Recenzia iRobot Braava 390 Turbo

Hľadáte robotický mop, ktorý budete používať každý deň? V tom prípade budete s iRobot Braava 390 Turbo pravdepodobne veľmi spokojní. Okrem mokrého vytieranie dokáže aj zametať na sucho. Avšak pozor, nejedná sa o robotický vysávač. Ak chcete mop používať len občasne, pravdepodobne budete sklamaní. Prečo? Dozviete sa v našej recenzii.

Doba nabíjania120 min.
Automatické dobíjanienie
Hlučnosťnehlučná prevádzka
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie2000 mAh
Výdrž na jedno nabitie150 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládanianie
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciepomocou navigačné kocky
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,15 l
Plánované upratovanienie
Virtuálne bariéry súčasťou balenianie
Wi-Finie
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief-
HEPA filter-
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTnie
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok0,3 cm
Výška24,2 x 21,6 x 7,9 cm
Priemer/
Držadlo na prenášanieáno
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanienie
Počet mopovací utierok2

Ovládanie

iRobot Braava 390 Turbo nie je na ovládanie zložitá. Na tele nájdete celkom 3 tlačidlá:

 • pre mokré vytieranie,
 • pre suché zametanie,
 • pre zapnutie a vypnutie.

Každý čistiaci režim vyžaduje inú mopovací utierku. Pre zametanie sa používa biela, pre mopování namočená modrá. Navyše musíte pri mokrom vytieranie vymeniť nástavec, ktorý je opatrený zásobníkom na vodu s objemom 100 ml.

Pri zametaní jazdia Braava 390 tam a späť, pri vytieranie robí diagonálne pohyby, ktoré určite poznáte z mopovania klasickým mopom.

iRobot Braavu 390 Turbo nie je možné ovládať diaľkovo napríklad pomocou diaľkového ovládača či aplikácie. Z toho vyplýva, že ju nemôžete ovládať ani pomocou hlasových asistentov. Taktiež nemáte možnosť spustiť upratovanie na diaľku alebo si čistenie naplánovať. To je pomerne veľká chyba, keď už za výrobok miniete nemalé peniaze.

Orientácia v priestore

Aby Braava 390 Turbo poutierala celý určený priestor, je potreba inštalácia navigačné kocky NorthStar, ktorá vysiela signál a automaticky sa s Braavou spojí. Navigačnú kocku je potreba postaviť do čisteného priestoru tak, aby signál nič nerušilo. Ideálne na nejaké vyššie miesto, napríklad stôl. Vďaka kocke dokáže robotický mop miestnosť dobre upratať, bez toho aby niektorú časť vynechal. Ak by ste výrobok používali bez kocky, bude tiež fungovať, ale nie je tu záruka, že niektoré miesta nevynechá.

Pri kombinácii s jednou kockou dokáže mop upratať pri zametaní 93 m2 a pri mopovania 32 m2. Pri dokúpenia ďalších kociek je samozrejme dosah lepšie. Prikúpenia ďalšie kocky vás však vyjde na ďalších necelých 40 euro.

Braava s upratovaním skončí tam, kde začala, ale nedokáže sa sama zaparkovať do dokovacej stanice. Parkuje sa totiž zvisle. To je na jednu stranu výhoda, keďže výrobok nezaberá na zemi priestor a lepšie ho schováte napríklad za gauč. Na druhú stranu nemôže do dokovacej stanice zájsť sama a začať sa automaticky dobíjať. Vždy čaká na vašu pomoc.

Funkcie

iRobot Braava 390 Turbo ponúka celkom 3 režimy upratovania:

 • Možnosť zametanie – využíva pre to bielu utierku a nečistoty na nej iba zhromažďuje, nemá zberný kôš na prach a neporiadok ako robotické vysávače.
 • Režim vytieranie – v tomto režime využíva modrú utierku a hlavicu so zásobníkom vody na 100 ml.
 • Zrýchlený režim – pre vytieranie i zametanie. Uprace len otvorený priestor, ale neuprace okolo nábytku a nôh, čím šetrí čas. Pre aktiváciu je potrebné tlačidlo vytieranie alebo vysávanie dlhšie podržať (3 s).

Údržba

Braava 390 Turbo nie je zložitá na údržbu. Jej telo stačí utrieť handričkou. Nikdy ju nenamáčajte a neponárajte do vody. Z koliesok na podvozku prach zotrite vlhkou handričkou. Nezabudnite však pred tým mop odpojiť od elektrickej siete. Počas používania sa bude prach usadzovať okolo koliesok. Vďaka drobným výrezom ho však ľahko vytiahnete napríklad pomocou pinzety či nožníc.

Hlavu s nádobkou na vodu môžete opláchnuť v umývadle, ale nikdy ju nedávajte do umývačky riadu. K robotickému mopu ju pripevnite až vo chvíli, keď bude úplne suchá.

Pri údržbe dôrazne odporúčame, aby ste sa držali pokynov výrobca, ktoré sú uvedené v manuáli.

Ako vytiera

Braava 390 Turbo je pomocníkom pre pravidelné upratovanie. V tomto prípade je veľmi pravdepodobné, že s ňou budete spokojní. Skvele si poradí napríklad s vlasmi, chlpy a prachom pri režime zametanie a pri pravidelnom upratovaní. Ani výsledky po mopovanie nie sú najhoršie, ale nečakajte žiadnu hitparádu.

Ak budete mop používať len raz na čas, bude to skôr ku hnevu. Nazbierané neporiadok totiž akurát roznesie aj do čistých častí bytu. Zároveň si neporadí so zaschnutými škvrnami. A prečo na mokré škvrny používať celý mop, keď rovnakú prácu a oveľa rýchlejšie odvediete s papierovým obrúskom?

IROBOT Braava 390 Turbo sa musí nechať, že dosahuje odvediete, predovšetkým na vinylu a pod.. Drsnejšie povrchy ako drevo alebo napríklad dlažba so škárami nie sú pre upratovanie úplne ideálne. Kým na hladkom rovnom povrchu mop zotrie všetko, u dlažby nedokáže poriadne pozametať alebo vytrieť škáry. Ostatne nie je sa čomu diviť, nejedná sa o vysávač so sacou silou.

Robotický mop si poradí s prachom, blatom a ďalšími nečistotami, ale olejové škvrny vytrieť nedokáže, čo je dobré vedieť. Tiež nás nemilo prekvapilo, že robota nie je možné ovládať cez aplikáciu. Je fakt, že jeho obstarávacia cena je nižšia ako u špičkových modelov, ktoré ponúkajú prepojenie s Wi-Fi, ale práve preto vyžaduje Braava 390 Turbo viac vašej spolupráce, než ktorá je autonómnych pomocníkov vítaná. A čo potom povinnosť odniesť mop do dokovacej stanice, pretože sa nabíja vertikálne? Tiež celkom otrava.

Spoločne s robotom dostanete dve hlavice. Jedna sa používa na suché zametanie, druhá na mokré vytieranie, pretože disponuje zásobníkom na vodu. Obe hlavice sa k telu spotrebiča ľahko pripevní. Plusové body udeľujeme aj za madlo. Mop ľahko prenesiete, kam potrebujete. Jeho nevýhodou je umiestnenie. Nachádza sa v oblasti nabíjacích pinov, takže ho nemôžete využiť pri vyťahovaní z nabíjacej stanice. Avšak výrobok váži len 1,8 kg, takže je skutočne ľahučký. Čo sa týka prevádzky, ta je maximálne tichá. Ak necháte mop upratovať v kuchyni a v obývacej izbe budete sledovať TV, nebude vás upratovanie rušiť.

Nie celkom praktické je riešenie orientácie v priestore. Potrebujete pre ňu špeciálnu navigačnú kocku NorthStar, pričom jedna stačí na zametanie zhruba 90 m2 a vytrenie cca 30 m2, čo v prípade vytieranie nie je veľa. Skôr taká garsónka. Výrobca však umožňuje dokúpenia ďalšie kocky, ktorá by mala stáť zhruba 6-7 m od prvej kocky tak, aby sa signály prekrývali. Vďaka tomu dokáže mop upratať aj ďalšie miestnosti za rohom. Ovšem obstarávacia cena ďalšie kocky je necelých 40 eur, čo nie je málo, že?

Musíme spomenúť brilantné rozoznanie kobercované plochy od tvrdých podláh. Robot je dokáže odhaliť a neupratujú je. Nemusíte sa teda obávať, že by vám mopoval aj koberec. Utierky, ktoré sú určené pre opakované používanie, môžete prať v práčke.

Skúsenosti

Čo je dobré vedieť?

 • Produkt menia svoje názvy. Zohnať ho môžete pod označením 390T alebo 380 T.
 • Nie je možné diaľkové ovládanie.
 • Nepodporuje Wi-Fi.
 • Pre suché i mokré vytieranie.
Zistiť cenu

Chcete radšej klasický robotický vysávač?

7 Total Score
iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braavu 390 Turbo oceníte v prípade, keď ju budete používať pravidelne. Pre občasné upratovanie nie je vhodným kandidátom. Nevysáva, takže si neporadí s veľkým množstvom nahromadených nečistôt a nezvládne ani vymopovat zaschnuté škvrny. Jej účinky sú najlepšie na tvrdej podlahe typu vinyl či iné rovné. Horších výsledkov dosahuje na dlažbe, kde nedokáže vytrieť škáry. Plusom je rozhodne tichá prevádzka. Mínusom absencia podpory Wi-Fi a s tým súvisiace plánovanie upratovania či diaľkové spustenie.

KLADY
 • jednoduché použitie
 • tichá prevádzka
 • kompaktný dizajn
 • madlo na prenášanie
 • zrýchlený režim
ZÁPORY
 • nedostatočný výkon pre občasné používanie
 • nedokáže sa automaticky nabiť
 • pre správnu navigáciu je potrebné použiť navigačnú kocku
 • nepodporuje Wi-Fi
 • nedá sa diaľkovo ovládať
 • nie je možné plánovanie upratovania
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo