Recenzia GARDENA smart SILENO city 500

SILENO City je relatívne nová séria robotických kosačiek od Gardeny, ktoré sú určené pre menšie plochy. Konkrétne sa jedná o modely GARDENA smart SILENO city 250 a GARDENA smart SILENO city 500, ktoré sa od seba primárne líšia plochou pre akú sú určené. Teda 250 a 500 m2. Vo svojej podstate sa jedná o nepriameho nástupcu skoršieho modelu R40Li. Ďalšie rady v rámci Gardeny sú SILENO life (pre záhrady do 1 200 m2) a SILENO+ (pre veľké záhrady, do 2 000 m2). Na čo je potrebné dať si pozor, je fakt, že všetky kosačky z ponuky sú dostupné vo verzii smart (to znamená, že idú ovládať mobilom), ale aj bez nej. Na to pri nákupe a výbere nezabudnite. Spoznáte to jednoducho, práve podľa slova „smart“ v názve. Cenový rozdiel nie je nijako zásadný, cca 50 €.

Parametre

Max. uhol pre kosenie35 %
Pracovná plocha500 m2
Šírka strihu16 cm
Výška kosenia2-5 cm
Hlučnosť58 dB
Doba kosenia60 min.
Doba nabíjania60 min.
Kapacita batérie2,1 Ah
Hmotnosť7,3 kg
Výška23 cm
Šírka38 cm
Dĺžka55 cm
späť na začiatok ↑

Inštalácia

V balení okrem samotnej kosačky a napájacie stanice nájdeme 150 metrov obvodového drôtu, 200 kolíčkov pre jeho upevnenie a 10 metrov dlhý prívodný napájací kábel. Na tom je vidieť, že Gardena na výbave nešetrila a v princípe by to umožnilo použitie na oveľa väčšej ploche, než na akú je prístroj určený.

Čo ešte stojí za zmienku, že mi prístroj príde naozaj pekný. Jasne, oveľa dôležitejšie je praktickosť. Ale aj tak je milé, že poteší oko. Neviem či je to môj subjektívny dojem, ale jej tvary na mňa pôsobí podobne ako športové auto. Také ľahko agresívne. Farby pochopiteľne reprezentujú firemnú identitu Gardeny a preto sa stretneme s typickou šedú, modrú a oranžovú. Tieto farby sa prelínajú všetkými produktmi firmy, od robotických kosačiek po záhradné hadice.

Ako obvykle je najnáročnejšie na inštaláciu prístroja rozmiestnenie a uloženie vodiaceho drôtu. Ten vymedzuje hranice kosenej oblasti a takisto vďaka nemu môže označiť prekážky, ktorým sa má robot vyhnúť. Trebárs jazierko, alebo záhon s kvetmi. Pri rozmiestnení vodiaceho drôtu máte dve možnosti. Buď ho zakopať kúsok pod zem a alebo ho len pripnú k zemi za pomoci dodávaných kolíčkov. Kábel môže byť až 10 cm hlboko pod zemou. Ale je to pracnejšie proces, než ho len ukotviť kolíčky. Na druhú stranu potom nie je vôbec vidieť. Záleží na vašich preferenciách. Koho by zaujímal inštalačný proces viac do hĺbky, tak na youtube má výrobca veľmi podrobné video. Bohužiaľ v nemčine, ale slová tu nie sú toľko potrebná, obraz napovie dosť. Gardena má celkovo veľmi dobre spracovaná produktové videá, ktoré sú často užitočnejšie než samotný manuál.

späť na začiatok ↑

Prevádzka

Pohon je pre tento typ výrobku typický. Dve veľké kolieska v predu sa starajú o pohyb a menšie koliesko v zadu. Čo sa týka logiky pohybu, tak tá je (ako asi tušíte s prihliadnutím k cene) náhodná. To znamená, že robot jazdí po záhrade bez vedomia toho ktorú časť už posekl a ktorú nie. To ako dokonale záhradu pokosí, záleží na štruktúre záhrady. Jednoduché tvary (typicky obdĺžnik) zvládne ľahko, ale čím je záhrada komplexnejšie (a je v nej viac prekážať), tým je väčšia šanca, že kosenia dokonalé nebude. V takom prípade stojí za zváženie robot so systematickým pohybom. Čo sa týka rýchlosti, tak menšiu záhradka u bytu (plocha cca 100 m2) mu trvá zhruba dve a pol hodiny (vrátane jedného nabíjanie), interval kosenia bol každé dva dni.

Celkovo je robot agilný a zvláda sa na záhrade pohybovať aj keď nie je dokonale rovná. Tým nemyslím len prirodzené kopčeky, ale i napríklad vyhrnutou hlinu od krtka. Aj keď sa trebárs na chvíľou zasekne, po chvíľke boja je schopný pokračovať ďalej. Podľa výrobcu zvládne projekt priestorom o minimálnej šírke 120 cm. V praxi zvládne aj užší priestor. Len ho neprejde rovno, ale „cik-cak“ štýlom, kedy sa odráža od stien obvodového drôtu. Keď je priestor príliš úzky, môže sa zdať, že sa z neho „odrazí späť“ a do oblasti za ním sa nedostane.

Pre kosenie využíva rotačný disk opatrený tromi čepeľami. Výška kosenia môže byť nastavená v rozmedzí 2 až 5 centimetrov. Disk je malý a preto je nízka aj hodnota šírky strihu. 16 cm je ľahko pod priemerom. Znamená to dve veci. Po prvé musí prístroj stráviť kosením výrazne viac času a za druhé nie je tak dobrý v kosení okrajov (napríklad pri stene), ako Robomow RC Pro 308, ktorý má žacie nôž až na úrovni koliesok. Nôž je veľmi ostrý a trávu kosí dobre. Poradí si aj s vysokou trávou, ktorú ale stretne je len na začiatku sezóny (ale vy nemusíte kosiť klasickou benzínovou kosačkou, pokiaľ nie je tráva extrémne vysoká). Ako všetky robotické kosačky trávu nezbiera, ale necháva ju na trávniku, kde slúžia ako živina pre jeho ďalší rozvoj.

Čo je asi najviac prekvapivou vlastnosťou, je hlučnosť. Ako už názov šialené napovedá, je naozaj tichá. 58 dB je neskutočná hodnota. V praxi to znamená, že ju na nejakých päť metrov už nepočujem aj keď práve kosí. Nemusíte sa báť hádok so susedmi, že kosíte v nedeľu alebo vo štátny sviatok. Počas tichej noci je počuť predsa len viac a potrebujete buď tolerantní, alebo žiadne susedy.

Aplikácia pre ovládanie robota je dostupná pre telefóny s Androidom aj iOS (Apple). V aplikácii vidíte (a môžete nastaviť) časy spustenia robota. Samozrejme ho môžete kedykoľvek spustiť aj manuálne. Ďalej vidíte stav batérie a máte možnosť nastaviť oblasti kosenia. Pre umožnenie spojenie s vašou domácou sieťou, je potrebné zapojiť zariadenie „smart gateway“ pomocou sieťového kábla do vášho routeru. Všetko je súčasťou dodávky.

Ďalšou možnosťou je ovládanie robota cez ovládací panel na jeho tele. Tam nájdete jednoduchú klávesnicu, ktorá obsahuje niekoľko tlačidiel. On / off, start, menu, smerové šípky, nastavenie módu a ok. Na tele prístroja je ešte obrie tlačidlo stop, ktorým ho môžete zastaviť v prevádzke.

Robot nemá dažďový senzor a sám výrobca sa chváli tým, že zvládne prácu aj za dažďa. Ale to dovedie aj väčšina konkurencie. Dôvod prečo majú robotické kosačky dažďový senzor je iný. Mokrá tráva sa na kosačku „lepí“ a tým zhoršuje kvalitu kosenia. Navyše na klzkom povrchu existuje vyššie riziko skĺznutia a v extrémnych prípadoch i napríklad nechceného pádu do záhradného jazierka. Kvalita spracovania je na veľmi slušnej úrovni. Keď vezmem do úvahy nízku cenu, tak je to príjemné zistenie.

V manuáli sa môžete dočítať, že je potrebné meniť nože každý mesiac, až mesiac a pol. Neviem si predstaviť záhradu, v ktorej by tak rýchlo dochádzalo k otupeniu. To by musel byť naozaj kameň na kameni. Samozrejme bude záležať od veľkosti a typu záhrady, ale raz, maximálne dvakrát za sezónu to úplne stačí. Sada originálnych náhradných nožov stojí niečo vyše 10 € a je ich v nej deväť. Takže na celý rok budete mať postarané. Možno kúpiť aj nože neoriginálne, ktoré sú lacnejšie. Ich kvalita môže (ale nemusí) byť horšie. Ďalším prípadným nákladom môže byť náhradná batéria. Originál je okolo 80 eur, neoriginál cca polovicu. Životnosť by som odhadoval medzi dvoma až štyrmi rokmi.

Zistiť cenu

Nie ste rozhodnutí? Vybrali sme tie najlepšie robotické kosačky.

7.1 Total Score
Hodnotenie GARDENA smart SILENO city 500

Pre menšie, jednoduché trávniky bez väčších prekážok je dobrou voľbou. Veľkým benefitom môže byť naozaj tichá prevádzka. Konkurencia (Robomow), má lepšiu kosenie okrajov ale čím jednoduchší je vaša záhrada, tým viac táto nevýhoda mizne. Náhodný pohyb je v tejto cenovej kategórii štandardom. V jej kategórii existujú aj lepšie kosačky, ale tie sú taky drahšie. Takže svojich kupcov si právom nájde.

KLADY
 • kvalitné spracovanie
 • veľmi tichá prevádzka
 • dobre kosí
 • vodeodolná (možno opláchnuť hadicou)
 • atraktívna cena
ZÁPORY
 • nemá dažďový senzory
 • v kosení okolo prekážok či múrov, nie je práve dokonalý
 • náhodný pohyb (pre zložitejšie záhrady)
 • malá šírka strihu
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď