Recenzia televízora Hisense 55U8QF

U8QF je vrchol nabidky Hisense v LCD segmente pre rok 2020. Viem, onedlho bude oznámenie modelov pre rok 2021, ale k Hisense bežne prístup nemám a preto som musel využiť šance na zoznámenie s týmto (minimálne podľa papierových predpokladov) sľubne vyzerajúcom modelom. A čo, že je na ňom tak zaujímavé? Jedná sa o počet zón pre lokálne tlmenie, ktorých je (na súčasnú dobu a cenovku prístroja) neuveriteľných 132. K tomu navyše podpora Dolby Vision a priame podsvietenie, to by vážne mohlo stáť za to.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieDirect
HDMI4
Priemerná doba odozvy14 ms
Local dimmingáno
Zobrazovacia technológiaQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora HDR10+áno
Podpora Dolby Visionáno
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2020
Farebná hĺbka8 bitov + FRC
Pokrytie spektra DCI-P394 %
Pokrytie spektra Rec.202070 %
Výška73,6 cm
Šírka123,2 cm
Hĺbka8,3 cm
Výška (vrátane podstavca)80 cm
Šírka (vrátane podstavca)123,2 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)31 cm
Váha18,9 kg
Odhadovaná spotreba za rok231 kWh
Dual tunernie
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde17 ms

Vzhľad

Hisense U8QF je dostupná len v dvoch veľkostiach. Na druhú stranu sú to v súčasnosti najviac predávané. Teda 55 a 65 palcov. Stojan má tvar písmena „V“ a vyzerá veľmi podobne ako MU rada od Samsungu v roku 2018. Vďaka jeho tvaru nie je televízia príliš náročná na miesto pre umiestnenie. Hrúbka obrazovky nie je vďaka priamemu podsvietenie tak nízka ako u OLED alebo modeloch s bočným podsvietením. Zaujímavosťou je, že spodná časť panelu je vlastne jednoduchý soundbar od JBL. Ale k nemu sa ešte dostaneme.

Väčšina konektorov je prístupná zo strany. Medzi nájdete 2x USB (2.0) a 3x HDMI (tiež 2.0). Je škoda, že chýba podpora HDMI 2.1, pre Hisense to mohla byť šanca ako predbehnúť Sony a Panasonic a zaujať ďalší segment záujemcov. Vyústenie dozadu má sieťový port, digitálne audio a štvrtý HDMI port. Za zmienku stojí aj podpora Bluetooth a Wi-Fi.

Dostupné veľkosti

Hisense 55U8QFHisense 65U8QF
Uhlopriečka55 palcov = 139,7 cm65 palcov = 165,1 cm
Výška80 cm93,4 cm
Výška bez podstavca73,6 cm86,2 cm
Šírka123,2 cm145,2 cm
Hĺbka 31 cm37,8 cm
Hĺbka bez podstavca8,3 cm8,9 cm
Hmotnosť18,9 kg27,3 kg
Energetická triedaBB

Kvalita obrazu

Nastavenie obrazu od výrobcu nie je na takej úrovni ako od Sony alebo Panasonicu, kedy väčšina užívateľov nemusí nič meniť a je spojená. Tu si to chce chvíľu s nastavením obrazu pohrať, aby bol k vašej spokojnosti. Len zopakujem, že použitý panel je typu VA. Farebná hĺbka je 8 bitov + FRC. Plne desetibitové panely sa stávajú stále viac výsadou top modelov. Je to klasický VA panel, to znamená, žiadna dodatočná vrstva pre lepšie pozorovacie uhly ako je poslednou dobou zvykom u prémiových LED typu Samsung Q90T alebo Sony XH9505. Počítajte teda, že okolo 25 stupňov dochádza k postupnému pokrivenie farieb a zníženie jasu.

Možno vás zaujalo označenie ULED. Vec sa má tak, že to nie je žiadna nová technológia (typu QLED / OLED), ale len marketingový termín, ktorý Hisense využíva. Toto robí v zásade každý výrobca, nemajú si čo vyčítať. Dôležité je nenechať sa týmto označením zmiasť a nezrovnávat práve treba s OLED modelmi. Ale poďme rovno k tomu najzaujímavejšiemu. 132 stmievacích zón (12 x 11) a priame podsvietenie. Je to najvyššia hodnota u LED tv v tomto cenovom segmente. Väčšia uhlopriečka (65 palcov) ich má dokonca 180. Kontrast sa blíži 5 500: 1, pekná hodnota.

Jednoliatosť obrazovky nie je úplne bez chýb, rohy sú nepatrne tmavšie, ale nič dramatické. Vďaka väčšiemu počtu zón nie je toľko náchylná na blooming efekt ako spomínané Sony XH9505 alebo XH9096. Ale zároveň v honbe za potlačeniem Bloomingu neobetuje toľko detailov ako Samsung televízory. Nutné dodať, že vysokým počtom zón Hisense kompenzuje menej schopný (v porovnaní s oboma vyššie uvedenými značkami) algoritmus pre local dimming (lokálne tlmenie). K tomu sa ešte dostanem, u odseku venovaného HDR.

Pokrytie farebného spektra je u DCI-P3 94% a u Rec.2020 ide o 70%. Farby sú pomerne verné, aj keď k dokonalosti vyšších modelov od Sony alebo Panasonicu im ešte niečo chýba. Ešte spomeniem upscalling teda prevod z nižšieho rozlíšenia do vyššieho. Typicky pri sledovaní klasického tv vysielania. Tu nemám čo vytknúť a je úplne použiteľný.

Čo sa Hisense skutočne podarilo je úroveň jasu. Tá je na pomery LCD výborná a pohybuje sa okolo 1 200 nitov. To je vyššia hodnota ako Sony XH9505 a podobná ako u Samsung Q90T, ktoré však stoja výrazne viac. VA panel v kombinácii s vysokým jasom robí z tejto tv vhodného kandidáta za situácie, že sa často pozeráte na obrazovku vo dne, slnečnej miestnosti a vzpriamene.

Predchádzajúce odseky môžu u časti čitateľov vzbudzovať čoraz väčší záujem ohľadom toho ako je to s HDR. Podporované sú všetky hlavné formáty, teda HDR10, HLG, Dolby Vision aj HDR10+. Najmä podpora Dolby Vision je dôležitá, pretože ten rovnako ako HDR10 + ponúka dynamická metadáta (zjednodušene povedané potenciál pre lepší obraz), ale na rozdiel od HDR10 + má aj širokú podporu v súčasnej produkcii.

Napriek podpore Dolby Vision, vysokému počtu zón a vysokému jasu, nie je pôžitok z HDR na úrovni vlajkových lodí veľkých značiek. Algoritmus pre lokálne tlmenie je pomerne agresívny, je schopný tlmenie u tmavé scény úplne vypnúť a totálne zabiť detaily. Nestáva sa to vždy, ale všimnete si toho. Rovnako to vie aj na druhú stranu, teda s napálením vysokého jasu. Strašne záleží čo a kedy sledujete. Najvýraznejšou je to večer bez osvetlenia a u HDR videá. Mierne osvetlenie tento nedostatok do istej miery kompenzuje a rovnako u klasického tv vysielania sa s ním príliš často nestretnete. Čo k tomu viac dodať? Proste Hisense 55U8QF nie je konkurenciou pre Samsung Q90T a ani Q80T. Skôr pre Q70T. Tú by mal papierovo podľa parametrov rozdrviť, ale je to vyrovnaný súboj.

Podobne je to aj u spracovanie pohybu. Jedná sa o 100 Hz panel. Opäť záleží čo sledujete. Hisense dokáže potrápiť nepeknými a jasne viditeľnými artefakty, ale aj veľmi slušne zobraziť hokejový zápas. Keby som to mal porovnať, tak napr. do LG NANO91 mu niečo rozhodne chýba. K luxusnému vlaňajšiemu Panasonicu HZ1000 výrazne viac. Poteší možnosť samostatne nastaviť hodnoty pre Blur a Judder. Každý z nás považuje za ideálnu vnímanie pohybu niečo trochu iné, ale všeobecne je dobré si nastavením Blur a Judder hrať v prípade, že nie ste spokojní s pohybom pri športových prenosoch či podobnom typu „rýchleho obsahu“.

Hráča síce poteší nízka hodnota input lagu (17 ms), ale pravdepodobne sklame absencia akýchkoľvek z nových HDMI 2.1 vlastnostní. Nenájdeme tu variabilnú obnovovaciu frekvenciu (VRR), ani automatické prepnutie do herného módu pri zapnutí herné konzoly (ALLM). Celkovo platí, že HW je v tomto prípade kvalitnejšie ako SW. Na tom nie je nič zlé, iné značky to majú často naopak. Ak sa Hisense podarí udržať tempo, tak si myslím že za päť, desať rokov môže byť rovnako silným hráčom ako LG alebo Samsung v nižších (a zároveň najpredávanejších) segmentoch.

Tahle sekcia možno vyznieva negatívnejší, než je zamýšľaná. Hisense 55U8QF nie je ideálny prístroj pre sledovanie 4K HDR filmov, preto je nutné siahnuť do drahšie LCD ponuky alebo OLED. Pre sledovanie bežného tv vysielania, doplnené o občasný stiahnutý film alebo produkciu Netflix, sa najmä za dňa ide o veľmi zaujímavú voľbu. Aj vďaka použitému typu panelu (VA) a priaznivej cenovej politike bude hlavným konkurentom Samsung.

Čo som mal možnosť vidieť Hisense 55U8QF, tak mi príde že za rovnaké peniaze môžete mať Samsung s ľahko horším obrazom, ale bez detských bolístek zmieňovaných vyššie. Naopak za rovnaký obraz si musíte u Samsungu trochu priplatiť. Dokážem si predstaviť odporúčania Hisense pre konkrétne sledovacie návyky, ale myslím že Samsung sadne väčšej časti užívateľov. Na druhú stranu, za pár rokov všetko môže byť úplne inak. A za konkurenciu som rád.

Ďalšie pochvalu za mňa Hisense zaslúži za otvorenosť o parametroch televízora. Na stránkach výrobcu. Nájdete tam reálnu frekvenciu panela a dokonca aj jeho bitovú hĺbku. Stačilo by už len doplniť typ panelu, pár trochu jasnejších formulácií či doplnenie, opravu dvoch hrubek a nebolo by čo vytknúť. Napriek tomu je to hodená rukavica pre ostatných výrobcov a dúfam, že sa jej chytí. Vďaka Hisense!

Systém

U niekoľkých modelov sa Hisense rozhodlo využiť služby AndroidTV, u zvyšku drží svoje vlastné riešenia zvanej Vidaa. A to je aj tento prípad. Možno nie je v porovnaní s konkurenciou na špici pokiaľ ide o estetiku, ale možno si na neho ľahko zvyknúť a usporiadanie dáva zmysel. Ponuka aplikácií nie je tak veľká ako u zaběhlejších platforiem. V skratke, nie je tak intuitívne ako Tizen alebo webOS, nemá extrémne možnosti prispôsobenia ako AndroidTV, ale zároveň mu nie je ani čo zásadného vytknúť. Má výbornú reakčnú dobu (v rýchlosti patrí k špičke na trhu) a jednoduché užívateľské prostredie – práve v porovnaní s Android Tv. Vlastne by sme mali byť radi, že je stále možnosť voľby a nemáme len dva hlavné systémy, ktoré sú zastúpené u všetkých značiek.

Aj tu je možnosť ľahko zrkadliť obsah mobilného zariadenia skrze Anyview Cast. Stačí, nech sú obe zariadenia na jednej Wi-Fi a zdieľanie obrazovky je otázkou chvíľky. Aj ďalej sú súčasné štandardy dodržané – HbbTV, DVB-T2 / T / C / S2 / S tuner, odložené nahrávanie alebo webový prehliadač. Diaľkový ovládač je elegantný, s presne rozmiestnenými a reagujúcimi tlačidlami. S televízorom komunikuje pomocou Bluetooth a zvláda aj hlasové príkazy, hoci len v angličtine.

Zvuk

Na svoju cenovku je to nadpriemer. Nečakajte hromové dunenie basov alebo dokonale čisté dialógy, na to musíte mať externé repro alebo soundbar. Výkon 2x 10W je pomerne bežný. Ale pre nenáročného používateľa to bude dostatočné. eARC bohužiaľ nie je podporované, len ARC. Aj slúchadlový výstup budete hľadať márne.

Poteší podpora Dolby Atmos, len majte na pamäti, čo to znamená. Tv dokáže poslať zvuk v tomto formáte do vhodných reproduktorov – ak ich máte. Neznamená to, že je sama o sebe schopná úžasného priestorového zvuku v tomto formáte.

Podporovaný formát súborov

Chcel by som doplniť, že nedokázal prehrať staršie kodek divx (podobne ako to už pár rokov nevie Samsung televízory), oficiálne vyjadrenie som k tomu nenašiel a skúšal som len asi tri súbory. Ostatné tv je však bez komplikácií prehrali.

Video:

  • AVI / WMV / MP4 / MOV / 3GP / MKV / MPG / MPEG / VOB / FLV / WebM / OGM

Obrázky:

  • JPG / PNG / BMP

Audio:

  • MP3 / WAV / WMA / FLAC

Odporúčané nastavenie obrazu

Každý panel z výroby je trochu iný, rovnako ako naše obývacie izby a vnímanie ideálne obrazu. Preto prosím neberte nasledujúce tipy ako presný návod, ale skôr inšpiráciu s akými parametrami obrazu skúšať experimentovať.

  • Režim obrazu – film (noc)
  • Podsvietenie – 55
  • Kontrast 55
  • Jas 45
  • Farebná sýtosť 55
  • Ostrosť 55

Konkurencia

Samsung QE55Q80T

Podľa parametrov rovnocenný súper, v praxi je však Q80T lepšie. Nemá tak agresívne algoritmus pre lokálne tlmenie, lepšie spracovaný pohyb a navyše podpora HDMI 2.1. Čo hrá do kariet Hisense je podpora Dolby Vision, ale čo je mu to platné, keď práve pri HDR videách vyjdú najviac najavo softvérové ​​nedostatky. Podobné je to aj s maximálnym jasom, ktorý má Hisense výrazne (dvojnásobne) vyššie. Je to výhoda pre sledovanie za jasného dňa, HDR je stále napriek teoretické prevahe príjemnejšie u Samsungu. Nutné priznať, že Q80T je tiež o pekných pár euro drahší.

Sony Bravia KD-55XH9096

V zásade podobná situácia ako u Samsungu Q80T. Aj oproti Hisense má Sony cca polovičný jas, ale softvérovo je o kus ďalej. Rozdielom oproti Samsungu je, že Sony aj Hisense podporujú Dolby Vision.

Samsung Q70T

Tu už je situácia oveľa zaujímavejšie. Aj z toho dôvodu, že majú v zásade porovnateľnú cenu. A obe sa pohybujú okolo hranice 700 euro. Q70T má lepšie pohybové scény (respektíve nevyrába artefakty ako Hisense), ale inak je celkový dojem z ľahko v prospech Hisense. Čo s prihliadnutím k cene môže byť impulzom pre nákup 55U8QF. Napriek tomu znova zopakujem, zvážte čo sledujete. Pre niekoho môže mať skvelé vlastnosti, pre iných divákov nie.

Samsung UE55TU8502

Celkovo rozhodne horšie ako Hisense 55U8QF, ale aj o euro lacnejšia. Navyše je otázne, či nenáročným televíznym divákom čo vymenili tv po desiatich rokoch nebude stačiť Samsung UE55TU7172, ktorú nie je žiadny problém zaobstarať okolo 450 €. Jasne, Hisense má 100 Hz panel, lenže kto si potrpí na lepší obraz, tak už asi radšej zaplatí aj tých pár euro nech to má bez starostí.

Zistiť cenu

Pozrite sa na ďalší tv recenzie.

7.3 Total Score
Skúsenosti s Hisense 55U8QF

Otázka čo sa jasne ponúka je, či dáva nákup tejto tv zmysel. Jej najvážnejším konkurentom bude Samsung. Sony má svoje top LCD modely vyššie a tie nižšie vďaka IPS panelu ponúkajú trochu niečo iné. Za ma čitateľ, ktorý rozmýšľa nad Samsung Q70T by mal zvážiť aj nákup Hisense. Ponúka lepší kontrast a podsvietenie, naopak trochu stráca v obrazovom procesore a spracovanie pohybu. Ako bonus prináša aj podporu Dolby Vision. V čom Hisense jasne vedie je maximálny jas, ktorý z nej robí unikátnu voľbu pre veľa svetlé miestnosti a sledovanie vo dne, tam pri svojej cene nemá vôbec konkurenciu. Svoju úlohu hrá aj fakt, či potrebujte či chcete HDMI 2.1 (potom Samsung), či sa bez nich zaobídete.

Kontrast
7.5
Pozorovacie uhly
5
Farby
8
Konštrukcia
7.5
Dynamické scény
7.5
Funkcie a výbava Smart tv
7.5
KLADY
  • vysoký jas
  • dolby Vision
  • kontrast
  • vysoký počet stmievacích zón
ZÁPORY
  • pozorovacie uhly
  • algoritmy pre úpravu obrazu trochu zaostávajú za konkurenciou
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo