Recenzia Fitbit Sense

Hodinky od Fitbit majú snáď všetky užitočné funkcie, vďaka ktorým môžete zatraktívniť vaše športovanie, alebo mať rýchly prehľad o svojom životnom štýle. Pomôžu dokonca detekovať stres. Okrem času, vám na dosť veľkom AMOLED displeji zobrazí treba tep, teplotu pokožky, srdcovú frekvenciu, počet krokov, ktoré ste urobili za deň a nielen to. Vie tiež monitorovať váš spánok, prijímať telefónne hovory a môžete nimi pokojne aj platiť bezkontaktne v obchodoch. Je fajn, mať všetky tieto funkcie na svojom zápästí, v hodinkách, ktoré ešte ku všetkému dobre vyzerajú. Poďme sa na ne pozrieť viac dopodrobna!

Parametre

Hmotnosť33,1 g
Šírka40,5 mm
Výška40,5 mm
Hĺbka12,4 mm
Vodeodolnosť50 m (5 ATM), IPx8
RAMneuvádza
Interná pamäť4 GB
Reproduktoráno
Mikrofónáno
Materiál páskasilikon
Formát displejaštvorec
Uhlopriečka1,58 palcov
Typ displejaAMOLED
Rozlíšenie280 × 456 px
Hustota bodov326 ppi
Fotoaparátnie
SIM kartanie
Wi-Finie
Bluetootháno
NFCnie
Životnosť batérie6 dni
Dĺžka nabíjania1-2 hodiny
Kapacita batérieneuvádza

Obsah balenia

Čo všetko nájdete po otvorení krabičky?

 • Hodinky s malým remienkom,
 • nabíjací kábel,
 • veľký remienok.

(Dokúpiť si môžete menšie remienok alebo remienok v rôznych dizajnoch a z rôznych materiálov).

Ovládanie, nastavenie a systém

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme nielen na to, ako hodinky vyzerajú a z čoho sú vyrobené, ale zameriame sa aj na výdrž batérie a celkovo na ovládanie.

Displej, dizajn, základné ovládacie prvky

Ovládanie hodiniek je naozaj veľmi užívateľsky príjemné, a to aj pre osoby s väčšími prstami. Celý priestor ich displeja má štyr centimetrovú uhlopriečku, takže je dostatočne veľký. V porovnaní s ďalšími obľúbenými modelmi chytrých hodiniek na trhu sa radí medzi tie najväčšie. Otázkou je, ako si zvyknete na hodinky treba pri spánku, kedy je musíte mať na ruke, ak chcete zaznamenávať napríklad okysličovanie krvi, fázy spánku alebo vaši srdcovú aktivitu a teplotu.

Väčšia veľkosť displeja je rozhodne praktická pre jeho dobrú prehľadnosť aj pre nastavovanie funkcií. Všetko totiž prebieha hlavne dotykovo a zvládnete to pokojne len jedným prstom. Okrem dotykového displeja občas využijete aj jediný ďalší ovládací prvok, ktorým je bočné tlačidlo. To je umiestnené na ľavej strane a je trochu neobvyklé. Nejde o klasický „čudlík“, ktorý musíte stlačiť. Je to skôr malý podlhovastý otvor vnorený do tela hodiniek. Vnorený je preto, aby sa zachovala vodotesnosť hodiniek, a jeho obsluha bude trošku o zvyku. Po stlačení tohto „tlačidla“ prstom po celej jeho dĺžke ucítite vibráciu a máte tak dojem, že ste ho naozaj stlačili. Stačí si to párkrát skúsiť a už za chvíľu vám to nebude robiť žiadny problém. Zo začiatku používania hodiniek to chce len dať pozor, aby ste treba pri športovaní tlačidlo nestlačili omylom treba vo chvíli, keď veľa ohýbate zápästia. Pokiaľ ale máte hodinky správne umiestnené, nemalo by k tomu dôjsť. (O správnom umiestnenie hodiniek na ruky si prečítajte na konci článku v našich tipoch).

Praktická je možnosť nastavenia automatického prebudení obrazovky bez dotyku, jednoduchým obrátením zápästia. Chcete rýchlo zistiť, koľko je hodín? Nemusíte vôbec nič stláčať a ciferník sa pohybom zápästia sám rozsvieti. Pokiaľ toto automatické prebudenie displeja nemáte nastavené, musíte na displej ťuknúť, alebo stlačiť bočné tlačidlo. Existuje aj varianta vždy zapnutého displeja. Ak si ju však nastavíte, majte na pamäti, že hodinky síce budú ukazovať čas stále, to sa ale premietne aj na výdrži batérie, ktorá sa tým zníži.

Môžete si vybrať vzhľad ciferníku. Biela čísla, farebná, ručičky alebo digitálne zobrazenie, to je na vás. Niektoré základné vzhľady sú už uložené v hodinkách, ďalší si môžete stiahnuť cez chytrou aplikáciu. Jednoducho tak doladíte štýl hodiniek pre každú príležitosť.

Design

Na prvý pohľad veľa jednoduchý, ale podľa nás práve vďaka tomu veľa elegantný a moderný. Taký je vzhľad hodiniek, ktorý rozhodne neurazí elegantných ľudí, rovnako ako priaznivcov športovejšie ladených aktivít. Silikónový pásik s takzvaným „Infinity dizajnom“, v kombinácii s ciferníkom orámovaným kovovým rámčekom zo zmesi nerezu a uhlíka. Kovový rám hodinkám dodáva na exkluzivite. Ale nie je tam len na ozdobu! Má aj svoju užitočnú funkciu, a to pri zaznamenávaní EKG a detekovanie stresu.

Hodinky sú pevný, odolný kúsok, ktorý dobre padne na ruku. Na kráse im pridáva aj kvalitný štvorcový AMOLED displej, ktorý má jasné, pekne ostré farby a je na neho dobre vidieť aj na slniečku. S tým mávajú niektoré hodinky problém. Nastaviť si môžete tri rôzne úrovne jasu.

Silikónový pásik, ktorý hodinky spoľahlivo drží na ruke je prvok, ktorý nemožno prehliadnuť a s ktorým sa zároveň aj dobre manipuluje. Jeho nasadzovanie aj výmena sú naozaj jednoduché. K vymenení nepotrebujete žiadne náradie alebo nástroje, stačí jednoducho zatlačiť na určené miesto pri tele hodiniek a pásik z neho vycvaknout a nacvaknúť iný. Pásik ale bohužiaľ nevymeníte za len tak hocijaký. Je potrebné zaobstarať konkrétny model, ktorý na hodinky pôjde pripevniť, a to priamo model od Fitbit. Zohnať sa ich dá veľa. Má veľa jednoduchý systém zapínania. Pre upevnenie na ruku sa prevlečie očkami a výstupok sa zasadia do dierky podľa veľkosti vášho zápästia. A je to! Nemusíte sa báť, že by hodinky z ruky spadli, alebo sa nechtiac odopol. Jediné, v čo musíte dúfať, je, že veľkosť vášho zápästia padne priamo na veľkosť konkrétnu dierky. Niektorí používatelia podobných pásikov mávajú pocit, že by potrebovali ešte jednu dierku medzi tými, ktoré v pásku sú. V takom prípade môže byť riešením zakúpenie pásku s iným systémom zapínania, ktorý sa na našom trhu dá zohnať.

Displej chráni odolné sklo Gorila Glass 3, ktoré je odolné proti poškriabaniu. Ak sa obávate, že by aj to bolo málo, môžete si na sklo prikúpiť ešte ochrannú fóliu.

Nastavovanie funkcií

Na farebnom aktívnom dotykovom displeji je ako hlavná obrazovka ciferník hodiniek. Do ďalších funkcií sa dostávate prejdením po displeji smerom nadol. Tam sa vám zobrazí upozornenie, pri prejdení prstom hore uvidíte vaše personalizované aplikácie (widgety). Posunom prsta doľava nabehnete na aplikácie hodiniek, prejdením doprava sa dostanete do nastavenia. Ak práve ste v nejakej aplikácii, posunom doprava sa vraciate na predchádzajúcu obrazovku. Chcete sa rýchlo dostať na ciferník hodiniek? Stačí stlačiť bočné tlačidlo a je to. Bočné tlačidlo umožňuje aj využitie tlačidlových skratiek pre rýchlejší prístup k vašim najobľúbenejším aplikáciám. Všetko sa dá jednoducho nastaviť, a to dvojsekundovým stlačením bočného tlačidla. Stačí preštudovať návod, kde je všetko dobre a prehľadne popísané.

Keby ste mali strach, že sa vám do hodiniek dostane niekto cudzí treba vo chvíli, keď je práve nemáte na ruke, je možné si displej zamknúť. Pre jeho aktiváciu potom bude nutné zadať 4miestny kód. To je praktické hlavne pre zvýšenie bezpečnosti pri platení cez aplikáciu Fitbit pay.

Pravá strana hodiniek má v sebe zabudovaný mikrofón a reproduktor. Z druhej strany hodiniek, teda z tej, na ktoré nie je ciferník, je umiestnená veľa (9) otvorov. Štyri z nich sú dobíjacie piny, ku ktorým pripojíte na magnet priliehajúce nabíjačku, zvyšok sú snímacie senzory.

Batéria

Výrobca u hodiniek sľubuje veľa dobrú životnosť batérie, a to až 6 dní. Nezabúdajte však na to, že tejto životnosti nikdy nedosiahnete už len vo chvíli, kedy máte aktívnu GPS, alebo displej stále zobrazujúci ciferník. Kapacitu batérie výrobca neuvádza. Reálna výdrž závisí od spôsobu a frekvencie využitia – u väčšiny užívateľov sa bude pohybovať okolo troch dní.

Nabíjanie do plna trvá necelé dve hodiny. Skvelou vychytávkou je magnetická nabíjačka, ktorá sa prichytí k spodnej časti hodiniek. Do hodiniek teda nikam nič nezasúvate a nie je v nich ani žiadny otvor napríklad typu mini USB, čo je opäť praktické pre vodeodolnosť. Nabíjanie ale bohužiaľ nie je úplne bezdrôtové, čo je trendom najmä pri nových mobiloch. Musíte sa teda zmieriť s obmedzenou dĺžkou kábla, ktorá je len okolo metra. Jeho druhý koniec potom zasuniete klasicky do počítača alebo do siete.

Aplikácia Fitbit na mobil

Aplikáciu Fitbit v pohode nainštalujete na telefón alebo tablet so systémom Android aj iOS, a to aj v slovenčine. Ak aplikáciu nemáte, zbytočne vám uniká minimálne polovica funkcií, ktoré možno využívať. Po nainštalovaní appky si stačí založiť užívateľský účet a vyplniť požadované údaje o vašom tele. Vďaka týmto údajom získate presnejšie meranie všetkých vašich aktivít (spaľovanie kalórií, krokomer …).

Aplikáciu spárujete s hodinkami a získate pravidelné prehľady napríklad o tom, ako si viedlo vaše cvičenie v konkrétnych dňoch, ako zvládate stres a podobne. Výsledky môžete medzi sebou pravidelne porovnávať a skúmať ich vývoj. Ak ste fanúšikom prepájanie s podobnými nadšencami a zdieľanie dosiahnutých výsledkov, odporúčame vám nainštalovať si platenú verziu aplikácie. Prvý polrok ju môžete testovať zadarmo, a práve vďaka nej sa môžete prepojiť s ďalšími užívateľmi a súťažiť medzi sebou. Zároveň získate tiež treba videá o tom, ako správne cvičiť, stravovať sa alebo lepšie spať.

Funkcie hodinek

Hodinky Fitbit Sense sú nástupcom modelu Fitbit Versa. Model Versa bol veľmi podobný, Sense má ale niekoľko užitočných funkcií navyše. Meria EKG, okysličenie krvi a povrchovú teplotu tela. Sense má viac snímacích senzorov a vnorené tlačidlo na boku hodiniek. Hodinkám Sense rozhodne nechýba hromada sledovanie a štatistík praktických pre zdravý životný štýl. Tie sme popísali nižšie.

Funkcie a merania pre športovanie, zdravie a životný štýl

VOLANIE A SMS – na hodinkách si môžete prečítať SMS, ktorá vám prišla na telefón. Bohužiaľ na ňu ale z hodiniek odpoviete maximálne predpripravenú správou. Nie je možné napísať a odoslať z hodiniek správu vlastnej. Na hodinkách vidíte notifikácie, keď vám niekto volá a hovor môžete cez hodinky aj prijať a volať, ak je váš telefón správne nastavený a spárovaný cez Bluetooth.

Mikrofón a reproduktor – Do reproduktora na pravej strane hodiniek môžete diktovať povely pre asistentku Alexa a vďaka najnovším aktualizáciám by už mal fungovať aj Google asistent, ktorý vám na otázky bude z reproduktora aj odpovedať. Rovnako tak do reproduktora môžete hovoriť pri volaní a odozvu by ste mali počuť z repro. Spárovaný telefón ale musí byť na dosah.

Fitbit Pay – Ste zvyknutí platiť kartou? Potom Fitbit Pay určite oceníte. Je to systém bezkontaktného platenia chytrými hodinkami, vďaka ktorému nepotrebujete pri platení vašu peňaženku ani telefón. Je to v podstate aplikácie, do ktorej sa uložia údaje o vašich platobných kartách, ktoré sa odoberú pri priložení hodiniek k platobnému terminálu. Zabezpečenie tejto platby je rovnaké ako platenie klasickú kartou. Pri vyšších sumách zadávate PIN.

GPS – Vďaka GPS hodinky dobre zvládnu meranie vzdialeností. Fitbit Sense sú prvé hodinky z Fitbit rodiny, ktoré GPS majú. Predchodcovia GPSka nemali, a preto je možné, že ju výrobca bude ešte trochu ladiť za pochodu. Overte si, ako dobre vám funguje zisťovanie polohy na mapách a trackovanie vzdialeností. Funkcia pomôže pri športovaní. GPSka je skvelá pri behaní. Nemusíte mať so sebou mobil a doma si potom vďaka nej v aplikácii Fitbit omrknete, kde presne ste bežali, aký úsek bol váš najrýchlejší, kde ste najviac pálili kalórie a podobne.

EDAAntistresový scan čiže senzor elektrodermální aktivity. Učí vás zaznamenávať a odbúravať stres. Pri meraní sa má človek upokojiť a položiť celú dlaň na hodinky. Aplikácia podľa aktuálnej situácie a kombinácie uložených záznamov vašej srdcovej aktivity a úrovne spánku vyhodnotí, či máte nejaké stresové indikátory a zobrazí vám vaše stresové skóre. K dispozícii sú aj rôzne cvičenia, ktorá vám pomôžu stres zvládať a skóre si tak vylepšovať. Pre plné využitie funkcie je potrebné mať platenú verziu aplikácie.

Okysličenie krvi – Funkcia, ktorá meria okysličenie krvi, prebieha iba počas spánku (nie napríklad pri športe) a pre jej využívanie je potrebné mať nastavený konkrétne jeden (SpO2) ciferník. Sledovanie okysličenie krvi v priebehu času vám pomôže zistiť, v akej ste kondícii, a môže byť jedným z náznakov zmien vo vašom zdraví.

EKG – EKG zmeriate tak, že po dobu 30 sekúnd podržaním dvoch náprotivnej rohy kovového rámika hodiniek. Počas tohto času si hodinky zozbierajú potrebné dáta a vyhodnotí rytmus vášho srdca. Výsledky meraní hodinky vie aj vyexportovať. Uvidíte EKG krivku prevedenú do PDF, ktorú potom môžete ukázať svojmu lekárovi.

TEP – Hodinky meria tep priebežne, a to len vďaka snímaču, ktorý je na vašej ruke. Nemajú napríklad hrudný pás, ktorý by dokázal tep merať presnejšie. Výsledky berte skôr len ako orientačné. Hodinky budú sledovať váš srdcový rytmus a zistí, či nedochádza k jeho nepravidelné aktivite.

Krokomer – Vďaka nemu zistíte, koľko krokov ste urobili za deň a táto funkcia vás tiež popoženie k tomu, aby ste sa viac hýbali. Upozorní vás vo chvíli, keď ste dlho na mieste.

TeplomerMeria iba teplotu kože, a to len v spánku. Vďaka hodinkám odhalíte, ako sa mení teplota kože v spánku, ale aktuálnu konkrétne teplotu vašej kože bohužiaľ nezistíte. Zistíte len rozdiely od bežnej teploty kože v spánku. Sami si už musíte vyhodnotiť, či vám táto informácia niečo priniesla.

Funkcia coach – V plnej verzii aplikácie môžete využívať vášho personalizované kouča, ktorý vám vytipujeme vhodné aktivity pre cvičenie na základe výsledkov meraní a záznamov, ktoré máte uložené.

Nastavenie cieľov – Nastavte si, čo chcete dosiahnuť. Denné / týždenné či mesačné limity, ktoré chcete splniť vo vašich pohybových aktivitách, a hodinky budú strážiť, ako ste na tom s plnením konkrétnych cieľov.

Karta COVID – Vďaka aktualizáciám a prispôsobovanie sa súčasnej situácii, sa dá napríklad zapojiť do prieskumov a meraní spojených s aktuálne epidemiologickej situácií. Pravidelná meraním vám pomôžu zistiť výskyt nových chorôb (zvýšený tep, teplota = hroziace ochorenia).

Analýza spánku – Zistíte napríklad to, kedy presne ste zaspali, aké fázy spánku v noci prebehli, ako kolísal kyslík v krvi počas spania a podobne. Aplikácia vyhodnotí vaše spánkové skóre. Pri tomto meraní si overte podľa návodu, aby boli hodinky dobre nastavené. Okysličenie krvi sa napríklad dá zatiaľ merať iba pri nastavení jedného konkrétneho ciferníku

Cvičenie – Hodinky vie automaticky vyhodnotiť, aký šport zrovna robíte a vybrať tak najvhodnejší meraní pohybovej aktivity. Spoznajú, či treba bežíte, alebo idete na bicykli.

Hudba – Do hodiniek Fitbit Sense bohužiaľ nemožno nahrať žiadne skladby. To je docela zvláštne, pretože staršie modely hodiniek od Fitbit to umožňovali. Na počúvanie sa v hodinkách využívajú aplikácie Spotify a Deezer. Hodinky pri počúvaní však slúži iba ako diaľkový ovládač hudby pre váš telefón. Prehrávanie spustíte, stopne alebo preskakujete na ďalšie skladby. Veľká škoda! Pretože keď sa chystáte vyraziť napríklad behať do parku, musíte so sebou vziať ako hodinky, tak i telefón.

Múdra asistentka Amazon „Alexa“ a Google asistent – Máte zvedavý otázku? Trebárs aké bude počasie, alebo chcete zistiť nejaké hlavné mesto? Spýtajte sa Alexy alebo vášho Google asistenta. Otázka stačí vysloviť na mikrofón a počkať, až vám písomne ​​alebo slovne odpovie. Otázky je zatiaľ možné pokladať len v angličtine. Funkcia funguje podobne, ako ju poznáme napríklad od Siri u značky Apple.

Fitbit pravidelne pridáva a zlepšuje všetky funkcie. Tie nové sa stále ladí a vychytávajú sa na nich muchy preto, aby čo najlepšie slúžili svojim užívateľom. Ak ste milovníci noviniek, odporúčame ich pozorne sledovať a aktualizovať si pravidelne všetky aplikácie. Tak sa nepripravíte o žiadnu novú vychytávku pre vaše hodinky.

Nás najviac prekvapila nová funkcia EKG, ktorá zvládne jednoducho monitorovať srdcovú aktivitu používateľa, dobre vyzerajúci displej, ktorý je čitateľný aj vonku za slnečného počasia, dlhá výdrž batérie a tiež treba múdra asistentka Alexa. Praktická je vodeodolnosť hodiniek, ktorú výrobca uvádza do 50 metrov.

Podľa nás je fajn, keď môžete porovnávať svoje výkony. Človek tak má väčšiu motiváciu zlepšovať sa. Tiež nás trochu prekvapili niektoré veci vo výbave. Napríklad sledovanie okysličenie krvi, alebo teploty kože, ktoré fungujú skôr napoly. Ich výsledky vám toho zase toľko nepovedia. Aktuálnu teplotu kože alebo tela hneď nezistíte, čo je škoda, a je otázkou, ako si viete vyhodnotiť okysličenie krvi v spánku, ktoré prebieha ešte ku všetkému iba s jedným konkrétne nastaveným ciferníkom. Zdravotné štatistiky ale môžete aj vyexportovať a poradiť sa o nich napríklad s vašim lekárom.

Naše tipy

 • Aby ste mali prístup ku všetkým rozšíreným funkciám, zariaďte si v aplikácii účet Fitbit Premium. Priamo s hodinkami dostanete polročnou predplatné zadarmo, ale každý ďalší mesiac už potom stojí okolo 10 euro. Bezplatné aplikácie neumožní 100% využitie hodiniek. S predplatným máte navyše prehľadnejšie a detailnejšie štatistiky vašich výkonov a zdravotných výsledkov. Okrem toho získavajú predplatitelia Fitbit Premium prístup do komunity a k rade video tréningov, ktoré môžu sledovať na svojich mobilných zariadeniach.
 • Hodinky Fitbit Sense majú funkciu Fitbit Pay.
 • Vždy aktualizujte hodinky aj aplikáciu, nech sa nepripravíte o najnovšie funkcie.
 • Pokiaľ necvičíte, noste hodiny asi vo vzdialenosti jedného prsta od zápästia. Ak cvičíte a chcete získať čo najvernejšie výsledky vášho športovania, posuňte hodinky ešte o jeden prst od zápästia ďalej a prípadne trošku povoľte remienok.
 • Pre najpresnejšie výsledky merania v nastavení hodiniek vyberte, či ich nosíte na dominantné alebo nedominantné ruke.
Zistiť cenu

Hľadáte jednoduchšie športové hodinky?

7.5 Total Score
Chytré hodinky Fitbit Sense

Chytré hodinky značky Fitbit Sense určite milo prekvapí pekným vzhľadom, praktickou veľkosťou displeja a počtom senzorov na zadnej strane. Milovníci štýlu ocenia rôzne farebné prevedenia s elegantným kovovým rámčekom, možnosť výmeny pásikov a nastavovanie rôznych druhov ciferníkov. Technickým nadšencom hrá do nôt ich vybavenosť, čo sa týka funkcií a widgetov. Možnosť prepojenia s chytrou aplikácií na smartphonu alebo tabletu a veľa motivačných aj monitorujúcich funkcií vo svojej výbave. Sklamalo nás, že teplomer neukazuje aktuálnu teplotu kože a že pre stopercentné využitie hodiniek je treba platená aplikácia. Inak sú hodinky dobrým asistentom pre sledovanie zdravotného stavu a parádny parťák na šport.

Ovládanie
8
Výbava
7.5
Batéria
9
KLADY
 • Veľa senzorov a funkcií na meranie športovanie a životného štýlu
 • Dlhá výdrž batérie
 • Veľký prehľadný displej
 • Pekný dizajn s možnosťou výmeny pásikov
 • Kvalitná aplikácia
ZÁPORY
 • Kompletné štatistiky dostanete len za predplatné
 • Vyššia obstarávacia cena hodiniek
 • Kratšie nabíjací kábel
 • Chýba zobrazenie aktuálnej teploty a okysličovanie krvi pri športovaní
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo