, odvápňovač a kefka na čistenie. Kávovaru nechýba aj úsporný režim, ktorý si možno naprogramovať podľa svojich potrieb.

Čistenie

Samotný kávovar vykonáva automaticky pred vypnutím a po zapnutí samočistenie horúcou vodou, čo môže byť náročnejšie na spotrebu vody. Dôležité je čistenie zásobníka a trysky na mlieko, na ktoré obzvlášť nesmieme zabúdať. Tento komponent má dokonca vlastné automatické čistenie, ktoré zapneme jednoducho otočným kolieskom na jeho kryte na pozícii „clean“. Keďže sa jedná o kávovar s plne automatickým šľahaním mlieka, musíte počítať s vyššou náročnosťou na jeho čistenie a údržbu.

Celkovo sa kávovar dá ľahko vyčistiť a rozobrať. Vybrať môžeme napríklad spodnú časť s kanálikom, v ktorom sa zachytávajú zvyšky kávy, keď sa človeku pri vyberaní hrnčeka trocha kávy vyleje von. Je nutné vykonávať zhruba raz do mesiaca aj odvápňovanie pre udržiavanie ešte lepšej kondície kávovaru. Zásobníky na vodu a mlieko je možné jednoducho umyť v dreze teplou vodou s jarou, alebo tiež ľahko vložiť do umývačky, čo používateľovi ušetrí ešte viac času. Zásobníku na vodu je potrebné venovať viac starostlivosti, pokiaľ ako ja bývate v lokácii s veľmi tvrdou vodou, pretože sa na ňom tvoria škvrny a usadeniny, na ktoré dobre pomáha treba ocot.

Človek určite ocenia jednoduché a rýchle čistenie. Pri tomto bode je ale potrebné povedať, že kávovar je náročnejší na spotrebu vody vzhľadom na to, že sa čistí vždy pred a po použití. Pri hlavnom čistení a odvápňovaní je potom nutné kávovar prepláchnuť niekoľkokrát za sebou, čo opäť zvýši jeho spotrebu vody. Toto dôkladné čistenie ale zároveň prispieva k výbornej kondícii a čistote vnútrajška kávovaru i kvalite vášho nápoja.

Funkcie

Množstvo funkcií poteší aj náročnejších užívateľov. Podľa môjho názoru je skvelá napríklad funkcia My Coffee, pomocou ktorej si človek môže personalizovať prípravu jednej konkrétnej kávy, v ktorej si nastaví všetko tak, ako mu to chutí. Celkové rozmery kávovaru sú 260 × 469 × 361 mm (š × h × v), takže pre istotu je lepšie pred samotnou kúpou dopredu premyslieť, kam ho umiestnite. Váži 11 kg, takže nie je problém ho premiestniť a vyskúšať tak, kde bude pre vás jeho poloha najstrategickejšia.

Základným komponentom je vyberateľná nádoba na vodu s objemom 2 l a poklopom, ktorý napríklad pri presune medzi drezom a kávovarom oceníte, pretože pekne drží tekutinu, a zabraňuje tak zbytočnému rozlievaniu po kuchynskej linke a podlahe.

Milovníkov kávy s mliečnou penou určite zaujmú 3 stupne nastavenia hustoty peny pomocou systému LatteCrema, ktoré sa nachádza na karafe s mliekom. Do tejto nádobky môžete naliať priamo studené mlieko z chladničky. Pokiaľ vám po dokončení prípravy nejaké mlieko zostane, môžete vložiť celú túto plastovú karafu späť do chladničky. Táto karafa na mlieko má veľmi kompaktný tvar, ktorý presne pasuje do priehradky na dverách chladničky. Pokiaľ človek nie je všeobecne fanúšikom mlieka, celú karafu možno jednoducho vybrať a namiesto nej vložiť nadstavec na horúcu vodu treba prípravu lungo alebo čaju, takže ak príde návšteva a niekto z nich si objedná čaj, nie je potrebné zapájať do prípravy ešte varnú kanvicu, ale môžete použiť horúcu vodu priamo z kávovaru.

Každý z nás má doma rôzne veľké hrnčeky na rôzne veľké nápoje, ale tu pri tomto kávovare je dobré a praktické, že sa dá výška výpuste nastaviť až na 12,2 cm.

Ako pripravuje kávu

Mlynček na kávu disponuje 13 pozíciami hrubosti mletia, ktoré môžete preskúmať pri vsypávaní kávových zŕn do 380g zásobníka, do ktorého sa dostanete zhora. Hrubosť mletia si nastavíte podľa svojho gusta, v jadre mlynčeka sa o kávu postarajú tzv. kónické kamene. Samotnú hlasitosť mletia kávy by som popísala ako tichú a príjemne nadväzujúcu komornú atmosféru kaviarne. Pokiaľ sa vám ale nechce čakať, až sa káva namelie, poprípade pokiaľ si na čerstvo namletú kávu nepotrpíte, je možné vsypať aj už pomletú kávu, ktorej menší zásobník nájdete hneď vedľa hlavného zásobníka na zrnkovú kávu. Hore vedľa zásobníkov na kávu nájdete aj nahrievaciu plošinu na šálky, ktorá poslúži k ešte autentickejšiemu zážitku pri rozvinutí arómy kávy. Je nutné ale počítať s tým, že sa šálka nenahreje hneď a chvíľu to potrvá.

Samotná voda v 2l zásobníku sa nahreje pomerne rýchlo pomocou vykurovacieho telesa. Potom stačí len zvoliť nápoj, ktorý si človek praje a asi za minútku je hotovo.

Tento kávovar vám pripraví espresso za štandardných 20–25 sekúnd. Je tam tiež možnosť pripraviť 2 šálky zároveň, stačí to prepnúť pomocou tlačidla na paneli. Tlak čerpadla je 15 barov. Možné je tiež zvoliť si arómu kávy (jemnú, silnú a pod.) alebo teplotu daného nápoja.

Aby nápoj vydržal teplý, je vyhrievaná aj plocha pod hrnčekom, takže ak si potrebujete treba ešte dorobiť raňajky, káva na vás počká a stále bude teplá. Prístroj je schopný našľahať ako živočíšne, tak aj rastlinné mlieko, ktoré je dnes neoddeliteľnou súčasťou sveta kávy. Neodporúča sa ale nalievať do zásobníka rôzne ochutené mlieka alebo smotanu, pretože by mohlo dôjsť k prepaľovaniu tuku.

Pozrite sa na ďalšie recenzované automatické kávovary na našich stránkach.

Zistiť cenu
9Expert Score
De'Longhi Eletta Cappuccino Evo ECAM 46.860.B

Kávovar sa naučí obsluhovať veľmi rýchlo snáď každý, pretože ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne. Veľkou výhodou je to, že si človek môže prednastaviť svoj personalizovaný obľúbený nápoj pomocou funkcie My Coffee. Navyše akonáhle kávovaru niečo chýba, upozorní vás na to, takže sa nemusíte báť, že by ste niečo len tak zanedbali. Jeho príjemným dizajnom a rozmermi navyše pekne dopĺňa vzhľad kuchyne. Je v predaji v čiernej alebo bielej farbe, takže sa hodí ku všetkému.

Podľa výrobcu je navyše vhodný aj do kancelárií a podobných pracovných priestorov, kde je veľmi frekventovaná prevádzka, ktorú by mal byť schopná zvládnuť. Nachádza sa v strednej cenovej kategórii, čo zodpovedá množstvu funkcií a nápojov, ktoré je schopný vykonávať a pripravovať

Ovládanie
9
Funkcie
9
Plusy
 • personalizované nastavenie kávy
 • 3 úrovne peny
 • jednoduché ovládanie
 • bohatá ponuka nápojov
 • kvalitné spracovanie
Mínusy
 • vyššia hmotnosť
 • väčšia spotreba vody kvôli častým preplachom
 • vyššia fekvencia odvápnenia kvôli častým preplachom

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo