Recenzia Gardena Smart Sileno Life 750

Záhradná kosačka Gardena Smart Sileno Life 750 je ďalším prírastkom do rodiny veľmi tichých robotických kosačiek od spoločnosti Gardena. V mnohých ohľadoch – napríklad vizuálne a dizajnové podobnosti jednoducho nemožno prehliadnuť – je blízkym príbuzným už skôr sa recenzia modelu Gardena Smart Sileno City 500, prináša však aj všeličo nové. Napr. je určená pre podstatne väčšie plochy (až do 750 m2, oproti 500 m2 u staršieho modelu), ponúkne ale aj väčšiu presnosť, čo sa týka manévrovanie a schopnosti poradiť si vjazdom do zúžených priestorov. Čo ďalšie vie – alebo naopak nevie? Odpovede nájdete v našej recenzii.

Parametre

Max. uhol pre kosenie35 %
Pracovná plocha750 m2
Šírka strihu22 cm
Výška kosenia2-5 cm
Hlučnosť58 dB
Doba kosenia60 min.
Doba nabíjania60 min.
Kapacita batérie2 Ah
Hmotnosť7,3 kg
Výška23 cm
Šírka39 cm
Dĺžka58 cm

Inštalácia

Robotická kosačka Gardena Smart Sileno Life 750 má vzhľadovo celkom blízko k predchádzajúcemu modelu Gardena smart SILENIO city 500. Spája je relatívne plochý vzhľad aj trojica koliesok netradične postavených v zostave dve väčšie vpredu a jedno menšie, manévrovacie vzadu. Celý prístroj má pri pohľade zhora mierne trojuholníkový tvar. V tejto súvislosti je zaujímavé, že prednou stranou je v tomto prípade dlhšia hrana spomínaného pomyselného trojuholníka. Na niektorých snímkach to tak môže pôsobiť, že sa kosačka pohybuje pospiatky. Je to ale obyčajné zdanie a na funkciu samotnú, teda sekanie, to nemá žiadny vplyv. Kosačka je vykonaná v obvyklých firemných farbách, to znamená, že čiernošedom dopĺňajú modrozelené prvky a ľahké doplnenie oranžovú. Celkovo, hoci je kosačka plastová, pôsobí prístroj robustne a pevne.

Hoci je kosačka Gardena Smart Sileno Life 750 chytrou robotickou kosačkou, ktorá urobí prácu za vás, pred prvým štartom sa jej budete musieť trochu venovať. Potrebuje totiž vykonať základné nastavenie a hlavne vymedziť priestor, v ktorom sa bude pri svojich nájazdoch na trávu pohybovať. Rovnako ako u staršieho modelu k tomu slúži dodávaný drôt, ktorý pre kosačku vytvorí akýsi neviditeľný plot, ktorý nedokáže prekročiť.

Prvým krokom je však umiestnenie dobíjacej stanice. Tá by mala byť blízko zdroje energie, inak jej umiestnenie prakticky nič nebráni. Kosačka nemá žiadne zvláštne požiadavky. Túto základňu v podobne celkom jednoducho pojaté plošiny, do ktorej sa bude kosačka pravidelne vracať, je vhodné pevne upevniť k zemi, výrobca na tento účel dodáva plastové skrutky, ktoré sa zavŕtajú hlboko do zeme. Od tejto základne vediete zmienený vodiaci drôt o štedré dĺžke 200 m. Ten je buď možné upevniť na zem pomocou 300 plastových skôb, prípadne ho do krajiny môžete zahrabať. Esteticky je to lepšie, na trávniku nič neleží a kosačke to v orientácii nebráni. Týmto drôtom vymedzíte priestor, v ktorom sa môže kosačka pohybovať.

Ako už sme písali v úvode, tento model zvládne 750 m2 plochy a poradí si aj so sklonom 35 °. Oproti staršej variante Gardena Smart Sileno City 500 si poradí s užšími priestory. Tá staršia potrebovala minimálne jeden a pol metra, aby ním prešla, téhle vystačí len 60 cm, čo je rozhodne plus. Ak tak máte členitejšie záhradu, rozhodne by mala vaša pozornosť padnúť práve na túto kosačku.

Po vytýčení územia, na ktorom sa bude môcť kosačka pohybovať, prichádza čas na vytvorenie komunikácie so strojom samotným. Od toho je v balení akýsi vlastný modem, ktorý výrobca nazýva Smart Gateway. Ten pripojíte k domácej sieti, kosačka sa s ním spáruje a od tej doby môžete všetky nastavenia riešiť pomocou prehľadnej mobilné aplikácie, ktorá je k dispozícii ako pre telefóny s Androidom, tak iOS (Apple).

Druhou možnosťou je ovládanie pomocou sady tlačidiel priamo na tele kosačky. Ale ruku na srdce – kto by v letnom sparne zdvíhal od vychladeného drinku a naháňal kosačku po záhrade, keď to môže zvládnuť zo svojho chytrého telefónu? Samotné prvé programovanie kosačky zvládnete bez predchádzajúcich skúseností, a to aj vďaka jednoduchému sprievodcovi, ktorý vás celým postupom prevedie. Nastavíte si veľkosť trávnika a časy kosenia a sprievodca vám navrhne plán kosenia. Stačí ho len spustiť. Od tej chvíle sa už o trávnik na svojej záhrade nemusíte starať.

Prevádzka

Hoci sa jedná o robota, moc umelej inteligencie mu do vienka dané nebolo. Pohyb kosačky vo vymedzenom priestore nesleduje nejaký kľúč, ale je v podstate náhodný. Kosačka nijako nerozlišuje, že už seká raz posekané miesto, na druhú stranu, keď jej dáte dostatok času, s vymedzeným priestorom si poradí spoľahlivo. Funguje v približne hodinových cykloch, kedy hodinu seká a potom sa na hodinu zaparkuje do dobíjacej stanice. A tak stále dokola, kým nepoviete dosť. Veľkú chválu si zaslúži presné senzory detekujú prekážku. Reagujú práve včas a nedochádza tak k zbytočným kolíziám.

Výbornou funkciou je Sensor Control. Táto funkcia meria rýchlosť rastu trávnika a podľa toho upravuje časy kosenia. Ak je tak napríklad dobré počasie a tráva rastie rýchlejšie, kosačka bude aj častejšie sekať, aby tak udržala trávu v patričných medziach. Obrátene to funguje úplne rovnako.

Výška kosenia je nastaviteľná v rozsahu od 2 do 5 centimetrov. Nastavuje sa manuálne pomocou otočného voliča, ktorý nájdete pod krytom na chrbte kosačky. Záber kosačky Gardena Smart Sileno Life 750 je len 22 centimetrov. To na prvý pohľad naozaj nie je veľa, ale zásadnejšie údaj by to bol u klasickej záhradnej kosačky, ktorú musíte pri sekaní tlačiť. Navyše je to o slušných šesť centimetrov viac, než u staršieho modelu. Aj s týmto relatívne úzkym záberom dovedie stroj bez problémov pokosiť celý váš pozemok.

Samotný sekací nôž je raz za čas potrebné vymeniť. Nie je to ale žiadny problém, na trhu sú ako originálne náhradné nože, tak tie od iných výrobcov a v sadách o mnohých kusoch ich kúpite doslova za pár euro. Naviac vám jedno také balenie bez problémov vydrží pokojne na celú sezónu. Kosačka nemá žiadny zberný kôš na posekanú trávu, necháva ju ležať na trávniku. Môže tak poslúžiť ako hnojivo pre ďalší rast zeleného trávnika, prípadne ju môžete zhrabať. To už je ale celkom zbytočná námaha, prírodné pohnojení urobí trávniku jedine dobre.

Veľmi príjemným zistením u tohto modelu kosačky je jeho nízka hlučnosť. S 58 dB stačí poodstoupit pár krokov a kosačku nezačujete. Nebude tak rušiť ani vás pri relaxácii na terase, ani susedov. Chválime aj čidlo, ktoré indikuje prípadný mráz. V takom prípade kosačka nevyjde – bráni tak poškodeniu sama seba, ale prípadným škodám na trávniku. Údržba kosačky samotné je otázkou niekoľkých minút. Stačí ju totiž len opláchnuť vodou zo záhradnej hadice a zvyšky trávy budú z kosačky aj koliesok razom preč. Kosačka Gardena Smart Sileno Life 750 sa maximálne snaží o to, aby vám ušetrila čo najviac práce – a robí to naozaj poctivo – kvitujeme.

Zistiť cenu

Porovnajte túto kosačku s ďalšími robotickými kosačkami.

7.5 Total Score
Gardena Smart Sileno Life

V porovnaní s modelom Gardena Smart Sileno City 500 sa veľa rozdielov u varianty Gardena Smart Sileno Life 750 neudialo. Pribudol rozsah posekaného trávnikov - tentoraz je 750 metrov štvorcových, nepatrne sa rozšírila šírka strihu, kosačka ponúkne lepšiu orientáciu, hoci stále sekanie chýba systém. Výdrž aj doba nabíjania je prakticky zhodná. Vo výsledku sa tak opäť jedná o výborného pomocníka na záhradu, ktorý vám ušetrí veľa práce. Investované peniaze sa v tomto prípade rozhodne vyplatí.

KLADY
 • kosenie trávnika bez práce
 • pomerne jednoduchá inštalácia
 • odolnosť
 • ľahká údržba
 • ovládanie mobilným telefónom
ZÁPORY
 • úzky záber
 • sekanie nemá systém
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo