Recenzia fitness náramku Xiaomi Mi Band 4

Na zhruba 3 týždne som dostala možnosť otestovať nateraz posledný fitness náramok od obľúbeného výrobcu smart príslušenstva Xiaomi. Mi Band 4 ma naozaj šokoval dlhou výdržou batérie, ale aj funkciami, ktoré ponúkajú skôr drahšie modely na trhu. Moje poznatky som pre vás zhrnula do podrobnej recenzie.

Parametre

Veľkosť displeja0,95 palcov
Rozlíšenie displeja240 x 120
Bluetooth5.0
Kapacita batérie135 mAh
Výdrž batérie20 dní
Váha22,1 g
Podpora odAndroid 4.4 a novšie, iOS 9 a novšie

Obsah balenia

Za necelých 30 eur mi domov dorazila krabička, ktorá obsahovala kolískovou nabíjačku s USB zakončením, gumený náramok a oválne telo. Spolu s návodom už v krabičke nič viac nebolo, pretože nič viac ani nie je potrebné.

Náramok na zápästí

Mi Band 4 je plne kompatibilný s náramky svojho predchodcu Mi Band 3, takže ak ste k nemu mali viac farebných alebo vzorovaných náramkov, v pohode ich využijete aj u novej 4. Okrem toho si k Mi Band 4 môžete prikúpiť najrôznejšie prevedenia náramkov určené priamo pre neho .

Výrobný materiál náramku je príjemný, takže sa náramok dobre nosí. Ruka sa pod ním nepotí ani pri väčšej fyzickej aktivite. Zapnúť ho je možné na najmenšiu veľkosť prvej perforácie – 3 cm, najväčšia je 10 cm, takže môžu výrobok nosiť ako ženy s užším zápästím, tak muži sa zápästím širokým.

Moja zápästia má skôr detskú veľkosť a rozhodne som nemala s nosením problém. Vďaka oválnemu telu na zápästie pevne drží a nedochádza k jeho pretočenie za žiadnych okolností. Jediné v čom som mala trochu problém, bola mikina s užšími rukávmi, ktoré sa mi kvôli náramku zle vyzliekal.

Zapínanie pásku je jednoducho, ale veľmi efektívne prepracované. Do niekoľkých perforácií stačí len zatlačiť upínacie hlavičku. Zvyšok pásku pritom nikde netrčí a neodchlipuje sa, takže ním o nič nezavadíte a náramok so zápästím takpovediac splynie.

Design

Z hľadiska dizajnového spracovania prešiel Mi Band 4 oproti 3 premenou. Displej je ľahko vystúpený nad opaskom a pre ovládanie obrazovky už neslúži prehĺbené dotykové tlačidlo. Tlačidlo na displeji zostalo, ale je v rovnakej rovine so sklom displeja a naznačenej obrysom kolieska. Niekedy sa teda môže stať, že miesto na koliesko ťuknete do displeja, ale to ma pri používaní rozhodne nijako neobmedzovalo.

Veľkou premenou však prešiel displej, ktorý je u Mi Band 4 nádherne farebný s AMOLED technológií a rozlíšením 240 x 120 px. Uhlopriečka činí 0,95 „čo je takmer o 40% viac ako v predchádzajúcom modeli.

Čitateľnosť displeja bola pri mojom používaní vždy dobrá. Vzhľadom k tomu, že som náramok testovala počas jesene, nebolo slniečko tak intenzívne, takže som si jas upravila len pri prvotnom nastavením. V prípade silných slnečných lúčov je možné jas „vytiahnuť“ na maximum a s čitateľnosťou určite nebudete mať ťažkosti. Je len trochu škoda, že náramok nemá funkciu automatického nastavenia jasu, ale to mu vzhľadom k jeho obstarávacej cene odpustím.

U displeja tiež chýba možnosť Always on, čo znamená, že môže byť zapnutý stále. Displej aktivujete buď dotykom tlačidla, alebo natočením zápästie k tvári. Natočenie zápästia vo väčšine prípadov funguje, ale občas sa mi stalo, že sa prístroj nerozsvietil. V aplikácii si môžete nastaviť čas, počas ktorého nechcete, aby vás hodinky rušili. Ideálne treba pri spánku.

Na spodnej strane oválneho tela nájdete väčšie senzor snímania tepovej aktivity, než bolo u predchodcu. Novo sú tiež umiestnené nabíjacie piny. Nie sú schované, ale nájdete ich zospodu náramku.

Batéria a nastavenie

Podrobné nastavenie náramku je možné vykonať len pomocou aplikácie Mi Fit, ktorá je dostupná ako v Google Play tak v App Store. Po prihlásení ste vyzvaní na zadanie niekoľkých základných parametrov, akými sú výška, hmotnosť a pohlavie. Vďaka tomu môžete sledovať zlepšenie alebo zhoršenie svojich výsledkov.

Aplikácia umožňuje nastavenie cieľov, medzi ktoré patrí napríklad počet krokov. Ďalej si môžete nastaviť upozornenie na nečinnosť, ale aj typy vibrácií podľa toho, na čo vás náramok upozorňuje. Inak môže vibrovať pri prichádzajúcom hovore, inak pri neaktivite a inak pri upomienke. Spôsob vibrovania si môžete dokonca sami nadefinovať.

V aplikácii si môžete nastaviť i čas budenia, čo je škoda, že neumožňuje samotný fitnes pások. Na pásku môžete budík len vypnúť či zapnúť. Intenzita vibrácií pri budení je tak akurát, takže sa určite neprebudíte úľakom. Ďalej si môžete v aplikácii zapísať poznámku, ktorá sa objaví na hodinkách.

Medzi ďalšie nastavenia patrí: nastavenia displeja náramku, odomknutie obrazovky, prichádzajúci hovor, upozornenie aplikácií, oznámenie o nečinnosti a ďalšie.

Čo sa batérie týka, tá má kapacitu 135 mAh, čo je o 25 mAh viac než u predchádzajúceho modelu. Hoci by sa mohlo zdať, že batéria kvôli farebnému displeju nevydrží dlho, opak je pravdou. Kapacita na jedno nabitie mi vydržala 25 dní a ešte potom mi ostávalo približne 17% batérie. Je však pravda, že som príliš nevyužívala merania srdcového tepu, ale na druhú stranu som počas prechádzok používala GPS. Pri pravidelnom používaní merania srdcového tepu tak môže byť kapacita batérie 15-20 dní, čo je tiež úctyhodné číslo.

Nabíjanie prebieha inak ako u Mi Band 3, takže v prípade, že by ste chceli využívať nabíjačku tohto modelu pre Mi Band 4, kompatibility sa nedočkáte. Mi Band 4 sa nabíja kolískovou nabíjačkou, do ktorej sa telo vloží. Oválne telo musíte z pásku pred nabíjaním vybrať, inak sa do nabíjačky nezmestí, čo je z praktického hľadiska trošku škoda. Telo sa z pásika vyberá pomerne ťažko, a tak musíte použiť primeranú silu.

Čo dokáže

Mi Band 4 toho vie naozaj dosť. Svojimi funkciami sa pokojne môže rovnať oveľa drahším výrobkom.

Fitness náramok je zameraný predovšetkým na meranie športových výkonov. Priamo v hodinkách si môžete vybrať z 6 cvičiacich režimov: beh, beh na páse, chôdza, cvičenie, jazda na bicykli a plávanie. Ďalšie sú nadefinované v aplikácii.

A áno, čítate správne. S fitness náramkom môžete bez obáv vyraziť aj na bazén, pretože je vodotesný – 5 ATM. Počas plávania zaznamenáva vašu aktivitu, ktorú následne zhrnie do prehľadného grafu. Na bazéne som s hodinkami nebola, ale sprchovala som sa s nimi a samozrejme je testovala aj ponorené v umývadle.

Okrem plávania umožňuje tiež zobrazovať notifikácia a meno volajúceho. S notifikáciami v slovenčine som nemala problém. Funkcia prijímanie alebo odmietanie hovoru som ocenila najmä v aute, kde nemám súpravu handsfree, takže som ocenila možnosť hovor odmietnuť ťuknutím na displej hodiniek.

Pomocou náramku môžete ovládať hudbu – prepínať sklady a zosilňovať zvuk, nájsť svoj telefón, nechať si zobraziť upomienku, používať stopky, odpočítavali, nechať si zasielať upozornenie na nečinnosť alebo merať srdcový tep.

Senzor na meranie tepu nájdete na spodnej strane náramku. Náramok tiež dokáže monitorovať kvalitu spánku, ktorú zaznamená do aplikácie.

Priamo na fitness pásku si môžete skontrolovať vzdialenosť, ktorú ste urazili a celkovú vzdialenosť a ďalšie informácie s tým spojené nájdete v aplikácii.

Aplikácia je prevažne v slovenčine, čo je z užívateľského hľadiska fajn, popisy priamo v displeji náramku sú však v angličtine. Angličtina vás ale nelimituje, keďže všetko podstatné je zobrazené jasne pochopiteľnými ikonami.

Pri používaní náramku som nezaznamenala žiadny väčší problém, kvôli ktorému by som výsledkom nemohla veriť. Jediné, čo sa mi občas stalo, bolo nepresné meranie krokov, kedy som vedela, že mi do cieľa chýba napríklad 4 kroky, ale musela som ich urobiť minimálne 8, aby to hodinky zaznamenali. Počas používania sa mi asi 3x stalo, že som dlhšiu dobu sedela, ale krátko pred upozornením vstala a šla niečo robiť, a aj napriek tomu ma hodinky upozornili na to, že príliš dlhú sedím. Trochu obmedzujúce pre mňa tiež bolo, že som si budík nemohla nastaviť priamo v hodinkách.

Video recenzia

Zistiť cenu

Ďalšie fitness náramky sme hodnotili tu.

9.1 Total Score
Hodnotenie Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi Mi Band 4 je rozhodne dobrou investíciou pre všetkých, ktorí chcú výrobok so špičkovými funkciami, ale nechcú za neho dávať astronomické sumy. Za necelých 30 eur dostanete výrobok, ktorý vám zmeria srdcovú aktivitu, umožní prijímanie / odmietanie hovoru, upozorní na udalosť, bude vám merať kroky a v blízkosti telefónu sa spojí aj s GPS. To všetko korunuje vodeodolnosť, takže s náramkom môžete vyraziť aj na bazén, potešujúce je aj dlhá výdrž batérie. Malú nedokonalostí sú niekedy oneskorené reakcie na nečinnosť a nie celkom spoľahlivé počítanie krokov. Užívateľom by prácu s výrobkom uľahčila aj možnosť bohatšieho nastavenia priamo v náramku, nie len v aplikácii.

KLADY
 • pokročilé funkcie
 • zobrazenie mena volajúceho
 • upomienky
 • farebný displej
 • veľká výdrž batérie
 • monitoring tepu a spánku
ZÁPORY
 • obmedzené nastavenie priamo v náramku
 • kroky sedí plus / mínus
 • nespoľahlivé rozsvietenie displeja náramku otočením zápästia
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo