Recenzia ETA Tiago 4507

Podlahový vreckový vysávač českej značky ETA, model Tiago 4507 si hravo poradí so suchým vysávaním a jeho výhody ocenia aj alergici. Má kvalitný HEPA filter triedy 12, ktorý vďaka pokročilému filtračnému systému nepustí do vzduchu ani smietka prachu navyše. Pohon ECO motorom je šetrný a pomáha sporiť elektrinu, zároveň ale tento stroj podá áčkový výkon pri vysávaní tvrdých plôch. To znie všetko krásne a hneď vás napadne, či sa niekde neskrýva háčik. Čítajte ďalej, ako vysávač dopadol v našom testovaní.

Parametre

Typ vysávačasáčkový
Objem vrecka na prach3 l
Dĺžka kábla7 m
Akčný rádius10 m
Hlučnosť79 dB
Energetická triedaA
Trieda filtrácieA
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovD
Ročná spotreba25,1 kWh
Príkon700 W
Sací výkon250 W
Regulácia výkonumanuálna
Turbo kefaáno
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH12

Predstavenie

Vysávač Tiago má veľmi jednoduché a prehľadné ovládanie, ktoré pochopia snáď každý aj bez študovania návodu. Výborná je výbava rozšírená o turbokefu, ktorý je skvelým pomocníkom a ocenia ho nielen majitelia chlpatých domácich maznáčikov. Svoje využitie nájde turbokefa napríklad aj pri dôkladnejšom čistení čalúnených povrchov. Mäkčená kolieska, kvalitný filter a možnosť praktického skladovania určite ocenia všetci aj v malých bytoch. Veľmi praktické je aj madlo, vďaka ktorému sa vysávač ľahko premiestňuje. Do rodiny modelov vysávačov s označením Tiago patrí okrem tohto s číslom 4507, tiež dva staršie, s číslami 2507 a 3507.

Ako vysáva

Tvrdé rovné podlahové plochy zvláda Tiago bravúrne! Preto patrí v tomto smere do triedy A, takže jeho výkon rozhodne postačí pre poriadne domáce upratovanie. Výrazne horšie je to na kobercoch. Tam sa výkon znižuje až do triedy D. Klasicky znečistené koberce od omrviniek, vlasov a podobne zvládne dobre. Horšie je to u drobných psích chlpov alebo zanesenějších nečistôt. V takom prípade je nutné siahnuť po turbokefe. To však platí pre koberce s nižším vlasom. S koberci s vysokým vlasom už bojuje výrazne horšie a pre nich ho nemožno úplne odporučiť.

Je výhodou, že na rozdiel od svojich predchodcov, ju tento model má v štandardnej výbave. Jeho rýchlo rotujúce hlavice sa o tieto nečistoty hravo postará, vysávanie s ňou však vyžaduje trochu viac práce. Turbokefou je dobré po koberci rolovať pomalšie, aby dobre pochytala všetky smietky.

Výkonu vysávača zodpovedá aj jeho hlučnosť. Tá nie je vyložene extrémna, ale stroj sa radí skôr medzi nadpriemerne hlasné. 79 decibelov pri vysávaní na maximálny výkon môžeme prirovnať k hluku rušné ulice. Prevádzka turbokefy pripomína skôr vrčanie, kedy je počuť rýchle otáčanie hlavice. (Najtichšie modely vysávačov majú maximálne 71 decibelov, tie najhlučnejšie majú decibelov 80 a viac, čo už pripomína hlasný krik alebo hlasnú reprodukovanou hudbu.) Nutné dodať, že hlučnosť sa vždy meria pri najvyššom možnom výkone, ktorý možno u tohto modelu ľahko regulovať manuálnym posúvačom . To nie je ťažké ovládať, jednoduchšie by však možno bol elektronický otočný regulátor.

Najvyšší výkon vysávača oceníte hlavne pri luxovaní hustých, huňatých kobercov, pretože len tak máte šancu ich vyčistiť. Ale aj tak je to pomerne náročná úloha. Maximálneho výkonu docielite vždy iba s čistými filtrami a prázdnym prachovým sáčkom. Na tvrdé podlahy a čalúnenie postačí aj stredný výkon. Nízky výkon je ideálny pre vysávanie treba jemných tkanín alebo záclon. Celkovo vysávač patrí do triedy ECO vysávačov. Má motor s nízkym príkonom a vysokou účinnosťou a tiež praktickú ochranu proti prehriatiu.

Skvelá je filtrácia nečistôt, o ktorú sa stará výstupný HEPA 12 filter. Ten filtruje vzduch, ktorý vychádza z vysávača von. Vďaka nemu je model ideálny pre alergikov. Tí by vždy mali siahnuť po vysávačoch s HEPA filtrom minimálne tejto hodnoty. HEPA 12 odstráni 99,5% zbytočného prachu i roztočov, ktorí by sa inak zbytočne dostávali do vzduchu.

Filter sa dá ľahko vybrať a čistiť, prípadne vymeniť. Jednoduchá je aj výmena vrecka, do ktorého sa zbiera všetko, čo vysajete. Jeho plnosť oznámi rozsvietenie signalizácie. Tá musí svietiť trvalo, v tú chvíľu je potrebné vrecko vymeniť. Výmena je veľmi jednoduchá a celý sáčok možno dať do popolnice. Objem vrecka je tri litre, čo je taký obvyklý priemer.

Páči sa nám, že vysávač je celkom ľahký a vďaka jeho hmotnosti okolo 6 kg sa s ním pomerne dobre manipuluje a človek sa nenadriete pri jeho prenášanie. Praktické je ucho, za ktoré možno vysávač chytiť. Dobre sa tiež „parkuje“. Uskladniť ho môžete na ležato, alebo na stojato. V oboch polohách k nemu upevníte aj kompletne zostavenú tyč s hadicou a hlavicou. Príjemná sú mäkčená kolesá, ktoré nepoškriabu podlahy. Praktická je teleskopická sacia trubica, vďaka ktorej sa človek nemusí u domáce práce hrbiť.

Vzdialenosť, do ktorej s vysávačom dosiahnete od zásuvky čiže akčný rádius je 10 metrov, čo je pre bežná bývanie do cca 100 metrov štvorcových dostačujúce. Kábel je dlhý sedem metrov a dnes už nenahraditeľné je aj automatické navíjanie.

V príslušenstve vysávača nájdete zopár naozaj praktických vecí, ktoré nie všetky vysávače majú. Hlavná je samozrejme už spomínaná turbokefa. Pre poriadne upratovanie oceníte aj kefovú hubicu, parketovú hubicu, podlahovú / kobercovú hubicu, vankúšovú hubicu a štrbinovú hubicu pre nedostupné miesta.

Ďalšie varianty

Staršie modely Eta Tiago sú už výbehové a nie sú v bežnom predaji.

Eta Tiago 2507

Najstarší model rodiny Eta Tiago má o dva metre nižšie akčný rádius ako jeho najnovšie nástupca a cca o kilo vyššia hmotnosť. Ani tomuto modelu nechýbal HEPA 12 filter. O dva metre je kratší jeho prívodný kábel. Vysávač nemá v príslušenstve turbokefku. Model už nie je v bežnom predaji.

Eta Tiago 3507

Najbližšie predchodca, teda model Tiago 3507 sa od najnovšieho líšia iba drobne. Výkonnostne sú na tom obaja rovnako, teda 250 W, majú rovnaký akčný rádius, rovnaký HEPA filter a aj dizajnovo sú takmer na nerozoznanie (ak vynecháme rôzne farebné varianty). Model nemá vo výbave turbokefku. Predaj tohto modelu skončil.

Eta Tiago 4507

Najväčší rozdiel modelu 4507 oproti jeho predchodcom je jeho výbava rozšírená o vzduchový turbokartáč.

Zistiť cenu
6.4 Total Score
ETA Tiago 4507

Ideálny pomocník pre rodiny, v ktorých žijú alergici. Vďaka vybaveniu turbokefou je vhodný aj pre chovateľov domácich maznáčikov. Má dostatočný výkon pre bežné upratovanie, dostatočný akčný rádius a praktický rozmer, váhu aj tvar s uchom pre jednoduché prenášanie a patrí do úspornej triedy ECO vysávačov. Jediné, čo by sme mu vytkli je to, že by zaslúžil vyšší objem vrecka, nižšiu hlučnosť a vyšší výkon sania pri vysávaní kobercov. Rozhodne tento vysávač cézny značky ETA kvalitne a dlho poslúži pri bežnej údržbe domácností.

Vysávanie tvrdých plôch
8
Vysávanie kobercov
6
Hlučnosť
3
Spotreba
6.5
Výbava
6
KLADY
 • turbokefa
 • akčný rádius 10 m
 • vhodný pre alergikov
ZÁPORY
 • trieda D u vysávanie kobercov
 • objem vrecka len 3 litre
 • manuálny regulátor výkonu
 • pomerne hlučný
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo